מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

דברי חכמה ושנינות מרבינו הגראי''ל זצוק''ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
לענין

Re: דברי חכמה ושנינות מרבינו הגראי''ל זצוק''ל

הודעהעל ידי לענין » ה' יוני 21, 2018 12:46 am

מומלץ לעיין בכל התשובה של הבן איש חי, מפני שהיא יסודית מאד ומאירה עיניים ונפש!!!
[בדיוק השבוע עיינתי בה שוב והתענגתי על כל תבה]

ההוא דאמר

הודעהעל ידי ההוא דאמר » ד' אוגוסט 01, 2018 10:45 pm

הצדיקים של דורנו במשנת הגראי"ל:
קבצים מצורפים
הצדיקים של דורנו - הגראי''ל שטינמן זצ''ל..jpg
הצדיקים של דורנו - הגראי''ל שטינמן זצ''ל..jpg (116.15 KiB) נצפה 5177 פעמים

ההוא דאמר

הודעהעל ידי ההוא דאמר » א' מרץ 17, 2019 1:51 am

דברי השירה - הג"ר יהודה אריה דינר שליט"א.
קבצים מצורפים
פורים הגראי''ל.png
פורים הגראי''ל.png (69.8 KiB) נצפה 4340 פעמים

מוטוש

הודעהעל ידי מוטוש » ב' מרץ 18, 2019 8:48 pm

גיזונטע קאפ כתב:
עובדיה חן כתב:מצוה גדולה להיות בשמחה היכן כתוב זאת? אלא צ"ל להיפך שמחה גדולה להיות במצוה...

לשון החוות דעת בצוואתו: "אהוביי בניי, מה מאוד תרחיק עצמכם מהשמחה והשחוק, כי היאך ישמח האדם אשר בכל יום השכם וחטוא, ואם היה אדם חייב ראשו למלך ב"ו היאך היה שמח בפורים ובחג, ק"ו שחייב ראשו למלך מלכי המלכים הקב"ה, ולא תשמעו לאותם האומרים כי מהראוי להיות כל ימיו בשמחה, כי זהו הכל מעצת היצה"ר, ושחוק וקלות ראש מרגילין את האדם לערוה. ובכל עצב יהיה מותר, רק בעת עשיית איזה מצוה או לימוד תורה, יהיה בכוונה ובשמחת הלב, אמנם לא בשחוק, כי השחוק הוא מדה רעה מאוד"

אנחנו שמחים שאנחנו בניו של הקב"ה...
דבר נוסף. אמרו צדיקים, שמחה זה לא מצווה! אבל היא מביאה להרבה מצוות!
ולהיפך...

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' מרץ 18, 2019 11:27 pm

אם כבנים אם כעבדים..

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ה' מרץ 21, 2019 10:01 pm

אחד בא לפניו ואומר לו שלוחצים עליו לפתוח ישיבה,ושאלו א"כ מה רצונו? והלה ענה לו שמבקש מהראש ישיבה לעזור לו בנדבים שיתרמו לו לישיבה.השיב לו הרב שטיימן לדבר עם נדיבים עבורך אני לא יכול, אבל לדבר עם אלו שלוחצים אותך לפתוח ישיבה אני יכול לדבר איתם שלא ילחצו עליך...

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ב' אפריל 20, 2020 3:46 am

אמנם לא נהוג ולא נעים להקפיץ לשווא אשכולות ישנים. אבל באקראי לחלוטין נתקלתי דרך הילוכי במציאה, ולא התאפקתי...

