מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מרן הגר"ש אויערבאך זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
דודי צח

Re: חשך אור העולם! מרן רבינו שמואל איננו!!!!

הודעהעל ידי דודי צח » ג' פברואר 27, 2018 9:30 am

גן הירק כתב:תוך כדי שאני קורא באשכול על ענוותנותו הגדולה צפה לי שאלה
האם שורש הנהגתו הפשטנית וה'עממית' במידה מסויימת, באה לו מתורת הסוד?
כל מי שקצת מצוי אף בראשי הפרקים של תורה זו (בעיקר בהנהגות ו'ענינים') יודע שענווה והשתוות הם אבן יסוד להולכי נתיבותיה.
לטעמי הנוסחה המקובלת לעבודה על מידה זו - לימוד מוסר, איננה נוסחת פלא, וד"ל.. לעומת זאת באי תורת הרז אכן ידועים בהנהגה פשטנית

למה לטפס למקומות עמומים: יהודי ירושלמי + בן שערי חסד + בנו של מרן הגרשז"א = ענווה פשטות ועממיות.

מבקש לדעת

הודעהעל ידי מבקש לדעת » ג' פברואר 27, 2018 9:59 am

בס"ד
לא זכיתי להכיר את מלאך אלוה-ים זה.
רק פעם אחת, אחת בלבד זכיתי להתפלל עמו שחרית (עמו? הרי הוא ממש היה בעולמות אחרים, להנחיל אוהבי י"ש ואוצרותי'ה'ם אמלא, ואנחנו.. אוי לנו כי חטאנו), ואנכי הקטן מראה שד-י אחזה, איך אדם מופשט לגמרי מעניני הגשם, ממעמקי נפשו וכל ישותו: יהי כבוד ה' לעולם ישמח ה' במעשיו....
הצער העיקרי הוא עלינו. נתן לנו הי"ת בדורנו, דמות נשגבה שחי עם שיר השירים בפיו, כל חפציך לא ישוו בה, שכל ההקרבות הנוראות שלו מעבר ומעבר לטבע האנושי (וד"ל), נבעו מנחל נובע של ישקני מנשיקות פיהו, דבקות מוחלטת בשם ה'. אמנם קטנים אנו רחוקים כל כך, אדם שעל פניו ראו 'יראתו על פניכם לבלתי תחטאו' חי הוא על פי הספירות העליונות.
הרי הרמ"א כותב בתחילת השו"ע (ומקורו במורה נבוכים להרמב"ם ובעצם בדוד המלך ע"ה), שויתי הוי"ה לנגדי תמיד הוא כלל גדול במעלות הצדיקים, והגר"א כותב 'וזה כל מעלת הצדיקים'. רבינו המלאך זצ"ל קיים את הסעיף קטן הזה של הגר"א באופן הכי מהודר. עכ"פ אם רוצים אנו לדעת כמה אנו צדיקים (הרי לפעמים אנו מפרגנים לעצמינו קצת, מותר, לא? הרי אנחנו ממש צדיקים, ולפעמים אפילו - בסתר ליבנו חושבים איזה קל ונפלא מלאכת המספידים שלנו), כמה זמן ביום יש לנו 'שויתי הוי"ה לנגדי תמיד...' אם בכלל, ואם בכלל היו לנו רגעים כאלו בחיים.
מרן רבינו זצ"ל הרי איש פלאים הוא, מה יכול להבין מין בשאינו מינו, אך קצת מושגים כדאי לקבל, אולי קצת נבין מה הענין שלנו כאן בעוה"ז. והמחשבות שלנו ינותבו למקומות אחרים, לא ארציים כל כך. והוא רחום יכפר עון.

ברוז

הודעהעל ידי ברוז » ג' פברואר 27, 2018 10:20 am

.
קבצים מצורפים
SAM_3063.JPG
SAM_3063.JPG (2.65 MiB) נצפה 16327 פעמים

אביש

הודעהעל ידי אביש » ג' פברואר 27, 2018 10:25 am

סתם שאלה, אינו קשור כ"כ לגדלותו.
ראיתי תמונות מהאירוע אחרון שהשתתף במוצ"ש תרומה, והוא חובש כובע, למה לא שטריימל כמנהגו?

