מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אזל גברא דמיסתפינא מיניה - הגאון בעל משמר הלוי זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

Re: אזל גברא דמיסתפינא מיניה - הגאון בעל משמר הלוי זצ"ל

הודעהעל ידי מאיר סובל » ג' דצמבר 11, 2012 12:42 pm

כמדומה שבנו הבכור ר' יצחק ממלא מקומו בדף היומי בירחי כלה

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ג' אפריל 30, 2013 5:49 pm

נתקלתי בזה וחשבתי שזה מעניין להכניס לכאן:

דברי האבא של הגרמ"מ בעל משמר הלוי זצ"ל על הרב קוק זצ"ל:

"והיתה מנת חלקי להסתופף בצלו הקדוש של רבנו,
אור ישראל וקדושו,
רכבו ופרשיו,
נזר הדוד,
מורי ורבי,
רבן של ישראל,
הרב הראשי הראשון לארץ־ישראל, מרן הגאון מוהר״ר אברהם יצחק הכהן קוק זצוק״ל הכהן והשופט של המקום הקדוש".

מתוך ההקדמה לספרו: אמרות יצחק.

מבקש דעת

הודעהעל ידי מבקש דעת » ה' מאי 09, 2013 1:27 am

באבמת מענין שהרב אף פעם לא הזכיר את הקשר בין אביו להרב קוק.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ה' מאי 09, 2013 1:37 am

מסופר כי רבי משה מרדכי בצעירותו למד ב"מרכז הרב", ופעם כאשר הרצ"י קוק דרש בפני תלמידיו על איזה ענין כי העושה כך הרי הוא "מהפך את הצינורות", הפטיר רמ"מ לפני כל התלמידים ואמר "ומה הבעיה, אפשר לקרוא לאינסטלטור?", ועל כך גורש משם.

לא עברתי על כל האשכול, ייתכן כי מעשה זה כבר הוזכר כאן.

למאי_נמ?

הודעהעל ידי למאי_נמ? » ה' מאי 09, 2013 9:08 am

אגדה אורבנית זו נידונה באשכול השכן (שהוזכר לעיל).

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » ו' אוגוסט 22, 2014 3:42 pm

הקפצה לרגל יום השנה הרביעי
---------------------------------

ד"א היום בעיתון 'הפלס' הובא מאמר לזכרו ובו תמונה של הגרממ"ש בשמחת ברית לצידו של מרן הגרי"ש זצוק"ל, בתמונה נראה הגרממ"ש אוחז את הכוס ומברך את הברכות, למרבה הפלא הכוס נתונה בתוך צלחת, והגרממ"ש אוחז רק בצלחת ולא בכוס [לכאורה בניגוד לדברי המ"ב שאפילו בתי ידיים יש להסיר כשמחזיק הכוס, כ"ש בזה].
והרי התמונה לפניכם:
קבצים מצורפים
הרב שולזינגר.pdf
(162.87 KiB) הורד 523 פעמים

ספרן

הודעהעל ידי ספרן » א' אוגוסט 24, 2014 3:38 pm

הגרמ"מ שולזינגר זצ"ל • ארבע שנים

"מאד נהניתי והתרגשתי טובא מהראיה שהביא.. מהרש"י במתניתין דתמורה" • "מה שייך בושה שמישהו מעמיד אחר על טעות בהבנת התורה, הלא זו השמחה היותר גדולה שיש"? • מעט ממכתביו של הגאון המופלא מ'ירחי כלה'
אליעזר היון כ"ח אב התשע"ד / 24.08.2014 00:49

0
היום [שבת, כ"ז אב] מלאו ארבע שנים לפטירתו של תלמיד חכם עצום, אולי אחד הנדירים שחיו עמנו בשנים האחרונות, הרב משה מרדכי שולזינגר זצ"ל, בעל 'משמר הלוי'. עיון חטוף באחד מעשרות ספריו של רבי משה מרדכי, פנינים ואגרות, משמר הלוי על הש"ס, על התורה, שלמי שרה, סימא בביתא, נרות שלמה, שיעורי משמר הלוי, ועוד שואב את הקורא אל תוך עולם מופלא בו לא קיים מאום מלבד תורה, אהבת תורה, חשק, גאונות וקדושת רבותינו גדולי הדורות האחרונים כמו רבנו הגרי"ז, ה'חזון יחזקאל', ה'קהילות יעקב', ה'אבי עזרי' ועוד.

