מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

משפחת גרודז'נסקי ורבניה

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
כליל השלמות

Re: משפחת גרודז'נסקי ורבניה

הודעהעל ידי כליל השלמות » ש' דצמבר 10, 2011 7:56 pm

ב"ה

קישור לאשכול העוסק במשפחת הגרח"ע גרודזינסקי בפורום "שורשים משפחתיים": http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ViewMsg.aspx?ForumId=325&MessageId=131506007

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ש' דצמבר 10, 2011 8:30 pm

חרט כתב:למען הדיוק, ידועים שלושה אנשים/משפחות ששם משפחתם בעל צליל דומה, אולם האיות המדוייק של שם משפחתם שונה - ולא היה קשר משפחתי ביניהם באמצעות שם המשפחה.

1. רבי אליהו אליעזר גרודנסקי (מו"ץ דוילנא, חתנו של ר' ישראל סלנטר, וחמיו בזיו"ר של ר' חיים עוזר גרודזנסקי וכן של רר"ד דסלר)
2. רבי חיים עוזר גרודזנסקי. (ז' בסגול, ובכתיב באידישאי: גרודזענסקי).
3. רבי אברהם גרודזינסקי, בעל תורת אברהם ומשגיח דישיבת סלבודקה.

דברי חרט נאמנו מאד.
אשכול זה מיועד למשפת רח"ע. ונא לא להטביעו בשאר המשפחות החשובות שאינם שייכות לכאן.

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ה' ינואר 12, 2012 9:48 pm

עכשיו ראיתי בבלוג-הספרים שנדפס ספר נוסף מכת"י של רצ"ה גרודזנסקי מאומאהא בשם 'בית היין' על הל' יין נסך, ר' אליעזר בראדט כותב הערכה על הספר (באנגלית):
http://seforim.blogspot.com/2012/01/rev ... irsch.html

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ב' ינואר 07, 2013 8:09 pm

האם מכתב זה מהגרח"ע עם בקשת תמיכה להישיבה ראמיילעס בווילנא, מפורסם?
קבצים מצורפים
RCHO.jpg
RCHO.jpg (191.51 KiB) נצפה 16183 פעמים

שיף

הודעהעל ידי שיף » ג' ינואר 08, 2013 11:08 pm

יש גם את האחים רבי אברהם גרודז'ינסקי הי"ד משגיח ישיבת סלבודקא-קובנה ורבי משה הי"ד נרצח במאורעות תרפ"ט בחברון בניו של ר' יצחק [איטשע] גרודז'ינסקי.
אמנם לכאורה לא ידוע על קשר משפחתיביניהם.[ואולי כן???]

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

Re: הג' רבי זאב גרודזינסקי מת"א<ויחוס משפחת הגרח"ע גרודזינסק

הודעהעל ידי איש_ספר » ש' יוני 15, 2013 10:46 pm

איש_ספר כתב:
מותיב ומפרק כתב:איש-ספר
ואיך קשור הגאון רבי צבי הירש גרודזנסקי אב"ד אמאהא נבראסקא?

ר' נתן נטע גרודזנסקי, מ"ץ בנובהרדוק אצל הגליא מסכת
בנו ר' צבי הירש גרודזנסקי.
לרצ"ה שתי בנות ובן (הידועים לנו):
א. בת (?) אשת ר' משה אריה הרב דאיווא.
ב. בן ר' אורי.
ג. בת מרים דינה אשת ר' יונה בלאך מווילנא.
לר' משה אריה [(כמה בנים ובינהם] בן והוא רד"ש גרודזינסקי (!) )כנראה שכבר אביו נטל שם חותנו מסיבה כל שהיא), ממלא מקומו ברבנות איוויא. בנו של רד"ש הוא הגרח"ע.
לר' אורי בן ושמו ר' מאיר, ובנו הוא הגאון רצ"ה גרודזנסקי מח"ס מקראי קודש ועוד ספרים, שאמרו עליו שאם היה נשאר בליטא היה מגדולי דורו.
הרי שהם שלישי בשלישי, שניהם ניני ר' צבי הירש ב"ר נתן נטע. ועוד למדנו שהם הגרודזנסקי 'האמיתיים'...

