מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגאון ר' יידל קולודצקי זללה"ה

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
ביעתא בכותחא

Re: הגאון ר' יידל קולודצקי זללה"ה

הודעהעל ידי ביעתא בכותחא » ג' מאי 22, 2018 10:33 pm

משוש דורים כתב:היום הלכה לעולמה, זוגתו הרבנית דבורה קולדצקי ע"ה, בת הרה"ח רבי יונה מרגליות ז"ל מחסידי ראדזין. אחיה הוא חוקר התלמוד והמדרש המפורסם הרב מרדכי מרגליות.

יושבים שבעה בביתם רחוב פומבדיתא 11 ת"א.
במוצש"ק נשא, ישבו הילדים כל אחד בביתו.
הרב כתריאל ישב במוצש"ק בביתו רח' חברון 7 בני ברק.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' מאי 22, 2018 11:10 pm

שמחו כתב:יש קשר משפחתי בין ר"י קולידצקי לר"י קוליץ? [מלבד גיס של גיס]. שהרי היינו קוליץ היינו קולדצקי.

שמו המקורי של הג"ר דוד נחמן קולידצקי היה אברהם אליהו פרשיצקי, אך הסבא מנובהרדוק סייע לו להימלט מן הצבא הרוסי ונתן לו דרכון מזויף בשם דוד נחמן קולידצקי, ובשם זה השתמש עד מותו. ילדיו קיצרו את השם מקולידצקי לקוליץ.

ישנו גם יבל"ח הג"ר יצחק קולדצקי שליט"א (חתדב"נ רשכבה"ג מרן בעל ה'דרך אמונה' שליט"א) בהג"ר שכנא זצ"ל.

למיטב הידוע, אין קשר בין המשפחות.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ה' מאי 24, 2018 11:15 am

ברשימה זו https://www.inn.co.il/News/News.aspx/373895 נכתב שר' ידל למד בהגיעו לארץ בישיבת מרכז הרב אצל הרי"מ חרל"פ. לי לפחות זה בגדר חידוש גדול. כמה זמן היה שם? האם היה ממש תלמיד הישיבה?

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ה' מאי 24, 2018 2:25 pm

גביר כתב:ברשימה זו https://www.inn.co.il/News/News.aspx/373895 נכתב שר' ידל למד בהגיעו לארץ בישיבת מרכז הרב אצל הרי"מ חרל"פ. לי לפחות זה בגדר חידוש גדול. כמה זמן היה שם? האם היה ממש תלמיד הישיבה?

הסופר שכתב את הכתבה הזו, ר' יאיר חרל"פ, מספר בלשונו שלו את הדברים שאמר לו ישירות אל המצלמה הרב הדרי זצ"ל. ובכן הנה הדברים (https://www.inn.co.il/News/News.aspx/371797 החל מדקה 9:20):
סיפר לי הרב קולודצקי. הרב קולודצקי היה תלמיד של ר' שמעון שקופ בגרודנא, והיה פליט מהמלחמה השנייה. הגיע ארצה כפליט, כמו כל הפליטים, על כל פנים בתקופה הראשונה, הרגיש בודד ועראי ובלי תומך ובלי משפחה מסודרת. והגיע גם למרכז. כנראה שבמסגרת הזו הוא גם התייצב - את הפרט הזה לא שמעתי אבל כך הבנתי - בפני הרב חרל"פ שהיה ראש הישיבה שם. הוא עוד לא ידע את דרכו. כעבור כמה ימים הוא הלך ברחוב בירושלים. הוא היה חניך הישיבות הליטאיות עם המסגרת שלהן, והרב חרל"פ הבחין בו ברחוב כשהוא הלך בצד אחד של המדרכה והוא היה מעבר לכביש. הרב חרל"פ ראה אותו, אז הוא חצה את הכביש והלך במאור פנים לקראתו, ושאל אותו מה שלומכם וכו' וכו'. הרב קולודצקי סיפר לי שזה מאוד רומם אותו. מי שהיה רגיל בצורת ההנהגה של ישיבות ליטא, ההבדלים בין ראש הישיבה לבין תלמיד, במיוחד פה שזה לא כל כך תלמיד, ואדם פליט שאין לו מסגרת משפחתית, אז ראש הישיבה עובר את הכביש רק כדי להגיד לי בוקר טוב ולשאול מה שלומי. הפשט ברב חרל"פ שהוא היה מסביר פנים לכל אדם, על אחת כמה וכמה לבן תורה שהיה פליט, אז בוודאי שהוא ראה חובה לעצמו לקרב אותו. אני שמעתי את הסיפור הזה ממנו לפני כמה שנים טובות. הוא עצמו סיפר לי את זה. זה צריך להיות תש"א-תש"ב, דהיינו זה סיפור של עשרות רבות של שנים, ועדיין ההרגשה הטובה שהרב חרל"פ העניק לבן ישיבה פליט ליבבה אותו עד כדי כך שהוא העביר את זה גם אלי.

בספרו של הנ"ל שירת הי"ם, עמ' 405, הניסוח רזה יותר ולא כולל את מרכז הרב כלל:
קולודצקי1.png
קולודצקי1.png (19.11 KiB) נצפה 16190 פעמים

(וע"ע כאן viewtopic.php?t=27979&start=400#p396009).

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ה' מאי 24, 2018 3:15 pm

אני מבין שרבי יהודה קולדצקי הגיע לישיבת מרכז הרב בעקבות הסרטיפיקט שקיבל באותם ימים בהשתדלות ישיבת מרכז הרב.

ואוסיף כאן סיפור יפה ששמעתי מהרב הדרי זצ"ל:
בשנות לימודי בישוב החדש הגיעו יום אחד האחים הרבנים לבית קוק רבי שלמה זצ"ל ויבדלחט"א רבי שמחה שליט"א שכבר למדו בישיבה גדולה, יחד עם אחיהם הצעיר רבי אברהם יצחק שליט"א ראש ישיבת מאור התלמוד ברחובות כדי להכניסו לישיבה, רא"י היה אז צעיר מאד ולא היה נראה שיתקבל לישיבה, אך למרות זאת הוא התקבל לישיבה, לפליאתי סיפר רבי יודל כי ביום הראשון שעלה לארץ הגיע מיד לישיבת מרכז הרב, ופגש שם את רבי רפאל קוק זצ"ל (אביהם של הרבנים לבית קוק), והתחיל לדבר אתו בלימוד, כשהגיע הלילה לא היה לו היכן לישון, ורבי רפאל הזמינו ללון בבית חמיו בבית מנדלבוים המפורסם, למעשה סיפר רבי יודל לא לא ישנתי כל הלילה, כאשר כל הזמן המשיך רבי רפאל לדבר אתי בלימוד, נו, סיים רבי יודל, אחרי כזו הכנסת אורחים מיוחדת אני יכול שלא לקבל את בנו לישיבה?!

גביר

הודעהעל ידי גביר » ה' מאי 24, 2018 3:36 pm

מן הדברים עולה, לכאורה, שר' ידל לא ממש למד במרכז אלא רק ביקר שם, אולי כמה פעמים, אך לא נמנה על תלמידי הישיבה. רי"מ חרל"פ, בצדקותו, זיהה אותו ברחוב יותר וניגש לעודד אותו.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' מאי 24, 2018 3:40 pm

גביר כתב:ברשימה זו https://www.inn.co.il/News/News.aspx/373895 נכתב שר' ידל למד בהגיעו לארץ בישיבת מרכז הרב אצל הרי"מ חרל"פ. לי לפחות זה בגדר חידוש גדול. כמה זמן היה שם? האם היה ממש תלמיד הישיבה?

חסום לי.

