מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

משפחת החזו"א

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
פרנקל תאומים

Re: משפחת החזו"א

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' דצמבר 18, 2023 8:43 pm

ישעיהו לוריא כתב:אני טורח להשיב באריכות מפני כבוד הכותב וגם כי מישהו כאן חגג על התשובות והגדיל וכינה אותן בובקעס.

1. איני יודע אצל מי היה חשוד הסיפור, אבל עיקר הנפקא מינה בסיפור והכחשתו, זה לא העניין אם זה לב או מוח, אלא שהחזו’’א בחכמת התורה וממנה ידע את כל החכמות בעולם. ככה גם חינכו בטעות דורי דורות. אל נא ייתפס כבודו למוח שליט על הלב או להיפך.
ואת זה מכחיש הגרד’’ל. וברוך שמסר עולמו וכו’....

2. מעולם לא חשבתי שספרות הרכילות החילונית, נקיה משקרים. אולי אפילו להיפך.
אבל אפשר כמעט לקבוע, שבספרות ההגיוגרפיה, נוטל מקום בראש מעוותי המציאות, בראש ממציאי האגדות, הספר ’פאר הדור’ [ועוד טרם בדקתי מה כותבים שם על הסיפור מסעיף 1]

3. אקח דוגמא שאינה מלמדת על ימינו. מחילה על ההשוואות.
נניח מגיע הרב של אוקראינה לביקור אצל הרב דוב לנדו, ואליו מתלווה אברך שהוא קרובו וידידו של רבי אברהם משה באקאן, או רבי אברהם מרדכי גולדבלט, תלמידו האהוב של רבי דויב,
או בנדוד של הרב שניאור הבקיא המופלא.
ור’ דויב אומר לההוא, איך לא הראית לאורח את הבנדוד העצום שלך, אחד משכיות החמדה של ווילנה?! והאורח באמת מתפעל,
יש הבדל, אם סתם איזה אדם זר מקבל כזאת ’הצעת ביקור’, או שהוא גוער בחביבות בבן הדוד איך לא הראית לאורח את הבנדוד?
ואין ספק שהחזון איש היה אבן חמדה של ווילנא, אבל לא בהכרח שרח’’ע היה שולח כל אחד להראותו.

4. התחזית לא נאמרה. עיקר כוונתי להוכיח שלא נאמרה. לא שלא התממשה.
תחזית שמתעדכנת כל כמה שנים, וכמובן בכל פעם יש עדים נאמנים ששמעו על המס’ הזוכה החדש, היא תחזית שלא נאמרה.
אתה יודע מה? אפילו אם היא תתקיים (איך?) היא לא נאמרה...

בהמשך, אעלה איזה שקרים קטנים משעשעים של פאר הדור, לא דברים קריטיים, אבל מלמדים על חבר הסופרים התורני ועל תעשיית ההגזמה ואולי אף שקר, סביב דמותו הייחודית והענקית.

1. פיין. אבל מה נטפלת דווקא ל''פאר הדור''? זה הגיוגרפיה קלאסית מן הסוג שאופייני לכל ספרות ההגיוגרפיה, ואצל החסידים היא במימדים מבהילים ממש (סיפורי מופתים ניסים ונפלאות או הפרזות וגוזמאות שלא מעלמא הדין). הקורא הנבון צריך לבור את התבן מן הבר. מרן החזו''א נ''ע לא שונה בכך מכל דמות של ''צדיק'' או ''גדול'' אחר.

2. אתה יכול לקבוע הכל, אם תפרוש את השמלה ותוכיח את דבריך (ואם אתה טוען להחרגה של 'פאר הדור' לגריעותא גם בין שאר הקולגות שלו, אתה צריך לערוך מחקר מקיף של השוואות בין ספרי הגיוגרפיה שונים), אבל אתה לא יכול להוכיח את טענתך על 'פאר הדור' או שאר ספרים חרדיים כיו''ב שנכתבו על החזו''א, על סמך שקר שמצאת בספרו של חיים גראדה. האין זאת?

3. לטעמי זה איזוטרי לגמרי, והלא העיקר הוא מה שמעיד שאמר לו מרן הגרח''ע ש"אין אנו מחליטים על שום עניין ציבורי חשוב מבלי להימלך איתו", ומה מעלה ומוריד זה שר' מאיר ליברמן היה בן דודתו. במחילה, אתה נתפס ממש לזוטי זוטות. ובכל מקרה, כאמור, המקור הוא מספרו של בעל המעשה ר' משה בלוי, והוא גופא לא מצא לנכון להזכיר את קרבת המשפחה.

4. אני מבין שזה מה שהתכוונת להוכיח. דא עקא, שלא הצלחת להוכיח זאת. זה שהתחזית "מתעדכנת" איננו הוכחה. אנשים חושבים שלא יתכן שגדול הדור טעה, או שלא יתכן שתחזית קודרת שלו לא התממשה, ולכן הם מזיזים את הדד ליין. זה באמת משעשע אבל זה לא מכחיש את האפשרות שאכן התחזית נאמרה.

אגב, את 'פאר הדור' כתב סורסקי (ר' משה גרילק אסף לו חומר), פנה אליו.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' דצמבר 18, 2023 10:41 pm

אגב העיסוק ב'פאר הדור' -

בכרך ב עמ' רצא [288 בדפי אוצה"ח] מיוחסת לחזון איש האמירה לפיה עתידים שומרי התורה להגיע למעמד של רוב בא"י מפני שהחילונים גוזרים על עצמם כרת וערירי בעוד בתי החדרים הומים מתינוקות.

יצוין שהדברים משקפים היטב את המצב הדמוגרפי בארץ בימי החזון איש, תקופת המנדט וראשית המדינה, ואת החששות שעורר בתנועה הציונית, כפי שתואר לאחרונה בפירוט ובהרחבה בספרה של לילך רוזנברג פרידמן, 'ציונות מבטן ומלידה : הילודה בישוב ובמדינת ישראל בראשיתה: מניעתה ועידודה, 1960-1918 '
שדה בוקר תשפ"ג.

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ג' דצמבר 19, 2023 2:22 am

פלוריש כתב:נתבקשתי להעלות דברים שכתב הרב אברהם קלמנטינובסקי:
ידעתי שסבי עלה עם החזו"א באוניה ארצה. לאחרונה, מצאתי ברשימות העולים את שמותיהם סמוכים זה לזה.
אלא שמרשימה זו עולים פרטים השונים ממה שפורסם על החזו"א:
1 - הכי פחות חשוב - החזו'א עלה באניה מרתה וושינגטון ולא פולוניה. תיקנתי בויקיפדיה.
2 - החזו"א נולד באיזור שנת תר"ל, למרות שמקובל תרל"ח.
3 - הפער הגדול הוא בגילה של הרבנית. ע"פ הרשימה היא נולדה בשנת תרמ"ג, צעירה מבעלה, על אף שבסיפור השידוך המפורסם שלהם ע"פ גראדה היא היתה מבוגרת ממנו בהרבה, וכמעט התבטל השידוך בגלל זה לולי שהחזו"א לא רצה לבטל.
אך כשהעליתי הדברים העירו שיתכן ופקיד טועה כתב גילאים לא נכונים
ניסיתי לנבור קצת ומצאתי בבית המכירות קדם בקשה ששולח החזו"א להעלות את אמו ארצה באיזור שנת תרצ"ד ( https://www.kedem-auctions.com/he/node/55412
). החזו"א כותב שאמו בת 74, דהיינו שנולדה בשנת תר"כ. זה גם מאומת מהפספורט שלה -https://www.kedem-auctions.com/he/node/104747
) . אם כן לא סביר שאמו של החזו"א ילדה אותו בת 10, ולכן סביר שנולד בשנת תרל"ח, וכנראה אכן מדובר בטעות פקידותית (הושמט ה-ח מתרלח, או 1878 הפך ל1870).
אך לגבי הרבנית כותב החזו"א באותה בקשה שהיא בת 51. כלומר הוא מאשרר את הגיל שראינו ברשימות עולים, כלומר שנולדה בשנת תרמ"ג. צעירה מבעלה ב5 שנים. לכן בהנחה שהחזו"א אינו משקר כאן, (ולמה שישקר בעניין כה אגבי?) נראה שסיפורו של גראדה (והעתיק ממנו קוליץ) הוא המצאה, ובמיוחד שגראדה עצמו מפליג ואומר שגילה היה כפול משל החזו"א. יתכן והעניין נועד כדי להצדיק את העובדה שהיו חשוכי ילדים

8pwpmlz8.png

מי יודע פשר דבר?

