מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הרב איתם הנקין הי"ד - תוך כדי דיבור

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

Re: הרב איתם הנקין הי"ד - תוך כדי דיבור

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' אוקטובר 07, 2015 10:11 am

יש"כ לכל החברים המצטרפים והמחזקים את הדברים, בגלוי ובסתר.
אחד החברים כתב לי
אני עדין המום מגילו הצעיר משום מה בחייו היה לי ברור [מסגנונן כתיבתו] שהוא בסביבות החמישים והנה הוא צעיר ממני
היה ג"כ מאד מפוקח תכונה נדירה אצל ציבור מסוים שכצדקתם תמימותם וגם ניכר היה בו שמבין לעומק את כל הדקויות הישבתיות שבדור העבר הגם שלא גדל בתוך הציבור הזה ולכן גם כתיבתו היתה כאחד מבפנים ולא כאקדמאי
לגבי הצעת מימון הספר: ישר כוחם ורוחם של החברים המתנדבים בעם. אברר את הענין מול המשפחה אם יש צורך בכך.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ד' אוקטובר 07, 2015 10:41 am

כידוע לכל שעלות הוצאתו של ספר מכובד עולה אלפי שקלים וקשה להאמין שאם המנוח היקר ז"ל לא הוציא את הספר עד היום מחוסר מימון, לא מסתבר שלפתע הגיעו אלפי שקלים אא"כ המקרה הקשה גרם לכך שיתרמו תוך מס' ימים את כל הסכום [וגם זה קשה לי להאמין]
לכן נראה הטוב ביותר כדברי אי"ס היקר לברר זאת אצל המשפחה ולאחר מכן לבוא לעזרת ה' בגיבורים ולסייע כל אחד כפי יכולתו.
נראה לי שמקום כזה, על כל חבריו שקיבלו הרבה מהמנוח, בודאי שיש לנו להשיב לו טובה ע"כ ואין יותר טוב מזה לעזור להוציא את חיבורו שכ"כ רצה לראותו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' אוקטובר 07, 2015 10:47 am

אני חושש שאני עושה כאן עוול לזכרון של ר' איתם. הוא לא אמר לי שהוא לא מוציא את הספר משום שאין לו כסף, כל שנאמר שכיון שעול ההוצאה מוטל עליו (בניגוד לספריו האחרים שיצאו ע"י גופים שונים) לכן הדברים לוקחים זמן ממושך יותר.
---
אחד ממעריציו של ר' איתם כתב לי באישי
אני גם מציע שתסיים בהצעה שכל אחד מהרבים שזכו לקבל ממנו ידיעות ומקורות ודעות ועובדות ודברי תורה וחכמה שיש בהם תועלת לציבור – שיועיל להעלות את הדברים לשרשור שתקדיש לעניין, יכולה להיות בכך תועלת רבה מאוד לדור ולדורות.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ד' אוקטובר 07, 2015 10:58 am

אי"ס היקר, חלילה לך מלומר כדבר הזה, ראשית לא הובן כך ושנית, זאת לא בושה ולא פגם לומר שצריך תקציב להוציא ספר.
אתה מכיר מישהו שיש לו אלפי שקלים בצד 'מיותרים' שמחכים להוצאת ספר? בד"כ אין דברים כאלו, רוב רובם המכריע של המחברים [וגם המכונים 'העשירים' ביותר] מתרימים אנשים בכדי להוציא ספר.
לכן כאמור אני חושב שישמחו פה החברים להשיב לו ולו במעט להוציא את חיבורו לאור וע"ז יש לדבר עם המשפחה.

בכל מקרה יש"כ לך על הכל למען עילוי נשמתו הטהורה של הקדוש הזה.

