מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

לדרכו של ר' שלמה פישר זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
אבקברד

Re: לדרכו של ר' שלמה פישר שליט"א

הודעהעל ידי אבקברד » ה' ספטמבר 01, 2016 10:35 pm

מסכים לדברי ברזלים.

על דברים מסוג זה,
שמעתי מפיו במפורש,
שאינם לפרסום.

מילה בסלע

הודעהעל ידי מילה בסלע » ו' ספטמבר 02, 2016 11:49 am

לטענתו של "ברזלים": אמנם יש דברים שנמסרים לצנועים בלבד, אבל אמירה שהגר"א הכשיל את הרבים וכו' וזריקת "נצח ישראל" ארצה – שכדברי אחד המגיבים המעשה מתאים לרדישקובר – וכיו"ב, אינם דברים שיכולים לעלות על הדעת כיום אצל שלומי אמוני ישראל.
---
עכ"ז כבר כתבתי שאין הדור יתום שהוא שרוי בתוכו, שכן בעירנותו הוא שם לב לתופעות ומגיב עליהן במחשבה מעמיקה.
הוא אולי מהראשונים ששם לבו לניצני הסער הפמיניסטי שכיום הכל מרגישים את תוצאותיו. אם אחרים היו מתכוננים אז, לא היתה פגיעתו של הפמיניזם רעה כפי שהיא היום נכנסת לבית פנימה. כבר שנים שאפילו בסלבודקא אין נוהג הכלל: איזוהי אשה כשרה – שעושה רצון בעלה. ועוד היד נטויה. אילו היו מתייחסים לעמדותיו בנושא זה ואחרים, כגון לימוד אמונה מעבר ל"צאינה וראינה ונפש החיים" כלשונו, היו נמנעות הריסות מבפנים.
מצב טרגי ומגוחך כאחד היא העובדה ש"דקיקין מיניה מתמנין" למועצת גדוה"ת, ואילו הוא בגלל רוחב דעתו שמובילה אותו לשבור מוסכמות, לא נמצא ראוי.
אבל הוא נמצא בחברה טובה, שכן גם את ה"צפנת פענח" (הרוגצ'ובר) לא היו ממנים למועצת גדוה"ת, גם אם היה מוכן לכך, בגלל חוסר ההשקפה המתאימה שלו...

ברי היזיקא

בקיאותו של הגר"ש בתורת הגר"א

הודעהעל ידי ברי היזיקא » ו' ספטמבר 02, 2016 1:16 pm

אחד מקרוביי מתעתד להוציא לאור בקרוב מחדש את הספר אדרת אליהו בצירוף הערות מקבילות וביאורים. כשסיים לכתוב על קיצור מכילתא של הגר"א על פרשת משפטים, הוא נועץ עם הגר"ש. וכך היה: הוא שואל והוא משיב - בלי ספר ובלי חיפוש. ואת הכל בע"פ.

ובתקיפות רבה הוא הורה לו לכתוב ביקורת קשה על בן נכד הגר"א שהמציא פרשנות מחודשת לדברי סבו שם בענין מנצפ"ך, ואף ידע הגר"ש לצטט מדברי ר"ש העליר שפורסמו בהתבונה בשנת תרל"ה בענין.

הורה לי בתקיפות לא ליטול לולב בכותל בחוה"מ סוכות.

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ו' ספטמבר 02, 2016 10:02 pm

ראיתי במפתחות לס' דרשות בן ישי (עמ' מא) שתלה הגר"ש ענין 'כל פסוקא דלא פסקיה משה וכו'' בפלוגתא אי פסקי טעמי דאורייתא, וצויין שם לעמ' עא, אבל כעת לא מצאתי שם ענין זה. אולי מאן דהו יכול להפנות אותי למקור הדברים. (אולי לא זה המקום אבל כיון דאיפליג איפליג...)

