מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רבי אריה לוין זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
אברהם

Re: רבי אריה לוין זצ"ל

הודעהעל ידי אברהם » ב' אפריל 15, 2019 7:20 am

הנה הגליון
קבצים מצורפים
שמחת שלמה 186 פרשת שלח.docx
(92.23 KiB) הורד 397 פעמים

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » ב' אפריל 15, 2019 2:08 pm

חלמישצור כתב:אגב, ר' אריה מזכיר כאן טקסי, אבל ב"מסורת" היישובית, כפי שציינתי, נקבע שהגיע למקום בג'יפ צבאי. מצב הדרכים אכן היה משובש עד מאוד באותם ימים, עד שאגד התעקשה במשך שנים שלא להעביר במקום אלא שני קווים בשבוע. אולי י"ל שנסע עד לצומת לכיש במונית ומשם בג'יפ...

כשהוא מזכיר "טקסי", זה לא חייב להיות "מונית" ... [בשפה "ירושלמית" היו נוהגים לכנות כל מכונית "טקסי"].

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ב' אפריל 15, 2019 6:40 pm

אברהם כתב:אה... זה נועד למי ש'ראש הכנסת' בשבילו הוא מושג אחר. מסתמא יש גם כמה כאלו בין הקוראים.

זכורני שר' אריה לוין היה פחות בהול משימוש במילה זו.
מילא.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ד' מאי 01, 2019 12:23 am

למעונינים : הזמנה
לערב זכרון לר' אריה לוין זצ"ל
קבצים מצורפים
הזמנה.pdf
(2.28 MiB) הורד 413 פעמים

אברהם

הודעהעל ידי אברהם » א' מאי 05, 2019 10:39 pm

מחר בעז"ה כנס הזיכרון והעיון במורשתו ובדרכו של רבי אריה לוין זצ"ל

לפי רשימת הדוברים נראה כי בעז"ה יהיה זה ערב מאלף ומחכים בעז"ה.

ולוואי שנצא מערב זה טובים יותר במשהו, מאירים יותר ומרוממים יותר.
קבצים מצורפים
הזמנה (2).jpg
הזמנה (2).jpg (2.09 MiB) נצפה 11700 פעמים

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ג' מאי 07, 2019 5:50 pm

בכינוס המרומם שהתקיים אמש, התייחס נכדו הרב זאב לוין להשפעתו של ר' אריה על הציבור הישראלי. בשם אחד מראשי הישיבות הוא טען שה"ימין" הרבה יותר קרוב למסורת ישראל מאשר ה"שמאל" בגלל קרבתו של ר' אריה לתנועה הלאומית (אצ"ל , לח"י, תנועת החרות וכו') והשפעתו הרבה עליהם.
מעניין שבספר מובא מכתב מר' אריה עצמו שמחלק את עם ישראל לשלשה חלקים. ברוח הימים האלו שאנו לפתחם כדאי לעיין בדבריו שיש בהם מבט תורני חד על מצב האומה הישראלית בדור לאחר השואה והקמת המדינה

רבינו אברהם- יש בידך עוד מכתב בענין זה שבו ר' אריה מתיחס לתנועה הקיבוצית. זכנו נא בו
קבצים מצורפים
מכתב .docx
(15.73 KiB) הורד 293 פעמים

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' מאי 07, 2019 6:21 pm

בן ירושלים כתב:בכינוס המרומם שהתקיים אמש, התייחס נכדו הרב זאב לוין להשפעתו של ר' אריה על הציבור הישראלי. בשם אחד מראשי הישיבות הוא טען שה"ימין" הרבה יותר קרוב למסורת ישראל מאשר ה"שמאל" בגלל קרבתו של ר' אריה לתנועה הלאומית (אצ"ל , לח"י, תנועת החרות וכו') והשפעתו הרבה עליהם.

