מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגה"צ רבי חייקל מילצקי זצוק"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
אויצרניק

Re: הגה"צ רבי חייקל מילצקי זצוק"ל

הודעהעל ידי אויצרניק » ג' יולי 02, 2013 12:33 am

גם אני שמעתי את סיום הסיפור אודות אמירת החת"ת. הסיומת, אגב, מוזכרת בעשרות מקומות שונים - כולם חב"דיים. אמנם, בדקתי בסדרת האגרות-קודש של הרמ"מ מליובאוויטש (אפשר לפתוח בקלות בהיברובוקס) ולא מופיע שם אף מכתב לרא"ל פרידמן. ותיובתא דר"פ ברוד תיובתא.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ב' דצמבר 07, 2015 2:08 pm

הנה מה שסיפר הפני מנחם זצ"ל על הרב מילצקי:

"יש דבר שרציתי לשאול אבי ובסוף לא אסתייעא מילתא ואני מתחרט ע״ז כ״כ עד היום הזה - כשהייתי כאן בארץ למדתי בעץ-חיים אצל הרב חייקל מילצקי ז״ל הוא הכניס בי אהבת תורה והרבה לומדישע זאכין. הוא היה איש צדיק ואמר פעם בשבוע שיעור מוסר בטוב טעם ודעת גם סיפורים עם מוסר השכל וגם סיפורי מאדמורי״ם ומהבעש״ט ותלמידיו. אהבתי מאוד את השיעורים שלו ובפרט את שיעור המוסר.
פעם סיפר סיפור ידוע, היה רב דרשן שבא לעיר ודרש על לחם הפנים והלהיב הקהל על מעשה ביהמ״ק ועל עבודת לחם הפנים. אחד משומעי הדרשה יהודי תמים חשב שמהיום יתחיל גם הוא להביא כדוגמת לחם הפנים ע״י חלות שישימם בארון הקדש בדחילו ורחימו כמעשה לחם הפנים לכבוד השכינה בבית מקדש מעט בביהכ״נ וכך כל יום שישי כשאף אחד לא ראה נכנס דרך החלון והניח את החלות. בסוף התפילה כשהגבאי סידר את ביהכ״נ מצא לפתע חלות טובות בארון הקודש וכיון שהיה עני סבר שמישהו קיים בו מתן בסתר ועל כן לקח החלות לביתו כך עברו הרבה שבתות אותו תמים ואשתו מכינים ומטיבים הבצק והחלות וכל יום שישי מתגנב ושם בארון קדש בדחילו ורחימו והגבאי אח״כ לוקח ונהנה והיהודי שראה בשבת בבוקר בשעת פתיחת ההיכל לקריאת התורה שהחלות אינם הבין בתמימותו שהקב״ה באמת לוקח החלות -
פעם אחת חזר ובא אותו הרב הדרשן לעיר לסיבוב שני וביום שישי עלה לביהמד״ר להכין הדרשה שיאמר ולפתע ראה אדם נכנס בעד החלון ושם חלות בארון קדש ומברך להקב״ה שלוקח החלות ועוד מוסיף להקב״ה ברכת ״בתאבון״. ניגש אליו וגער בו וצעק עליו שזה אפיקורסות וחילול שם שמים ואסור לעשות כך. כשהצטדק אותו יהודי שאדרבא מדרשת הרב בשנה שעברה הבין כך, נזף בו הרב קשות ואמר לו שטעה בהבנתו ואין בזה שום נחת רוח להקב״ה ושלא ינהג כך הלאה.
האיש הלך בבושת פנים ובכה ואמר לאשתו שתפסיק מהיום באפיית החלות והכל היה טעות ומי יודע אם לא היה בזה איזה קלקול. למחרת שלח האר״י ז״ל לומר לאותו רב צו לביתך כי מת אתה כיון שמיום שנחרב הבית לא היה אדם שעשה נחת רוח להקב״ה כאדם זה ואתה קלקלת הדבר ואולי למעלה הוא יוכל לעשות לנשמתו טובה כולי האי ואולי ולא עזר לו שום תירוצים ולמחרתו נפטר אותו הרב, ע״כ הסיפור!
הוסיף הפני מנחם ואמר: ר' חייקל ז"ל סיפר עשרת מונים יותר יפה ובטוב טעם -
אכן התעוררה לי מיד עם שמיעת הסיפור קושיא עצומה על הסיפור אלא שהתביישתי לשאול חשבתי אשאל את אבי ובסוף לא אסתייעא מילתא ומאד אני מצטער ע״כ שלא שאלתי אותו אילו הייתי שואל אותו בוודאי היה מאיר את עיני.
היה קשה לי היכן היושר, באמת הרב גרם להפסק בנח״ר שעשה אותו יהודי, אבל הרי הוא היה זה שגרם לנח״ר שיבוא שהרי בגלל הדרשה שלו בשנה הקודמת התחיל היהודי בהנהגה זו ומן היושר שלכה״פ יופחת מעונשו? זה יושר ודין אמת?
כמה אני מצטער שאין לי על זה תשובה מאבי הא״א זי״ע - וחושבני שיש לי תירוץ ואולי תירוץ זה היה עונה אבי והוא אמיתי ומוסר השכל גדול -
בשמים מחשיבים יגיעה ועמל בעבודת הי שתהיו עמלים בתורה. אותו בעל דרשן נהג בוודאי לומר דרשות לצורך פרנסתו ולמרות שכמובן גלגלו זכות לידו שאותו תמים התעורר לנהוג כפי שנהג אולם לרב הדרשן לא היתה בזה שום יגיעה מיוחדת והרי זה כאחד שאבד כסף ומצא אותו עני לאחר מכן והתפרנס בזה שאף על פי שיש לו שכר אין זה שכר כשכר מי שהתייגע בנתינת צדקה לכתחלה אבל כשבא הרב לקלקל שם יגע צעק וגידף והתאמץ בקלקול לכן נענש כ״כ שהזכות שבאה בלא יגיעה לא יכלה לכפר על הקלקול שבא ביגיעה. ודפח״ח!!

