מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגרב"ד לייבוביץ זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
בור ועם הארץ

הגרב"ד לייבוביץ זצ"ל

הודעהעל ידי בור ועם הארץ » ה' נובמבר 11, 2010 9:55 pm

הערב ה' כסלו, חל היארצייט של הגאון רבי ברוך דוב לייבוביץ זצ"ל ראש ישיבת קמניץ, ובעל "ברכת שמואל".

לפניכם תמונה מעניינת של הגרב"ד בארה"ב בשנת תרפ"ט, (חבוש כובע צילינדר כמנהג הרבנים שם). התמונה (מביקורו בעיר סיראקוס במדינת ניו יורק) התפרסמה בעיתון שם.

לידו עומד חתנו הג"ר ראובן גרוזובסקי זצ"ל. (בתמונה המקורית עומדים בצד ימין עוד רבנים לא מוכרים).

רבי ברוך בער ורב ראובן.jpg
רבי ברוך בער ורב ראובן.jpg (26.58 KiB) נצפה 19813 פעמים

תולדותיו בקצרה (מזכרון - אל תסמכו עלי):

נולד בערך תרכ"ג בסלוצק, לאביו ר' שמואל דוד, יהודי צדיק ויר"ש.

למד בצעירותו בוואלאזין ודבק ברבו המובהק הגר"ח הלוי זצ"ל, בתורתו דבק כל ימיו.

נישא (אחר נישואין ראשונים שלא עלו יפה) לבתו של הג"ר אברהם יצחק צימרמן זצ"ל אב"ד הלוסק ואח"כ בקרמנצו'ק, שהיה חתנו של הגה"צ המפורסם ר' יעקב משה דירקטור אב"ד מוש. כשהיה בהלוסק הרביץ תורה לתלמידים שהתלקטו סביבו.

בעקבות המחלוקת בין הישיבות בסלבודקה ופירוד הישיבה לשתיים, התמנה לראש ישיבה בישיבת "כנסת בית יצחק" בסלבודקה, (כמדומני על מקומו של הג"ר איצל'ה שעבר לפוניבז'). בתקופה זו היו טובי הבחורים מהישיבה השניה (של הסבא רנ"צ) באים לבקר בשיעוריו, ביניהם הגר"א קוטלר.

בפרוץ מלחמת העולם הראשונה וגזירת הגירוש מסלבודקה, עבר לקרמנצ'וק. בתרפ"א עבר לווילנא. בתרפ"ו החליט שווילנא העיר הגדולה והסואנת לא מתאימה לישיבה, ועבר לקמניץ. בתרפ"ט בגלל מצבה הקשה של הישיבה, נסע עם חתנו הגר"ר לארה"ב במשך כשנה וחצי.

בשלהי תרצ"ט פלשו הגרמנים לפולין, ואחר ההסכם עם הרוסים עברה קמניץ לידים רוסיות. הגר"ר דחף בחותנו לעבור לווילנא בגלל רדיפת הדת של הרוסים, ואכן אחרי שמח"ת ת"ש עזבה הישיבה לווילנא, שם המשיך בשיעוריו כמה שבועות עד שחלה בדלקת ריאות ונפטר בה' כסלו. נקבר ליד אביו שקבור ג"כ בווילנא, אבל בגלל מצב המלחמה לא הוקמה מצבה על קברו.

זכותו יגן עלינו

ירושלמי

Re: הגרב"ד לייבוביץ זצ"ל

הודעהעל ידי ירושלמי » ה' נובמבר 11, 2010 10:45 pm

יש"כ על העלאת שמו של רב רבנן, רבן של עמלי התורה ואוהבן של ישראל.

ללא ספק, אחת הנקודות המרכזיות שאיפיינו את רב"ד היה התבטלותו המוחלטת לרבו, מרן הגר"ח מבריסק, וקבלת דבריו ללא עוררין. ופוק חזי כמה סימנים ב'ברכת שמואל' מבוססים על משפט אחד או שנים ששמע מהגר"ח.

