מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מרן הגר''ש הלוי וואזנר זצ''ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
נוה הלבנון

Re: בד''ה מרן הגר''ש הלוי וואזנר זצ''ל

הודעהעל ידי נוה הלבנון » ד' אפריל 15, 2015 8:18 pm

אורייתא! כתב:
שבטיישראל כתב:
ח''ל קאליסק כתב:תשובה תקיפה ביותר ממרן בעל שבה''ל זצלל''ה אשר כותב בה כאחד מתקיפי קדמאי בנוסח רבני הונגריה קום המלחמה

דומני שקל לנחש למי התכוון הגר"ש זצוק"ל בתשובה זו
הנ"ל הרי נתפרסם בהרבה באימרותיו והתבטאויותיו הבזויות והטיפשיות על אדוננו גדול פוסקי אשכנז מרנא הרמ"א זיע"א

הרבה זמן שלא הגבתי כאן.
אך עצור במילים מי יוכל בראות התבטאויותיו הבזויות והטיפשיות של שבטיישראל על אדוננו גדול פוסקי ספרד מרן הגר"ע יוסף זי"ע.
ודבר שפתיים אך למותר.
ולעצם הענין: הלא הרמ"א עצמו כתב כן בעצמו בהקדמתו בזה"ל:
הקדמות לשולחן ערוך הקדמת הרמ"א
אמר משה בן לא"א הר"ר ישראל זלה"ה, בהיות כי הגאון המחבר ב"י ושלחן ערוך שלו, חכם עדיף מנביא, טבח טבחו ערך שלחנו לא הניח אחריו מקום להתגדר בו, לולי ללקט דברי האחרונים ולהורות דרך המנהגים שנהגו במדינות אלו, באתי אחריו לפרוס מפה על שלחן ערוך שחבר עליהם כל פרי מגדים ומטעמים אשר יאהב האדם. ובלא זה, השלחן אשר הוא ערך לפני ה' (ו) לא נתנו עדיין לבני אדם אשר במדינות אלו, אשר רובי מנהגי מדינות אלו לא נהיגין כוותיה, כי כבר אמרו ז"ל [עירובין כ"ז ע"א] אין למדין מן הכללות אפי' במקום שנאמר בו חוץ, כ"ש מן הכלל שכלל הגאון הנ"ל מעצמו לפסוק אחר הרי"ף והרמב"ם במקום שרוב האחרונים חולקים עליהם, וע"י זה נתפשטו בספריו הרבה דברים שאינן אליבא דהלכתא לפי דברי החכמים שמימיהם אנו שותין, והם הפוסקים המפורסמים בבני אשכנז אשר היו לנו תמיד לעינים ופסקו מהם קמאי דקמאי, והם האור זרוע והמרדכי ואשר"י וסמ"ג והסמ"ק והגהות מיימון אשר כולם נבנו על דברי התוס' וחכמי צרפת אשר אנו מבני בניהם, וכבר הארכתי בזה ת"ל בהקדמת ספרי [דרכי משה] אשר בו נתוכחתי עם הגאון הקאר"ו ש"נ בכל דבריו, ואני ראיתי כל דבריו כשלחן ערוך כניתנו מפי משה מפי הגבורה, ויבואו התלמידים אחריו וישתו דבריו בלא מחלוקת, ובזה יסתרו כל מנהגי המדינות, וכבר אחז"ל כי הרבה דברים בין בני מזרח ובני מערב אף בדורות הראשונים כ"ש בדורות האחרונים אלו.

על כן ראיתי לכתוב דעת האחרונים עם המקומות שלא היו נראים לי דבריו, בצדו, כדי לעורר התלמידים בכל מקום שידעו שיש מחלוקת בדבריו, ובכל מקום שידעתי שאין המנהג כדבריו אחקרהו ואמצאהו אכתוב, הכי נהוג, ובצדו אשים. ואף כי דברי סתומים וחתומים ואין ערך להם עם דברי הגאון כאשר כל דבריו נמצאים בספרו הגדול בית יוסף, מ"מ הלכתי בדרכו לכתוב הדברים סתמא, כי לרוב גם דעתי בספרו תמצאהו והמעיין יבחר. ואם לא ימצאהו בספרו ידקדק בדברי האחרונים אשר נתפשטו במדינות אלו אחת הנה ואחת הנה וימצא מבוקשו, כי מעט מזער הוספתי וכתבתי מדעתי כן נראה לי להודיע כי ממני יצאו הדברים ואקוה להש"י שגם דברי הארוכים יתפשטו בישראל, ושם אגודות אגודות חבילות חבילות של ראיות וטעמים, ונמוקי וטעמי בכל דבר לפי השגת ידי, ומי שיש לו חיך לטעום יבחין המטעמים בטעמיהון בעצמו ולא יסמוך על אחרים, ומי שלא הגיע למדרגה זו לא יזוז מן המנהג, כמו שכתב הגאון הנ"ל בעצמו בהקדמת ספרו הגדול. ובכן אודה לאלקי ישעי ואברך שמו בכל עת אשר הגדיל חסדו עלי, ואבקש על העתיד שאל יעזבני ואל יטשני מעתה עד עולם, ויהיה עם פי מעת הטיפי ויצילני משגיאה, וכמ"ש [תהלים קט"ז ו'] שומר פתאים ה', ויוריני דרך זו אלך כי אליו נשאתי נפשי. ויהי נועם ה' אלקינו עלינו ומעשה ידינו כוננה עלינו ומעשה ידינו כוננהו. יושב בסתר עליון הוא ישמרנו ויזכנו לבקשת המשורר שביקש [שם כ"ג ה'] תערוך לפני שלחן נגד צוררי דשנת בשמן ראשי כוסי רויה אך טוב וחסד ירדפוני כל ימי חיי ושבתי בבית ה' לאורך ימים. אמן:

כנראה בשביל "נערים" כמוך ש"לא קבל המסורה שלו מפי מעתיקי שמועה אמיתיים" כתב מרן הגרש"ו את מכתבו החריף.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ד' אפריל 15, 2015 8:25 pm

ארזי ביתר כתב:
שבטיישראל כתב:
ח''ל קאליסק כתב:תשובה תקיפה ביותר ממרן בעל שבה''ל זצלל''ה אשר כותב בה כאחד מתקיפי קדמאי בנוסח רבני הונגריה קום המלחמה

דומני שקל לנחש למי התכוון הגר"ש זצוק"ל בתשובה זו
הנ"ל הרי נתפרסם בהרבה באימרותיו והתבטאויותיו הבזויות והטיפשיות על אדוננו גדול פוסקי אשכנז מרנא הרמ"א זיע"א

שבטיישראל, הגזמת! גם אם אינך מסכים עם דעותיו והתבטאויותיו של מרן הגרע"י זצ"ל על מרנא הרמ"א זיע"א, עדיין אין להגדיר דברים שיצאו מפ"ק, 'בזויים וטיפשים'!

מן הראוי לציין כאן, אשר היטב חרה למרנא הגר"ש הלוי ואזנר זיע"א, דרישתו של מרן הגרע"י מבני התורה להשקיע בלימוד השו"ע ולא בלימוד המשנ"ב, באחת מחגיגותיהם של 'דרשו' לרגל סיום אחד החלקים מהמשנ"ב. אך עדיין לא ראוי שאנשים קטנים כמונו יתבטאו במילים בזויות וטיפשיות על דברי הגרע"י זצ"ל.