בכל אופן, כידוע, ת"ח ובני ישיבות רבים ממזרח אירופה שרצו להימלט מאירופה הבוערת התאמצו לקבל סרטיפקטים דרך הישיבות הבודדות שהיו אז בארץ, כאשר לכל ישיבה היתה אפשרות לבקש כמות מסויימת של רשיונות עליה עבור תלמידים שיבואו ללמוד בה.
כך אירע שהיו לא מעט ת"ח ובני ישיבה שקיבלו את הסרטיפקט דרך ישיבת 'מרכז הרב', ומשכך, כשהגיעו ארצה, היה עליהם ללמוד בה תקופה מסויימת גם אם לא בהכרח הזדהו עם רוחה (אע"פ שכידוע באותם שנים, בוודאי בתקופת הגרי"מ חרל"פ בה אנו עוסקים [שנת תש"ב], לא היה כמעט שוב הבדל בינה ובין הישיבות האחרות. זאת מלבד העובדה שהיא היתה אז בתקופה של דעיכה).
עכ"פ, לאור דבריו של הרב חלמישצור אני רואה שכנראה הג"ר יידל לא באמת למד שם (את הרב הדרי כבר א"א לשאול..), אבל גם א"כ, אין בזה חידוש גדול וכנ"ל, ומסתמא היה זה לתקופה קצרה (ולו בשל העובדה האמורה שהישיבה היתה אז בתקופת דעיכה).

אולי מי מכם שילך לשם עכשיו לניחום אבלים, יוכל להתעניין על כך בעדינות אצל ר' כתריאל...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' מאי 24, 2018 3:52 pm

מחולת המחנים כתב:אני מבין שרבי יהודה קולדצקי הגיע לישיבת מרכז הרב בעקבות הסרטיפיקט שקיבל באותם ימים בהשתדלות ישיבת מרכז הרב.

ואוסיף כאן סיפור יפה ששמעתי מהרב הדרי זצ"ל:
בשנות לימודי בישוב החדש הגיעו יום אחד האחים הרבנים לבית קוק רבי שלמה זצ"ל ויבדלחט"א רבי שמחה שליט"א שכבר למדו בישיבה גדולה, יחד עם אחיהם הצעיר רבי אברהם יצחק שליט"א ראש ישיבת מאור התלמוד ברחובות כדי להכניסו לישיבה, רא"י היה אז צעיר מאד ולא היה נראה שיתקבל לישיבה, אך למרות זאת הוא התקבל לישיבה, לפליאתי סיפר רבי יודל כי ביום הראשון שעלה לארץ הגיע מיד לישיבת מרכז הרב, ופגש שם את רבי רפאל קוק זצ"ל (אביהם של הרבנים לבית קוק), והתחיל לדבר אתו בלימוד, כשהגיע הלילה לא היה לו היכן לישון, ורבי רפאל הזמינו ללון בבית חמיו בבית מנדלבוים המפורסם, למעשה סיפר רבי יודל לא לא ישנתי כל הלילה, כאשר כל הזמן המשיך רבי רפאל לדבר אתי בלימוד, נו, סיים רבי יודל, אחרי כזו הכנסת אורחים מיוחדת אני יכול שלא לקבל את בנו לישיבה?!

טוב, עכשיו תורי להצביע על חידוש.
האמנם גם הג"ר אברהם יצחק קוק שליט"א ראש ישיבת 'מאור התלמוד' למד ב'הישוב'? לא ידעתי.
בעבר טענו לי בוגרי ישיבתו שאכן הוא, אבל אני נטיתי לחשוב שמדובר בטעות והוא למד כאחיו הגדולים ב'כפר הרואה'. האמנם למד ב'הישוב'?
יש כאן למישהו ידיעה ברורה על כך?
(גם אם התקבל ל'הישוב' כעדותו של רבינו מחולת משמיה דהרב הדרי, עדיין יתכן שבסוף לא הגיע לשם).

חיימקה

הודעהעל ידי חיימקה » ה' מאי 24, 2018 3:54 pm

פרנקל תאומים כתב:

חסום לי.

קבל - ממה שקשור לכאן

אביא מעט ממה שסיפר הרב הדרי:

ענווה של הרב חרל"פ:

סיפר לי הרב קולדצקי שכאשר הוא הגיע לישיבת 'מרכז הרב' הוא היה פליט מהמלחמה. לפני כן היה תלמיד של הרב שמעון שקופ מגרודנא.

בירושלים קיבלו את פניו בחמימות כמנהג ארץ ישראלים שקלטו מה שקראו אז 'פליטים'. עדיין הקליטה לא הייתה פשוטה לאותם ניצולי מלחמה או שואה. יום או יומיים אחרי שהתקבל לישיבת מרכז - הרב הלך התלמיד החדש קולדצקי ברחוב והרב חרל"פ הלך במדרכה ממול. כאשר הרב חרל"פ ראה אותו, הוא היה צעיר רק בן 20 והרב חרל"פ היה כבר ראש ישיבה מכובד ומפורסם.

עדיין הרב חרל"פ לכבודו של הפליט וכדי לקרבו ולעודדו,חצה את הכביש פנה אל התלמיד בחמימות ושאלו לשלומו, התעניין במה יוכל לסייעו והחל לו הצלחה רבה . שנים רבות אחרי זה הרב קולדצקי תמיד זכר את המחווה של ראש הישיבה ונהג לספר זאת בהרבה חום והערצה לצניעות הירושלמית ולענווה המיוחדת של איש ירושלים הרב חרל"פ. הוסיף הרב הדרי וציין: במיוחד מי שבא מהאסכולה הליטאית שהכיר את ר' שמעון ואת ר' ברוך בער, איך ראש ישיבה כמו הרב חרל"פ לא מרגיש שיש לו עניין של כבוד, ואם יש פליט שצריך לעודד את רוחו אז חוצים את הכביש לכבודו כדי לאחל לו הצלחה.

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » ה' מאי 24, 2018 4:12 pm

פרנקל תאומים כתב:, אבל אני נטיתי לחשוב שמדובר בטעות והוא למד כאחיו הגדולים ב'כפר הרואה'. .

טעות נוספת. הג"ר שמחה אף הוא למד בישוב. וסיים כמובן.

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ה' מאי 24, 2018 4:13 pm

חיימקה כתב: הוסיף הרב הדרי וציין: במיוחד מי שבא מהאסכולה הליטאית שהכיר את ר' שמעון ואת ר' ברוך בער, איך ראש ישיבה כמו הרב חרל"פ לא מרגיש שיש לו עניין של כבוד, ואם יש פליט שצריך לעודד את רוחו אז חוצים את הכביש לכבודו כדי לאחל לו הצלחה.

לא דק בלישניה.
כאילו שלר' שמעון ור' ברוך בער "היה ענין של כבוד"

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ה' מאי 24, 2018 4:15 pm

1. הצעת הרבנים מחולת המחניים ופרנקל תאומים שהרב קולודצקי עלה באמצעות סרטיפיקט של מרכז הרב, אף שהיא הגיונית ומסבירה קצת, זוקקת אישוש והסבר (בערך הויקיפדי מצוין שהרב 'הצליח לעלות לישראל בשנת ה'תש"א (1941) באמצעות סרטיפיקט שהושג בשבילו על ידי אחיו, משה בארי (קולודוצקי), שכבר התגורר בישראל'). בכל מקרה נראה ברור שגם אם היה כן, הרב רק נקלע למרכז לזמן מה והמשיך הלאה.