הצלילה אל תוך עולמו של רבי משה מרדכי משכיחה, לשון אחר: מייתרת, את כל הקונוונציות של העולם הזה. אקדמיה, פסיכולוגיה, סוציולוגיה, מיחשוב, עיתונות, חדשות, חמאס, מלחמה, בנט, הופכים לכלי משחק שוליים בציוויליזציה של הרב שולזינגר. שם אין מאום מלבד תורה, אושר כמעט לא רציונלי מיישוב קושיא של הנודע ביהודה, הרעפת ברכות ושמחה מתפרצת על ראשו של צורב שסתר חידוש של בעל 'משמר הלוי' והעמידו על 'טעותו', חיל ורעדה מאימרה חריפה של החזון איש, וחרדת קודש ממעשה משמו של מרן הגרי"ז.

נדמה שהמינוח המתאים ביותר לאופיו של הרב שולזינגר הוא 'מתיקות'. אהבת התורה וחידושיה שזלגו מספריו מדרשותיו של הרב היו כה מתוקים אצלו, עד שנדמה היה כאילו ניתן לטעום את התורה ברמה האמפירית, החושית ממש, כדבש וחלב.

אלו המילים של רבי אהרן פפויפר זצ"ל, רב קהילת מהרש"א בדרום אפריקה:

"ובשעת כתבי דברים אלו נכנס אלי שליח ומסר לי ספר נורא בשם "משמר הלוי" על מסכת זבחים שחיבר הגאון המופלא הרב משה מרדכי הלוי שולזינגר שליט"א… והפסקתי כתיבת המכתב לכשתי שעות שבהם עיינתי בספר, ומה נפלאתי לראות, גאונותם של גאוני בני ברק, ופלפוליהם העמוקים, והמעיין בדברים ידמו עליו כפלפולי עתניאל בן קנז ויהושע בן נון, בפתח ספר זה נעצר עולם ומלואו, לא חורבן ולא גלות, אין עוד מלבדו ותורתו, וכולו תורה, שום דבר חיצוני אינו משפיע ואינו נוגע שם, ואולי זהו סוד קיום הנצח של התורה בעם ישראל" .

לקראת יום היארצייט של הרב המאתגר והמופלא הזה, בחרתי להביא מספר ציטוטים ממכתביו המלמדים משהו על אהבת תורה וחשקתה, מחוזות, בהם חלק מאתנו לא ביקרו מזה זמן.

לכבוד.. הנני מודה לה' יתברך שיכולני לשמח את ידידי שליט"א בחקירה שחקרו זה עתה בבית המדרש: האם בבית שלישי… וישמח לב מבקשי ה' לעיין בתוס' חגיגה טז,ב…. [פניני משמר הלוי עמ' קנב].

לכבוד… והנני מודה לה' יתברך שאוכל לשמח למעלת כבוד תורתו בהאי ענינא במה שזכינו ללמוד בס"ד מפי כבוד רבינו הגאון רבי מרדכי שולמן זצ"ל ראש ישיבת סלבודקא [שלמי שרה סימן לא].

לכבוד… הנה בליל חג השבועות תשמ"ח בלימוד הרבים בס"ד למדנו את הסוגיא בעבודה זרה דף כד, והיו לנו למאורות בלימוד הסוגיא דשם הדברים הקדושים המאירים את העיניים ומשמחים את הלב שבספר 'חידושי מרן רי"ז הלוי' על התורה בפרשת יתרו [פניני רבינו הגרי"ז עמ' תח].

אחר דרישת שלומו… לא אמנע לכתוב בזה את הכרת הטובה הנשגבה שיש לי לפאמע"כ הדרת גאונו הרמה שליט"א על מה שבימי החג האחרונים [בהושענה רבה ושמחת תורה..] למדנו בס"ד בלימוד הרבים בב"ב בפרק גט פשוט דף קסט, וכשהגענו בס"ד להאמור שם בש"ס בעמוד ב' שהלוקח מן הגזלן… מיהרתי לעיין בזה בספרא דמר ניהו רבה שליט"א, ולמדתי בס"ד בכל אשר הביא ואשר העלה שם בהאני ענינא.. והיה לי הכל לתועלת רבה בזה, ודיברנו מזה בס"ד בלימוד הרבים בשמחת תורה אחר הצהריים… [שם עמ' תש"ז].

שלומכון לעלם ישגע לחדא. הגיעני הרגע מכתב קדשו הנחמד והנעים מאד. והנה סליחה רבה על איחור כתיבתי להביע את העונג העצום שיש לי [אינני כותב "שהיה לי" אלא "שיש לי", כי זו היא הנאה הנמשכת] מכל מה שהאריך הדר"ג לפלפל ולסלסל בדברי הט"ז… [נרות שלמה עמ' ק'].

