מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגאון ר' יידל קולודצקי זללה"ה

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
לא ידען

Re: הגאון ר' יידל קולודצקי זללה"ה

הודעהעל ידי לא ידען » ב' יולי 18, 2016 1:22 pm

איש_ספר כתב:זה בדיוק ההבדל בין דיון על ישיבת הישוב החדש שאמור להיות לגופה של ישיבה ורבניה ולא לגופם של כותבים, לבין מחאה על סגנון לא ראוי ומכוער שהוא בהחלט לגופו של כותב.

אכן הדיון כאן מרתק. מקוה שפרנקל תאומים ימשיך להביא מגוף ראשון בכתיבתו הרהוטה והקולחת.
אני לא ראיתי כמעט כתיבה אישית, וודאי לא 'מכות מכוערות ופוגעניות'. להיפך. הוא נזהר עד קצה היכולת.
לפעמים אי אפשר לחדד הבדלים מבלי להביא דוגמאות מההווה וויכוחי ההשקפה.

נשר

הודעהעל ידי נשר » ב' יולי 18, 2016 1:25 pm

לא ידען כתב:
איש_ספר כתב:זה בדיוק ההבדל בין דיון על ישיבת הישוב החדש שאמור להיות לגופה של ישיבה ורבניה ולא לגופם של כותבים, לבין מחאה על סגנון לא ראוי ומכוער שהוא בהחלט לגופו של כותב.

אכן הדיון כאן מרתק. מקוה שפרנקל תאומים ימשיך להביא מגוף ראשון בכתיבתו הרהוטה והקולחת.
אני לא ראיתי כמעט כתיבה אישית, וודאי לא 'מכות מכוערות ופוגעניות'. להיפך. הוא נזהר עד קצה היכולת.
לפעמים אי אפשר לחדד הבדלים מבלי להביא דוגמאות מההווה וויכוחי ההשקפה.

כנראה לא הבנת את כל הרמיזות....

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ב' יולי 18, 2016 1:37 pm

לייטנר כתב:
אום אני חומה כתב:יבדל"א הרנ"ל - ר' נפתלי לב, שעלה ארצה עם משפחתו כילד בפרוץ השואה באוניה 'מפקורה'

אתה בטוח שבאוניה מפקורה?!

לא באמת זוכר. הוא היה מספר על קורותיו במסיבת ליל פורים, כפי שרמזתי ליודעים.
הוא דיבר על המפקורה ועל ספינה בשם בולבול. באחת מהן.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ב' יולי 18, 2016 2:32 pm

.
נערך לאחרונה על ידי לייטנר ב ב' אוגוסט 28, 2023 4:38 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יולי 18, 2016 2:38 pm

להרב אום:
יש"כ על הסרטונים, לשמחתי ה"נתיב" איפשר לי לפתוח אותם, אומנם לשמוע אינני מצליח, אבל את ה"נוסח" של ההבדלה אני זוכר היטב: איך היה מגביה את קולו ב"כי עזי", ואיך היה מושך את ה"אשרי אדם בוטח בך"..., איי, והסטנדרים המיתולוגיים, והארון קודש.. ורבינו הרנ"ל יבלח"א, והתמימות הצעירה והטהורה...

לבן פורת:
כבודו של הרב נוטר וגם של אביו במקומם מונח. התנצלות מפורטת בהמשך.

גם אני חזיתי במוצלחים בוגרי הישוב, שביום בהיר אחד, סגרו את הגמ', והלכו ללמוד מקצוע.(האגדה או' שבגלל כמה כאלה הורה מרן המשגיח דפונוביז' זי"ע להפסיק לקבל בחורים מישיבות שאינן על טהרת הקודש (אולי תטענו שדווקא מהישוב.
אפשר, אבל תצטרכו להביא לכך ראיה, בפשטות מה"ת לו' כן. אגב, המשגיח אהב מאד את יבל"ח הגר"י רוזן, שזכה כידוע גם להינשא לנכדתו, בת המשגיח הרב גינצבורג זצ"ל,
אע"פ שר' יגאל באמת הגיע ממשפחה דת"ל מוצהרת. לכמה ת"ח היום יהיה את האומץ לעשות כזה דבר? לעמוד בחופה עם מחותן בעל חזות דת"ל?...)
לעצם הענין: שוב, אתה שוכח מאיזה רקע הבחורים האלה הגיעו. ר' יידל לא היה "קוסם", ולא את הכל הוא הצליח לשנות או לתקן.
יתירה מזאת, ביודעי ובמכירי בחורים בני עליה של ממש, שהוריהם הפעילו עליהם בהיותם בישי"ג, לחצים בלתי מתונים, לצאת באיזה שלב ל"חיים", וללמוד מקצוע. ממש לא הניחו להם ו"לא ירדו להם מהוריד". והבנים האלה נאבקו תקופות ארוכות, וכל פעם השיגו מהוריהם עוד אורכה ועוד אחת להישאר זמן נוסף בישיבה.. עד שנשברו, או עד שאיזה אבא תקיף ממש הכריח אותם לעזוב את הישיבה.(התנסיתם פעם בכזה נסיון על בשרכם?) כן,כן..גם דברים כאלה ארעו ולא לעיתים רחוקות.
יהיה איך שיהיה, הרבה פעמים את ה"מכה בפטיש" היתה צריכה לעשות הישי"ג. ומדוע אליה לא תבואו בטענות?
נ"ב: הכרתי גם מוצלחים גדולים בוגרי ישי"ק, שביום בהיר קמו ועזבו... אומנם מסתבר שאצל יישובניקים זה קורה יותר, והטעם פשוט כנ"ל: הרקע המשפחתי שלהם.

אתה קצת סותר את עצמך מהרישא לסיפא: בתחילה כתבת שברור שהצטיינותו של אביו של נוטר, היא לא למרות הישוב, כ"א בגלל הישוב. ושהישגיו ושקידתו נוצרו בתוך כתלי הישוב ע"י התובענות שם וכו',
ובסוף כתבת שאלה שיצאו בנ"ת מופלגים, אי"ז בגלל הישוב כ"א למרות..., בבקשה תבאר ותבהיר את כוונתך.

לאיש ספר, צ"ל שה"מכות המכוערות" שנתתי, לא באו לי בגלל הישוב, כ"א למרות...ואז הכל מיושב כמין חומר...:).