2. ביחס להכנסת האורחים בבית מנדלבום שם התגוררו אותן שנים הרב רפאל ומשפחתו, ראה אצל דומב במאמרו 'הרב שלמה זלמן בהר"ר רפאל הכהן קוק זצ"ל', שמעתין, 107-8, כסלו-אדר תשנ"ב, עמ' 18
בית מנדלבום.png
בית מנדלבום.png (19.36 KiB) נצפה 16139 פעמים

3. ביחס למקום לימודיו 'התיכוני' של הרב א"י קוק דרחובות אין לי מה לחדש. רק לציין מה שכבר סברתי להניחו באשכול זה (viewtopic.php?f=19&t=29167), אל מסמך שפירסם לאחרונה ארכיון המדינה: רשימת משפחת הרב רפאל קוק בירושלים שנת תש"ז. ובכן לפחות כבן 6 אנו יודעים בוודאות שלמד בבית הספר מוריה של המזרחי (וגם אחיו הרב שמחה למד בישיבת בנ"ע, ודלא כהרב יושב סתר; ושמא עבר בין המוסדות, אך יש לזכור שרשימה זו בהיותו בן 15.5).
משפחת הרב רפאל קוק שנת תשז - ארכיון המדינה.jpg
משפחת הרב רפאל קוק שנת תשז - ארכיון המדינה.jpg (68.4 KiB) נצפה 16139 פעמים

4. הרב חבר פורום אוצה"ח, עיין בלשונו המדויקת של הרב הדרי שציטטתי לעיל וראה דלא נחית לעניין הכבוד כלל.
נערך לאחרונה על ידי חלמישצור ב ה' מאי 24, 2018 5:34 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ה' מאי 24, 2018 5:28 pm

.
נערך לאחרונה על ידי לייטנר ב ב' אוגוסט 28, 2023 5:09 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ו' מאי 25, 2018 12:06 am

חיימקה כתב:קבל - ממה שקשור לכאן

אביא מעט ממה שסיפר הרב הדרי:

סיפר לי הרב קולדצקי שכאשר הוא הגיע לישיבת 'מרכז הרב' הוא היה פליט מהמלחמה. לפני כן היה תלמיד של הרב שמעון שקופ מגרודנא.

בירושלים קיבלו את פניו בחמימות כמנהג ארץ ישראלים שקלטו מה שקראו אז 'פליטים'. עדיין הקליטה לא הייתה פשוטה לאותם ניצולי מלחמה או שואה. יום או יומיים אחרי שהתקבל לישיבת מרכז הרב הלך התלמיד החדש קולדצקי ברחוב והרב חרל"פ הלך במדרכה ממול. כאשר הרב חרל"פ ראה אותו, הוא היה צעיר רק בן 20 והרב חרל"פ היה כבר ראש ישיבה מכובד ומפורסם.

עדיין הרב חרל"פ לכבודו של הפליט וכדי לקרבו ולעודדו,חצה את הכביש פנה אל התלמיד בחמימות ושאלו לשלומו, התעניין במה יוכל לסייעו והחל לו הצלחה רבה. שנים רבות אחרי זה הרב קולדצקי תמיד זכר את המחווה של ראש הישיבה ונהג לספר זאת בהרבה חום והערצה לצניעות הירושלמית ולענווה המיוחדת של איש ירושלים הרב חרל"פ. הוסיף הרב הדרי וציין: במיוחד מי שבא מהאסכולה הליטאית שהכיר את ר' שמעון ואת ר' ברוך בער, איך ראש ישיבה כמו הרב חרל"פ לא מרגיש שיש לו עניין של כבוד, ואם יש פליט שצריך לעודד את רוחו אז חוצים את הכביש לכבודו כדי לאחל לו הצלחה.

טוב, כבר רואים שהרשימה הזאת לא מדוייקת. ר' יידל כמובן לא היה בן עשרים כשהוא הגיע לירושלים. הוא היה אז כמעט בן שלושים.

מעניין לראות את ההבדלים בין הדברים האלו שכתב העיתונאי בלשונו ובין הדברים המקוריים שנאמרו בהקלטה ע"י מקורם-הרב הדרי שהביאם הרב חלמישצור למעלה. כך טבען של שמועות ושל סיפורים מתגלגלים... הלא בתמלול של הרב הדרי המובא למעלה בכלל לא מופיע שהוא למד ב'מרכז הרב' כ"א רק שהוא "גם הגיע לשם" (כמבקר בעלמא), ובכתבה של העיתונאי כבר מופיע שהוא "התקבל לישיבת מרכז הרב" ושהוא היה תלמיד שם (מה שכאמור בהחלט יתכן, אבל עכ"פ לא נאמר בדבריו של הרב הדרי, ובספר "שירת הים" נראה שאינו כן [אף שאת הספר כמו גם את הכתבה והראיון כתב/ערך אותו אדם, יאיר חרל"פ. וצ"ע] ).
נערך לאחרונה על ידי פרנקל תאומים ב א' מאי 27, 2018 10:59 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ו' מאי 25, 2018 12:20 am

חלמישצור כתב:3. ביחס למקום לימודיו 'התיכוני' של הרב א"י קוק דרחובות אין לי מה לחדש. רק לציין מה שכבר סברתי להניחו באשכול זה (viewtopic.php?f=19&t=29167), אל מסמך שפירסם לאחרונה ארכיון המדינה: רשימת משפחת הרב רפאל קוק בירושלים שנת תש"ז. ובכן לפחות כבן 6 אנו יודעים בוודאות שלמד בבית הספר מוריה של המזרחי (וגם אחיו הרב שמחה למד בישיבת בנ"ע, ודלא כהרב יושב סתר; ושמא עבר בין המוסדות, אך יש לזכור שרשימה זו בהיותו כבר בן 17).
משפחת הרב רפאל קוק שנת תשז - ארכיון המדינה.jpg

4. הרב חבר פורום אוצה"ח, עיין בלשונו המדויקת של הרב הדרי שציטטתי לעיל וראה דלא נחית לעניין הכבוד כלל.

כמובן שלימודיו של הגרא"י קוק מ'מאור התלמוד' בביה"ס 'מוריה' (מסתמא בירושלים) לא סותרים לכך שלמד אח"כ ב'הישוב החדש'. בימים ההם, מביה"ס מוריה בת"א למשל, היו בהחלט מגיעים מפעם לפעם תלמידים ל'הישוב' (כאלה שבאו מן המשפחות התורניות יותר ששלחו ל'מוריה').

לגבי מקום לימודיו התיכוני של הג"ר שמחה קוק, אני סבור כדבריך שהוא לא למד ב'הישוב', בוודאי לא סיים את לימודיו שם. יש לי כמה סיבות להניח כן ואכמ"ל. הרב יושב סתר, אולי תברר זאת שוב?
הרב גביר, הלא לך יש קשרים עם הג"ר שמחה, אולי תברר זאת אצלו בהזדמנות, ותשאל גם לגבי אחיו הצעיר הגרא"י, בטוחני שהוא יענה לך בחביבות.

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » א' מאי 27, 2018 12:33 am

כפי הנראה טעיתי לגבי ר' שמחה קוק.
בל"נ אברר את זה שוב.

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' מאי 27, 2018 8:18 am

יושב סתר כתב:כפי הנראה טעיתי לגבי ר' שמחה קוק.
בל"נ אברר את זה שוב.

הרב שמחה שליט"א לא למד בישוב. אחיו, הראי"ה שליט"א למד שם ואחר שסיים עבר לפונוביז'.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' מרץ 03, 2019 8:57 pm

יעויין באשכול על הג''ר אפרים ברודיאנסקי זצ''ל ששימש בשנים תשי''ב-תשי''ח כר''מ ב''הישוב'':
viewtopic.php?f=19&t=44270#p522506

בהמשך האשכול שם הועלו ארבע תמונות משותפות של הג''ר אפרים עם מו''ר ר' יידל, שתי תמונות שלהם בחברת תלמידים, ושתי תמונות נוספות מחנוכת הבית לבניין הישיבה ברח' פומבדיתא (בחברת הגרא''י אונטרמן [הרה''ר לת''א דאז], והג''ר דוד חדש זצ''ל [ר''מ ב''הישוב'' עד פטירתו בשנת תשל''ז] ).

כמו''כ הועלתה שם תמונת מצבתו של הג''ר חיים מרדכי ברונרוט ראב''ד ת''א (נלב''ע בשנת תש''י), ששימש יו''ר הנהלת הישיבה, והוזכר באשכול לעיל כמה פעמים.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' מרץ 04, 2019 9:12 am

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' מרץ 04, 2019 8:00 pm

גביר כתב:עוד על ה'יישוב'
https://amhasefer.wordpress.com/2017/08 ... %a8%d7%90/

התוכל להעתיק עבור החסומים?