על משפט אחד - המיוחס לרב"ד בענין הנ"ל - הייתי מבקש לדון בפני החכמים דכאן, ולשמוע דעתם באשר לביאורו. וכך נמסר משמו:
"אילו היה הרב'ה (=הגר"ח) אומר שהשולחן העומד כאן - לאו שולחן הוא אלא פרה, לבטח כולם היו מאמינים שכך הוא, אף שלפנינו נראה שאינו כך. אני, לעומת זאת" - סיים הגרב"ד, "הייתי גוחן וחולב את השולחן!".

ובכן, מה הכוונה?

בור ועם הארץ

הודעהעל ידי בור ועם הארץ » ה' נובמבר 11, 2010 10:57 pm

אתה מאמין שהגרב"ד אמר את זה?

אם זה יצא מפיו, הכוונה להדגיש התבטלות מוחלטת לדברי רבו. כמובן הוא לא היה באמת חולב את השלחן, כי הגר"ח לא היה באמת אומר ששלחן זה פרה...
נערך לאחרונה על ידי בור ועם הארץ ב א' נובמבר 14, 2010 1:44 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

שומר מסורת

הודעהעל ידי שומר מסורת » ה' נובמבר 11, 2010 11:05 pm

דרך אגב שמעתי פעם שהוא מסר איזה שיעור פלפול באיזה שמחה שלא כדרכו, כלומר עם הרבה חשבונות וכד', ואז הוא נשאל בסגנון זה, והוא טען שזה אינו מם הגדלות לדבר בסגנון הזה, השמעתם על סיפור כזה?

ירושלמי

הודעהעל ידי ירושלמי » ה' נובמבר 11, 2010 11:15 pm

בהקדמה לספר "חדושי ושעורי ר' ברוך בער" מסופר, שהגרב"ד אמר שע"פ דרך חשיבתו המקורית היתה דרכו בלימוד שונה משל הגר"ח, ולפי דרך זו היה יכול למלא קרונות של חידושי תורה, אלא שכל ימיו עמל לצמצם את מוחו ודרך חשיבתו לדרכו של הגר"ח.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' נובמבר 11, 2010 11:27 pm

זרעו בחיים-הגאונים הגדולים רבי דן אונגרישער, רבי יצחק שיינר, רבי יצחק דזימיטרובסקי, רבי חיים שלמה ליבוביץ ומשפחותיהם ועוד.

האם אי מי מתלמידיו חי עמנו לאוי"ט?

בור ועם הארץ

הודעהעל ידי בור ועם הארץ » ה' נובמבר 11, 2010 11:28 pm

נוטר הכרמים כתב:האם אי מי מתלמידיו חי עמנו לאוי"ט?

נדמה לי, שנשארו מתי מספר.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' נובמבר 11, 2010 11:37 pm

בור ועם הארץ כתב:
נוטר הכרמים כתב:האם אי מי מתלמידיו חי עמנו לאוי"ט?

נדמה לי, שנשארו מתי מספר.
.

ומי הם? (נדמה לי שאתה, בור, שאינך מעם הארץ ולא גדלת על שדה בור), תוכל ליתן איזה פרטים ויפה שעה אחת תחילה לדרוש מפיהם אחר תורתו והליכותיו בקודש.

דראל

הודעהעל ידי דראל » ו' נובמבר 12, 2010 12:09 am

על כובע הצילינדר שלו (ובכלל מעט על קורותיו בארה"ב) כתבה רוחמה שיין ב'הכל לאדון הכל'.

בור ועם הארץ

הודעהעל ידי בור ועם הארץ » ו' נובמבר 12, 2010 12:15 am

בעת שהותו בארה"ב נודע לו על פרעות תרפ"ט בחברון, בנו ר' יעקב משה למד בישיבה באותו עת. הדבר נודע באמריקה כבר באותה שבת, ולא ידעו מי נהרג ומי ניצל. אומרים שזה גרם למחלתו שסבל ממנה בשארית ימיו. (אולי מוזכר בספרה של שיין, איני זוכר).

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ו' נובמבר 12, 2010 12:32 am

ירושלמי כתב:יש"כ על העלאת שמו של רב רבנן, רבן של עמלי התורה ואוהבן של ישראל.

ללא ספק, אחת הנקודות המרכזיות שאיפיינו את רב"ד היה התבטלותו המוחלטת לרבו, מרן הגר"ח מבריסק, וקבלת דבריו ללא עוררין. ופוק חזי כמה סימנים ב'ברכת שמואל' מבוססים על משפט אחד או שנים ששמע מהגר"ח.

