מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מרן הגרח''ש גריינימן זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

Re: בד''ה מרן הגרח''ש גריינימן זללה''ה

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ד' אפריל 15, 2015 12:00 pm

היסטוריה: חתן הגראמ"מ שך אצל בני הגר"ח גריינמן

היסטוריה זוטא: הגרמ"צ ברגמן, חתנו של הגראמ"מ שך שהחרים את הגרח"ש גריינמן זצ"ל, עלה לנחם את המשפחה

מפגש פיוס היסטורי התרחש היום (ג'), אצל בני הגאון רבי חיים שאול גריינימן זצ"ל, כאשר הגרמ"צ ברגמן חבר מועצת גדולי התורה וחתנו של הגראמ"מ שך בעל ה'אבי עזרי' זצ"ל עלה לנחם את בני הגרח"ש זצ"ל.

בחייו של הגראמ"מ, שרר נתק מוחלט בין בתי שני גדולי ישראל אלה. זאת לאחר פרשיה כאובה ששיאה התרחשה בעת נאומו של חמיו של הגרמ"צ - הגרא"מ שך זצ"ל בהנחת אבן הפינה לישיבת רבנו חיים עוזר. באותו מעמד ביקר הגראמ"מ שך את דעתו של הגרח"ש זצ"ל, בענין מסוים כאשר מאז נותקו הקשרים האדוקים שהיו בין השניים.

במהלך ניחום האבלים לא הוזכר הרב שך זצ"ל, והשיחה נסובה סביב ההיכרות עם החזון איש להלן תמליל השיחה.

אחד הבנים: ממתי הראש ישיבה הכיר את אבא?

הגרמ"צ: עוד מימי ילדותי ובחרותי ולאחר מכן כאברך.

אחד הבנים: באילו שנים הראש ישיבה ישן בחדרו של החזו"א?

הגרמ"צ: בשנים תש"א, תש"ב ותש"ג. אני זוכר במשך כל התקופה שרבי חיים היה נכנס בכל עת אל החזו"א. ולעיתים כשהיתה הדלת נעולה, משום שהרבנית הקפידה שלא היכנסו כל הזמן לחזו"א, ההייתי מעמיד לרבי חיים כסא לקפוץ דרך החלון. וגם לחזו"א, בעת שהיה הבית נעול כשהרבנית ישנה, הייתי מעמיד לחזו"א כסא בשביל שיוכל להיכנס מהחלון.

אחד הבנים מספר: כי רבי חצקל ברטלר בעת שהיה ישן אצל החזו"א בתקופה יותר מאוחרת מספר כי מעולם לא ראה את החזו"א בשוכבו לישון ובקומו רק היו צריכם להאמין שהוא ישן.

הגרמ"צ: אכן כן. גם אני יכול להעיד על כך. מעולם לא ראיתי אותו ישן.

הגרמ"צ: תמיד כשהייתי חוזר מהישיבה אל החזו"א, מעולם לא נתן לי החזו"א להיכנס מיד למיטה, אלא היה מציע לי לשבת לידו על יד השולחן וללמוד. הייתי אז נער בן שתים עשרה אבל כך היה רצונו. מובן שעל אף עייפותי התיישבתי ללמוד ע"י השולחן בסמיכות אליו, עד שראשי היה נופל על הגמ'. כשהבחין שאני כבר ישן, היה נוקש עלי קלות בחביבות מאין כמוה ואומר לי ללכת לישון במיטתי. הוא רצה לחנך אותי שאין דבר כזה ללכת לישון אלא כשנרדמים אז נרדמים, ולומדים עד כלות הכוחות.

אחד הבנים: האם החזו"א עצמו העיר את הראש ישיבה?

הגרמ"צ: לפני הגיעי לגיל בר מצוה לא היה החזו"א מעיר אותי, אך אחריי הבר מצוה היה מעיר אותי לנץ החמה בשביל להשלים לו מנין.

הגרמ"צ: הייתי נוכח בכמה פעמים לראות איך שהחזו"א היה מדריך את רבי חיים איך ללמוד, באיזה אופן, האם לאט או מהר. וכך זה היה תמיד כסדר.

אחד הבנים: למה החזו"א בחר בכם לישון בחדרו?

הגרמ"צ: באותה תקופה למדתי בישיבת תפארת ציון, ולא היה לי איפה לישון בלילה, כי בישיבה לא היה מקום לבחורים לישון, ולכך הייתי מבקש מבעל פרדס התפוזים שליד גבעת רוקח לישון בבית האריזה שבמרכז הפרדס, וכמובן שהתנאים היו נורא קשים, היה קור וגשם בלילות כשבקושי היה גג וקירות שעוד רגע נופלים, ובזמן הזה הייתי מגיע לחזון איש כמה פעמים בשבוע בשביל לדבר איתו בלימוד, באחת הפעמים שאל אותי החזו"א האם יש לי מקום לישון בלילה, ואז סיפרתי לחזון איש איפה אני ישן, ומיד אמר לי החזו"א כי מהיום אני ישן אצלו.

הגרמ"צ: באחד הפעמים כשרבי חיים לא רצה שידעו כי הוא נכנס לחזו"א הוא נכנס למיטתי וביקש ממני כי אכסה אותו בשמיכה.

אחד הבנים: אבא למד בישיבת לומזא שבפ"ת בשנת תרצ"ט ואז למד חברותא עם רבי שמואל [הגר"ש רזוובסקי זצ"ל ר"י פוניבז'].

