מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגאון ר' יידל קולודצקי זללה"ה

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
דמשק

Re: הגאון ר' יידל קולודצקי זללה"ה

הודעהעל ידי דמשק » ב' יוני 17, 2019 9:24 am

נוטר הכרמים כתב:היה זה לפני למעלה מעשור, למדתי אז בכולל יום שישי, בו נהגו מפעם לפעם לקרוא לר' יוסף רפפורט לשיעור הלכתי, לרוב, סמוך ונראה למועדי השנה או תעניות וכד'. ר' יוסף הגיע בעשי"ת, ולתדהמת כולם אמר שלקראת יום הכיפורים הוא ידבר על ה'חמורה שבחמורות' מצות כיבוד אב ואם. הוא האריך בגודל החיוב וחומרת העבירה וכו', ומדה טובה מרובה. ותוך כדי הדברים פרץ בבכי, "לי לא היה במשך הרבה שנים אבא. אבל איך יתכן שבן כמעט ולא מטלפן לאביו. לא דורש בשלומו. לא מתעניין בו. סותר את דבריו וכו'. היה ממש התעוררות גדולה ו'חרדת אלקים'. אחרי השיעור, זמן רב התגודדו סביבו, והוא המשיך והתלהט. נורא נוראות. (על ר' יוסף שליט"א יש עוד הרבה לספר, וכמובן אכ"מ).
נתחזק כולנו במצוה קצת 'מוזנחת' זו, ונזכה לאריכות ימים ושנים למען יאריכון ימיך בעולם הזה ולמען ייטב לך בעולם הבא.

הוא הוציא ספר מלא וגדוש 'יושר הורי' על מצוה זו.

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ב' יוני 17, 2019 10:40 am

ר' יוסף רפפורט המוזכר כאן הוא בן של משפ' רפפורט מרמת גן? ממשפחת ר' אברהם טרגר?

דמשק

הודעהעל ידי דמשק » ב' יוני 17, 2019 1:21 pm

כן.

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ב' יוני 17, 2019 3:26 pm

יפה!
בני משפחת טרגר - כולל הגב' שפרה רפפורט - מצוינים היו במצוות כיבוד אב ואם, לשם ולתהילה לכל מכריהם. ומה נחמד הדבר כי לא פסקה המצוה מזרעם.

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ב' יוני 17, 2019 3:42 pm

בעת לימודיי אצל הרנ"ל הייתי הראשון להחזיק את ספר המפתח על בבא קמא שבהוצאת ר"ש פרנקל זצ"ל, וכך במעשה נערות הייתי יושב עם הספר בשיעור ומיד עונה תשובה לכל שאלה תוך חיפוש מהיר. כמובן שהיו בחורים שסיפרו לו על כך והוא ביקש לראות את הספר שהיה חידוש ישיבה.
עליתי בסדר ב' על שורת הרבנים והראיתי לו את הספר, הוא נהנה מהרעיון והפטיר משהו כמו "פיין" או שלא יפריע לך בשיעור, והראה אותו לר' יידל שישב לצידו, ר' יידל עיין בו וביקש להשאירו אצלו, ולמחרת הביא לו סכום כסף כדי שאקנה עבורו את הספר.

עוד סיפור מזמן לימודיי אצל הרנ"ל, ישבתי באותה תקופה בשורה הראשונה קרוב אליו, ונשאר משום מה סמרטוט רצפה צמוד לשולחנו הוא ביקשני שאוציא את זה, ואני כאיסטניס ניגשתי כמהסס, וניסיתי לאחוז בזה בקצות אצבעותיי, הרנ"ל הבחים בכך, ואמר זה לא נעים לך וקם בעצמו אחז בסמרטוט והוציא אותו מהכיתה.
בעיניי זה היה מעשה של גדלות נפש, להבחין בכך, ועוד יותר מזה, לקום בגילו המופלג ולעשות זאת כן, ולא לנסות ל"חנך" אותי.

