מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגאון הגדול רבי יעקב איידלשטיין זצ''ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
כדכד

Re: בד''ה הגאון הגדול רבי יעקב איידלשטיין זצ''ל

הודעהעל ידי כדכד » א' פברואר 26, 2017 5:04 pm

פרנקל תאומים כתב:.

הג"ר יעקב זי"ע ויבל"ח אחיו מרן הגר"ג היו מששת התלמידים הראשונים של ישיבת פוניבז'.
מי היו השלושה הנוספים? (כמדומני שאחד מהם היה גיסו של הגר"י, הג"ר שלמה נח קרול זצ"ל).

אחד מהם היה הגאון הרב אורי קלרמן ב"ר שמואל חיים הלוי זצ"ל. איני יודע מי השנים האחרים, אך בספר "הרב מפוניבז'" יש פרוט על הענין (משם ידעתי גם את זה)

גלאגוזים

הודעהעל ידי גלאגוזים » א' פברואר 26, 2017 5:42 pm

כמדומני שגם הרב זליג פריבלסקי ז"ל
והרב יהודה לייב פראנק ז"ל היו מהקבוצה הראשונה בפוניבז'.
הרש"נ קרול ז"ל לא היה ביניהם.

אספקלריא

הודעהעל ידי אספקלריא » א' פברואר 26, 2017 6:16 pm

כדכד כתב:
פרנקל תאומים כתב:הג"ר יעקב זי"ע ויבל"ח אחיו מרן הגר"ג היו מששת התלמידים הראשונים של ישיבת פוניבז'.
מי היו השלושה הנוספים? (כמדומני שאחד מהם היה גיסו של הגר"י, הג"ר שלמה נח קרול זצ"ל).

אחד מהם היה הגאון הרב אורי קלרמן ב"ר שמואל חיים הלוי זצ"ל. איני יודע מי השנים האחרים, אך בספר "הרב מפוניבז'" יש פרוט על הענין (משם ידעתי גם את זה)

גלאגוזים כתב:כמדומני שגם הרב זליג פריבלסקי ז"ל
והרב יהודה לייב פראנק ז"ל היו מהקבוצה הראשונה בפוניבז'.
הרש"נ קרול ז"ל לא היה ביניהם.

בספר הרב מפוניבז', ח"ב עמ' ר"ג, מונה: ר"ח פרידלנדר, ר"א קלרמן, ר"ג אדלשטיין, ר"י אדלשטיין, רי"ל פראנק, מ. זיסקינד.
[והצטרפו אליהם (שלא מן המנין) ר"נ קרליץ ואחיו רי"ת קרליץ].
נערך לאחרונה על ידי אספקלריא ב ב' פברואר 27, 2017 3:56 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' פברואר 26, 2017 7:29 pm

ובכן, האחים אדלשטיין, הג"ר אורי שרגא קלרמן זצ"ל ראש ישיבת כפר חסידים, ה'שפתי חיים', רי"ל פרנק (בהגרצ"פ זי"ע?).
מי הוא ר"מ זיסקינד? ומדוע האחים קרליץ לא נקלטו כתלמידים מן המניין?

גלאגוזים

הודעהעל ידי גלאגוזים » א' פברואר 26, 2017 7:36 pm

ר' יהודה ליב פראנק היה נכדו של מרן הגרצ"פ זצ"ל.
[בן בנו ר' תנחום ז"ל]

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' פברואר 26, 2017 7:59 pm

גלאגוזים כתב:ר' יהודה ליב פראנק היה נכדו של מרן הגרצ"פ זצ"ל.
[בן בנו ר' תנחום ז"ל]

כלומר גיסו של הג"ר יוסף כהן (אב"ד ירושלים, אבי רבינו הגר"ד שליט"א). האם רי"ל הנ"ל כיהן באיזו שהיא משרה תורנית?

נ"ב: היה להגרצ"פ זי"ע גם בן בשם ר' יהודה לייב פרנק ז"ל מת"א.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » א' פברואר 26, 2017 9:15 pm

ראיון מרתק עם הגר"י זצוק"ל אודות שהותו בבית הגרמ"י ליפקוביץ' כבחור. בראיון מוזכר גם הרב אלעזר מנדלוביץ' שנכב"ב.
https://drive.google.com/file/d/0Byr7qA ... qWktF/view

בשירת אנא עבדא בסוכה: https://drive.google.com/file/d/0Byr7qA ... rcUow/view

באתר הידברות עלה סרטון שהופק עבור איזה כולל בנשיאותו. מראות מחייו וראיון קצר איתו.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ב' פברואר 27, 2017 12:46 am

שמעתי פעם סיפור שארשום בתמצית בלבד כי איני זוכר הרבה מעבר לזה: שאחד מהשבעה הראשונים היה מעורער, והרב הרחיקו מהישיבה.
ואז אמר לו החזון אייש שאם הוא מרחיק בחור - עדיף שיסגור את הישיבה לגמרי, דהיינו שכל חזונו והעמדת ישיבה גדולה על אפר החורבן ויצירתו יש מאין, הכל לא שווה בצורה כזו. ושלח הרב את הבחורים להשיבו בחזרה.
[היה שם יסוד גדול בסוגיית מהי ישיבה, ומה הפשט להרחיק בחור אפילו כשאינו מתאים, וכך נהג הרב מפוניבז'. וידוע שהחזו"א היה מחמיר גדול בסוגיא זו עד מעבר לקצה, גם כשעלו לפני סיפורים מישיבות אחרות].
אני חושב שאני מזהה את שמו באחד מהנרשמים לעיל. אבל לא בטוח.