הגרמ"צ: באותה התקופה עדיין לא למדתי בלומזא, אך אני זוכר את רבי חיים מגיע גם אח"כ לפ"ת ללמוד בישיבה.

אישי

הודעהעל ידי אישי » ד' אפריל 15, 2015 12:02 pm

מלך שלם כתב:אגב, הקישור מיתד נאמן לא עובד.

לחץ על 'פתח תמונה בכרטסייה חדשה'.
קבצים מצורפים
יתד נאמן.tif
יתד נאמן.tif (100.56 KiB) נצפה 12419 פעמים
נערך לאחרונה על ידי אישי ב ד' אפריל 15, 2015 12:22 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אישי

הודעהעל ידי אישי » ד' אפריל 15, 2015 12:15 pm

מלך שלם כתב:מצ"ב עלון שערי העיר מיו"ר ש"ס בראשל"צ שהיה תלמידו המובהק כרוב העסקנים במפלגה זו וראשיה [ללמדך שאם היה חפץ לחזור לזירת ההנהגה היה יכול ובקלות], יש שם תמונות יפות וסיפורים נחמדים, התמונה שבשער צימררה אותי.

http://ladaat.info/showgil.aspx?par=20150418&gil=1026.

מלך שלם. אני חסום להכל, ע"פ הוראת רבינו זללה"ה. האם תוכל להעלות את העלון עצמו לכאן?

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ד' אפריל 15, 2015 12:19 pm

אישי כתב:אתמול בערב הייתי בבית האבלים, הגיע שם הרש"ב זילברברג משיכון ה' וסיפר לבני הגר"ח, שכאשר נאמרו לפני הגראי"ל שטיינמן שליט"א, דברי הגאון ר' מאיר בלווייה, על היות אחיו "הממשיך" של החזו"א, נענה הגראי"ל: וכי יש מי שחושב אחרת? הרי פשוט שהוא היה גדול תלמידי החזו"א!
עוד סיפר בשם הגראי"ל, שפסק הלכה אחד של הגר"ח "הציל" אותו. כי הוא מתעורר מידי לילה מספר פעמים, ובכל פעם שמתעורר, הוא רוצה ללמוד קצת קודם שיחזור לשינתו, והיתה לו בעיה עם ברכת התורה, עד ששמע בשם הגר"ח, שאפשר לברך ברכה אחת עה"ת וללמוד, ובפעם הבאה שמתעורר יברך את הברכה השניה. ואמר הגראי"ל, שכל לילה הוא מתעורר לפחות ב' פעמים, אכן לפעמים מתעורר ג' פעמים ואזי הוא שוב בבעיה. עד כאן דברי הרש"ב הנ"ל, ממה ששמעתי באזניי.
אגב, בעיתון יתד צינזרו מדברי הגר"מ גריינימן, את דבריו אודות היות אחיו היורש של החזו"א ולא אחרים, מטעמים מובנים, אמנם כתבו מאמר קצר אחר מיטתו של הגר"ח והעתקתיו כאן.

זה מה שאני רואה.
לכידה.PNG
לכידה.PNG (3.23 KiB) נצפה 12424 פעמים

אם אפשר להעלות שוב.

אישי

הודעהעל ידי אישי » ד' אפריל 15, 2015 12:25 pm

ארזי ביתר כתב:זה מה שאני רואה.
הקובץ המצורף לכידה.PNG לא זמין יותר.

אם אפשר להעלות שוב.
קבצים מצורפים
יתד נאמן.tif
יתד נאמן.tif (100.56 KiB) נצפה 12418 פעמים

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ד' אפריל 15, 2015 12:27 pm

אישי,

א. אפילו תמונה אין לי, כדי שתהיה את האפשרות הנ"ל.

ב. אני בור ועם הארץ בענייני לינקים והורדות, אם תלמד אותי אשמח להעלות לכאן.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' אפריל 15, 2015 12:30 pm

עוד סיפר בשם הגראי"ל, שפסק הלכה אחד של הגר"ח "הציל" אותו. כי הוא מתעורר מידי לילה מספר פעמים, ובכל פעם שמתעורר, הוא רוצה ללמוד קצת קודם שיחזור לשינתו, והיתה לו בעיה עם ברכת התורה, עד ששמע בשם הגר"ח, שאפשר לברך ברכה אחת עה"ת וללמוד, ובפעם הבאה שמתעורר יברך את הברכה השניה. ואמר הגראי"ל, שכל לילה הוא מתעורר לפחות ב' פעמים, אכן לפעמים מתעורר ג' פעמים ואזי הוא שוב בבעיה. עד כאן דברי הרש"ב הנ"ל, ממה ששמעתי באזניי.

לא תפסתי את הסיפור. מה הוא עושה בבוקר?

אישי

הודעהעל ידי אישי » ד' אפריל 15, 2015 12:31 pm

בקול הלשון, מדור הספדים על הגר"ח זצ"ל, מס' 2, ישנם דברים מתלמידו הג"ר אריה שכטר שליט"א. מומלץ ביותר.
בין הדברים הוא מספר שם על כך, שהגר"ח נטל על עצמו חובות אדירים, כדי לקומם את סמינר אור החיים וארגון ערכים ושאר מפעליו הכבירים לקירוב. כאשר הג"ר אריה שאלו, כיצד אתה לוקח על עצמך כאלו חובות בשעה שאתה מטופל בילדים רבים כ"י, ענה לו הגר"ח: אני מעדיף שיתבעו אותי בשמים על כסף שלויתי ולא החזרתי, מאשר יתבעו אותי על נשמות שיכלתי להחזיר ולא החזרתי! ודפח"ח.
אוי! מי יתן לנו תמורתו!