איקטורין

הודעהעל ידי איקטורין » ג' יוני 18, 2019 1:05 am

דמשק כתב:
נוטר הכרמים כתב:היה זה לפני למעלה מעשור, למדתי אז בכולל יום שישי, בו נהגו מפעם לפעם לקרוא לר' יוסף רפפורט לשיעור הלכתי, לרוב, סמוך ונראה למועדי השנה או תעניות וכד'. ר' יוסף הגיע בעשי"ת, ולתדהמת כולם אמר שלקראת יום הכיפורים הוא ידבר על ה'חמורה שבחמורות' מצות כיבוד אב ואם. הוא האריך בגודל החיוב וחומרת העבירה וכו', ומדה טובה מרובה. ותוך כדי הדברים פרץ בבכי, "לי לא היה במשך הרבה שנים אבא. אבל איך יתכן שבן כמעט ולא מטלפן לאביו. לא דורש בשלומו. לא מתעניין בו. סותר את דבריו וכו'. היה ממש התעוררות גדולה ו'חרדת אלקים'. אחרי השיעור, זמן רב התגודדו סביבו, והוא המשיך והתלהט. נורא נוראות. (על ר' יוסף שליט"א יש עוד הרבה לספר, וכמובן אכ"מ).
נתחזק כולנו במצוה קצת 'מוזנחת' זו, ונזכה לאריכות ימים ושנים למען יאריכון ימיך בעולם הזה ולמען ייטב לך בעולם הבא.

הוא הוציא ספר מלא וגדוש 'יושר הורי' על מצוה זו.

https://tablet.otzar.org/he/pages/?&res ... ook=183181

איקטורין

הודעהעל ידי איקטורין » ג' יוני 18, 2019 1:09 am

זוכרני שפעם בשיעור אמר אחד השומעים "רשב"ג אומר", העיר והאיר לו הרנ"ל שכתבו כך בדפוס מאהבת הקיצור, אבל כשמזכירים את שמו אין זה ראוי לאומרו בר"ת, כי אם בנוסח מלא "רבן שמעון בן גמליאל אומר".

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ג' יוני 18, 2019 10:00 am

ביעתא בכותחא כתב:במסע הלוויה סיפר בנו הרב שליט"א כי בזמן לימודיו ביישוב התרחש בשב"ק הפיגוע הנורא באוטובוס הדמים בכביש החוף בו נרצחו 35 יהודים.
הגרנ"ל זצ"ל גויס מיד במוצ"ש לטפל בזיהוי החללים, ועסק בזה כל הלילה עד הבוקר.
ביום ראשון בבוקר התייצב בישיבה למסור את שיעורו הקבוע כרגיל ללא שום שינוי.

.

ראוי לחדד את הנקודה הזאת : אחד הדברים החשובים ביותר שר' יידל החדיר היה חשיבות השיעורים כסדרם. הוא עצמו היה מגיע גם כשהיה לו חום גבוה ואומר השיעור. גם אצל הרמי"ם היה אותו דבר. ר' שמואל גרוסברד זצ"ל סבל רבות ממיגרנות חזקות . לפעמים בשיעור נאנק מכאבים ואפילו לא היה ממוקד אבל איכשהוא סיים אותו. פעם הוא היה חולה עם חום גבוה, והגיע לשיעור מפתח תקוה. הוא סיפר שר' יידל הורה לו לקחת מונית (ע"ח הישיבה כמובן), ואמנם השיעור היה קצר אבל שיעור לא מבטלים. אחרי השיעור שב לביתו במונית.
כשמדסקסים בחסרונות והמעלות של ה'ישוב' זו בעיני אחת המעלות שהלואי ואנו (ובפרט הרמי"ם והמחנכים) נקח אותה כדוגמה : יקרת הזמן, חשיבות הקביעות תמידין כסדרם

פייש

הודעהעל ידי פייש » ו' יוני 21, 2019 12:36 am

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' יוני 23, 2019 8:06 pm

פייש כתב:https://kingdavid.bidspirit.com/?lang=he&appVersion=3.1003.519#lot_page~2~134592~auction~651

ולחסומים אל תהי תקווה?