וכאן מתוך הקדמת הגרצ"ה לספרו מקראי קודש. כדאי לעיין שם בכל הדברים המעניינים...
http://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?25039&&page=9

כהן

הודעהעל ידי כהן » א' יוני 16, 2013 9:45 am

מה הכונה שם בעמ' 6 שהגרח"ע למד בגיל עשר "אצל המשכיל הגדול עזרא"

כהן

הודעהעל ידי כהן » ג' יוני 25, 2013 10:22 pm

אף אחד לא יודע?

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ה' אוקטובר 15, 2015 8:26 pm

תמונה

תמונת הגרח"ע - מארגן זשורנאל ניו יארק תרפ"א

מאיריחיאלק

הגאון צבי הירש גראדזינסקי

הודעהעל ידי מאיריחיאלק » ב' יולי 18, 2016 12:00 am

היות שאנו מוציאים לאור את כתבי יד שלו
אנו פונים להציבור החשוב מי שיש לו איזה כתב יד ממנו או מידע נא להתקשר
ושכרו לא יקופח
JUDAICAANTIQUE@AOL.COM

חשבה לטובה

הודעהעל ידי חשבה לטובה » ב' יולי 18, 2016 8:08 am

עובדות נדירות והליכות חיים מכלי ראשון מהגאון רבי חיים חייקל גרינברג זצ''ל ה'קענעק רב מקורבו ויד ימינו של של מרן הגרח''ע תדרשנו בספר הלז..
שער הקונטרס מפיו אנו חיים.png
שער הקונטרס מפיו אנו חיים.png (61.69 KiB) נצפה 15280 פעמים

חשבה לטובה

הודעהעל ידי חשבה לטובה » ב' יולי 18, 2016 8:08 am

חשבה לטובה כתב:עובדות נדירות והליכות חיים מכלי ראשון מהגאון רבי חיים חייקל גרינברג זצ''ל ה'קענע' רב מקורבו ויד ימינו של של מרן הגרח''ע תדרשנו בספר הלז..

חשבה לטובה

הודעהעל ידי חשבה לטובה » ב' יולי 18, 2016 8:10 am

תוכן העניינים
תוכן העניינים מפיו אנו חיים.png
תוכן העניינים מפיו אנו חיים.png (72.08 KiB) נצפה 15280 פעמים

חשבה לטובה

הודעהעל ידי חשבה לטובה » ב' יולי 18, 2016 8:11 am

חשבה לטובה כתב:תוכן העניינים ההסטורייה כמו שהיא ללא כיחול ופרכוס ושכתובה.

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » ד' ינואר 25, 2017 2:04 am

חרט כתב:למען הדיוק, ידועים שלושה אנשים/משפחות ששם משפחתם בעל צליל דומה, אולם האיות המדוייק של שם משפחתם שונה - ולא היה קשר משפחתי ביניהם באמצעות שם המשפחה.

1. רבי אליהו אליעזר גרודנסקי (מו"ץ דוילנא, חתנו של ר' ישראל סלנטר, וחמיו בזיו"ר של ר' חיים עוזר גרודזנסקי וכן של רר"ד דסלר)

שם חתנו של ר' ישראל סלנטר (חמיו של רח"ע ורר"ד) לא היה רבי אליהו אליעזר גרודנסקי אלא גרודננסקי, (נ' הראשון בסגול, ובכתיב אידישאי: גראדנענסקי),
ראה viewtopic.php?f=19&t=16882&p=333320#p333320

דוד נ.א.

הודעהעל ידי דוד נ.א. » א' פברואר 05, 2017 4:51 pm

תמהני, על פי מה נקבע שאשכול זה מיועד למשפחת הגח"ע - אם עדיין לא זוהתה משפחתו של נשואי אשכול זה?

לי דוקא ידוע שלר"מ גרודזינסקי אחיו של המשגיח דסלבודקא היו שני בנים - שמואל, וזאב וולף, אלא שלמיטב ידיעתי הסיבה שהם פחות זכורים במשפחה היא מפני שהם הרחיקו בדרכינו (ואיני זוכר עד כמה). אולי אני טועה. זכור לי שמישהו מהם היה בתל-אביב.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » א' פברואר 05, 2017 5:52 pm

הסבא מסלבודקא מורו ורבו של המשגיח רבי אברהם אמר עליו דבר גדול כי אמנם הכיר עוד כאלו שהצליחו לשבור את מידותיהם, אבל אצל רבי אברהם היתה השבירה בלי ה'קנאק'.