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ש' ספטמבר 03, 2016 9:20 pm

הגהמ כתב:ראיתי במפתחות לס' דרשות בית ישי (עמ' מא) שתלה הגר"ש ענין 'כל פסוקא דלא פסקיה משה וכו'' בפלוגתא אי פסקי טעמי דאורייתא, וצויין שם לעמ' עא, אבל כעת לא מצאתי שם ענין זה. אולי מאן דהו יכול להפנות אותי למקור הדברים. (אולי לא זה המקום אבל כיון דאיפליג איפליג...)

במקום עמ' עא צ"ל עמ' פא.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ש' ספטמבר 03, 2016 9:50 pm

היש מי שיכול להסביר באיזה עניין מסויים, הוא וחז שהחזו"א גדול מהגר"א.
הוא ביאר את זה בפירוש לקבוצה מחברי שביקרו באיתרי, כך שאין זה מן הדברים הנאמרים בסתר. אבל לא איסתייעא מילתא לשמוע.

דבר מעניין: הוא מדלג בפסד"ז בקביעות בגלל שמעדיף ללמוד בזמן הזה [שמעתי מתלמידו בעמ"ח פשר-חזון].

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ש' ספטמבר 03, 2016 9:53 pm

עוד דבר שהיה מעניין לשמוע. מה אופי קשריו התורניים עם חתנו הג"ר חיים קוק?

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » ש' ספטמבר 03, 2016 10:47 pm

שומע ומשמיע כתב:היש מי שיכול להסביר באיזה עניין מסויים, הוא וחז שהחזו"א גדול מהגר"א.
הוא ביאר את זה בפירוש לקבוצה מחברי שביקרו באיתרי, כך שאין זה מן הדברים הנאמרים בסתר. אבל לא איסתייעא מילתא לשמוע.

במה? בהכל?

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ש' ספטמבר 03, 2016 11:22 pm

אני שמעתי שהוא סבור שהגר"א גדול בידיעת התורה ובהשגת התורה (וכפי שהבנתי הכונה על השגת החלקים האלוקיים בתורה, ידיעת הבורא ית' ידיעת דרכי הנהגתו, ידיעת המושגים העליונים מלאכים וכו').

והחזו"א גדול בכח הסברא.

שמעתי פעם (מאדם שא"א להסתמך על דבריו בבירור) שר"ש אמר שהחזו"א היה גדול בכח השכלי כמעט כמו הרמב"ם. יבואו התלמידים ויאמתו/ישללו.

א.ה. לכאו' את כח הגר"א בסברא קשה לבחון אחר שאין הרבה מקומות שהוא כותב סברות. (אינני מתכוין לפילפולים בביאור הגר"א, אלא לסברות ישירות של הגר"א).

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » ש' ספטמבר 03, 2016 11:58 pm

ישא ברכה כתב:
א.ה. לכאו' את כח הגר"א בסברא קשה לבחון אחר שאין הרבה מקומות שהוא כותב סברות. (אינני מתכוין לפילפולים בביאור הגר"א, אלא לסברות ישירות של הגר"א).

לכאורה הצדק אתך. אא"כ הגר"ש הצליח לדלות מדבריו גם סברות. אבל מוזר שע"פ זה לבד הוא קבע כן בבירור.

מוישי

הודעהעל ידי מוישי » א' ספטמבר 04, 2016 12:22 am

הובא לעיל רמיזה לגבי מעשה של הרב הוטנר עם הר' רפאל קוק.
אפשר בבקשה להרחיב בדבר או לציין מ"מ, או להעלות קובץ שם נכתב?
סליחה על הכנסת עניין שאינו קשור באופן ישיר לנושא האשכוח

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » א' ספטמבר 04, 2016 1:50 am

ישא ברכה כתב:אני שמעתי שהוא סבור שהגר"א גדול בידיעת התורה ובהשגת התורה (וכפי שהבנתי הכונה על השגת החלקים האלוקיים בתורה, ידיעת הבורא ית' ידיעת דרכי הנהגתו, ידיעת המושגים העליונים מלאכים וכו').

והחזו"א גדול בכח הסברא.