הרב נשר:
אני לגמרי מסכים עם דבריך. ואעפ"כ, לדעתי היה בנותן טעם לציין שלמרבה הצער, לא ברור שבהישוב לומדים תורה פחות זמן מבישיבות (אומנם, אני חוזר בי מזאת, היות שבישי"ג יש גם סדר ג', ובהישוב סדר ג' הוא רק לפנימייתים, והוא גם קצר יחסית. אע"פ שישנם בחורים לא מעטים שמאריכים בלימודם גם לאחר תומו של הסדר. וכמו"כ יש לציין שגם בישי"ק סדר ג' קצר יחסית).
נערך לאחרונה על ידי פרנקל תאומים ב ג' יולי 19, 2016 3:13 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

בן פורת

הודעהעל ידי בן פורת » ב' יולי 18, 2016 2:46 pm

לרב פרנק"ת
יישר כח על תגובתך, אבאר את כוונתי.
בדבריך לנוטר היה נראה שהסקת מתוך דבריו שיש בליבו ובלב משפחתו סלידה ונטירה ליישוב ומה שהוא מייצג. על זה כתבתי שאדרבה, ברור שאביו גדל וצמח מתוך המצויינות של היישוב, שדברנה אותו לכך והציגה לו את הכלים המושלמים לכך. גם על אבי, שלא נשאר בלימוד, וגם על יתר חבריו בולטת מאד התכונה הזו, שדרך אגב, לא היה מזיק אילו היו מזריקים מעט מהחינוך הזה לתוך הישיבות. מי יודע כמה פוטנציאלים היו מגיעים לשיא תפוקתם בדרך הזו.
על זה כתבתי שאביו של נוטר צמח בגלל היישוב, וברור לי שהוא לא מותיר את עברו מאחוריו, אלא זוקף זאת לזכותו.
אמנם לגופו של הויכוח בינך ובין נוטר האם היישוב מצמיח גדלות בתורה וכו' וכו', בזה דעתי בתוקף שאת זה סופגים אך ורק בישיבות הקדושות, וכאן כתבתי שאותם גדולים צמחו למרות היישוב וקרירותו ולא בגללו.
אבל נראה לי שהנושא באמת מוצה עד תומו.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ב' יולי 18, 2016 2:47 pm

הרב פרנקל תאומים היקר,

אם תשלח לי בפרטי כתובת מייל אשלח לך אותם.
ואיך לא הזכרת את 'ששת ימי המענ'שה' כפי שאפשר לשמוע בהקלטה. וכן על זה הדרך: 'הלא ידענ'ת הלא שמענ'ת הלא הגידו לך'..

מש"כ אודות הרקע המשפחתי הוא אמת לאמיתה. מסתבר שהרבה יותר קל להכניס חריצות והשגיות מאשר לעקור השקפות מהבית.

בן פורת

הודעהעל ידי בן פורת » ב' יולי 18, 2016 2:53 pm

לרב אום:

הרב לב ומשפחתו עלו לארץ באוניה בולבול, יחד עם משפחת דודם הר"ר אליעזר לנדא ז"ל, שבזכותו ניצלו מהשואה.

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » ב' יולי 18, 2016 2:57 pm

פרנקל תאומים כתב:(האגדה או' שבגלל כמה כאלה הורה מרן המשגיח דפונוביז' זי"ע להפסיק לקבל בחורים מישיבות שאינן על טהרת הקודש (אולי תטענו שדווקא מהישוב.
אפשר, אבל תצטרכו להביא לכך ראיה, בפשטות מה"ת לו' כן.

המשגיח דפונוביז' זיע"א מעולם לא אהב את אלו שבאו מהיישוב לפונוביז'
שמעתי מבוגר ותיק של היישוב שבא להיבחן בפונוביז', והמשגיח פנה אליו בגערה 'אחרי שעשית בגרות אתה בא ללמוד בפונוביז', כלומר אחרי שדאגת לסדר את עצמך בחיים אתה בא [כמה שנים] ללמוד רק תורה.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יולי 18, 2016 4:33 pm

להרב נוטר, אתה כמעט יכול להיות משורר, מה אתה מתפייט כ"כ הרבה?..(בחיוך, בחיוך,:))
היות שכולם מנענעים לי כאן באצבעם, (אני חושב שמאז ימי ר' יידל לא קיבלתי כ"כ הרבה על הראש... הרב נחשון היה אומר: הראש נועד או כדי להפעיל אותו או כדי לקבל עליו), אז ראשית כל אני מתנצל אם הגדשתי את הסאה בעקיצותיי. ההרגשה שלי היתה שהדברים שנכתבו ע"י ידידינו הרב נוטר היו חמורים מאד והצריכו תגובה תקיפה.

אבל גם אתה, נוטר, האם אינך קצת מיתמם? מי העלה כאן את הקדמת ה"שערי זיו" והוסיף שאלת תם: "האם אתם יודעים על מי מדובר?"
האומנם דיברת רק על הרוח הנושבת בין כתלי ה"מוסד" ולא רמזת על מו"ר ז"ל?
הרי בעצמך כתבת שהמקום כולו היה ספוג ברוחו ושהוא והישוב חד הם?! האומנם רק הבעת את ההתרשמות שלך? וכי לא הכרזת שה"ענין הדתי לא תפס שם הרבה"? ואם אני הייתי כותב כך על מקום שקנית בו תורה לא היית יוצא מכליך?
האם לא שבת והצבת עובדות(כולל עובדות סטטיסטיות מופרכות!) כביכול ברורות שאין לערער עליהם?, ונתתי פה רק כמה דוגמאות.., ולכל דבריך לא הבאת ולו בדל של ראיה, והרי אתה (אתה,לא אביך!), לא למדת שם מעולם!
ובסופו של דבר אתה שב ומכריז שממהלך האשכול נראה שדעתך (שמסתמכת על משהו ממשי?)היא המתקבלת להלכה, ואני איזה "דעת יחיד"(מה אני כבר יודע, בסה"כ למדתי שם רק חמש שנים...)

רבינו איש ספר ונוטר היקר, תעברו שוב על כל מש"כ נוטר מתחילת האשכול עד עתה, ואח"כ תחזרו ותאמרו לי בכנות, אם אתם לא מבינים אותי.
נ"ב: אחרי כל הנ"ל, ההתרשמות שלי היתה שכשהזכרת את הגרש"א שליט"א והאמיתיות שבו, (ובלי ספק אתה צודק באשר אליה, ועפר אני לכפות רגליו של ת"ח גדול) התכוונת אתה לדחוף את הענין המפלגתי לכאן. יתכן שטעיתי גם בזה, אני לגמרי לא בטוח.
בוא,ידידי נוטר, חזור בך מסגנון הכתיבה הזה, וגם אני אחזור בי ואשוב לכתוב ברוגע. ואם באמת נפגעת, אני מבקש את סליחתך. אך חוזר ומדגיש שגם כבודו של מו"ר, המוסד שלו ותלמידיו הרבים, גם כבודם יקר. יקר מאד.