בתחילת ימיה של ישיבת סלבודקא בחברון עלה עמה רבי אברהם, אך לאחר מכן הוא חזר לסלבודקא וכיהן שם עד עלות הכורת על הישיבה.
האם ידוע מדוע הוא חזר לסלבודקא?

דוד נ.א. כתב:לי דוקא ידוע שלר"מ גרודזינסקי אחיו של המשגיח דסלבודקא היו שני בנים - שמואל, וזאב וולף, אלא שלמיטב ידיעתי הסיבה שהם פחות זכורים במשפחה היא מפני שהם הרחיקו בדרכינו (ואיני זוכר עד כמה). אולי אני טועה. זכור לי שמישהו מהם היה בתל-אביב.

רבי משה נרצח בפרעות תרפ"ט יחד עם בנו יעקב, ה' יקום דמם.
בן נוסף של רבי משה היה רבי אברהם פנחס גרודזנסקי, ספרו מבית אברהם נמצא באוצר.

דוד נ.א.

הודעהעל ידי דוד נ.א. » א' פברואר 05, 2017 6:19 pm

מחולת המחנים כתב:
דוד נ.א. כתב:לי דוקא ידוע שלר"מ גרודזינסקי אחיו של המשגיח דסלבודקא היו שני בנים - שמואל, וזאב וולף, אלא שלמיטב ידיעתי הסיבה שהם פחות זכורים במשפחה היא מפני שהם הרחיקו בדרכינו (ואיני זוכר עד כמה). אולי אני טועה. זכור לי שמישהו מהם היה בתל-אביב.

כמובן, חוץ מהבנים הנ"ל הידועים, יש את שני הבנים שהזכרתי.

שיף

הודעהעל ידי שיף » א' פברואר 05, 2017 10:54 pm

לר' משה הי"ד היו ח' ילדים. בניו: רבי אברהם פינחס זצ"ל, יוסף יהושע, זאב וולף, שמואל גרדי, ויעקב ישראל הי"ד, וחתניו: רבי יעקב אריה ניימן, רבי אברהם נשר- אדלר, ור' יהודה אלינסון. [לזאב וולף ושמואל לא היו ילדים, וליוסף יהושע ב' בנות]

דוד נ.א.

הודעהעל ידי דוד נ.א. » ב' פברואר 06, 2017 12:26 am

שיף כתב:לר' משה הי"ד היו ח' ילדים. בניו: רבי אברהם פינחס זצ"ל, יוסף יהושע, זאב וולף, שמואל גרדי, ויעקב ישראל הי"ד, וחתניו: רבי יעקב אריה ניימן, רבי אברהם נשר- אדלר, ור' יהודה אלינסון. [לזאב וולף ושמואל לא היו ילדים, וליוסף יהושע ב' בנות]

נו... ומה ידוע על שמואל וזאב וולף המדוברים?
לי זכור שאחד מהם, זה שניצל מהטבח בחברון, היה עיתונאי.

שיף

הודעהעל ידי שיף » ב' פברואר 06, 2017 12:14 pm

כאן מוזכר ר' צבי הירש ינובסקי מגרודנה האם קשור??
viewtopic.php?f=19&t=12486&p=277000&hilit=%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%91%D7%A1%D7%A7%D7%99#p277000

גם יש אשכול ללא מענה על רבי שלמה ב"ר חיים חייקל ינובסקי האם עליו כבר נודע?

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ו' מרץ 16, 2018 4:17 pm

מיללער כתב:לא נזכר עדיין את אחיו של הגרח"ע, הג"ר אברהם צבי הירש גרודזנסקי ר"מ בישיבת ר'מיילעס בווילנא נפטר ל' חשון תרצ"ח.