מרן פוסק הדור עט"ר הגרע"י זצוק"ל לא אמר אף פעם לא ללמוד משנה ברורה להפיך כשבנו מרן הראש"ל שליט"א פתח את ישיבת חזון עובדיה ת"ו הלך לשאול את מרן זצ"ל מה ללמוד בסדר הלכה ואמר לו שילמדו משנה ברורה (משיעורו של מרן הראש"ל שליט"א במוצ" ש האחרון) [אולי שמעתם מה שאמר ללמוד גם ספר של הפוסקים הספרדים יחד עם המשנה ברורה כי לא כל הזמן הלכה כהמשנה ברורה לספרדים].

נוה הלבנון

הודעהעל ידי נוה הלבנון » ד' אפריל 15, 2015 8:31 pm

ח''ל קאליסק כתב:
זלמניו כתב:גם את האשכול הזה חייבים להסיט מהכביש הראשי אל ההידרדרות לשוליים? הזהו כבודם של צדיקים, כעת?

זלמניו היקר תורה היא וללמוד אנו צריכים על מה ולמה התבטא מרן השבה''ל בחריפות כה גדולה.
כוונת הרב הכותב מן הסתם לא היתה לעיקר הדברים אלא כדי לקבוע מסמרות בדברי מרן הבית יוסף לעומת זאת מרן השבה''ל עמד בתוקף לקבוע מסמרות בשיטתו של מרן הרמ''א והרי זה כויכוח הלכתי לכל דבר ועניין
מצו''ב המאמר המלא עליו יצא חוצץ מרן השבה''ל

היכן המקור שזה הודפס?

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ה' אפריל 16, 2015 1:54 am

מי ימלל גדלו ותפארתו.

כמה גרגרים בלבד באשר מחשבי אינו טוב ואני כותב ממכשיר אחר שאיני מורגל בו אך עכ''פ איני יכול להתעצל על האי שופרא דבלי בארעא!

הייתי כמה שנים משתתף בשיעוריו ומלקט ומחזר אחר נועם צוף אמריו.

אח המתיקות...

סיפר שהבית ישראל מגור שאלו פעם מה וכיצד מתפללים על תינוק קודם הברית שהצורך לנתחו? וסיפר שהשיב שקוראים 'מי שברך' ועושים קריאת שם ובזה מתפללים אח''כ מוסיפים בברית שם נוסף. בפשטותו אמר שהבית ישראל מאוד הפליג את התשובה.

פעם כשחזר מחו''ל שאלו אחד התלמידים המבוגרים מה שלומו ומה היה? הייתה שם כזאת נעימות סביבו כידוע ואפילו קל שבקלים יכל לשאול שאלות כאלו בפרט שהיה זה תלמיד חביב וזקן
הוא השיב שחשב כשכל הגויים ושאר נוסעים מוחאים כף לטייס בעת הנחיתה. אמר ש'היימישע יודען' מאמינים בני מאמינים לא עושים כן. באשר מחאת הכפיים היא כי שמחים ומודים על שהגיעו לקרקע וכ'ו אבל אנו יודעים שהחיים נמשכים וצריכים סייעתא דשמיא גם בקרקע ואם לא שחז''ל פסקו לומר הגומל הרי אין הבדל וצריך את השגחתו ית' בשווה בכל מקום.

אחד הסיפורים המעניינים מאוד: סיפר שהיה אצל ר' איסר זלמן מלצר (הגדיר אותו בהגדרה נפלאה וממצה, אלא שבשל נקיות הלשון בה נתייחד אני חושב שלא היה ניחא דעתו שאכתוב כאן)
והקנאים הם הלא קנאים ( בחיוך) באו בצעקה לרא''ז מלצר אודות הרבי מבעלז המתפלל שלא בזמן תפילה.
רא''ז השיבם: שטייט און אבן עזרא קוהלת שזמן תפילה הוא בליבם של צדיקים.
1. בזמנו מצאתי מקור בדיוק. זכור לי שאולי מצאתי את זה ממפרש אחר.
2. עדינותו וההרגשה הטובה שנתן ניכרו גם בסיפור זה. כי זכינו לסיפור נפלא זה בעמדינו אחר השיעור בהלכות תפילה כשדיבר בחומרה על המאחרים זמן תפילה והנה אחד התלמידים ק. התריס בקול אודות ה'חסידים האלו' כלשונו שמאחרים וכ'ו והרבי האציל רק השיב בחיוך וסיפר זאת. הרבי מאוד אהב את השואל הזה שהוא ת''ח וממשפחה חשובה.

באותו עניין: פעם סיפר בשיעור מוסר בערב שמסר בישיבה שהרבי מבעלז אמר לו שאינו מתפלל בזמן בגלל שחושש במעיו והוסיף לו 'אבל את זה אסור לחקות- נאך מאכין..

האווירה בשיעור ההלכה ביום ה' הייתה כה לבבית ועם כל זה היה מורא וכבוד ראש. בשילוב הזה הוא היה ממש חד בדרא. בזה לעני''ד בלטה רבנותו כמקדם. שכל אחד מהנאספים חש קירבה ויראה בד בבד.

אני הקטן שהייתי בן 16 בלבד שאלתיו, כך בלי גינונים, אחר השיעור 'מה דעת הרב ואזנר בטומאת כהנים בקבר רבי שמעון' ? (הוא לא שמע את השאלה וכבר קם לילך לביתו)

היו מבקשים ממנו שיספר על גדולי ישראל שנפטרו באותם ימים. אני זוכר על שלושה. הרב אלישיב, הרב קאפלמאן ור' מיכל יהודה זצ''ל. כרגע אני זוכר רק שאמר על הרב קופלמן שהיה גדול וכ'ו ואז אמר שהייתה לו אבל 'חסידישע נשמה' ותיכף שאמר זאת תיקן ולא השלים אלא אמר 'א ווארמע נשמה' ולשומעים זה היה ברור שתיקן בגלל שחש להרגשת ה'ליטאים' הרבים שעמדו שם.

היום בבית האבלים סיפר ר' סיני הלברשטאם ששמע מרב אחד בחו''ל שדיבר עם מרן בטלפון שאלה הלכתית על אשה או זוג בעניין הלכתי הקשור בפקידה לזש''ק. בסוף השיחה שאל הרב ואזנר את הרב הנ''ל מה שם האישה ואימה, אמנם הרב לא ידע לענות. הרב ואזנר ממש גער בו ואמר לו 'זה רב קהילה?' כה הרבה זמן אתה מתעסק עם בני הזוג/האישה הזאת ואינך יודע שצריך להגיד גם כמה קעפיטלעך תהילים?!?!

נוכחתי בביתו בעת ששאלוהו על חולה במצב סופני. השאלה הייתה האם לנתחו ורוב הסיכויים שלא יצליח הניתוח וגם אם כן, יישאר בעיוות נוראי ללא עין ולסת פגועה. החולה היה עם גידול רציני בפניו. האופציה השנייה היתה להותיר את המצב ללא טיפול והוא ימות רח''ל תוך ימים.
הוא נאנח אנחה רצינית. שאל 'איזה פלוני? מהספרים? השיבו לו שאכן זה פלוני מהספרים, שוב נאנח ומייד השיב ברוגע תשובה הלכה למעשה (לבל יעשו את הניתוח) ומשסיים לענות את התשובה להלכה שוב נאנח מרה ופתח תהילים שעמד על שולחנו והחל קורא ברגש ובמתיקות.
ראיתי אז איך מיצר בצער ישראל והנ''ל לא היה מקורב או משהו כי אם מכר מהעבר הרחוק
ומצד שני משיב בהלכה ברוגע ללא התפעלות כלל בשאלות נפשות. ב' הצדדים מעין מה שהובא מר'ר קצנלנבויגן לעיל.