ארופאי

הודעהעל ידי ארופאי » ד' אוקטובר 07, 2015 11:26 am

גם לי ככל חו"ר אתרא הדין יחסרו מאד מאמריו ותגובותיו הענייניות והעשירות בתוכן ובדעת.
ההרגשה היא כי ספר תורה וגוילין נשרפין ואותיות פורחות באויר.. מה מסכת כתיבתו של ר' איתם הי"ד!
עלו כמה וכמה רעיונות לעשות זכר ועילוי לנשמתו הק', ואף במוחי עלתה איזו מחשבה להנציח לו גלעד ולהציב יד ושם, כי אחר ראותי את תגובתו-הספדו הנרגש והנפלא מאד (!) של הראי"ס שליט"א -אשר הותיר בו רושם עז- ובו שזר מעשה ידי אמן מכתיבותיו באישי של ר' איתם, אמרתי בלבי כי אין טוב וראוי ויפה מלאסוף אל מקום ופונדק אחד את כל כתיבותיו אשר כתב לכל החכמים דפה באישי, ישוטטו בהם רבים וימצאו בהם דברי חפץ ותרבה הדעת, כי כמעט אין תגובה או הערה שלו שאין מה ללמוד ולהחכים הימנה. דעת לנבון נקל, כי יש אשר כתבם דוקא בצנעא ולא בפרהסיא ברה"י ולא ברה"י שלא תשזוף בהם עין אחרים, אבל מן הסתם כתיבות תמות רבות ישנם אשר ניתן להוציאם מן הגנזים מאפלה לאורה להאיר לארץ ולדרים עליה! [ומעשה רב יוכיח, מכמה גדו"י שאחר פטירתם הוציאו לאור עולם מכתביהם דלא היה בדעתם כלל להדפיסם].

מלח הארץ

הודעהעל ידי מלח הארץ » ד' אוקטובר 07, 2015 11:43 am

הרב הנקין הוציא ספר בענייני תולעים [הוזכר אפילו ביתד נאמן בכתבה עליו].
האם ספר זה ניתן להשגה בחנויות?
ומי כאן יודע מה מסקנתו וחידושו העיקריים?
לפי מה שהבנתי הוא נגד הרב וייא ושכמותו המחמירים מאד בענייני תולעים.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ד' אוקטובר 07, 2015 12:18 pm

איש_ספר כתב:אני חושש שאני עושה כאן עוול לזכרון של ר' איתם. הוא לא אמר לי שהוא לא מוציא את הספר משום שאין לו כסף, כל שנאמר שכיון שעול ההוצאה מוטל עליו (בניגוד לספריו האחרים שיצאו ע"י גופים שונים) לכן הדברים לוקחים זמן ממושך יותר.
---
אחד ממעריציו של ר' איתם כתב לי באישי
אני גם מציע שתסיים בהצעה שכל אחד מהרבים שזכו לקבל ממנו ידיעות ומקורות ודעות ועובדות ודברי תורה וחכמה שיש בהם תועלת לציבור – שיועיל להעלות את הדברים לשרשור שתקדיש לעניין, יכולה להיות בכך תועלת רבה מאוד לדור ולדורות.

על עול זה של הוצאת הספר, אנוכי דובר. אי"ס, אקווה שתבדוק את הנושא בהקדם, כיון שברצוני לקדם את העניין ככל שניתן.

יורה_דעות

הודעהעל ידי יורה_דעות » ד' אוקטובר 07, 2015 12:19 pm

לב יהגה אימות וזעם
בעלות קדושים בסערה השמימה
במר גזירת עליון
איש משכיל וירא אלהים
הנרצח עם אשה נגד בנים
--
ככולם התרשמתי ממעלתו
(השיגותי עליו חריפות
וענה אותי רכות)
ווי להאי שופרא דבלי בארעא
הקי"ד

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' אוקטובר 07, 2015 12:49 pm

מלח הארץ כתב:הרב הנקין הוציא ספר בענייני תולעים [הוזכר אפילו ביתד נאמן בכתבה עליו].

א. היה על זה אשכול בזמנו .
ב. הספר נקרא לכם יהיה לאכלה, ויצא לאור בהוצאת המכון לרבני יישובים בקרית ארבע- ניתן להשיג דרכם.