אמירה יומרנית ביותר, ואכמ"ל.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ג' מאי 07, 2019 6:48 pm

ידידי מה נזעקת? אין ספק שהשפעתו למשל על מנחם בגין היתה עצומה (יש דוגמאות רבות לכך) ומכאן, לא רחוקה הדרך שהקו של התנועה כולה שראתה בבגין דמות מכוננת הושפעה בעקיפין מר' אריה. שלא לדבר על אישים רבים אחרים. אין טעם ואין זה מכובד להתחיל למנות שמות של אנשים שהשפעתו עליהם מבחינה רוחנית היתה כבירה. אך שמעתי חזור ושמוע מבנו ר' שמחה שלמה כו"כ דוגמאות על כך.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' מאי 07, 2019 6:57 pm

בן ירושלים כתב:ידידי מה נזעקת? אין ספק שהשפעתו למשל על מנחם בגין היתה עצומה (יש דוגמאות רבות לכך) ומכאן, לא רחוקה הדרך שהקו של התנועה כולה שראתה בבגין דמות מכוננת הושפעה בעקיפין מר' אריה. שלא לדבר על אישים רבים אחרים. אין טעם ואין זה מכובד להתחיל למנות שמות של אנשים שהשפעתו עליהם מבחינה רוחנית היתה כבירה. אך שמעתי חזור ושמוע מבנו ר' שמחה שלמה כו"כ דוגמאות על כך.

לכאורה, אפשר לומר כך:
אנשי ה"ימין" היו (ברובם, ז'בוטינסקי עצמו לא, כמובן, וכן חלק מהלח"י, למשל) מסורתיים הרבה יותר מאנשי ה"שמאל" (וזו הסיבה שהם היו אנשי "ימין" מלכתחילה, כי המעמד הנפשי של מסורתיות עם אמונה מוביל לתפיסה ימנית, אז והיום, והדוגמא המובהקת ביותר היא אצ"ג, לענ"ד). בשל כך, הם היו נוחים הרבה יותר ליצור קשר הדוק עם ר' אריה זצ"ל, שהשפיע עליהם וחיזק אותם.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ג' מאי 07, 2019 7:37 pm

בברכה המשולשת כתב:
בן ירושלים כתב:ידידי מה נזעקת? אין ספק שהשפעתו למשל על מנחם בגין היתה עצומה (יש דוגמאות רבות לכך) ומכאן, לא רחוקה הדרך שהקו של התנועה כולה שראתה בבגין דמות מכוננת הושפעה בעקיפין מר' אריה. שלא לדבר על אישים רבים אחרים. אין טעם ואין זה מכובד להתחיל למנות שמות של אנשים שהשפעתו עליהם מבחינה רוחנית היתה כבירה. אך שמעתי חזור ושמוע מבנו ר' שמחה שלמה כו"כ דוגמאות על כך.

לכאורה, אפשר לומר כך:
אנשי ה"ימין" היו (ברובם, ז'בוטינסקי עצמו לא, כמובן, וכן חלק מהלח"י, למשל) מסורתיים הרבה יותר מאנשי ה"שמאל" (וזו הסיבה שהם היו אנשי "ימין" מלכתחילה, כי המעמד הנפשי של מסורתיות עם אמונה מוביל לתפיסה ימנית, אז והיום, והדוגמא המובהקת ביותר היא אצ"ג, לענ"ד). בשל כך, הם היו נוחים הרבה יותר ליצור קשר הדוק עם ר' אריה זצ"ל, שהשפיע עליהם וחיזק אותם.

דבריך נכונים. היו גם מקרים שבהם אנשים שהיו רחוקים מאד התקרבו בזכותו.
הדברים אמורים גם בצאצאי דור המייסדים שרחוקים מאד משמירת מצוות מעשיות ובכל זאת ליבם הומה הערכה לר' אריה וממילא לכל מה שהוא מייצג. (היתה לי שיחה בעבר עם אישיות ציבורית די ידועה ונדהמתי מהמרחק הזה בין קיום מצוות לבין הזכרונות המתוקים למכתב שקיבל מר' אריה לבר מצוה או משהו דומה. הוא הרגיש צורך להתנצל שלא מניח התפילין כפי בקשת ר' אריה...)