לאורח:
תקרא שוב את הודעתי שעליה נסובים דבריך,
לא כתבתי, לא רמזתי,ולא העלתי בדעתי לרמוז,שהישוב או מו"ר ז"ל, עודדו בדר"כ לעבור לישי"ג באמצע שנות הלימודים שם.
אדרבה, כתבתי בפירוש שבאופן כללי, ר' יידל לא ראה זאת בעין טובה (למנוע זאת בפועל בכל מקרה לא יכל), אלא שטעמי ההתנגדות ברורים למתבונן. מה שרק ציינתי זאת העובדה שהיו מקרים יוצאי דופן, ואין בידיי נתונים על כל השישים שנה ויותר,כדי לתת שפע של דוגמאות, הבאתי שתיים שידועות לי. מה לך כי קצפת?
ובאשר לאגדה על מו"ר ר' כתריאל, לא קצת הגזמת עם הדרמה?
ובכן, ישנה אגדה ישובניקית אורבאנית, שר' כתריאל לקח יום אחד את ההמבורג והפראק של אביו , לבש אותם בעצמו ועשה "שמח" לחבר'ה, ושבעקבות כך אמר לו אביו:תגיד לאמא שלך שתחפש לך ישיבה אחרת...
אני אישית לא לקחתי את הסיפור הזה אף פעם ברצינות. היה נראה לי כסיפור שטות ילדותי,מהסוג שהיה אופייני לצעירי התלמידים בהישוב.
בנוסף, ראיתי בשעתו העתק של התיק האישי של ר' כתריאל מימי נעוריו.. ושם כתב אביו שבנו התחזק מאד בלימודו ובשקדנותו בכיתה ב'(אאל"ט), ובסוף השנה החליט שאינו רוצה עוד ללמוד לימודי חול ולפיכך עבר ללמוד בישיבת חברון(הכוונה כנראה לישבת תפארת צבי). בטח תאמרו שר' יידל העדיף שלא לפרש את הטעם האמיתי למעבר. דא עקא, שבתחילת הדו"ח שם, הוא לא חסך את שבט ביקורתו החריפה מבנו..ואת זה כמובן לא אכתוב כאן...
בכ"א, לא התכוונתי להסתיר את המידע ה"מסווג" הזה,אלא שלא רציתי להאריך שם בענין, ותארתי לעצמי שבהמשך מישהו יפתח את הנושא ואכתוב את הידוע לי.
אדרבה, אם למישהו יש מידע אמיתי(אמיתי! אמיתי!)בענין , שישתף את כולנו, כמובן בצורה שלא תפגע בכבודו של הג"ר כתריאל, בכ"ז עברו הרבה מאד שנים מאז...

בני ברקי

הודעהעל ידי בני ברקי » ב' יולי 18, 2016 8:46 pm

הגאון ר' משה רוט מו"צ בגני הדר פ"ת הוא חתנו של הרנ"ל??
ראוי להזכיר גם את בנו יחידו ר' יוסף מבית וגן-ירושלים

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יולי 18, 2016 8:56 pm

הרב בן פורת,

אם יש לך מה לספר על רבינו הרנ"ל שליט"א, על משפחתו ,דודו וסיפור הצלתו, נשמח לשמוע(כלומר נשמח לקרוא).
קצת הפוגה מהמלחמה שהיתה פה...

אורח

הודעהעל ידי אורח » ב' יולי 18, 2016 10:12 pm

אין לי שום ענין לנהל מלחמות, ממש לא בשבילי.
אבל הרושם שיש לי משיחותיי עם בוגרי היישוב שעברו לישיבות קדושות הוא אחד:
הרוח החינוכית שנשבה היתה עם חזון ומסר אחד, מצליחנות.
והמצליחנות הזאת לא היה לה שום קשר לתורה כלל, כל בני שיחי חוזרים ומדגישים זאת, תהיה ר"י תהיה עו"ד תהיה מוצלח, באופן שאי אפשר לתרץ הדברים ברוח הבתים המודרנים ששלחו ליישוב, יש אוירה ואותה מיטיבים לתאר אנשים מכמה מחזורים ושנים שונות בלא תיאום מוקדם וללא הידברות.
כולם חוזרים ע"כ שלא חיברו כלל את הלימוד והגמרא ליידישקיייט וכו' ואת המשפט 'לא דיברו על הקב"ה' שמעתי משלושה(!) אנשים ובנסיבות שונות, הלא דבר הוא.
ברצוני באמת לברר הנושאים אבל אם זה מפריע למאן דהו או שמתחילים להשתמש בטרימינולגיה של מלחמה אז אני מעדיף לפרוש וסליחה מכל הנפגעים.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יולי 18, 2016 10:35 pm