חכם אחד כתב לי:

ויקיפדיה לא מוסמך כלל בשום ערך.
במקרה את הערך על החזו"א אני בעצמי תיקנתי לפני כ-10 שנים מהמון אי דיוקים, בפרטים שהיו ידועים לי. והודו לי מאוד.

במחילת הכותב, כל הפלפול שלו טפשי. אין מקום לדייק משום מסמך, נגד דברים הידועים לכל מי שהכיר אישית ללא עין אמצעית.
הרבנית היתה מבוגרת ממנו בשנים בודדות לפי הסיפור הראשוני, ובערך בעשוריים לפי מה שהתברר כנראה בשלב כלשהו אחרי החתונה. היא היתה מוכרת מאוד, ולא אלמונית.
כוונתי למאות תושבי בני ברק, ולעשרות בני המשפחה, שאני גודלתי על ברכיהם מינקות.
כשיש היכרות וידיעה לא משנה בכלל מה כתוב ולמה בכל מסמך שהוא.

אין לי מושג האם הפקיד קיבל הצהרה על הגיל, או שמילא מתוך "ניחוש". גם היו צריכים להתאים את הנכנסים ארצה לכללי המגבלות דאז על סרטיפיקטים, שהתושבים בארץ יהיו תועלתיים ולא זקנים.

ר' גרונם יקום פורקן

הודעהעל ידי ר' גרונם יקום פורקן » ג' דצמבר 19, 2023 7:43 am

כלומר, החזו"א היה בן 55 בעלותו לא"י, והרבנית היתה בת 75?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' דצמבר 19, 2023 9:41 am

הסיפור אודות גילה המתקדם של הרבנית בנישואיה והיותה מבוגרת מבעלה, ידוע בין בני המשפחה יחד עם כל התרחשות סביב זה. כמדומני שמשהו מזה מופיע גם ב'חוזה מליטא' של קוליץ ואינו לפני (התקבלה רשות להכניסו לאוצר ונמענתי בשל חלקים רכילותיים שבו). והוא כבן בית יחד עם אחותו, ודאי ידעו היטב

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ג' דצמבר 19, 2023 3:52 pm

פרנקל תאומים כתב:
1. פיין. אבל מה נטפלת דווקא ל''פאר הדור''? זה הגיוגרפיה קלאסית מן הסוג שאופייני לכל ספרות ההגיוגרפיה, ואצל החסידים היא במימדים מבהילים ממש (סיפורי מופתים ניסים ונפלאות או הפרזות וגוזמאות שלא מעלמא הדין). הקורא הנבון צריך לבור את התבן מן הבר. מרן החזו''א נ''ע לא שונה בכך מכל דמות של ''צדיק'' או ''גדול'' אחר.

2. אתה יכול לקבוע הכל, אם תפרוש את השמלה ותוכיח את דבריך (ואם אתה טוען להחרגה של 'פאר הדור' לגריעותא גם בין שאר הקולגות שלו, אתה צריך לערוך מחקר מקיף של השוואות בין ספרי הגיוגרפיה שונים), אבל אתה לא יכול להוכיח את טענתך על 'פאר הדור' או שאר ספרים חרדיים כיו''ב שנכתבו על החזו''א, על סמך שקר שמצאת בספרו של חיים גראדה. האין זאת?

3. לטעמי זה איזוטרי לגמרי, והלא העיקר הוא מה שמעיד שאמר לו מרן הגרח''ע ש"אין אנו מחליטים על שום עניין ציבורי חשוב מבלי להימלך איתו", ומה מעלה ומוריד זה שר' מאיר ליברמן היה בן דודתו. במחילה, אתה נתפס ממש לזוטי זוטות. ובכל מקרה, כאמור, המקור הוא מספרו של בעל המעשה ר' משה בלוי, והוא גופא לא מצא לנכון להזכיר את קרבת המשפחה.

4. אני מבין שזה מה שהתכוונת להוכיח. דא עקא, שלא הצלחת להוכיח זאת. זה שהתחזית "מתעדכנת" איננו הוכחה. אנשים חושבים שלא יתכן שגדול הדור טעה, או שלא יתכן שתחזית קודרת שלו לא התממשה, ולכן הם מזיזים את הדד ליין. זה באמת משעשע אבל זה לא מכחיש את האפשרות שאכן התחזית נאמרה.

אגב, את 'פאר הדור' כתב סורסקי (ר' משה גרילק אסף לו חומר), פנה אליו.

העיר לי מישהו באישי, נראה בקיא בפרטים, שהסיפור על הציור של המח או הלב, הוא שקר גדול אף יותר, שקר שגם לא מופרך בסיפורו של רבי דוב.
לדבריו ובלשונו של מי שהעיר לי: הגר"נ שולמן שנכח שם בעצמו, העיד שהסיפור אפילו לא מתחיל. מה ששאלו את החזו"א זה לא איך לנתח אלא באיזו דרך כדאי לבחור מבין שתי סיכונים אפשריים (איבוד ראייה ודאי או שמירת הראייה אבל סיכון חיים). לא שאלה רפואית אלא ערכית. החזו"א רצה להבין טוב יותר את הצדדים ולשם כך נפגש עם המנתח. הם ישבו יחד, ונפק מבינייהו השרטוט הזה, רנ"ש אמר שאינו זוכר אם הרופא צייר או החזו"א צייר! הכלל, זה לא ציור ששימש את החזו"א להסביר לרופא, אלא ציור ששימש את הרופא להסביר לחזו"א...

ולתשובה על דבריך:
1.
ככה אתה קובע על החסידים ועל כל ספרות ההגיוגרפיה?! ככה, בלי ביקורת עמיתים? בלי מחקר השוואתי?! כמו שאתה מבקש שאעשה מול פאר הדור.

ולדידי, אכתוב את דעתי הכללית על הכתיבה החרדית, אני לא חושב שהשם הרע שיצא על ספרות ההגיוגרפיה, שהיא איננה אמינה, היא צודקת.
מוזר ומשונה בעיניי, שבמחקר הקלאסי, אם אתה מציג מידע מתוך עיתון שהתפרסם בזמנו, יש לזה ערך וחשיבות, ובטח יכול להוות מקור מידע, אפילו שכולנו מכירים עיתונים ויודעים איך המידע מתקבל שם, כמה פעמים למחרת מתפרסמות הכחשות, וכמה פעמים מראש לא מתפרסמת ההכחשה, כי לאיש אין כוח או שהמידע לא ממש בלתי נכון?
אבל מידע שמתקבל מזקן ישיש, נבון ובר דעת, שזכרונו בהיר והוא ידוע כאיש אמין וכו', לא נחשב כמעט, ונתפס כמעט תמיד כהגיוגרפיה חרדית.
מאי חזיתם?
לדעתי המחקר, מגיע עם עיוותים מובנים בתוכו, כשם שהם כל כך הרבה תוקפים את ההגיוגרפיה.