פייש

הודעהעל ידי פייש » ב' יוני 24, 2019 2:10 am

פרנקל תאומים כתב:
פייש כתב:https://kingdavid.bidspirit.com/?lang=he&appVersion=3.1003.519#lot_page~2~134592~auction~651

ולחסומים אל תהי תקווה?
קבצים מצורפים
Screenshot_20190623-190926_Chrome.jpg
Screenshot_20190623-190926_Chrome.jpg (1.17 MiB) נצפה 12669 פעמים

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' ספטמבר 02, 2019 8:33 am

שומע ומשמיע כתב:
גביר כתב:[ כפי שסיפר לי בזמנו נולד בלמברג והיה שם עד קצת לפני הבר מצווה, ובכלל דומה שהדיבור על אודות מדינת ועיר לידתו היה חביב עליו] וככזה איש שיחה נעים ורחוק מגינונים. נהג לספר בחנוכה את סיפור הצלתו בשואה ועלייתו לאה"ק [בזמנו רשמתי את הדברים מפיו, יתכן שהרשימה שמורה עדיין בבית ההורים, בלנ"ד אם אמצא אעלה] תנצב"ה.

טעות, בקראקוב.

מצו"ב סיפור מעלייתו ארצה, לפי דברים שסיפר בחנוכה תשמ"ה
IMG_0109.JPG
IMG_0109.JPG (788.53 KiB) נצפה 12076 פעמים
IMG_0110.JPG
IMG_0110.JPG (482.98 KiB) נצפה 12076 פעמים

דעת_האברך

הודעהעל ידי דעת_האברך » א' ספטמבר 08, 2019 12:07 am

סיפור מדהים, גם כתוב בצורה ספרותית ומהנה מאד. יישר כח גדול. אם יש עוד באמתחתך סיפורים מעין אלו אל תמנע טוב מבעליו.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » א' ספטמבר 08, 2019 8:13 am

יישר כוח.
נ.ב יש כאן אי דיוק, מפקורה טבעה בגלל הפגזה, הסערה היתה אח"כ.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' ינואר 09, 2020 3:00 pm

היום שמעתי מבוגר הישיבה (סיים לפני כעשור בערך) שאחד הרמי"ם שליט"א (ישיבישער לכל דבר ועניין) לימד שיעורי ספרות שכללו פרקים בעגנון ומכתבי יוני נתניהו. משום לשה"ר לא אנקוב בשמו, אבל בעיני היה הדבר מוזר מאד. כלומר לא העובדה שלמדו בישיבה לימודי ספרות שבטח נצרכו לבגרות וכו', אלא העובדה שהר"מ מי שאמורים לבקש תורה מפיהו, הוא עצמו עוסק עם התלמידים בדברי הבאי שכאלה.

ידידיה

הודעהעל ידי ידידיה » ה' ינואר 09, 2020 4:04 pm

איש_ספר כתב:היום שמעתי מבוגר הישיבה (סיים לפני כעשור בערך) שאחד הרמי"ם שליט"א (ישיבישער לכל דבר ועניין) לימד שיעורי ספרות שכללו פרקים בעגנון ומכתבי יוני נתניהו. משום לשה"ר לא אנקוב בשמו, אבל בעיני היה הדבר מוזר מאד. כלומר לא העובדה שלמדו בישיבה לימודי ספרות שבטח נצרכו לבגרות וכו', אלא העובדה שהר"מ מי שאמורים לבקש תורה מפיהו, הוא עצמו עוסק עם התלמידים בדברי הבאי שכאלה.

מבחינת התלמידים, ודאי זו האפשרות הפחות גרועה.
רק לחשוב על מומחה לספרות מבחוץ והמטען שלו, רחמנא ליצלן.

ספרות אינה חשבון או פיזיקה, שגם בהם צריך רחמי שמיים שהמרצה לא יקלקל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' ינואר 09, 2020 11:40 pm

איש_ספר כתב:היום שמעתי מבוגר הישיבה (סיים לפני כעשור בערך) שאחד הרמי"ם שליט"א (ישיבישער לכל דבר ועניין) לימד שיעורי ספרות שכללו פרקים בעגנון ומכתבי יוני נתניהו. משום לשה"ר לא אנקוב בשמו, אבל בעיני היה הדבר מוזר מאד. כלומר לא העובדה שלמדו בישיבה לימודי ספרות שבטח נצרכו לבגרות וכו', אלא העובדה שהר"מ מי שאמורים לבקש תורה מפיהו, הוא עצמו עוסק עם התלמידים בדברי הבאי שכאלה.