השקדן

הודעהעל ידי השקדן » ד' אוקטובר 07, 2015 1:14 pm

מלח הארץ כתב:הרב הנקין הוציא ספר בענייני תולעים [הוזכר אפילו ביתד נאמן בכתבה עליו].

http://ravtzair.blogspot.co.il/2011/04/ ... _4379.html

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' אוקטובר 07, 2015 1:16 pm

ברשותי טיוטת מאמר בן שני חלקים אודות 'הרב יצחק אריאלי והיחס אליו בחוגי מרכז הרב' ששלחם לי הרב איתם הי"ד באופן אישי שלא על מנת לפרסמם, בעוד הוא כתב לי לא אחת, כי עוד חזון למועד. ניכר בהם חסרון הגמר, והתחלתיות מבצבצת מכל שורה ושורה. האם לדעתכם ראוי שאעלה אותם כאן?

חבל שלא שמרתי את ההתכתבויות כמות שהן, אם כי היו קצרות וענייניות מאוד.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' אוקטובר 07, 2015 2:22 pm

מלח הארץ כתב:הרב הנקין הוציא ספר בענייני תולעים [הוזכר אפילו ביתד נאמן בכתבה עליו]..

יש אפשרות להעלות את הכתבה לכאן?

אלי_ש
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אלי_ש » ד' אוקטובר 07, 2015 2:48 pm

נוטר הכרמים כתב:ברשותי טיוטת מאמר בן שני חלקים אודות 'הרב יצחק אריאלי והיחס אליו בחוגי מרכז הרב' ששלחם לי הרב איתם הי"ד באופן אישי שלא על מנת לפרסמם, בעוד הוא כתב לי לא אחת, כי עוד חזון למועד. ניכר בהם חסרון הגמר, והתחלתיות מבצבצת מכל שורה ושורה. האם לדעתכם ראוי שאעלה אותם כאן?

לעניות דעתי, אין למהר ולהעלות כל טיוטה וחיבור לא גמור.

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ד' אוקטובר 07, 2015 3:45 pm

אלי_ש כתב:
נוטר הכרמים כתב:ברשותי טיוטת מאמר בן שני חלקים אודות 'הרב יצחק אריאלי והיחס אליו בחוגי מרכז הרב' ששלחם לי הרב איתם הי"ד באופן אישי שלא על מנת לפרסמם, בעוד הוא כתב לי לא אחת, כי עוד חזון למועד. ניכר בהם חסרון הגמר, והתחלתיות מבצבצת מכל שורה ושורה. האם לדעתכם ראוי שאעלה אותם כאן?

לעניות דעתי, אין למהר ולהעלות כל טיוטה וחיבור לא גמור.

אילו יש מי מחביריו ובני חוגו (כמו למשל הרב גרשוני) שיתרמו לערוך כתביו הנשארים כפי רצונו של המנוח אכן עת לכנוס ולמנוע מלפזר מאמריו הבלתי נגמרים על פני רוח. ואם לא נראה לי שמוטב לא למנוע טוב ולהציגם כמות שהם וישוטטו בהם רבים ותרבה הדעת מכיון שזיבורית דידיה כעידית דעלמא.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ד' אוקטובר 07, 2015 4:59 pm

א. גם אני הק' חטפתי התפעלות מההספד שכתב הרב איש ספר שליט"א. (לדעתי, חסר שילוב של חזלי"ם, כמו, דברי הירושלמי ברכות (פ"ב ה"ח) על רבי בון ב"ר חייא שחי 28 שנה, ואמרו עליו: יגע רבי בון בתורה לעשרים ושמונה שנה מה שאין תלמיד ותיק יכול ללמד למאה שנה! - אאמו"ר שליט"א כאשר היה רואה מאמר של ת"ח שאינו שזור בו חזלי"ם היה מפטיר ואומר, הוא שכח שהוא אינו עיתונאי! והיה מראה לי מה הבדל בין מאמר של רב בצלאל לנדא למאמר של רב משה עקיבא ז"ל וד"ל - חלילה לא כביקורת ולא כהערה אלא כהארה ומתוך כבוד שאני רוחש להגאון הרב איש ספר שליט"א).
ב. התכתבתי עם ת"ח גדול אתמול בנוגע לספר, והוא הצליח להוריד אותי מהרעיון, מה בצע בספרים נכון להיום, מה לא טוב להכניס קובץ PDF לאוצר. חוץ משוטנשטיין סידורים וחומשים אין צורך היום בספרים.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ד' אוקטובר 07, 2015 5:18 pm

לומד_בישיבה כתב:התכתבתי עם ת"ח גדול אתמול בנוגע לספר, והוא הצליח להוריד אותי מהרעיון, מה בצע בספרים נכון להיום, מה לא טוב להכניס קובץ PDF לאוצר. חוץ משוטנשטיין סידורים וחומשים אין צורך היום בספרים.