אברהם

הודעהעל ידי אברהם » ג' מאי 07, 2019 10:19 pm

בן ירושלים כתב:רבינו אברהם- יש בידך עוד מכתב בענין זה שבו ר' אריה מתיחס לתנועה הקיבוצית. זכנו נא בו

מתוך גליון 'שמחת שלמה' פרשת ראה:

יש בנותן טעם להביא כאן ממכתבו המרטיט של עטרת ראשנו רבי אריה זצ"ל, שמתאר איך מצפונו מייסרו בזקנותו למה לא קירב ג"כ את 'השמאליים ביותר' [ר"ל בני הקיבוצים מתנועות השמאל וכדו', שרחוקים היו מן היהדות יותר מתנועות הימין].
היה זה כאשר הביע את חפצו לעזוב את משרתו ב'עץ חיים', ובין שאר נימוקיו שכתב לבנו הזכיר הטעם בשביל שיוכל לקרב קהלים נוספים להשי"ת:

"...מתי אעשה אני גם לנפשי ונשמתי, האם לחכות חלילה עד..., ועוד טעמים. ולפעמים יש לי תביעה חזקה ממעל אם בקרתי לפעמים איזה קבוצות ונקודות אפילו מהשמאלים ביותר, אקוה כי בעז"ה יהי' לי איזה השפעה עליהם מכמה טעמים, ובמה אוכל לפטור את עצמי מזה. רבות מחשבות בלב איש וכו'. ואני תפילה להשי"ת תמיד ואני תמיד עמך אחזת ביד ימיו בעצתך תנחני".

[אמי תליט"א, מומחית להסטוריה, אמרה לי שמכתב כזה ממש משנה את כל המבט ההיסטורי על רבי אריה, כי הוא מוצג תמיד כבעל עמדות קרובות לתנועות הלאומיות, והנה מתברר שגם את ה'שמאליים' רצה מאד לקרב.. שכל מגמתו אינו אלא לקרב ישראל לאביהם שבשמיים באהבה]

ע. התשבי

הודעהעל ידי ע. התשבי » ג' מאי 14, 2019 1:48 pm

אברהם כתב:
"...מתי אעשה אני גם לנפשי ונשמתי, האם לחכות חלילה עד..., ועוד טעמים. ולפעמים יש לי תביעה חזקה ממעל אם בקרתי לפעמים איזה קבוצות ונקודות אפילו מהשמאלים ביותר, אקוה כי בעז"ה יהי' לי איזה השפעה עליהם מכמה טעמים, ובמה אוכל לפטור את עצמי מזה. רבות מחשבות בלב איש וכו'. ואני תפילה להשי"ת תמיד ואני תמיד עמך אחזת ביד ימיו בעצתך תנחני".

[אמי תליט"א, מומחית להסטוריה, אמרה לי שמכתב כזה ממש משנה את כל המבט ההיסטורי על רבי אריה, כי הוא מוצג תמיד כבעל עמדות קרובות לתנועות הלאומיות, והנה מתברר שגם את ה'שמאליים' רצה מאד לקרב.. שכל מגמתו אינו אלא לקרב ישראל לאביהם שבשמיים באהבה]

דוק שכתב "אפילו מהשמאלים", כלומר: מדוע התעסקתי רק עם הימניים שקירובם קל יותר, ולא דחקתי עצמי להתעסק עם הקצוות הקשים יותר - הלא הם השמאלים.
ומובן שאין בכך כל רמז לעמדותיו האישיות.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' מאי 14, 2019 3:53 pm

בברכה המשולשת כתב:

לכאורה, אפשר לומר כך:

ולכך כיוונתי.
האמירה שהימין קרוב למסורת ישראל יותר מהשמאל בגלל ר' אריה, היא הפיכת סובב ומסבב.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ב' מאי 20, 2019 12:18 am

סיפור נאה ששמעתי לאחרונה.
בהלויתו של רבי איסר זלמן מלצר, השתתף הרב הראשי ר'י"א הרצוג. היה ברור שיתבקש להספיד. כמה אברכים ובחורים צעירים שהיו 'קנאים' התחילו ל'ערבב' שלא יתנו לו לדבר. הם ניגשו לכמה רבנים נכבדים וטענתם בפיהם שאין לתת לרב הרצוג להספיד. ר' אריה קלט מיד במה מדובר וסימן לרב מש"ו שהיה פעיל בענין, שיגש אליו. כשהגיע האברך הנ"ל לר' אריה אמר לו : יונגרמאן, תחפש לך מצוות אחרות להתעסק בהם.
ובזה תם הענין. הרב הרצוג הספיד ולא היו הפרעות.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' מאי 20, 2019 12:25 am