יש עוד רבות מה לספר. ועוד חזון למועד. זכותו תגן עלינו.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' אפריל 16, 2015 2:15 am

בשעתו שמעתי מהגאון רב מרדכי גרוס שליט"א שאת רוב התשובות בשו"ת שבט הלוי נכתבו ללא שהיו הספרים תח"י, שהיה נוהג לכתוב את התשובות בעת שהיה נוסע לנפוש. - לא בדקתי את התשובות בפנים אם אכן מצויין שם שאין הספרים תח"י וכדומה, אשמח מאוד אם מישהו יוכל להוסיף משהו בנידון, ומדוע לא ראיתי מציינים זאת.

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ה' אפריל 16, 2015 2:22 am

לומד_בישיבה כתב:בשעתו שמעתי מהגאון רב מרדכי גרוס שליט"א שאת רוב התשובות בשו"ת שבט הלוי נכתבו ללא שהיו הספרים תח"י, שהיה נוהג לכתוב את התשובות בעת שהיה נוסע לנפוש. - לא בדקתי את התשובות בפנים אם אכן מצויין שם שאין הספרים תח"י וכדומה, אשמח מאוד אם מישהו יוכל להוסיף משהו בנידון, ומדוע לא ראיתי מציינים זאת.

בהרבה תשובות נכתב בראשן שהן ממקום הנופש בחו"ל ובחלקן כותב כי אין עמו די ספרים.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' אפריל 16, 2015 2:31 am

ייש"כ לידען הגדול, על הרשימה הנפלאה מאד. נפלא!

(רק חבל שהקהת את יופיה בשטות עם האבן עזרא, חומר לעוס כגרוגרת דר"צ, שהובהר חזור והבהר שלהד"ם, וכבר רי"ש שפיגל עשה מזה קציצות (ומצ"ב) אבל בלשון מאופקת כדרכו, ואם היה נופל לידיו האמונות של מונדשיין היה עושה מזה מטעמים כאשר אהב...
שפיגל.PDF
(489.15 KiB) הורד 767 פעמים

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ה' אפריל 16, 2015 3:55 am

בשביל שלא יוסט הנושא שוב, אכתוב עוד כמה גרגרים .ואבקש להפנות אותי למקומות בהם דנו בחומר הלעוס. את המצ"ב לא הצלחתי להוריד ואילו לי יש הקלטה בטייפ שהקלטתי את מרן ז''ל אולי פעם אעתיקה לקובץ דיגיטלי ואעלה לפה

לשון חכמים מרפא
הייתי נוכח כשבא בחור ואמר לו שהוא כבר בן 25 ועדיין לא מצא זיווג. הרב נלפת ושאל : 25?!
ונענה ואמר 'ואני והנער נלכה עד כ'ה' ( למותר לציין שהנ''ל התארס עוד באותה שנה... זה לא משנה, אני מתאר רק את הרגשות שגאו מול צער של כל בחור לא מוכר ואת לשונו המליצית והפיוטית הידועה)

כיו''ב הייתי כשבא לפניו אברך גרוש שאינו כ''כ בקו הבריאות הנפשית ובירך אותו בחום 'גדול יהיה כבוד הבית האחרון מן הראשון' האברך השיב בעגמה שהוא כבר התגרש ב' פעמים והרב ואזנר השיב בחיוך רחב כי באמת הפסוק מדבר אודות הבית השלישי.

באו לפניו שניים מצעירי התלמידים והגישו לו חוברת משיעוריו שערכו. אמרו שעשו זאת יחד והוא הגיב 'זה יכול וזה יכול'.

סיפר לי נכד רבי משה חברוני והוא גם נכד לרבי אברהם הורביץ 'ארחות רבינו' שבא עם זקנו האחרון לביקור אצל הרב ואזנר ומששמע הרב ואזנר שהוא נכד הגר'מ חברוני אמר לו כי הוא זוכר היטב את חתונת זקינו עם בת הגאון רבי משה מרדכי אפשטיין זצ"ל שהתקיימה בוינה (בשנות התר''צ המוקדמות בשל מחלת הגרמ''מ)
והוא יכול לומר לו מה היו העניינים שדיברו בכל יום מימי השבע ברכות ומה דיבר הגרמ''מ אפשטיין שם. ואמר כמה נושאים בקדשים שדוברו ועסקו שם.

איני כותב וראוי לכתוב על גדלותו התורנית רק ציינתי קצת דברים בשולי אדרתו.

לוצאטי

הודעהעל ידי לוצאטי » ה' אפריל 16, 2015 3:58 am

זלמניו כתב:
תולדות כתב:אציין כאן סיפור ששמעתי השבוע.

הגאון ר' רפאל קצנלבוגן נורא התפעל מדמותו של הרב וואזנר, ואמר, כי הוא הדמות האמיתית של רב.
וכל כך למה,
בשל מעשה שהיה, ונוכח בו ר' רפאל קצנלבוגן.
בחתונה אחת בירושלים, לפני עשרות שנים, במעמד החופה עצמו, צנח לפתע אחד המחותנים ומת.
כמובן שהבהלה והמהומה היתה רבה, וכמו כן, היתה מבוכה מבחינה הלכתית, מה לעשות, להמשיך את החתונה או לא.
ולפתע, נעמד הרב וואזנר, [ומדובר על לפני עשרות שנים, ובמעמד שהיו בו ת"ח יותר מבוגרים ממנו], והכריז בקול גדול.
אף אחד שלא יזוז ממקומו.
החתן צריך לעשות כך וכך.
הכלה כך וכך.
האלמנה כך וכך.
וכו'.
לדברי המספר, ר' רפאל התפעל מאד מהעוז של הרב וואזנר שנטל לעצמו את הסמכות "כמו גנרל" וחילק פקודות לכל אחד ואחד מה צריך לעשות על פי ההלכה. ולכן אמר כי זו דמות אמיתית של רב.

ביודעי ומכירי קאמינא.
סיפרו שהגר"ש רוזובסקי אמר אז שאולי יפסיק לסדר קידושין כי לא בדיוק ידע מיד איך לנהוג והשבט הלוי הקדימו, ואולי הוא בגדר של אינו בקי בטיב וכו'

בזמנו שמעתי מאאמו"ר שהסימן בזכרון שמואל להגר"ש אודות הענין, נכתב על המקרה הזה.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ה' אפריל 16, 2015 8:22 am

אישי כתב:מה הסיפור שבמשך שנים ארוכות לא היה ברשות הוריו?

אתה מדבר על זה שבנו הג"ר חיים מאיר שליט"א, לא היה ברשות מרן זצוק"ל?