מכתב מאת אברהם רבי צבי הירש גרודז'ינסקי ראש ישיבת ראמיילעס בווילנא אחיו הגדול של רבי חיים עוזר, אל הראי"ה קוק – בקשה לקבל תלמיד מהישיבה ולשעבר תלמיד רבי אהרן קוטלר בקלצק לישיבתו המרכזית בירושלים. לאחר מכתב רבי צבי הירש הוסיף רבי חיים עוזר מכתב פרטי בכתב ידו לחזק ולהצטרף לבקשת אחיו. במכתבו מציין רבי צבי הירש שיש בידי הבחור "מכתבים מהר"מ הגאון רבי אהרן קאטלער אשר מספר בשבחו". (https://il.bidspirit.com/portal/?b=fb&l ... ot/128384/)

igeret.png
igeret.png (1 MiB) נצפה 14103 פעמים

אישי ישראל

הודעהעל ידי אישי ישראל » ב' אפריל 02, 2018 4:58 pm

וונדרבר כתב:

שם חתנו של ר' ישראל סלנטר (חמיו של רח"ע ורר"ד) לא היה רבי אליהו אליעזר גרודנסקי אלא גרודננסקי, (נ' הראשון בסגול, ובכתיב אידישאי: גראדנענסקי),
ראה forums/viewtopic.php?f=19&t=16882&p=333320#p333320

החילוק בין גרודזינסקי לגרודזנסקי קלוש ממש.

לגבי החילוק החדש "גרודננסקי" - ההמצאה שמקורה בפיענוח חתימת רא"א גרודזנסקי בשנות דור ודור שם (עיינו שם וראו שה "נ" הראשונה נראית יותר כמו ז) טעונה אישוש, למשל ע"י מציאת שני מקומות יישוב כמקור לשני שמות שונים. (אולי גרודננסקי, מלשון גרודנה, מחוז גרודנה ברוסית נקרא "Гродзенская вобласць" (גרודננסקיה אובלסט) וגרודזנסקי ע"ש "Grodzeń" שליד ליפנא וטורון?)

יהיה אשר יהיה - המקובל הוא שלהגרח"ע וחמיו היה שם דומה (ודאי לא מרחק רב כמו גרודננסקי וגרודזנסקי) והמחדש עליו הראיה, מכתביהם ומעיתוני התקופה וכדומה.

אישי ישראל

הודעהעל ידי אישי ישראל » ב' אפריל 02, 2018 5:16 pm

שבתי ומצאתי את המקור בידיעה בהמליץ על פטירת אשתו בת הגרי"ס, שם נכתב גראדנענסקי (סמוך ממש לפטירתו) ונראים הדברים כנים.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ה' אפריל 26, 2018 12:10 am

לומר שהגרח"ע ביטל שידוך בגלל דברים חיצוניים עכ"פ לא מסתבר.

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ה' אפריל 26, 2018 12:31 am

הייתי פעם בבית החיים דוילנא, ושאלתי את השומר איפה הקבר של ר' חיים עוזר גרודזיסנקי, הוא לא ידע על מה אני מדבר, אמרתי לו דער וילנער רוב, אז הוא אמר לי גראדזענסקי

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ה' אפריל 26, 2018 1:06 am

בשיחה שהיתה לי בנערותי עם חברי לספסל הלימודים טען לי הלה כי רק אצל הבני תורה הכירו את הגרח"ע ואילו המון העם לא הכירוהו.
הייתי אז בעל קורא באיזה ביכ"נ ברמת גן, והיה שם יהודי זקן אמיד, שהיה מוילנא, ועלה לפני פרוץ המלחמה השניה. שאילתיו אם הכיר או שמע על ר' חיים עוזר גרודזינסקי,
והשיב בשלילה. שאלתיו איפה היה גר, השיבני בפרברי וילנא, ומסחרו בבחרותו עם אביו היה בבהמות. הבנתי שאכן הגרח"ע לא היה נחשב בעיני עמי הארץ כרב של העיר. וכלל לא ידעו משמו.

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ה' אפריל 26, 2018 2:27 pm

קו ירוק כתב:בשיחה שהיתה לי בנערותי עם חברי לספסל הלימודים טען לי הלה כי רק אצל הבני תורה הכירו את הגרח"ע ואילו המון העם לא הכירוהו.
הייתי אז בעל קורא באיזה ביכ"נ ברמת גן, והיה שם יהודי זקן אמיד, שהיה מוילנא, ועלה לפני פרוץ המלחמה השניה. שאילתיו אם הכיר או שמע על ר' חיים עוזר גרודזינסקי,
והשיב בשלילה. שאלתיו איפה היה גר, השיבני בפרברי וילנא, ומסחרו בבחרותו עם אביו היה בבהמות. הבנתי שאכן הגרח"ע לא היה נחשב בעיני עמי הארץ כרב של העיר. וכלל לא ידעו משמו.