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ב' מרץ 04, 2019 8:27 pm

ישיבת היישוב החדש – הישיבה התיכונית הראשונה
אוגוסט 17, 2017 על-ידי amhasefer רשימה לפרשת "ראה"

ישיבת היישוב החדש (נודעת גם בשם ישיבת הרב עמיאל) היא ישיבה תיכונית חרדית השוכנת בתל אביב; חלוצת הישיבות התיכוניות ביישוב החדש. נוסדה בשנת תרצ"ז (1937). הישיבה ידועה בעיקר במשמעת הקפדנית שנוהגת בה ובסגירות המאפיינת אותה. השילוב של ישיבה עם לימודי חול מעורר התנגדות בעולם החרדי. החשש מהקמת "גימנסיה דתית" הוציאה בעבר מחאות נמרצות ואף חרמות מאת גדולי הרבנים. אך עם כל זאת הצליחה ישיבת היישוב החדש לחמוק מתחת "עיני הראדאר" ואינה מוחרמת בציבוריות החרדית.

פרופ' מרדכי ברויאר סקר במאמרו את "שורשיה ההיסטוריים של הישיבה התיכונית", והתייחס גם לפרשת ייסוד ישיבת היישוב החדש. המאמר נדפס בתוך "במשוך היובל: חמישים שנה למדרשיית נעם", עמ' 127-141. (ראה נא כאן)

ברשימה הבאה נכיר מעט את דמותו של הרב יצחק הלפרין ממייסדי הישיבה, "בזכות" מחיקות שמצאנו באחד הספרים בספריית הרמב"ם.

גם "מחיקות" אלו נוגעות בשאלה איך להגדיר את המוסד: "ישיבה עם למודי חול" או "גימנסיה דתית"?

ספר "טוב לזכרון" לר' מרדכי קלזר, יצא לאור במהדורת צילום בשנת תשכ"ח (1968), בצירוף הקדמה חדשה בהדפסת סטנסיל.
d7a9d790d795d79c2d790.jpg
d7a9d790d795d79c2d790.jpg (132.44 KiB) נצפה 14858 פעמים

בהקדמה מובאים תולדות משפחת המחבר. באחד העמודים ישנן מחיקות, אך ניתן לקרוא מה שתחתיהן. המחיקות קשורות לתיאורו של אחד מצאצאי המחבר, ר' יצחק הלפרין.

וכך כתוב שם (המחיקות בתוך סוגריים מרובעות):

עם עלייתו ארצה [היה מן המיסדים של הגמנסיה הדתית הראשונה בתל אביב אבל היתוש ש]נכנס לו בראש להתמסר לחדרים וישיבות [בתנאים של רוסיה] לא הרפה ממנו גם בארץ ומצא לו כר [לפעולה על יד רבה הראשון של תל אביב המנדטורית הגאון הרב ארונסון זצ"ל והרחיב את בית הספר והישיבה מיסודו ויזם] את הישיבה התיכונית הראשונה בארץ ישיבת ישוב החדש בתל-אביב פעל למענה וממשיך לפעול עד שזכה [לראות שני בתי ספר עם ישיבה אחת בתל אביב ושניה ביפו אחרי מלחמת הקוממיות וגם כתוספת לישיבה התיכונית גם כולל אברכים] זכה לראות נחת מתלמידיו ותלמידי תלמידיו [ ובתוכם בנו איש המדע והתורה אחד מארבעה מפקחי החנוך בירושלים השלמה ר' אברהם רון (הלפרין)].

d7a9d790d795d79c1.jpg
d7a9d790d795d79c1.jpg (99.81 KiB) נצפה 14858 פעמים

מחיקות זהות קיימות גם בשלושת עותקי הספריה הלאומית. כנראה שהמביא לבית הדפוס חשש והחליט למתן את דבריו.

הקטע ובו המחיקות עוסק בפועלו של הרב הלפרין בשדה החינוך התורני בתל אביב. במה ובמי המדובר?

בקשתי את עזרתו של מכובדי, חותן אחי, ר' שאול יהודה הי"ו, מלומד ואיש ספר, שחבש את ספסלי "ישיבת היישוב החדש" במשך חמש שנים, בתחילת שנות החמישים. וכך כתב לי:

אבישי היקר,

ר׳ יצחק הלפרין מיקירי תל אביב יסד את ישיבת תל אביב בימי הרב אהרונסון
ואת ישיבת הישוב החדש בימי הרב עמיאל ואני נמנה על בוגריה.

אני מניח שהמחיקות נוצרו על פי בקשת הרב הלפרין, בחלקן בגלל אי הדיוקים (הוא לא היה אחד מן המייסדים של "הגמנסיה" הדתית בתל אביב. אולי של הישיבה התיכונית הראשונה, אבל הוא העדיף את הביטוי "ישיבה עם לימוד חול"), בחלקן בגלל ביטויים שלא אהב ("יתוש"), ובחלקם מטעמי אי-רלוונטיות וצניעות (כמו הזכרת בנו ר' אברהם רון-הלפרין).

אוסיף גם כי ר' יצחק הלפרין מייסד הישיבה היה המנהל האדמיניסטרטיבי שלה. ה"משגיח" היה הרב יהודא (ר' יודל) קולדצקי שהטיל מוראו ומרתו על התלמידים, והגאון מו"ר הרב אפרים בורודיאנסקי היה הגדול האמיתי.

בראש השנה היה ר' יצחק הלפרין התוקע בשופר. גם גיסי ואחותי נ"ע היו מתפללים בישיבה, ורי יודל היה מסדר את מקומי לידם וזו היית זכות וגם חוויה. הרב יצחק הלפרין היה "בעל תקיעה" בצעירותו אצל רבנו חיים מבריסק (נדמה לי בתקופת וואלוז'ין שלו), והתקיעות של ר' יצחק היו לכל הדקדוקים של בריסק. הוא היה אישיות מיוחדת, למדן ואיש מעשה וצדיק גדול (אפילו שהיה מגולח). ליטאי.

בברכה

שאול.

שבת שלום
אבישי

-----------
תגובות
amhasefer
יש כמובן הרבה מאוד לספר, גם באישי וגם בציבורי, אבל בזה אני לא שונה מדורות של בוגרים, ותקצר היריעה.
למרות זאת, אנצל את ההזדמנות לסיפור קצר ושאלה בצידו.
כידוע, בישיבת היישוב החדש היו לימודים גם ביום העצמאות (לימודי קודש בלבד, סדר בוקר והשיעור), אך תלו על הישיבה את דגל ישראל, וכולם היו צריכים להופיע בחולצות לבנות. במקום זמירות של ימי חג שרו בחדר האוכל משירי ארץ ישראל (פזמונים ישראליים).
אני זוכר היטב דבר תורה שאמר לנו הרב קולודצקי (ר' יידל) באחד מאותם ימי עצמאות.
הוא שאל, איך חז"ל למדו מפרשת ואתחנן כמה וכמה הלכות הקשורות לעניין התפילה וכיצד ראוי להתפלל, הרי לכאורה התפילה הזו לא עלתה יפה ומשה רבינו לא נענה לתפילה זו. והשיב: שמשה רבינו כן נענה בתפילה זו, כאשר אמר לו הקב"ה "עלה ראש הפסגה ושא עיניך וגו' ". ההיענות למשה רבינו היתה בכוח הראיה שנתן הקב"ה למשה רבנו ובאותה עת העניק אותו לכל דורות ישראל שבגלות, אותו הכוח להסתכל על הארץ מבחוץ, גם אם מעולם לא היית בה, אבל להרגיש אותו געגוע כמי שנולד וחי בה.
את הדברים הנ"ל אמר ר' ייד'ל בשם הרב קוק, אך מעולם מאז לא שמעתי ממישהו שהכיר את הדברים בדברי הרב קוק או ידע לומר איפה/מתי אמר אותם.
בברכה
איצו ליפשיץ

