מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הרב רבי אלימלך בר שאול זצ"ל רבה של רחובות

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
גביר

Re: הרב רבי אלימלך בר שאול זצ"ל רבה של רחובות

הודעהעל ידי גביר » א' נובמבר 20, 2022 2:00 pm

א. הכרתי ברחובות יהודי בשם ר' יצחק הורוביץ, באזור החרדי שם, בפעם האחרונה ששמעתי על אודותיו היה גר בדיור מוגן בירושלים, כמדומה שהוא האחרון שנותר מתלמידי ישיבה זו,איני יודע מה איתו היום, אם עוד שייך אולי כדאי לפנות אליו.

ב. סיפר לי בזמנו ר' יוסף ניצן ז"ל, שהגיע לשם מישיבת חברון, שם נמנה על העבריתניקים [למרות שהיה יליד פולין ושפת אמו, כמו גם של כנראה שאר בני קבוצה זו, היתה יידיש] שבקשו מהנהלת הישיבה שיחות מוסר בעברית, וכיוון שר"מ חדש סרב לכך, שמעו הללו שיחות מהרב אלימלך בר שאול ועמו הגיעו לרחובות [עמו היו ר' יהודה גל ז"ל, ר' גוטליב ז"ל, איני זוכר את שמו הפרטי, ר' יצחק הורביץ הנ"ל ואולי עוד שאיני זוכר].

ג. סיפר לי עוד שהלימודים התקיימו בבית הכנסת הגדול, והמגורים היו במבנים שהיו ארוות של הצבא הבריטי [חורבותיהם עמדו על לפני כמה שנים מאחורי בית שפירא].

ד. גם סיפר שעם פרוץ המלחמה בתש"ח גויסו כולם, הוא עצמו [ואולי גם שאר בני הישיבה] השתתף בכיבוש זרנוגה, אח"כ הצטרפו לפלוגה הדתית בחיל הים.

ה. אחר המלחמה חודשה הישיבה, ר' יצחק הורביץ הנ"ל סיפר לי משהו על בעיות שהרשויות עשו לו לחזור לישיבה, איני זוכר כל כך את הפרטים, מכל מקום אמר לי בחיוך שהוא ה'הסדרניק הראשון'.

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' נובמבר 20, 2022 2:03 pm

עכשיו ראיתי שחלק מהדברים כתבתי לפני כמה שנים בראש האשכול.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' מאי 10, 2023 8:28 pm

עוד על העבריתניקים, ישיבת קלצק והפלוגה הדתית בחיל הים -

יוסף ניצן, אלה הם חיי - פרק חיים, בתוך: יוסף דעת: לזכרו של יוסף אהרון ניצן, עמ' 17.

חיים נחתומי, שם שמיים על המים, שם עמ' 25-22 [לפי האמור שם המאמר פורסם גם ב'הצופה' כה תשרי תשס"ב ]

גביר

הודעהעל ידי גביר » ו' ספטמבר 29, 2023 3:42 pm

מכתבו של הרב אב"ש לידידו הרב הירש פאלי לרגל נישואיו -
נדפס בספר ר' הירש עמ' 139

https://tablet-otzar-org.ezproxy.bgu.ac ... /0/end/3/c

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » ו' ספטמבר 29, 2023 4:43 pm

גביר כתב:מכתבו של הרב אב"ש לידידו הרב הירש פאלי לרגל נישואיו -
נדפס בספר ר' הירש עמ' 139

https://tablet-otzar-org.ezproxy.bgu.ac ... /0/end/3/c

מופיע גם בחוברת אור אלימלך הנזכרת בתחילת השרשור

גביר

הודעהעל ידי גביר » ג' מרץ 05, 2024 10:02 am

על לימודים של חברי הקיבוץ הדתי בישיבת קלצק, בין השאר למדו שם הלכות שחיטה [תחת הכותרת 'מגיני כפר דרום לומדים תורה'] -

https://www.nli.org.il/he/newspapers/hb ... xIN%7ctxTI

ככל הידוע לי מסיפורים בע"פ ומדברים שבכתב בית הכנסת הגדול הוא ששימש כבית המדרש של ישיבת קלצק, איני יודע מהו המבנה שלפי המתואר שם למדו בו והיה, לפי האמור שם, קרוב לבית הספר ולגנים, ליד בית הרבנות, שהיה אז במקום שבו נמצא כיום גן רנה סמילנסקי]

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: יוסף אזולאי ו־ 145 אורחים