החזון איש על הגר"א
חזון איש על הגר''א - דרך אמונה ח''ד מכתב כב.GIF
חזון איש על הגר''א - דרך אמונה ח''ד מכתב כב.GIF (19.42 KiB) נצפה 13799 פעמים

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » א' ספטמבר 04, 2016 5:32 am

מה שנכון נכון כתב:
הגהמ כתב:ראיתי במפתחות לס' דרשות בית ישי (עמ' מא) שתלה הגר"ש ענין 'כל פסוקא דלא פסקיה משה וכו'' בפלוגתא אי פסקי טעמי דאורייתא, וצויין שם לעמ' עא, אבל כעת לא מצאתי שם ענין זה. אולי מאן דהו יכול להפנות אותי למקור הדברים. (אולי לא זה המקום אבל כיון דאיפליג איפליג...)

במקום עמ' עא צ"ל עמ' פא.

תשו''ח.

מילה בסלע

הודעהעל ידי מילה בסלע » א' ספטמבר 04, 2016 11:26 am

למוחים על כבוד התורה
אולי גם אני מוחה על כבוד המהר"ל, הגר"א ושאר קדמאי?
ואולי למדתי מהגרש"פ את מידת האמת הצרופה שאינה יכולה לכבוש את האש?
אם כי ודאי משאר מעלותיו לא למדתי, אבל כבר אמר הרי"ל מימון על מ"ש חז"ל לגבי אורח לא מוכר "כבדהו וחשדהו": "אם איני מקיים את ה'כבדהו', אקיים לפחות את ה'חשדהו'". אולי גם אני הצלחתי לחטוף רק תפוח אחד מתפוחיו.
בר מן דין, בשנים האחרונות נראה למתבונן שהתירו פרושים את הדבר, לפי הנשמע והנכתב ממחנה אחד כלפי רעהו. אם בארזים וגו'.

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » א' ספטמבר 04, 2016 12:22 pm

מילה בסלע כתב:למוחים על כבוד התורה
אם כי ודאי משאר מעלותיו לא למדתי, אבל כבר אמר הרי"ל מימון על מ"ש חז"ל לגבי אורח לא מוכר "כבדהו וחשדהו": "אם איני מקיים את ה'כבדהו', אקיים לפחות את ה'חשדהו'". אולי גם אני הצלחתי לחטוף רק תפוח אחד מתפוחיו.
בר מן דין, בשנים האחרונות נראה למתבונן שהתירו פרושים את הדבר, לפי הנשמע והנכתב ממחנה אחד כלפי רעהו. אם בארזים וגו'.

אני מדבר אך ורק בשם עצמי.
אני לא מחיתי על "כבוד התירה", מחיתי אך ורק על השקר שבדברים (לענ"ד). מאידך גיסא האם החזו"א גדול מהגר"א בכח הסברא - אינני יודע. לגבי המהר"ל, אין לי שום כלים להתווכח אתו. אלו שאכן מוחים על "כבוד התירה" לכאורה צריכים גם למחות על זריקת המהר"ל על הרצפה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' ספטמבר 04, 2016 12:31 pm

כמו שכתבתי לעיל קשה להאמין ללשה"ר הזה. והחיוב כאן הוא לא למחות אלא לא להאמין.

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » א' ספטמבר 04, 2016 12:38 pm

השואל מרבו כתב:

אני לא מחיתי על "כבוד התירה", מחיתי אך ורק על השקר שבדברים (לענ"ד). מאידך גיסא האם החזו"א גדול מהגר"א בכח הסברא - אינני יודע. לגבי המהר"ל, אין לי שום כלים להתווכח אתו. אלו שאכן מוחים על "כבוד התירה" לכאורה צריכים גם למחות על זריקת המהר"ל על הרצפה.

אינני יודע, יתכן שעל זה נאמר "אורייתא מרתחא ביה", והלוואי שהיה לכולם איכפת כוונת דברי חז"ל שיכעסו בכזה מידה בראותם ביאורים בדברי חז"ל שלדעתם אינם הגיוניים. וכבר אמרו "אל תדון את האדם עד שתגיע למקומו".