עד כאן מיומן טאלנא

טוב לי

הודעהעל ידי טוב לי » ב' דצמבר 07, 2015 6:58 pm

כמדומה שר' חייקל לימד בחיי עולם ולא בעץ חיים. וצ"ע.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ב' דצמבר 07, 2015 7:30 pm

הפני מנחם למד בחיי עולם, ועפי"ז אתי המעשה שפיר.

הרב מתפעל, יישר כח על הרעיון העמוק והנפלא.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ב' דצמבר 07, 2015 8:28 pm

היישר כח מגיע לפני מנחם זצ"ל, לי אין שום קשר לזה.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ה' יוני 13, 2019 9:24 pm

הנה תמונה

רבחיים-חייקל-מילצקי-.jpg
רבחיים-חייקל-מילצקי-.jpg (29.98 KiB) נצפה 7811 פעמים

אלטנוישול

הודעהעל ידי אלטנוישול » ו' יוני 14, 2019 1:08 am

הסיפור הנ"ל היה ולא נברא... כלומר: רל"פ זצ"ל אכן כתב לאדמו"ר מליובאוויטש זצ"ל, והוא הורה ללמוד חת"ת, ורח"מ זצ"ל דווקא הביע עניין בתשובת האדמו"ר, אלא שלמעשה, חת"ת לא נלמד, ורגל(י)ו נכרתה(ו) רח"ל (כל קישור ע"ד הקוראים), ע"כ ממקור נאמן.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' יוני 14, 2019 6:33 am

אויצרניק כתב:גם אני שמעתי את סיום הסיפור אודות אמירת החת"ת. הסיומת, אגב, מוזכרת בעשרות מקומות שונים - כולם חב"דיים (א). אמנם, בדקתי בסדרת האגרות-קודש של הרמ"מ מליובאוויטש (אפשר לפתוח בקלות בהיברובוקס) ולא מופיע שם אף מכתב לרא"ל פרידמן. ותיובתא דר"פ ברוד (ב) תיובתא (ג).