אני כן חושב, שאם ההגיוגרפיה החרדית נחשבת כה מבוזה, הרי שהספר פאר הדור, כותביו ומגמתו, נוטלים חלק בראש בעניין זה. ונכון שציינת שחלק מכותביו כתבו עוד ספרים. הבעיה מופיעה בספרים אחרים בכתיבתם. הן הן הדברים. אין לי יכולת וכוח להתחיל במחקר, בטח לא תוך השוואה לספרים אחרים. בין כה וכה כל אחד כותב כאן את אשר נראה לו.
אין לי גם עניין שיתקבלו דבריי ובטח לא חשבתי להתחיל להתווכח, אבל זה נעשה מעניין.

2. העובדא הובאה, במסגרת ההוכחה שעל החזון איש ספציפית, כנראה בשל גדולתו, אישיות המסקרנת ומאידך שתיקתו וצניעותו, המציאו הרבה אגדות, מעבר לכל פרופורציה. בינתיים השיב איש ספר שהסיפור כן נכון.

3. אני מסכים איתך שהמשפט של רח"ע על החזון איש הוא חשוב וכבר כתבתי כך קודם. אני בהחלט לא מבין את זה, ויתירה מכך, מלבד המשפט הזה של ר' משה בלוי, לא מוצאים עוד הוכחות לזה, אזכורים במכתבים הרבים ועוד,
אבל אני כן חושב שהראיה שלי נכונה, שבגלל היות מאיר ליברמן בנדוד של החזו"א, בגלל זה שלח הגרח"ע להראותו.
הנה דוגמא שכן התרחשה: הייתי אצל רבי אהרן לייב שטיינמן לבחינה עם תלמידי ישיבה, ונודע לו שאחד מהם הוא בנו של אחד מגדולי הדור היותר צנועים, והוא התפלא מולו למה אתם לא הולכים לאביכם להיבחן.
אז אם הייתי כותב 'למי מרן הגראי"ל שטיינמן שולח להיבחן? חשיפת 'קול בחצרות', זאת הייתה אמת, אבל רק חלקית, בגלל שפגש בדיוק את בנו של הגאון הנ"ל.
ור' משה בלוי אכן לא ידע שהוא בן משפחתו של החזו"א ולכן לא טרח לציין זאת.

4. אני שוב מתקשה להבין את ההתעקשות שאכן התחזית הייתה, רק לא התממשה.
הרי מאיפה אנחנו יודעים על אותה 'תחזית' שכאמור לא נאמרה מעולם? מאותם אנשים שהעידו וסיפרו.
אבל אם אנו רואים שאותם אנשים משנים מפעם לפעם את השנים, מעדכנים את התחזית, מוסיפים לה הסברים וניתלים באיזה אסון קטן, או משבר קואליציוני להוכיח שאכן התחזית התקיימה,
ממילא, אין לנו עדים המעידים לתחזית ואין שום תחזית.

אני טוען שהוא לא אמר תחזית כזאת, בטח לא של כמה עשרות שנים, כי קראתי פרוטקול פגישה של ר' משה פרוש עמו, בתחילת תש"ח, ומשם נראה שהוא כלל לא האמין שהמדינה יכולה להתכונן. (וזה באמת היה נראה די קשה)

-----------------------------------------

הבטחתי אנקדוטה משעשעת. הרי היא מצורפת בזה. אני מביא תמונות, כי בהן קל למצוא את הזיוף המגושם שנעשה, אבל לעני"ד, הספר ברובו, מלא בעיוותים קלים וגדולים בנושאים הרבה יותר חשובים מתמונה זו או אחרת, שינויים שנעשו במטרה אחת חשובה, והוא נוטל חלק בראש הספרים שצריכים לבדוק בהן כל דבר ודבר, שבניגוד לשם הטוב שלהם, אינם מדוייקים בלשון המעטה.

2 תמונות שעשויות להסביר משהו משעשע ותרבות השקר בכתיבת והגשת פאר הדור, מה שכנראה בשום ספר על שום גדול חסידי או ליטאי אחר לא עשו דוגמת זה במשך כל שנות ההגיוגרפיה החדשה. (תש"כ-תש"פ) ראו בסוף.
אני חושב שתמונה אחת יכולה לספר 1000 מילים ושתיים, לחסוך לי את המחקר ההשוואתי מול ספרים אחרים:

בספר פאר הדור, מובאת תמונה מרשימה, של החזון איש בודק פרי עץ הדר = אתרוג. התמונה מופיעה בעמוד העוסק בדיני ערלת הפרי.
התמונה עצמה, האמיתית, כפי שהייתה לנגד עיני עורכי הספר, היא שהוא יושב בסנדקאות של ילד ומביט בחיתוך הערלה, ערלת הבשר,
אבל כעת צריך תמונה לערלת הפירות, גזרינן ערלה ערלה בגזירה שווה, חתכו אפוא את כל המסביב, כולל הותירו אותו לבד עם הטלית, בלי הכסא של אליהו שהיה באסותא במשך דורות ומישהו יכול לתפוס את העניין, והנה לנו תמונה.

בספר פאר הדור: החזון איש עם מלווהו זעליג שפירא בדרכם להרבות טהרה ביישובים נידחים.
תמונה זאת, כמה מטרים מרחק מביתו, בשכונת זכרון מאיר, למי שמזהה את המיקום המדוייק, ויתירה מכך, מחקו מאחריהם 2 בחורי ישיבה צעירים שליוו אותם, נראה לי ר' דוד פרנקל ור' מיכאל בראון, קשקשו על השבילים המסודרים למדי של המושבה השקטה והה-כה מרכזית במרכז גוש דן 'זכרון מאיר', ציירו קצת שיחים בצדדים, הכל בכדי לשוות לתמונה יותר דרכי נוד ויותר נדודים ויותר הרבות טהרה.
למען המטרה הנרציית להראות שהחזון איש בעצמו הסתובב ובנה מקוואות...

עוד אני כותב, ואני נזכר בתמונה שלישית, בה היה החזון איש נראה משוחח בחביבות ובקירבה עם רבי ברוך רבינוביץ ממונקאטש. הסטייפלר מאחור מטה אוזן בהתעניינות.
למחברים היה חבל לפספס תמונה כזאת, מאידך, ר' ברוך הוא טרייף ולא יוסיף עיגולים למטרה ולהשקפה, אז טשטשו מעט את דמותו של הרב, מחקו את כל הרקע ואת הסטייפלר היושב מאחור ושמו רקע אפרפר, הוסיפו צל ואור על הפרצוף, , וכתבו 'מטה את אזנו ללבטיו של רב צעיר באחת ממושבות ישראל'. אני לא כותב כרגע את הנוסח במדוייק
קבצים מצורפים
צילום מסך 2023-12-19 154518.png
צילום מסך 2023-12-19 154518.png (144.05 KiB) נצפה 2330 פעמים
צילום מסך 2023-12-19 154341.png
צילום מסך 2023-12-19 154341.png (92.85 KiB) נצפה 2330 פעמים
צילום מסך 2023-12-19 154553.png
צילום מסך 2023-12-19 154553.png (492.69 KiB) נצפה 2330 פעמים

ברמן

הודעהעל ידי ברמן » ג' דצמבר 19, 2023 6:12 pm

קיבלתי במייל: "מחזה אברהם" - ליקוט תיאורים על החזון איש, מספרו של חיים גראדה על ר' צמח אטלס.
הרבה על החזון איש וגם מסופר כאן קצת על אשת החזון איש.