תודה לה' יתברך שיש בידי לשמח את כבוד הדר"ג שליט"א בידיעה נכבדה מאד בענין הקדוש הזה, כמו ששימח אותי בזה כבוד חכם אחד שליט"א [שם עמ' קלז].

אודה מאד מאד אם ימחול הדרת גאונו שליט"א לעיין בספר החדש 'משמר הלוי ברכות' בסימן צ"ד ויודיעני נא חוות דעת קדשו בזה, ואם טעיתי ושגיתי יהלמני צדיק חמד ויעמידני בקרן אורה [שיעורי משמר הלוי ברכות עמ' שמו].

הוד כבוד.. ב"ה יושב הייתי בבית המדרש, ואתא חתניה דמר שליט"א ואייתי לי מתנתא דתורה את ספרו היקר דמר… ומיד התחלתי לקרות בו, ולא זזתי מחבבו עד שקראתיו בס"ד מתחילה ועד סוף, ואיני יכול לכלוא את עטי מלכתוב דברי תודה עמוקים על העונג הרוחני העצום שהיה לי [שלמי שרה עמ' קצד].

הגיעוני בשמחה עצומה מכתביו היקרים מאד, טובים השנים, שתי מתנות שהן הרבה.. ובעניי לא הגעתי לכלל ברור, אמרתי אדברה נא קצת לפני ידידי שליטא ואולי ירווח לי בס"ד [משמר הלוי מגילה].

יואיל נא הדרת גאונו שליט"א להרגיעני ולומר לי אם דיברו משאלה זו, ואם דנו עליה והכריעו להיתרא…ושכרו כפול מן השמים ויתברך בכל הברכות האמורות להמאיר עיני הרש בתורה, כדאמרו חז"ל הקדושים במסכת תמורה דף טז, א [משמר הלוי, שם עמוד צב].

תודה רבה מאד על השמחה העצומה ששימחתם את הלומדים שיחיו בליל שבת קדש וישלח אחרי חצות, בהקושיא הנחמדה הנפלאה איך חל הלאו דכל שממנו לאישים… [משמר הלוי על התורה עמ' תקנ"ז].

מאד נהניתי והתרגשתי טובא מהראיה שהביא מעלת כבוד תורתו הרמה שליט"א מהרש"י במתניתין דתמורה כ, ב שכתב… [משמר הלוי, בבא מציעא עמ' קכא].

אמרתי אדברה נא לפני ידידי שליט"א וירווח לי, דהנה הדר"ג שליט"א תפס ליסוד מוסד את הנלמד כפי הנראה מדברי המנחת חינוך מצווה רפז שאין הקדשה דקדשי עכו"ם… וסמיכנא על טיבותיה דמר ניהו רבה שליט" א שיואיל לבאר לי מה היא טעותי בזה, ויזכה במצווה רבה להעמידני בקרה אורה בזה, ושכרו עצום כמובטח מן השמים… [משמר הלוי קידושין עמ' תקצ].

הוד כבוד ידידי יקירי… אבקש מחילתו על שלא כתבתי מיד אחרי קבלת מכתב קדשו הזריז בענין מכתב מרן הברכת שמואל זיע"א, והנני בזה בהודאה רבה על כל מה שכתב לישב, ושימחני מאד, כן ישמחם השי"ת. ועל של עתה באתי… בתוספות רבינו יונה ברכות ריש פרק כיצד מברכין… עד כאן השאלה. והנני פונה בזה למעלת כבוד ידידי שליט"א: אולי ידוע לו מי מהמחברים שמדבר בשאלה זו בכוונת התוספות רבינו יונה הנ"ל?… ואשמח מאד כשיודיעני [שם, עמ' תשמג].

הנני מודה לה' יתברך שהנני יכול לשמח את כבוד הדרת גאונו שליט"א במה שזה עכשיו ראיתי בס"ד מציאה נפלאה בשו"ת אבני נזר חלק אורח חיים.. שעמד בשאלת הדרת גאונו הגדולה [משמר הלוי, ברכות, עמ' תיד].