הריני לגלות עפר מעיניך. עם כל הכבוד שאנו - חו"ר אתרא קדישא הדין - רוחשים לאוצר החכמה, בהיותו בית ועד לחכמים הגדול ביותר בדורנו, עדיין ישנם רבבות, שאינם נחשפים למאגר באופן שוטף. ואלפים רבים מתוכם, מעודם לא שזפה עינם את המאגר. כך, שמעלה רבתי ישנה בהדפסת הספר, אשר נראה שהוא יהא למאיר עינים לתופשי תורה רבים.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ד' אוקטובר 07, 2015 6:13 pm

הרב אי"ס - ההספד על ידידינו הוא מהנאים שראיתי מעודי. קשה מאוד להספיד איש מוכשר ובעל פנים שונות כזה, והצלחת להעלות זכרונו, ובצירוף דבריו אשר הם הם זכרונו, באופן יאה ומכובד, ויהיו להם לזכרון לפני ה' תמיד.
יה"ר שהשוכן בציון ינחם את כל המתאבלים מרה על פטירתם של ידידינו עוז המנוח ונו"ב הי"ד.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' אוקטובר 07, 2015 7:17 pm

ידיד מחו"ל שלח לי כעת את הערכתו של הפרופ' דוד אסף עליו. אין בפי מילים לתאר את רגשי הדחיה שלי למקרא הדברים. הנה לנו עוד 'זה לעומת זה' - לראות את דברי הפרופ' אחרי דבריו המרגשים של עמיתנו הרב אי"ס. 'צדיקים ילכו בם ופושעים וגו'.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ד' אוקטובר 07, 2015 7:32 pm

הרב אי"ס כתב לעיל :
מדברים הרבה על רבגוניותו, והיותו אדם מיוחד, היודע להלוך כנגד כל אחד ואחד, ולדבר לכל אומה כלשונה, (בזכרוני שהוא שלח לי את אחד ממאמריו וטרח להדגיש שנוסח המאמר מותאם לבמה בה מתפרסם המאמר, ואילו הדבר היה תלוי בו, היה נכתב אחרת), לעיתים תכונה שכזו - ועכו"כ כשמצורף אליה עדינות וביישנות טבעית - עשויה להותיר רושם מוטעה חלקי וחסר, אף על האנשים הקרובים ביותר. למרבה הצער ניתן לראות כבר עתה רשימות של אנשים קרובים מאד שבהחלט יש בהם משום המעטת הדמות.

למקרא הדברים היה ברור לי שכוונתו לד"א.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' אוקטובר 07, 2015 7:39 pm

גם לאחרים, לצערינו

השקדן

הודעהעל ידי השקדן » ד' אוקטובר 07, 2015 7:57 pm

נוטר הכרמים כתב:ידיד מחו"ל שלח לי כעת את הערכתו של הפרופ' דוד אסף עליו. אין בפי מילים לתאר את רגשי הדחיה שלי למקרא הדברים. הנה לנו עוד 'זה לעומת זה' - לראות את דברי הפרופ' אחרי דבריו המרגשים של עמיתנו הרב אי"ס. 'צדיקים ילכו בם ופושעים וגו'.

אולי יועיל כת"ר לעלות לכאן את דברי ד"א למען דעת אם נכונים דבריך אם לאו.

אלטנוישול

הודעהעל ידי אלטנוישול » ד' אוקטובר 07, 2015 8:08 pm

אצטרף להכרת התודה להרב איש ספר נ"י על הטור.
מבלי למעט בדמות הפורום, ראוי לפרסמו בבימות נוספות.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' אוקטובר 07, 2015 8:31 pm

השקדן כתב:
נוטר הכרמים כתב:ידיד מחו"ל שלח לי כעת את הערכתו של הפרופ' דוד אסף עליו. אין בפי מילים לתאר את רגשי הדחיה שלי למקרא הדברים. הנה לנו עוד 'זה לעומת זה' - לראות את דברי הפרופ' אחרי דבריו המרגשים של עמיתנו הרב אי"ס. 'צדיקים ילכו בם ופושעים וגו'.