מחזה אברהם.pdf
(4.89 MiB) הורד 100 פעמים

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' דצמבר 19, 2023 7:52 pm

איש_ספר כתב:הסיפור אודות גילה המתקדם של הרבנית בנישואיה והיותה מבוגרת מבעלה, ידוע בין בני המשפחה יחד עם כל התרחשות סביב זה. כמדומני שמשהו מזה מופיע גם ב'חוזה מליטא' של קוליץ ואינו לפני (התקבלה רשות להכניסו לאוצר ונמענתי בשל חלקים רכילותיים שבו). והוא כבן בית יחד עם אחותו, ודאי ידעו היטב

לעיל טענו כאן שקוליץ העתיק מגראדה.
אבל מסתברא כדבריך שקוליץ ידע משהו על הדברים גם מהיכרותו האישית הקרובה.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' דצמבר 19, 2023 7:54 pm

ר' גרונם יקום פורקן כתב:כלומר, החזו"א היה בן 55 בעלותו לא"י, והרבנית היתה בת 75?

באיזו שנה נפטרה הרבנית?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' דצמבר 19, 2023 8:30 pm

ישעיהו לוריא כתב: ... אין לי גם עניין שיתקבלו דבריי ובטח לא חשבתי להתחיל להתווכח, אבל זה נעשה מעניין ...

פיין. גענוג. הבוחר יבחר.

עכ"פ, רק אתקן אותך, לא אמרתי (ובוודאי לא התעקשתי) שהחזו"א אכן אמר את "התחזית" הנ"ל (אין לי מושג אם היא נאמרה. לא מופקע בעיניי כך או כך).
רק אמרתי (והתעקשתי, ועדיין מתעקש) שהדברים שכתבת אינם מהווים כל הוכחה לכך שהתחזית לא נאמרה, אלא רק לכך שהיא לא התממשה. וגם הסברתי מה גורם לאנשים להזיז את הדד ליין.

אגב, מישהו כאן יודע מי הוא המקור הראשון שהעיד על "התחזית"? (אולי זה מופיע ב"מעשה איש", אין לי זמן עכשיו לחפש).

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' דצמבר 19, 2023 9:00 pm

כבר כתב ע"כ מהרי"ל גם בעבר
כאן

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ג' דצמבר 19, 2023 9:04 pm

פרנקל תאומים כתב:אגב, מישהו כאן יודע מי הוא המקור הראשון שהעיד על "התחזית"? (אולי זה מופיע ב"מעשה איש", אין לי זמן עכשיו לחפש).

בדרך כלל תחזיות אנטי מדינה, מגיעות מחוגים מסויימים, לעתים הן נמצאות, בשיבוש על שיבוש ברשימות שהובאו כביכול מהרב שלעזינגער בלונדון, ואמינותן בהתאם.

אכן, הבוחר יבחר לגבי עובדות אזוטריות אלו,
אבל הספר כספר, תמצית ושיא הזיקוק לכל מה שמזלזלים בהגיוגרפיה.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' דצמבר 19, 2023 11:31 pm

ישעיהו לוריא כתב:בדרך כלל תחזיות אנטי מדינה, מגיעות מחוגים מסויימים, לעתים הן נמצאות, בשיבוש על שיבוש ברשימות שהובאו כביכול מהרב שלעזינגער בלונדון, ואמינותן בהתאם.

לא לא. הבוחר יבחר איך להתייחס לכל דבריך, טרם שהוכחת אותם כדבעי, וטרם שהוכחת את החריגות הבולטת (לטעמך) בקרב המקבילות ההגיוגרפיות.

נ"ב:
האווירה אצל כל תלמידי רבינו החזו''א זי"ע הקרובים לו ביותר, היתה "אנטי מדינה", ובאופן די חריף (אם כי פרגמטי, בשונה מחוגי הקנאים), וקשה שלא להתרשם שזו היתה האווירה שהחזו''א השרה על סביבתו הקרובה, עכ"פ בשנותיו המאוחרות.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' דצמבר 20, 2023 8:40 am

דומה שיש לשים לב לשוני ביחס לאחים ליברמן, בני דודיו של החזון איש, בין העוסקים בתולדות חייו של החזון איש.

בספרו של בראון נזכר ר' שאול ליברמן [לפי המפתח] תשע פעמים, ונדונה מערכת היחסים בין החזון איש לבינו, אחיו, ר' מאיר יונה, אינר מוזכר בספר זה כלל [לפי המפתח].

בפאר הדור [לפי חיפוש באוצה"ח] מוזכר ר' מאיר יונה פעמיים [שניהם בסיפור עם ר' משה בלוי], את שמו של אחיו, ר' שאול, לא מצאתי שם בחיפוש כזה [אם כי אם זכרוני אינו מטעני הוא נזכר שם פעם אחת בהערה כמקור לאחד הסיפורים]. אביהם של השניים, ר' משה ליברמן, מוזכר שם בחלק א עמ' מח [43 בדאצה"ח] תוך אזכור פרטים שונים כמו יחוסו לבעל קרן אורה וקרבתו המשפחתית לבעל קרן אורה אך בלא שמוזכרים שמותיהם של בניו.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ד' דצמבר 20, 2023 12:23 pm

פרנקל תאומים כתב:
ישעיהו לוריא כתב:בדרך כלל תחזיות אנטי מדינה, מגיעות מחוגים מסויימים, לעתים הן נמצאות, בשיבוש על שיבוש ברשימות שהובאו כביכול מהרב שלעזינגער בלונדון, ואמינותן בהתאם.

לא לא. הבוחר יבחר איך להתייחס לכל דבריך, טרם שהוכחת אותם כדבעי, וטרם שהוכחת את החריגות הבולטת (לטעמך) בקרב המקבילות ההגיוגרפיות.

נ"ב:
האווירה אצל כל תלמידי רבינו החזו''א זי"ע הקרובים לו ביותר, היתה "אנטי מדינה", ובאופן די חריף (אם כי פרגמטי, בשונה מחוגי הקנאים), וקשה שלא להתרשם שזו היתה האווירה שהחזו''א השרה על סביבתו הקרובה, עכ"פ בשנותיו המאוחרות.

כשיהיה לי זמן ואפנה ואשנה, אעשה הצעת כב’ למחקר השוואתי, לביקורת עמיתים (כב’ ?).
השאלה מה נקרא ’אנטי מדינה’.
גם האווירה בגוש קטיף אחרי הגירוש הייתה אנטי מדינה, לא ראי אנטי מדינה של חרדי זמנינו לאנטי מדינה של אז. ואנטי ציונות, שרוב גדולי ישראל היו נגדה בכל פה, היא לא אנטי מדינה, כאופציה, כפלטפורמה ובעיקר - כעובדא קיימת.
לכן המילה ’פרגמטי’ שמשום מה הנחת בסוגריים, היא הכי חשובה לדיון.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ד' דצמבר 20, 2023 12:24 pm

איש_ספר כתב:כבר כתב ע"כ מהרי"ל גם בעבר
כאן

גאונות לזכור ולשחזר הודעה שלי מלפני שנים הרבה.
זה גם מחייב...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' דצמבר 20, 2023 2:21 pm

ישעיהו לוריא כתב:כשיהיה לי זמן ואפנה ואשנה, אעשה הצעת כב’ למחקר השוואתי, לביקורת עמיתים (כב’ ?).