שאלתי זקנה חילונית, שגם בוילנא הייתה חילונית, אם היא מכירה את רח"ע, אמרה בטח, אולי פרברי וילנא שאני, יכול להיות שהוא סתם היה מנותק מההוי הדתי

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' פברואר 16, 2020 1:20 am

ידידנו הרה"ג ר"ד קמינצקי שליט"א השוקד ימים הרבה על כתיבת ספר לתולדות מרן הגרח"ע, פרסם בקובץ תבונות האחרון פרק ראשון מן החיבור.
רצ"ב הפרק באדיבותו

רחע תבונות.pdf
(5.02 MiB) הורד 294 פעמים

כאשר היתה באמנה איתו, כתיבה עשירה ומלאה במקורות חדשים גם ישנים. נפלא מאד.

כהן כתב:מה הכונה שם בעמ' 6 שהגרח"ע למד בגיל עשר "אצל המשכיל הגדול עזרא"

גם הרד"ק השאיר ד"ז בצ"ע.
כמדומה שהתשובה פשוטה. ראו בספר קהילת איביה עמ' 66.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » א' פברואר 16, 2020 4:53 pm

איש_ספר כתב:
כהן כתב:מה הכונה שם בעמ' 6 שהגרח"ע למד בגיל עשר "אצל המשכיל הגדול עזרא"

גם הרד"ק השאיר ד"ז בצ"ע. כמדומה שהתשובה פשוטה. ראו בספר קהילת איביה עמ' 66.

מעניין מאוד.

המשכיל ר' עזרא אלטשולר, שר' חיים עוזר למד אצלו בהיותו כבר י' שנים בתרל"ג, חיבר את "גלת מים" (תר"ע). רבי עזרא אלטשולר הנודע, מחבר "תקנת עזרא", הוא אחיינו (אלטשולר הוא אח חנה פרידא, אמו של מחבר "תקנת עגונות". ראו "תקון הצבא" לרע"א 'השני', תולדותיו עמ' 12, וכן "תקנת השבים" מבוא עמ' 44, שמצוין שהביא מדקדוקי דודו בספרו). ערכו בג'ני.

אפשר להניח שאלטשולר לימד את ר' חיים עוזר עברית. אכן שפתו של הגאון זצ"ל צחה, בהירה ונקיה.
עלמה צעירה לימים אנכי. נולדתי בעיר איוויא, אחת מערי פלך ווילנה הקטנות ... ובילדותי גר בעירנו החכם הנודע לשם ר' עזא"ל אלטשולר, נתנו אותי על ידו ללמדני השפה העבריה, והוא הביאני חדריה עד כי עד היום בצלה אחמדה ואשבה ופריה מתוק לחכי (טויבא בלוך, המליץ, כאן).

אלטשולר עמד בקשרים טובים עם רב העיר, האב, ר' דוד שלמה גרודזנסקי. הנה מן "הלבנון" (ט"ז טבת תר"ל, עמ' 8; "עזא"ל" הוא שם העט שלו, ר"ת של שמו; אגב, גם רש"ד עצמו פרסם באותה תקופה בהלבנון, כאן [ראו איביה, עמ' 181], וכן חתנו ר' יהודה לייב מוסטקוב, כאן).
1.png
1.png (185.09 KiB) נצפה 10856 פעמים

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' פברואר 17, 2020 3:46 pm

הרב חלמיש יש"כ גדול על הודעה יפה זו לצד שאר הודעותיך המלאות והמחכימות!

דוד נ.א.

הודעהעל ידי דוד נ.א. » ו' מרץ 20, 2020 3:57 pm

מחולת המחנים כתב:הסבא מסלבודקא מורו ורבו של המשגיח רבי אברהם אמר עליו דבר גדול כי אמנם הכיר עוד כאלו שהצליחו לשבור את מידותיהם, אבל אצל רבי אברהם היתה השבירה בלי ה'קנאק'.

בתחילת ימיה של ישיבת סלבודקא בחברון עלה עמה רבי אברהם, אך לאחר מכן הוא חזר לסלבודקא וכיהן שם עד עלות הכורת על הישיבה.

היכן ניתן למצוא תמונה של ר' אברהם פנחס?