אין לי כוונה לטנף את הפורום התורני והמועיל הזה עם הרפש המגועל הזה, במחילה. רציתי רק להביע את מחאתי וסלידתי, אולי אי מי מבאי המקום הרבים נחשף לדברים.

אלטנוישול

הודעהעל ידי אלטנוישול » ד' אוקטובר 07, 2015 8:43 pm

רפרפתי בין עלי כרכי ספרי התשובות של אביו יבדלח"ט. עושה רושם מעניין מאוד.
אם מישהו בקי בנבכי דבריו, דרכו ושיטתו, אתעניין לשמוע התרשמות כללית.

לחביבותא דמילתא - כאן מעיר, אגב דיני מחיצה, במצווה דהאי שתא, מצוות "הקהל".
http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?req=21282&st=&pgnum=15

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' אוקטובר 07, 2015 9:22 pm

נוטר הכרמים כתב:
השקדן כתב:

אין לי כוונה לטנף את הפורום התורני והמועיל הזה עם הרפש המגועל הזה, במחילה. רציתי רק להביע את מחאתי וסלידתי, אולי אי מי מבאי המקום הרבים נחשף לדברים.

לצערי גם אני נחשפתי, ואכן צודק לגמרי הרב נוטר הכרמים

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' אוקטובר 07, 2015 10:16 pm

ד"א הוא בסך הכל עוד שנה ופירשניק, שעדיין לא שלם עם מה שעשה, וכמו שמשתקף מספריו, מאמריו, ובלוגו.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ה' אוקטובר 08, 2015 12:48 am

שמעתי שהג"ר אשר וייס שליט"א בשיעורו בביהמ"ד 'שערי תבונה' בשכונת רמות האריך בפני קהל ועדה בשבחיו של הנרצח הדגול הי"ד.
האם יש בידי חו"ר הפורום את דבריו של הגר"א וייס.

ומענין לענין באותו ענין, בתחילת האשכול הובא לינק לאתר של הרב איתם הנקין הי"ד בו פורסמו מאמריו המחכימים, אך דא עקא שאין באפשרותי להוריד את המאמרים הנמצאים שם ואף לא לקרוא אותם בשלמותם, אודה מאד למי שיוכל לטרוח ולקבץ לכאן את כל מאמריו שהתפרסמו באתר שלו, ובודאי יהיה בזה לעילוי נשמתו.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' אוקטובר 08, 2015 1:58 am

נוטר הכרמים כתב:
השקדן כתב:

אף שאין זה הזמן והמקום. אבל בכל זאת בקיצור.
מי שהולך ללמוד מפי 'אחר'. ואינו כרבי מאיר, יש להניח שמסתכן שכדברים כאלו והדומה להם יאמרו אחר מיטתו...

השקדן

הודעהעל ידי השקדן » ה' אוקטובר 08, 2015 2:03 am

אודה מאד למי שיעלה לכאן את האוטוביוגרפיה שכתב ר' איתם הי"ד (כפי שהובא במאמרו של ד"א).

מנדלי

הודעהעל ידי מנדלי » ה' אוקטובר 08, 2015 2:14 am

אודות ספרו הראשון שהיה ספר הלכתי! - viewtopic.php?f=7&t=6618&start=80#p62984

אמרתי אחכמה

הודעהעל ידי אמרתי אחכמה » ה' אוקטובר 08, 2015 2:23 am

השקדן כתב:אודה מאד למי שיעלה לכאן את האוטוביוגרפיה שכתב ר' איתם הי"ד (כפי שהובא במאמרו של ד"א).