על משפט אחד - המיוחס לרב"ד בענין הנ"ל - הייתי מבקש לדון בפני החכמים דכאן, ולשמוע דעתם באשר לביאורו. וכך נמסר משמו:
"אילו היה הרב'ה (=הגר"ח) אומר שהשולחן העומד כאן - לאו שולחן הוא אלא פרה, לבטח כולם היו מאמינים שכך הוא, אף שלפנינו נראה שאינו כך. אני, לעומת זאת" - סיים הגרב"ד, "הייתי גוחן וחולב את השולחן!".

ובכן, מה הכוונה?

מימרא זו, מטו בה בשמיה דהגרי"ז דווקא. ואם כי כמובן לאו מר בריה דרב אשי חתים עליה אבל הרבה מן ההבנה הדקיקה והנחמדה.
וכך אמרו בשמו, בבואו להגדיר מתרומת מידותיהם של שלשה מגדולי תלמידי אביו הגר"ח זצ"ל:
אם אבא מארי היה אומר בשיעורו, נניח, ששלחן הוא כמו בהמה.
אני הייתי חוזר על הדברים כהוייתן: שלחן הוא כמו בהמה.
רבי שמעון שקאפ היה מוצא את ההשוואות למה שלחן הוא כמו בהמה: שניהם שייכים לגדר של 'דבר המטלטל וגופו ממון', לשניהם יש גוף וארבע רגלים, וכו' וכו'.
אבל רבי ברוך בער, הוא באמונתו ברבי היה לוקח כלי והולך לחלוב את השולחן...

בור ועם הארץ

הודעהעל ידי בור ועם הארץ » ו' נובמבר 12, 2010 12:36 am

עוד תמונה. מפורסמת למדי.
קבצים מצורפים
רבי ברוך בער.gif
רבי ברוך בער.gif (56.47 KiB) נצפה 19699 פעמים

בר אוריין תנינא

הודעהעל ידי בר אוריין תנינא » ו' נובמבר 12, 2010 1:29 am

גוראריה כתב:מימרא זו, מטו בה בשמיה דהגרי"ז דווקא. ואם כי כמובן לאו מר בריה דרב אשי חתים עליה אבל הרבה מן ההבנה הדקיקה והנחמדה.
וכך אמרו בשמו, בבואו להגדיר מתרומת מידותיהם של שלשה מגדולי תלמידי אביו הגר"ח זצ"ל:
אם אבא מארי היה אומר בשיעורו, נניח, ששלחן הוא כמו בהמה.
אני הייתי חוזר על הדברים כהוייתן: שלחן הוא כמו בהמה.
רבי שמעון שקאפ היה מוצא את ההשוואות למה שלחן הוא כמו בהמה: שניהם שייכים לגדר של 'דבר המטלטל וגופו ממון', לשניהם יש גוף וארבע רגלים, וכו' וכו'.
אבל רבי ברוך בער, הוא באמונתו ברבי היה לוקח כלי והולך לחלוב את השולחן...

נפלא ומרגש! לא שמעתי בלתי היום.
יישר כח עצום.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' נובמבר 12, 2010 2:02 am

נוטר הכרמים כתב:זרעו בחיים-הגאונים הגדולים רבי דן אונגרישער, רבי יצחק שיינר, רבי יצחק דזימיטרובסקי, רבי חיים שלמה ליבוביץ ומשפחותיהם ועוד.

יש גם את צאצאיו משפחת טורעץ שיח'. [יש גם תמונות ידועות של ר"ש שקאפ, רא"ד שפירא מקאוונא, רמ"מ פרבשטיין מסלבודקא ועוד בעת ביקורם בארה"ב חבושים בצילנדר]

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' נובמבר 12, 2010 7:50 am

איש_ספר כתב:
נוטר הכרמים כתב:זרעו בחיים-הגאונים הגדולים רבי דן אונגרישער, רבי יצחק שיינר, רבי יצחק דזימיטרובסקי, רבי חיים שלמה ליבוביץ ומשפחותיהם ועוד.