והנה סיפור:
כשלמדתי בשעור ה' בהישוב, הגיע באיזה יום בהיר מפקח כל שהוא מטעם משרד החינוך(או כל כה"ג), והיתה כפי הנראה חובה לתת לו להביע את הגיגיו לפני התלמידים.
,ר' יידל הכניס אותו בשעת השעור שלו,שנתן לבני שעור ה' כאמור
האיש חבש כיפה סרוגה גדולה לראשו, היה מעוטר בפיאות לחיים,וציציותיו התבדרו להן החוצה משולי חולצתו. והוא דיבר בחביבות באשר לצורך להאהיב את לימוד הגמרא על תלמידי הישיבות התיכוניות כדי שיחשקו בתורה, ועל התוכניות שבאמתחתם כיצד לעשות זאת: למשל להשתמש באמצעים ויזואליים כדי להמחיש את השו"ט בגמ', וכן ע"ז הדרך...
כל אותה העת, עמד ר' יידל מאחוריו ועשה "פרצופים" שהמחישו היטב את דעתו על הנאמר...
לבסוף האיש סיים את דבריו ונפנה לדרכו(לא לפני שהתעניין אצל הבחורים, אם טוב להם ואם הם אוהבים ללמוד ואם הם מרוצים...). ר' יידל ליווה אותו החוצה בחביבות ובכל הכבוד הראוי, וחזר לשעור...
שתק לרגע קצר, ואז הרים את קולו בזעקות של ממש:
"להאהיב את הגמ', כדי שהתלמידים ירצו ללמוד אותה?!
את התורה לא לומדים כי אוהבים! תורה לומדים כי חייבים! "קשה לי ללמוד" אבל מ'דארף לערנען! צריך להכניס טוב לראש, רבש"ע מצווה עלינו ללמוד את תורתו,אם נאהב ואם לא, אנחנו חייבים ללמוד. כמו שבנ"א קם בבוקר והולך לעבודה, הוא לא עושה חשבון אם מתחשק לו או לא, אם הוא אוהב את עבודתו אם לאו. ואף אחד לא מנסה להאהיב עליו את העבודה כדי שהוא יקום בזמן וילך לעשות אותה...
הוא הולך לעבודתו, מפני שהוא חייב, מפני ש"איך האב נישט ברירה", "אין לי ברירה"!
ואם יהודי יודע שהוא חייב ללמוד תורה, בלי או עם חשק, לא פחות מכל באי עולם שהולכים לעבודתם בגשם ובשמש כי הם יודעים שאין להם ברירה..., אז בסופו של דבר גם האהבה והחשק יגיעו...אבל אין שום דרך בעולם לגרום לתלמידים ללמוד מלבד הדרך הזאת: חייבים ללמוד תורה! חייבים!

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יולי 18, 2016 11:03 pm

הרב אום:
הגה"ק ר' יואל קלופט זי"ע אכן לימד בהישוב, בעיניי ראיתי מסמכים נושנים, ובהם מופיע שמו, וכן שמו של מרן הגראמ"מ שך זי"ע, מנויים בצוות הר"מים.
לצערי, את המסמכים הללו לא צילמתי בשעתו(לא זוכר מדוע).
בכ"א, כן איתא בספר "מעשה איש",( אין לי כח עכשיו לחפש באיזה כרך ועמוד).

הרב אורח:
בסדר, הבנו, לא היה הקב"ה, ושמעת זאת משלושה (אפשר את שמותיהם באישי?),
אז אין אפי' על מה להתווכח...
תקים קואליציה עם הרב נוטר.
יהיה איך שיהיה נראה לי שמיצינו את הנקודה הזאת. בואו נמשיך הלאה.

הרב לייטנר:
בעבר קראתי איזה ראיון עם או על הרב צוקרמן, ושם התבאר שאכן הרב נריה זצ"ל שלח אותו להציע מועמדותו לשמש בתפקיד תורני כל שהוא בהישוב (שהיתה באותם ימים, בבעלות "המזרחי"), אומנם משדיבר הרב צוקרמן עם הצוות בישיבה הבין שרוח אחרת היתה עימם מאשר רוחו של הרב עמיאל, והוא ויתר על הרעיון.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ב' יולי 18, 2016 11:49 pm

פרנקל תאומים כתב:והנה סיפור:
כשלמדתי בשעור ה' בהישוב, הגיע באיזה יום בהיר מפקח כל שהוא מטעם משרד החינוך(או כל כה"ג), והיתה כפי הנראה חובה לתת לו להביע את הגיגיו לפני התלמידים.
,ר' יידל הכניס אותו בשעת השעור שלו,שנתן לבני שעור ה' כאמור
האיש חבש כיפה סרוגה גדולה לראשו, היה מעוטר בפיאות לחיים,וציציותיו התבדרו להן החוצה משולי חולצתו. והוא דיבר בחביבות באשר לצורך להאהיב את לימוד הגמרא על תלמידי הישיבות התיכוניות כדי שיחשקו בתורה, ועל התוכניות שבאמתחתם כיצד לעשות זאת: למשל להשתמש באמצעים ויזואליים כדי להמחיש את השו"ט בגמ', וכן ע"ז הדרך...
כל אותה העת, עמד ר' יידל מאחוריו ועשה "פרצופים" שהמחישו היטב את דעתו על הנאמר...
לבסוף האיש סיים את דבריו ונפנה לדרכו(לא לפני שהתעניין אצל הבחורים, אם טוב להם ואם הם אוהבים ללמוד ואם הם מרוצים...). ר' יידל ליווה אותו החוצה בחביבות ובכל הכבוד הראוי, וחזר לשעור...
שתק לרגע קצר, ואז הרים את קולו בזעקות של ממש:
"להאהיב את הגמ', כדי שהתלמידים ירצו ללמוד אותה?!
את התורה לא לומדים כי אוהבים! תורה לומדים כי חייבים! "קשה לי ללמוד" אבל מ'דארף לערנען! צריך להכניס טוב לראש, רבש"ע מצווה עלינו ללמוד את תורתו,אם נאהב ואם לא, אנחנו חייבים ללמוד. כמו שבנ"א קם בבוקר והולך לעבודה, הוא לא עושה חשבון אם מתחשק לו או לא, אם הוא אוהב את עבודתו אם לאו. ואף אחד לא מנסה להאהיב עליו את העבודה כדי שהוא יקום בזמן וילך לעשות אותה...
הוא הולך לעבודתו, מפני שהוא חייב, מפני ש"איך האב נישט ברירה", "אין לי ברירה"!
ואם יהודי יודע שהוא חייב ללמוד תורה, בלי או עם חשק, לא פחות מכל באי עולם שהולכים לעבודתם בגשם ובשמש כי הם יודעים שאין להם ברירה..., אז בסופו של דבר גם האהבה והחשק יגיעו...אבל אין שום דרך בעולם לגרום לתלמידים ללמוד מלבד הדרך הזאת: חייבים ללמוד תורה! חייבים!

זה מצד אחד, מצד שני - אוי לו למי שלומד רק 'פרומע לימוד', וגם אין סיכוי שיתמיד. מסתמא כוונתו בתור סטרטר.
היה בעלבת שהתפלל בישיבה בשם 'צבי דב'. זכורני שבלוויתו הספידו ר' יידל שהיה שגור על לשונו הביטוי 'הברירה בי', אולי לא תבוא לישיבה הרי אתה לא בריא - 'הברירה בי?!'.