אישי

הודעהעל ידי אישי » ד' אפריל 15, 2015 12:33 pm

אוצר החכמה כתב:

לא תפסתי את הסיפור. מה הוא עושה בבוקר?

אולי סומך על אהבה רבה.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ד' אפריל 15, 2015 12:48 pm

אישי כתב:
מלך שלם כתב:מצ"ב עלון שערי העיר מיו"ר ש"ס בראשל"צ שהיה תלמידו המובהק כרוב העסקנים במפלגה זו וראשיה [ללמדך שאם היה חפץ לחזור לזירת ההנהגה היה יכול ובקלות], יש שם תמונות יפות וסיפורים נחמדים, התמונה שבשער צימררה אותי.

http://ladaat.info/showgil.aspx?par=20150418&gil=1026.

מלך שלם. אני חסום להכל, ע"פ הוראת רבינו זללה"ה. האם תוכל להעלות את העלון עצמו לכאן?

בעיקר תמונות.
[1026]שערי_העיר_תזריע_-_מצורע.pdf
(1.11 MiB) הורד 920 פעמים

פרץ מוצקין

הודעהעל ידי פרץ מוצקין » ד' אפריל 15, 2015 1:14 pm

אישי כתב:אתמול בערב הייתי בבית האבלים, הגיע שם ... וסיפר לבני הגר"ח, שכאשר נאמרו לפני הגראי"ל שטיינמן שליט"א, דברי הגאון ר' מאיר בלווייה, על היות אחיו "הממשיך" של החזו"א, נענה הגראי"ל: וכי יש מי שחושב אחרת? הרי פשוט שהוא היה גדול תלמידי החזו"א!
האם גדול תלמידי הגר"א הוא בהכרח גם הממשיך של הגר"א?
לי זה מריח כעדות שקר הכרוכה בחנופה זולה ואופיינית וד"ל.

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ד' אפריל 15, 2015 1:19 pm

אם היה נאמר בלוייה שהגרח"ג "כמו" החזו"א אזי היית צודק, הוא לא אמר אלא שהוא הממשיך, והממשיך אכן צריך להיות גדול תלמידיו או בניו. ופשוט.

אהרון 37

הודעהעל ידי אהרון 37 » ד' אפריל 15, 2015 1:27 pm

מכתב נוסף של רבנו זצ"ל יש בספר אהלי טוהר נידה, בתחילת הספר.

פרץ מוצקין

הודעהעל ידי פרץ מוצקין » ד' אפריל 15, 2015 1:29 pm

אתה מזכיר את האימרה הירושלמית שהיו אומרים על חזן פלוני שהוא יוסלה השלישי, וכששאלו מי השני, אמרו אין !
ובלשון אחר, כאן הרי לא מדובר על חסידות, וגם אם עכשיו זו חסידות, אבל אחרי מות החזו"א כמובן שלא היתה חסידות, וממילא ברור שהממשיך אמור להיות גדול תלמידיו, אבל לא ברור גדול תלמידו הוא ממשיך.
והדברים ברורים.
עם כל עם ישראל, גם אני עפר ואפר מצטער צער רב על סילוקו של האי גאון כביר וצדיק נשגב, וגם אני כואב את המחלוקת שהיתה (ושאל נא את הזקנים, שגם הגראי"ל היה חלק ממנה ועוד יותר ואכמ"ל), וברור שהאשכול לא אמור לעסוק במחלוקות, בטח ובטח כשהם כבר לא רלוונטיות, אבל מאידך להתדרדר לגוזמאות וסילופים, גם זה לא כדאי. אם אף המספר בבית האבלים חשב להתכבד על ידי זה.

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ד' אפריל 15, 2015 1:47 pm

לא הייתה חסידות היו תלמידים שנשארו כצאן ללא רועה, המבוגרים והעצמאיים שבהם פנו כ"א לדרכו, אחדים מהם ראו בסטייפלר גדול הדור, ורבים אכן ראו בהגרח"ג כגדול תלמידיו וממשיך דרכו בדרך הלימוד ובעוצם גאונותו ופיקחותו [והיה את הגרח"ש קרליץ [ואולי עוד] שאמרו שאם היו חסידים היו הולכים להגאון הגדול החסיד המתחסד עם קונו מרן ראי"ל שטיינמן שליט"א]. פתח נא ספר חידושים וביאורים ופתח ספר חזון איש, אני הייתי חותם שהוא הממשיך בהא הידיעה, מה כל כך קשה. נכון שיתכן כמו כל סיפור שהוא בדותא, אך אין כל פגם בעצם הסיפור.

הגראי"ל אכן נטל צד [עד כמה שאפשר לקרוא לזה כך, או שאולי צ"ל היה עם רוב גדולי הדור] במחלוקת הידועה עם הגרח"ג, הן בדעתו העניינית, הן כמעריץ גדול של הסטייפלר, והן כמי שהיה אז מנהיג בולט בדגה"ת [שלישי בהיררכיה]. אך תמיד ראו בו הכל גדול וגאון אדיר, הן הגראי"ל והן הגרח"ק ואצ"ל הגרנ"ק. שמעתי אף שהיו דברים מפורשים מעבר לזה, מי שיודע שיכתוב בגבולות המותרים ובזהירות הנדרשת.