בן ירושלים כתב:סיפור נאה ששמעתי לאחרונה.
בהלויתו של רבי איסר זלמן מלצר, השתתף הרב הראשי ר'י"א הרצוג. היה ברור שיתבקש להספיד. כמה אברכים ובחורים צעירים שהיו 'קנאים' התחילו ל'ערבב' שלא יתנו לו לדבר. הם ניגשו לכמה רבנים נכבדים וטענתם בפיהם שאין לתת לרב הרצוג להספיד. ר' אריה קלט מיד במה מדובר וסימן לרב מש"ו שהיה פעיל בענין, שיגש אליו. כשהגיע האברך הנ"ל לר' אריה אמר לו : יונגרמאן, תחפש לך מצוות אחרות להתעסק בהם.

ר' בן ירושלים, את הסיפור עם ר' אריה זצוק''ל שהגיע לבקר את נכדו ר' שעפסיל יודלביץ' זצ''ל בבית הכלא (בעג'מי?), אתה מכיר?

לב האבן

הודעהעל ידי לב האבן » ב' מאי 20, 2019 12:27 am

1.jpg
1.jpg (200.42 KiB) נצפה 11231 פעמים

עם ר' יצחק אריאלי.
תמונות אחרות מאותו מעמד הועלו כאן viewtopic.php?f=19&t=3405&start=1640#p174811 וכאן viewtopic.php?f=19&t=3405&start=1680#p175754

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ב' מאי 20, 2019 1:09 am

פרנקל תאומים כתב:

ר' בן ירושלים, את הסיפור עם ר' אריה זצוק''ל שהגיע לבקר את נכדו ר' שעפסיל יודלביץ' זצ''ל בבית הכלא (בעג'מי?), אתה מכיר?

סיפר לי ר' משה פרנק שליט''א מאור שמח שהוא היה ילד בעץ חיים היו דגלי המדינה ממול החיידר זה 'הפריע' לילדים 'הציונות' וכו'.. הלכו והסירו את הדגלים. ר' אריה שמע מהדבר ושלח אותם הביתה. ר' שעפסיל היה אז רב'ה בחיידר והודיע כי הוא מתפטר עד שהוא יחזיר את הילדים אל החיידר... לא היתה לר' אריה ברירה - והוא החזיר..!

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' מאי 20, 2019 2:12 pm

שייף נפיק כתב:
פרנקל תאומים כתב:

סיפר לי ר' משה פרנק שליט''א מאור שמח שהוא היה ילד בעץ חיים היו דגלי המדינה ממול החיידר זה 'הפריע' לילדים 'הציונות' וכו'.. הלכו והסירו את הדגלים. ר' אריה שמע מהדבר ושלח אותם הביתה. ר' שעפסיל היה אז רב'ה בחיידר והודיע כי הוא מתפטר עד שהוא יחזיר את הילדים אל החיידר... לא היתה לר' אריה ברירה - והוא החזיר..!

ממול החיידר, או על החיידר עצמו...

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ב' מאי 20, 2019 11:50 pm

פרנקל תאומים כתב:ממול החיידר, או על החיידר עצמו...

באשכול על מרן הגר"ש זצ"ל [רביעי בטור הימני]
קבצים מצורפים
מכתב.png
מכתב.png (1.75 MiB) נצפה 11078 פעמים

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' מאי 21, 2019 12:16 am

אגב, הגרא"ד אויערבאך החתום אחרון בטור הימני, זה הדוד, הרב של בקעה, זצ"ל, או האח יבלחט"א?

לענין

הודעהעל ידי לענין » ג' מאי 21, 2019 12:35 am

לפי הכתב - הדוד.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ג' מאי 21, 2019 11:36 am

לענין כתב:לפי הכתב - הדוד.

גם לפי התאריך . באותה עת האח -גאב"ד טבריה למד כמדומני בישיבת סלבודקה

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' מאי 21, 2019 8:58 pm

בקרו טלה כתב:
פרנקל תאומים כתב:ממול החיידר, או על החיידר עצמו...

באשכול על מרן הגר"ש זצ"ל [רביעי בטור הימני]

כמובן, התכוונתי לרמוז למכתב זה בדיוק.