אורח

הודעהעל ידי אורח » ב' פברואר 27, 2017 1:00 am

כל מי ששהה במחיצתו, היה מוקסם מאישיותו הנעלה, טוהר מידותיו וכו'.
תלמידיו מכל התקופות, רמת השרון, רוז'ין ועוד. אהבו וחיבבו אותו מאד.
ועדין אין כמעט אח ורע לשינוי שחל במעמדו.
לפתע הוא התפרסם כפועל ישועות בבחינת"באבא אשכנזי", כתובת לברכות ועצות וכו' וכו'.

איך זה קרה?

[הרב הנוטר, מאיס עלי מעשיך כמו גם אחרים כאן, לדחוף את האינטרסים שלהם בכל אשכול, משל למה"ד, לאחד שבא לנחם בשבעה ומספר לאבלים כמה הוא היה מיודד עם המנוח ואיך המנוח אהב אותו והוא והוא והוא]

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' פברואר 27, 2017 1:43 am

לא הצלחתי להבין, מה כ"כ מאוס בלהציג את המנוח זצ"ל בחברת ידידו הקרוב במשך עשרות שנים הגרד"צ קרלנשטיין זצ"ל או יבלחט"א הגרמ"צ ברגמן, וזאת עם תמונות יפות נוספות עם גדולי תורה מחוגים אחרים. [ברשותי תמונות יותר 'מקפיצות' עם הגר"ש אויערבאך שליט"א ועם עורך עיתון מסוים, ולא העליתי אותם מסיבה זו. אבל עד כדי כך גואה השנאה?!]. הרגישות המוגזמת הזאת משכנעת אותי כליל שלא להעלות כאן את זכרונותיי ורשמיי העמוקים מהיכרותי הממושכת את דמותו הענקית של הגרי"א זצ"ל, כילד, בחור, ואברך, במשך כשלשה עשורים. ישנם כאן המודעים למורכבות מסוימת שאירעה בשנים האחרונות, ולאור האוירה העכורה כאן לאחרונה, אקבל שכר על הפרישה. ההפסד שלכם.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ב' פברואר 27, 2017 1:47 am

אמת עם הרב הנוטר, אין שום בעיה בהצגת תמונות של הגאון זצ"ל עם הרבה גדולי תורה (כן, גם עם הגרש"א שליט"א), ומי שזה מפריע לו - שיעצום עינים.

גלאגוזים

הודעהעל ידי גלאגוזים » ב' פברואר 27, 2017 3:00 am

נוטר הכרמים כתב:הרגישות המוגזמת הזאת משכנעת אותי כליל שלא להעלות כאן את זכרונותיי ורשמיי העמוקים מהיכרותי הממושכת את דמותו הענקית של הגרי"א זצ"ל, כילד, בחור, ואברך, במשך כשלשה עשורים. ישנם כאן המודעים למורכבות מסוימת שאירעה בשנים האחרונות, ולאור האוירה העכורה כאן לאחרונה, אקבל שכר על הפרישה. ההפסד שלכם.

אכן.
וכאן הבן שואל: "האיש אחד יחטא ועל כל העדה תקצוף"?

אורח

הודעהעל ידי אורח » ב' פברואר 27, 2017 8:02 am

גלאגוזים כתב:
נוטר הכרמים כתב:הרגישות המוגזמת הזאת משכנעת אותי כליל שלא להעלות כאן את זכרונותיי ורשמיי העמוקים מהיכרותי הממושכת את דמותו הענקית של הגרי"א זצ"ל, כילד, בחור, ואברך, במשך כשלשה עשורים. ישנם כאן המודעים למורכבות מסוימת שאירעה בשנים האחרונות, ולאור האוירה העכורה כאן לאחרונה, אקבל שכר על הפרישה. ההפסד שלכם.

אכן.
וכאן הבן שואל: "האיש אחד יחטא ועל כל העדה תקצוף"?
ג"א מצטרף לדברי המבקשים לקרוא את רישומיך וזיכרונותיך שכתמיד הם יפים ומרוממים.
(ואין בליבי שנאה כלל, חלילה חלילה, ואם היית שם תמונות עם כל רבני ישראל, ובראשם הגרש"א, לחיי, אבל לשים שתי תמונות, זה הריח נסיון להסיט את האשכול לעניינים צדדים).

מן השורה

הודעהעל ידי מן השורה » ב' פברואר 27, 2017 8:37 am

אורח כתב:כל מי ששהה במחיצתו, היה מוקסם מאישיותו הנעלה, טוהר מידותיו וכו'.

איך זה קרה?

מה השאלה, ראו האנשים כי ברכותיו מתקיימות, ומכאן הדרך קצרה...

אבל ההתפעלות שלי, וכל מכיריו, הוא כמש"כ, על אישיותו הנפלאה, על המתיקות שהופיעה אצלו במידה גדושה.
הטיב להגדיר אחד ממקורביו בעבר, כל אדם יש לו איזה מקום ששם זה הסוף שלו, כאומר עד כאן, [לפי מידת הסבלנות של כאו"א], אבל אצלו אף פעם לא ראיתי את הסוף.. הוא היה בלי גבול..
לפני הרבה שנים נסע פעם לישוב תימני ותיק, וביצאו מן הרכב קרא לו איזה אדם פשוט מרכב סמוך שיבוא אליו, והקריאה היתה מלווה בחוסר כבוד בולט, באופן שמלווי הרב נזדעדזעו לשמוע כאלו מילים, והרב לא שם לב לכלום וניגש אליו ושאל אותו מה רצונו וכו' כאילו דיבר בכבוד.