_1.jpg
_1.jpg (219.11 KiB) נצפה 14146 פעמים

אוטו2.jpg
אוטו2.jpg (71.37 KiB) נצפה 14146 פעמים
נערך לאחרונה על ידי אמרתי אחכמה ב ה' אוקטובר 08, 2015 2:40 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ה' אוקטובר 08, 2015 2:32 am

יישר כוח עצום לרב איש ספר, שהעלה על נס להתנוסס לעד ולנצח את דמותו הרבגונית והתורנית - הפנימית - של חברנו הרב תוכ"ד הי"ד.
הדברים משקפים אישיות ערכית נדירה ובנויה לתלפיות, ודבריהם הן הן זכרונם.
ואכן כפי שכבר העירו כאן לעיל, סברתי בלי ספק שהרב תוכ"ד הוא אדם מבוגר יותר, היה בו גם דעת זקנים, וגם מנוחת נפש, וגם אוצר מידע, שאינם מצויים אצל בני גילאי ה-30.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הרב איתם הנקין הי"ד - תוך כדי דיבור

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' אוקטובר 08, 2015 1:32 pm

"על הגאון הרב איתם הנקין" - הרב יואל קטן

בחול המועד סוכות נרצחו הרב איתם הנקין ורעייתו נעמה, ה' ייקום דמם, בדרך מאלון מורה שבשומרון לביתם בנריה שבבנימין. בדרך נס לא נפגעו ארבעת ילדיהם.

כל בית ישראל בכו את השריפה אשר שרף ה', זוג צעיר ומוצלח ונעים בתחילת דרכו, שמותיר אחריו יתומים קטנים והורים שכולים ומשפחה אבלה וחברים המומים. נורא, נורא.

אולם לא כולם יודעים, ולא כולם שמו לב בין השיטין של דברי ההספד שנאמרו בסגנון מתון ומאופק, שמדובר על הרבה יותר מזה. הרב איתם היה גאון בכישרונותיו, יוצא מן הכלל בזיכרונו, מופלא בארגון ידיעותיו ובסדרי לימודיו, חריג בידענותו ובהיקף תחומי התעניינותו. בחייו הקצרים, לא מזמן החל את העשור הרביעי לחייו, הספיק לכתוב שלושה ספרים חשובים.

האחד, 'לכם יהיה לאוכלה', הוא ספר למדני-הלכתי על הנושא הסבוך של הלכות תולעים ותערובותיהם. בו הוא חודר לעומק הסוגיות ומגיע למסקנות לא-מקובלות (רובן לקולא), מבוססות ומלומדות, עד שהגאון הישיש הרב אביגדר נבנצל שליט"א, רבה של העיר העתיקה, כתב לו בהסכמתו שהוא עבר על כל הספר ואין לו מה להעיר, ושהוא מסכים להכרעות שבו. ואת הספר הזה כתב אברך בן 25!

השני הוא 'להכות שורש', ספר היסטורי-עיוני שמתאר את קשריו של הרב קוק עם הקק"ל, ובו הוא מגלה פנים חדשות בתולדותיו של הראי"ה זצ"ל כאיש ציבור מחושב ותקיף, שעמד על משמרת שמירת ההלכה בשטחי הקרן הקיימת בפרט ובפרהסיה היישובית בכלל. חלק מהחומר ההיסטורי מצא הרב איתם בגנזכים ובמחסני ספריות – מתי הספיק לעשות את כל המלאכה הזאת?

הספר השלישי - עדיין לא זכינו לאורו. מדובר בספר למדני-עיוני על הלכות שבת ששמו 'אש תמיד' (א"ש – איתם שמעון), שאמור היה לצאת בקרוב. כשיֵצא לאור בעז"ה הוא יהיה נר תמיד למחברו, שם עולם אשר לא ייכרת.

נוסף על כך כתב עשרות מאמרים למדניים-הלכתיים והיסטוריים-תורניים בכתבי עת שונים ובראשם 'המעין', כאשר כל מאמר הוא פנינה ספרותית ותורנית מבחינת ההיקף והידע והסגנון והתוכן והבהירות והמסקנות המשכנעות, שפתיים יישק משיב דברים נכוחים.