(א) ודאי שהסיפור יופיע במקורות חב"דיים; אלא היכן יופיע?
(ב) צ"ל ר"פ כהן.
(ג) אינה תיובתא, ובקושי 'קשיא' היא.
כידוע, בסדרת אג"ק הודפסו רק האגרות שהגיעו לידי העורכים [אם מההעתק שבמזכירות, או ע"י שהנמען שלח את המכתב לקה"ת]. בנדו"ד, כנראה שההעתק דהמזכירות (אם הי' מלכתחילה) אבד (כמו שקרה להמוני מכתבים אחרים), ובידי המשפחה ג"כ לא נשמר (או שאינם רוצים לפרסמו, מאיזה טעם שיהי').
מלבד זאת, אם יש חשש דחשש לדברים אישיים מדאי - דין המכתב להגנז; ואידך זיל גמור.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' יוני 14, 2019 11:21 am

בסדרת האגרות שנדפסו עד כה חסרות מאות ואולי אלפים של אגרות שמתקבצים להם לאט לאט מכל מיני מקורות, וכבר זמן רב שמדברים על כמה כרכים של 'מילואים' שאמורים להופיע. לא יודע מתי זה יקרה.

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » א' יוני 16, 2019 3:33 am

מפי השמועה, בגלל שבכל שנה מתווספים מאות רבות של אגרות, בלי גוזמא, שלא היו ביד המאספים, הוצאת הסדרה של 'אג"ק - מילואים', שתוכננה לשנת תש"ע - נדחית ונדחית ונדחית עד שהמעיין קצת ייבש באיזו-שהיא צורה...

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » א' מאי 09, 2021 2:43 am

מתפעל כתב:הנה מה שסיפר הפני מנחם זצ"ל על הרב מילצקי:

"יש דבר שרציתי לשאול אבי ובסוף לא אסתייעא מילתא ואני מתחרט ע״ז כ״כ עד היום הזה - כשהייתי כאן בארץ למדתי בעץ-חיים אצל הרב חייקל מילצקי ז״ל הוא הכניס בי אהבת תורה והרבה לומדישע זאכין. הוא היה איש צדיק ואמר פעם בשבוע שיעור מוסר בטוב טעם ודעת גם סיפורים עם מוסר השכל וגם סיפורי מאדמורי״ם ומהבעש״ט ותלמידיו. אהבתי מאוד את השיעורים שלו ובפרט את שיעור המוסר.
פעם סיפר סיפור ידוע, היה רב דרשן שבא לעיר ודרש על לחם הפנים והלהיב הקהל על מעשה ביהמ״ק ועל עבודת לחם הפנים. אחד משומעי הדרשה יהודי תמים חשב שמהיום יתחיל גם הוא להביא כדוגמת לחם הפנים ע״י חלות שישימם בארון הקדש בדחילו ורחימו כמעשה לחם הפנים לכבוד השכינה בבית מקדש מעט בביהכ״נ וכך כל יום שישי כשאף אחד לא ראה נכנס דרך החלון והניח את החלות. בסוף התפילה כשהגבאי סידר את ביהכ״נ מצא לפתע חלות טובות בארון הקודש וכיון שהיה עני סבר שמישהו קיים בו מתן בסתר ועל כן לקח החלות לביתו כך עברו הרבה שבתות אותו תמים ואשתו מכינים ומטיבים הבצק והחלות וכל יום שישי מתגנב ושם בארון קדש בדחילו ורחימו והגבאי אח״כ לוקח ונהנה והיהודי שראה בשבת בבוקר בשעת פתיחת ההיכל לקריאת התורה שהחלות אינם הבין בתמימותו שהקב״ה באמת לוקח החלות -
פעם אחת חזר ובא אותו הרב הדרשן לעיר לסיבוב שני וביום שישי עלה לביהמד״ר להכין הדרשה שיאמר ולפתע ראה אדם נכנס בעד החלון ושם חלות בארון קדש ומברך להקב״ה שלוקח החלות ועוד מוסיף להקב״ה ברכת ״בתאבון״. ניגש אליו וגער בו וצעק עליו שזה אפיקורסות וחילול שם שמים ואסור לעשות כך. כשהצטדק אותו יהודי שאדרבא מדרשת הרב בשנה שעברה הבין כך, נזף בו הרב קשות ואמר לו שטעה בהבנתו ואין בזה שום נחת רוח להקב״ה ושלא ינהג כך הלאה.
האיש הלך בבושת פנים ובכה ואמר לאשתו שתפסיק מהיום באפיית החלות והכל היה טעות ומי יודע אם לא היה בזה איזה קלקול. למחרת שלח האר״י ז״ל לומר לאותו רב צו לביתך כי מת אתה כיון שמיום שנחרב הבית לא היה אדם שעשה נחת רוח להקב״ה כאדם זה ואתה קלקלת הדבר ואולי למעלה הוא יוכל לעשות לנשמתו טובה כולי האי ואולי ולא עזר לו שום תירוצים ולמחרתו נפטר אותו הרב, ע״כ הסיפור!
הוסיף הפני מנחם ואמר: ר' חייקל ז"ל סיפר עשרת מונים יותר יפה ובטוב טעם -
אכן התעוררה לי מיד עם שמיעת הסיפור קושיא עצומה על הסיפור אלא שהתביישתי לשאול חשבתי אשאל את אבי ובסוף לא אסתייעא מילתא ומאד אני מצטער ע״כ שלא שאלתי אותו אילו הייתי שואל אותו בוודאי היה מאיר את עיני.
היה קשה לי היכן היושר, באמת הרב גרם להפסק בנח״ר שעשה אותו יהודי, אבל הרי הוא היה זה שגרם לנח״ר שיבוא שהרי בגלל הדרשה שלו בשנה הקודמת התחיל היהודי בהנהגה זו ומן היושר שלכה״פ יופחת מעונשו? זה יושר ודין אמת?
כמה אני מצטער שאין לי על זה תשובה מאבי הא״א זי״ע - וחושבני שיש לי תירוץ ואולי תירוץ זה היה עונה אבי והוא אמיתי ומוסר השכל גדול -
בשמים מחשיבים יגיעה ועמל בעבודת הי שתהיו עמלים בתורה. אותו בעל דרשן נהג בוודאי לומר דרשות לצורך פרנסתו ולמרות שכמובן גלגלו זכות לידו שאותו תמים התעורר לנהוג כפי שנהג אולם לרב הדרשן לא היתה בזה שום יגיעה מיוחדת והרי זה כאחד שאבד כסף ומצא אותו עני לאחר מכן והתפרנס בזה שאף על פי שיש לו שכר אין זה שכר כשכר מי שהתייגע בנתינת צדקה לכתחלה אבל כשבא הרב לקלקל שם יגע צעק וגידף והתאמץ בקלקול לכן נענש כ״כ שהזכות שבאה בלא יגיעה לא יכלה לכפר על הקלקול שבא ביגיעה. ודפח״ח!!

עד כאן מיומן טאלנא

הסיפור מופיע בס' משנת חכמים, בס' רבינו כתב, שמרן הגרע"י אמר לו שאינו מאמין לסיפור זה.

בעל התפארת

הודעהעל ידי בעל התפארת » א' מאי 09, 2021 10:14 pm

פעם שמעתי מהגה"צ רבי בנימין פינקל שליט"א שכאשר נלב"ע אשת הג"ר חייקל מילצקי זצ"ל, השלימו על מצבתה את כל התוארים שהשמיטו ממצבת בעלה ע"פ צוואתו.
מי שחכול להעלות את הנוסח, תבא עליו הברכה.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » א' מאי 09, 2021 10:35 pm

אינו ברור דַיּוֹ, אך 'זה־מה־יש':
מצבת קבורת מ' מרים־שרה מילצקי.jpg
מצבת קבורת מ' מרים־שרה מילצקי.jpg (221.68 KiB) נצפה 6311 פעמים