אריך

הודעהעל ידי אריך » ב' פברואר 27, 2017 8:37 am

נוטר הכרמים כתב:לא הצלחתי להבין, מה כ"כ מאוס בלהציג את המנוח זצ"ל בחברת ידידו הקרוב במשך עשרות שנים הגרד"צ קרלנשטיין זצ"ל או יבלחט"א הגרמ"צ ברגמן,

באלגנטיות אתה שם את הגרמ"צ בסירה שלך, בעוד שלא אליו התכוונו, אלא לראש ישיבה אחר שהבאת.
לי אין בעיה עם תמונות כאלה ואחרות. מה שכן מפריע לי הוא איך אתה לא חושש לסכנה שכתב עליה נשוא האשכול שאתה כ"כ מעריץ ומקדש. לא שכחנו את המכתב של ר' יעקב זצ"ל בתשע"ד. כלומר, אפשר לדבר גבוהה גבוהה עליו, אבל בפועל אפילו לא למיחש למה שהוא כתב בדם ליבו. זה נוגע לכבוד הנפטר ועל כך אני מביע את כאבי.
(לא הייתי מעלה הנושא אילולא שכבר עלה כאן)

מן השורה

הודעהעל ידי מן השורה » ב' פברואר 27, 2017 9:01 am

מן השורה כתב:
אורח כתב:כל מי ששהה במחיצתו, היה מוקסם מאישיותו הנעלה, טוהר מידותיו וכו'.

איך זה קרה?

מה השאלה, ראו האנשים כי ברכותיו מתקיימות, ומכאן הדרך קצרה...

שכחתי להוסיף, כמדומה שזה העיקר.
כל מי שיש לו צרה רח"ל יודע, שלפני ברכות ועידוד הוא צריך אוזן קשובה, לפעמים הוא מחפש את זה אצל אנשים הקרובים לו והוא לא מוצא, אז הוא מתוסכל, וא"צ להאריך.
ר' יעקב היה קשוב לכ"א בצורה מיוחדת, גם למי שלא הכיר עד אותו הרגע, היה קשוב לו כאילו הוא אחיו, ומילותיו היו שקולות ומדודות, כשברוח הדברים יכלו לשמוע איך שהוא שמע!, איך שהיה נותן ליבו על זה. וכבר הזכיר בנו בלוויה שזה לא תמיד היה קל לו. וחע"ד.

אורח

הודעהעל ידי אורח » ב' פברואר 27, 2017 9:03 am

אריך כתב:
נוטר הכרמים כתב:לא הצלחתי להבין, מה כ"כ מאוס בלהציג את המנוח זצ"ל בחברת ידידו הקרוב במשך עשרות שנים הגרד"צ קרלנשטיין זצ"ל או יבלחט"א הגרמ"צ ברגמן,

באלגנטיות אתה שם את הגרמ"צ בסירה שלך, בעוד שלא אליו התכוונו, אלא לראש ישיבה אחר שהבאת.
לי אין בעיה עם תמונות כאלה ואחרות. מה שכן מפריע לי הוא איך אתה לא חושש לסכנה שכתב עליה נשוא האשכול שאתה כ"כ מעריץ ומקדש. לא שכחנו את המכתב של ר' יעקב זצ"ל בתשע"ד. כלומר, אפשר לדבר גבוהה גבוהה עליו, אבל בפועל אפילו לא למיחש למה שהוא כתב בדם ליבו. זה נוגע לכבוד הנפטר ועל כך אני מביע את כאבי.

שטוית והבלים.
כבר אי אפשר להעריך חכם בלי גוזמאות? הלכה כמותו בכל מקום? גם אני לא חושש לכל הסגולות שלו, ולעולם לא אבקש ברכה מכל מיני טיפוסים אליהם הוא היה שולח, ואעפ"כ יש המון מה ללמוד מאישיות מיוחדת זו. אפשר לספר על הרבה מעלות טובות ונפלאות שהיו בו (מה זה הלשון להעריץ ולקדש? החלקתם לגמרי?) ולא להסכים לדברים אחרים שלו.
נשמח לשמוע מהרב הנוטר מזכרונותיו, ונא אל תתפעל מצרי עין כמו זה שמעלי.

מן השורה

הודעהעל ידי מן השורה » ב' פברואר 27, 2017 9:07 am

שנדע אשר לא נדע כתב:אכן יבדלחט"א הגרי"ג מבוגר מאחיו הגר"י זצ"ל כמדומני בשנה אחת
כשאביהם הגרצ"י זצ"ל נפטר - בשנת תש"י - היה הגרי"ג ר"מ בישיבת פוניבז' והוא לא הסכים לקבל את הרבנות ולכן פנו להגר"י זצ"ל

הגרי"ג התחיל לומר שיעורים בתשט"ו, ובאמת מן הדין הגיע לו הרבנות, אלא שהחזו"א הכריע שהגר"י מתאים יותר.

אריך

הודעהעל ידי אריך » ב' פברואר 27, 2017 9:12 am

אורח כתב:
אריך כתב:

שטוית והבלים.
כבר אי אפשר להעריך חכם בלי גוזמאות? הלכה כמותו בכל מקום? גם אני לא חושש לכל הסגולות שלו, ולעולם לא אבקש ברכה מכל מיני טיפוסים אליהם הוא היה שולח, ואעפ"כ יש המון מה ללמוד מאישיות מיוחדת זו. אפשר לספר על הרבה מעלות טובות ונפלאות שהיו בו (מה זה הלשון להעריץ ולקדש? החלקתם לגמרי?) ולא להסכים לדברים אחרים שלו.
נשמח לשמוע מהרב הנוטר מזכרונותיו, ונא אל תתפעל מצרי עין כמו זה שמעלי.