לא לא. ההיפך הוא הנכון, כלומר- יש לדרוש כאן לזכות גדולה ולא לשמץ של חובה.
כבר בשיעור הראשון היה הר''מ הנ''ל מקדים ומבאר שהוא נאלץ לקחת על עצמו את הטיפול בעניין זה כדי להציל יקר מזולל וכדלהלן:
בתחילה, לימד מורה מקצועי את המקצועות "מחשבת ישראל" ולהבדיל- ''ספרות'', כמובן בשעות של לימודי החול. רבני הישיבה נוכחו לראות דאתי מיניה חורבא, ולכן אותו ר''מ קיבל על עצמו שהוא יעביר את השיעורים הנ''ל כדי להציל מן הארי ומן הדב של החדרת הלך רוחם של מורים אשר אינם בני תורה, וכדי שהישיבה תוכל להשפיע על תוכן הלימוד של מקצועות אלו ככל האפשר.

למעשה, את ''מחשבת ישראל" הוא לימד במלוא המשמעות של ההגדרה, וגם בזה הוא התמקד בעיקר בראשונים- הרס''ג, הרמב''ם, 'העיקרים', ובמיוחד- הכוזרי, וכיו''ב, עם נגיעות קצרות וזריזות יותר באחרונים (למשל, את ''חזון הצמחונות והשלום'' של הגרא''י קוק זצ''ל, הוא ''הטיס''... כנ''ל את החלקים מהגותו של הגרי''ד סולובייצ'יק מבוסטון זצ''ל).

ואילו את המקצוע שנקרא ''ספרות'' הוא בכלל עיקר לגמרי.. כמדומני שהיתה זו רק "בגרות פנימית" וממילא היתה יכולת גדולה יותר להתל במשרד החינוך בעניינה. למעשה- הוא לימד בעיקר את שירת הראשונים, עסק הרבה ב''אבן גבירול'' וסיפר על חייו הטראגיים וכיו''ב.
ולגבי שירת האחרונים.. ובכן, הוא הצליח לקבל אישור ממשרד החינוך (או כל כמיניה) תחת ללמד את שירתם של ביאליק וחבורתו, ללמד את שיריו של הרב משה פורטמן זצ''ל מפוניבז' (עד היום אני זוכר קטעים שלמים מהם בע''פ), תוך כדי שהוא מספר על אישיותו של המשורר ומבאר מה בין הכתיבה שלו ובין כתיבתם של משוררי וסופרי שואה אחרים שלא היו בני תורה.

את הספרות ''היפה'' החילונית הוא לא לימד כלל ועיקר, אלא שמשרד החינוך (או כל כמיניה) דרש את ליטרת הבשר שלו, ולכן לאחר מאמצים הוא השיג אישור לצאת יד''ח בשלושה סיפורים שאותם הוא בחר מבין האפשרויות שהונחו בפניו, ושלאחר בחינתם הוא סבר שהם בלתי מזיקים באופן יחסי.
גם את השלושה האלה הוא ממש לא לימד, כ''א נתן לתלמידים לקרוא אותם לבד, ולאחמ''כ הוא דיבר על הרעל הסמוי שמצוי אף בין בתריהם של סיפורים תמימים אלו (העיקרי שבהם היה "תהילה'' של עגנון, ועוד שני סיפורים קצרים יותר, אחד מהם כמדומני של חיים הזז). אני זוכר היטב כיצד הזהיר מפני עגנון ואמר שעם כל הכיפה השחורה הגדולה שלראשו, הרי שהסיפורת שלו מסוכנת לעיתים אף יותר משל רעיו גלויי הראש.

על מכתבי יוני נתניהו לא שמעתי מעולם, כך שאחת משתיים- או שמדובר בבדיה או שמדובר בהנחייה חדשה יחסית של משרד החינוך שהכריח להיבחן עליהם, וא''כ מסתמא גם אותם לא לימד כ''א נתן לתלמידים לקרוא לבד בתוספת כמה מילים של ביקורת או הכוונה על הפרופורציה שיש לתת להם וכיו''ב.