—————————–

[תגובה שהתקבלה במערכת]
שלום
מעין מקור למה שאמר הרב קולודצקי בשם הרב קוק מופיע במועדי הראיה לז' באדר עמ' רלז. מצורף צילום (כאן).
בברכה
מנחם ויצמן

amhasefer
בענין ישיבת הישוב
בספר על רבי שלמה מזויעהל זצ"ל
ספרו שאשה שאלה היכן ילמד בנה,
וכדרכו עשה "ישוב" במקוה
ואמר שילמד בישוב
והיה לא האמינה שתשובה זו אכן נכונה
והגיע לישיבה רגילה, ועזב הכל, רח"ל.
בברכה
שמואל א.

amhasefer
ר' אבישי היקר,
אני חולק על הכותרת. הישיבה התיכונית הראשונה נוסדה ב- 1936: ישיבת אלומה (ר"ת האגודה למדעי היהדות), מיסודם של ד"ר בנימין משה לוין ויהושע רדלר פרידמן. היא פעלה ברח' סלנט בירושלים, אמנם לא לאורך זמן, אבל זכות הראשונים – שלה היא.
ראה מאמרו של מרדכי בר לב בכתב העת מימד, אב-אלול תשנ"ה, 5, עמ' 26-27. אם לא תמצאהו – אסרוק ואשלח לך אותו.
חזק וברוך,
איל דודסון | מכללת הרצוג | מכללת אורות ישראל

————————-

שלום לאיש יקר, ד"ר איל.
שלום
ידעתי גם ידעתי.
במאמר היסודי של פרופ' ברויאר שהפניתי אליו (ראה שם עמ' 137-136) מזכיר את "אלמה" בתור חלוצת הישיבות התיכוניות, אבל בכל זאת נותן את התואר "הישיבה התיכונית הראשונה, במלוא מובנה" לישיבת היישוב.
סמכתי יתדותי עליו.
תודה.
אבישי

amhasefer
שלום אבישי
נהניתי מהפוסט על הישוב.
ר' אפרים בורודיאנסקי היה קשור לישיבת תל אביב, שהיא חטיבת ביניים יסודית לפני הישוב, והוקמה עוד לפני הישוב ע"י הרב אהרונסון. במשכנה הראשון היא מוקמה ברח' טרומפלדור מול ביה"ק הישן. לר' אפרים היה שם כולל במשך עשרות שנים, וחלק מאברכי הכולל שימשו גם בהוראה.
מאוחר יותר היא עברה לרח' פומבדיתא בסמוך לישוב.
את הישוב הקים הרב עמיאל, כשראש הישיבה הראשון היה ר' ראובן טרופ ורק מאוחר יותר הוחלף ברב קולדצקי שבעצם עיצב את תבניתו של הישוב.
תודה ובברכה.
יוסף איצקוביץ

amhasefer
ר' אבישי,
כדאי היה להזכיר שני ספרים שבהם מוקדש פרק נרחב לישיבת הישוב החדש.
משה בר-יודא 'כצל עובר' (ספר מצויין ותיאור מאד אמין של ישיבת הישוב החדש וישיבת מרכז הרב).
ישראל סגל 'נעילה' (ספר מעניין עם תובנות חשובות).
שבת שלום
יואל

amhasefer
הרב אבישי
שלום רב
על מצבתו של ר' יצחק הלפרין נחרט: "מקים עולה של תורה בתל אביב."
בנו, אברהם רון, היה נשוי לצילה, אחותו של שאול, שהם בני דודים של אמי ע"ה, נחמה לבית יהודה.
אברהם ע"ה גם הוא היה ליטאי מושבע, בן תורה שלא למד בישיבה, אבל חסיד מושבע של ניגוני מודזיץ, ושל האדמו"ר ר' שאול ידידיה זצ"ל
שבת שלום
אריה שטרן

amhasefer
האמת, שהשתכח חלקו של הרב אהרונסון זצ"ל בהעמדת תורה על תילה בת"א. כשהוא הגיע לכהן כרב העיר בתרפ"ג, היה ריק מוחלט מבחינה תורנית והוא הקים שיעורי תורה למשך כמה שעות מידי יום בתל אביב והיה מוסר גם שיעורים לבעה"ב בסגנון ישיבתי.
במקביל, ובהמשך, הקים את ישיבת תל אביב, כעין מכינה בין הבי"ס והתיכון/ הישיבה. לימודי החול היו סוג של ברירת מחדל. הרב עמיאל הקים את היישוב כישיבת המשך לישיבה שהקים הרב אהרונסון, שהוא בגדר חכם שלא נספד כהלכה. [נוסף על חלקו בהצלת רבני רוסיה והעלאתם ארצה, העמדת רבנות ת"א למחלקותיה, על תילה, וכו' וכו']
בברכת הצלחה
יעקב שלמה לוי
מכון "תל אביב של מעלה"

‫יוסף רוזנטל‬‎
יש לציין כי ר' יצחק הלפרין נשוא המאמר היה צאצא למייסד שיבת וואלז'ין, הגאון רבי חיים מוואלאז'ין זצ"ל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' מרץ 05, 2019 2:17 pm

יש''כ להרב חלמישצור שליט''א.

שמו של ר' יצחק הלפרין כבר הוזכר בדפים הראשונים של האשכול כחבר הנהלת הישיבה בימי בראשיתה, יחד עם ה''ה קוסובסקי וה''ה מגיד ז''ל, כאשר יו''ר ההנהלה היה כאמור הג''ר ח''מ ברונרוט ז''ל ראב''ד ת''א.

אגב, בתמונה שבקישור הבא, בין מו''ר ר' יידל והגר''א ברודיאנסקי נראה אדם (מגולח) שעושה רושם שהיה 'מחותן' בשמחה של הישיבה, שמא ואולי זהו ר' יצחק הלפרין שלנטען לעיל היה מעורב מאד בהקמת הישיבה ובביסוסה? או שמא מדובר בהר''ר קוסובסקי או בהר''ר שחור?
viewtopic.php?f=19&t=44270&start=40#p524825

מי יודע?

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » א' יוני 16, 2019 2:01 am

בני ברקי כתב:בד"ה. הגאון רבי נפתלי לב זצוק"ל.
שימש למעלה מ60 שנה ר"מ בישיבת היישוב החדש.

בין השנים תשי"ח-תשע"ט.
נערך לאחרונה על ידי אום אני חומה ב א' יוני 16, 2019 10:17 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » א' יוני 16, 2019 2:48 am

בשעה האחרונה נלב"ע בביה"ח מעייני הישועה בב"ב הרה"ג ר' נפתלי לב זצ"ל מב"ב. היה בן 90, כיהן כר"מ בישיבת היישוב החדש בת"א במשך למעלה מ-60 שנה והעמיד אלפי תלמידים. ההלוויה תצא מחר יום א', י"ג סיון תשע"ט בשעה 14:30 בצהריים מביתו רח' הרב הירש 23 בבני ברק לביה"ח ויזניץ בעיר. עכ"ל ההודעה.
(כמובן - בית חתנו הגר"י רפפורט. הוא עצמו היה גר ברח' בלוי.)

קשה להספיד בשעה זו. מה אומר, היה אדם מיוחד, זכה ללון כל ימיו בעומקה של הלכה ולהעמיד תלמידים לאלפיהם. ועם זאת, היה ענוותן ושפל ברך, חף מגינונים כלשהם. יהודי נדיר.