אתה מבלבל בין סגולות 'מיסטיות', ובין קביעה שיש כאן עבירה שמזכה את העושה אותה ב'סכנה' כמו כל העובר על דברי תורה. יש עוד מה לכתוב ודי בזה (בין כך יימחק).

אורח

הודעהעל ידי אורח » ב' פברואר 27, 2017 9:25 am

אריך כתב:אתה מבלבל בין סגולות 'מיסטיות', ובין קביעה שיש כאן עבירה שמזכה את העושה אותה ב'סכנה' כמו כל העובר על דברי תורה. יש עוד מה לכתוב ודי בזה (בין כך יימחק).

זאת אומרת רק על סגולות מיסטיות של ר' יעקב אפשר לחלוק, ואילו על קביעותיו אי אפשר? ומה עם פסקיו ההלכתיים? ומה עם חידושיו על מסכת שבת למשל?
מאיפה השיח הרדוד הזה?

הרבי מקומרנא בעל היכל הברכה כותב שכל מי שלא מקיים דבר אחד מדברי האר"י הוא עבריין, וכל מי שלא מניח תפילין דר"ת הוא קרקפתא דלא מנח תפילין ועוד אזהרות כיוצא באלה. האם מי שלא מקיים דברי האר"י לא יכול לכתוב דברי שבח על דמותו של הרבי מקומרנא?

אריך

הודעהעל ידי אריך » ב' פברואר 27, 2017 9:30 am

אורח כתב:
אריך כתב:אתה מבלבל בין סגולות 'מיסטיות', ובין קביעה שיש כאן עבירה שמזכה את העושה אותה ב'סכנה' כמו כל העובר על דברי תורה. יש עוד מה לכתוב ודי בזה (בין כך יימחק).

זאת אומרת רק על סגולות מיסטיות של ר' יעקב אפשר לחלוק, ואילו על קביעותיו אי אפשר? ומה עם פסקיו ההלכתיים? ומה עם חידושיו על מסכת שבת למשל?
מאיפה השיח הרדוד הזה?

הרבי מקומרנא בעל היכל הברכה כותב שכל מי שלא מקיים דבר אחד מדברי האר"י הוא עבריין, וכל מי שלא מניח תפילין דר"ת הוא קרקפתא דלא מנח תפילין ועוד אזהרות כיוצא באלה. האם מי שלא מקיים דברי האר"י לא יכול לכתוב דברי שבח על דמותו של הרבי מקומרנא?

שתהיה בריא. וכי מדובר כאן על איזה חידוש של ר' יעקב?
בעיניי, זה כמו מקרה שיבוא חב"דניק ויספיד את הרב שך שכתב בחריפות נגדם. או שיבוא מזרוחניק ויספיד את הסטמר רבה.

אורח

הודעהעל ידי אורח » ב' פברואר 27, 2017 9:34 am

אני הולך איתך לגמרי. בעינך אין מקום שהרב יהושע שפירא ר"י רמת גן למשל, יכתוב מאמר הערכה על הרבי מסאטמר?
האם הרבי מסאטמר כל מה שהיה בו זה רק ההתנגדות לציונות?

(ועוד שאתה מגזים לחלוטין בהשוואה שלך אבל אכמ"ל)

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ב' פברואר 27, 2017 9:37 am

הבה נסכם כלל:
לא יכתוב מישהו ביקורת על דברי אחרים כאן באשכול, לפני שיעלה כאן הוא עצמו כמה חתיכות שיש בהם להתכבד ולכבד הנפטר הדגול, בדברי הספד ויקרא דשכבי.

אורח

הודעהעל ידי אורח » ב' פברואר 27, 2017 9:39 am

בקיצור קבלנו כאן את תמצית הקטנוניות באופן מזוקק.

תלמידי הגרש"א למשל לא יכולים לכתוב דברי הערכה על הגרח"ק כי הוא הרי אמר כך וכך
תלמידי הגרח"ק כמובן לא יכולים לומר מילת הערכה על הגרש"א כי הוא אמר כך וכך.

ואידך זיל גמור.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ב' פברואר 27, 2017 9:42 am

יופי. וזה באמת עכשיו עוד נושא חשוב לדיון "למען כבודו" של הגרי"א, לאחר בירור זהותם המדוייקת של המחזור הראשון בפוניבז' למשפחותם לבית אבותם.