הנה ברחמי השי"ת וחסדיו האינסופיים קמנו היום מה'שבעה' של עטרת ראשי אמי מורתי ע"ה.. ותודה.. שזכר לנו לבא לנחמינו בימי השבעה… והנה תורה היא וללמוד אני צריך, ולא אוכל לכלא את עטי מלהציע לפני הדרת גאונו שליט"א שמפני קוצר המשיג ועמוד המושג להבין מה שדיבר.. בזמן הניחום אבלים, הנני כאיש נדהם, השקט לא אוכל, עד אשר הציע את מה שבלבבי לב האבן לפני כבוד הדר"ג שליט"א, אולי יואיל להבינני דבר ולהעמידני בקרן אורה בזה. או שיאחז במידת חז"ל הקדושים ויאמר דברים שאמרתי טעות הן בידי [שם עמ' רמט].

אסיים בקושיא המעידה על מקשה, וכפראפזה העיתונאית: קושיא אחת שווה אלף סיפורים

מסכת ברכות דף ד עמוד א: "ולמה נקרא שמו מפיבושת? שהיה מבייש פני דוד בהלכה". וברש"י: "בדברי הלכה היוצאין מפיו, היה בושה לדוד, שפעמים שהיה טועה, והוא אומר לו טעית".

אמר התלמיד הכותב: כאן נעצר הרב זצ"ל, ופנה אל הלומדים בתמיהה: אינני מבין! וכי יעלה על הדעת שדוד המלך ע"ה מרגיש איזו בושה כאשר בא – האב בהוראות – מפיבושת ומברר לו את טעותו? הלא בכל פעם הוא היה מנשק אותו מחדש! והוא היה שש ושמח!

והלא זו היא משאת הנפש העליונה של כל לומד תורתינו הקדושה, לזכות להגיע להאמת האמיתית, ואם בא מפיבושת והעמידו על האמת זה אצלו יום טוב ממש! באותו היום הוא שש ושמח שמחה עצומה שזכה שהעמידוהו בקרן אורה – 'אין שמחה כשמחת התורה', זו היא השמחה היותר גדולה שיש, ומה שייך כאן בכלל בושה??

הוסיף הרב זצ"ל ואמר בהתרגשות: אנכי עוד הכרתי אנשים בדור הזה, שהיו יוצאים בריקוד ממש אם מישהו היה בא ומברר להם שהיתה להם טעות… איך שרבי איסר זלמן זיע"א היה שמח ואומר: אוי אטעות… אטעות… איך שמרן הרב שך זיע"א היה שמח… והבריסקר רב נתן פעם צעקה: אוי אטעות, ואמר לי דודי התורת זאב זצוק"ל בדך הפלגה: יכלו לשמוע את הצעקה עד לזכרון משה.

ושאל אחד לומדים: אם כך איך נפרש את כל הגמרות של 'אכסיף' [התבייש] שמוצאים אנו במרחבי הש"ס?

והשיב לו הרב זצ"ל: הנני מודה על האמת שאת כל הגמרות הללו אני אינני מבין, מה שייך בושה? איזה בושה? אין שמחה כשמחת התורה! זוהי השמחה הכי גדולה שיש!… [מתוך שיעורי משמר הלוי ברכות עמ' מה].

ציטטתי מעט, מעט מזעיר ממתק שפתיו של הגאון זצ"ל, שלשמו, כפי שהיה נוהג להתבטא 'תאות נפש', והרבה יותר ממה שכתבתי לא כתבתי.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' אוגוסט 24, 2014 4:30 pm

ספרן, יאושר חילו על הציטוטים המרגשים.

בכתבה נרחבת במוסף התורני לקראת שבת של הפלס האחרון הנושאת את הכותרת 'באהבה שאהב ר' משה מרדכי את לומדי התורה', פרק של ליקוטי זכרונות ופנינים על בני התורה המסולאים בפז במשנתו של הגרמ"מ זצ"ל. [כנראה פרק מתוך הכרך השני על דמותו, שייצא לאור בעתיד הקרוב].

הכהן

הודעהעל ידי הכהן » ב' אוגוסט 25, 2014 8:08 am

ספרן כתב:
הגרמ"מ שולזינגר זצ"ל • ארבע שנים

"מאד נהניתי והתרגשתי טובא מהראיה שהביא.. מהרש"י במתניתין דתמורה" • "מה שייך בושה שמישהו מעמיד אחר על טעות בהבנת התורה, הלא זו השמחה היותר גדולה שיש"? • מעט ממכתביו של הגאון המופלא מ'ירחי כלה'
אליעזר היון כ"ח אב התשע"ד / 24.08.2014 00:49