לפני המלחמה, ברח מרן זצוק"ל יחד עם נוו"ב ע"ה לארץ הקודש. חמיו הי"ד לא הסכים עם בריחתו, כי טען שהנאצים לא יעשו כלום, וזה פחד שווא. ולכן, השאירו את בנם בכורם אצלם, כשחמיו אומר לו טרם שנפרדו, עוד תראה שאתם תחזרו בסוף. הגרח"מ שליט"א ניצל בנס, והגיע לארץ לאחר השואה בדרך לא דרך, אך כל משפחתם נספתה במלחמה העולמית השניה.

אגב, זו הסיבה שהגרח"מ שכבר עבר את גיל השבעים, אמר בלוויה 'זה לי 65 שנה, שאני מסתובב אצל אבי'. כיון שרק בגיל 6 הגיע לארץ...

בן אליהו

הודעהעל ידי בן אליהו » ה' אפריל 16, 2015 12:09 pm

בקשר למה שהיה בחתונה. הנה דברים כהווייתן: יש שיעור כללי מר' שמואל זצ"ל במסכת כתובות בסוגייה דאבילות שהרקע לשיעור הוא אותו מעשה ובשיעור זה הגר"ש רוזובסקי חולק על הרב וואזנר כך שזה קצת מטיל צל על מה שכתבו בשם ר' שמואל בעקבות אותו אירוע
בנוסף לכך בזכרוני שקראתי שגם ר' משה שמואל שפירא זצ"ל חלק על הוראת הרב וואזנר באותה חתונה.
שוב ראיתי שכבר הקדימו אותי בתגובה כעין זו.

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ה' אפריל 16, 2015 12:51 pm

לא ידען,

ישר כח עצום.

הב לן עוד.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' אפריל 16, 2015 3:33 pm

לוצאטי כתב:
זלמניו כתב:
תולדות כתב:אציין כאן סיפור ששמעתי השבוע.

הגאון ר' רפאל קצנלבוגן נורא התפעל מדמותו של הרב וואזנר, ואמר, כי הוא הדמות האמיתית של רב.
וכל כך למה,
בשל מעשה שהיה, ונוכח בו ר' רפאל קצנלבוגן.
בחתונה אחת בירושלים, לפני עשרות שנים, במעמד החופה עצמו, צנח לפתע אחד המחותנים ומת.
כמובן שהבהלה והמהומה היתה רבה, וכמו כן, היתה מבוכה מבחינה הלכתית, מה לעשות, להמשיך את החתונה או לא.
ולפתע, נעמד הרב וואזנר, [ומדובר על לפני עשרות שנים, ובמעמד שהיו בו ת"ח יותר מבוגרים ממנו], והכריז בקול גדול.
אף אחד שלא יזוז ממקומו.
החתן צריך לעשות כך וכך.
הכלה כך וכך.
האלמנה כך וכך.
וכו'.

לדברי המספר, ר' רפאל התפעל מאד מהעוז של הרב וואזנר שנטל לעצמו את הסמכות "כמו גנרל" וחילק פקודות לכל אחד ואחד מה צריך לעשות על פי ההלכה. ולכן אמר כי זו דמות אמיתית של רב.

ביודעי ומכירי קאמינא.
סיפרו שהגר"ש רוזובסקי אמר אז שאולי יפסיק לסדר קידושין כי לא בדיוק ידע מיד איך לנהוג והשבט הלוי הקדימו, ואולי הוא בגדר של אינו בקי בטיב וכו'

בזמנו שמעתי מאאמו"ר שהסימן בזכרון שמואל להגר"ש אודות הענין, נכתב על המקרה הזה.

בן אליהו כתב:בקשר למה שהיה בחתונה. הנה דברים כהווייתן: יש שיעור כללי מר' שמואל זצ"ל במסכת כתובות בסוגייה דאבילות שהרקע לשיעור הוא אותו מעשה ובשיעור זה הגר"ש רוזובסקי חולק על הרב וואזנר כך שזה קצת מטיל צל על מה שכתבו בשם ר' שמואל בעקבות אותו אירוע
בנוסף לכך בזכרוני שקראתי שגם ר' משה שמואל שפירא זצ"ל חלק על הוראת הרב וואזנר באותה חתונה.
שוב ראיתי שכבר הקדימו אותי בתגובה כעין זו.

תמה אני איך כבודו כותב 'דברים כהוייתן' וכו' יש שעור מר' שמואל זצ"ל וכו' וכו'. בשעה שהתשובה להרב וואזנר ז"ל נמצאת בספר זכרון שמואל בחלק מכתבים, מכתב כ' (עמוד תקכג) ואעתיק משם לצורך הענין.
במעשה שהיה שמת אבי הכלה אחר החופה.
.....אמרתי להעיר בזה על ענין הלכה למעשה שבא לפני כב' הדר"ג שליט"א, על דבר העובדא בישא שאירע ר"ל שמת אבי הכלה אחרי החופה לפני בעילת מצוה, שפסק כב' הדר"ג שליט"א לנהוג שבעת ימי המשתה ואח"כ שבעת ימי אבילות, והנה תורה היא וללמוד אני צריך, כי לפענ"ד הי' נראה, דכיון דהרא"ש.....
ובכוכבית למטה שם מצויין כך.
בזה"ל: נכתב לרב גדול בשנת תש"ג, ושוב היה מעשה בשנת תשכ"ז בחופת אחד מבני הישיבה, שמת אבי הכלה אחר החופה מיד, והיוה אז רבינו ז"ל לנהוג ז' ימי אבילות קודם, וכש"כ כאן.

--
בא זה ולימד על הכלל - שיש כאן ידענים כביכול שממצאים סיפורים מתחת השרוול - ואין להאמין לו לשום סיפור. וד"ל. וביודעי ומכירי...
--
ומשום מעשה זה אני פורש מן האשכול.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' אפריל 16, 2015 3:39 pm

עם הרב מפוניבז' והגר"י לנדא זצ"ל
קבצים מצורפים
315.jpg
315.jpg (17.82 KiB) נצפה 12986 פעמים

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' אפריל 16, 2015 3:41 pm

לא ידען כתב:
לומד_בישיבה כתב:בשעתו שמעתי מהגאון רב מרדכי גרוס שליט"א שאת רוב התשובות בשו"ת שבט הלוי נכתבו ללא שהיו הספרים תח"י, שהיה נוהג לכתוב את התשובות בעת שהיה נוסע לנפוש. - לא בדקתי את התשובות בפנים אם אכן מצויין שם שאין הספרים תח"י וכדומה, אשמח מאוד אם מישהו יוכל להוסיף משהו בנידון, ומדוע לא ראיתי מציינים זאת.