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' פברואר 27, 2018 10:26 am

היה נוח וסבלן כלפי כל יהודי באופן מיוחד. קירב את כולם, גם כאלו שעולמו היה רחוק מהם. ביודעי ומכירי אדם מאוד מפורסם בעולם הרפואי שהיה מקרב אותו מאוד, בנו של אותו אדם נושא תפקיד מדיני בכיר, בדעותיו איש 'מרץ' כמדומה (חובש כיפה כהה לראשו) ומנוי הפלס .. ממש 'חסידים' שלו, אף שידעו היטב כמה עולמו רחוק מהם.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' פברואר 27, 2018 10:34 am

אביש כתב:סתם שאלה, אינו קשור כ"כ לגדלותו.
ראיתי תמונות מהאירוע אחרון שהשתתף במוצ"ש תרומה, והוא חובש כובע, למה לא שטריימל כמנהגו?

לא ידוע.
אבל בעשרה ימים האחרונים היה ניכר (בדיעבד) שמזליה חזי, בכמה עובדות ברורות שידענא .. לחתונה שהיה אמור להיות בה שושבין ביום קבורתו.. אמר כשהזמינוהו לחתונה כמה ימים לפני כן, נו העיקר שר' יוסף יהיה.. (ר"י פטרוף. ולא היה מובן המשפט הזה).
לאחרים בימים האחרונים בענין ציבור חשוב אמר, כצאן ללא רועה.. והשיבוהו ב"ה הראש ישיבה עמנו, ועשה תנועת ביטול עם היד, ולא היה מובן מה זה..
גם ראיתיו לפני כמעט שבועיים, מחוץ לירושלים, בחתונת בן קרובו (הרב ד.ר.) משתתף כדרכו זמן לא קצר, אך היה נראה שהוא לא שם, ולא כמו הנהגתו תמיד.. היה נראה שהוא מרחף מעבר לשם, ותמהתי מאוד, כי תמיד היה משתתף בלב מלא רגש ועיניים בורקות.

נעמן

הודעהעל ידי נעמן » ג' פברואר 27, 2018 10:45 am

כמדומה שבבני ברק היה נמנע מלהגיע עם שטריימל. (כשהיה שבתות שלמות בבני ברק ודאי היה ללא השטריימל, כנראה שגם במוצ"ש)

אברהם

הודעהעל ידי אברהם » ג' פברואר 27, 2018 11:48 am

קו ירוק כתב:אבל בעשרה ימים האחרונים היה ניכר (בדיעבד) שמזליה חזי, בכמה עובדות ברורות שידענא .. לחתונה שהיה אמור להיות בה שושבין ביום קבורתו.. אמר כשהזמינוהו לחתונה כמה ימים לפני כן, נו העיקר שר' יוסף יהיה.. (ר"י פטרוף. ולא היה מובן המשפט הזה).
לאחרים בימים האחרונים בענין ציבור חשוב אמר, כצאן ללא רועה.. והשיבוהו ב"ה הראש ישיבה עמנו, ועשה תנועת ביטול עם היד, ולא היה מובן מה זה..

לצערי עדיין לא התפניתי לעלות על הכתב את זכרונותי המעטים מהרבי הקדוש שכמעט היה לי (לולי כסילותי כסילות עגל מבעט שלא רוצה לינוק),
אבל רק אגב דבריך - בנוגע לתוקף דברים שיצאו מפיו הקדוש,
אספר, שכאשר הגעתי להזמין אותו לחתונתי, אמר לי בחריפות (כדרכו לתלמידים... ואכמ"ל) 'בעצם לא מגיע לך שאגיע (היינו כי עזבתי את הישיבה בניגוד לרצונו ה"י) אך מאידך גיסא אינני יכול שלא להגיע, הרי אתה תלמיד, אבל הקב"ה יעזור שעד החתונה יהיה לי איזה תירוץ שלא אוכל לבוא...' והנה, כמה שעות קודם חתונתי נפטר גיסו ז"ל (דרך הרבנית ע"ה) ונאלץ לנסוע להלוויה מלכת אל בית משתה.
במהלך החתונה ניגשו אלי החברים וסיפרו שלבסוף ר' שמואל לא יגיע כי גיסו נפטר, ונאלמתי דומיה, איך הדברים שיצאו מפה קדוש וכו'.