עט סופר

הודעהעל ידי עט סופר » ב' פברואר 27, 2017 9:47 am

לנוטר ישר כח על התמונות. ועסוק נא בהספדו של חכם מאוצרך המנוצר.
לענ"ד כל דרכו של הגר"י היה שגם אם צריך למחות בדם ליבו על דבר שנראה לו, כנגד רה"י מסוים, מיד לאחר שיצא ידי חובת מחאה חזר לכבדו ולראות בו אדם שכולו תורה.
והרשו לי לנחש שאת המחאה הוא עשה בכאב והכבוד בשמחה, כדרכם של גדולי ישראל, להבדיל מכמה שועלים קטנים משני הצדדים.
ובודאי לא גרע מאותו יהודי בישוב התימני הנזכר. לענ"ד לא היה זה הצגה, אלא שהגר"י בכושר הבחנתו בכוחות הנפש באמת ראה בו את מה שצריך לראות בבן אברהם יצחק ויעקב, וידע להבדיל בין התוך לקליפה.
מי יתנני ירחי קדם שבפורום היה מקום שבו ניתן לקרוא מעשה מרומם של מרן בעל אילת השחר יחד עם הרגש נפלא של מרן ראש ישיבת מעלת התורה.
חלילה לי לזלזל בטענות לא לכאן ולא לכאן, אך בשביל זה ייסדו במסירות נפש שני עיתונים. כאן אפשר להשאיר במה שבו אפשר להעלות מעשים מרוממים גם עם זה לא של חוג המתאים. יש מספיק מקומות לצאת ידי חובת מחאה חוץ מכאן.
אני תמיד נהנה לקרוא בעלון עקבתא דמשיחא מעשים מרומים של גדולים בקרבנו, והיפה בעלון שאף שלמשל פאות הוא יסודי הדת לדעתם, הם מהללים ומשבחים מעשיהם הגדולים גם של גדולי הרבנים התומכים ומכשירים את הפאה, ואשר נשותיהם בנותיהם וכלותיהם בעידודם חובשים פאות.
ולא גרע מההספד הידוע על מרן בעל היחוה דעת.
בתפילה ובתחנונים מעושה שלום במרומיו שיעשה שלום עלינו ועל כל ישראל.

אפשר

הודעהעל ידי אפשר » ב' פברואר 27, 2017 10:03 am

לא הכרתי את הגר"י, אבל יצא לי לפגוש אותו בכמה הזדמנויות במשך השנים, והנני לרשום רישומים כצופה מן הצד.

במשך השנים יצא לי לפגוש המון אנשים גדולים ופחות גדולים, אצל רבים רבים מהם אתה מזהה נקודה שהוא סטייה מגוף האדם, וכמין לבוש נוסף. ד"מ יש שהוא מנסה לשדר התנהגות אצילית, ולכן כל מעשיו באצילות. או שהוא חושב שההנהגה הראויה היא להיות תקיף, אז הוא לובש איצטלא דתקיפות. יש אנשים שלא בוחרים דווקא באיזה הנהגה שהם חושבים שהיא היא ההנהגה הראויה עם תלמידים וכדומה, אבל הם מעתיקי השמועה, אם הרבי שלו דיבר בקול עמוק אז גם הוא יאמץ קול כזה, או אם רבו היה ראשו מוטה גם הוא מטה ראשו. ויש שלא בחרו לא הנהגה ולא העתקה, אבל יש בהם מין חשק בצורת התנהגות מסויימת, ד"מ אפשר למצוא אנשים גדולים שלבו אנסו להיות חריף ושנון, להשיב מנה אפיים לכל מי שמדבר עמהם, [אף אם מתוך כבוד בלי פגיעות], ויש כאלו שכל מעשיהם בענווה יתירה ועצומה, 'מה רוצים ממני' 'אני אפס' וכדומה. בקיצור איש איש וגווניו, והרבה גוונים איתא.

אצל ר' יעקב, [שוב אני לא הכרתי אותו, ורק מרחוק כך היה נראה], לא היה שום גוון, לא היה שום בחירת התנהגות, לא היתה שום העתקה, לא היתה שום רצון להיות משהו לייצג משהו, אלא פשוט היה הוא, אמת ליעקב.

היה הרגשה לצופה, אלוקים עשה את האדם ישר, והם ביקשו חשבונות רבים.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ב' פברואר 27, 2017 10:51 am

ש"י אפשר. וכמדומה שכל רואה פני הצדיק ולו לשעה חדתא, יעיד יגיד כי היה כדברי החסיד בחוה"ל "רך מחמאה ומתוק מדבש", בפשטות נלבבת.
==

הניק צביב היה כמדומני קרוב לנפטר והביא הרבה משמועותיו. אולי יבוא להספדו של חכם. (נקווה שלא ירגיזו גם אותו).

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ב' פברואר 27, 2017 10:55 am

ראו כאן, תמונות וקצת דברים מעניינים.
viewtopic.php?f=19&t=23560

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' פברואר 27, 2017 1:00 pm

איש שהכל בו
אחר מיטתו של הגאון הגדול רבי יעקב אידלשטין זצ"ל

מאי אשכולות? אמר רב יהודה אמר שמואל איש שהכל בו. (סוטה מז ב).

א

כבר היה מעשה באדמו"ר האמרי אמת זצ"ל מגור, ששאלו אחד מקנאי ירושלים היאך באיגרתו הידועה כתב על הגרא"י קוק ז"ל 'איש האשכולות', הרי שנינו בסוטה שם שבטלו אנשי האשכולות,

והשיב על פי דברי התוס' בבבא מציעא (כט ב ד"ה בזכוכית לבנה), וז"ל, וא"ת והא אמרינן פרק עגלה ערופה (סוטה מח.) דמשחרב בית המקדש בטלה זכוכית לבנה. וי"ל דלא בטלה לגמרי קאמר אלא דלא שכיחא, דהא רב הונא תבר זכוכית חיורתא בחופת בנו פ' אין עומדין (ברכות דף לא.).

אף אנו נאמר, חבל על דאבדין ולא משתכחין, לא שכיחא גבן אנשי אשכולות מסוגו של מורינו ורבינו רבי יעקב זצ"ל, שיחיד במינו היה, ויחיד אף באשכוליותו.

שכן יש לך אשכול ענבים חי, נאה ועסיסי, אשר הפירות סדורות ותלויות אצלו כמגדלות מרקחים, תאוה לעינים, אולם אין ענב נוגע בחבירו כמלוא נימה, פרודים וחלוקים המה זה מזה. ויש לך אשכול הדרוך בגת, תמצית זכה של ענבים שונים ומשונים, קטנים וגדולים, מתוקים וחמוצים, וכל הטוב והמתוק, האדום האדום הזה, נמזג ונמסך אל מקום אחד, וממנו 'יין הרקח' המשמח אלקים ואנשים.