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » א' ספטמבר 04, 2016 12:47 pm

אגב, שמועה שמעתי שאצל החזושנקים ג"כ יש הערצה כזו לחזו"א ברמה שהוא מעל כל האחרונים (מסתבר שחוץ מהגר"א).

בכל אופן לכאו' ריבוי העיסוק במי יותר ומי פחות הוא קצת מיותר, אא"כ הנושא להלכה כמו מי לפסוק מצד גדול בחכמה. וקשה לי להאמין שיש מישהו שלוקח את זה למעשה ומכריע כמו החזו"א מצד שהוא גדול בחכמה. (ולו מהסיבה הפשוטה שבאמת אין לנו מספיק כלים להעריך את גדולת החכמים שבדורות עברו. וגם ענין ירידת הדורות בעם ישראל זה משהו קצת מיסטי [יעו' בדרשות הר"ן מה שביאר בזה] ואנחנו מפחדים להכחיש את המושג המקובל בכל בני ישראל).

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' ספטמבר 04, 2016 1:32 pm

השואל מרבו כתב:
השואל מרבו כתב:

אינני יודע, יתכן שעל זה נאמר "אורייתא מרתחא ביה", והלוואי שהיה לכולם איכפת כוונת דברי חז"ל שיכעסו בכזה מידה בראותם ביאורים בדברי חז"ל שלדעתם אינם הגיוניים. וכבר אמרו "אל תדון את האדם עד שתגיע למקומו".

זה לא תירוץ טוב. וכאמור אסור להאמין.
אגב כל בר דעת יודע כמה דברי המהר"ל מתוקים מדבש ונופת צופים.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » א' ספטמבר 04, 2016 1:39 pm

יצויין גם שבדרשותיו הוא מביא כמ"פ את דברי המהר"ל [כולל בס' נצח ישראל] ומסתמך עליהם.
מלבד איסור קבלת לשה"ר, רק פתי יאמין לסיפור הבל זה על סמך "העדות" הנ"ל.
[גם בלי הענין של ביזוי ד"ת (לכה"פ הפסוקים ומאחז"ל המצוטטים במהר"ל), יש דרכים פחות פראיות ואגרסיביות בכדי להביע אי הסכמה ושלילה מוחלטת לדעות של ספר כלשהו].

מאת הלוי

הודעהעל ידי מאת הלוי » א' ספטמבר 04, 2016 8:02 pm

ייתכן שסגר הספר בתקיפות ומכח זה נשמט מידיו או נפל לרצפה. והרואה בחר לראות מה שבחר..

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' ספטמבר 04, 2016 8:35 pm

פרנקל תאומים כתב:
בן ירושלים כתב:
גיסו ר' חיים ברנד
חמיו ר' אליעזר דוד ברנד היה ת"ח ויהודי חסידי וגם קנאי לא קטן.

האם הגאון ר' אליעזר דוד ברנד זצ"ל הוא בנם של ר' שלמה זלמן ורחל ברנד זצ"ל(בת ר' ישעיה ורייצא קירשנבוים זצ"ל בת הג"ר יהושע העשיל פרנקל תאומים זצ"ל) או שמא הוא נכדם?
(או בנוסח אחר: האם ר' אליעזר דוד היה אחיהם של ר' מרדכי ברנד והאחיות הנשואות לר' יעקב בלוי ור' דוד אייכלר?).

לא נעניתי,
אני מנסה שנית.

ברזלים

הודעהעל ידי ברזלים » א' ספטמבר 04, 2016 8:38 pm

ר' אליעזר ברנד היה גיסו של ר' דוד אייכלר, וכן היה בנו של ר' שלמה ברנד.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' ספטמבר 04, 2016 11:56 pm

תודה.