שמחו

הודעהעל ידי שמחו » ג' פברואר 27, 2018 1:30 pm

נעמן כתב:

כמדומה שבבני ברק היה נמנע מלהגיע עם שטריימל. (כשהיה שבתות שלמות בבני ברק ודאי היה ללא השטריימל, כנראה שגם במוצ"ש)

כפי הנראה למרות שמרנותו לא ראה בשטריימל 'קדושה' והורידה בהזדמנויות שונות. הובא כאן בעבר על דרך זה שלא ראה 'קדושה' בשפת אידיש. יבואו היודעים וירחיבו.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ג' פברואר 27, 2018 2:08 pm

נעמן כתב:

מנהג הרבה מאנשי ירושלים הפרושים, שלא היו חובשים השטריימל אלא בירושלים. נדמה לי ששמעתי הטעם כי היום שטריימל מסמל חסידות. הם ממשיכים ללבוש רק משום מנהג ירושלים. ומחוץ לעיר לא שייך מנהג ירושלים

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' פברואר 27, 2018 3:51 pm

הבהילוני רעיוני כי אין זה ממידת הצדק והנימוס כלפי החברים דאתרא הדין שיחי' לנעול בעדי הדלת ושלא לכתוב מאומה אודות העלטה הנוראה כי באה, ביום אשר כונה בפי חז"ל 'קשה אותו היום לישראל כיום שנעשה בו העגל'.

כעבור איזה זמן מן השמועה הקשה, כתבתי לידידי, מחו"ר דמתא, את הדברים הבאים:

אני כותב אליך באין לי כלי ביטוי אחר, אחר שכבר יבש מקור דמעותי מן השמועה כי באה.
פעם ראשונה בחיי שהנני מבין את איוב לעומקו. ישב בדד וידום.

'וידבר עם איוב מתוך הסערה'
. כל חייו היו סערה אחת גדולה, ומעטים באו בסודו, אם בכלל. גם הסתלקותו בסערה.

אינני מאמין שזה קרה. מה זאת עשה האלקים לנו.

מעומק היגון האישי שלי, קשה לי לפרוץ אל האבל הרוחני האמיתי, לאבידה של כלל ישראל, ושלנו תלמידיו כציבור.
כמדומני שאלפים מרגישים כמוני, וזהו אבל אמיתי.
השבר גדול כים, והספינה מחשבת להישבר. ד' רפא לנו!

מני אז, כאשר התחושה כי 'מתו מוטל לפניו' עוד לא פגה, נסיתי פעמים מספר להעלות זכרונות ולגעת בקצה דמותו, והנסיונות לא צלחו. תחת זאת, מחרדתי שמא יתעמעמו הגיצים, שחלפו בראשי ובלבי רצוא ושוב, ונתערבלו במרורות דמע, שחתי את אשר עם לבי לחברים מקשיבים, ביום אתמול במשך שעות ארוכות בבית הגדול והקדוש וסביבותיו. דברי הקינה והנהי שנשמעו אמש מפיהם של גדולי תלמידיו - בניו, הגר"ש גלבר, הגר"א אייזנטל, והאחרון הכביד והכביר עד לב שמים, הגר"א ויינר, שליט"א, עד לאחר חצות לילה היוו קו שבר נוסף בתוחלת ליצוק חומר וצורה לחתיכות חיים. היום בבוקר גוללתי דברים בלתי ידועים ופרטיים שזכיתי לראות ולשמוע במשך השנים, מקצת מזעיר במשך כשעה ומחצה, באזני אאמו"ר שליט"א, שיפתח את שורת ההספדים הערב, בהיכל הישיבה הק', וישלב בדבריו כראות עינו וכמשאת הזמן.