אבקש רק להשלים את מה שאמר לי הגאון רבי מרדכי גרוס שליט"א שמשום כך, שכתב את רוב רובו של התשובות בהיותו נוסע לנפוש ולא השקיע בהם כל כך, על כן אין לסמוך כל כך על התשובות בשו"ת שבט הלוי, והכריע אז שעדיף לסמוך על מה שכתב בענין מסוים בשו"ת בצל החכמה ולא כפי שכותב הרב וואזנר ז"ל בשות שבט הלוי.
והדברים ידועים וגם ראיתי איך הרב וואזנר היה מתקשר מידי יום להגאון רבי מרדכי גרוס שליט"א לשאול את פיו בהלכה, וזכיתי אז ללמוד בחברותא עם ת"ח מפורסם בדירה בבני ברק ושם גם היה לומד הגאון רבי מרדכי גרוס שליט"א התלמיד הגדול של מרן הרב וואזנר, ואלמלא הוא לא היה הרב וואזנר מתפרסם כל כך. והדברים ידועים לאלו שיודעים על באמת.
נערך לאחרונה על ידי לומד_בישיבה ב ה' אפריל 16, 2015 3:44 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' אפריל 16, 2015 3:43 pm

עם כקש"ת האדמו"ר בעל דברי יואל מסאטמאר זי"ע
קבצים מצורפים
12820.jpg
12820.jpg (25.04 KiB) נצפה 12975 פעמים

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » ה' אפריל 16, 2015 3:45 pm

עם ר' חיים שאול קרליץ והאדמו"ר מויזניץ
[מי מזהה את האירוע?]
קבצים מצורפים
הרב וואזנר.jpg
הרב וואזנר.jpg (25.54 KiB) נצפה 12973 פעמים

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' אפריל 16, 2015 3:46 pm

----
מחקתי - לאחר שנדברנו באישי - וחשדתי בכשרים ועם כת"ר הסליחה.
נערך לאחרונה על ידי לומד_בישיבה ב ה' אפריל 16, 2015 4:07 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' אפריל 16, 2015 4:00 pm

לומד_בישיבה כתב:
לא ידען כתב:

אבקש רק להשלים את מה שאמר לי הגאון רבי מרדכי גרוס שליט"א שמשום כך, שכתב את רוב רובו של התשובות בהיותו נוסע לנפוש ולא השקיע בהם כל כך, על כן אין לסמוך כל כך על התשובות בשו"ת שבט הלוי, והכריע אז שעדיף לסמוך על מה שכתב בענין מסוים בשו"ת בצל החכמה ולא כפי שכותב הרב וואזנר ז"ל בשות שבט הלוי.

והדברים ידועים וגם ראיתי איך הרב וואזנר זצ"ל היה מתקשר מידי יום להגאון רבי מרדכי גרוס יבלחט"א לשאול את פיו בהלכה, ולהוועץ עמו. - כאשר זכיתי אז ללמוד בחברותא עם ת"ח מפורסם בדירה בבני ברק, ושם גם היה לומד הגאון רבי מרדכי גרוס שליט"א התלמיד הגדול של מרן הרב וואזנר, ואלמלא הוא לא היה הרב וואזנר זצ"ל מתפרסם כל כך. והדברים ידועים לאלו שיודעים על באמת.

כוונתי לספר הזה. וראו בקישורים - והמבין יבין.

http://www.otzar.org/wotzar/shaar/50386.jpg
http://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?50386&&page=1
http://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?50386&page=4
--
ספר פרדס שמחה להגאון רבי מרדכי גרוס שליט"א תלמידו המובהק של הגאון רשה"ו זצ"ל.
http://www.otzar.org/wotzar/book.aspx?145330&page=1
http://www.otzar.org/wotzar/book.aspx?14533&page=11

טוב לי

הודעהעל ידי טוב לי » ה' אפריל 16, 2015 5:28 pm

עם הגאון רבי יחזקאל סרנא זצ"ל:

סרנא ר''י עם ר''ש ווזנר.jpg
סרנא ר''י עם ר''ש ווזנר.jpg (22.31 KiB) נצפה 12915 פעמים

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' אפריל 16, 2015 6:08 pm

איש_ספר כתב:ייש"כ לידען הגדול, על הרשימה הנפלאה מאד. נפלא!

(רק חבל שהקהת את יופיה בשטות עם האבן עזרא, חומר לעוס כגרוגרת דר"צ, שהובהר חזור והבהר שלהד"ם, וכבר רי"ש שפיגל עשה מזה קציצות (ומצ"ב) אבל בלשון מאופקת כדרכו, ואם היה נופל לידיו האמונות של מונדשיין היה עושה מזה מטעמים כאשר אהב...
שפיגל.PDF

חבל ששנאה מקלקלת השורה. ומוכנים לדחות דברי פוסק הדור, ששמע בעצמו מהאבן האזל, בקש. רק בגלל שהסיפור לא מוצא חן בעיני משהו והשקפותיו.

לא הבנתי מה הקשר למאמר של שפיגל, שמדבר על 'ירושלמי' עלום, שזמן תפילה הוא בזמן שהצדיקים מתפללים. לבין דברי פוסק הדור בשם האבן עזרא בקהלת שזמן תפילה הוא בלב הצדיקים.

ולגופו של ענין. השומע טעה בטעות קטנה בלבד. המקור אינו באבן עזרא קהלת, אלא בתרגום שם.
וזהו הסיפור
... אחר שעלה כ"ק מרן מהר"א מבעלזא זי"ע לארץ ישראל, הגיע אליו הגאון רבי איסר זלמן מלצר זצ"ל בעל "אבן האזל" לביקור, והמתין הגאון רבי איסר זלמן זצ"ל זמן מה להיכנס אל הקודש פנימה. משהתאחרה השעה, שלח מרן זי"ע לומר לו שלא ימתין עליו אלא ילך תחילה להתפלל תפילת מנחה. שלח רבי איסר זלמן להשיב למרן זי"ע, כי על הפסוק בקהלת (ח, ה): "ועת משפט ידע לב חכם", מפרש התרגום: "ועידן צלותא ודין קשוט אשתמדע בלב חכימיא", ומכאן שיש זמן מיוחד שהצדיקים מתפללים...

והן הן הדברים שאמר פוסק הדור ששמע מהאבן האזל...

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' אפריל 16, 2015 6:11 pm

כל המעיין בספר שיעורי שבט הלוי הלכות נדה נוכח לראות שישנם שינויים בין המהדורות. וכבר האריך בזה הרה"ג ברוך מרדכי שנקר בהקדמה למהדורה שניה.
http://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?50386&page=7
ואחר העיון בהם ע"י הרב הגאון המופלג רבי מרדכי גרוס שליט"א בררנו את הצריך תיקון וכו'.

ואחר העיון בהם וכו.jpg
ואחר העיון בהם וכו.jpg (35.67 KiB) נצפה 12896 פעמים

ח''ל קאליסק

הודעהעל ידי ח''ל קאליסק » ה' אפריל 16, 2015 6:48 pm

וזהו הסיפור
... אחר שעלה כ"ק מרן מהר"א מבעלזא זי"ע לארץ ישראל, הגיע אליו הגאון רבי איסר זלמן מלצר זצ"ל בעל "אבן האזל" לביקור, והמתין הגאון רבי איסר זלמן זצ"ל זמן מה להיכנס אל הקודש פנימה. משהתאחרה השעה, שלח מרן זי"ע לומר לו שלא ימתין עליו אלא ילך תחילה להתפלל תפילת מנחה. שלח רבי איסר זלמן להשיב למרן זי"ע, כי על הפסוק בקהלת (ח, ה): "ועת משפט ידע לב חכם", מפרש התרגום: "ועידן צלותא ודין קשוט אשתמדע בלב חכימיא", ומכאן שיש זמן מיוחד שהצדיקים מתפללים...

וכפי הידוע שהרה''ק זיע''א אמר להאבן האזל זצללה''ה שמתאחר בתפילתו היות והוא חולי מעיים ופטור מתפילה, וע''כ תפילתו 'נדבה' וזמנה כל היום, ואמר הגרא''ז מעניין שאני אמרתי לו א'חסידישע טעם והוא זיע''א אמר לי אהלכה'דיגע טעם.