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ד' אפריל 15, 2015 1:58 pm

בעלון פרי חיים יש התייחסות של הגראי"ל לפטירת רבינו מרן הגאון זצ"ל, בינתיים לא קיבלתי את העלון ואעלה את המובא באתרי החדשות:

התייחסות לאסונות: לאחר תפילת שחרית הבוקר (רביעי) התבטא מרן ראש הישיבה הגאון רבי אהרון לייב שטיינמן: "שווערע טעג - ימים קשים...", זאת בהתייחסו לכך שנסתלקו מעמנו מרן פוסק הדור הגאון רבי שמואל הלוי וואזנר ורבי חיים גריינמן זצ"ל.

החברותא, הרב משה יהודה שניידר מספר כי "ביותר עולה צערו על הטרגדיה הנוראה בהסתלקות שתי הנשמות הקדושות, במיתה משונה, בעת מסע ארון הקודש".

פטירת מרן הגר"ש וואזנר זצ"ל

הרב שניידר מצטט את ראש הישיבה שאמר כי "ידידות" היתה קשורה ביניהם, וכך היה אומר הגר"ש וואזנר זצוק"ל הרבה פעמים כשהיה נכנס אצלו אחד מהקרובים אצל רבינו, כי "רבינו הוא ידידו", והיה שולח פריסת שלום מעוטרת בברכה לרבינו.

ובענין ההוראה מספר הרב שניידר כי עשרות פעמים היה משיב מרן הגראי"ל ביחס לשאלות מסוימות הקשורות בהלכה," תפנה לרבי נסים או להרב וואזנר". וכן בכל נושא של חיזוק ופירצות הדת בעירנו היה מפנה להני תרי גדולי ההוראה שבעירנו לגדור גדר ולהעמיד הפרצה, אם זה בנושא שבת או בנושא הצניעות וכדו'.

"וזכורני לפני שנים", מספר הרב שניידר, "ששלחני מרן עם ידידנו היקר הרב יצחק רוזנגרטן לבקש ממרן זצוק"ל לפעול באיזה ענין שהיה קשה לו מאד באופן אישי לטפל בזה, אך אמר היות ורבינו פונה בזה, יראה לעשות מה שביכולתו. וכן לא מכבר באה לרבינו שאלה של פיקוח נפש הכרוכה בהלכה חמורה, ושלחני מרן ללכת תיכף ומיד לתלמידו הגדול של מרן זצ"ל הגאון רבי משה שאול קליין לברר אצלו מה דעת רבו מרן זצוק"ל בענין זה".

ומספר הרב שניידר כי "עובדא הוי לפני כעשר שנים, שבא אחד למרן לבקש תיקון על חטא חמור מאד, ואמר לו ראש הישיבה שהוא אינו יכול לסדר לו תיקון, אך יפנה להרב וואזנר, וכששמע מרן זצוק"ל שראש הישיבה שלח אליו, הקדיש לזה הרבה זמן, ואמר לו שיחזור אליו לאחר כמה ימים, ובינתיים סידר לו בכתב סדר שלם של כפרה.. והתעניין מרן אחר כך אם הסכים מרן לסדר לו תיקון, וכן מה מה הם הדברים שאמר לו, והתפעל מכך".

הרב שניידר מספר כי בניחום אבלים הפליג הגראי"ל על חביבותיה דמרן זצוק"ל אצל רבו המהר"ם שפירא זצוק"ל, וסיפר שכאשר בא מרן זצוק"ל ללמוד בישיבתו חיבבו מאד, ונתפרסם שהגיע עילוי מווין לישיבה. ושיבח רבינו את גדלותו של רבי מאיר שפירא זצ"ל שעל אף היותו ראש ישיבה היה אומר כל יום שיעור בדף גמרא כפשוטו.

"וכשסיפר ר' חיים מאיר את סיפורו המצמרר שהיה מנותק מהוריו שמונה וחצי שנים, מהיותו תינוק ממש, התרגש רבינו, ואמר כי גם יוסף הצדיק היה מנותק מיעקב אבינו הרבה שנים".

הרב שניידר מספר כי "שאל רבי חיים מאיר את רבינו אם לאבל מותר לקום מפני ת"ח, השיב רבינו שסיפר לו הגה"צ רבי שמריהו גריינימן זצ"ל שכשישב שבעה על ילד שנקטף ממנו משיתוק ילדים, בא החזו"א לנחמו ושאל אותו שאלה זו,והשיב לו החז"א שאין צריך לקום אבל מותר לקום, ומתחילה אמר רבינו בנוסח זה "שיש ענין לקום.." וזכורני לפני הרבה שנים שישב הגאון הגדול רבי יהודה סילמן שבעה על אביו ז"ל מיד כשעמד מרן בפתח החדר שאל הגאון הנ"ל אם מותר לקום, ואמר לו רבינו מותר, ומיד קפץ ונעמד..".

האסון בהלוויה

מספר הרב שניידר על התבטאות מרן ראש הישיבה בעקבות האסון שאירע במהלך ההלוויה עם פטירתם של האברך מוטי גרבר והחתן אהרון סאמט ז"ל כי "הרבה מצטער ראש הישיבה על הדבר הנורא הזה, וכששמע את הדבר נאנח באנחה קורעת לב 'אוי וויי וויי...'".

וכשנשאל מרן מה מוטל על הציבור לעשות, אמר: "הנשק הכי טוב שיש בידינו הוא תורה וחסד כמו שאחז"ל הרוצה להינצל מחבלי משיח יעסוק בתורה ובגמילות חסדים", והוסיף כי "בן ישיבה שלומד שטיקעל תוס' עם השני זה גם כן חסד".