סוף דבר, אדרבה, השיעורים הללו (כמדומני בסה''כ שיעור אחד לשבוע, בשעות הערב- בזמן לימודי החול) אכן שימשו עבורו פלטפורמה מצויינת להרביץ בתלמידים "השקפה", והוא ניצל אותם לשם כך יפה מאד.

נ''ב:
כולי תקווה שעיניהם של אנשי משרד החינוך וכיו''ב לא ישזפו את הודעתי זאת...

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ו' ינואר 10, 2020 10:46 am

פרנקל תאומים כתב:גם את השלושה האלה הוא ממש לא לימד, כ''א נתן לתלמידים לקרוא אותם לבד, ולאחמ''כ הוא דיבר על הרעל הסמוי שמצוי אף בין בתריהם של סיפורים תמימים אלו (העיקרי שבהם היה "תהילה'' של עגנון, ועוד שני סיפורים קצרים יותר, אחד מהם כמדומני של חיים הזז)

השני הוא של אהרן אפלפלד, סופר שואה שהלך לעולמו לפני כמה שנים.

ייש"כ על התגובה היפה, כל מילה פנינה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' ינואר 12, 2020 3:36 pm

תודה גדולה על התגובה המחכימה!

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » א' ינואר 12, 2020 4:46 pm

פרנקל תאומים כתב:אני זוכר היטב כיצד הזהיר מפני עגנון ואמר שעם כל הכיפה השחורה הגדולה שלראשו, הרי שהסיפורת שלו מסוכנת לעיתים אף יותר משל רעיו גלויי הראש.

שמא תחכים אותנו בפרטי הסכנה הנשקפת ממנו, למען נדע כולנו להיזהר ממנה.

(אין אני בקיא ברומניו הגדולים שלא קראתים מעולם. רק קראתי מאמרים קצרים שנמצאים באוצר החכמה פה ושם).

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' ינואר 12, 2020 4:53 pm

מקדש מלך כתב:
פרנקל תאומים כתב:אני זוכר היטב כיצד הזהיר מפני עגנון ואמר שעם כל הכיפה השחורה הגדולה שלראשו, הרי שהסיפורת שלו מסוכנת לעיתים אף יותר משל רעיו גלויי הראש.

(אין אני בקיא ברומניו הגדולים שלא קראתים מעולם. רק קראתי מאמרים קצרים שנמצאים באוצר החכמה פה ושם).

היה לי פעם ויכוח עם ת"ח אחד על הסיפור "שני תלמידי חכמים שהיו בעירנו", לדעתו סיפור זה מלא רוע וארס, אני לא בטוח בזה.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ינואר 12, 2020 5:49 pm

עקביה כתב:
מקדש מלך כתב:

היה לי פעם ויכוח עם ת"ח אחד על הסיפור "שני תלמידי חכמים שהיו בעירנו", לדעתו סיפור זה מלא רוע וארס, אני לא בטוח בזה.

על עגנון
viewtopic.php?f=7&t=590&hilit=%D7%A2%D7%92%D7%A0%D7%95%D7%9F#p3649

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » א' ינואר 12, 2020 7:36 pm

איש_ספר כתב:תודה גדולה על התגובה המחכימה!

פלא גדול על הרב אי"ס שאביו קשור בלב ונפש ממש מזה שישים שנה!! לאותו ר"מ המוסר את השיעורים, ולא ידע מתהלוכותיו

איקטורין

הודעהעל ידי איקטורין » א' מאי 17, 2020 1:01 am

איקטורין כתב:זוכרני שפעם בשיעור אמר אחד השומעים "רשב"ג אומר", העיר והאיר לו הרנ"ל שכתבו כך בדפוס מאהבת הקיצור, אבל כשמזכירים את שמו אין זה ראוי לאומרו בר"ת, כי אם בנוסח מלא "רבן שמעון בן גמליאל אומר".