יש לך איש שהכל בו, שמעלות רבות ויתירות נקבצו ונערמו אצלו, ואין אדם מכיר מה טיבו. לכל אחד נדמה לו כאומתו, כההוא ססגונא ששש ומתפאר בגוונים שלו, אולם יש לך איש שהכל בו, שכל הטוב והמעולה מן החמודות שבעולם נוצקו באישיותו, והרי לפניך אדם המעלה, סולת בלולה ורבוכה, שלימות מובחרת בתורה וביראה ובכל מדה נכונה.

כזאת היתה אשכוליותו של רבינו זצ"ל, וזו מידת טובו ויופיו, שופרא דיעקב שלימא.

ב

ר' יעקב זצ"ל התהלך בעולמות רבים ומגוונים, שונים ומשונים זה מזה בתכלית, ולא דרך טיול והעברה בעלמא, אלא נטוע ומחובר בכל אחד מהם.

מקומות התורה הרבים שבהם הרביץ תורה בקביעות במשך שנים ארוכות: ישיבות חסידיות (כתר ישראל רוזין- סדיגורא; ישיבת חוג חתם סופר), ישיבות לבני עדות המזרח (קול יהודה; תפארת משה), שיעורים קבועים בעומק ההלכה לבעלי תריסין (מרכז תורני רמת השרון; בית הכנסת המרכזי שכונת נאות יוסף), שיעורים שונים ושיחות מוסריות להמון העם בנ"ך ובמגילות ועוד.

תפקידיו המלאים והחשובים, כרב ומורה הוראה, כדיין מומחה בביד"צ בבני ברק, כמתווה דרך חינוכית למוסדות רבים, כמדריך ומורה דרך מסור למשפחות ויחידים - קרובים ורחוקים, וכעמוד תפילה וברכה ופועל ישועות לאלפים.

אצל רבי יעקב זצ"ל הכל התאחד והתמזג לפסיפס מרהיב עין, נחמד להשכיל.

חקוקות בזכרוני הדרשות המרכזיות לפני הרגלים ('זכר' לשבת הגדול ושבת שובה בנאות יוסף, בשנים האחרונות הדרשות התקיימו בימות החול), ההיכל היה מלא וגדוש מפה לפה בקהל רחב מכל החוגים, שבלע בשקיקה ובדממה את המשא החרישי. הכל הטו ראשם לפנים, ועשו אזניהם כאפרכסת לשמע הדרשה החרישית. הרב זצ"ל היה בא באיחור משמעותי מן הזמן הנקוב, צועד מדודות בכובד ראש ובהכנעה ענוותנית, מרכין ראשו בבישנות נוכח ההמון שקם על רגליו, מתעטף בטליתו, נושק אל הפרוכת, ואחר נושא פניו אל העם, כשתפילה מתמלמלת בשפתותיו.

אוירת הוד קדומים חשמלה את החלל. הלחץ זה הדחק מן הצובאים בין השורות, והמתח הרב פן הדברים לא יישמעו דיים נתנו את חלקם המכריע בכבודה ובהדרה של תורה.
הדרשות לא היו עשויות מעור אחד, הם היו בלולות בחידו"ת מהסוג המקובל, בדרך כלל תירוץ למדני – ישיבתי לקושיא חריפה משל המנחת חינוך; פסקים והדרכות למעשה; ודרוש מוסרי מלבב מהזן ההולך ונכחד של המגיד מהעיירה.

ברם, לא היו אלו 'שלשה ספרים נפתחים', אלא 'כולן נסקרים בסקירה אחת', הסגנון וההווי ה"בעלבית'י" הטביע את חותמו גם על החלק ההלכתי, כאשר נדרש לדבר על דין שימור במצה, היה מבאר לפרטי פרטים את אופן ההתהוות של הבצק, והשלבים השונים בהפיכת החיטים למצה. כל כך ניחוחה ופשטנית היתה האוירה, עד שאירע שאחד השומעים שעסק למחייתו בטחינת קמח השתתף בתיאורים בצורה מוגזמת והתערב בדבריו ללא הרף, עד שהרב הפטיר בהברקה חריפה 'נו, נו. הכל צריכין למרי חטיא' (הוריות יד, א).

גם ההגדרות הלמדניות היו מעומעמות דרך קבע, למרות ההשתתפות הנרחבת של גדולי התלמידי חכמים בשכונה ומחוצה לה. בדרך כלל, היה פותח את הענין בראשי פרקים בבחינת 'תן לחכם ויחכם עוד', ומשייר בטובת עין בקעה רחבה לדון בדברים.

היה מרבה לחעתיק שמועות מרבותיו, ואף דברים מפורסמים שנתבדרו מכבר בבי מדרשא היה מוסרן לציבור כנתינתן יפה יפה באזכור מלא של שמות ותאריכים, והיו הדברים חיים, מאירים ושמחים.

החלק המרתק ביותר בדרשה היו דברי הכיבושין וה'ענינא דיומא' שהיו בסגנון שאינו מצוי כיום. מנגינת מגידים מנקרת גידים ליותה את הקראת המדרש בהטעמה יתירה, ולאחר מכן היה מעורר על דברים שאדם דש בעקביו. ביטול תורה, 'מידות', כבוד הזולת ובין אדם לחבירו. אהה, אשרי עין ראתה זאת.

