מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הבחור העילוי שלא ידע להכין כוס תה

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
גביר

Re: הבחור העילוי שלא ידע להכין כוס תה

הודעהעל ידי גביר » א' דצמבר 04, 2022 8:29 am

עוד מקור לכך שכה"ג מוגדר כ'מלאך' -

בראשית רבה סח יב -

וְהִנֵּה סֻלָּם, זֶה הַכֶּבֶשׁ. מֻצָּב אַרְצָה, זֶה מִזְבֵּחַ (שמות כ, כד): מִזְבַּח אֲדָמָה תַּעֲשֶׂה לִי, וְרֹאשׁוֹ מַגִּיעַ הַשָּׁמַיְמָה, אֵלּוּ הַקָּרְבָּנוֹת שֶׁרֵיחָן עוֹלֶה לַשָּׁמַיִם. וְהִנֵּה מַלְאֲכֵי אֱלֹהִים, אֵלּוּ כֹּהֲנִים גְּדוֹלִים. עֹלִים וְיֹרְדִים בּוֹ, שֶׁהֵם עוֹלִים וְיוֹרְדִים בַּכֶּבֶשׁ.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ה' מרץ 02, 2023 9:31 am

מקור נוסף להשוואת הכהן הגדול למלאך -

שמו"ר, סדר תרומה, לג ד

אַתָּה מוֹצֵא כָּל מַה שֶּׁבָּרָא הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא לְמַעְלָן בָּרָא לְמַטָּן ... לְמַעְלָן (יחזקאל ט, יא): וְהִנֵּה הָאִישׁ לְבוּשׁ הַבַּדִּים. לְמַטָּן (ויקרא טז, ד): כְּתֹנֶת בַּד קֹדֶשׁ יִלְבָּשׁ.

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' מרץ 05, 2023 8:59 am

ויעוין גם שמו"ר לח ג [פרשת תצווה] -

דָּבָר אַחֵר, שֶׁעָשָׂה הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא כָּבוֹד לְאַהֲרֹן, שֶׁהִלְבִּישׁוֹ כְּמַלְאֲכֵי הַשָּׁרֵת, שֶׁנֶּאֱמַר (מלאכי ב, ז): כִּי מַלְאַךְ ה' צְבָאוֹת הוּא,

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' יוני 11, 2023 8:42 am

על אמינותם של סיפורים והיחס אליהם [כולל התייחסות לשרי המאה] גם -

בית נאמן [כסא רחמים] פרשת שלח כ' סיוון תשפ"ג גליון 361

ישנו כאן -

https://www.yhr.org.il/post/bn361

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' אוקטובר 15, 2023 7:29 pm

עוד על היחס לסיפורי צדיקים העוסקים בדרגות גבוהות שאין לנו שייכות בהן ומידת התועלת שניתן או שלא ניתן להפיק מהם -

י. הרשקוביץ, שבתי, פרקים של הדרכות .. של רבי יעקב גלינסקי,
ירושלים תשע"ד, עמ' קכט-קל

גביר

הודעהעל ידי גביר » ו' אוקטובר 27, 2023 4:44 pm

נראה שלגישה, שתוארה ברשימה שהעלתי לעיל [ בקובץ 'אגדה והיסטוריה'], ישנן סימוכין במדרש רבה לך לך [ברא"ר לט ז] -

"וַיֹּאמֶר ה' אֶל אַבְרָם לֶךְ לְךָ" מה כתיב למעלה מן הענין (בראשית יא, לב): "וַיָּמָת תֶּרַח בְּחָרָן" א"ר יצחק אם לענין החשבון ועד עכשיו מתבקש לו עוד ששים וחמש שנים אלא בתחלה אתה דורש הרשעים קרוים מתים בחייהן לפי שהיה אברהם אבינו מפחד ואומר אצא ויהיו מחללין בי שם שמים ואומרים הניח אביו והלך לו לעת זקנתו אמר ליה הקב"ה לך אני פוטרך מכיבוד אב ואם ואין אני פוטר לאחר מכיבוד אב ואם ולא עוד אלא שאני מקדים מיתתו ליציאתך בתחלה "וַיָּמָת תֶּרַח בְּחָרָן" ואחר כך "וַיֹּאמֶר ה' אֶל אַבְרָם":