אתה לא חייב לעשות שום דבר, אבל אתה לא יכול לצפות שיקבלו את דבריך הנחרצים טרם שהוכחת אותם.

השאלה מה נקרא ’אנטי מדינה’.
גם האווירה בגוש קטיף אחרי הגירוש הייתה אנטי מדינה, לא ראי אנטי מדינה של חרדי זמנינו לאנטי מדינה של אז. ואנטי ציונות, שרוב גדולי ישראל היו נגדה בכל פה, היא לא אנטי מדינה, כאופציה, כפלטפורמה ובעיקר - כעובדא קיימת.
לכן המילה ’פרגמטי’ שמשום מה הנחת בסוגריים, היא הכי חשובה לדיון.

מה כל ההתפלספות, "אנטי מדינה" במובן זה שמשפט מן הסוג שנותן למדינה תחזית של כך וכך שנים לא מופקע כלל ועיקר.

הבטחתי

הודעהעל ידי הבטחתי » ד' דצמבר 20, 2023 4:04 pm

פרנקל תאומים כתב:
ר' גרונם יקום פורקן כתב:כלומר, החזו"א היה בן 55 בעלותו לא"י, והרבנית היתה בת 75?

באיזו שנה נפטרה הרבנית?

תשי"ח (ואם ההפרש ביניהם היה כעשרים שנה, הרי שהיתה קרוב לגיל מאה (ודאי אחרי 95).

השעיר החיי

הודעהעל ידי השעיר החיי » ד' דצמבר 20, 2023 4:12 pm

ישעיהו לוריא כתב:בספר פאר הדור: החזון איש עם מלווהו זעליג שפירא בדרכם להרבות טהרה ביישובים נידחים.
צילום מסך 2023-12-19 154553.png
צילום מסך 2023-12-19 154553.png (492.69 KiB) נצפה 2036 פעמים

תמונה זאת, כמה מטרים מרחק מביתו, בשכונת זכרון מאיר, למי שמזהה את המיקום המדוייק, ויתירה מכך, מחקו מאחריהם 2 בחורי ישיבה צעירים שליוו אותם, נראה לי ר' דוד פרנקל ור' מיכאל בראון, קשקשו על השבילים המסודרים למדי של המושבה השקטה והה-כה מרכזית במרכז גוש דן 'זכרון מאיר', ציירו קצת שיחים בצדדים, הכל בכדי לשוות לתמונה יותר דרכי נוד ויותר נדודים ויותר הרבות טהרה.
למען המטרה הנרציית להראות שהחזון איש בעצמו הסתובב ובנה מקוואות...

הנה התמונה המקורית עם ר זליג. אשמח שתעלה את המקוריות האחרות

download/file.php?mode=view&id=130136
קבצים מצורפים
בנין-הטהרה-במה-175.jpg
בנין-הטהרה-במה-175.jpg (116.17 KiB) נצפה 2066 פעמים

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ה' דצמבר 21, 2023 2:52 pm

שמועה ששמעתי בישיבה קטנה, וביקשתי לברר לפני 12 שנה כאן בפורום, ורק כעת טרחתי לבדוק אותה בפנים. נדהמתי. השמועות עוד עשו חסד עם פאר הדור.

קטעים מפאר הדור: על נסיעתו של החזון איש על גבי הסיפון באניה השטה בים התיכון.
החזון איש נזכר בדברי 'מורו ורבו הרוחני' אדוננו הגר"א וגם ברבי עקיבא איגר,

קטעים מקבילים, אחד לאחד, מספר אחר שיצא לאור 6 שנים קודם לכן, האיש נגד הזרם על הרב קוק:
הרב קוק נזכר ב'מורו ורבו הרוחני' רבי יהודה הלוי, אבל גם ברבי עקיבא אייגר.

כל אחד חווה את אותה החוויה בדיוק, רק נזכר ברבי אחר מרבותיו שלו.

גם קטעים רבים לפני כן, וקטעים שלאחר מכן - מועתקים אבל לא אחד לאחד. עיינו שם ותמצאו נחת.
קבצים מצורפים
צילום מסך 2023-12-21 145041.png
צילום מסך 2023-12-21 145041.png (138.52 KiB) נצפה 1976 פעמים
אוצר החכמה_פאר הדור - א - כהן, שלמה בן אברהם יעקב_338_342.pdf
(5.35 MiB) הורד 67 פעמים

גביר

הודעהעל ידי גביר » ה' דצמבר 21, 2023 9:07 pm

בספר הר צבי רשמי שאלה יורה דעה הלכות אבלות סימן לז עמ' רסט מובאת שאלה של ר"מ ליברמן על אודות הודעה שקיבל מבן אחותו היושבת במוסקבה בדבר חוליה הקשה והסתלקותה הקרובה, מי היתה אותה אחות? ההיו היא ובני משפחתה שומרי תורה ומצוות?

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' דצמבר 24, 2023 3:28 pm

אפשר להוסיף כהנה וכהנה.
על רבנים שנזכרים בספר כביכול פסקו כמוהו בקו התאריך, והם כותבים שלא כן הוא.
על שמועות רבות שמביאים בשם החזון איש, ואינן.

חןב משבוע שעבר, הנה התמונה המלאה של החזון איש מעיין בפרי עץ הדר.
הייתי חייב לטשטש את התמונה, איני יודע למי היא שייכת מבחינת הזכויות.
קבצים מצורפים
החזון איש עם תינוק.jpg
החזון איש עם תינוק.jpg (26.31 KiB) נצפה 1790 פעמים

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' דצמבר 24, 2023 4:12 pm

אאל"ט, בזמנו, לפני ארבעים שנה ויותר, זו היתה התמונה הידועה של החזון איש [בלי התינוק] שהיתה תלויה בבתי הספר וכיו"ב

מטה עז

הודעהעל ידי מטה עז » ו' דצמבר 29, 2023 9:51 am

ישעיהו לוריא כתב:
פרנקל תאומים כתב:
ישעיהו לוריא כתב:אז מה היה לנו רק בעת האחרונה, לגבי עובדות וסיפורים מחיי מרן החזון איש זיע"א?

1. הסיפור של ניתוח המוח, שמשמעו בכל השנים היה שידע את צורת המוח ודרכי הניתוח מהגמרא או הלכות טריפות וכדומה, לא נכון.

2. הרבנית לא הייתה כפולה בגילה, הימנו. יתרה מכך, היתה צעירה ממנו בשנים ניכרות.

3. מי שהתבקש בידי הגרח"ע להראות לר' משה בלוי את ר' אברהם ישעי', היה בנדוד ראשון של החזון איש. ולא הוזכר זאת בספר 'פאר הדור'.

4. הוכחשה והוזמה התחזית שניתנה כביכול מפי החזו"א, על 30, 40, 50, 70 שנה שהמדינה תשרוד בה.

כל זה, רק מהשבועות האחרונים בפורום.
חושבני שאפשר כבר לומר שעל מרן החזון איש, אולי בשל התנהלותו הצנועה והחרישית, אולי בשל עוצמת השפעתו העקיפה, הדביקו הכי הרבה סיפורים שלא היו ולא נבראו ולא התאימו בכלל לכל האישיות וההלוך יילך של חייו והתנהגותו.
אני לא בקיא מספיק, אבל אני רוצה להסיק מזה, ומעוד ראיות מגוונות, גם על כל מיני שמועות מתהלכות בשם החזו"א, בענייני הלכות הנהגת הציבור, מה שמכונה כיום השקפה והנהגת הדור, שהיה מסוייג מזה מאוד כמעט עד הקצה.