והוסיף הגראי"ל כי "צריך לדעת שהכל נגזר, ואף אחד לא מת בלי שנגזר עליו ח"ו למות... ואמנם אלו שעברו ברגליהם צריכים כפרה, דגם שוגג צריך כפרה".

וכששאל תלמיד חכם אחד אם אין תביעה ח"ו על מרן זצוק"ל שאירע כן בהלויתו, וכביכול מחמתו, ואף שאינו אשם כלל, הרי מצינו שדוד המלך נענש בעון נוב עיר הכהנים אף שלא עשה כל עול. השיב רבינו כי "תביעה כזאת שייך רק למי שהוא בדרגה של דוד המלך".

פטירת הגר"ח גריינמן זצ"ל

בעיצומו של יום טוב אחרון של פסח, נסתלק הגאון הגדול רבי חיים שאול גריינימן זצ"ל ממשפחת רם מרן בעל החזו"א זצוק"ל, ותלמידו. וזה לו שש שנים ביסורים גדולים ונוראים אחרי שנפל ונחבט בכתפו, והגיב ע"ז הרב שטיינמן בדמעות: "מי במים, ומי באש..." כלומר כל אחד נגזר במה יתייסר.

הרב שניידר מספר כי הגאון רבי חיים ישראל שפירא ראש ישיבת "שערי תורה ב"ב" סיפר לראש הישיבה כי בזמן שישב שבעה על אביו הגאון הגדול רבי יהודה זצ"ל בא רבינו יבלחט"א לנחמם, והפליג בגדלות היסורין, וישב שם גם הנפטר הגאון רח"ש זצ"ל והי' לפלא אצלו שתלמיד חכם מופלג כר' יודיל שפירא שעמל כל ימיו בתורה, יהא צריך יסורין. אך בימים אח"כ סיפר שנגלה אליו רבי יודיל זצ"ל בחלום, ואמר לו אן די יסורין וואלט איך נישט געקענט אדורך גיין... בלי היסורין לא הייתי יכול לעבור, היינו את הדינים הקשים למעלה.

וסיפרו בניו שאמר שמתפלל שיהיו לו יסורין, ומיד לאחר מכן, התחילו יסוריו הנוראים, שש שנים. והגיב ע"ז רבינו "מעמיינט אז מיט אטענציל איז מען זוכה עולם הבא, חושבים שעם ריקוד זוכים לעולם הבא".

ובשעתו סיפר הגראי"ל שבערוב ימיו של מרנא החפץ חיים זצוק"ל בא בנו רבי לייב לבקרו וראה אותו סובל כאבים ברגלו, ונצטער מכך, אמר לו הח"ח תדע לך שבלי יסורין אי אפשר לזכות, ואני שכל ימי ראיתי רק טוב, במה אזכה, לכן יש לשמוח ביסורין אלו.

בעת בואו לנחם אבלים התבטא רבינו כי "בימי חייו של החזו"א היתה כל בני ברק סביב החזו"א... והיום בני ברק איז אאנדרע בני ברק, בני ברק אחרת".

וסיפר שבאו להתלונן אצל החזו"א שהבנות הפליטות בבית שרה שנירר שרות בקול, הגיב החזו"א אה, הם כבר יכולות לשיר... הרי הם יתומות שבורות, וב"ה שיכולות לשיר.

פרץ מוצקין

הודעהעל ידי פרץ מוצקין » ד' אפריל 15, 2015 2:00 pm

אדם גדול בענקים כחזו"א, לא בהכרח משאיר תלמידים כיוצא בו. יש אמנם שראו בגרח"ג כמי שנכנס בנעליו של החזו"א, הן בגדלות והן בסמכות, אבל הרוב לא ראו את זה כך.
לגבי הגראי"ל, העמדה שלו היתה מאד ברורה, ולא משום שיוכו למפלגה מסוימת, ואני לא מעונין להרחיב בענין בטח לא בפומבי.
העד שסיפר את הסיפור בבית האבל אינו נאמן עלי, נקודה.
ואגב אם זה נכון שמישהו גרם לכך שהגרח"ג לא יעמוד במרכז הזירה, ולולי אותו מישהו היה הגרח"ג מנהיג כמו החזו"א, הרי שלפי אותו חשבון, הגראי"ל "חייב" את מנהיגותו, אל אותו מישהו.

פרטיזן

הודעהעל ידי פרטיזן » ד' אפריל 15, 2015 2:01 pm

מצו"ב העלון הנפלא והילדותי "פרי חיים"
קבצים מצורפים
בס%27%27ד פרי חיים שכ%27%27ו.pdf
(124.73 KiB) הורד 533 פעמים

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » ד' אפריל 15, 2015 2:13 pm

מלך שלם כתב:לא הייתה חסידות היו תלמידים שנשארו כצאן ללא רועה, המבוגרים והעצמאיים שבהם פנו כ"א לדרכו, אחדים מהם ראו בסטייפלר גדול הדור, ורבים אכן ראו בהגרח"ג כגדול תלמידיו וממשיך דרכו בדרך הלימוד ובעוצם גאונותו ופיקחותו [והיה את הגרח"ש קרליץ [ואולי עוד] שאמרו שאם היו חסידים היו הולכים להגאון הגדול החסיד המתחסד עם קונו מרן ראי"ל שטיינמן שליט"א]. פתח נא ספר חידושים וביאורים ופתח ספר חזון איש, אני הייתי חותם שהוא הממשיך בהא הידיעה, מה כל כך קשה. נכון שיתכן כמו כל סיפור שהוא בדותא, אך אין כל פגם בעצם הסיפור.