אחי ורעי, קבלו את התנצלותי האמיתית והכנה על כי לעת עתה דברי לעו, ואולי עם תום ימי האבל, יזכיני ד' ותתחונן עלי דעתי, ויהיו בי הכוחות לסדר הדברים בכתב.
למרות שכבר יש עמי רשימות שונות שכתבתי בעוד היותו עמנו, הכ"מ. לא ראיתי טעם בהבאת דברים מקוטעים, ועוד חזון למועד אי"ה.

נעמן

הודעהעל ידי נעמן » ג' פברואר 27, 2018 3:55 pm

לגבי יחסו ליידיש; שמעתי שבזמן משפט אייכמן ימ"ש, שנערך כידוע במרכז ז'ראר בכר (הסמוך לשע"ח), והועבר ברמקולים החוצה, שמע הגר"ש את הגרמנית מפיו של אותו רשע, ואמר אח"כ שמייד יצאה לו כל הקדושה משפת היידיש.

(עוד עניין ששמעתי מאחד מתלמידיו וקרובים, שבזמן השואה כידוע הייתה אווירה מנומנמת בציבור בא"י, ולא היה ראשם מספיק בחורבן המתרחש באירופה, ואילו הגר"ש כנער צעיר לא ידע את נפשו, והיה כולו מנסה לדעת עוד ועוד על החורבן המתרגש)

זנב לאריות

הודעהעל ידי זנב לאריות » ג' פברואר 27, 2018 4:34 pm

האם ידוע מי מספיד הערב ובאיזה שעה?

דעת_האברך

הודעהעל ידי דעת_האברך » ג' פברואר 27, 2018 4:57 pm

ראיתי שיש הערב מספד במשכן באבד בגבעת שאול על ידי הגר"מ זילבר שליט"א, הגר"ש גלבר שליט"א ועוד מישהו שאיני זוכר שמו בשעה 7 בערב.

גן הירק

הודעהעל ידי גן הירק » ג' פברואר 27, 2018 5:08 pm

זנב לאריות כתב:האם ידוע מי מספיד הערב ובאיזה שעה?

חפש כאן מסתבר שתמצא
הפלס 1649 יב אדר 27_02_18.pdf
(10.56 MiB) הורד 670 פעמים

גן הירק

הודעהעל ידי גן הירק » ג' פברואר 27, 2018 5:14 pm

שמעתי מבעל המעשה:
ביקש ממנו ברכה לשידוך בנו, לאחר שהתארס תוך זמן קצר שב אליו לבשרו שברכתו הועילה
אמר לו ר' שמואל בחדות: אומר לך מה הבעיה, בגיל כשלי יש שכבר מתחילים להאמין בזה...

תן לחכם ויחכם עוד.

גן הירק

הודעהעל ידי גן הירק » ג' פברואר 27, 2018 5:22 pm

שאלני ידיד:
האם ידוע למאן דהו טעמו שכמעט לא לקח סנדקאות?
אצל הסטייפלר ואחריו להבל"ח הגרח"ק זה היה נושא שעליו לא מוותרים, אם כי לא ידוע לי האם הנהגה זו היתה אצל ת"ח נוספים

סטפנסקי

הודעהעל ידי סטפנסקי » ג' פברואר 27, 2018 5:30 pm

גן הירק כתב:שאלני ידיד:
אצל הסטייפלר ואחריו להבל"ח הגרח"ק זה היה נושא שעליו לא מוותרים, אם כי לא ידוע לי האם הנהגה זו היתה אצל ת"ח נוספים

אמרו שכיוון שמנהגו לטבול במקווה לפני סנדקאות והיה בזה הרבה טירחה ובמיוחד בחורף עקב חשש צינון כידוע

חיים סגל

הודעהעל ידי חיים סגל » ג' פברואר 27, 2018 6:12 pm

שמעתי בשם אחד מתלמידיו שביקשו להיות סנדק, והתחנן לו שיוותר לו, וכשביקש שוב ושוב, הסביר לו בפשיטות, שכיון שרח"ל לא זכה לילדים, קשה לו מאוד בכל פעם שהוא סנדק, ולכן מבקש לו שיוותר לו!