1. מעיקרא הסיפור הזה היה חשוד אצל כל בעל שכל, מכל מקום כבר ביארו שלא מדובר בציור הנוגע לניתוח מח כ''א בציור הנוגע לניתוח לב (והביאו גם מרופאים יר''ש, שהכי מסתברא).

2. הסיפור על גילה של הרבנית והמסתעף אין מקורו מספרות ההשקפה ההגיוגרפית כ''א מספרות הרכילות של החילונים (חיים גראדה, והנמשכים אחריו), ומה לך כי תלין.

3. המקור הוא ספרו של ר' משה בלוי, שבדידו הוי עובדה, וגם הוא גופא לא מציין שר' מאיר ליברמן היה בן דודתו של מרן החזו''א נ''ע, ומה לך כי תלין על 'פאר הדור'. ובכל מקרה, איזו משמעות יש לכך? אז לא ציינו שהוא היה בן דודתו, מה בכך? זה טפל לחלוטין וחסר כל משמעות בייחס לעצם הסיפור ולמסר העולה ממנו.

4. אני לא יודע אם התחזית נאמרה, ובאיזה נוסח. מכל מקום, זה שהיא לא התממשה לא מעיד על כך שהיא לא נאמרה. וברמב''ם מבואר שגם נביא המתנבא על הפורענות אינו הופך לנביא שקר אם היא לא מתגשמת. וק''ו בדורותינו שאין נבואה כלל.

אני טורח להשיב באריכות מפני כבוד הכותב וגם כי מישהו כאן חגג על התשובות והגדיל וכינה אותן בובקעס.

1. איני יודע אצל מי היה חשוד הסיפור, אבל עיקר הנפקא מינה בסיפור והכחשתו, זה לא העניין אם זה לב או מוח, אלא שהחזו’’א בחכמת התורה וממנה ידע את כל החכמות בעולם. ככה גם חינכו בטעות דורי דורות. אל נא ייתפס כבודו למוח שליט על הלב או להיפך.
ואת זה מכחיש הגרד’’ל. וברוך שמסר עולמו וכו’....

2. מעולם לא חשבתי שספרות הרכילות החילונית, נקיה משקרים. אולי אפילו להיפך.
אבל אפשר כמעט לקבוע, שבספרות ההגיוגרפיה, נוטל מקום בראש מעוותי המציאות, בראש ממציאי האגדות, הספר ’פאר הדור’ [ועוד טרם בדקתי מה כותבים שם על הסיפור מסעיף 1]

3. אקח דוגמא שאינה מלמדת על ימינו. מחילה על ההשוואות.
נניח מגיע הרב של אוקראינה לביקור אצל הרב דוב לנדו, ואליו מתלווה אברך שהוא קרובו וידידו של רבי אברהם משה באקאן, או רבי אברהם מרדכי גולדבלט, תלמידו האהוב של רבי דויב,
או בנדוד של הרב שניאור הבקיא המופלא.
ור’ דויב אומר לההוא, איך לא הראית לאורח את הבנדוד העצום שלך, אחד משכיות החמדה של ווילנה?! והאורח באמת מתפעל,
יש הבדל, אם סתם איזה אדם זר מקבל כזאת ’הצעת ביקור’, או שהוא גוער בחביבות בבן הדוד איך לא הראית לאורח את הבנדוד?
ואין ספק שהחזון איש היה אבן חמדה של ווילנא, אבל לא בהכרח שרח’’ע היה שולח כל אחד להראותו. מה שכתב שמתייעץ איתו בכל עניין חשוב, זה כבר הרבה יותר משמעותי.

4. התחזית לא נאמרה. עיקר כוונתי להוכיח שלא נאמרה. לא שלא התממשה.
תחזית שמתעדכנת כל כמה שנים, וכמובן בכל פעם יש עדים נאמנים ששמעו על המס’ הזוכה החדש, היא תחזית שלא נאמרה.
אתה יודע מה? אפילו אם היא תתקיים (איך?) היא לא נאמרה...

בהמשך, אעלה איזה שקרים קטנים משעשעים של פאר הדור, לא דברים קריטיים, אבל מלמדים על חבר הסופרים התורני ועל תעשיית ההגזמה ואולי אף שקר, סביב דמותו הייחודית והענקית.

ישנו סרטון של הרב מרדכי אליהו זצ"ל שכידוע היה חביב אצל החזו"א שכינה אותו "הר"מ במזל", בו הוא מספר שלושה סיפורים:
1. כיצד החזו"א כתב מזכרון את לשון הרשב"א.
2. כיצד התפעל הרב צדקה זצ"ל מתפיסתו המופלאה של החזו"א אודות שאלה רפואית (החזו"א שאל אותו מדוע בא אליו וביטל תורה, והרב אליהו השיב שבא במצוות תלמיד חכם, דודו הרב צדקה, ובמצוות כיבוד אם, והתרצה לו החזו"א).
3. לעניינינו, הסיפור השלישי הוא: המעשה שמעיד עליו הרב אליהו שנכח בשעת מעשה, כיצד הגיעו לדבריו כמה רופאים להתייעץ עם החזו"א אודות ניתוח מוח מסובך, ולאחר שהאזין להם, אמר החזו"א שאין לבצע את הניתוח אלא בדרך אחרת לגמרי. הרב אליהו מספר כיצד הרופאים התעקשו שצילמו ובדקו וכך יש לעשות, אך לבסוף נותרו המומים מדבריו, כיצד כל הידע הרפואי והנסיון שלהם לא עמדו להם בשעת מעשה, וכיצד החזו"א צדק בדבריו והוראתו, כך שנראה שיש דברים בגו בסיפורים אודות ניתוח המוח המדובר.

קישור למקור: https://youtu.be/2GZp5mWazuU?si=wZJtaAFrb1cWmOS-

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' ינואר 09, 2024 12:20 am

ישעיהו לוריא כתב:...אבל אפשר כמעט לקבוע, שבספרות ההגיוגרפיה, נוטל מקום בראש מעוותי המציאות, בראש ממציאי האגדות, הספר ’פאר הדור’....
....אני כן חושב, שאם ההגיוגרפיה החרדית נחשבת כה מבוזה, הרי שהספר פאר הדור, כותביו ומגמתו, נוטלים חלק בראש בעניין זה...
....אבל לעני"ד, הספר ברובו, מלא בעיוותים קלים וגדולים בנושאים הרבה יותר חשובים מתמונה זו או אחרת, שינויים שנעשו במטרה אחת חשובה, והוא נוטל חלק בראש הספרים שצריכים לבדוק בהן כל דבר ודבר, שבניגוד לשם הטוב שלהם, אינם מדוייקים בלשון המעטה...

הלום איקלע לעיניי הודעת הרב הידען שליט"א דלקמן, שהכיר את ראיותיך דלעיל כדאיתא בדבריו (ואולי הוא המקור ממנו שאבתן), ואעפ"כ ס"ל שבסה"כ "למעשה, הספר יחסית מדוייק ויפה" עכ"ל:

viewtopic.php?f=19&t=12882&start=40#p403581

וכך כתב שם:
הרב הידען שליט"א כתב:עורכי 'פאר הדור' על החזון איש, לא היה להם מכובד לכתוב את שמו על אף שהחזון איש דיבר עמו בחביבות בלתי רגילה. הם כתבו 'אחד הרבנים בישוב החדש', מחקו את הסטייפלר.
בכלל, הספר מלא בשינויים. למשל, פעמיים מופיעות תמונות של החזון איש 'בדרכי נוד להרבות טהרה בישראל', והתמונות צולמו בכלל ב...זכרון מאיר שעל יד בני ברק. הילדים המהלכים מאחור ובתי השכונה המוכרים, נמחקו.
אבל למעשה, הספר יחסית מדוייק ויפה.