א"כ כפי שחשבתי, הרבנית של ר' שלמה פישר וילדיהם, כמו גם ר' חיים ברנד שליט"א, הם ניני פרנקל תאומים.
בשעתו רצה ר' אליעזר זצ"ל להקים מצבה בקברו של הסבא הגדול הגה"ק אי"א רבי שמעון יהונתן פרנק"ת זיע"א, אך בן דוד אימו, הגאון המופלא(כלשון מרן הגרשז"א) שר התורה רבי מנחם מרדכי פרנק"ת מנע זאת ממנו, כמבואר בהקדמת הספר 'ישע אלוקים' על הגש"פ.

גם זו לטובה

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ב' ספטמבר 05, 2016 12:06 am

בעניין דעתו נגד המהר"ל אין צורך בשמועות, הגרש"פ כתב את דעתו במפורש במכתב (אין לי רשות לפרסם את המכתבים שתח"י)

סעדיה

הודעהעל ידי סעדיה » ב' ספטמבר 05, 2016 4:47 pm

גם זו לטובה כתב:בעניין דעתו נגד המהר"ל אין צורך בשמועות, הגרש"פ כתב את דעתו במפורש במכתב (אין לי רשות לפרסם את המכתבים שתח"י)

ותוכן דבריו הוא?

מרדכי קטן

הודעהעל ידי מרדכי קטן » ב' ספטמבר 05, 2016 8:16 pm

שלום וברכה. זכיתי לשמוע רק מעט שיעורים ממנו ודברים בשמו.
מימרות שנחרתו בזכרוני (לא שמעתי ממנו ישירות):
א. כאמור בכמה תגובות לעיל ר' שלמה מחבב בהירות ומתנגד לעמימות.
בהקשר זה אמר על המהר"ל, שברא גולם אחד בחייו, והרבה גלמים אחרי מותו...
ב. שמעתי שפעם מישהו הקשה קושיה ופרך את השיעור, ור' שלמה הגיב:
"אז מה שאמרתי לא יציב, לא נכון, לא קיים, לא ישר, לא נאמן, לא אהוב, לא חביב,
לא נחמד, לא נעים, לא נורא, לא אדיר, לא מתוקן, לא מקובל, לא טוב - אבל הוא יפה!"

מן הסתם יש עוד הרבה מימרות ואנקדוטות כאלו, שמשקפות את חריפותו, וכדאי להביאן.

פרט מעניין שאולי לא ידוע לכולם: בתו היא חנה קהת, מייסדת 'קולך' - ארגון נשים דתי-פמיניסטי.
בעלה (חתנו) הוא הרב ברוך קהת, בוגר ישיבת הר עציון (הגוש) וראש כולל בישיבת אור-עציון.
מעניין אם מישהו שמע ממנו התבטאות בהקשר זה.

מרדכי קטן

הודעהעל ידי מרדכי קטן » ב' ספטמבר 05, 2016 8:20 pm

כעת ראיתי שקראתי רק את העמוד הראשון באשכול...

צבי וחמיד

הודעהעל ידי צבי וחמיד » ג' ספטמבר 06, 2016 9:16 pm

מילה בסלע כתב:לדמותו הציורית של הגרי"י פישר יש להוסיף את הקולא המפתיעה שלו לכל המעוברות לאכול בשיעורים גם ביוהכ"פ, דבר שהיה למורת רוחו של הגרי"ש אלישיב. ומכאן אולי נבעה התבטאותו לר' שלמה גרליץ בעת שחלה סבו והוא בא לשאול מהגריש"א אם לסמוך על סגולותיו של הגריי"פ, על כך ענה לו: ווער, פישר, פישר, ער דארף אליין אסגולע.
עוד דברים בגו אלא שאין ברצוני לקלקל לחברי הפורום את מעט אמונת החכמים שנשארה בהם.
ב. על אמירותיו החריפות של הגרש"פ ניתן להוסיף את דבריו, שהחזו"א על סדר זרעים הועיל לציבור הלומדים יותר מאשר פיה"מ לר"מ. מי שמקבל זאת, שיבושם לו.
אולם יש לי שתי שאלות:
האם העניו ושפל ברך שליט"א אמר פעם על עצמו מילת ביקורת?
מדוע המשפטנים הדתיים לאומיים מעריצים אותו בלא גבול?