ראש כתב:אתחיל במשהו שבדידי הוה מעשה.
הייתי אברך בישיבה מפורסמת, והיה לי חבר טוב בישיבה שהיה בקי ומדקדק מאוד בהלכה, וכשהגיע לגיל 20 הוא חשב שהוא מוכרח להתחתן, כי ככה כתוב , לא שהוא היה כשיר לכך ורצה בטבעיות להתחתן, אלא הרגיש שהוא עושה טובה, כי זה מה שצריך. (לא יודע למה לא התעורר לו הענין כבר בגיל 18). הוא ממש לא היה כשיר לנישואין כי הוא היה מאוד מרובע וטיפוס קצת נוקשה, אפילו שהיו בו גם הרבה מאוד מעלות. אמרתי לו בא נשאל את ר' אהרן לייב. (במאמר המוסגר- הוא כבר מהדור שלא רגילים לשאול דברים (לפני 9 שנים- תשס''ט) וקצת התפלא, מה אני ילך לשאול...? מה אני יגיד לו...וכן על זה הדרך. פשוט לא עלתה על דעתו שהולכים ושואלים, אפילו שלבית הוראה רגיל היה ללכת ולברר דברי הלכה. אבל לגשת לגדול הדור?! אבל זה עוד נושא). ניגשנו אחרי מעריב, והבחור שאל אם הוא צריך להתחתן, ר' אהרן לייב שאל אותו למה לא? הבחור ענה שהוא רוצה ללמוד ושהוא מנצל את זמנו כראוי. אז ר' אהרן לייב אמר לו שהוא לא צריך להתחתן. 'עד מתי' שאל הבחור, ור' אהרן לייב בשיא הטבעיות אומר לו 'אף פעם...כמו בן עזאי...', אז הבחור קפץ ושאל בטון לחוץ 'מה, אני לא יתחתן אף פעם'? ואז ר' אהרן לייב ענה בחיוך 'אה, אתה רוצה להתחתן? אה, אז אולי בגיל 23 זה טוב'!
מה שקרה כאן לפי איך שהבנתי את זה באותו הרגע, שר' אהרן לייב הרגיש שהבחור 'עושה טובות' כשהוא בא להתחתן. והוא פשוט הוציא מהבחור את הרצון וההבנה שהוא רוצה להתחתן. וכמה שזה היה חשוב לבחור ההבנה הברורה הזאת! זה השפיע לו אחר כך על כל מהלך ההבנה בחייו. אחרי שנתיים וחצי כשהוא כן התחיל שידוכים הוא הבין שהוא רוצה להתחתן ולא עושה טובה לאף אחד, כי הרי כך כתוב בתורה.
אני שהכרתי אותו ידעתי שאם יתחתן מתוך הבנה כזאת, לא יצליח לחיות נורמלי. כיה הוא היה כזה מרובע ונוקשה, וביחד עם דקדוק ההלכה, שכל כך התאימה לאופיו הוא היה יכול להרוס את חייו כך.
ורבינו פשוט הפך לו את הראש בתשובה אחת. 'אתה לא צריך להתחתן. אף פעם...'.

בעל פה הייתי יכול לספר את זה בשתי משפטים עם הניגון איך שהוא אמר לו את זה. בכתב זה נהיה כזה ארוך. לא יודע למה...

סיפור יפה, הא?

עכשיו ראו נא:
viewtopic.php?f=17&t=7091&p=63159#p63152

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ב' אפריל 20, 2020 7:24 am

חרסון כתב:אמנם לא נהוג ולא נעים להקפיץ לשווא אשכולות ישנים. אבל באקראי לחלוטין נתקלתי דרך הילוכי במציאה, ולא התאפקתי...
סיפור יפה, הא?
עכשיו ראו נא:

סיפור יפה
[ומעניין אם הניקים מכירים...]

פי האתון

הודעהעל ידי פי האתון » ה' אפריל 23, 2020 9:17 pm

נהר שלום כתב:
חרסון כתב:אמנם לא נהוג ולא נעים להקפיץ לשווא אשכולות ישנים. אבל באקראי לחלוטין נתקלתי דרך הילוכי במציאה, ולא התאפקתי...
סיפור יפה, הא?
עכשיו ראו נא:

סיפור יפה
[ומעניין אם הניקים מכירים...]

ודאי שמכירים... והראיה העילגות: "מה, אני לא יתחתן"...

עכ"פ מציאה יפה...

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 107 אורחים