מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגאון רבי שלמה היימאן זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
בעל התפארת

Re: הגאון רבי שלמה היימאן זצ"ל

הודעהעל ידי בעל התפארת » ג' פברואר 13, 2024 12:49 am

בקובץ הליכות שדה שי"ל בימים אלו מופיע הסיפור הבא בתוך שיחה:
נסיים בסיפור, ר' יוסף לוויתן מישיבת תורה ודעת בניו יורק היה לומד בהתמדה 15 - 16 שעות ביממה והיה עני מרוד ודחוק, אמא שלו הביאה אותו לישיבה להתקבל ואמרו לה רבני הישיבה שאין מקום בישיבה לבנה. אז יוסף לוויתן אמר, בסדר, אם אין מקום בבקשה קח את העט והדף ותרשום שיוסף לוויתן בא להכנס לישיבה של תורה ודעת ולא היה מקום, כדי שכשאני יבוא לבי"ד של מעלה ויבואו אלי בטענה למה אתה לא ת"ח אני יוציא להם את הפתק שלא היה מקום בישיבת תורה ודעת. אז... הם מצאו לו מקום. והוא גדל ונהיה מתמיד גדול והיה אח"כ מגיד שיעור ונפטר בגיל צעיר. היה לו חברותא עד השעות הקטנות של הלילה, ופעם אחת למדו חברותא ונתקשו ברשב"א כמדומני בגיטין וכבר נהיה אחד בלילה והחברותא אומר לר' יוסף אני עייף, מאוחר, אני צריך ללכת לישון. אבל ר' יוסף אומר לו מה שייך ללכת לישון על מיטה כשיש רשב"א קשה, אז החליטו יחד להמשיך ללמד בהתמדה, למדו עד ,1:30 ועדין הרשב"א קשה, המשיכו עד 2:00 ללמד בהתמדה ליישב את הרשב"א אבל לא הצליחו, המשיכו עד 2:30 ללמד בהתמדה ועיון גדול, ועדין לא הצליחו ליישב את הרשב"א, אבל אז כבר החברותא אומר לר' יוסף מאוחר לי כבר מאד ואני לא יכול יותר, עזב אותו החברותא והלך לישון, ר' יוסף ישב עוד 15-20 דק' בהתמדה גדולה מאד ובשקיעות גדולה, וחטפתו שינה על הגמ', והיה לו חלום שהרה"י שלו ר' שלמה היימן שהיה תלמיד של ר' ברוך בער ליבוביץ זצוק"ל בעל הברכ"ש, שאמר עליו על תלמידו ר' שלמה היימן, שהיה שווה כל החבלי לידה של אמי שמהם נכנסתי לעולם כדי שיהיה לי תלמיד אחד כמו ר' שלמה היימן. והוא היה ראש ישיבה בתורה ודעת, והוא בא בחלום לר' יוסף לוויתן ואמר לו יש לי רשות מבי"ד של מעלה מחמת המאמץ הגדול העמל וההשקעה בכדי ליישב את הרשב"א, לכן נתנו לי רשות מהבי"ד של מעלה לסייע לך ליישב את הרשב"א, אז תגש לארון ותוציא משם את חידושי הר"י מגאש תסתכל שם בסברא של הר"י מגאש ולפי"ז תבין את הרשב"א. ור' יוסף התעורר מהשינה על הסטנדר, נגש לארון הוציא את הר"י מגאש, והבין לפי זה את הרשב"א. לקח עיפרון וכתב בתוך הרשב"א, הפשט כאן ע"פ הר"י מגאש שהראה לי בחלום מו"ר ראש הישיבה ר' שלמה היימן, ובאוצה"ס של ישיבת תורה ודעת יש את הספר הזה חידושי הרשב"א עם ההערה שכתב ר' יוסף לוויתן. היום זה שווה מליון דולר כזה ספר עם כזו הערה, אפשר לפרנס כמה וכמה כוללים אם היו מוכרים את הספר הזה. מה כל ההבדל בין ר' יוסף לחברותא שלו שניהם התאמצו עד 1:00 עד 2:00 עד 2:30 אבל ר' יוסף הוסיף עוד מאמץ אחד ואז זכה להתגלות של הראש ישיבה ר' שלמה היימן בחלום ברשות של בי"ד של מעלה.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 247 אורחים