יש גם את צאצאיו משפחת טורעץ שיח'. [יש גם תמונות ידועות של ר"ש שקאפ, רא"ד שפירא מקאוונא, רמ"מ פרבשטיין מסלבודקא ועוד בעת ביקורם בארה"ב חבושים בצילנדר]
.

הגאון רבי ישראל בן שלום שליט"א, מראשי ישיבת פוניבז' לצעירים, חתן רבי יצחק טורץ הנ"ל.

בור ועם הארץ

הודעהעל ידי בור ועם הארץ » ו' נובמבר 12, 2010 8:32 am

נוטר הכרמים כתב:
איש_ספר כתב:

.

הגאון רבי ישראל בן שלום שליט"א, מראשי ישיבת פוניבז' לצעירים, חתן רבי יצחק טורץ הנ"ל.

איני מבין מה הענין למנות כאן כל צאצאיו של הגרב"ד זצ"ל, אבל כיון שהתחילו קודמיי, יש לציין שבנו הגדול של רב"ב נקרא ר' ליב. הוא נפטר עוד בחיי אביו, והשאיר אחריו בן ישעיה, ובת רבקה. הבן ישעיה הוא אותו ילד\בחור שמופיע בתמונה המפורסמת של הגרב"ד עם הגרא"ק. [באיזהו מקומן כתבו שהילד הוא בנו של הגרא"ק, ר' שניאור, ולא היא].
שניהם, ישעיה ורבקה, עם אמם, ואם-אביהם - אשתו של הגרב"ד, נהרגו ע"י הגרמנים ימ"ש בווילנא. הי"ד.

בור ועם הארץ

הודעהעל ידי בור ועם הארץ » ו' נובמבר 12, 2010 10:01 am

יש כאן תיאור מפטירת הגרב"ד זצ"ל בווילנא, ומכתב מרגש מחתנו ר' ראובן לגיסו הגר"י טורעץ באר"י.

מי שיודע להעלות בתמונה לתועלת החברים, שיעלה.

אליהוא

הודעהעל ידי אליהוא » ו' נובמבר 12, 2010 10:18 am

בפורום ההוא הובאה מודעה זו
תמונה

תוך כדי דיבור

הודעהעל ידי תוך כדי דיבור » ו' נובמבר 12, 2010 10:42 am

לגבי חלק מההודעות כאן - קצת לא רציני לכתוב אנקדוטות ועובדות על הא ועל דא בתולדות הגרב"ב, בשעה שישנו כבר ספר סביר יחסית לתולדותיו ובו לוקטו רוב הנ"ל. וכדאי לכתוב ממילא דברים מחודשים (אלא אם מטרת האשכול והפורום זה לחסוך הטירחה ללכת ולקרוא בספרים?). בכל אופן ארצה להביא לפני הקוראים דברים כלשונם, חלק מכתבה שפורסמה בשעתו בעיתונות היהודית עם הגעת הגרב"ב לאמריקה, ובה מלבד תיאור תמציתי (ולוקה בחסר) של תולדותיו, נמסרו גם כעשר עובדות מעניינות, מהן בלתי ידועות כ"כ, וחלקן נוגעות להתדבקותו ברבו הגר"ח. ירוו הקוראים עונג ושבת שלום.

111.jpg
111.jpg (141.81 KiB) נצפה 19577 פעמים

222.jpg
222.jpg (144.35 KiB) נצפה 19574 פעמים

333.jpg
333.jpg (74.65 KiB) נצפה 19572 פעמים

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' נובמבר 12, 2010 10:47 am

אליהוא כתב:בפורום ההוא הובאה מודעה זו
תמונה

היה מעניין לפענח את השמות, א) החתן הוא ר' יצחק טורץ? ב) מי הם החותמים: האחרון החביב הוא תלמידו המובהק רבי שלמה היימאן ראש ישיבת ראמיילעס בוילנא ותורה ודעת בארה"ב. ומי השאר?

בור ועם הארץ

הודעהעל ידי בור ועם הארץ » ו' נובמבר 12, 2010 11:05 am

תוכ"ד, ייש"כ על הכתבה המעניינת. אכן שכחתי לציין שאחר נישואיו לבת הרב דהלוסק, עזב חותנו לקרמנצ'וק, ותחתיו נתמנה חתנו רב"ד לרב העיר שם.