הגראי"ל אכן נטל צד [עד כמה שאפשר לקרוא לזה כך, או שאולי צ"ל היה עם רוב גדולי הדור] במחלוקת הידועה עם הגרח"ג, הן בדעתו העניינית, הן כמעריץ גדול של הסטייפלר, והן כמי שהיה אז מנהיג בולט בדגה"ת [שלישי בהיררכיה]. אך תמיד ראו בו הכל גדול וגאון אדיר, הן הגראי"ל והן הגרח"ק ואצ"ל הגרנ"ק. שמעתי אף שהיו דברים מפורשים מעבר לזה, מי שיודע שיכתוב בגבולות המותרים ובזהירות הנדרשת.

לא מכיר כלל את הספר חו"ב אך פשיטא ופשיטא שאינו מוכר כלל אצל ציבור הלומדים שמחוץ ל'חסידות', ואין זה מטעמים צדדיים אלא מחוסר ענין.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ד' אפריל 15, 2015 2:18 pm

שמעתי שבשנים שאחרי פטירת החזון איש דיברו על הגר"ג נדל בתור ממשיך שלו.

צולניק כתב:לא מכיר כלל את הספר חו"ב אך פשיטא ופשיטא שאינו מוכר כלל אצל ציבור הלומדים שמחוץ ל'חסידות', ואין זה מטעמים צדדיים אלא מחוסר ענין.

שקר וכזב ופיטומי מילים בעלמא! אין בית כנסת שמכבד את עצמו שלא נמצא בו סדרת הספרים הכחולים של חו"ב.

אישי

הודעהעל ידי אישי » ד' אפריל 15, 2015 2:19 pm

לכל המגיבים האחרונים: אנא! כבדו את זכרו של רבינו הגדול זללה"ה, ואת רגשות תלמידיו הנמצאים בפורום זה, והניחו לפולמוס שאינו מוסיף כבוד.

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ד' אפריל 15, 2015 2:31 pm

פרץ,

העד לא נאמן זה משהו אחר. והגרח"ג יכל לחזור להנהגה לו רק רצה ולתפוס נתחים נרחבים מהציבור כיוון שהיו לו תאים רדומים מאנשיו בכל העמדות וחלק נכבד מהעסקונה החרדית סרים באופן מוחלט למרותו גם אם הדבר לא נאמר בתקשורת, והוא ורק הוא התנזר מכך [ע"ע רוב המפלגה הספרדית והעומד בראשה, העומד בראש הסיעה כלל חסידית, קשריו ההדוקים עם האדמו"ר מגור, וחוגי סלבודקה והגרנ"ק ההולכים ותופסים מקום מרכזי בהנהגת דגה"ת].

ודאי שהגראי"ל היה מנהיג חלק גדול מהציבור גם אם הוא היה נכנס להנהגה, אך ודאי שויתורו של הגרח"ג [שראה שמחלוקת הידועה סימן מן השמיים] הותיר לו את רוב הציבור.

צולניק,

אל תגיד את זה בקול שלא יצחקו עליך, יש קונצנזוס נרחב ביותר על ספר חו"ב, הוא ללא ספק סידרת ספרי החידושים הכי גאונית שיצאה בדור האחרון, וכבר כתב דברים מעין אלו אי"ס בראש האשכול.

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ד' אפריל 15, 2015 2:39 pm

מחולת,

אכן, ולולי שטבעו לא היה מסוגל להנהגה [גם לפני שפנה לאפיקים אחרים] היה אכן תופס את ההנהגה, אולי במשותף להגרח"ג [בזמנו טענו שהקשר בין הגראמ"מ שך זצ"ל לבין הגר"ג נדל נפסק בעקבות פרשיית הגרח"ג, וי"א בגלל הקמת דגה"ת].

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » ד' אפריל 15, 2015 2:40 pm

מלך שלם כתב:פרץ,

העד לא נאמן זה משהו אחר. והגרח"ג יכל לחזור להנהגה לו רק רצה ולתפוס נתחים נרחבים מהציבור כיוון שהיו לו תאים רדומים מאנשיו בכל העמדות וחלק נכבד מהעסקונה החרדית סרים באופן מוחלט למרותו גם אם הדבר לא נאמר בתקשורת, והוא ורק הוא התנזר מכך [ע"ע רוב המפלגה הספרדית והעומד בראשה, העומד בראש הסיעה כלל חסידית, קשריו ההדוקים עם האדמו"ר מגור, וחוגי סלבודקה והגרנ"ק ההולכים ותופסים מקום מרכזי בהנהגת דגה"ת].

ודאי שהגראי"ל היה מנהיג חלק גדול מהציבור גם אם הוא היה נכנס להנהגה, אך ודאי שויתורו של הגרח"ג [שראה שמחלוקת הידועה סימן מן השמיים] הותיר לו את רוב הציבור.

צולניק,

אל תגיד את זה בקול שלא יצחקו עליך, יש קונצנזוס נרחב ביותר על ספר חו"ב, הוא ללא ספק סידרת ספרי החידושים הכי גאונית שיצאה בדור האחרון, וכבר כתב דברים מעין אלו אי"ס בראש האשכול.

נער הייתי, בישיבות ובבתי מדרשות הסתובבתי ולא ראתי מי שלומד או מצטט מספרי חו"ב, אכן, כל ביהמ"ד עם 'אוצר' מכובד רוכש או מקבל את סדרת הספרים, אך למרבה הצער אין בהם שימוש, עשה נסיון וחפש באוצר החכמה כמה ספרים מצטטים ו/או דנים בדבריו ותופתע מהמסקנות.