לגבי הגרא''ד מטבריה שליט''א, אכן, בהשוואה לכת''י ולחתימתו משנותיו המאוחרות, לכאו' זהו כת''י שונה.
בנוסף לזאת, הגרא''ד מטבריה חותם את שם משפחתו בעברית ולא באידיש, היינו אוירבך ולא אויערבאך. אם כי יתכן מאד שבימי חורפו נהג אחרת.

לכאו' על ה''עצומה'' חתומים אברכי הישיבה ולא בחורים, הג''ר שמואל אויערבאך זצ''ל היה אז בן 22 ומחצה, וכנראה כבר היה אברך, דודו הגרא''ד רב שכונת בקעה זצ''ל היה מבוגר ממנו בשש שנים בלבד, ויתכן מאד שעוד למד ב''עץ חיים''. ואילו יבל''ח הגרא''ד מטבריה היה אז כבן 19, עודו בחור, ומסתבר כדברי הרב בן ירושלים שכבר עבר באותה עת מ''עץ חיים'' לסלובודקא.

תבונה1

הודעהעל ידי תבונה1 » ד' מאי 22, 2019 4:11 am

תאריך המכתב מעורר הרגשה כאילו המתינו עד פטירתו של מרן הגאון רבי איסר זלמן זצוק"ל - ורק לאחר פטירתו העיזו לכתוב את המכתב...

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » א' יוני 02, 2019 11:05 am

בן ירושלים כתב:אין ספק שהשפעתו למשל על מנחם בגין היתה עצומה (יש דוגמאות רבות לכך)

ראו עוד מש"כ ר' אבישי אלבוים השבוע בבלוגו עם הספר, 'מצווה להציל את הישיבה של ר' רפאל'

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ד' יולי 17, 2019 10:23 am

מישהו יודע מי הרב מול הצדיק רבי אריה?

רבי אריה לוין.jpg
רבי אריה לוין.jpg (803.82 KiB) נצפה 9920 פעמים

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ד' יולי 17, 2019 1:24 pm

כב' כבר העלה שאלתו לפני למעלה משנתיים באשכול הזיהויים, ואין פותר לה.

לעיל העליתי מארכיון המדינה תמונת ר' אריה עם הרב דוב אליעזרוב מאירוע משנת תשכ"ד במגרש הרוסים. הנה תמונה נוספת מאותו אירוע, ממכון ז'בוטינסקי (כאן)
remote.jpg
remote.jpg (61.79 KiB) נצפה 9889 פעמים

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ו' אוגוסט 02, 2019 9:52 am

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ב' מאי 25, 2020 6:32 pm

בתמונה: ר' אריה לוין מיד לאחר כיבוש קבר רחל. הג'ינג'י לידו הוא לוחם בסיירת החטיבה הירושלמית, והיום רבה של גבעת מדרכי - הרב איסר קלונסקי שליט"א.
קבצים מצורפים
ר אריה לוין.jpg
ר אריה לוין.jpg (50.44 KiB) נצפה 7931 פעמים

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ב' מאי 25, 2020 7:09 pm

תמונה יפה. צולמה ככל הנראה ביום החמישי למלחמה, יום שישי ר"ח סיון תשכ"ז (ראו שרשרת הדורות ה, עמ' 212). העיר שוחררה ביום השני.

לאחר מלחמת ששת הימים, כשזכינו בחסדי שמיים לחזור לקבר רחל, באתי עם הצדיק הירושלמי 'אבי האסירים' רבי אריה לוין זצ"ל והגאון רבי חיים שמואלביץ. לקחתי קרטון וכתבתי עליו: 'כאן קבר רחל'. במקום היו בכיות נוראות. רבי אריה צעק בבכי: "מאמע רחל", ורבי חיים שמואלביץ אמר בבכיות נוראות: "אמא רחל, כתוב בפסוק 'מנעי קולך מבכי', ואני אומר לך המשיכי לבכות כי יש שכר לפעולתך". קשה לתאר את המעמד הנורא, רווי ההוד שהיה שם (ר' מנחם פרוש, מצוטט ב"המחזיר שכינתו לציון" א, עמ' 457; וכן צדיק יסוד עולם, עמ' 360).