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' יוני 16, 2019 8:22 am

ברוך דיין האמת. היה מכונה הרנ"ל, פעם אחת אחד התלמידים אף החל בשאלה בשיעור ובמקום 'הרב אמר' טעה ואמר 'הרנ"ל אמר', טעות שכמובן הביכה אותו, אך הרב הרגיע אותו ואמר לו שהוא רגיל לכינוי זה ויש אף שחשבו שזהו שמו.
תלמיד חכם ישיבתי עם ניחוח של עממיות יהודית גליציאנית שורשית ועסיסית [ כפי שסיפר לי בזמנו נולד בלמברג והיה שם עד קצת לפני הבר מצווה, ובכלל דומה שהדיבור על אודות מדינת ועיר לידתו היה חביב עליו] וככזה איש שיחה נעים ורחוק מגינונים. נהג לספר בחנוכה את סיפור הצלתו בשואה ועלייתו לאה"ק [בזמנו רשמתי את הדברים מפיו, יתכן שהרשימה שמורה עדיין בבית ההורים, בלנ"ד אם אמצא אעלה] תנצב"ה.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » א' יוני 16, 2019 9:39 am

גביר כתב:[ כפי שסיפר לי בזמנו נולד בלמברג והיה שם עד קצת לפני הבר מצווה, ובכלל דומה שהדיבור על אודות מדינת ועיר לידתו היה חביב עליו] וככזה איש שיחה נעים ורחוק מגינונים. נהג לספר בחנוכה את סיפור הצלתו בשואה ועלייתו לאה"ק [בזמנו רשמתי את הדברים מפיו, יתכן שהרשימה שמורה עדיין בבית ההורים, בלנ"ד אם אמצא אעלה] תנצב"ה.

טעות, בקראקוב.

דעת_האברך

הודעהעל ידי דעת_האברך » א' יוני 16, 2019 10:06 am

בזמני כבר היה מבוגר וזקן יחסית לשאר הרמי"ם והיה מורא ממנו.
שמענו ממנו כמה סיפורים:
א. במסגרת לימוד מסכת נדרים עורר אותנו להיזהר לא להיתפס לקלות בנדרים שעלולה לבוא מתוך הלימוד. הוא סיפר שהיה בבני ברק אברך בעל משפחה מרובת ילדים שלא היה לו כסף לשלם את דמי השכירות שלו כמה חודשים עד שלבעל הבית שלו נמאס שהוא לא משלם לו וכדי להכריח אותו לעזוב את הדירה אסר עליו את הדירה בקונם! האברך רץ בדמעות לסטייפלר (היה זה בימות הקור והגשמים ) והסטייפלר קרא לבעל הבית ואמר לו בחריפות רבה מאד שאם לא יתיר מיד את הנדר רע ומר יהיה גורלו. כמובן התיר את הנדר ולאברך באה רווחה ואורך נשימה לשלם את החוב.
ב. סיפר על בחור שהיה בשיעור ולא הבין את הנלמד וביקש הסבר חוזר. הרנ"ל הסביר שוב אך הבחור הרים ידו שנית שעדיין אינו מבין. הרנ"ל הסביר עוד פעם אך גם לאחר פעם זו הבחור עדיין לא הבין וביקש הסבר נוסף. כעת כבר היה הדבר לטרחה על כולם והרנ"ל אמר לו שיבוא אליו אחרי השיעור והוא יסביר לו. או אז החל הבחור לבכות בכי מר על כך שאינו מבין ובכי זה נגע בלב כל החברים. החברים החליטו לעזור לבחור זה וקבעו לו חברותות עם הבחורים הכי טובים שיסייעו בידו בסדרים ובין הסדרים. בחור זה עלה ונתעלה וכבר כשהגיע לכיתה ה' בישוב עלה לרמה כזו שהוא עצמו היה עוזר לבחורים שעזרו לו בעבר. הרנ"ל סיים את הסיפור שאינו רוצה לגלות לנו את שמו של הבחור, אלא שכיום משמש כר"מ חשוב מאד בישיבה בדרום. [שוחחתי על סיפור זה עם תלמיד חכם שלמד בישוב לפני כחמישים שנה ואמר לי שהסיפור כבר היה מפורסם בזמנו ור"מ זה מלמד דוקא בצפון].
ג. בשעתו הפגינו הבחורים בישיבה על רמת האוכל והרנ"ל נזף בנו מאד על כך ואמר שכשהוא למד בישיבה בשנותיה הראשונות גם כן היתה הפגנה על האוכל אך זה היה כשבאמת לא היה כמעט אוכל לבחורים וההפגנה היתה שהבחורים ישבו ולמדו ולא הגיעו לחדר אוכל, אולם איך אנחנו מעיזים להתלונן על האוכל שאנחנו מקבלים ועוד עושים מהומות על כך...

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' יוני 16, 2019 11:00 am

שומע ומשמיע כתב:
גביר כתב:[ כפי שסיפר לי בזמנו נולד בלמברג והיה שם עד קצת לפני הבר מצווה, ובכלל דומה שהדיבור על אודות מדינת ועיר לידתו היה חביב עליו] וככזה איש שיחה נעים ורחוק מגינונים. נהג לספר בחנוכה את סיפור הצלתו בשואה ועלייתו לאה"ק [בזמנו רשמתי את הדברים מפיו, יתכן שהרשימה שמורה עדיין בבית ההורים, בלנ"ד אם אמצא אעלה] תנצב"ה.

טעות, בקראקוב.

עתה נזכרתי מעשה קטן שיש בו בכדי ללמד על יחסו לבני אדם - פעם הזכיר בכיתה את שמו של אחד מעובדי התחזוקה [כנראה שדיבר על הצורך לשמור על סדר וניקיון כדי לא להקשות עליהם] יהודי בולגרי מיפו בשם אברמיקו, בצירוף תואר הכבוד 'ר'', דבר שעורר צחוק בין התלמידים. הרנ"ל החל לדבר על כך שיש לכבד ואת אותו עובד וכל אדם בכלל, ציין את העובדה שהלה מקפיד בשמירת מצוות כפי השגתו והוסיף שבקהילתו ביפו הוא נחשב אדם נכבד.
[אגב, מה עם אותם עובדים היום - זכורים לי, מלבד ר' אברמיקו הנ"ל, המזכיר ר' גרשון דבורי - שאף אותו הרבנים לא כינו סתם גרשון אלא ר' גרשון, יהודי תימני, סופר סת"ם, איני זוכר את שמו הפרטי, שם משפחתו אאאל"ט תם, אף הוא בן תורה, הנגר, שדומה שמעולם לא ידענו את שמו, אף הוא יהודי יקר וחביב ; אגב כך, האם הבע"ב עודם שם? היה יהודי תלמיד חכם בשם ר' שמאי ארזי, אאל"ט, אחר בשם פרנק, בנו של רצ"פ, בעל חזות של בע"ב אך אף הוא ת"ח, זכור לי גם אדם שהיה אז צעיר, בן תורה, בשם רדר, את שמו הפרטי איני זוכר ]

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » א' יוני 16, 2019 3:16 pm

זכור אזכור את הרנ"ל אשר מאד כיבדנוהו. הוא היה צעיר הרמ"ים בזמני. היה משלב מעט מחידושיו בשיעורים (קראו לזה "רנלי"ם" על שמו, ואילו חידושי ר' דוד חדש שהיה זקן הרמי"ם והיה לפעמים מוסר מערכות שלמות נקראו על ידו "טיול" במלעיל).
במלחמת יוהכ"פ הרנ"ל היה מגוייס לזיהוי חללים. תקופה ארוכה אחרי המלחמה עדיין היה מגוייס. סיפרו שהיה המזהה הראשי בפקוד דרום והיו המון מקרים קשים של חיילים שנהרגו בטנקים והיו תיאורי זוועה על המצב שגילו אותם. (במקומו לימד אז הגר"י שולביץ - חתנו של הרב קולודצקי ולימים העורך של "חברותא"). סיפרו שהיה מומחה גדול וכל המקרים הכי קשים היו לפתחו. כשחזר הרנ"ל הוא הסתובב כמה שבועות כמוכה הלם. היו פעמים שבאמצע השיעורים היה בוהה, ופעם אף הכה באגרופו על הקיר. רק מאוחר יותר חזר לעצמו.
תנוחם משפחתו כולה ובעיקר בנו מיודענו הג"ר יוסף שליט"א (ר"מ תפארת הלוי)

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' יוני 16, 2019 8:03 pm

אום אני חומה כתב:בשעה האחרונה נלב"ע בביה"ח מעייני הישועה בב"ב הגאון ר' נפתלי לב זצ"ל מב"ב. היה בן 90, כיהן כר"מ בישיבת היישוב החדש בת"א במשך למעלה מ-60 שנה והעמיד אלפי תלמידים. ההלוויה תצא מחר יום א', י"ג סיון תשע"ט בשעה 14:30 בצהריים מביתו רח' הרב הירש 23 בבני ברק לביה"ח ויזניץ בעיר. עכ"ל ההודעה.
(כמובן - בית חתנו הגר"י רפפורט. הוא עצמו היה גר ברח' בלוי.)