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' פברואר 27, 2018 6:25 pm

סטפנסקי כתב:

אמרו שכיוון שמנהגו לטבול במקווה לפני סנדקאות והיה בזה הרבה טירחה ובמיוחד בחורף עקב חשש צינון כידוע

אין זה נכון כלל, אני שמעתי ממנו שהיות ואיננו לומד(!), אין לזה טעם שיהיה סנדק. [הרבה יש להאריך מענין התבטאויות אלו לאחרונה, ואין כאן מקומו, וגם מעניני ברי"מ אצלו].

גן הירק

הודעהעל ידי גן הירק » ג' פברואר 27, 2018 6:26 pm

חיים סגל כתב:

שמעתי בשם אחד מתלמידיו שביקשו להיות סנדק, והתחנן לו שיוותר לו, וכשביקש שוב ושוב, הסביר לו בפשיטות, שכיון שרח"ל לא זכה לילדים, קשה לו מאוד בכל פעם שהוא סנדק, ולכן מבקש לו שיוותר לו!

סר טעם
יהודי ששפע אהבה עזה לילדי ישראל וקיבלם במאור פנים שלא מצוי גם אצל הורים לשבט כפלים כיוצאי מצרים
למשל בעלמא זה
סריקה.png
סריקה.png (128.82 KiB) נצפה 15671 פעמים

גן הירק

הודעהעל ידי גן הירק » ג' פברואר 27, 2018 6:34 pm

סריקה.png
סריקה.png (128.82 KiB) נצפה 15662 פעמים

הדמות המשתקפת מבעד לתמונותיו עם ילדי חמד, מבהילה ונוקבת.
אדם של"ע לא זכה לפרי בטן, ושפע אהבה שלא מעלמא הדין לכל ילד.
לא בטוח שיש באוצר אבן שושן מילים לתאר את הענין.
מה שנותר זה רק לכתוב 'מבהיל', שוב ושוב.

או זה
סריקה 2.png
סריקה 2.png (193.23 KiB) נצפה 15659 פעמים
נערך לאחרונה על ידי גן הירק ב ג' פברואר 27, 2018 6:37 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אפרים זלמן

הודעהעל ידי אפרים זלמן » ג' פברואר 27, 2018 6:37 pm

דעת_האברך כתב:
רוצה לעיין כתב:ברחוב בצלאל במהלך הלוויה בין הרבבות הילך צורב עם שלושת ילדיו הקטנים, פניו כבושות בקרקע ועיני זולגות דמעות כולו אומר בכי וצער רב,
ולפתע הרים את קולו בזעקה "קשה היום לישראל" "הוי מי יתן לנו תמורתו", עוד המשיך לזעוק כמה זעקות שבר וידום ויתעטף שוב באבלו.
הנהגה מענינת אשר לא ראיתי בהלוויות אחרות

כבר הוזכר לעיל רבות שהקשר בין הגר"ש זצ"ל לתלמידיו היה מיוחד במינו הרבה מעל ומעבר לקשר הרגיל של רב ותלמיד, הוא היה ממש כאבא לתלמידיו, מתעניין במצבם ובילדיהם, וכו', ולכן אין לתמוה על כאבו של אותו תלמיד שבא לידי ביטוי בהלוויית רבו כאביו.

ולפו''ר יש לומר עוד, כי ישנם כאלה שהורגלו להביע מה שבליבם בשקט, ויש כאלה שבקול רעש גדול.

אפרים זלמן

Re: דרכ"י שמואל

הודעהעל ידי אפרים זלמן » ג' פברואר 27, 2018 6:51 pm

חבר פורום אוצר החכמה כתב:א
בקובץ מבקשי תורה - יום טוב יש דברים מר' שמואל, אולי בענין הכנה דרבה.