ר' גרונם יקום פורקן

הודעהעל ידי ר' גרונם יקום פורקן » ג' ינואר 09, 2024 9:07 am

פלוריש כתב:2 - החזו"א נולד באיזור שנת תר"ל, למרות שמקובל תרל"ח.

בספר שיחות ליל שבת של הגרי"ב שרייבר שהופיע זה עתה, עמ' תסז, מופיע: תרל"ט.

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ב' ינואר 15, 2024 7:27 am

בספר ארחות איש בהתחלה יש 'מאמר מאת אחד מגדולי דורינו שליט"א' על החזו"א בשם 'דבר האמת'
הוא נדפס לראשונה ב'חושבי שמו' תשל"ד
מהשפה הנמלצת חשבתי שהכותב הוא הגר"ד לנדו
אך בחושבי שמו חתום מ.ב.ו. (מיכאל בער וייסמנדל..?)
מי הכותב?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' ינואר 15, 2024 3:37 pm

יש לי הברקה:
אפרים דב לנדו.

מה אומרים?

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ג' ינואר 16, 2024 1:25 am

מבריק!
בטוחני שזה הפשט

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » ה' פברואר 08, 2024 12:51 am

נכתב כאן בעבר בענין הספר פאר הדור וכו'.
לא נעים לי לכתוב, כי עלול להישמע כאילו יש כאן בעיה מגזרית, אבל אני חושב שהגיע הזמן להכתיר את מרן החזון איש בתואר של שנות ה2024.
אין לי אומץ לכתוב אפילו בצחוק את התארים האמורים, אבל כשבכוח נכנסים לך למוח עם הכתבת היסטוריה, זה מאוד מפריע.
בפרט שאחר כך יסבירו כאן בתמימות ש''כך היתה גם המציאות''.

הנה, עלון תמים יוצא לשכנע את עם ישראל לתרום למפעל החשוב טהרת המשפחה.
את טהרת המשפחה יסד רבי אפרים זלמן הילפרין בשליחות רבותיו האדמורי''ם רבי ישראל מהוסיאטין, רבי שלמה מזויעהל, ועוד מגדולי ירושלים.
המשיכו הצדיק רבי יהושע לוי. בנו ממשיך דרכו נראה לפי הפרסומים בתמונות אברך מקהילת יוצאי ליטא.
בלי בושה, בעמוד הראשון, מרוח על פני כל העמוד, תמונת מרן החזון איש!!! וההסבר? זוהי החתימה היחידה של מרן החזון איש לעניני ציבור!!!
מיד הוא הופך למייסד, מעורר ומנחיל, ובעמודים הבאים כתוב כיצד ר' אפרים זלמן יסד את זה 'בדורו' של החזון והרב מטשיבין...
כי הרב מטשיבין היה חלק פעיל ובלתי נפרד מזה והחזון איש הסכים לחתום רק על זה בשנת תש''ב...
כמובן שניסיתי לבדוק את החתימה המטושטשת ואז אני מגלה שלא לחינם היא מטושטשת.
נרשם שם מתחת לשמו של החזון איש שהוא אמנם לא חתם אבל אמר לר' אפרים זלמן שאפשר לרשום את שמו....

ומה בוער כל כך לעשות את זה?
1. כי יש חובה להנחיל לכולם שרק החזון איש בנה את כל הדור, וכפי שנכתב במדובר על פאר הדור.
2. שגם יוכלו [צאצאי החסידים שלמדו בישיבות ליטא ועברו במשך השנים צד] לומר רק אנחנו דאגנו מעולם, אנחנו הקמנו את הדור, [ולכן די לקיפוח אחת, ולתמיד].
3. רק כואב ויש לברר מה יש לרבי חיים לוי נגד מרן הרב מבריסק, היחיד השני שהקים את הדור עם מרן החזון איש, שנפקד מקומו במשרד ההפקות.

המדהים שגם הספר על החפץ חיים בשבילי ראדין הנמכר בחנויות, היה חייב להניח את החזון איש על הכריכה ולכתוב כיצד נבנה הדור בדור החזון איש וכו', איני זוכר הלשון.
מכירות זה מכירות.

מטה עז

הודעהעל ידי מטה עז » ה' פברואר 08, 2024 8:07 am

מזכיר לי מה ששמעתי השבוע מאחר מחכמי ישיבת מיר הותיקים והידועים מאוד, כיצד מרנן הגר"ח ורב נחום זצ"ל מעולם לא הביאו בשיעוריהם הרבים את דברי החזון איש אפילו פעם אחת... ועוד הוסיף בזה מעשים שדורנו לא יאמין להם כל כך.
לדבריו: החזו"א מתגדל מיום ליום בדורנו (ברם הוא דיבר לאמיתם של דברים, על גדלותו התורנית אליבא דאמת (ולא על פוליטיקה טפשית) שמתגלה עוד ועוד לעוסקים בקדשים ובטהרות, שבהם הוא כרש"י ממש, כלשון אותו חכם ידוע שליט"א)

ידידיה

הודעהעל ידי ידידיה » ש' פברואר 10, 2024 7:19 pm

לעשות רצונך כתב:נכתב כאן בעבר בענין הספר פאר הדור וכו'.
לא נעים לי לכתוב, כי עלול להישמע כאילו יש כאן בעיה מגזרית, אבל אני חושב שהגיע הזמן להכתיר את מרן החזון איש בתואר של שנות ה2024.
אין לי אומץ לכתוב אפילו בצחוק את התארים האמורים, אבל כשבכוח נכנסים לך למוח עם הכתבת היסטוריה, זה מאוד מפריע.

הנה, עלון תמים יוצא לשכנע את עם ישראל לתרום למפעל החשוב טהרת המשפחה.
את טהרת המשפחה יסד רבי אפרים זלמן הילפרין בשליחות רבותיו האדמורי''ם רבי ישראל מהוסיאטין, רבי שלמה מזויעהל, ועוד מגדולי ירושלים.
המשיכו הצדיק רבי יהושע לוי. בנו ממשיך דרכו נראה לפי הפרסומים בתמונות אברך מקהילת יוצאי ליטא.
בלי בושה, בעמוד הראשון, מרוח על פני כל העמוד, תמונת מרן החזון איש!!! וההסבר? זוהי החתימה היחידה של מרן החזון איש לעניני ציבור!!!
מיד הוא הופך למייסד, מעורר ומנחיל, ובעמודים הבאים כתוב כיצד ר' אפרים זלמן יסד את זה 'בדורו' של החזון והרב מטשיבין...
כי הרב מטשיבין היה חלק פעיל ובלתי נפרד מזה והחזון איש הסכים לחתום רק על זה בשנת תש''ב...
כמובן שניסיתי לבדוק את החתימה המטושטשת ואז אני מגלה שלא לחינם היא מטושטשת.
נרשם שם מתחת לשמו של החזון איש שהוא אמנם לא חתם אבל אמר לר' אפרים זלמן שאפשר לרשום את שמו....