באופן כללי היישוב היה הרבה מעבר לרמה שהמפקחים הורגלו אליה. במבחן של ה-50 דף (שזה בעצם הבגרות בגמ') בתחילה היו מביאים בוחנים דת"ל ממשרד החינוך, אלא שהבחורים היו מתחילים לומר את כל הרייד והבוחן היה נאלץ לדדות בעקבותיהם. בשלב מסוים הבינו שזה לא עסק והביאו בוחן חרדי - ר' יוסף אייכלר, יהודי חסידי משיב באיתרי שבקי בש"ס עם כל הרייד והוא הבוחן.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' יולי 19, 2016 12:02 am

פרנקל תאומים כתב:הרב לייטנר:
בעבר קראתי איזה ראיון עם או על הרב צוקרמן, ושם התבאר שאכן הרב נריה זצ"ל שלח אותו להציע מועמדותו לשמש בתפקיד תורני כל שהוא בהישוב (שהיתה באותם ימים, בבעלות "המזרחי"), אומנם משדיבר הרב צוקרמן עם הצוות בישיבה הבין שרוח אחרת היתה עימם מאשר רוחו של הרב עמיאל, והוא ויתר על הרעיון.

במקביל לעבודתו של הרב צוקרמן בבני עקיבא בבני ברק, הוא למד/הדריך ביישוב כשנה או שנתיים. שני הדברים נעשו בהשפעתו ובבקשתו של הרב נריה.
[/quote]

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' יולי 19, 2016 9:12 am

הרב אום:
פשוט כדבריך.
כלומר, ברור שכאו"א צריך להתחבר אל הלימוד ולהתאחד עם התורה.לאהוב, להנות,לשמוח, להתענג על ה', ודברי ה"אגלי טל" ידועים לכולנו (הגר"פ קצבורג, כשהתלוננו לפניו על הכמויות הגדולות של הרייד שהוא מביא, והלא צריך היה לשלוט בהכל לקראת המבחן...אין חכמות..., אז הוא טען שהוא מביא הרבה רייד עם טעם טוב, כדי לתת לבחורים גישמאק בלימוד).
אבל הבסיס, אסור שיהיה נשען על החשק וההנאה.
קודם כל, כי אין זו אמת. שהרי אנו מצווים על ת"ת, גם כשאין לנו חשק.
ושנית, מפני, שללימוד הנשען על "חשק", אין רגליים. היום יש חשק ב9:30, מחר החשק יתעורר לו רק ב10:30, ומחרתיים, א...מחרתיים, כבר אין חשק בכלל...
הבסיס חייב להיות, ידיעה ברורה מושרשת בלב פנימה, שמוכרחים ללמוד,לא פחות וכמובן הרבה יותר, מכל מיני דברים אחרים ש"מוכרחים אותם"...

אני זוכר באיזה להט הוא אמר את הדברים האלו. איי איי איי...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' יולי 19, 2016 2:28 pm

כתבתי למעלה בדרך אגב, על אהבתו של מרן המשגיח דפונוביז' להג"ר יגאל רוזן שליט"א, ועל כך שהוא שידכו לנכדתו בת חתנו המשגיח הרב גינצבורג זצ"ל.
העירו לי שניים באישי, שהשמועה אומרת דלא כהנ"ל, כ"א שבאמת המשגיח התנגד לשידוך הזה, מחמת התנגדותו העקרונית לשידוך נכדתו עם ישובניק יהיה מי שיהיה, ושמחמת כן נמנע מלבוא לחתונה.
השבתי לכותב הראשון, שלגבי "חלק א'" של דבריי, יש לי עדות ברורה מאחד ומיוחד ת"ח מופלג, שהוא ידיד נעוריו של הגר"י רוזן, ובעצמו היה קרוב למשגיח, וממנו שמעתי שהמשגיח אהב מאוד את ר' יגאל והחזיק ממנו הרבה.
בנוסף לכך, בעבר אמרו לי שהמשגיח היה השדכן, ולאור העדות הברורה שקיבלתי על אהבתו אליו, הדבר התקבל אצלי כמובן מאליו. אבל איני לוקח אחריות ע"ז ואפשר ש"החלק" הזה, בנוגע להשידוך הוא טעות.

משום מה, נראה לי שזה מאותן "שמועות מרושעות" שלפעמים עוברות בינינו מפה לאוזן ומתקבלות כ"עובדות".
אולי המשגיח נעדר מהחתונה (בהנחה שאכן כך היה), מסיבות בריאותיות או כל כה"ג, וכל מיני "נשמות טובות" מיהרו להסביר ולהפיץ שזה מחמת התנגדותו לשידוך? (אולי הם נתקנאו בישובניק המרובע הזה עם ההורים המזרוחניקים, שדווקא הוא זכה להשתדך עם נכדתו של המשגיח הנערץ...).
את שמו של אותו ת"ח מוכר, שאמר לי על אהבתו של המשגיח לר' יגאל, כתבתי לראשון שהעיר לי על כך באישי. ואני מבקשו להמנע מלכתוב זאת בפורום.
אם החברים ירצו, אכתוב את שם הת"ח הנ"ל באישי לאחד ממנהלי הפורום ואבקשם להעיד ע"ז.
כשאפגוש את אותו ת"ח, אשאל אותו גם על השידוך, ברחל ביתך הקטנה. (אבל לצערי זה כנראה יהיה רק בעוד כמה חודשים. ולהתקשר אליו בשביל זה, אני מתבייש...).
עכ"פ, לע"ע, אערוך את מה שכתבתי בהודעה הנ"ל.

האם למי מכם יש ידיעה ברורה ומאומתת בענין? ואנא מכם, לא "שמועות"! (אותן כבר ציינתי), כ"א ידיעה ברורה, עם שמו של המעיד, ע"מ שיהיה אפשר לברר זאת אצלו, ושיהיה זה מישהו שמבחינה כרונולוגית וכדו', יתכן שיידע על כך(שוב פעם: יידע! לא "סיפורים").
אם לא כן, לא יצאו הדברים מכלל שמועות מרושעות.
(הרי לעצם הענין, הדבר נשמע רחוק, וכי הרב גינצבורג הלך ראש בראש נגד חמיו המשגיח? וא"ת שפעל בתום לב, ואח"כ התברר שהיה הדבר למורת רוח חמיו והוא הצטער על כך, וכי בשביל זה יפגע המשגיח בביתו ובחתנו ובנכדתו, ובתלמיד שהיה מוערך מאד בעיניו, וידיר את רגליו מחתונתם? אומנם מישהו כתב לי שאכן המשגיח היה תקיף מאד גם כלפי בני משפחתו. אפי' אי הכי, ואפי' א"נ שעד כ"כ הדברים מגיעים, עדיין צ"ב מדוע עשה הרב גינצבורג בניגוד לדעתו, אלא א"כ עשה בתום לב וכנ"ל. לי הסיפור הזה נשמע בדיה שמקורה לא טהור).
נערך לאחרונה על ידי פרנקל תאומים ב ג' יולי 19, 2016 3:07 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » ג' יולי 19, 2016 2:44 pm