-----
הודעה זו ראויה היתה להמחק בשל סגנונה המכוער, אלמלא שהשיבו לכותב כגמולו. א"ס

צדקו הכותבים שראוי ליחד אשכול נפרד על גאון וקדוש כהגרי''י פישר זצוק''ל.
צדקו מאד גם המוחים ואף ידי תיכון עמם.
לגבי הסיפור עם הגריש''א זצ''ל, גם אם הוא נכון, אינו מעיד מאום ומאומה. הגרי''ש יכול לכנות בשם המשפחה גם רבנים גדולים שהחזיק מהם בהחלט, והדברים ידועים. ער דארף אליין אסגולע, גם אם אמר כך, ברר נא באיזה הקשר, ובאיזה מצב בריאותי פיזי היה הגרי''י באותה העת. אח''כ חקור נא את יחס הגריש''א באופן כללי לסגולות.
אחר כל הנ''ל, אין ספק שמילתך תהא בסלע

צבי וחמיד

הודעהעל ידי צבי וחמיד » ד' ספטמבר 07, 2016 1:29 am

כתב לי יהודי נכבד בזה''ל,
...היתה לי שאלה הלכתית דחופה ביום שישי בצהריים ורצתי לבית הרב אלישיב במא"ש ראשון, ומשם לבית הרב פישר בזכרון משה.
בכלליות יצא לי אז שהרב אלישיב שולח לרב פישר, או שלא עונה אם הרב פישר יכול לענות.
לא זוכר באיזה נוסח אמרה לי אז אשתו הרבנית של הרב אלישיב, אבל היא שלחת אותי חד משמעי, בשם הרב בעלה לרב פישר לשאול בהלכה.
בסופו של דבר הרבנית אשת הרב פישר לא נתנה לי להכנס אליו, וממש גירשה אותי.
כנראה חסה על בריאותו וכוחותיו מרוב שואלים.
היא אמרה לי שאם אני צריך "סגולה" או רפואה היא יכולה לענות, ואם צריך הלכה שאבוא בשעות נקובות, ואין יוצא מן הכלל. ואז חזרתי כל הדרך למא"ש והוכנסתי למרן הרב אלישיב, שהרי הרב פישר לא יכול לענות...

ברזלים

הודעהעל ידי ברזלים » ד' ספטמבר 07, 2016 2:05 am

צבי וחמיד כתב:
מילה בסלע כתב:לדמותו הציורית של הגרי"י פישר יש להוסיף את הקולא המפתיעה שלו לכל המעוברות לאכול בשיעורים גם ביוהכ"פ, דבר שהיה למורת רוחו של הגרי"ש אלישיב. ומכאן אולי נבעה התבטאותו לר' שלמה גרליץ בעת שחלה סבו והוא בא לשאול מהגריש"א אם לסמוך על סגולותיו של הגריי"פ, על כך ענה לו: ווער, פישר, פישר, ער דארף אליין אסגולע.
עוד דברים בגו אלא שאין ברצוני לקלקל לחברי הפורום את מעט אמונת החכמים שנשארה בהם.
ב. על אמירותיו החריפות של הגרש"פ ניתן להוסיף את דבריו, שהחזו"א על סדר זרעים הועיל לציבור הלומדים יותר מאשר פיה"מ לר"מ. מי שמקבל זאת, שיבושם לו.
אולם יש לי שתי שאלות:
האם העניו ושפל ברך שליט"א אמר פעם על עצמו מילת ביקורת?
מדוע המשפטנים הדתיים לאומיים מעריצים אותו בלא גבול?