כל מי שנתקל באחד ממאמריו התרשם, התפעל, סיפר על כך לחבריו, וכך התרחב מאוד מעגל אלו שהכירו את הכוכב העולה הזה מפי כתביו, וראו בעיניהם ענף פורח, עץ מלבלב, אילן שעומד להיות גבוה משכמו ומעלה מכל חבריו. הרב איתם השתתף בקביעות בפורום התורני של 'אוצר החכמה' שעוסק בענייני ספרים ומחברים, והיה מראשי המדברים בו.

רב ומורה ואב ולוחם

יותר מזה, בימים האחרונים אני נתקל בעוד ועוד חוקרים תורניים ואנשי תורה בכלל שנהנו ממנו עצה ותושייה, שלחו לו מיילים עם בקשה לברר פרט מסוים באחד ממאמריו, או למסור להם מידע תורני-ספרותי כלשהו, ולכולם השיב הרב איתם במהירות, בענווה, כשהוא מגלה ידע מקיף והבנה חודרת, עם כבוד רב לתלמידי חכמים מכל המגזרים ולכל דעה תורנית.

חלק מאותם מכותבים לא האמינו כשנודע להם שהגאון הצעיר שעמו התכתבו חצה רק לאחרונה את גיל השלושים, ועוד הספיק לשרת בגולני במסגרת ישיבת ההסדר 'ניר' בקריית ארבע, ואף לעבור קורס פיקוד שהאריך את תקופת השירות שלו בכמה חודשים, ולהינשא בגיל צעיר-יחסית ולפרנס את משפחתו בהוראה ועריכה ועוד. ואם לכך הגיע בגיל שלושים ואחת – עד כמה היינו כולנו מתמלאים עושר תורני ולמדני והיסטורי וחינוכי בזכות הגאון הזה שעדיו היה לגדולות ונצורות. כמה דיו נשאר עוד בקולמוסו שלא נזכה לצערנו ליהנות ממנו!

חז"ל במסכת ראש השנה (כג, א) אומרים על הפסוק בישעיהו (ס, יז) "תחת הנחושת אביא זהב ותחת הברזל אביא כסף ותחת העצים נחושת ותחת האבנים ברזל" - "אמר רבי יוחנן: אוי להם לאומות העולם שאין להם תקנה, תחת רבי עקיבא וחבריו מה מביאים? ועליהם הוא אומר: 'וניקיתי - דמם לא ניקיתי, וה' שוכן בציון' (יואל ד, כא)". אכן, אין להם תקנה לאומות העולם, ובתוכן בעיקר לשכנינו הרעים, על הריגת יהודים בכלל – ועל פגיעה בגדולים ובמיוחדים ובמופלאים כאלו בעיקר.

אחריו ראוי לשורר את דברי הקינה 'מי יתן ראשי מים':

"עָלְתָה לָהּ [התורה] לַמָּרוֹם לִמְקוֹם מְדוֹרָהּ/ עִם תִּיקָהּ וְנַרְתִּיקָהּ וְהַדוֹרְשָׁהּ וְחוֹקְרָהּ/ לוֹמְדֶיהָ וְשׁוֹנֶיהָ בְּאִישׁוֹן כְּמוֹ בָאוֹרָה/ שִׂימוּ נָא עַל לְבַבְכֶם מִסְפֵּד מַר לְקָשְׁרָה!/ כִּי שְׁקוּלָה הֲרִיגָתָם לְהִתְאַבֵּל וּלְהִתְעַפְרָה/ כִּשְׂרֵפַת בֵּית אֱלֹקֵינוּ הָאוּלָם וְהַבִּירָה... וְאֶסְפְּדָה וְאֵילִילָה וְאֶבְכֶּה בְּנֶפֶשׁ מָרָה/ וְאַנְחָתִי כָּבְדָה מִבֹּקֶר עַד עָרֶב/ עַל בֵּית יִשְׂרָאֵל וְעַל עַם ה' כִּי נָפְלוּ בֶּחָרֶב".

ינעמו לרבי וידידי הרב איתם רגבי עפרה של ארץ ישראל, ובנחמת ציון וירושלים, והמשך פריחת התורה והעם והארץ, ננוחם.