התבקשתי לתת קרדיט גם לכתב וגם לאתר חרדים 10

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ש' אוגוסט 12, 2017 11:12 pm

לתשובת השנה.
קבצים מצורפים
עם_הגרמ''מ_שולזינגר.jpg
עם_הגרמ''מ_שולזינגר.jpg (157.19 KiB) נצפה 15487 פעמים
שולזינגר הרממ.jpg
שולזינגר הרממ.jpg (582.87 KiB) נצפה 15487 פעמים

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ש' אוגוסט 12, 2017 11:42 pm

השבוע יחול יא"צ דמו"ר הגרממ"ש זצוק"ל.
עשרות הספדים ודרשות זכיתי לשמוע ממנו הן בדרשות 'ליל שבת זכור' 'ליל שביעי של פסח' ו'שיעור בר קמצא' והן הספדים רבים והן שיעורי הדף רבים. גם זכיתי כמו רבים אחרים לשוחח עמו בד"ת ולקבל ממנו את ספריו בשקיקה. זיתי גם לנסוע עמו במונית מפ"ת לב"ב אחרי שדיבר ביא"צ לש"ב ר' אברהם רין והוא התעקש שהמונית תעשה סיבוב עד למקום חפצי בבני ברק.
אוכל לומר בבטחה כי מסכתות רבות זכיתי בס"ד לסיים עם הרבה חשקת התורה שקבלתי ממנו. בפרט בהספדים מה שמונח כעת בזכרוני על רבי מרדכי קרטמן, רבי עזרא ברזל, רבי מיכל פיינשטיין, רבי אי"ש ברמן, הגראמ"מ שך, רבי חיים סאלאוייציק ועוד.
אהה! כי בעוונינו חסרנו כל זאת! ופעם תחת אחד השיחים שלחנו ל'רבנו הגרשי"ח' כלשונו לשאול מקור למימרא מסוימת והפליא על גודל בקיאותו...

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' אוגוסט 17, 2017 4:06 pm

אספרה אל חק דבר פלא פלאות שאירע עתה.

לפני שעה ביקרתי בביתו של ת"ח יקר אחד שבא מארה"ב, שתורה וגדולה התאחדו על שולחנו, ומלבד שהוא מחבר ספרים גדול עוד ידו פתוחה להרבה דברי צדקה וחסד.
ידעתי בו שאוהב ומחבב הוא סיפורים על חכמי ישראל, ובפרט אלו המלמדים על צדקתם וטוב ליבם, וסיפרתי לו איזה עובדות על הגרמ"מ ופזרונו, אותם שתיארתי בפתח האשכול. viewtopic.php?t=1413#p9182 (בלא שזכרתי שהשבוע היארצייט). דיברנו על אותו יהודי שרמ"מ היה דואג לכל מחסורו עד שמכר את הכתבים שתח"י כדי שיהיה בידו לפרנסו וככתוב מעלה. לאחר שהלכתי משם, נזכרתי בעוד עובדה שנשמטה ממני והרגשתי צורך בלתי מוסבר, לספר גם אותה בפניו, התקשרתי וסיפרתי, וכך היה מעשה:

אותו יהודי אומלל, באחד מביקוריו אצל הגרמ"מ השיח בפניו שיש לו צורך לצאת לנופש עם אשתו והילדים (רמ"מ סיפר שההשגות של היהודי ההוא בנופש היה לשכור איזו חורבה במא"ש...) וכמובן לרש אין כל, ולכן הוא בא לכתובת הידועה. רמ"מ סיפר שהפרוטה לא היתה מצויה בכיסו, ולכן נאלץ להשיב את פנייתו ריקם, בליבו, הוא מספר, הרהר, מילא לדברים הכרחים צריך לעשות הכל (ופירוש "הכל" כבר התבאר שם...), כדי לתת לו, אבל לנופש?!
כעבור איזה זמן, נזכר הרמ"מ בדברים ששמע יוצאים מפ"ק הגרי"ז, והנה כאן הוא מספר על אותה הזדמנות בהם שמע את הדברים
רממ.jpg
רממ.jpg (303.25 KiB) נצפה 15361 פעמים

במסגרת הקטנה מובא המשל על האח העשיר התומך באחיו העני בכל המצטרך, כפי שנדפס בספר מרן רי"ז הלוי עה"ת.
ר' משה מרדכי סיפר, שכשהרב אמר את המשל, בשפתו הוא הוסיף ואמר: און דאטשע אויכעט...!
מילים אלו נצרבו בזכרונו של הנער רמ"מ, ועתה האירו לפניו בכל יקר וחיבה שהוא רחש לכל תיבה שיצא מפ"ק הגרי"ז.
רמ"מ מיהר לקרוא לאותו יהודי, שאל אותו כמה דרוש לו ל"נופש" ומיד ארגן לו מפה ומשם את הכסף הנדרש.