אליהוא, אם החתן הוא הגר"י טורעץ, כבר נידון בפורום האמור. כמדומני שאכן היא התארסה וביטלה, א"כ אין בזה הכרע.

ראובן ליוואוויץ החתום במודעה הוא אחיו של הג"ר ירוחם ממיר.

בור ועם הארץ

הודעהעל ידי בור ועם הארץ » ו' נובמבר 12, 2010 11:14 am

כיון שהותרה הרצועה, הנני להעלות עוד תמונה.

תמונה.jpg
תמונה.jpg (48.71 KiB) נצפה 19538 פעמים

בצד שמאל נדמה לי הוא הג"ר ירוחם ליוואוויץ המשגיח ממיר.
מי עומד בצד ימין עם הזקן השחור?
נערך לאחרונה על ידי בור ועם הארץ ב ו' נובמבר 12, 2010 11:22 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' נובמבר 12, 2010 11:21 am

בור ועם הארץ כתב:כיון שהותרה הרצועה, הנני להעלות עוד תמונה.

תמונה.jpg

מי עוד בצד ימין עם הזקן השחור?
.

התמונה פורסמה היום בתוספת התורנית של המודיע, והזיהוי כנ"ל.

דווקא אותי היה מעניין מי הוא זה שהכניס את עצמו בין שני האריות?

בור ועם הארץ

הודעהעל ידי בור ועם הארץ » ו' נובמבר 12, 2010 11:24 am

נוטר הכרמים כתב:דווקא אותי היה מעניין מי הוא זה שהכניס את עצמו בין שני האריות?

אולי ר' שמחה זיסל בנו של ר' ירוחם?

שיבר

הודעהעל ידי שיבר » ש' נובמבר 13, 2010 10:27 pm

ליבוביץ וליוואויץ חד הם?

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ש' נובמבר 13, 2010 10:33 pm

שיבר כתב:ליבוביץ וליוואויץ חד הם?

מקובל שלא. וראייתך שר' ירוחם הוא לוי, והגרב"ד ישראל.

בור ועם הארץ

הודעהעל ידי בור ועם הארץ » א' נובמבר 14, 2010 12:12 am

נוטר הכרמים כתב:
שיבר כתב:ליבוביץ וליוואויץ חד הם?

מקובל שלא. וראייתך שר' ירוחם הוא לוי, והגרב"ד ישראל.

אגב, להגרב"ד היה גיס - חתן חותנו רא"י צימרמן - ר' נפתלי זאב הכהן לייבוביץ, שכיהן כמשגיח בישיבה. ראה כאן.

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » א' נובמבר 14, 2010 12:22 am

והנה סיפור לא מוכר:
תקופה קצרה שימש רב"ב ברבנות. כמדומה שמיד אחרי פטירת חותנו בקרמנצ'וג עד שימצאו רב אחר [כיון שלא רצה בקביעות]
יום א' באו לפניו ב' בע"ד לד"ת מסובך, והקולות והקללות היו עד השמים...
נפשו העדינה נקעה מכך. באמצע יצא החוצה ופנה לתלמידו הר' רובין ז"ל [אביו של הרב רובין שליט"א מההכשר] בסערת נפש , תפסו בזרועו וא"ל [בערך] כדברים האלה:
זאג מיר, ה'ראובן ושמעון' האלה הם אותם 'ראובן ושמעון' שבגמ' ובשו"ע?
שם, הרי ממש תענוג איתם. ראובן טוען - ואביי סובר כמותו. שמעון טוען - ורבא בצד שלו. כל אחד מהם זה סברא, זה תנאים, אמוראים, ראשונים , תורה ממש.
ואילו אלה שכאן - תששמע אותם איך הם צועקים...

ירושלמי

הודעהעל ידי ירושלמי » א' נובמבר 14, 2010 12:59 am

גוראריה כתב:והנה סיפור לא מוכר:
תקופה קצרה שימש רב"ב ברבנות. כמדומה שמיד אחרי פטירת חותנו בקרמנצ'וג עד שימצאו רב אחר [כיון שלא רצה בקביעות]
נפשו העדינה נקעה מכך. באמצע יצא החוצה ופנה לתלמידו הר' רובין ז"ל [אביו של הרב רובין שליט"א מההכשר] בסערת נפש , תפסו בזרועו וא"ל [בערך] כדברים האלה:
שם, הרי ממש תענוג איתם. ראובן טוען - ואביי סובר כמותו. שמעון טוען - ורבא בצד שלו. כל אחד מהם זה סברא, זה תנאים, אמוראים, ראשונים , תורה ממש.