[בנוגע לחלק הראשון, מן הראוי להבחין בין 'ביקורי חג' או קולות נהי אחר פטירתו ובין 'סרים באופן מוחלט למרותו'].

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' אפריל 15, 2015 2:42 pm

סבורני שהיריבים משני הצדדים צריכים לחזור לאיזון.

בקשר לספר חו"ב, מר אמר חדא ומר אמר חדא ולא פליגי, הספר הוא יחידי בגאונותו ובהיקפו וכו' וכו', ונמצא בכל בית מדרש כמעט, ואפ"ה לא רבים מעבר לחוגו של הגרח"ג זצ"ל הוגים בו, זו המציאות. בודאי שאין לזה שום קשר למחלוקת ההשקפתית שהיתה,שכן במקומות ובזמנים שלא קשורים למחלוקת גם המצב דומה, וחיפוש קצר במאגר אוצר החכמה יוכיח את כמות האזכורים (כמובן באופן יחסי).

עם זאת, אני חולק בתוקף על מי שטוען ל'חוסר ענין', הסיבה היא כנראה סגנון הלימוד השונה, ובאמת אין לאף אחד סיבה להשתבח בכך על ה'צמצום' הפושה כיום בכל שטחי החיים התורניים והציבוריים.
נערך לאחרונה על ידי נוטר הכרמים ב ד' אפריל 15, 2015 2:48 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ד' אפריל 15, 2015 2:47 pm

ודאי שלא לומדים בהם רבים בישיבות, מפני שלא שהכל אוחזים בשיטה הישיבתית הרווחת, אבל רבים וטובים יחתמו על מה שכתבתי.

מה שכתבתי לעיל מיניה אינו מקריאת החדשות בימים האחרונים, אלא דברים שנוכחתי להם עוד בחייו. ודאי שיעוץ שבועי ויותר כמו אצל הגראי"ל אין כי הוא לא מנהיג בפועל, אך על כל הכרעה כבידת משקל או עדכונים על המו"מ הקואליציוני וכו', וכ"ש עניינים אישיים אף אלו הקשורים לפוליטיקה באים לפתחו, ואילולי רצה לנצל זאת היה יכול. צריך גם לזכור שלא היה לו קשר לתקשורת מה שיש אצל אחרים.
נערך לאחרונה על ידי מלך שלם ב ד' אפריל 15, 2015 2:51 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ד' אפריל 15, 2015 2:51 pm

יצוין כי גדולי תלמידי החזו"א כדוגמת רבי משה יהושע לנדא ורבי חיים ברים, שהיו מבוגרים ממנו בגילם, הכפיפו את עצמם לגמרי להגרח"ג.

פרטיזן

הודעהעל ידי פרטיזן » ד' אפריל 15, 2015 2:56 pm

אנוכי הקט לומד בכולל גדול וחשוב בבני ברק שלומדים בו מסכת עירובין (ייתכן שזה קשור, כי במסכת זו תורת החזו"א ארוכה מיני ים) כולל זה אינו קשור כלל וכלל לחסידות גריינמן ובכ"ז החו"ב הוא אחד מהספרים החמים ביותר, וכמעט שלא ניתן למוצאו במדף.

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ד' אפריל 15, 2015 2:59 pm

גם המג"ש של הבן שלי בישי"ק שאין לו קשר כלל אליהם משתמש בו דרך קבע.

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » ד' אפריל 15, 2015 3:05 pm

הבהרה: כשכתבתי 'חוסר ענין' ביחס לחו"ב כוונתי היתה כפי שפירשה הרב 'נוטר הכרמים'.

אישי

הודעהעל ידי אישי » ד' אפריל 15, 2015 3:13 pm

נוטר הכרמים כתב:סבורני שהיריבים משני הצדדים צריכים לחזור לאיזון.

בקשר לספר חו"ב, מר אמר חדא ומר אמר חדא ולא פליגי, הספר הוא יחידי בגאונותו ובהיקפו וכו' וכו', ונמצא בכל בית מדרש כמעט, ואפ"ה לא רבים מעבר לחוגו של הגרח"ג זצ"ל הוגים בו, זו המציאות. בודאי שאין לזה שום קשר למחלוקת ההשקפתית שהיתה,שכן במקומות ובזמנים שלא קשורים למחלוקת גם המצב דומה, וחיפוש קצר במאגר אוצר החכמה יוכיח את כמות האזכורים (כמובן באופן יחסי).

עם זאת, אני חולק בתוקף על מי שטוען ל'חוסר ענין', הסיבה היא כנראה סגנון הלימוד השונה, ובאמת אין לאף אחד סיבה להשתבח בכך על ה'צמצום' הפושה כיום בכל שטחי החיים התורניים והציבוריים.

אני הייתי מוסיף, את העיון ועומק החשבון בשו"ט של הסוגיא, דבר שרוב הלומדים אינם מורגלים בו, וזה מכביד עליהם. זאת בנוסף לכך, שאין שם הגדרות חקירות ומהלכים מצלצלים בסגנון הלמדני הישיבתי. יש לזכור, שגם בחזו"א אין רבים שהוגים ומעיינים כסדר, אלא יותר בפרטים מקומיים הנוגעים לחידושיו הידועים, וזה גם מהסיבות הנזכרות. כך שחוסר הענין בספר, אינו אלא מוכיח, שדרך לימודו היא הקרובה ביותר לדרכו של רבו החזו"א.