כ"ז סיפרתי בפני אותו ת"ח.

נענה הלה ואמר: טוב מאד שאתה מספר לי כל זה, שכן הבוקר קבלתי הודעה מאברך אחד היושב בשיעור דף היומי שלי שבארה"ב, ומבקש את עזרתי לצאת לנופש עם אשתו והילדים, עד עתה לא השבתי לו, ובלבי אמרתי, האם בשביל נופש עושים שנור?! עתה, אני ממהר להשיב לו ולהיענות לבקשתו!

והקרן קיימת לעולם הבא ----!

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' אוגוסט 17, 2017 4:09 pm

אשריך רבינו איש ספר שליט"א שזכית להנות ת"ח מהונך, וכדרשת חז"ל.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' אוגוסט 17, 2017 6:02 pm

תוכן כתב:אשריך רבינו איש ספר שליט"א שזכית להנות ת"ח מהונך, וכדרשת חז"ל.
וכב' הגירסאות בירושלמי ובמדרש חז"ל 'מגרונך' או 'ממה שחננך'.

דמשק

הודעהעל ידי דמשק » ה' אוגוסט 17, 2017 8:27 pm

איש_ספר כתב:נענה הלה ואמר: טוב מאד שאתה מספר לי את כל זה, שכן הבוקר קבלתי הודעה מאברך אחד היושב בשיעור דף היומי שלי שבארה"ב, ומבקש את עזרתי לצאת לנופש עם אשתו והילדים, עד עתה לא השבתי לו, ובלבי אמרתי, האם בשביל נופש עושים שנור?! עתה, אני ממהר להשיב לו ולהענות לבקשתו!

האם בשיעור דף היומי לא למד כתובות סז: די מחסורו אפילו סוס לרכוב עליו ועבד לרוץ לפניו (ועי' מש"כ שם בשדה צופים...)

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' אוגוסט 17, 2017 9:41 pm

דמשק כתב:
איש_ספר כתב:נענה הלה ואמר: טוב מאד שאתה מספר לי את כל זה, שכן הבוקר קבלתי הודעה מאברך אחד היושב בשיעור דף היומי שלי שבארה"ב, ומבקש את עזרתי לצאת לנופש עם אשתו והילדים, עד עתה לא השבתי לו, ובלבי אמרתי, האם בשביל נופש עושים שנור?! עתה, אני ממהר להשיב לו ולהענות לבקשתו!

האם בשיעור דף היומי לא למד כתובות סז: די מחסורו אפילו סוס לרכוב עליו ועבד לרוץ לפניו (ועי' מש"כ שם בשדה צופים...)

אולי סבר כהגאונים? או כהמאירי?

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » ו' אוגוסט 18, 2017 10:28 am

ליום היא"צ השביעי. מתוך 'לקראת שבת'
קבצים מצורפים
רממש.pdf
(267.88 KiB) הורד 432 פעמים

אמיר כרמי

הודעהעל ידי אמיר כרמי » א' אוגוסט 20, 2017 3:16 pm

דמשק כתב:

די מחסורו הוא דין בעשיר והעני שחייבים לספק לו את מה שהיה לו ועכשיו חסר.

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » א' אוגוסט 20, 2017 6:12 pm

דמשק כתב:

ובפרט שזה בפרשת השבוע, הובא ברש"י הק' עה"ת פרשת ראה

סיפור יפה הרב איש ספר

דמשק

הודעהעל ידי דמשק » ג' נובמבר 07, 2017 12:53 am

האם ידוע מה הנושא?
קבצים מצורפים
פניני הגרי''ז.png
פניני הגרי''ז.png (40.44 KiB) נצפה 14621 פעמים

סעדיה

הודעהעל ידי סעדיה » ג' נובמבר 07, 2017 1:04 am

דמשק כתב:האם ידוע מה הנושא?

דברי הגרי"ז על ה'סיטרא אחרא'.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ה' אפריל 12, 2018 10:57 am

אחד הלומדים כתב:מתפעל כתב-
ראיתי באחת מחוברותיו הרבים שהביא דבר נאה מאד מהגר"א, ומעניין אותי מה מקור הסיפור ואם מישהו שמע על כך

ידוע בשם ספר "מנוחה וקדושה" לתלמידו של הגרח מואלוז'ין (אולי בהקדמה).