(בשבע פרשת בראשית)

אנא עבדא

הודעהעל ידי אנא עבדא » ה' אוקטובר 08, 2015 2:15 pm

ראיתי שגם בפורום 'איי וועלט' האידישאי (סאטמאר?) מבכים אותו, וכמדומה שגם שם היה שם ניקו 'תוך כדי דיבור'.
הי"ד ותנצב"ה

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ה' אוקטובר 08, 2015 2:19 pm

אנא עבדא כתב:ראיתי שגם בפורום 'איי וועלט' האידישאי (סאטמאר?) מבכים אותו, וכמדומה שגם שם היה שם ניקו 'תוך כדי דיבור'.
הי"ד ותנצב"ה

קישור בבקשה.

מנדלי

הודעהעל ידי מנדלי » ה' אוקטובר 08, 2015 2:25 pm

מי יכול לעלות מאמרים נוספים שכתב המנוח הי"ד (זכור לי שתי מאמרים שכתב על ערוה"ש כנגד הרי"מ שאחד מהם נדפס בקובץ ישורון ומאמר שכתב על מנהג המתנה בין בשר לחלב שנדפס בקובץ בית אהרן וישראל)?

משולש

הודעהעל ידי משולש » ה' אוקטובר 08, 2015 2:33 pm

גימפעל כתב:
אנא עבדא כתב:ראיתי שגם בפורום 'איי וועלט' האידישאי (סאטמאר?) מבכים אותו, וכמדומה שגם שם היה שם ניקו 'תוך כדי דיבור'.
הי"ד ותנצב"ה

קישור בבקשה.

האשכול שם ננעל.
זו התגובה האחרונה באשכול:
שוועמל
דער בית ועד לחכמים איז געווען נגד קוק וועגן דעם האט זיך הנקין גענומען דערצו, הנקין איז געווען א פארברענטער קוקניק, א מתנחל מחדר ציונות דתי, טאקע ארויסגעגעבן א בוך איבער קוק

אויף אוצה"ח פורום, האט איינער מצטט געווען אפאר שטיקלעך פון אים ווי ער איז מצדיק רבני המזרחי בכל כוחו

ער האט אויך פיל געשריבן בעניני תולעים, שטארק לקולא, נגד שיטת הרב משה וויאו המומחה בעניני תולעים

זו כתובתו של העמוד השני באשכול. (העמוד הראשון משום מה לא נפתח לי, אולי כרגע נחסם בתוספת לנעילה...)
http://www.ivelt.com/forum/viewtopic.ph ... 2&start=25

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ה' אוקטובר 08, 2015 2:36 pm

הי"ד ותנצב"ה

האם המנוח כתב באידיש ?

מנדלי

הודעהעל ידי מנדלי » ה' אוקטובר 08, 2015 2:51 pm

משולש כתב:
גימפעל כתב:
הי"ד ותנצב"ה

קישור בבקשה.

האשכול שם ננעל.
זו התגובה האחרונה באשכול:
שוועמל
דער בית ועד לחכמים איז געווען נגד קוק וועגן דעם האט זיך הנקין גענומען דערצו, הנקין איז געווען א פארברענטער קוקניק, א מתנחל מחדר ציונות דתי, טאקע ארויסגעגעבן א בוך איבער קוק

אויף אוצה"ח פורום, האט איינער מצטט געווען אפאר שטיקלעך פון אים ווי ער איז מצדיק רבני המזרחי בכל כוחו

ער האט אויך פיל געשריבן בעניני תולעים, שטארק לקולא, נגד שיטת הרב משה וויאו המומחה בעניני תולעים

זו כתובתו של העמוד השני באשכול. (העמוד הראשון משום מה לא נפתח לי, אולי כרגע נחסם בתוספת לנעילה...)
http://www.ivelt.com/forum/viewtopic.ph ... 2&start=25

העמוד הראשון - http://www.ivelt.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=28072

משולש

הודעהעל ידי משולש » ה' אוקטובר 08, 2015 3:10 pm

גימפעל כתב:
הי"ד ותנצב"ה

האם המנוח כתב באידיש ?

מישהו שם שאל:
פון ווי האט ער געקענט אידיש ?

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 162 אורחים