אינני בא 'להקשות' ממעשיה נאה זו על המעשיה דלהלן, אך נזכרתי בה, על אף המסר ה[לכאורה] הפוך העולה ממנה:
הגאון המופלא רבי שלמה שמשון קרליץ זצ"ל כיהן כאב"ד בבי"ד של הרבנות, ומטבע הדברים הובאו בפניו ד"ת של שאלות חמורות מהם הנוגעים בכל הטינוף והתיעוב, וכדיין הרי הוא חייב לברר בדיוק מי ומה, איך והיכן, מה בדיוק ראו העדים וכו' וכו'. שאלוהו (איש ספר! מי השואל?) היאך זה לא נקעה נפשו העדינה מהסחי והטינופת הבאה לפתחיו, ועוד הוא צריך לפשפש ולמשמש בהם עד ועד בכלל.
ענה הגרש"ש: כשבא מולי מקרה כזה, אינני רואה מולי את פלוני או פלוני עסוק בעבירה כזו או אחרת, אני רואה לנגד עיני תשובת ריב"ש או מהר"י בן לב. עבור התיאורים אינם אלא 'מראי מקום' לדברי הפוסקים, הא ותו לא...

שוב, לא להקשות באתי, ורק נזכרתי באימרה צחה זו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' נובמבר 14, 2010 1:41 am

בנוגע לאשכול המ"ב של דרשו

מתוך הסכמת הגרב"ב לשב שמעתתא עם רווחא דשמעתתא (משום מה אינו באוצר) לגרח"ש לאפיאן
Scan_Pic0019.jpg
Scan_Pic0019.jpg (161.16 KiB) נצפה 19346 פעמים

'..אולם בענין שכת"ה חושק להדפיסם על שולי הש"ש לא אוכל לומר דבר ע"ז דבר כי התורה חייבה לאהוב כת"ה כמו עצמי ואנא בנפשאי הייתי ירא להתקרב אל קודש הקודשים ע"כ לא אוכל לומר דבר בזה לכתר"ה ואת כתר"ה שי' הסליחה

בור ועם הארץ

הודעהעל ידי בור ועם הארץ » א' נובמבר 14, 2010 1:43 am

איש_ספר כתב:בנוגע לאשכול המ"ב

מתוך הסכמת הגרב"ב לשב שמעתתא עם רווחא דשמעתתא (משום מה אינו באוצר) לגרח"ש לאפיאן
'..אולם בענין שכת"ה חושק להדפיסם על שולי הש"ש לא אוכל לומר דבר ע"ז דבר כי התורה חייבה לאהוב כת"ה כמו עצמי ואנא בנפשאי הייתי ירא להתקרב אל קודש הקודשים ע"כ לא אוכל לומר דבר בזה לכתר"ה ואת כתר"ה שי' הסליחה

בענין הסכמה זו, ראה בהקדמה לש"ש עם רשימות בשמעתתא, מהגר"מ שטרנבוך שליט"א.

דראל

הודעהעל ידי דראל » א' נובמבר 14, 2010 8:06 am

תמונה.jpg

האם זה לא חתנו, ר' ראובן גרוזובסקי (שאאל"ט, הרב א"א גרשוני כתב עליו ביוגרפיה)?

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' נובמבר 14, 2010 8:18 am

ירושלמי כתב:
גוראריה כתב:והנה סיפור לא מוכר:

אינני בא 'להקשות' ממעשיה נאה זו על המעשיה דלהלן, אך נזכרתי בה, על אף המסר ה[לכאורה] הפוך העולה ממנה:
הגאון המופלא רבי שלמה שמשון קרליץ זצ"ל כיהן כאב"ד בבי"ד של הרבנות, ומטבע הדברים הובאו בפניו ד"ת של שאלות חמורות מהם הנוגעים בכל הטינוף והתיעוב, וכדיין הרי הוא חייב לברר בדיוק מי ומה, איך והיכן, מה בדיוק ראו העדים וכו' וכו'. שאלוהו (איש ספר! מי השואל?) היאך זה לא נקעה נפשו העדינה מהסחי והטינופת הבאה לפתחיו, ועוד הוא צריך לפשפש ולמשמש בהם עד ועד בכלל.
ענה הגרש"ש: כשבא מולי מקרה כזה, אינני רואה מולי את פלוני או פלוני עסוק בעבירה כזו או אחרת, אני רואה לנגד עיני תשובת ריב"ש או מהר"י בן לב. עבור התיאורים אינם אלא 'מראי מקום' לדברי הפוסקים, הא ותו לא...

שוב, לא להקשות באתי, ורק נזכרתי באימרה צחה זו.
/

מאחר וידי"נ איש ספר לא ענה, אענה תחתיו: השואל הוא מרן המשגיח מהר"י לעוינשטיין זי"ע.

בור ועם הארץ

הודעהעל ידי בור ועם הארץ » א' נובמבר 14, 2010 9:14 am

דראל כתב:

תמונה.jpg

האם זה לא חתנו, ר' ראובן גרוזובסקי (שאאל"ט, הרב א"א גרשוני כתב עליו ביוגרפיה)?

לא נראה לי.

כלבאשבוע

הודעהעל ידי כלבאשבוע » ב' נובמבר 15, 2010 2:34 pm

אליהוא כתב:בפורום ההוא הובאה מודעה זו
תמונה

אני הבאתי את התמונה בפורום ההוא (סתם בשביל הקרדיט ;-)..)

מי שרוצה לדעת מקורה:
הצפירה - Ha-Zfira
שני, יוני 02, 1913
עמוד:1

ניתן למצוא בתת אתר של הספריה הלאומית הנקרא עיתונות עברית הסטורית

בור ועם הארץ

הודעהעל ידי בור ועם הארץ » ד' נובמבר 17, 2010 10:35 pm

מי שמתעניין עוד אודות התמונה שהעליתי בראש האשכול (וגם מבין יידיש), אפשר להסתכל כאן. שם הביאו את התמונה בשלמותה.

אסקופה הנדרסת

הודעהעל ידי אסקופה הנדרסת » ד' נובמבר 17, 2010 10:41 pm

במשעולי האשכול, לא זכינו שבאוצר החכמה יהיה שום ספר של הגרב"ד, לא ברכת שמואל, לא השיעורים שנדפסו לסוגיהם, (הוצאת פרנקל והוצאת גראזאווסקי) ואפילו לא ספר תולדותיו הנפלא 'ר' ברוך בער' שנכתב ע"י מזכיר הישיבה הק' דקמניץ הרב יצחק אדלשטיין וי"ל מחדש ע"י משאבים.

להודיע צערנו לרבים.

בור ועם הארץ

הודעהעל ידי בור ועם הארץ » ד' נובמבר 17, 2010 10:44 pm

אסקופה הנדרסת כתב: ספר תולדותיו הנפלא 'ר' ברוך בער' שנכתב ע"י מזכיר הישיבה הק' דקמניץ הרב יצחק אדלשטיין וי"ל מחדש ע"י משאבים.

כמדומה שנקרא 'כנסת בית יצחק'.

ספר סופר וסיפור

הודעהעל ידי ספר סופר וסיפור » ד' נובמבר 17, 2010 10:46 pm

אסקופה הנדרסת כתב:במשעולי האשכול, לא זכינו שבאוצר החכמה יהיה שום ספר של הגרב"ד, לא ברכת שמואל, לא השיעורים שנדפסו לסוגיהם, (הוצאת פרנקל והוצאת גראזאווסקי) ואפילו לא ספר תולדותיו הנפלא 'ר' ברוך בער' שנכתב ע"י מזכיר הישיבה הק' דקמניץ הרב יצחק אדלשטיין וי"ל מחדש ע"י משאבים.

להודיע צערנו לרבים.

דוקא יש http://www.otzar.org/wotzar/Book.asp?151861&BOOKS

בור ועם הארץ

הודעהעל ידי בור ועם הארץ » ד' נובמבר 17, 2010 10:46 pm

אז טעיתי, וצדק אסקופה.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 134 אורחים