ג

אופי אחר נשאו הדרשות בשמחות בני הקהילה ובכל עידן חדוותא, כאן היה מתגלה הכשרון האגדי שלו למצוא קשר וענין בין השמחה ובעלי השמחה לפרשת השבוע וענינא דיומא, תוך שהוא מוסיף במתן רמז – גימטריא או ראשי תיבות בקריאה או בהפטרה. חן רב ליוה תמיד דרשות אלו, כמו גם את השיחות וסיפורי הצדיקים של 'בין השמשות', ב'חדר דרום'. כבור סוד שאינו מאבד טיפה היה מנחיל דברים כהוויתן ממש, כמו היו עתה בהתרחשותם.

כמה ידידות היתה גלומה ביחס האישי שלו לכל אחד מבני הקהילה, ביום יום, בשמחה ובאבל. ככלל היה מרבה מאוד להשתתף בשמחות, היה לו יומן מיוחד בו רשם את התאריכים, ותדיר היה מברך מעומק הלב את כל בני המשפחה והסובבים.

הרבה יש להאריך בהשתתפותו ובנשיאתו בעול עם כל יחיד ויחיד, והדברים ידועים. היתה בו מידת הקשבה נדירה מאוד, מעולם לא נכנס בדברי זולתו. סבלנות ואורך רוח היו בני לוייתו תדיר. ההתענינות הכנה שלו יחד עם האיכפתיות והאמפתיה שגילה באורח קבע שבו וכבשו את לבב כל הבאים במחיצתו.

מאידך, היתה בו סמכותיות וכח הכרעה ששימשו משענת וכתף בעת צרה, זאת בנוסף לתחושה ה'מיסטית' והאמונה הסגולית בעצותיו ובברכותיו שפעלו ישועות.

חיזק רבים באמונת אומן ובכח התפילה אף במצבים קשים. הרבה בפעולות חסד וסיוע בגשם וברוח. ועם כל אלו, מעולם לא ציפה להכרת טובה ותודה, ולא החזיק טיבותא לנפשיה, ולהיפך, הוקיר טובה ללא גבול על כל סיוע לו או לכל הקשור אליו.

ד

ופטור בלא כלום אי אפשר, בפן האישי אוכל להעיד כי כל שאירע כלפיי הוא במישור הציבורי. הוא טען באזניי כי לפי דעתו הקהילה אמורה להתנהל ע"פ דרכו של הגראי"ל שטינמן שליט"א, וכי אינני מרוצה ונח לקהל כשליח ציבור, אבל מבחינה אישית הריני 'טהור' וכשר בעיניו ללא רבב, ואיננו מאמין במאומה לכל דבה רעה אודותיי. כמו כן שלח אלי לאחר זמן את הוקרתו על כך שהעתקתי מקומי מפני המחלוקת, ובצירוף ברכה לבבית כי יתקבלו כל תפילותיי בימים הנוראים לרצון.

יהי זכרו ברוך ותנצב"ה עד יקיצו וירננו שוכני עפר.
נערך לאחרונה על ידי נוטר הכרמים ב ב' פברואר 27, 2017 8:13 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ב' פברואר 27, 2017 1:50 pm

האח! שפירים דבריו כחמרא דיתיב על דורדייה. וכך יאה, שלא איבדו מפני השוטים. לדידי, אגב, בכה"ג פטור בלא כלום אפשר ואפשר

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' פברואר 27, 2017 3:15 pm

שפ"י !

יש"כ ורוח לידידי הרב הנוטר!

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ב' פברואר 27, 2017 3:22 pm

ישר כח נוטר, דבריו יוצאים מן הלב ונכנסים אל הלב.
שלא מסוג מה שרגילים לקרוא אצל כל שאר הסוקרים בהספדיהם המשוכתבים בלי טיפת לב.

על ה"פטור בלא כלום", לי זה הוסיף זווית לכל הנכתב, ומילא יש בזה תועלת. כי לא הבנתי מה פה המהומה, חרב עט איש באחיו. כאילו אין מקום שיכול להשאר בלי ההתנצחויות התפלות עד זיבת דם..

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ב' פברואר 27, 2017 3:52 pm

אגבו,צריך להביא מרבו הגה"ק המכונה הסנדלר.
viewtopic.php?t=1657

ראה כאן כיצד התחיל הגרי"א ללכת אליו
http://www.otzar.org/wotzar/book.aspx?1 ... geid=P0013
נערך לאחרונה על ידי לעומקו של דבר ב ב' פברואר 27, 2017 4:41 pm, נערך 5 פעמים בסך הכל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' פברואר 27, 2017 4:10 pm

א)ממתי כיהן הגר"י זי"ע כרב גם ב'נאות יוסף' וכיצד חילק את זמנו בין רמת השרון וב"ב? (ההיתה לו דירה בב"ב או שמא היה מתאכסן אצל מי ממקורביו או בני משפחתו?) היכן היה נמצא בשבתות ובימי חג ומועד, לרבות 'ימים הנוראים'?
ב)האם הגר"י עסק בתורת הסוד באופן כזה או אחר?
ג)האם ישנם בכתובים באופן מסודר חידושי ש"ס והלכה שלו?