לא מצאתי שם ענין זה

ובכלל, האם הגאון היתה לו ישיבה והיה עושה לתלמידים מבחן קבלה?

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ד' אוגוסט 22, 2018 9:28 pm

לקראת היא"צ, ובעקבות הדו"ד באשכול על הגרש"א
נזכרתי במה ששמעתי מהגאון בעל משמר הלוי שאמר בשם רבו הגאון בעל חזון יחזקאל שיבוא יום ויאמר פלוני לאלמוני שלום הרב הגאון, והלה ישיבנו בחמת זעם:"אינך מתבייש? אני הרב הגאון?! אתה הרב הגאון!"

לשמו ולזכרו תאוות נפש

חומץ בן יין

הודעהעל ידי חומץ בן יין » ה' אוגוסט 23, 2018 4:00 pm

נוטר הכרמים כתב:ספרן, יאושר חילו על הציטוטים המרגשים.

בכתבה נרחבת במוסף התורני לקראת שבת של הפלס האחרון הנושאת את הכותרת 'באהבה שאהב ר' משה מרדכי את לומדי התורה', פרק של ליקוטי זכרונות ופנינים על בני התורה המסולאים בפז במשנתו של הגרמ"מ זצ"ל. [כנראה פרק מתוך הכרך השני על דמותו, שייצא לאור בעתיד הקרוב].

האם חלק ב כבר יצא לאור?

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ה' אוגוסט 23, 2018 5:42 pm

מתפעל כתב:
אחד הלומדים כתב:מתפעל כתב-
ראיתי באחת מחוברותיו הרבים שהביא דבר נאה מאד מהגר"א, ומעניין אותי מה מקור הסיפור ואם מישהו שמע על כך

ידוע בשם ספר "מנוחה וקדושה" לתלמידו של הגרח מואלוז'ין (אולי בהקדמה).

לא מצאתי שם ענין זה

ובכלל, האם הגאון היתה לו ישיבה והיה עושה לתלמידים מבחן קבלה?

כנראה בדקת במהדורה חדשה של מנוחה וקדושה, שצונזרה קצת.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' אוגוסט 23, 2018 6:07 pm

חומץ בן יין כתב:
נוטר הכרמים כתב:ספרן, יאושר חילו על הציטוטים המרגשים.

האם חלק ב כבר יצא לאור?
נכון לעכשיו, לא.

חשבה לטובה

הודעהעל ידי חשבה לטובה » ו' אוגוסט 24, 2018 5:39 am

עם הגרח''ק ואחיו רב דקריית אתא
קבצים מצורפים
בשמחה משפחתית עם מרן הגר''ח קנייבסקי ואחיו הגרמ''מ שולזינגר.jpg
בשמחה משפחתית עם מרן הגר''ח קנייבסקי ואחיו הגרמ''מ שולזינגר.jpg (68.36 KiB) נצפה 13492 פעמים

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » א' אוגוסט 26, 2018 10:58 pm

ומולם הגרדצ"ה?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' אוגוסט 26, 2018 11:56 pm

אכן...

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » א' אוקטובר 28, 2018 6:19 pm

בכרך החדש חלק ב' שיצא עכשיו לאור, מביא שהרב מבריסק זצ"ל בתשי"א קרא את המאמר של הרבי מליובאוויטש הראשון, באתי לגני, והגיב על זה לרבי דוד פינקל ז"ל מקורבו.

איני רוצה להכנס לתוכן הדברים מטעמים מובנים, אמנם מעניין אותי מנין מגיעה שמועה זו שהמאמר הזה הובא אל הרב מבריסק. וכי היה מעניין אותו לקרוא מאמר של רבי חדש מחב"ד? מעניין אם בבית בריסק , במשפחה מאשרים הסיפור.

עוד דבר מעניין, הגרמ"מ מספר על אמו ע"ה , ששמע ממנה הרבה סיפורים יפים על הגרא"י קוק זצ"ל. מעניין אם הסיפורים הללו נשתמרו במשפחה.

מצליח

הודעהעל ידי מצליח » א' אוקטובר 28, 2018 8:12 pm

סעדיה כתב:

מהו?

סעדיה

הודעהעל ידי סעדיה » א' אוקטובר 28, 2018 8:26 pm

מצליח כתב:
סעדיה כתב:

מהו?