בין החכמים

הודעהעל ידי בין החכמים » ד' מאי 26, 2021 12:09 am

לאחרונה חודשו המצבות שעל מקום מנוחתם:
קבצים מצורפים
מצבה.jpeg
מצבה.jpeg (293.25 KiB) נצפה 6115 פעמים
נערך לאחרונה על ידי בין החכמים ב ד' מאי 26, 2021 9:54 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

בין החכמים

הודעהעל ידי בין החכמים » ד' מאי 26, 2021 12:11 am

אין במצבתה הרבה מדי על בעלה הגדול, בניו לא העיזו להתחכם הרבה עם אביהם הקדוש זצ"ל, אבל כן הרשו לעצמם להוסיף לו תארים, שבמצבתו שלו הזהיר אותם שלא יכתבו:
קבצים מצורפים
מצבה ר' חייקל.jpeg
מצבה ר' חייקל.jpeg (131.78 KiB) נצפה 6111 פעמים
נערך לאחרונה על ידי בין החכמים ב ד' מאי 26, 2021 9:53 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

בין החכמים

הודעהעל ידי בין החכמים » ד' מאי 26, 2021 12:19 am

אגב, סיפור מפעים שמשתקף במצבתה;
רבי חייקל זצ"ל כתב בצוואתו המופלאה, שאף שיודע בעצמו שאינו מרשעי ישראל ח"ו, למרות כן, מפני טעם הכמוס עמו, הוא מבקש מבניו לומר אחריו קדיש שנים עשר חודש.
בניו היו נבוכים מהוראה זו, ולא ידעו לשית עצות בנפשם.
התחבטות זו נחסכה מהם, כאשר לאחר כשבעה חודשים נפטרה גם אמם הצדקת, כך שממילא המשיכו באמירת הקדיש.
ויהי לפלא.

בין החכמים

הודעהעל ידי בין החכמים » ד' מאי 26, 2021 10:00 am

להשלמת העניין, אני מצרף כאן גם את תמונת מצבת אביו, הגה"צ רבי ראובן זצ"ל, שמנו"כ בסמוך, שגם הוא ציווה את נוסח מצבתו [אמנם מנוסח מרוכך מעט מבנו]:
"פ"נ ר' ראובן ב"ר דב משה מילצקי מסלבודקה
נלב"ע סמוך לכניסת השבת ב' אייר תשי"ג והובא למנ"ע באותו יום
ת'נ'צ'ב'ה'
לפי צוואתו לא נכתב שום תואר"
[בנו, רבי חייקל, שהכיר את ההתחכמות של "לפי צוואתו וכו'", הזהיר את בניו בתקיפות בצוואתו: "חלילה מלהוסיף שום אות על הנוסח הנ"ל, ואני לא אמחל לכם ע"כ"].
קבצים מצורפים
7E8421A2-FBA9-4B9E-8C1D-600EA3C0B176.jpg
7E8421A2-FBA9-4B9E-8C1D-600EA3C0B176.jpg (110.2 KiB) נצפה 6081 פעמים

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' מאי 27, 2021 12:08 am

אלטנוישול כתב:הסיפור הנ"ל היה ולא נברא... כלומר: רל"פ זצ"ל אכן כתב לאדמו"ר מליובאוויטש זצ"ל, והוא הורה ללמוד חת"ת, ורח"מ זצ"ל דווקא הביע עניין בתשובת האדמו"ר, אלא שלמעשה, חת"ת לא נלמד, ורגל(י)ו נכרתה(ו) רח"ל (כל קישור ע"ד הקוראים), ע"כ ממקור נאמן.

נו נו.
בדידינו הוה עובדה:
סבא שלי חלה, ומאן דהוא מידידיו נכנס להרמ''מ מליובאוויטש לבקש ברכתו, והרמ''מ הורה לו שיאמר לסבי לעשות פעולה מסויימת, וסבי אכן עשה אותה כנדרש. אך מן המחלה כבר לא קם, וכעבור פרק זמן קצר נלב''ע ממנה.