אריך

הודעהעל ידי אריך » ב' פברואר 27, 2017 4:16 pm

לפני כשנתיים שבת רבי יעקב זצ"ל בשכונתנו לרגל שמחה בבית אחד מנכדיו.
הלהיטות של הציבור אחריו היתה חסרת תקדים.
בליל שבת מסר שיעור בבימ"ד אחד,
בשבת אחה"צ הוא מסר שיעור/שיחה בבימ"ד שכן,
בכל פעם בית המדרש היה דחוס מהמון אדם אשר התאמצו להאזין לדבריו שיצאו מגרון צרוד ולב חי.
מכיון שהציבור צבא עם ילדיו לקבלת ברכה ו'שבת שלום', החליטו הגבאים למניעת פיקו"נ שיעמדו הילדים בשורה ארוכה לאורך המדרגות, והרב זצ"ל יעלה את המדרגות ויברך את כולם. מה מרגש היה המחזה.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ב' פברואר 27, 2017 4:33 pm

אריך כתב:לפני כשנתיים שבת רבי יעקב זצ"ל בשכונתנו לרגל שמחה בבית אחד מנכדיו.
הלהיטות של הציבור אחריו היתה חסרת תקדים.
בליל שבת מסר שיעור בבימ"ד אחד,
בשבת אחה"צ הוא מסר שיעור/שיחה בבימ"ד שכן,
בכל פעם בית המדרש היה דחוס מהמון אדם אשר התאמצו להאזין לדבריו שיצאו מגרון צרוד ולב חי.
מכיון שהציבור צבא עם ילדיו לקבלת ברכה ו'שבת שלום', החליטו הגבאים למניעת פיקו"נ שיעמדו הילדים בשורה ארוכה לאורך המדרגות, והרב זצ"ל יעלה את המדרגות ויברך את כולם. מה מרגש היה המחזה.

ישר. איזה מנכדיו?, כוונתי כלומר, לא כתבו כאן על יו"ח, משפחה מפוארה.
את תורתם לא למדתי, אבל מפגישות אקראיות ראיתי בהם את אותו הזיסקייט מורשת אביהם.

בהיר השיער שהיה משמשו, מי הוא?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' פברואר 27, 2017 4:37 pm

יש"כ להרב אי"ס המסור והזריז.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ב' פברואר 27, 2017 4:49 pm

עוד אשכול על הסנדלר, ובו כתבות מדוייקות ומכבדות ונטולות צ'יזבאטים דמיוניים סטייל עלון "עקבתא דמשיחא" (שהוזכר כאן באשכול).
viewtopic.php?t=8499
נערך לאחרונה על ידי לעומקו של דבר ב ב' פברואר 27, 2017 4:58 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' פברואר 27, 2017 4:51 pm

פרנקל תאומים כתב:א)ממתי כיהן הגר"י זי"ע כרב גם ב'נאות יוסף' וכיצד חילק את זמנו בין רמת השרון וב"ב? (ההיתה לו דירה בב"ב או שמא היה מתאכסן אצל מי ממקורביו או בני משפחתו?) היכן היה נמצא בשבתות ובימי חג ומועד, לרבות 'ימים הנוראים'?
ב)האם הגר"י עסק בתורת הסוד באופן כזה או אחר?
ג)האם ישנם בכתובים באופן מסודר חידושי ש"ס והלכה שלו?

א. כמדומני מתחילת יסוד השכונה
ב. בשנים האחרונות היתה לו דירה קטנה משלו
האוצר.jpg
האוצר.jpg (85.2 KiB) נצפה 12115 פעמים

שיעורי שבת שלו התפרסמו במיוחד והופיעו בכמה מהדורות.

מבית אבא קבלתי מילדות, את ההערכה לר' יעקב זצ"ל ולדמותו המיוחדת, ואולי משום כך אני מרשה לעצמי לתהות בקול על ה"מיסטיקה" שאפפה את הגר"י בשנים המאוחרות. כמדומני שמדובר כאן בתופעה סוציולוגית מאד מעניינת, ברשותכם אמשול משל: הרי זה כאדם שיקח את רכבו המעוך ויסע עמו לעמקי הג'ונגל, ראשי השבטים שם - במידה ועדין לא דרכה שם רגל אנוש מתורבת, והציביליזציה לא נראתה שם - ימדדו לו זהב ואבנים טובות בשביל רכבו המקרטע וצמיגיו המנוקבים, כי מי ילד כאלה ומי ראה כזאת: חיית אש בעלת שבע עיניים אשר ניתן לרכוב עליה, כשם שלא ניתן לעשות בשום חיתו יער ! ואם ישלוף מכיסו מכשיר פלאפון (כשר) ויווכחו באפשרויות הגלומות בו, לשמוע קול אדם מסוף העולם ועד סופו, הרי מיד ירכיבוהו אלוף לראשם, ולא יחשכו ממנו מאומה. כמובן וכפשוט. וניתן להמשיך ולצייר ולתאר וכו' וכו'.

צריך לבאר את הנמשל?

-----

לאור ההערות באישי, אני מבין שאין להשען על בינת הקוראים בענין זה ואפרש שיחתי במקצת: מביך היה לראות אברכים אוחזים בידם צילום מרופט של סדר התרת קללות, שקבלו מידיו של ר' יעקב (הטוב והמטיב!) וכל הרואה ישחק להם, שכן כל דרדק בצופיוף מכיר את הטקסטים הללו, המודפסים בכל סידור תפילת ישרים של בקאל ומנצור, רק שהבורים חושבים שהם מחזיקים בספרא דאדם קדמה שקבל מהמלאך רזיאל. וכן עזה"ד. לאמור, ר' יעקב מצדו, בלבו הרחום השפיע בכל מה שיכל, אלא שקהל השומעים היה כ"כ מנותק מהמקורות, שכל סגולה, כיון שעברה תחת ידו, התקבלה אצלם בחרדת קודש, שכן אינה דומה סגולה שהומלצה מר' יעקב, שהוא "משלנו", ל"סתם סגולה" שר' חיים פלאג'י למשל מזכיר במועד לכל חי.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 155 אורחים