גן הירק

הודעהעל ידי גן הירק » ג' פברואר 27, 2018 6:52 pm

נוטר הכרמים כתב: אני שמעתי ממנו שהיות ואיננו לומד(!), אין לזה טעם שיהיה סנדק. [הרבה יש להאריך מענין התבטאויות אלו לאחרונה, ואין כאן מקומו, וגם מעניני ברי"מ אצלו].

כיוונת לזה (על הרב שך)?
טהור.png
טהור.png (46.32 KiB) נצפה 15633 פעמים

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' פברואר 27, 2018 7:01 pm

אפרים זלמן כתב:
דעת_האברך כתב:
רוצה לעיין כתב:ברחוב בצלאל במהלך הלוויה בין הרבבות הילך צורב עם שלושת ילדיו הקטנים, פניו כבושות בקרקע ועיני זולגות דמעות כולו אומר בכי וצער רב,
ולפתע הרים את קולו בזעקה "קשה היום לישראל" "הוי מי יתן לנו תמורתו", עוד המשיך לזעוק כמה זעקות שבר וידום ויתעטף שוב באבלו.

כבר הוזכר לעיל רבות שהקשר בין הגר"ש זצ"ל לתלמידיו היה מיוחד במינו הרבה מעל ומעבר לקשר הרגיל של רב ותלמיד, הוא היה ממש כאבא לתלמידיו, מתעניין במצבם ובילדיהם, וכו', ולכן אין לתמוה על כאבו של אותו תלמיד שבא לידי ביטוי בהלוויית רבו כאביו.

ולפו''ר יש לומר עוד, כי ישנם כאלה שהורגלו להביע מה שבליבם בשקט, ויש כאלה שבקול רעש גדול.

זה נכון, לגבי אלפים שלא מיררו בבכי בקול אלא נשכו שפתותיהם ויגונם על פניהם ובליבם, אבל היה אפשר לראות את אלו שלא עצרו כחם, דבר זה ראיתי רק בהלווית מרן הספטיילער, ומרן הרב שך, וכעת אצל מרן הגר"ש. שהבכיות היו עד לב השמים בשלושתם. (ואצל הגר"ש רוזובסקי, רק הייתי קט).
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב ג' פברואר 27, 2018 11:58 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ג' פברואר 27, 2018 7:42 pm

חיים סגל כתב:

קשה לי להאמין, הרי היה משמש אצל תלמידיו כסנדק, אצלי שימש סנדק והיה הדבר כמובן מאליו, ולא הוצרכתי להפציר כלל (ואילו היה מגלה דעתו ורצונו שאינו רוצה לא הייתי אפילו מבקש), וזאת למרות שלא הייתי בין המקורבים ביותר.
אני לא מטיל ספק בכך שהיה קשה לו בכל פעם, יתכן , אבל זה לא מנע ממנו מלהיות סנדק.

אגב אני נזכר בסיפור שקרה כשלמדתי אצלו וסיפרו אז, בברית שנערכה בבני ברק לתאומים, וביקשו שיבא להיות סנדק לאחד מהם, ואמר להם שקשה לו מידי להגיע לבני ברק. לאחר שניתקו את השיחה, אמר למשמשו, שאילו היו מציעים לו את שניהם אולי היה שוקל ליסוע... הלה מיהר והתקשר להם, ואכן הציעו לו את שניהם והגיע. ללמדך...