קשה להספיד בשעה זו. מה אומר, היה אדם מיוחד, זכה ללון כל ימיו בעומקה של הלכה ולהעמיד תלמידים לאלפיהם. ועם זאת, היה ענוותן ושפל ברך, חף מגינונים כלשהם. יהודי נדיר.

ברוך דיין האמת!
ואנוכי לא ידעתי בלתי שעה זו.

ת''ח מופלג. ספר ''קצות החושן'' מהלך על שתיים, שייף עייל ושייף נפיק, גריס באורייתא תדירא ולא מחזיק טיבותא לנפשיה.
ווי על האי שופרא, ווי לה לארעא דישראל דחסרה גברא רבא.
לנגד עיניי משתקפת דמותו הכפופה והרצינית המתהלכת אנה ואנה במסדרון אחוזה בשרעפיה שקועה בתורתה, ממלמל לעצמו, דן עם עצמו, מניע את ידיו רצוא ושוב כולו אומר כובד ראש.

אוד מוצל מאש מזוועות שואת יהודי אירופה, הגיע כנער צעיר ארצה איתן באמונתו חרף גילו, נכנס ללמוד בישיבת ''הישוב החדש'', ועם תום לימודיו שם עלה ונתעלה לעסוק בתורה בישיבת חברון ובישיבת פוניבז'. ולימים התמנה בעצמו כר''מ בישיבה.

בן ירושלים כתב:
זכור אזכור את הרנ"ל אשר מאד כיבדנוהו. הוא היה צעיר הרמ"ים בזמני. היה משלב מעט מחידושיו בשיעורים (קראו לזה "רנלי"ם" על שמו, ואילו חידושי ר' דוד חדש שהיה זקן הרמי"ם והיה לפעמים מוסר מערכות שלמות נקראו על ידו "טיול" במלעיל).
במלחמת יוהכ"פ הרנ"ל היה מגוייס לזיהוי חללים. תקופה ארוכה אחרי המלחמה עדיין היה מגוייס. סיפרו שהיה המזהה הראשי בפקוד דרום והיו המון מקרים קשים של חיילים שנהרגו בטנקים והיו תיאורי זוועה על המצב שגילו אותם. (במקומו לימד אז הגר"י שולביץ - חתנו של הרב קולודצקי ולימים העורך של "חברותא"). סיפרו שהיה מומחה גדול וכל המקרים הכי קשים היו לפתחו. כשחזר הרנ"ל הוא הסתובב כמה שבועות כמוכה הלם. היו פעמים שבאמצע השיעורים היה בוהה, ופעם אף הכה באגרופו על הקיר. רק מאוחר יותר חזר לעצמו.
תנוחם משפחתו כולה ובעיקר בנו מיודענו הג"ר יוסף שליט"א (ר"מ תפארת הלוי)

שמעתי מאיש יקר (הר''ר מ''ב הי''ו) שעלה עימו ארצה ואף למד עימו בישיבת פוניבז', ולימים שימש ברבנות הצבאית, ובימיה הנוראים של מלחמת יוהכ''פ הקים וביסס את המחלקה לזיהוי חללים שנאלצה להתמודד עם החללים הרבים. גם מו''ר הגרנ''ל זצ''ל היה בין המגוייסים למלחמה והוא הוצב ברבנות במחלקה לזיהוי חללים, ושם עסק במצווה הנוראה בחרדת קודש וללא ליאות. ר''מ אמר: "אי אפשר לתאר מה היה שם ואי אפשר להבין מה חווינו שם"..
יום אחד, כך סיפר ר''מ הנ''ל, הוא ניגש לידידו משכבר ר' נפתלי ורצה לפתוח עימו בשיחה קצרה בענייני השעה- אם שמע מה עלה בגורל פלוני או אלמוני ממיודעיהם.. אבל ר' נפתלי, סיפר ר''מ, וכשר''מ סיפר זאת, ראיתי איך כולו מתמלא בהתרגשות, פיקת גרונו עולה ויורדת, וקולו נשנק.. "ר' נפתלי הרים את עיניו ואמר לי בפנים רציניות ובקול שקט: "ר''מ, אני עוסק כעת בקדושים! מלבד זאת- שום דבר אחר לא מעניין אותי"..."

ביעתא בכותחא

הודעהעל ידי ביעתא בכותחא » א' יוני 16, 2019 10:09 pm

במסע הלוויה סיפר בנו הרב שליט"א כי בזמן לימודיו ביישוב התרחש בשב"ק הפיגוע הנורא באוטובוס הדמים בכביש החוף בו נרצחו 35 יהודים.
הגרנ"ל זצ"ל גויס מיד במוצ"ש לטפל בזיהוי החללים, ועסק בזה כל הלילה עד הבוקר.
ביום ראשון בבוקר התייצב בישיבה למסור את שיעורו הקבוע כרגיל ללא שום שינוי.

בנוסף לבנו, הספידוהו הרבנים הגאונים : חתנו ר' יוסף רפפורט, ר' כתריאל קולודיצקי, בן דודו ר' קלמן לנדא ור' ישראל זיכרמן.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » א' יוני 16, 2019 10:16 pm

שמעתי שסופר בהלוויה, שעד העת האחרונה שעוד היה מוסר שיעור מדי יום [קרוב לגיל תשעים], היה מכין את השיעור מחדש ללא מחברות.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » א' יוני 16, 2019 10:38 pm

סיפר חתנו הגר"י רפפורט בהספדו: חותני היה מכין את השיעורים כל פעם מחדש, וכל פעם - מהגמרא והלאה, מימיו לא אבה להזדקק לספרי הקיצורים של ימינו, פעם הבאנו לו ספר עזר, הוא הודה לנו אבל למעשה המשיך כמנהגו הישן. יתירה מזו, גם לא נסמך על מחברותיו ממחזורים קודמים, כל פעם - הכל מחדש.

יום אחד סיפר לנו, הגענו בשיעור לנידון של מיגו, וכידוע יש את הביאור הפשוט של מה לי לשקר, וישנו את המהלך המחודש שיסדו לנו ראשי הישיבות, כפי שהכריחו אותו מכו"כ סוגיות. וחשבתי, אמר הרנ"ל, אולי הפעם נישאר עם המהלך הפשוט, אולי הפעם לא נלמד את המהלך המחודש יותר, אמנם ר' שמואל כן אמר אותו, אבל אולי הפעם..
והנה, דרכו של הרנ"ל במשך הרבה שנים הייתה ללכת בבוקר ברגל מב"ב לת"א (שמא מטעמי בריאות? ), ובאותו בוקר בדיוק עוצר לידו מכונית, הנהג - איזה תלמיד או מכר - אומר לו ייכנס הרב כי אני נוסע לת"א. נו, אז היום לא תהיה הליכה, שיהיה. נוסעים, והנהג מפעיל דיסק עם שיעור תורני, והרב הדובר פותח ואומר 'בעז"ה היום נעסוק בסוגיא של מיגו, וכידוע במיגו חידשו ראשי הישיבות ---'. סיים הרנ"ל, הייתה כאן הארה משמים שלא לוותר על 'כח הטענה'!