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ה' אפריל 16, 2015 6:54 pm

לומד,

לא חוזרים על בדיחה פעמיים.

ובכ"ז אציין את הידוע כנראה לכל: מרן החזו"א גידל ורומם את הגרש"ו ומאז עלתה קרנו אצל חוגי הליטאים, ואצ"ל אצל החסידים שהוכר כבר בשנות הל' כמרן עמוד ההוראה [ראה הסכמה לס' מאסף לכל המחנות משנת תשכ"ב כמדו' ועוד רבים שאיני זוכרם בפרטם], הוא הפך לקונצנזוס עוד כשהגאון ר"מ גרוס שליט"א היה כאברך המהלך בצידי הדרכים, ספר שיעורי שבט הלוי הביא מקסימום את משנתו של הגר"ש בהל' נידה ביתר שאת לפרסום, ויותר משפרסם את הגר"ש הלוי העלה את קרנו של הגאון האדיר ר"מ גרוס שליט"א [וד"ל].

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' אפריל 16, 2015 7:01 pm

אבקש להבהיר שלא ביקשתי חלילה להמעיט בכבודו של הגאון רבי שמואל הלוי וואזנר זצ"ל ואין מי שחולק על כך שהוא היה מהשרידים - אך בבואנו להספידו (ואשכול זה בגדר הספד הוא, כנלע"ד) אין כל היתר בעולם להמציא סיפורים פורחים באויר, ובפרט שאסור בתכלית האיסור לרמוס את כח התורה והפסק של הגאון רבי שמואל רוזובסקי זצ"ל (כביכול שלא ידע מה לעשות תחת החופה והרב וואזנר זצ"ל תפס פיקוד על החופה - מה שלא היה ולא נברא וכנ"ל) כדי להגדיל את שמו ואת גדולתו של רבנו הרב וואזנר זצ"ל.
וכל מה שדנו בעבר אם מותר להמציא סיפורים לתועלת הרבים, אין הכוונה להספד. והוא פשוט.
ודומני שבזה יצאתי ידי חובתי.
והמבין יבין.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' אפריל 16, 2015 7:07 pm

מלך שלם כתב:לומד,

לא חוזרים על בדיחה פעמיים.

ובכ"ז אציין את הידוע כנראה לכל: מרן החזו"א גידל ורומם את הגרש"ו ומאז עלתה קרנו אצל חוגי הליטאים, ואצ"ל אצל החסידים שהוכר כבר בשנות הל' כמרן עמוד ההוראה [ראה הסכמה לס' מאסף לכל המחנות משנת תשכ"ב כמדו' ועוד רבים שאיני זוכרם בפרטם], הוא הפך לקונצנזוס עוד כשהגאון ר"מ גרוס שליט"א היה כאברך המהלך בצידי הדרכים, ספר שיעורי שבט הלוי הביא מקסימום את משנתו של הגר"ש בהל' נידה ביתר שאת לפרסום, ויותר משפרסם את הגר"ש הלוי העלה את קרנו של הגאון האדיר ר"מ גרוס שליט"א [וד"ל].

נמאס לי אך אף על פי כן.
ספר פרדס שמחה יצא לאור בשנת תשל"ט.
בדי השולחן וכו' וכו' כל אלו העתיקו מפרדס שמחה - וראה בהקדמה לספר פרדס שמחה שהגר"מ גרוס שליט"א נותן יישר כוח להרב וואזנר זצ"ל על שהוא למד אצלו בכולל תקופה מסויימת (ותו לא) אך את כל הספיקות בהלכות נדה שטח בפני הגריש"א ז"ל ועוד עיין היטב בהקדמתו. הוי אומר...

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ה' אפריל 16, 2015 7:44 pm

אתה מבין מה אתה כותב?

עמוד ההוראה זקן הדור רבן של ישראל בן המאה ושתיים נתגדל ע"י מו"צ צעיר ששימש אצלו ואף נטל ממנו את הסכמתו לפרי ביכוריו פרדס שמחה.
-
אדרבה, מוזכר אצל הגרש"ו מה שלא מוזכר אצל הגריש"א [שמוזכר אחרי הגרש"ו והגרש"ז] וכן הוקדשה לו פסקה נפרדת.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' אפריל 16, 2015 7:58 pm

שוב היריבים כאן, לענ"ד, נתפסים לקיצוניות.

ברור שמעמדו הרם של השבה"ל לא בא לו בעקבות ספר כזה או אחר, אולי גם לא בשל התבטאות כזאת או אחרת של מרן החזו"א.

עם זאת, ההד הרב שלו זכו פסקיו במישור הכי מעשי (מעבר להל' שבת, בו לא נראה כי הותיר חותם מיוחד)לכלל הציבור, ובפרט בקרב הציבור הישיבתי היה בזכות ספר השיעורים הלז. זאת ועוד, אין להתעלם מכך שהרב גרוס הוא המורה הוראה המובהק בקרב הציבור הליטאי שמנחיל גם מפסקיו של השבה"ל, בעוד חוג תלמידי החזו"א לא ציטטו מהם כלל, אף אם העריכוהו באופן אישי.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' אפריל 16, 2015 8:09 pm

מלך שלם כתב:אתה מבין מה אתה כותב?

עמוד ההוראה זקן הדור רבן של ישראל בן המאה ושתיים נתגדל ע"י מו"צ צעיר ששימש אצלו ואף נטל ממנו את הסכמתו לפרי ביכוריו פרדס שמחה.
-
אדרבה, מוזכר אצל הגרש"ו מה שלא מוזכר אצל הגריש"א [שמוזכר אחרי הגרש"ו והגרש"ז] וכן הוקדשה לו פסקה נפרדת.

הרב מלך שלם ראה בקובץ המצורף.
יותר מזה אין לי כל דרך להסביר לך, גם אין לי כרגע מדי הרבה זמן מיותר.
ישר כוח להרב וואזנר מתוך הקדמת הספר פרדס שמחה.jpg
ישר כוח להרב וואזנר מתוך הקדמת הספר פרדס שמחה.jpg (62.39 KiB) נצפה 12810 פעמים

--
נ.ב. - לדעתי לאחר הסיפור שהומצא לעיל שהמחותן צנח 'לפני' החופה, והגר"ש רוזובסקי ז"ל נרתע לאחור, שלא ידע מה לעשות, והרב וואזנר תפס פיקוד על החתן והכלה תחת החופה, וכל זה בשמו של ר' רפאל קצינגלבויגן, בשעה שהמחותן צנח באמצע החתונה, לאחר החופה וכפי המבואר בתשובה שכותב הגר"ש רוזובסקי ז"ל בזכרון שמואל להרב וואזנר ז"ל כאשר הויכוח ביניהם היה מה קדם למה, ימי אבילות או שבעת ימי המשתה. - האשכול איבד את חינו!!!.