#.PDF
נפש שמשון
(261.46 KiB) הורד 541 פעמים

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » א' אוקטובר 28, 2018 10:31 pm

מתפעל כתב:בכרך החדש חלק ב' שיצא עכשיו לאור, מביא שהרב מבריסק זצ"ל בתשי"א קרא את המאמר של הרבי מליובאוויטש הראשון, באתי לגני, והגיב על זה לרבי דוד פינקל ז"ל מקורבו.

איני רוצה להכנס לתוכן הדברים מטעמים מובנים, אמנם מעניין אותי מנין מגיעה שמועה זו שהמאמר הזה הובא אל הרב מבריסק. וכי היה מעניין אותו לקרוא מאמר של רבי חדש מחב"ד? מעניין אם בבית בריסק , במשפחה מאשרים הסיפור.

לא ראיתי בכרך החדש, אבל שמעתי כבר לפני עשרות שנים שמועה מה שאמר הגרי"ז על המאמר באתי לגני הראשון.
ולא אני בלבד שמעתי, אלא ראיתי בפרסומים של חבד עצמם בין הציטוטים של גדולי רבנים שאחזו שהרבי משיח, גם את הגרי"ז שאמר בתשי"א שרואה כאן בבאתי לגני משיח!

לענין

הודעהעל ידי לענין » א' אוקטובר 28, 2018 10:35 pm

ידיעה היסטורית
בהמאור של טבת תשי"ד, פורסמו בהבלטה שני דברים-
מכתבו של הגאון מבריסק, והמאמר באתי לגני.

מצליח

הודעהעל ידי מצליח » ג' אוקטובר 30, 2018 8:50 pm

סעדיה כתב:
מצליח כתב:
סעדיה כתב:

מהו?

#.PDF

בספר יוסף דעת - ליס נדפס כל השיחה של הגרי"ז

וואלף

הודעהעל ידי וואלף » ב' דצמבר 24, 2018 7:33 pm

ראיתי בח"ב על הגרממ"ש שדרשות משמר הלוי יש ב' חלקים, ועד היום לא ראיתי כ"א חלק א' וגם בהאוצר מופיע רק חלק א', האם יש למישהו תוכן הספר?

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » ב' דצמבר 24, 2018 7:52 pm

הוה אמינא כתב:
מתפעל כתב:בכרך החדש חלק ב' שיצא עכשיו לאור, מביא שהרב מבריסק זצ"ל בתשי"א קרא את המאמר של הרבי מליובאוויטש הראשון, באתי לגני, והגיב על זה לרבי דוד פינקל ז"ל מקורבו.

לא ראיתי בכרך החדש, אבל שמעתי כבר לפני עשרות שנים שמועה מה שאמר הגרי"ז על המאמר באתי לגני הראשון.
ולא אני בלבד שמעתי, אלא ראיתי בפרסומים של חבד עצמם בין הציטוטים של גדולי רבנים שאחזו שהרבי משיח, גם את הגרי"ז שאמר בתשי"א שרואה כאן בבאתי לגני משיח!

גם אני ראיתי שטות זו לפני כמה שנים בספרו של שד וולפא [אולי ספר 'שמן ששון מחבריך' - כל מי שאמר משהו על הרבי], אני זוכר שבשעתו לא ידעתי את נפשי מרוב שחוק

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' דצמבר 24, 2018 9:22 pm

וואלף כתב:ראיתי בח"ב על הגרממ"ש שדרשות משמר הלוי יש ב' חלקים, ועד היום לא ראיתי כ"א חלק א' וגם בהאוצר מופיע רק חלק א', האם יש למישהו תוכן הספר?

יש חלק ב, אין לי את התוכן.
יושב סתר כתב:
הוה אמינא כתב:

גם אני ראיתי שטות זו לפני כמה שנים בספרו של שד וולפא [אולי ספר 'שמן ששון מחבריך' - כל מי שאמר משהו על הרבי], אני זוכר שבשעתו לא ידעתי את נפשי מרוב שחוק
אינני מבין מה משונה כאן, כידוע שמרן הגרי"ז היה עירני לכל המתרחש, וגם היה מגיב. יכול להיות שהיה ויכול מאוד להיות שלא, אבל מה כ"כ מופקע כאן?

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' דצמבר 24, 2018 9:27 pm

אני לא מבין הרב נוטר כרמים. נראה לך סביר שהגרי"ז קרא את המאמר הזה ואחז שהרבי מחב"ד משיח?

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' דצמבר 24, 2018 9:31 pm

כנראה לא שמעת את השמועה
הכותבים כאן קיצרו מפני הכבוד לכן לא הבנת
ודי בזה

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 122 אורחים