נכנסנו לקבר רחל, אי אפשר לתאר במילים, ואני שומע באוזני את קריאתו המהדהדת של הרב צבי יהודה, כמה ימים קודם לכן, 'איפה בית לחם שלנו?!', ואני אומר הנה אנחנו כאן. התחלנו לבכות בקבר רחל ואמרנו לה: "מנעי קול מבכי ועיניך מדמעה... ושבו בנים לגבולם..."

בהמשך הגיע חברי, איסר קלונסקי, רכוב על נגמ"ש. צעקתי לו: איסר, בוא תשלים מניין, אך הוא השיב לי: היום זה לא הזמן לכך, היום, "כל המקום אשר תדרוך כף רגליכם בו להם יהיה". הגיע הרב אריה לוין והיה שליח ציבור במניין הראשון בקבר רחל המשוחרר (הרב בני אייזנר, מצוטט ב"המחזיר שכינתו לציון" ג, עמ' 406; עדותו של ר"א קלונסקי עצמו כאן וכן).

תבא

הודעהעל ידי תבא » ב' מאי 25, 2020 10:31 pm

מתפעל כתב:מישהו יודע מי הרב מול הצדיק רבי אריה?

רבי אריה לוין.jpg

הרב ברוך קונשטט?

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

Re: הר"ב קונשטט

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' מאי 25, 2020 11:37 pm

להשוואה:
הרב''ק.PNG
הרב''ק.PNG (122.16 KiB) נצפה 7837 פעמים

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' פברואר 07, 2021 10:40 am

פרידה ורקשטל שהיתה ניצולת שואה, הצטרפה ללח"י בארץ ונתפסה בפיצוץ בתי המלאכה בחיפה מספרת:
לאחר לינה ממושכת על רצפת האבן [בכלא הנשים בבית לחם] בימי החורף הקרים קיבלתי התקף של כאבי גב, והעבירו אותי לבית החולים בירושלים. הרב אריה לוין היה מבקר אצלי כמעט בכל יום. דיברתי איתו יידיש. הרב היה ממוגילוב, העיר שבה נולד אבי וחי סבי עד יומו האחרון. היה לו רגש מיוחד כלפי. הוא היה מביא לי ספרים, אשר בתוכם הוחבאו מכתבים שכתבו לי החברים מבית הסוהר בירושלים. הרב לא יכל להגיד לי זאת במפורש, מכיון שבמהלך המפגשים תמיד ישבה לידי שוטרת, ושומר נוסף עמד ליד הדלת,
ובכל מקרה הוא היה בטוח שאני מבינה שיש שם מכתבים. אבל הייתי תמימה וחשבתי לעצמי, 'מה, הם מטומטמים? יודעים שאינני יודעת עברית ומתעקשים לשלוח לי ספרים בעברית!' כך הייתי מחזירה לו את הספרים, והוא היה שב ומביא אותם ורומז, בלי שהבנתי את הרמזים.

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » א' פברואר 07, 2021 1:36 pm

סיפור על רבי אריה לוין זצ"ל צועק "שאבעס"
(מוסף שבת קדש של יתד נאמן יתרו תשפ"א עמ' 8)

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ב' מאי 03, 2021 5:45 pm

כשהגיע זמנו של בעלה [=משה יחזקאל וואנעווסקי] להסתלק מן העולם עמדו על יד מטתו תשעה אנשים והיה חסר להם “אחד למנין” ליציאת הנפש. ולא נמצא באותה שעה בכל הסביבה שום איש מי שהוא להשלים המנין. הצטערו ובכו, פתאם נשמע בחצר קול איש שואל: איפה גר ר' משה יחזקאל? תיכף הכניסוהו פנימה, זה היה ר' דוד רוטה נ“י. ובנוכחות ה”מנין" יצאה נשמתו בקדושה ובטהרה.

הרב ר' אריה לעווין הי“ו, המתענין במקרים כאלה, שאל את ר' דוד רוטה נ”י מה הביא אותו פתאם לבית הזה בשעה כזו? והשיב לו לתומו: לפני שנים אחדות קנה מקום מנוחת־עולם על יד מקומו של ר' משה יחזקאל זה, ובכן בא פשוט לראות ולהכיר את ה“שכן שלו” עד יבא שלה, ושמח הוא שבא בעתו ובזמנו.