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ג' פברואר 27, 2018 8:38 pm

פגשתי בלויה את אבי שיחי' שהיה לו קשר מסוים אתו על אף שלא היה מקורב ממש, ממרר בבכי באופן שכמעט ולא ראיתיו כך מעולם.
בין תלמידיו יש חרדלי"ם וכאלו שאינם מצביעים בבחירות, מנאמני השקפת הרב שך החזקים ביותר ועד פתוחים בצורה קיצונית שכמעט ולא מוצאים בציבור החרדי, אנשים שמתרגשים מתנ"ך בלבד, ועד כאלו שמלאים תדיר במעשיות השקפה נשגבות, וכולם מרגישים בצדק שהוא חושב כמותם עד הקצה האחרון, דבר מבהיל, איך שכל אחד מהם אומר כולה שלי, וכולם צודקים.
כנער שאלתי אותו שאלות מספר פעמים וענה כדרכו בחביבות והתעניין איך בישיבה וכו', לאחר מספר שנים באתי להתקבל לישיבה, ושאלני לשמי, כשעניתי החל ממש להתנצל שלא זיהה אותי כי היה קצת חשוך וכו', ממש נתן תחושה וכך הרגשתי תמיד שאני ממש מהמקורבים, עד עכשיו חשבתי שהיתי חביב עליו במיוחד, ובימים האחרונים שמעתי כעי"ז מרבים, הבנתי שכולם היו חביבים עליו במיוחד.
לפני כמה שנים בחוה"מ פסח נקלעתי לשערי חסד, ור' יוסף פטרוף הזמין אותי לאכול סעודת חג אצל ר' שמואל, נפלאתי שכך הדלת פתוחה על אף שאין לי מניות שם, ועל אף שאיני מן המקורבים, פשוט יהודי רעב, ברור ששייך לאכול אצל הראש ישיבה.

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ג' פברואר 27, 2018 8:41 pm

נעמן כתב:לגבי יחסו ליידיש; שמעתי שבזמן משפט אייכמן ימ"ש, שנערך כידוע במרכז ז'ראר בכר (הסמוך לשע"ח), והועבר ברמקולים החוצה, שמע הגר"ש את הגרמנית מפיו של אותו רשע, ואמר אח"כ שמייד יצאה לו כל הקדושה משפת היידיש.

viewtopic.php?p=22722#p22722

גן הירק

הודעהעל ידי גן הירק » ג' פברואר 27, 2018 9:10 pm

ככלל כותרת ההלוויה שלי הינה "נעילה ברחוב אוסישקין"
היתה ניכרת התעוררות רבה ותחושת רוממות.
לא השתתפתי כמעט בהלוויות אחרות, כך שאיני יכול להשוות, אך מסתבר שהדבר איננו נפוץ, ואף אומר דרשני.

גם זו לטובה

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ד' פברואר 28, 2018 2:15 am

בקול הלשון http://www.kolhalashon.com/New/Shiurim. ... im|R5124-1
יש עשרות הספדים אבל לא כתוב מי המספידים, אשמח לקבל המלצות אלו הספדים כדאי לשמוע.
האם מישהו יודע לציין מה הם ההספדים שנאמרו "במעלות"?
היום שמעתי את הספדו של ר' מרדכי יפה בבית וגן- מומלץ מאוד.

רוצה לעיין

הודעהעל ידי רוצה לעיין » ד' פברואר 28, 2018 2:16 am

אפרים זלמן כתב:
דעת_האברך כתב:

כֹּ֤ה אָמַר֙ יְהֹוָ֣ה צְבָא֔וֹת הִתְבּ֥וֹנְנ֛וּ וְקִרְא֥וּ לַמְקוֹנְנ֖וֹת וּתְבוֹאֶ֑ינָה וְאֶל־הַחֲכָמ֥וֹת שִׁלְח֖וּ וְתָבֽוֹאנָה׃ ירמיהו ט' פרק טז
האם היו המקוננות מביעות מה שבלבם בשקט??????????????????????

מאור עינים

הודעהעל ידי מאור עינים » ד' פברואר 28, 2018 2:18 am

איש_ספר כתב:מי שהיה במעמד אשכבתיה דרבי זה, לא ימוש ממנו לעולם !

לשמוע חכם כמו הגרב"ש הכהן דויטש, מדבר על שליטה מלאה בכל חלקי תורה, נגלה ונסתר, ולזכור שההגדרה זו יוצאת ממי שיודע להעריך "שליטה" מה היא, ממי שיודע נסתר מה הוא, וממי שבורר מילותיו בחסכנות...! ולהבין את השבר, החסרון, ההעדר!