טרם מצאתי ראש קודח שיודע להמציא כזה סיפור - ועוד בשמו של רב רפאל קצינגלבויגן.
--
אגב. א. ידוע מה שאמר הגאון רבי שמואל רוזובסקי ז"ל - שהוא הכי חזק בכתובות עד דף ט' היות ולמד את זה בהיותו חתן ואכ"מ - ב. הגאון רבי אשר דויטש שליט"א החליט בזמנו להשמיט את שמו של הרב וואזנר מהתשובה מפאת כבודו של הרב וואזנר ז"ל. - ג. הגאון רבי אליעזר שך זצ"ל כאשר התעורר אצלו שאלה בעל המחיה אמר לשאול רק את פיו של הגאון רבי מרדכי גרוס שליט"א.
ועוד חזון למועד.
נערך לאחרונה על ידי לומד_בישיבה ב ה' אפריל 16, 2015 8:16 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ה' אפריל 16, 2015 8:13 pm

נוטר,

הפעם אני חולק עליך [ובלא"ה לא מדוייק לומר שאתה נמצא באמצע בין דעתי לדעתו התמוהה, הגבול ממנו אפעס קצת יותר רחוק]: אין ספק, וכמו שכתבתי, שהספר תרם לכך שתפרסמו פסקיו בהלכות אלו אך לא מאומה ממעמדו, והרב גרוס, הן אמת שכמות הנאותים לאורו גדולה משום שיש ציבור מסויים ומרוכז שכולו מסיבות פוליטיות ואחרות נשמע לפסקיו, אך רוב ככל הציבור הליטאי שבאופיו [אופי ליטאי] עצמאי ולא ריכוזי כלל וכלל מתייחס לפסקיו באופן שונה בלשון המעטה, כך ש"החסד" שעשה להגרש"ו אינו דווקא לו [איני מתייחס לספר אלא להוראות] אלא לכל פוסק שפסקיו הפכו לנגישים ומעשיים בזכותו, לא פחות מהגריש"א והגרש"ז ותו לא מידי.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' אפריל 16, 2015 8:15 pm

עתניאל בן קנז כתב:
איש_ספר כתב:ייש"כ לידען הגדול, על הרשימה הנפלאה מאד. נפלא!

שפיגל.PDF

חבל ששנאה מקלקלת השורה. ומוכנים לדחות דברי פוסק הדור, ששמע בעצמו מהאבן האזל, בקש. רק בגלל שהסיפור לא מוצא חן בעיני משהו והשקפותיו.

לא הבנתי מה הקשר למאמר של שפיגל, שמדבר על 'ירושלמי' עלום, שזמן תפילה הוא בזמן שהצדיקים מתפללים. לבין דברי פוסק הדור בשם האבן עזרא בקהלת שזמן תפילה הוא בלב הצדיקים.

ולגופו של ענין. השומע טעה בטעות קטנה בלבד. המקור אינו באבן עזרא קהלת, אלא בתרגום שם.
וזהו הסיפור

זו בדיוק הבעיה, שאמרת שפר של הגרא"ז שנאמרה בנימוס, הופכת לדבר הלכה, שמי שחושב שהיא בדיחה בעלמא, הרי מתווכח עם גאון ישראל הגרא"ז ומתעצם עם פוסק הדור הרב וואזנר.
הקשר למאמרו של שפיגל ברור, כי התרגום לקהלת, והפירוש שאתה מציע לו, הוא עוד גלגול של סיפור שעובר מדור לדור וכל פעם פושט צורה ולובש צורה.
ויש גם כאלה שמביאים את התרגום לשה"ש א ח.
ואגב הסיפור שאתה מספר, ("וזהו הסיפור") מובא בגרסה אחת לגמרי מפי הרב אונגר.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' אפריל 16, 2015 8:18 pm

מלך שלם, חבל שבויכוח די ענייני שמתנהל כאן, אתה שוזר עקיצות ובא חשבון פוליטי עם רבנים וקבוצות, זו לא הפעם הראשונה באשכול זה, וזה מאוד לא מכובד בלשון המעטה.

מעבר לכך, דומני שעמדתי ברורה, בדומה למה שעשה הרב נויבירט לפסקי הגרשז"א בהל' שבת, עשה הספר שיעורי שבט הלוי להגרש"ו בהל' טהרה, ותל"מ.

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » ה' אפריל 16, 2015 8:21 pm

מלך שלם כתב:נוטר,

הפעם אני חולק עליך [ובלא"ה לא מדוייק לומר שאתה נמצא באמצע בין דעתי לדעתו התמוהה, הגבול ממנו אפעס קצת יותר רחוק]: אין ספק, וכמו שכתבתי, שהספר תרם לכך שתפרסמו פסקיו בהלכות אלו אך לא מאומה ממעמדו, והרב גרוס, הן אמת שכמות הנאותים לאורו גדולה משום שיש ציבור מסויים ומרוכז שכולו מסיבות פוליטיות ואחרות נשמע לפסקיו, אך רוב ככל הציבור הליטאי שבאופיו [אופי ליטאי] עצמאי ולא ריכוזי כלל וכלל מתייחס לפסקיו באופן שונה בלשון המעטה, כך ש"החסד" שעשה להגרש"ו אינו דווקא לו [איני מתייחס לספר אלא להוראות] אלא לכל פוסק שפסקיו הפכו לנגישים ומעשיים בזכותו, לא פחות מהגריש"א והגרש"ז ותו לא מידי.

שוב ניכר ה'בועה' בה חי הכותב הנ"ל, ובעצם זה הוא הדבר הכי מאפיין את קבוצת הגרח"ג וגרורותיהם.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' אפריל 16, 2015 8:22 pm

ח''ל קאליסק כתב:וזהו הסיפור

וכפי הידוע שהרה''ק זיע''א אמר להאבן האזל זצללה''ה שמתאחר בתפילתו היות והוא חולי מעיים ופטור מתפילה, וע''כ תפילתו 'נדבה' וזמנה כל היום, ואמר הגרא''ז מעניין שאני אמרתי לו א'חסידישע טעם והוא זיע''א אמר לי אהלכה'דיגע טעם.

המובא כאן בסוף בשם הגרא"ז, מסופר בספר על הרב אונגר, שהוא הרב אונגר זה שאמר הגדרה זו. אבל ככה זה סיפורים זה משהו דינמי, חי ותוסס.

לגבי הוויכוח עם המעשה של הרב וואזנר בחתונה.
אפשר פשוט להרים טלפון אל החתן דנן, ה"ה הרה"ג ר' נפתלי כ"ץ.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' אפריל 16, 2015 8:23 pm

נוטר הכרמים כתב:עם זאת, ההד הרב שלו זכו פסקיו במישור הכי מעשי (מעבר להל' שבת, בו לא נראה כי הותיר חותם מיוחד)לכלל הציבור, ובפרט בקרב הציבור הישיבתי היה בזכות ספר השיעורים הלז. זאת ועוד, אין להתעלם מכך שהרב גרוס הוא המורה הוראה המובהק בקרב הציבור הליטאי שמנחיל גם מפסקיו של השבה"ל, בעוד חוג תלמידי החזו"א לא ציטטו מהם כלל, אף אם העריכוהו באופן אישי.

הצדק עם הרב נוטר!!!.
יעידו על כך כל הכוללים העוסקים בהלכות נדה.
ואין צריך לפנים.

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ה' אפריל 16, 2015 8:31 pm

אכן, זו הנקודה, הספר, לא ההוראות כמו שכתבת בתחילה ובודאי לא המעמד. אך גם הספר לא משול עד כדי שש"כ להגרש"ז [ובשש"כ יש להסתייג מצד אחר, הספר אינו נקרא ילקוט מנחת שלמה אלא קובע שם לעצמו, פסקי שש"כ ודו"ק] ואצ"ל ילקוט יוסף להגרע"י, או קיצור הלכות להגרח"ג. צריך גם להדגיש שמדובר גם בענין טכני ותו לא, הוצאה לאור של שיעורים עם עריכתם וכו', באותה מידה א"כ חייב הגרש"ו הרבה למכון מעיינות הלוי העורכים וכו' ואין לדבר סוף.

