מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגה"צ רבי חייקל מילצקי זצוק"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
אויצרניק
הודעות: 40
הצטרף: ב' יולי 01, 2013 11:37 pm

Re: הגה"צ רבי חייקל מילצקי זצוק"ל

הודעהעל ידי אויצרניק » ג' יולי 02, 2013 12:33 am

גם אני שמעתי את סיום הסיפור אודות אמירת החת"ת. הסיומת, אגב, מוזכרת בעשרות מקומות שונים - כולם חב"דיים. אמנם, בדקתי בסדרת האגרות-קודש של הרמ"מ מליובאוויטש (אפשר לפתוח בקלות בהיברובוקס) ולא מופיע שם אף מכתב לרא"ל פרידמן. ותיובתא דר"פ ברוד תיובתא.

מתפעל
הודעות: 3738
הצטרף: ב' דצמבר 06, 2010 12:35 pm

Re: הגה"צ רבי חייקל מילצקי זצוק"ל

הודעהעל ידי מתפעל » ב' דצמבר 07, 2015 2:08 pm

הנה מה שסיפר הפני מנחם זצ"ל על הרב מילצקי:

"יש דבר שרציתי לשאול אבי ובסוף לא אסתייעא מילתא ואני מתחרט ע״ז כ״כ עד היום הזה - כשהייתי כאן בארץ למדתי בעץ-חיים אצל הרב חייקל מילצקי ז״ל הוא הכניס בי אהבת תורה והרבה לומדישע זאכין. הוא היה איש צדיק ואמר פעם בשבוע שיעור מוסר בטוב טעם ודעת גם סיפורים עם מוסר השכל וגם סיפורי מאדמורי״ם ומהבעש״ט ותלמידיו. אהבתי מאוד את השיעורים שלו ובפרט את שיעור המוסר.
פעם סיפר סיפור ידוע, היה רב דרשן שבא לעיר ודרש על לחם הפנים והלהיב הקהל על מעשה ביהמ״ק ועל עבודת לחם הפנים. אחד משומעי הדרשה יהודי תמים חשב שמהיום יתחיל גם הוא להביא כדוגמת לחם הפנים ע״י חלות שישימם בארון הקדש בדחילו ורחימו כמעשה לחם הפנים לכבוד השכינה בבית מקדש מעט בביהכ״נ וכך כל יום שישי כשאף אחד לא ראה נכנס דרך החלון והניח את החלות. בסוף התפילה כשהגבאי סידר את ביהכ״נ מצא לפתע חלות טובות בארון הקודש וכיון שהיה עני סבר שמישהו קיים בו מתן בסתר ועל כן לקח החלות לביתו כך עברו הרבה שבתות אותו תמים ואשתו מכינים ומטיבים הבצק והחלות וכל יום שישי מתגנב ושם בארון קדש בדחילו ורחימו והגבאי אח״כ לוקח ונהנה והיהודי שראה בשבת בבוקר בשעת פתיחת ההיכל לקריאת התורה שהחלות אינם הבין בתמימותו שהקב״ה באמת לוקח החלות -
פעם אחת חזר ובא אותו הרב הדרשן לעיר לסיבוב שני וביום שישי עלה לביהמד״ר להכין הדרשה שיאמר ולפתע ראה אדם נכנס בעד החלון ושם חלות בארון קדש ומברך להקב״ה שלוקח החלות ועוד מוסיף להקב״ה ברכת ״בתאבון״. ניגש אליו וגער בו וצעק עליו שזה אפיקורסות וחילול שם שמים ואסור לעשות כך. כשהצטדק אותו יהודי שאדרבא מדרשת הרב בשנה שעברה הבין כך, נזף בו הרב קשות ואמר לו שטעה בהבנתו ואין בזה שום נחת רוח להקב״ה ושלא ינהג כך הלאה.
האיש הלך בבושת פנים ובכה ואמר לאשתו שתפסיק מהיום באפיית החלות והכל היה טעות ומי יודע אם לא היה בזה איזה קלקול. למחרת שלח האר״י ז״ל לומר לאותו רב צו לביתך כי מת אתה כיון שמיום שנחרב הבית לא היה אדם שעשה נחת רוח להקב״ה כאדם זה ואתה קלקלת הדבר ואולי למעלה הוא יוכל לעשות לנשמתו טובה כולי האי ואולי ולא עזר לו שום תירוצים ולמחרתו נפטר אותו הרב, ע״כ הסיפור!
הוסיף הפני מנחם ואמר: ר' חייקל ז"ל סיפר עשרת מונים יותר יפה ובטוב טעם -
אכן התעוררה לי מיד עם שמיעת הסיפור קושיא עצומה על הסיפור אלא שהתביישתי לשאול חשבתי אשאל את אבי ובסוף לא אסתייעא מילתא ומאד אני מצטער ע״כ שלא שאלתי אותו אילו הייתי שואל אותו בוודאי היה מאיר את עיני.
היה קשה לי היכן היושר, באמת הרב גרם להפסק בנח״ר שעשה אותו יהודי, אבל הרי הוא היה זה שגרם לנח״ר שיבוא שהרי בגלל הדרשה שלו בשנה הקודמת התחיל היהודי בהנהגה זו ומן היושר שלכה״פ יופחת מעונשו? זה יושר ודין אמת?
כמה אני מצטער שאין לי על זה תשובה מאבי הא״א זי״ע - וחושבני שיש לי תירוץ ואולי תירוץ זה היה עונה אבי והוא אמיתי ומוסר השכל גדול -
בשמים מחשיבים יגיעה ועמל בעבודת הי שתהיו עמלים בתורה. אותו בעל דרשן נהג בוודאי לומר דרשות לצורך פרנסתו ולמרות שכמובן גלגלו זכות לידו שאותו תמים התעורר לנהוג כפי שנהג אולם לרב הדרשן לא היתה בזה שום יגיעה מיוחדת והרי זה כאחד שאבד כסף ומצא אותו עני לאחר מכן והתפרנס בזה שאף על פי שיש לו שכר אין זה שכר כשכר מי שהתייגע בנתינת צדקה לכתחלה אבל כשבא הרב לקלקל שם יגע צעק וגידף והתאמץ בקלקול לכן נענש כ״כ שהזכות שבאה בלא יגיעה לא יכלה לכפר על הקלקול שבא ביגיעה. ודפח״ח!!