-------------------
הוזכר כאן יחסו לבני אדם. אני זוכר שסיפר לנו בזמנו שמנהגו כשמכונית עוצרת לו במעבר חציה שמהנהן בתודה לעבר הנהג. 'אחרי ככלות הכל' הרי עשה לו טובה!
הוזכרה כאן הליכתו האופיינית, כשהוא מנענע בידו אנה ואנה כשניכר שהוא שקוע בעומק הסוגיא. בשבילנו היישובניקים זה היה יותר ממאה שיחות מוסר.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' יוני 16, 2019 11:19 pm

ביעתא בכותחא כתב:במסע הלוויה סיפר בנו הרב שליט"א כי בזמן לימודיו ביישוב התרחש בשב"ק הפיגוע הנורא באוטובוס הדמים בכביש החוף בו נרצחו 35 יהודים.
הגרנ"ל זצ"ל גויס מיד במוצ"ש לטפל בזיהוי החללים, ועסק בזה כל הלילה עד הבוקר.
ביום ראשון בבוקר התייצב בישיבה למסור את שיעורו הקבוע כרגיל ללא שום שינוי.

בנוסף לבנו, הספידוהו הרבנים הגאונים : חתנו ר' יוסף רפפורט, ר' כתריאל קולודיצקי, בן דודו ר' קלמן לנדא ור' ישראל זיכרמן.

צ''ל: תלמידו- ר' ישראל זיכרמן (רבה של ברכפלד וחבר הבד''צ שאר''י).

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' יוני 16, 2019 11:48 pm

אין לי מה לספר על הרנ"ל זצ"ל, אף שהכרתיו למראה עינים.
יישר כח על הדברים שנכתבו.

רק נזכיר שיש לו חתן חשוב נוסף, הרב הגאון רבי משה רוט שליט"א, רב ביהכ"נ תפארת נחמן.
גם הוא, וגם ר' יוסף רפפורט שליט"א, זכיתי לחסות בצילם בתקופות עברו, אנשי אשכולות מיוחדים במינם. ובפרט, בעלי הלכה מובחרים ממש.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' יוני 17, 2019 12:18 am

אום אני חומה כתב: סיים הרנ"ל, הייתה כאן הארה משמים שלא לוותר על 'כח הטענה'!

לא בשמים היא!

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' יוני 17, 2019 12:27 am

ואולי ארשה לעצמי לחרוג, ולספר על "מחשבה אחת של מוסר" שעלתה בי הערב בראותי את המודעה על הרנ"ל זצ"ל. ההלוייה תצא מבית בתו הרב הירש 23 משפחת רפפורט.

היה זה לפני למעלה מעשור, למדתי אז בכולל יום שישי, בו נהגו מפעם לפעם לקרוא לר' יוסף רפפורט לשיעור הלכתי, לרוב, סמוך ונראה למועדי השנה או תעניות וכד'. ר' יוסף הגיע בעשי"ת, ולתדהמת כולם אמר שלקראת יום הכיפורים הוא ידבר על ה'חמורה שבחמורות' מצות כיבוד אב ואם. הוא האריך בגודל החיוב וחומרת העבירה וכו', ומדה טובה מרובה. ותוך כדי הדברים פרץ בבכי, "לי לא היה במשך הרבה שנים אבא. אבל איך יתכן שבן כמעט ולא מטלפן לאביו. לא דורש בשלומו. לא מתעניין בו. סותר את דבריו וכו'. היה ממש התעוררות גדולה ו'חרדת אלקים'. אחרי השיעור, זמן רב התגודדו סביבו, והוא המשיך והתלהט. נורא נוראות. (על ר' יוסף שליט"א יש עוד הרבה לספר, וכמובן אכ"מ).

והנה ה'כבוד חמיו', אבי הרבנית שתחי'. לפי התרשמותי כבר תקופה ארוכה אין הרנ"ל בקו הבריאות כלל. אשריו ואשרי חלקו.

נתחזק כולנו במצוה קצת 'מוזנחת' זו, ונזכה לאריכות ימים ושנים למען יאריכון ימיך בעולם הזה ולמען ייטב לך בעולם הבא.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יוני 17, 2019 12:47 am

נוטר הכרמים כתב:ואולי ארשה לעצמי לחרוג, ולספר על "מחשבה אחת של מוסר" שעלתה בי הערב בראותי את המודעה על הרנ"ל זצ"ל. ההלוייה תצא מבית בתו הרב הירש 23 משפחת רפפורט.

היה זה לפני למעלה מעשור, למדתי אז בכולל יום שישי, בו נהגו מפעם לפעם לקרוא לר' יוסף רפפורט לשיעור הלכתי, לרוב, סמוך ונראה למועדי השנה או תעניות וכד'. ר' יוסף הגיע בעשי"ת, ולתדהמת כולם אמר שלקראת יום הכיפורים הוא ידבר על ה'חמורה שבחמורות' מצות כיבוד אב ואם. הוא האריך בגודל החיוב וחומרת העבירה וכו', ומדה טובה מרובה. ותוך כדי הדברים פרץ בבכי, "לי לא היה במשך הרבה שנים אבא. אבל איך יתכן שבן כמעט ולא מטלפן לאביו. לא דורש בשלומו. לא מתעניין בו. סותר את דבריו וכו'. היה ממש התעוררות גדולה ו'חרדת אלקים'. אחרי השיעור, זמן רב התגודדו סביבו, והוא המשיך והתלהט. נורא נוראות. (על ר' יוסף שליט"א יש עוד הרבה לספר, וכמובן אכ"מ).

והנה ה'כבוד חמיו', אבי הרבנית שתחי'. לפי התרשמותי כבר תקופה ארוכה אין הרנ"ל בקו הבריאות כלל. אשריו ואשרי חלקו.

נתחזק כולנו במצוה קצת 'מוזנחת' זו, ונזכה לאריכות ימים ושנים למען יאריכון ימיך בעולם הזה ולמען ייטב לך בעולם הבא.

יש''כ גדול. אכן, אגרא דהספידא יקרא דשכבי אך גם יקרא דחיי.. והחי יתן אל ליבו.

מו''ר הגרנ''ל זצ''ל מסר שיעורים מדי יום ביומו, שישה ימים בשבוע, עד חנוכה האחרון. בחנוכה הוא נאלץ להפסיק לא מחמת בריאותו כ''א מחמת בריאותה של הרבנית שלו.. וכתב לי ידידינו הרב אום אני חומה שליט''א בשם מחליפו ומ''מ ידידינו הרה''ג רא''ד קרמר שליט''א (בהגרב''צ שליט''א, נכד מו''ר הג''ר יידל זצ''ל) שהגרנ''ל רצה לחזור למסירת השיעורים, אך מחמת הנ''ל שוב כבר לא התאפשר הדבר.
כך שצריך להוסיף שמדובר גם בכבוד האמא-החמות תליט''א.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יוני 17, 2019 12:59 am

מי היה חמיו של הגרנ''ל זצ''ל? הרבנית תבל''ח ולרפו''ש הינה ג''כ ניצולת שואה?
האם לב הוא שמו המקורי או המעוברת?

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ב' יוני 17, 2019 1:22 am

לב הוא שמו המקורי.
הרבנית היא ברזובסקי מהבית, אחיינית של הנתיבות-שלום [אם טעיתי אז לא טעיתי הרבה, אולי בת דודה]. לא נראה לי שהיא ניצולת שואה.

דרך אגב, הגר"י רפפורט מרבה לעורר על כיבוד או"א. ואף סיפר לי מישהו נוסף שהוא בכה בשיחה שהוא שמע ממנו בית כנסת. מרגש שהוא בוכה כל פעם מחדש..

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 207 אורחים