דברי שיח בהר בחוקותי - תשפ.pdf
(374.11 KiB) הורד 282 פעמים

מיני ומינך

הודעהעל ידי מיני ומינך » ו' ספטמבר 04, 2020 12:31 pm

גאולה ושכונותיה.png
גאולה ושכונותיה.png (82.27 KiB) נצפה 9615 פעמים

חרט

הודעהעל ידי חרט » א' ספטמבר 13, 2020 6:27 pm

פרנקל תאומים כתב:האמנם גם הג"ר אברהם יצחק קוק שליט"א ראש ישיבת 'מאור התלמוד' למד ב'הישוב'? לא ידעתי.
בעבר טענו לי בוגרי ישיבתו שאכן הוא, אבל אני נטיתי לחשוב שמדובר בטעות והוא למד כאחיו הגדולים ב'כפר הרואה'. האמנם למד ב'הישוב'?
יש כאן למישהו ידיעה ברורה על כך?
(גם אם התקבל ל'הישוב' כעדותו של רבינו מחולת משמיה דהרב הדרי, עדיין יתכן שבסוף לא הגיע לשם).

(מקור: יד יצחק בן צבי)
קבצים מצורפים
הישוב החדש קוק.jpg
הישוב החדש קוק.jpg (109.91 KiB) נצפה 9397 פעמים

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' ספטמבר 13, 2020 6:33 pm

.
נערך לאחרונה על ידי לייטנר ב ב' אוגוסט 28, 2023 5:12 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' ספטמבר 13, 2020 9:04 pm

חנניה וינברגר זה אותו חנניה שגדל בביתו של הרב ראובן מרגליות ואח"כ גר ברחובות או שזה אדם אחר באותו שם?

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' ספטמבר 13, 2020 9:54 pm

.
נערך לאחרונה על ידי לייטנר ב ב' אוגוסט 28, 2023 5:12 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ציטרון

הודעהעל ידי ציטרון » א' ספטמבר 13, 2020 10:07 pm

ברור שזה הוא. רואים מיד בפנים שלו.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' ספטמבר 14, 2020 8:34 am

א. תודה
ב. לעיל הוזכרו קשריו של ר' יידל אם ה'בית ישראל'. הוא היה מספר, בין השאר, שהוא חשב להקים בתוך ה'יישוב' מקווה לבחורים, אולם בעצתו של הבית ישראל נמנע מכך.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ב' ספטמבר 14, 2020 9:03 am

אני לא יודע אם הוא סיפר זאת או לא, אבל למי שקצת מכיר את הלך רוחו של ר' יידל ובודאי הלך רוחם של הבחורים (גם אלו מבתים חסידיים מודרניים), הסיפור נשמע אפעס לא רציני...

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' ספטמבר 14, 2020 9:21 am

גם אני הייתי מפקפק בדברים לולא הייתי שומע אותם מר' יידל עצמו

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' ספטמבר 14, 2020 11:33 pm

גם אני שמעתי זאת באוזניי מר' יידל (כמדומה שכבר הזכרתי זאת היכןשהוא לעיל), ור' יידל אמר שתגובתו של ה'בית ישראל' היתה- "מי ישמור?..."

אם כי אני מבין את תמיהתו של הרב 'בן ירושלים' (לגבי ר' יידל שהיה קאלטער ליטוואק, אמנם לגבי הבחורים, בזמני היו הרבה בחורים שכיתתו רגליים לסאדיגורא ברח' פנקס וכיו''ב כדי לטבול בערבי שבתות והיו אף בודדים מבתים חסידיים מודרנים ש''נשרפו'' ב'הישוב', שהשתדלו ללכת יום יום או עכ''פ כמה פעמים בשבוע. תמיד היו גם כמה בחורים חב''דים ב'הישוב' שהעניין של המקווה היה מאד חשוב להם).

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ג' ספטמבר 15, 2020 12:00 am

בזמני אני לא מכיר אפילו בחור אחד שהקפיד על מקוה. ה'בית ישראל' היה עוד לפני התקופה שלי .

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' ספטמבר 15, 2020 12:37 am

מה עם הבן דוד החב''דניק?.....
(אגב, הלא ה'בית ישראל' נלב''ע אחרי שסיימת את ה'הישוב'. לא שזה משנה את עיקר דבריך).