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ד' אפריל 15, 2015 3:23 pm

הוצאת לי את המילים מהמקלדת.

הוגה ומעיין

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » ד' אפריל 15, 2015 3:34 pm

מתוך השיחות הרבות מאוד עם חברים על דמותו הגדולה, עלתה גם נקודה שיש לה חשיבות לבאי מקום זה. אני מקווה שאצליח להעלותה באופן הראוי.

בכל ישיבה וכולל ניתן להבחין בשני סוגי טיפוסים - ישנם אלו שתחומי העניין שלהם צרים, אין להם בעולמם אלא הסוגיא שהם לומדים בעיון, או בגדולים יותר - סוגיות רבות מאוד בש"ס שהם שולטים בהם, אך אינם "גישמאקערס", לא נעימי שיחה ולא אנשי חברה ולא מעניינים לשיחה.

ישנם אחרים, גם אם ת"ח ולא "נייעס"נים, בעלי אופקים רחבים שבכל נושא שמדברים אתם דולים חידושים מעניינים ופיקנטיים, והם עצמם אנשי חברה וראש רחב.

רוב גדולי הדור שהכרנו היו לפי טבעם מהסוג הראשון. אלו, במידת מה, נוטים יותר מטבעם להתמדה רבה ומתוך כך דרכם סלולה יחסית למדרגות גבוהות.

הגרח"ג מחייב את אלו בעלי הראש הפתוח, האוהבים את הדברים הפיקנטיים, המעודכנים גם בכל המהלכים הפוליטיים ובנעשה מאחוריהם, אנשי חברה ושיחה נעימים. אם הם סברו שלפי טבעם הם "פטורים" ברמה מסויימת מלהיות שקועים שבוע שלם בהתמדה נוראה בסוגיא, בא הגרח"ג והראה שאפשר ואפשר.

זו מידה שרבים מבני מקום זה יכולים להכיר בערכה...

חוקר_ומקובל

הודעהעל ידי חוקר_ומקובל » ד' אפריל 15, 2015 3:35 pm

לפי מה שכותב פה הרב בעמ"ח הספר 'תורה שבעל פה' viewtopic.php?f=7&t=17593&hilit=&start=40#p168013 הגר"ח גריינימן בספריו חולק על החזו"א מאות פעמים (!!).
האם נכון הדבר שגם את חידושו הידוע בענין כתמים בזה"ז [שכמדומה שהוא הפסק הכי ידוע שלו] אמר לפני החזו"א, והחזו"א לא הסכים איתו.

יעקובי

הודעהעל ידי יעקובי » ד' אפריל 15, 2015 3:39 pm

ראה בלשונו במכתב כאן שכתב "ולא הועיל לי"...

נוה הלבנון

הודעהעל ידי נוה הלבנון » ד' אפריל 15, 2015 3:42 pm

אישי כתב:אתמול בערב הייתי בבית האבלים, הגיע שם הרש"ב זילברברג משיכון ה' וסיפר לבני הגר"ח, שכאשר נאמרו לפני הגראי"ל שטיינמן שליט"א, דברי הגאון ר' מאיר בלווייה, על היות אחיו "הממשיך" של החזו"א, נענה הגראי"ל: וכי יש מי שחושב אחרת? הרי פשוט שהוא היה גדול תלמידי החזו"א!
אגב, בעיתון יתד צינזרו מדברי הגר"מ גריינימן, את דבריו אודות היות אחיו היורש של החזו"א ולא אחרים, מטעמים מובנים, אמנם כתבו מאמר קצר אחר מיטתו של הגר"ח והעתקתיו כאן.

אפשר לתקן את הקישור?

טוב לי

הודעהעל ידי טוב לי » ד' אפריל 15, 2015 4:02 pm

האם מאן דהו מבעלי הפלוגתא (המיותרת) כאן יוכל להסביר לי מה זה "ממשיך"? האם הוא דבר שבהכרח קיים? האם כל ת"ח שמת יש לו ממשיך? האם מדובר כאן על הנהגת עדה כאדמורי"ם שממנים לאחר פטירתן יורש שינהיג את העדה במקום הנפטר? מי ה"ממשיך" של הרב מבריסק? מי הממשיך של ר' חיים עוזר? ולמעלה בקודש מי ה"ממשיך" של רעק"א וכן הלאה?
נערך לאחרונה על ידי טוב לי ב ד' אפריל 15, 2015 9:19 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ד' אפריל 15, 2015 4:14 pm

אכן לא בהכרח שיהיה ממשיך, אבל יש תלמידים שעדיין צריכים לרב, ואם בציבור גדול שיש בו הרבה רבנים כ"א יתפוס לו רב כלבבו, הרי אצל החזו"א שחידש דרך ותלמידיו אחריו הולכים בה, מסתבר שהם מחפשים רב שהוא גם כן הולך בה, בהכרח שיהיה גדול תלמידי פורץ הדרך, הלוא הוא הגרח"ג.

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ד' אפריל 15, 2015 6:37 pm

מי זה הבן הזה ליד הגראי"ש מול הגרש"א?

http://www.kikar.co.il/image.php?id=227467

אישי

הודעהעל ידי אישי » ד' אפריל 15, 2015 6:41 pm

מצורף בזה מכתב מרבינו זללה"ה
קבצים מצורפים
הדרכה בלימוד וצורתה.pdf
(451.19 KiB) הורד 547 פעמים