בנות ציון וירושלים, פנחס גרייבסקי

חסד לאלפים

הודעהעל ידי חסד לאלפים » ג' מאי 04, 2021 1:01 am

חלמישצור כתב:כב' כבר העלה שאלתו לפני למעלה משנתיים באשכול הזיהויים, ואין פותר לה.
לעיל העליתי מארכיון המדינה תמונת ר' אריה עם הרב דוב אליעזרוב מאירוע משנת תשכ"ד במגרש הרוסים. הנה תמונה נוספת מאותו אירוע, ממכון ז'בוטינסקי (כאן)

רצו"ב עוד תמונה מאותו המעמד:
קבצים מצורפים
ארכיון ויינברג 1053.JPG
ארכיון ויינברג 1053.JPG (32.37 KiB) נצפה 5091 פעמים

קול מבשר

הודעהעל ידי קול מבשר » ד' יולי 21, 2021 12:08 am

אבקש עזרה בפתרון תעלומה של תמונה וגלגולה של מגילה.

לפני שנים קניתי במאה שערים תמונה של ר' אריה כשהוא חבוש בשטריימל ואוחז בידו מגילת אסתר ומאז היא תלויה בבית הורי (משפחת אימי הייתה גרה בשכנות לרב בשכונת משכנות ומכאן הקירבה )
מדי פעם שאלתי את עצמי איך קרה שר' אריה צולם בפורים לפני/אחרי קריאת מגילה, הרי רוב התמונות ממנו הם בארועים רשמיים, בפגישות עם אישים, או בעבודתו בעץ חיים ( כנראה מטעם ההנהלה לשם גיוס כספים) וכמעט ואין תמונות "יומיומית".
השבוע עלעלתי בספר "איש צדיק היה" בתרגום לאנגלית ושם מופיעה התמונה אבל עם סיפור שונה לגמרי :

ע"פ האמור בספר, ר' אריה מחזיק מגילה שהוגשה לו כמתנה לרגל יום הולדתו השבעים, בטקס שנערך לכבודו בבתי הכלא המרכזי ובו הגישו לו ארבעה "נידונים למוות" את "מגילת האסירים" ובה שמותיהם של אלפי אסירי המחתרות מתקופת המנדט
קבצים מצורפים
בינוני.png
בינוני.png (1.13 MiB) נצפה 4347 פעמים
נערך לאחרונה על ידי קול מבשר ב ד' יולי 21, 2021 12:20 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

קול מבשר

הודעהעל ידי קול מבשר » ד' יולי 21, 2021 12:11 am

והנה נוסח המגילה כפי שמופיע שם
דא עקא שכותבי המגילה מברכים אותו לרגל יום הולדתו השמונים ולא השבעים כמו שכתוב בספר (עמוד אחד לפני...)
קבצים מצורפים
IMG_4088.JPG
IMG_4088.JPG (7.12 MiB) נצפה 4344 פעמים

קול מבשר

הודעהעל ידי קול מבשר » ד' יולי 21, 2021 12:15 am

וזו התמונה מזוית שונה כפי שהיא מופיעה באתר הספריה הלאומית תחת ההסבר: "תצלום של הרב אריה לוין בשנת 1955. הרב אריה לוין נראה מחזיק בידו מגילת אסתר"
קבצים מצורפים
ר אריה מגילה.jpg
ר אריה מגילה.jpg (136.52 KiB) נצפה 4343 פעמים

קול מבשר

הודעהעל ידי קול מבשר » ד' יולי 21, 2021 12:19 am

המעמד בתמונה אכן נראה כמו טקס רשמי ולא כמו ליל פורים.
(בהנחה שאכן מדובר בטקס לכבודו מטעם אסירי המחתרות קצת פלא בעיני שהגיע חבוש בשטריימל אך אולי זה מפני שיום הולדתו נחגג בחוה"מ פסח)
אמנם התאריך( 1955) ונדמה לי שגם מראהו של ר' אריה מתאים ליום הולדת שבעים ולא כמו שכתוב באותה מגילה.
למי מיודעי קורותיו יש רעיון?

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 138 אורחים