מידיעה: הרב גינזבורג חי צמוד לחמיו המשגיח בכל שעות היממה, ולא יעלה על הדעת שיעשה דבר קטן או גדול נגד דעתו.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' יולי 19, 2016 3:17 pm

ר' לייטנר,
תסלח לי שאני מתעקש, בנוגע להרב צוקרמן, אבל אני כמעט בטוח שזה מה שעלה מן הראיון ההוא שהזכרתי, שבסופו של דבר, הוא לא קיבל תפקיד בהישוב(אגב,מדובר בתקופה הטרום-ר' יידלית). אתה אומר מידיעה ברורה שהוא כן שימש שם כמדריך?
אולי הוא היה מדריך בישיבת תל אביב?
בעבר, קראתי על ת"ח אחד, ששימש כר"מ בהישוב. התפלאתי על כך, כי מעולם לא שמעתי על כך לפנ"כ. לאחר בירור קצר, התברר לי שהוא לימד בישיבת תל אביב, מוסד הניצב פיסית ליד הישוב, והיה קשור אליו מבחינה מנהלתית, הוא נועד לתלמידי כיתות ה' עד ח' בביה"ס היסודי, ובכל שנה היתה קבוצה ניכרת מבוגריו שהמשיכה להישוב.
הרב דב כ"ץ ז"ל כמדומני,לימד בישיבת ת"א.(הוא היה תלמיד קרוב להסבא מסלובודקא, כתב והו"ל ביחד עם חבירו- המשגיח ר' מאיר חדש, את "אור הצפן". וכמובן מחבר סדרת הספרים: "תנועת המוסר". חמיו של הג"ר שלמה זלמן קוק ז"ל רבה של רחובות, ואביהם של יבל"ח הג"ר יעקב, ר"י נתיב אריה, שכבר הזכרתי. והג"ר יהושע, רבה של מעלה אדומים).

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ג' יולי 19, 2016 3:25 pm

אין מן הענין להיכנס כאן לכל השמועות המרושעות נגד הגר"י רוזן שליט"א באשר מקורן ידוע, ומה כואב הלב שישנם כאלו הנוהגים בכפיות טובה ומטילים אבן אל הבור ממנו שתו.

אך מעניין לציין את הידוע כי באותן שנים בישיבת פוניבז' היתה קיימת תחרות סמויה בין שני בחורים אשר האחד נקרא בשם יגאל רוזן והשני היה ישראל סגל, שניהם בוגרי 'הישוב החדש', ומשניצח הבחור יגאל רוזן וזכה בשידוך הנכסף עם נכדתו של המשגיח זצ"ל, לא יכל לשאת זאת ישראל סגל עד שפרק כל עול רח"ל, ולאחר מכן אף ירד מן הארץ אכול שנאה ומשטמה על הדת ונוטריה.

כעבור שלושים שנה לערך, כאשר חזר ישראל סגל מגרמניה ארץ הדמים בה היה מנותק מעט מהנעשה בארץ והציבור החרדי בפרט, וכאשר סיפרו לו שעמיתו לשעבר הגר"י רוזן שליט"א עומד בראש ישיבה חשובה ומוצלחת המונה מאות תלמידים, ענה ישראל סגל בקנאתו: "מה? הוא? הוא הרי לא יודע ללמוד!"
ללמדך קנאה ושנאה עד היכן יכולה להגיע.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ג' יולי 19, 2016 3:26 pm

פרנקל תאומים כתב:בעבר, קראתי על ת"ח אחד, ששימש כר"מ בהישוב. התפלאתי על כך, כי מעולם לא שמעתי על כך לפנ"כ. לאחר בירור קצר, התברר לי שהוא לימד בישיבת תל אביב, מוסד הניצב פיסית ליד הישוב, והיה קשור אליו מבחינה מנהלתית, הוא נועד לתלמידי כיתות ה' עד ח' בביה"ס היסודי, ובכל שנה היתה קבוצה ניכרת מבוגריו שהמשיכה להישוב.

בסיפורים על הרב שך גם מופיע "ישיבת תל אביב". אולי פעם זה היה השם של הישיבה קטנה?

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' יולי 19, 2016 3:48 pm

.
נערך לאחרונה על ידי לייטנר ב ב' אוגוסט 28, 2023 4:39 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' יולי 19, 2016 3:58 pm

לר' לייטנר,
אם שמעת זאת מבנו, והוא דיבר בפירוש על הישוב ולא על ישיבת תל אביב (וכאמור יש המערבבים ביניהם) וגם אמר לך שהוא לא רק הוזמן, כ"א גם שימש בתפקיד בפועל. בסדר אני מקבל. אני הסתמכתי רק על עיתון גם זה מן הזיכרון.

לר' לעומקו,
אני מאמין שכותבי קורותיו של מרן הרב שך, העדיפו להשתמש במינוח "ישיבת תל אביב" ולא לנקוט בשם המפורש "הישוב החדש" ח"ו.
מה גם שזו אמת, הישיבה אכן היתה בתל אביב...
על איזה ישי"ק אתה מדבר? הרב שך לימד בהישוב גופיה.

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ג' יולי 19, 2016 7:53 pm

מחולת המחנים כתב:אין מן הענין להיכנס כאן לכל השמועות המרושעות נגד הגר"י רוזן שליט"א באשר מקורן ידוע, ומה כואב הלב שישנם כאלו הנוהגים בכפיות טובה ומטילים אבן אל הבור ממנו שתו.

אך מעניין לציין את הידוע כי באותן שנים בישיבת פוניבז' היתה קיימת תחרות סמויה בין שני בחורים אשר האחד נקרא בשם יגאל רוזן והשני היה ישראל סגל, שניהם בוגרי 'הישוב החדש', ומשניצח הבחור יגאל רוזן וזכה בשידוך הנכסף עם נכדתו של המשגיח זצ"ל, לא יכל לשאת זאת ישראל סגל עד שפרק כל עול רח"ל, ולאחר מכן אף ירד מן הארץ אכול שנאה ומשטמה על הדת ונוטריה.