-----
הודעה זו ראויה היתה להמחק בשל סגנונה המכוער, אלמלא שהשיבו לכותב כגמולו. א"ס

צדקו הכותבים שראוי ליחד אשכול נפרד על גאון וקדוש כהגרי''י פישר זצוק''ל.
צדקו מאד גם המוחים ואף ידי תיכון עמם.
לגבי הסיפור עם הגריש''א זצ''ל, גם אם הוא נכון, אינו מעיד מאום ומאומה. הגרי''ש יכול לכנות בשם המשפחה גם רבנים גדולים שהחזיק מהם בהחלט, והדברים ידועים. ער דארף אליין אסגולע, גם אם אמר כך, ברר נא באיזה הקשר, ובאיזה מצב בריאותי פיזי היה הגרי''י באותה העת. אח''כ חקור נא את יחס הגריש''א באופן כללי לסגולות.
אחר כל הנ''ל, אין ספק שמילתך תהא בסלע

ראיתי שיש כבר אשכול על רבי ישראל יעקב פישר כאן: viewtopic.php?f=7&t=28827

חשבה לטובה

הודעהעל ידי חשבה לטובה » ש' אוקטובר 29, 2016 8:15 pm

[/quote]

ממין ענין זה, היה מעשה עם מו''ר הגרמ''ש שפירא בשנים הראשונות לבאר יעקב שהיה מצב כלכלי קשה מנשוא, והחזו''א הציע להגרמ''ש את עזרתו לדבר עם נדיבים ועסקנים, הגרמש נבעת מהרעיון לבזבז את זמנו של החזוא על כגון דא וסירב בכל תוקף.
בזמנו הביא א' מן חבורתא קדישתא הדין את מכתב החזוא למען באר יעקב עם תרומתו האישית, אינני זוכר היכן, ואולי המביא יאיר עיננו באיזו תקופה היה מכתב זה[/quote]

viewtopic.php?f=7&t=17222&p=203951&hilit=%D7%9E%D7%9B%D7%95%D7%9F+%D7%91%D7%90%D7%A8#p166081

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' אוקטובר 30, 2016 1:53 pm

צבי וחמיד כתב:בסופו של דבר הרבנית אשת הרב פישר לא נתנה לי להכנס אליו, וממש גירשה אותי.
היא אמרה לי שאם אני צריך "סגולה" או רפואה היא יכולה לענות, ואם צריך הלכה שאבוא בשעות נקובות, ואין יוצא מן הכלל.

למה לא לומר את האמת? ר' סנדר שפיגל היה לי סיפור ארוך מאד עם פולסא דנורא ועם כל מיני קפידות, ואחת הקרבנות לדבריו, היתה אשת רי"י פישר.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » א' אוקטובר 30, 2016 4:02 pm

תוכן כתב:
צבי וחמיד כתב:בסופו של דבר הרבנית אשת הרב פישר לא נתנה לי להכנס אליו, וממש גירשה אותי.
היא אמרה לי שאם אני צריך "סגולה" או רפואה היא יכולה לענות, ואם צריך הלכה שאבוא בשעות נקובות, ואין יוצא מן הכלל.

למה לא לומר את האמת? ר' סנדר שפיגל היה לי סיפור ארוך מאד עם פולסא דנורא ועם כל מיני קפידות, ואחת הקרבנות לדבריו, היתה אשת רי"י פישר.

עליתי וירדתי לקרוא הדבר במקור ולהבין מה רוצה כ"ת כאן?
הר"ר צבי וחמיד מתאר מצב שהגרי"ש כן אחז מהגרי"י פישר, וזה ע"י הבאת תיאור עדות אישית מה היה ההלוך ילך. באגב עולה כאן תמונה של שתי רבניות שלא נותנות לשואלים דחופים להפריע שעה מסויימת.
מאיפה נזכרת בר' סנדר שפיגל? איפה רמוז כאן פולסא דנורא ואיזה קרבנות שהיו לזה? העיקר חסר מן הספר.

אולי תפרט כי זה מתחיל להיות מעניין.
אם זה לא לשוה"ר כמובן.

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ד' נובמבר 02, 2016 10:08 am

בהפלס, בידיעה על פטירתו של הגאון ר' יצחק גולדשטיין זצ"ל, כתבו את שמו של הגר"ש פישר רק בראשי תיבות ולא במילואם.
כנראה יש כאן סיבה בזה. חבל על זה.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ד' נובמבר 02, 2016 10:49 am

לא ידען כתב:בהפלס, בידיעה על פטירתו של הגאון ר' יצחק גולדשטיין זצ"ל, כתבו את שמו של הגר"ש פישר רק בראשי תיבות ולא במילואם.
כנראה יש כאן סיבה בזה. חבל על זה.