בכל אופן, הסיבה המזעזעת לכריתת רגליו של הגה''ק רח''ח מילצקי זי''ע היתה ידועה לו בבירור כבר מימי נעוריו, וכפי שהוא בעצמו סיפר ברבים. אין קשר לחת''ת, אפילו לא בגימטריא.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' מאי 27, 2021 12:14 am

סלח לי הרב פ"ת, אבל בתגובתך האחרונה על שני חלקיה אין חכמה יתירה.

בעל התפארת

הודעהעל ידי בעל התפארת » ה' מאי 27, 2021 12:15 am

[בנו, רבי חייקל, שהכיר את ההתחכמות של "לפי צוואתו וכו'", הזהיר את בניו בתקיפות בצוואתו: "חלילה מלהוסיף שום אות על הנוסח הנ"ל, ואני לא אמחל לכם ע"כ"].[/quote]

עד כדי שאפילו לא לכתוב את תאריך הפטירה?

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » ה' מאי 27, 2021 12:40 am

בין החכמים כתב:אין במצבתה הרבה מדי על בעלה הגדול, בניו לא העיזו להתחכם הרבה עם אביהם הקדוש זצ"ל, אבל כן הרשו לעצמם להוסיף לו תארים, שבמצבתו שלו הזהיר אותם שלא יכתבו:

בנוסף לתוארים עליו, הם הוסיפו עוד דבר חשוב, הם כתבו על המצבה שלה את תאריך פטירתו של בעלה!

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ה' מאי 27, 2021 7:51 am

"הסיפור מופיע בס' משנת חכמים, בס' רבינו כתב, שמרן הגרע"י אמר לו שאינו מאמין לסיפור זה.

איזה סיפור, על היהודי התמים שהכניס לחמים לארון הקודש?

מה זה הספר משנת חכמים, מי המחבר?

ולמה הגאון רבי עובדיה יוסף זצ"ל לא האמין לזה?

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » ה' מאי 27, 2021 10:59 am

מתפעל כתב:"הסיפור מופיע בס' משנת חכמים, בס' רבינו כתב, שמרן הגרע"י אמר לו שאינו מאמין לסיפור זה.

משנת חכמים לרבי משה חאגיז (נדפס בשנת תצ"ג)
סי' ר"כ
https://tablet.otzar.org/pages/?&pagenu ... ook=103559

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' מאי 27, 2021 3:18 pm

כבר העירו שהסיפור על הלחמים הוא גלגול של הסיפור על הרועה בספר חסידים.

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ה' מאי 27, 2021 5:44 pm

מתפעל כתב:"הסיפור מופיע בס' משנת חכמים, בס' רבינו כתב, שמרן הגרע"י אמר לו שאינו מאמין לסיפור זה.

ולמה הגאון רבי עובדיה יוסף זצ"ל לא האמין לזה?

תעיין בס' רבינו.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ה' מאי 27, 2021 6:26 pm

יישר כח פרנצויז.

בברכה,
איפה העירו , ומה זה הסיפור על הרועה.

בספר שם מביא ששמע את זה ממגידי אמת.

יוסף,
איך אעיין ולא זכיתי שיהיה לי הספר?

לא תוכל לתמצת תורף פקפוקו של גר"ע?

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ה' מאי 27, 2021 6:39 pm

מתפעל כתב:יישר כח פרנצויז.

בברכה,
איפה העירו , ומה זה הסיפור על הרועה.

בספר שם מביא ששמע את זה ממגידי אמת.

יוסף,
איך אעיין ולא זכיתי שיהיה לי הספר?

לא תוכל לתמצת תורף פקפוקו של גר"ע?

איני זוכר כעת איפה ראיתי פולמוס ארוך על זה ושם צויין הס' הנ"ל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' מאי 27, 2021 8:34 pm

דרומי כתב:סלח לי הרב פ"ת, אבל בתגובתך האחרונה על שני חלקיה אין חכמה יתירה.

כמובן! יש''כ גדול.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 147 אורחים