כעבור שלושים שנה לערך, כאשר חזר ישראל סגל מגרמניה ארץ הדמים בה היה מנותק מעט מהנעשה בארץ והציבור החרדי בפרט, וכאשר סיפרו לו שעמיתו לשעבר הגר"י רוזן שליט"א עומד בראש ישיבה חשובה ומוצלחת המונה מאות תלמידים, ענה ישראל סגל בקנאתו: "מה? הוא? הוא הרי לא יודע ללמוד!"

בן הישיבה כמעט באותה תקופה (למד באותו וועד עם רבי דן סגל), יהודי חשוב, אמר לי את אותו סיפור רק עם רבי חיים שלום דייטש שליט"א משפיע מפורסם בחב"ד וראש כולל צמח צדק בעיר העתיקה. כמובן בלי הקטע על השידוך. אלא ה'מאבק' היה מי ירכוש את ליבו של הרב שך.

בן פורת

הודעהעל ידי בן פורת » ג' יולי 19, 2016 11:47 pm

לא ידען כתב:
מחולת המחנים כתב:אין מן הענין להיכנס כאן לכל השמועות המרושעות נגד הגר"י רוזן שליט"א באשר מקורן ידוע, ומה כואב הלב שישנם כאלו הנוהגים בכפיות טובה ומטילים אבן אל הבור ממנו שתו.

בן הישיבה כמעט באותה תקופה (למד באותו וועד עם רבי דן סגל), יהודי חשוב, אמר לי את אותו סיפור רק עם רבי חיים שלום דייטש שליט"א משפיע מפורסם בחב"ד וראש כולל צמח צדק בעיר העתיקה. כמובן בלי הקטע על השידוך. אלא ה'מאבק' היה מי ירכוש את ליבו של הרב שך.

כל מי שלמד באור ישראל לפני כעשרים שנה זוכר את הסיפורים הללו, שהיו מוזכרים פעמים רבות על ידי ר' יגאל בעצמו. בקמפ שהיה לישיבה בשנת תשנ"ז נערך סימפוזיון בהשתתפותו, והגר"י גולל את הסיפור המלא את ישראל סגל - הסיפור עם השידוך אינו מדוייק.
זכרוני פעם בשמחת בית השואבה שישראל הגיע לראות ולהתרשם מהישיבה (!), ואחר כך נכנס עם ר' יגאל לחדר ודיבר איתו על שטיקל ר' שמואל.

אורח

הודעהעל ידי אורח » ג' יולי 19, 2016 11:53 pm

הסיפור עם השידוך אכן להד"ם. ולו רק משום שאצל השכבה הלמדנית של ר' יגאל וישראל סגל, שידוך עם נכדה של ר' חצקל לא היה נחשב הצלחה גדולה מי יודע מה. תשאלו כל פוניבז'אי מהשנים ההם. ר' חצקל קדוש ה', לא היה משאת נפשם של למדני הישיבה הקלאסיים (כאז כן היום).

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' יולי 20, 2016 12:07 am

היישוב.jpg
היישוב.jpg (57.73 KiB) נצפה 12468 פעמים

מארכיון מכון ת"א של מעלה.

מי מזהה?

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ד' יולי 20, 2016 12:17 am

איש_ספר כתב:
היישוב.jpg

מארכיון מכון ת"א של מעלה.

מי מזהה?

האבי עזרי משמאל?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' יולי 20, 2016 12:20 am

לחלוטין לא.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' יולי 20, 2016 1:19 am

משמאל התמונה ר' דוד חדש
במרכז ר' יודל
מימין התמונה ר' יונה מרגליות חמיו של ר' יודל (ואביו של פרופ' מרדכי מרגליות)

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' יולי 20, 2016 10:36 am

בקשר לסיפור שהוזכר כאן לפיו המשגיח ר"י לוננשטיין התנגד לשידוך של נכדתו עם ר"י רוזן בשל היותו ישובניק במקור ושמשום כך אף לא השתתף בחתנותו, התכבדתי בתגובת אחד מנכדי מרן המשגיח והרי היא לפניכם
שני הסיפורים להד"ם.

המשגיח אכן לא היה בחתונה של ר' יגאל אך זה בגלל שהיה חולה באותו זמן, ועקב גילו חשש לצאת מהבית. היות שלא היה, החתן והכלה הלכו לביתו של המשגיח אחרי החופה- או החדר ייחוד - להתברך ממנו.

מי שקצת מכיר יודע שהסיפור מופרך מעיקרו כי בבית לא זזו מטר בלי המשגיח ["אני לא הלכתי לרחוב רבי עקיבא בלי לשאול את המשגיח"] חתנו ר' ראובן גינזבורג - ביטל עצמו אליו כעפרא דארעא, כל דבר בבית נעשה רק על פי המשגיח [הם גרו יחד באותה דירה]. ולא ייתכן בשום אופן שיעשו שידוך בלי כנגד דעתו.
אגב ר' דוד פוברסקי היה השדכן [ואף הוא לא היה עושה מאומה כנגד דעתו של המשגיח].

[דוגמא לדבר - אני מוסיף - סיפר לי אברך שראה פעם את סבא שלי ב10:50 בוגשל באיזה חתונה לחוץ מאד ורץ לביתו כי ב11:00 המשגיח הולך לישון ואמורים לנעול את הבית... וזה הרי בית שלו...].

הסיפור השני -- מופרך מצד עצמו כי ר' יגאל התארס הרבה אחרי שישראל סגל עזב את הישיבה.

המשגיח היה מוערך מאד גם אצל הלומדים. [ברור שהיום ההסתכלות היא הרבה יותר ממה שהיה בזמנו כי כן טבע העולם - ביחס לכל גדולי הדור]
ואגב דיברתי לא מזמן עם ר' צבי שנקר שהיה ידוע כלמדן עצום כבר בזמנו וסיפר לי על ההערכה העצומה שהיתה לו למשגיח שלא עשה מאומה בלי לשאול לדעתו.
ר' שמואל ביטל עצמו ופחד פחד עצום מהמשגיח וכן הרב שך כידוע.
ר' שמואל פעם בסדר מוסר דיבר בלימוד פתאום המשגיח הופיע ור' שמואל השתתק בבהלה - מפי אבי]

ומסתבר שאם זה היה היחס של ראשי הישיבה המוערכים אצל הלומדים - יחס זה חלחל גם אל הבחורים

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' יולי 20, 2016 2:26 pm

הרב בן פורת:
אתה ראית בעיניך את ישראל סגל, בשמחת בית השואבה באור ישראל? באיזה שנה (בערך),האירוע המעניין הזה התרחש?
ומהו הסיפור המלא שהיה איתו, האם באמת הכל היה רק "קשה כשאול קנאה"(וממילא זרק את עצמו ל"שאול"...)?
ומה הסיפור המדוייק עם השידוך?