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' ינואר 17, 2024 9:35 am

תשובה של הרב בן ציון מוצפי שליט"א על אודות שימוש בסיפורים שלא היו -

לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני מוסר שיעורים והרצאות לקהל מגוון ,
האם ניתן לשלב בשיעורים סיפורים מציאותיים מהחיים שלא היו בכלל , אבל יש בהם הרבה מסר וחיזוק אדיר לקירוב רחוקים ?
תשובה
כך אמר לי מורי הרב יהודה צדקה ז״ל, לעולם אסור לספר מעשה מזוייף ואפילו כדי למשוך את לב השומע לתורה, כי הדברים לא ישפיעו לאורך זמן.

מכאן - https://www.doresh-tzion.co.il/QAShowAn ... aid=263710

באתי רק להעיר

הודעהעל ידי באתי רק להעיר » ד' ינואר 17, 2024 6:54 pm

גביר כתב בשם הרב מוצפי שליט"א
כך אמר לי מורי הרב יהודה צדקה ז״ל, לעולם אסור לספר מעשה מזוייף ואפילו כדי למשוך את לב השומע לתורה, כי הדברים לא ישפיעו לאורך זמן.

שמעתי מגאון אחד בשם הרה"צ רבי יהודה'לה מדזיקוב-ירושלים זצלל"ה, שאמר כי כשם שמעשיות אמיתיות (מצדיקים) - מביאים ל'יראת שמים', כך מצד שני, מעשיות שאינן אמיתיות - מביאים להיפך ח"ו.

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ד' ינואר 17, 2024 10:23 pm

מצורף מוסר השכל נפלא בענין זה.
קבצים מצורפים
מוסר השכל.pdf
סדיגורא
(71.93 KiB) הורד 36 פעמים

גביר

הודעהעל ידי גביר » ה' פברואר 01, 2024 9:17 am

על אודות שיש לאדם לדעת את מקומו ואת ההבדל שבינו לבין גדולים ממנו ולא לחקות אותם גם כאשר הוא מתעלה בעקבות אותם גדולים [קשור לקובץ שהעלתי לעיל בשם 'סיפורי צדיקים'] גם בספורנו בפרשת יתרו [שמות יט כא]-

"רד העד בעם פן יהרסו" כשאהיה מדבר עמהם, שמא יחשבו שבהיותם עולים למדרגת נבואת פנים בפנים כמוך יוכלו לעלות אל מחיצתך.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ה' פברואר 01, 2024 1:28 pm

גביר כתב:לכבוד הרב מוצפי שליט"א
האם ניתן לשלב בשיעורים סיפורים מציאותיים מהחיים שלא היו בכלל , אבל יש בהם הרבה מסר וחיזוק אדיר לקירוב רחוקים ?
תשובה

שמעתי בשם ר' שלום שבדרון שאמר שפעם שאל הגרי"ז מבריסק האם אפשר לספר סיפורים לא אמיתיים בשביל לחזק אנשים ביראת שמים, והבריסקער רב התיר לו, וזה הסיפור הראשון :)

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ה' פברואר 01, 2024 3:50 pm

גביר כתב:תשובה של הרב בן ציון מוצפי שליט"א על אודות שימוש בסיפורים שלא היו -

לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אני מוסר שיעורים והרצאות לקהל מגוון ,
תשובה

מכאן - https://www.doresh-tzion.co.il/QAShowAn ... aid=263710

viewtopic.php?f=17&t=34352

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' פברואר 25, 2024 10:58 pm

קשור לרשימה על סיפורי צדיקים שהעילתי לעיל -

בנוגע ליחס לסיפורי צדיקים ושייכותם של אליהם של יהודים מן השורה דומה שמן הראוי להביא מדברי הראי"ה שכתבם לעצמו על אודות עצמו, אך דומה שיש בהם הדרכה לכל אדם -

לא דבר ריק הוא לגמרי מה שאני מרגיש בעצמי קצת יחש לכל המדרגות הגדולות שאני קורא מצדיקים גדולים קדושי עליון, אף על פי שאני איש רש ונקלה בתכלית הביזיון והשפלות הגמורה.
[חדריו, מהדורה שנייה מתוקנת ומורחבת, בעריכת רן שריד, מבשרת ציון תשס"ב, עמ' קמג]

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 193 אורחים