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור

הודעהעל ידי חלמישצור » ש' מרץ 21, 2020 8:56 pm

על ר' אברהם פנחס גרודזינסקי יש קורות חיים, זכרונות ממנו, הספדים עליו ועוד בספר "מבית אברהם", מהד' תש"ס כרך א (ויעויין אשכול "בית המדרש ד'חניכי ישיבת חברון' 'בית אברהם' בבני ברק" מייסודו [בסופו רא"פ ומשפחתו במפקד התושבים של שנת תש"ז]. מצבתו).

תמונות מצעירותו עם ידידו ר' ישראל אזרחי בספר "המשגיח ר' מאיר", עמ' 542. וכן עם דודו ר' אברהם גרודזינסקי בספר "האבא מסלבודקה", עמ' 351 (ובעוד מקומות). עם חבריו לישיבה בספר "הכהן הגדול מאחיו", עמ' 132 (וכן "נסיך ממלכת התורה", עמ' 85).

שיף

הודעהעל ידי שיף » ש' מרץ 21, 2020 11:25 pm

בספר וילכו שניהם יחדיו יש כמה תמונות ממשפחת רבי משה גרודזינסקי

דוד נ.א.

הודעהעל ידי דוד נ.א. » ג' מרץ 24, 2020 12:58 am

חלמישצור כתב:על ר' אברהם פנחס גרודזינסקי יש קורות חיים, זכרונות ממנו, הספדים עליו ועוד בספר "מבית אברהם", מהד' תש"ס כרך א (ויעויין אשכול "בית המדרש ד'חניכי ישיבת חברון' 'בית אברהם' בבני ברק" מייסודו [בסופו רא"פ ומשפחתו במפקד התושבים של שנת תש"ז]. מצבתו).

תמונות מצעירותו עם ידידו ר' ישראל אזרחי בספר "המשגיח ר' מאיר", עמ' 542. וכן עם דודו ר' אברהם גרודזינסקי בספר "האבא מסלבודקה", עמ' 351 (ובעוד מקומות). עם חבריו לישיבה בספר "הכהן הגדול מאחיו", עמ' 132 (וכן "נסיך ממלכת התורה", עמ' 85).

יישר כוח. יש בידי תמונות מצעירותו. חיפשתי דווקא מזקנותו.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ג' יוני 16, 2020 10:40 pm

בד"ה, הערב נפטר חתנו של רבי אברהם פנחס גרודזנסקי, הגאון רבי נפתלי צבי הורביץ זצ"ל אב"ד בתל אביב, התגורר בשכונת אונסדורף בירושלים.

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ג' יוני 16, 2020 11:28 pm

ב. ד. ה.
הערב זהו היא"צ של רבי איטשע גרודזינסקי זצ"ל מוורשא צ"ט שנה לפטירתו.
הגרנ"צ הורביץ היה ת"ח צניע ומעלי חבל על דאבדין

בדרך רבותינו

הודעהעל ידי בדרך רבותינו » ה' יולי 30, 2020 10:52 pm

[quote="מחולת המחנים"].

כדי להיות המשגיח של הבחורים שעו נשארו באירופה.
הסבא ור' חצקל סרנא שלחוהו.
סבי סיפר לי שר' לייב חסמן היה צריך להישאר באירופה כמשגיח, והיו שמועות שר' חצקל רוצה שר' אברהם יסע ויהיה המשגיח ולא ר' לייב.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ו' יולי 31, 2020 12:35 am

בתו הרבנית רבקה וולבה (אמונתך בלילות)
20200731_003459.jpg
20200731_003459.jpg (1.06 MiB) נצפה 8321 פעמים

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ו' יולי 31, 2020 12:58 am

ראשית לדיוק, רבי לייב חסמן לא היה משגיח בישיבה באירופה הוא הגיע בתרפ"ו לחברון מטלז או משטוצין ולא מסלבודקה.
הסיבה שר' אברהם חזר לסלבודקה היתה התעקשותו של הסבא בלבד! רבי חצקל סרנא מאד רצה שר' אברהם ישאר והוא ינהיג את הישיבה בפועל והסבא התעקש ושלח כמה וכמה מכתבים שר' אברהם יחזור.
לר' אברהם זה היה מאד קשה יש מכתבים שמתאונן על כך שלאזכה להיות בארץ יחד עם האלטער, אבל כך נגזר עליו וכך עשה. מה הסיבה, דומה שאיש לא יודע.
ההשערה היא שהסבא רצה שר' חצקל ינהיג בלעדית את הישיבה בחברון.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 147 אורחים