ממתי מתייחסים בכלל למה שכתוב בעיתון?

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ד' נובמבר 02, 2016 11:36 am

כמדומני שהוזכרה כאן בהבלעה דעתו של הגר"ש פישר לכתוב שם צ'רלי בגיטין כפי הנהוג לכתוב בין בני אדם, ולא כפי שפסקו הגר"מ פיינשטיין ועוד לכתוב טשארלי, מכיון שאין כזה דבר לכתוב אות עם העיצור ', וכך נהוג בבתי הדינים, מלבד הספרדים שמנהגם מקדם לכתוב אותיות גימ"ל וצד"י עם העיצור '.

מהו ההסבר בדעתו של הגר"ש פישר בנידון?

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ד' נובמבר 02, 2016 1:51 pm

מחולת המחנים כתב:כמדומני שהוזכרה כאן בהבלעה דעתו של הגר"ש פישר לכתוב שם צ'רלי בגיטין כפי הנהוג לכתוב בין בני אדם, ולא כפי שפסקו הגר"מ פיינשטיין ועוד לכתוב טשארלי, מכיון שאין כזה דבר לכתוב אות עם העיצור ', וכך נהוג בבתי הדינים, מלבד הספרדים שמנהגם מקדם לכתוב אותיות גימ"ל וצד"י עם העיצור '.

שאלת חכם חצי תשובה (יש כזה דבר או אין כזה דבר?).

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ד' נובמבר 02, 2016 2:11 pm

הגהמ כתב:
מחולת המחנים כתב:כמדומני שהוזכרה כאן בהבלעה דעתו של הגר"ש פישר לכתוב שם צ'רלי בגיטין כפי הנהוג לכתוב בין בני אדם, ולא כפי שפסקו הגר"מ פיינשטיין ועוד לכתוב טשארלי, מכיון שאין כזה דבר לכתוב אות עם העיצור ', וכך נהוג בבתי הדינים, מלבד הספרדים שמנהגם מקדם לכתוב אותיות גימ"ל וצד"י עם העיצור '.

שאלת חכם חצי תשובה (יש כזה דבר או אין כזה דבר?).

יותר מבואר, חכמי האשכנזים, עכ"פ בדורות האחרונים, ידעו ממנהג הספרדים בזה, ולמרות זאת לא שינו את מנהגם, מכיון שלדעתם אין כזה דבר לכתוב אות עם העיצור ', ובדינים כאלו אצל האשכנזים הולכים אחרי המסורת והמנהג כפי שטבע הרמ"א ורבותינו האחרונים.

דעת הגר"ש פישר לכתוב עם העיצור ' ככל הנראה איננה מחמת מנהג הספרדים בעבר, אלא שלדעתו מכיון שכהיום כך כותבים את השם צ'רלי, הרי כך גם יש לכתוב זאת בגט, שכך הוא שמו, אבל לעומת זאת בבתי הדינים ממשיכים גם היום את מנהג אשכנז הקדום וכותבים דזארדזש בשם גו'רג' או טשארלי בשם צ'רלי, או לאס אנדזשעלעס וכל כיו"ב.

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ד' נובמבר 02, 2016 3:30 pm

זאת אומרת מר כי אתריה ומר כי אתריה. אצל הספרדים היה נהוג בכ"מ להשתמש בזה (לדוגמא: פלאג'י) ולכן גם בגיטין הנהיגו לכתוב כן. מאידך, אצל האשכנזים לא נהגו לכתוב כן לכן נמנעו לשנות בנוגע לגיטין. אמור מעתה, היום שכולם משתמשים בזה, סבר הגר"ש שכן ראוי לכתוב בגיטין (עכ"פ כנ"ל).

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 134 אורחים