1. כי יש חובה להנחיל לכולם שרק החזון איש בנה את כל הדור, וכפי שנכתב במדובר על פאר הדור.
2. שגם יוכלו [צאצאי החסידים שלמדו בישיבות ליטא ועברו במשך השנים צד] לומר רק אנחנו דאגנו מעולם, אנחנו הקמנו את הדור, [ולכן די לקיפוח אחת, ולתמיד].
3. רק כואב ויש לברר מה יש לרבי חיים לוי נגד מרן הרב מבריסק, היחיד השני שהקים את הדור עם מרן החזון איש, שנפקד מקומו במשרד ההפקות.

המדהים שגם הספר על החפץ חיים בשבילי ראדין הנמכר בחנויות, היה חייב להניח את החזון איש על הכריכה ולכתוב כיצד נבנה הדור בדור החזון איש וכו', איני זוכר הלשון.
מכירות זה מכירות.

למיטב נסיוני והבנתי, עלוני התרמה לא באים להנחיל כלום, ולא לקפח כלום.
הם ממוקדים בהחלט במקסימום כסף להוציא.
ואם לדעת מומחה היח"ץ שלהם השם שלך כמיסד היה מביא להם גרוש נוסף, לא היינו שומעים כלום מהחזון איש.

אם יש טענה, היא על הציבור ולא על עלון שפועל תחת הכלל ש"כופין על הצדקה"
והכל מותר

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » ש' פברואר 10, 2024 7:54 pm

ידידיה כתב:למיטב נסיוני והבנתי, עלוני התרמה לא באים להנחיל כלום, ולא לקפח כלום.

כמו על הציבור שזה נהיה מקובל בעיניו שכותב כאן כותב נכבד בשם חכם ידוע שליט''א
ואם לדעת מומחה היח"ץ שלהם השם שלך כמיסד היה מביא להם גרוש נוסף, לא היינו שומעים כלום מהחזון איש.

והכל מותר

בהחלט שום טענה על עלוני הצדקה.
רק על הציבור. ועל הציבור שמחדיר זאת בכוח.
גם על הציבור כאן שכותב נכבד כותב כאן [בשורה מעליך] בשם חכם ידוע שליט''א שהחזון איש מתגלה כרש''י ממש, בתורתו, כמובן, וזה מותר
ואילו יכתוב כאן מאן דהוא [בשם חכם ידוע זצוק''ל] שהאמרי חיים בקדושתו היה כמו הרשב''א בערב שבת, יתעוררו למחות 'ראשונים, ראשונים... נו, אתה יודע מה החזון איש כתב על הראשונים???

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » ש' פברואר 10, 2024 8:12 pm

עוד...
רבי יחיאל היה אחד מהעסקנים החשובים.
אבל זה התמצית. מבית היוצר של ה'ציבור'.
[אגב, בבית בריסק כועסים. הוא הרי היה מחותן וחצי עבד נאמן גם כן לשם].
עבד נאמן.JPG
עבד נאמן.JPG (40.01 KiB) נצפה 909 פעמים

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ש' פברואר 10, 2024 10:56 pm

לעשות רצונך כתב:
ידידיה כתב:למיטב נסיוני והבנתי, עלוני התרמה לא באים להנחיל כלום, ולא לקפח כלום.

כמו על הציבור שזה נהיה מקובל בעיניו שכותב כאן כותב נכבד בשם חכם ידוע שליט''א

והכל מותר

בהחלט שום טענה על עלוני הצדקה.
רק על הציבור. ועל הציבור שמחדיר זאת בכוח.
גם על הציבור כאן שכותב נכבד כותב כאן [בשורה מעליך] בשם חכם ידוע שליט''א שהחזון איש מתגלה כרש''י ממש, בתורתו, כמובן, וזה מותר
ואילו יכתוב כאן מאן דהוא [בשם חכם ידוע זצוק''ל] שהאמרי חיים בקדושתו היה כמו הרשב''א בערב שבת, יתעוררו למחות 'ראשונים, ראשונים... נו, אתה יודע מה החזון איש כתב על הראשונים???

להזכיר שהאשכול החשוב על תופעות של עבודה זרה, נפתח בגלל כינוי של רבי וד מלעלוב כתנא בידי אחד הזמרים בהילולתו.

על משמרתי אעמוד כי בשל אישיותו הטמירה של החזון איש הלבישו עליו בקלות המוני מעשיות והנהגת הדור כביכול,
וראשון ובולט במיוחד היה פאר הדור.

ידידיה

הודעהעל ידי ידידיה » ש' פברואר 10, 2024 11:50 pm

באמת קשה לי להבין כוונתכם.
מה בפאר הדור לא תקין?

נראה לי שהוא נדפס כמה שנים אחרי פטירת החזוא זצ"ל, ונכתב עבור קוראים שהחוזא היה בזמנם, ולא כהיסטוריה

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » א' פברואר 11, 2024 8:10 am

לעשות רצונך כתב:נכתב כאן בעבר בענין הספר פאר הדור וכו'.

...

מכירות זה מכירות.

אך טבע הוא באנוש, בכל המפלגות
הנה דוגמא אחת, ויש כהנה רבות
viewtopic.php?f=19&t=44789&p=823612#p823612

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » א' פברואר 11, 2024 11:53 am

יהושפט כתב:אך טבע הוא באנוש, בכל המפלגות
הנה דוגמא אחת, ויש כהנה רבות
viewtopic.php?f=19&t=44789&p=823612#p823612

הנה דוגמא אחת... איזו התחסדות. [כאילו אתה אומר אל תאיימו על ההגמוניה...]
ראיתי את ההערה שלך גם שם.
אין כל קשר וגם אתה מסכים, אבל אין לי כל כוח להיכנס לזה.
בשביל שתבין את כוונתי, אכתוב לך כאן שאלה ונוציא את החסידים ואדמוריהם מחוץ לחוק, אבל תענה בכנות.
מי הקים את הדור החדש לאחר המלחמה ואת בני הישיבות על רגליהן,
1. החזון איש והרב מבריסק.
או
2. רבי זלמן סורוצקין והרב מפוניבז'.
ונניח שאין לך אפשרות לענות גם וגם.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » א' פברואר 11, 2024 1:20 pm

יש אופציה שלישית?

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » א' פברואר 11, 2024 1:24 pm

לעשות רצונך כתב:בשביל שתבין את כוונתי, אכתוב לך כאן שאלה ונוציא את החסידים ואדמוריהם מחוץ לחוק, אבל תענה בכנות.
מי הקים את הדור החדש לאחר המלחמה ואת בני הישיבות על רגליהן,
1. החזון איש והרב מבריסק.
או
2. רבי זלמן סורוצקין והרב מפוניבז'.
ונניח שאין לך אפשרות לענות גם וגם.

טכנית הקימו את עולם הישיבות השניים ברשימה, ועוד כמה איתם, (הגרא"י פינקל לדוגמה, היה יותר דומיננטי מהגר"ז סורוצקין).
אבל מי שיצק את הרוח והתוכן והמהות, הם הראשונים ברשימה, עובדה היא שהשניים ברשימה התבטלו בתכלית אל הראשונים.
עובדה היא שאין מבין מרביצי התורה אף אחד שיונק את השראתו הרוחנית מהרב מפוניבז' (למרות שרבים מאד סבורים שהם חייבים לו את חייהם הרוחניים), ויש רבים מאד בארץ ובחו"ל, שיונקים את השפעתם מהגרי"ז והחזו"א, ובכל שאלה הן בלימוד והן בהנהגה, שואלים את עצמם, מה הגרי"ז או החזו"א היו אומרים.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 247 אורחים