עד כאן מיומן טאלנא

טוב לי
הודעות: 387
הצטרף: ה' אפריל 18, 2013 9:29 am

Re: הגה"צ רבי חייקל מילצקי זצוק"ל

הודעהעל ידי טוב לי » ב' דצמבר 07, 2015 6:58 pm

כמדומה שר' חייקל לימד בחיי עולם ולא בעץ חיים. וצ"ע.

מחולת המחנים
הודעות: 2813
הצטרף: ה' דצמבר 13, 2012 12:49 pm

Re: הגה"צ רבי חייקל מילצקי זצוק"ל

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ב' דצמבר 07, 2015 7:30 pm

הפני מנחם למד בחיי עולם, ועפי"ז אתי המעשה שפיר.

הרב מתפעל, יישר כח על הרעיון העמוק והנפלא.

מתפעל
הודעות: 3738
הצטרף: ב' דצמבר 06, 2010 12:35 pm

Re: הגה"צ רבי חייקל מילצקי זצוק"ל

הודעהעל ידי מתפעל » ב' דצמבר 07, 2015 8:28 pm

היישר כח מגיע לפני מנחם זצ"ל, לי אין שום קשר לזה.

מתפעל
הודעות: 3738
הצטרף: ב' דצמבר 06, 2010 12:35 pm

Re: הגה"צ רבי חייקל מילצקי זצוק"ל

הודעהעל ידי מתפעל » ה' יוני 13, 2019 9:24 pm

הנה תמונה

רבחיים-חייקל-מילצקי-.jpg
רבחיים-חייקל-מילצקי-.jpg (29.98 KiB) נצפה 725 פעמים

אלטנוישול
הודעות: 103
הצטרף: ב' דצמבר 23, 2013 11:24 pm

Re: הגה"צ רבי חייקל מילצקי זצוק"ל

הודעהעל ידי אלטנוישול » ו' יוני 14, 2019 1:08 am

הסיפור הנ"ל היה ולא נברא... כלומר: רל"פ זצ"ל אכן כתב לאדמו"ר מליובאוויטש זצ"ל, והוא הורה ללמוד חת"ת, ורח"מ זצ"ל דווקא הביע עניין בתשובת האדמו"ר, אלא שלמעשה, חת"ת לא נלמד, ורגל(י)ו נכרתה(ו) רח"ל (כל קישור ע"ד הקוראים), ע"כ ממקור נאמן.

לבי במערב
הודעות: 1783
הצטרף: א' מאי 14, 2017 12:58 pm

Re: הגה"צ רבי חייקל מילצקי זצוק"ל

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' יוני 14, 2019 6:33 am

אויצרניק כתב:גם אני שמעתי את סיום הסיפור אודות אמירת החת"ת. הסיומת, אגב, מוזכרת בעשרות מקומות שונים - כולם חב"דיים (א). אמנם, בדקתי בסדרת האגרות-קודש של הרמ"מ מליובאוויטש (אפשר לפתוח בקלות בהיברובוקס) ולא מופיע שם אף מכתב לרא"ל פרידמן. ותיובתא דר"פ ברוד (ב) תיובתא (ג).

(א) ודאי שהסיפור יופיע במקורות חב"דיים; אלא היכן יופיע?
(ב) צ"ל ר"פ כהן.
(ג) אינה תיובתא, ובקושי 'קשיא' היא.
כידוע, בסדרת אג"ק הודפסו רק האגרות שהגיעו לידי העורכים [אם מההעתק שבמזכירות, או ע"י שהנמען שלח את המכתב לקה"ת]. בנדו"ד, כנראה שההעתק דהמזכירות (אם הי' מלכתחילה) אבד (כמו שקרה להמוני מכתבים אחרים), ובידי המשפחה ג"כ לא נשמר (או שאינם רוצים לפרסמו, מאיזה טעם שיהי').
מלבד זאת, אם יש חשש דחשש לדברים אישיים מדאי - דין המכתב להגנז; ואידך זיל גמור.

דרומי
הודעות: 5913
הצטרף: ב' פברואר 20, 2017 11:26 am

Re: הגה"צ רבי חייקל מילצקי זצוק"ל

הודעהעל ידי דרומי » ו' יוני 14, 2019 11:21 am

בסדרת האגרות שנדפסו עד כה חסרות מאות ואולי אלפים של אגרות שמתקבצים להם לאט לאט מכל מיני מקורות, וכבר זמן רב שמדברים על כמה כרכים של 'מילואים' שאמורים להופיע. לא יודע מתי זה יקרה.

חרסון
הודעות: 667
הצטרף: ג' פברואר 28, 2017 12:33 am

Re: הגה"צ רבי חייקל מילצקי זצוק"ל

הודעהעל ידי חרסון » א' יוני 16, 2019 3:33 am

מפי השמועה, בגלל שבכל שנה מתווספים מאות רבות של אגרות, בלי גוזמא, שלא היו ביד המאספים, הוצאת הסדרה של 'אג"ק - מילואים', שתוכננה לשנת תש"ע - נדחית ונדחית ונדחית עד שהמעיין קצת ייבש באיזו-שהיא צורה...


חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 24 אורחים