בכל אופן, כך ר' יידל סיפר, ועכשיו כשאני חושב על זה, נראה לי שאדרבה, זה בדיוק המסר שהוא הביע בסיפור הזה... כלומר הוא בא להביע את הלך הרוח שלו שכפי שכתבת זה לא היה הלך רוח שהתלהב ממקווה... הוא רמז בזה לביקורת החדה שלו על הליכה של בחורים צעירים למקווה וגם גיבה אותה ברבי חסידי שהיה לו קשר איתו..

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' ספטמבר 15, 2020 12:48 am

חרט כתב:
פרנקל תאומים כתב:האמנם גם הג"ר אברהם יצחק קוק שליט"א ראש ישיבת 'מאור התלמוד' למד ב'הישוב'? לא ידעתי.
בעבר טענו לי בוגרי ישיבתו שאכן הוא, אבל אני נטיתי לחשוב שמדובר בטעות והוא למד כאחיו הגדולים ב'כפר הרואה'. האמנם למד ב'הישוב'?
יש כאן למישהו ידיעה ברורה על כך?
(גם אם התקבל ל'הישוב' כעדותו של רבינו מחולת משמיה דהרב הדרי, עדיין יתכן שבסוף לא הגיע לשם).

(מקור: יד יצחק בן צבי)

יש''כ.

הגרא''י קוק שליט''א והדיין הגר''ב בארי (נכד הגרי''מ חרל''פ זצ'''ל, וחתן הרב בר שאול מרחובות). ולהבחל''ח צבי ויינמן ואליעזר קיסטר ז''ל
שני הראשונים וגם זה האחרון (ר''א קיסטר ז''ל) המשיכו אח''כ יחד גם בישיבת פוניבז'. הגר''ב בארי למד אצל הגר''א ברודיאנסקי גם אחר נישואיו, בכולל 'שבט מיהודא'.

אגב, היכן ר' יידל???
(כנראה דצ''ל שהגר''א ברודיאנסקי היה הר''מ של השיעור הגבוה, וצילמו את בני השיעור עם הר''מ שלהם בלבד.. ועדיין צ''ע..)

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ג' ספטמבר 15, 2020 3:05 pm

פרנקל תאומים כתב:מה עם הבן דוד החב''דניק?.....
(אגב, הלא ה'בית ישראל' נלב''ע אחרי שסיימת את ה'הישוב'. לא שזה משנה את עיקר דבריך).

בכל אופן, כך ר' יידל סיפר, ועכשיו כשאני חושב על זה, נראה לי שאדרבה, זה בדיוק המסר שהוא הביע בסיפור הזה... כלומר הוא בא להביע את הלך הרוח שלו שכפי שכתבת זה לא היה הלך רוח שהתלהב ממקווה... הוא רמז בזה לביקורת החדה שלו על הליכה של בחורים צעירים למקווה וגם גיבה אותה ברבי חסידי שהיה לו קשר איתו..

אחד מהבני דודים החבדיים היה גם חבר לחדר במשך שנתיים. לא זכור לי שמעולם המקוה הטריד אותו.

גם אם נקבל שאכן ר' יידל דיבר עם ה'בית ישראל' על מקוה, להבנתי זה לצד השלילי היינו בסגנון ובשפה שמצפה לשמוע תשובה שלילית (ואולי אחד מהגעררער'ס העלה זאת בפניו)

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' ספטמבר 15, 2020 4:40 pm

.
נערך לאחרונה על ידי לייטנר ב ב' אוגוסט 28, 2023 5:13 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דעת_האברך

הודעהעל ידי דעת_האברך » א' ספטמבר 20, 2020 9:20 pm

מישהו יודע האם ר' יידל זצ"ל היה הולך לירקון בראש השנה ב"תהלוכת" התשליך השנתית?
[כמדומני שהרב בן ציון קרמר והרב קצבורג שבידלחט"א לא היו הולכים אלא אומרים תשליך ליד הכיור הסמוך לבית מדרש].

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 105 אורחים