וליישב את מש"כ אורח, שהשידוך עם נכדת המשגיח לא היה משאת נפשם של הלמדנים, וממילא הסיפור מופרך(וכ"כ לי מ"ד באישי):
ובכן, אני שמעתי גירסא שלישית של הסיפור, והיא שאכן הגאון ר' יגאל שליט"א גולל את "מעשה ישראל סגל" בקמפ של או"י באחת השנים, ואכן סיפר שסגל ראה עצמו מועמד ריאלי לשידוך שהיה נחשב חשוב מאד באותם שנים, עם בת של רב מפורסם,עילוי גדול, שהתקיימו בו "תורה וגדולה במקום אחד". ר' יגאל אמר שזו היתה פנטזיה בעלמא של סגל, שנבעה מאגו מנופח, ולו רק משום שהוא היה צעיר בגילו, יחסית, והיו בחורים חשובים מאד שהיו מבוגרים ממנו בכמה שנים.
לבסוף אותו רב לקח בכלל חתן מארה"ב (היתה תקופה שהיה איזה טרנד אצל ת"ח חשובים בארץ, לקחת חתנים מחו"ל).

אכן, כדאי לקחת בחשבון שיתכן שהמעשה הזה, בכל וריאציה אפשרית לא היה ולא נברא...(אולי רק הגרעין נכון, שסגל שהחזיק מעצמו לאחד מבחירי הישיבה, כעס על שלא קיבל יחס בהתאם לכך, וקינא באחרים שקיבלו את היחס הזה).

מש"כ על היחס של הלמדנים למשגיח, אני מקבל שככלל זה היה נכון (וכן שמעתי שהיה אצל הרב וולבה, מאחד מתלמידיו), אבל היו גם היו למדנים שהיו כרוכים בו כמו ר' יצחק ירוחם ברודיאנסקי וכמו ר' מרדכי ברוידא (ראש ישיבת בית אליהו בישמח משה ע"ה, וכיום ר"י וכולל אברכים היכל אליעזר באלעד,אומרים עליו שהרב שך היה חוזר בו משעורו הכללי ומפסיקו באמצע, מכח קושיותיו. מתפלל בב"ב בישיבת בית הלל) ועוד.

איש ספר:
יש"כ על התמונה(סוף סוף מישהו). מעניין , בתמונות נושנות אחרות, וכן לאורך כל ימיו, היו לר' יידל פנים צרות , ובתמונה זו יש לו פנים רחבות כמו של בנו יבל"ח (אולי זו רק מתיחת התמונה).
יכול להיות שזו תמונה מחתונתו?
נ"ב: אין כאן אף צאצא של ר' יידל שיכול להביא עוד תמונות מענינות? (אני נותן לו את מילתי שלא נספר לסבא...).
נערך לאחרונה על ידי פרנקל תאומים ב ד' יולי 20, 2016 3:43 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ד' יולי 20, 2016 2:44 pm

דברי אמת דהנכד ניכרים.

מ"מ זה שהגר"צ שינקר היה מקורב למשגיח זה נכון, זה לא אומר שכל הלומדים היו כרוכים אחר המשגיח כמוהו. רק הא ודאי שהעריכו את המשגיח זה בלי ספק.

מצד שני זה שבחורים לא כרוכים אחר משגיח (ואצ"ל משגיח קפדן) לא בהכרח קשור לאם השידוך חשוב או לאו. כפשוט.

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » ד' יולי 20, 2016 3:04 pm

אום אני חומה כתב:טוב, עד שירגעו הרוחות נייחד כמה מילים על שאר אנשי הצוות:
...
הרב שמואל גרוסברד זצ"ל, מתלמידי גרודנא. בתו אלמנת הרב פלטי' בורשטיין ונשואה בזיוו"ש לרב יוסף שטיינהרטר מרבני ישיבת נתיבות עולם. את שאר ילדיו איני מכיר.

כנראה אחד מבניו הוא הגר"א גרוסברד שליט"א משגיח בפוניבז'.

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » ד' יולי 20, 2016 3:23 pm

וונדרבר כתב:
...
הרב שמואל גרוסברד זצ"ל, מתלמידי גרודנא. בתו אלמנת הרב פלטי' בורשטיין ונשואה בזיוו"ש לרב יוסף שטיינהרטר מרבני ישיבת נתיבות עולם. את שאר ילדיו איני מכיר.

אכן, ואפשר זה כוונת ר' אום 'את שאר ילדיו איני מכיר'

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' יולי 20, 2016 3:35 pm

הרב איש ספר,
ברכה לראשך, יש"כ ששיברת!
אכן ההערכה שלי התבררה כנכונה, ואני מוסיף שוב גם את ההמשך הברור שכבר כתבתי למעלה: שבעקבות העדרותו של המשגיח מהחתונה התעוררו להם "נשמות טובות" להסביר ולהפיץ שזה עקב התנגדותו לשידוך...
תאלמנה שפתי שקר!

מסתובבות בינינו הרבה שמועות וספורים מגדול"י ובכלל, בנושאים שונים.
גם אם השמועה בעלת גוון חיובי, יש לקחת אותה בעירבון מוגבל.
ק"ו אם השמועה בעלת גוון מרושע ופיקנטי...יש להניח שאין לה רגליים (אפי' ש"כולם אומרים" ו"זה דבר ידוע").

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' יולי 20, 2016 3:42 pm

הגר"ש גרוסברד זצ"ל היה כמובן אחיהם של הג"ר נחום אבא והג"ר שרגא גרוסברד זצ"ל.
הוא כיהן כר"מ בהישוב משנת תשכ"ו עד שפרש בימי זקנותו בשנת תשנ"ג.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ד' יולי 20, 2016 8:26 pm

צולניק כתב:
וונדרבר כתב:
...

אכן, ואפשר זה כוונת ר' אום 'את שאר ילדיו איני מכיר'

אם לא שמת לב, על התווית של הפורום כתוב:
'הרחק מהישג ידם של ילדים'.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אליסף ו־ 146 אורחים