אילולי לא נזקקת לפוליטיקה לא הייתי שש לרמוז בה, חלוקת הציבור בבתי הדין בב"ב עשויים מחומרים פוליטיים, וכיוון שקבעת בה קביעה לא נכונה הזדקקתי, לפחות ברמז, לשורשי העניינים, כך שעם שיקולי הכבוד קשוט עצמך, אם הדבר לא מכובד, לא נוגעים בתפו"א הלוהט.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' אפריל 16, 2015 8:35 pm

איש_ספר כתב: (רק חבל שהקהת את יופיה בשטות עם האבן עזרא, חומר לעוס כגרוגרת דר"צ, שהובהר חזור והבהר שלהד"ם וכבר רי"ש שפיגל עשה מזה קציצות (ומצ"ב) אבל בלשון מאופקת כדרכו, ואם היה נופל לידיו האמונות של מונדשיין היה עושה מזה מטעמים כאשר אהב...

וזהו הסיפור

זו בדיוק הבעיה, שאמרת שפר של הגרא"ז שנאמרה בנימוס, הופכת לדבר הלכה, שמי שחושב שהיא בדיחה בעלמא, הרי מתווכח עם גאון ישראל הגרא"ז ומתעצם עם פוסק הדור הרב וואזנר.
הקשר למאמרו של שפיגל ברור, כי התרגום לקהלת, והפירוש שאתה מציע לו, הוא עוד גלגול של סיפור שעובר מדור לדור וכל פעם פושט צורה ולובש צורה.
ויש גם כאלה שמביאים את התרגום לשה"ש א ח.
ואגב הסיפור שאתה מספר, ("וזהו הסיפור") מובא בגרסה אחת לגמרי מפי הרב אונגר.

תגיד לי, קשה לך להתנצל ולהגיד 'טעיתי'.

בתחילה טענת שלהד"ם!!! ועשו מסיפור זה קציצות. ועשית את הגר"ש ואזנר כשקרן, או את האבן האזל כממציא מקורות.

ולאחר שהתברר שהסיפור אמיתי, ואכן כך אמר האבן האזל, ואכן בדיוק ציטט הגר"ש משמו.
התחלת להתקיף כיצד ניתן ללמוד דבר הלכה מ'אמרת שפר'

אולי תסביר לי היכן ראית מי למד כאן איזה דבר הלכה, בסה"כ יש כאן אשכול עובדות מהגר"ש וואזנר, ואחד סיפר סיפור ששמע ממנו, מה שסיפר לו האבן האזל אודות איחור זמן תפילת הרבי מבעלזא, סיפור נחמד ומענין. ואתה פשוט התקפת אותו שסיפור זה פשוט מקלקל את כל שאר הסיפורים -- -- "חבל שהקהת את יופיה בשטות עם האבן עזרא, חומר לעוס כגרוגרת דר"צ". לא פחות ולא יותר.

אם הגר"ש ואזנר מצא לנכון לספר בשיעור הלכה סיפור זה, אולי תספר לנו על מה בדיוק נזעקת...

האם השנאה לחסידים ורבותיהם פשוט העבירתך על דעתך?

ולגופו של ענין, אשמח אם תעדכן אותי איזה גלגולים עבר סיפור זה ש'עובר מדור לדור וכל פעם פושט צורה ולובש צורה', בו בזמן שאנו מדברים מסיפור שסיפר הגר"ש וואזנר בעצמו (השיעור מוקלט כפי שהוזכר בתגובות לעיל), ששמע בעצמו מהאבן האזל, שבדידיה הוה עובדא.

[אגב, מהו הגירסא השונה שסיפר הרב אונגר. אני ספרתי את הגירסא ששמעתי וכך רשום אצלי, אדרבא תשתף אותנו מה אתה שמעת].

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' אפריל 16, 2015 8:56 pm

כשאני טועה אני אומר טעיתי בפה מלא, ואפשר לעשות חיפוש בהודעתי ולמצוא כהנה וכהנה.
האגדה כאילו כתוב באיזה מקום/ירושלמי/ בבלי כת"י/ אבן עזרא/ תרגום קהלת/ פשיטתא/ מגילות קומראן/ יוסיפון.
שיש לצדיקים זמן תפילה משלהם. כבר הופרכה בלי סוף פעמים. ואפס קצה תראה במאמר של שפיגל.
(אולי צריך להסביר לידידי, שהתרגום שהבאת כתוב בו שחכמים הם שקבעו זמן תפילה, ותל"מ).
הסיפור כאן כנראה לא הובא כנימוק הלכתי, אבל בודאי שרוב מביאיו התכוונו שיש בזה כדי לבאר מעשים של צדיקים שאסור לבארם.
אני לא חשבתי לרגע שהרב וואזנר משקר, ובודאי אם אמר שכך שמע מהגרא"ז, אז כך היה, וזה לא משנה את העובדה שהמימרא הזו, שכאמור כל פעם מולבשת על מישהו אחר, להד"ם.
ואכן: זמן תפילה, נוהג בזכרים ובנקבות, בממזרים ובמיוחסין, ברשעים ובצדיקים.

הסיפור של הרב אונגר (רשומים בשמך ומשם בקדושתו של אהרן שבאוצר) לא שונה מהותית, אבל הסיפור אחר. עי"ש.

אחימעץ

הודעהעל ידי אחימעץ » ה' אפריל 16, 2015 9:04 pm

ואני ראיתי בספר מחכם בדורינו שמפלפל בגבורה על אמרת איזה רבה אחד [שכחתי שמו] שאמר [כנראה בדרך צחות, לסתום פי המקטרג המתנגד] שזמן תפילה הקבוע לצדיקים הוא א' מההלכות שנשתכחו בימי אבלו של משה ולא החזירם עתניאל בן קנז בפלפולו, עד שבא הבעש"ט והחזירו ברוח הקדש. האם אי"ז סותר להא דאמרינן 'לא בשמים היא' ו'אין נביא רשאי לחדש מעתה' וכו'.

ואנכי הרואה כעת, כי אכן כן החזירה עתניאל בן קנז בפלפולו.....

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' אפריל 16, 2015 9:09 pm

לגבי הוויכוח עם המעשה של הרב וואזנר בחתונה.
אפשר פשוט להרים טלפון אל החתן דנן, ה"ה הרה"ג ר' נפתלי כ"ץ.

הרב אי"ס את ר' נפתלי כ"ץ איני מכיר, אמנם מכיר אני את אחד העורכים של הספר זכרון שמואל, ויצרתי עמו קשר, והוא תיכף ומיד התקיף אותי, - באומרו. - שהוא לא קולט איזה בעיה הלכתית נוצרת אם המחותן לע"ע צונח לפני החופה, עוד שאל אותי, שהרי פעמיים היה סיפור שהמחותן צנח לאחר החופה וכפי המבואר בספר זכרון שמואל שהפניתי לשם לעיל, רצונך לומר, שקרה מקרה נוסף שהמחותן צנח לפני החופה, אתמהה!!
ונסתמו טענותי.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 140 אורחים