לב מי לא נמס לשמוע, את דברי התלמיד מספר על לימוד תורה באופן של "מתרפקת על דודה...." "מתרפקת על דודה...", אברכים ובחורים שעמדו לידי געו בבכי דוקא בתיאור "הפשוט" הזה, חשבתי לעצמי: כולנו למדנו בילדותינו כך, בישיבה קטנה, במשמורים של ליל שישי... אח"כ התום הולך, הטרדות באות, ההישגיות מקומה גם כאן, לומדים כדי לדעת מוקצה, לומדים כדי לדעת ריבית, וכו' וכו', אבל לימוד שאינו אלא ביטוי של אהבה --- אהבה -- אהבה --- אהבה --- מתי פעם אחרונה זכינו לו ---

לראות תלמידים סומכים עצמם בקירות הכתלים כשהם גועים בבכי, ומאחוריהם ילדיהם, זועקים אחריהם, לא אחד ולא שניים, ולהבין עד היכן יכולה להגיע ההתקשרות בין רב לתלמיד. מי שלא למד שם, נפשו נמוגה מקנאה.

אמת שר' שמואל דויטש הספיד מאד יפה, [אם כי מוזר לי מאד מה שהאריך שהיה מקורב לחזו"א רי"ז הלוי ולסטפילער, גם אם היה קשר, ואולי גם קשר טוב, זה רחוק מלהיות מקורב ותלמיד] אבל אני לא מצליח להבין את גודל ההתפעלות ממעמד אשכבתיה דרבי בשעה שבחרו כמה מהמספידים לשווק את האנג'דות שלהם, במקום לכבד את התורה ואת עמליה, [למעט ר' שמואל דויטש ר' עזריאל ר' מרדכי ותלמידו הרב וידר שהספידו באמת!

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ד' פברואר 28, 2018 2:23 am

מה שכתב 'רוצה לעיין'
החילוק ברור, המקוננות אכן נקראו והוזמנו לקונן, ואילו אותו צורב הזמין את עצמו להזמין את אחרים להביט בו...

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ד' פברואר 28, 2018 2:26 am

מאור עינים כתב:

לשמוע חכם כמו הגרב"ש הכהן דויטש, מדבר על שליטה מלאה בכל חלקי תורה, נגלה ונסתר, ולזכור שההגדרה זו יוצאת ממי שיודע להעריך "שליטה" מה היא, ממי שיודע נסתר מה הוא, וממי שבורר מילותיו בחסכנות...! ולהבין את השבר, החסרון, ההעדר!

לב מי לא נמס לשמוע, את דברי התלמיד מספר על לימוד תורה באופן של "מתרפקת על דודה...." "מתרפקת על דודה...", אברכים ובחורים שעמדו לידי געו בבכי דוקא בתיאור "הפשוט" הזה, חשבתי לעצמי: כולנו למדנו בילדותינו כך, בישיבה קטנה, במשמורים של ליל שישי... אח"כ התום הולך, הטרדות באות, ההישגיות מקומה גם כאן, לומדים כדי לדעת מוקצה, לומדים כדי לדעת ריבית, וכו' וכו', אבל לימוד שאינו אלא ביטוי של אהבה --- אהבה -- אהבה --- אהבה --- מתי פעם אחרונה זכינו לו ---

לראות תלמידים סומכים עצמם בקירות הכתלים כשהם גועים בבכי, ומאחוריהם ילדיהם, זועקים אחריהם, לא אחד ולא שניים, ולהבין עד היכן יכולה להגיע ההתקשרות בין רב לתלמיד. מי שלא למד שם, נפשו נמוגה מקנאה.

אמת שר' שמואל דויטש הספיד מאד יפה, [אם כי מוזר לי מאד מה שהאריך שהיה מקורב לחזו"א רי"ז הלוי ולסטפילער, גם אם היה קשר, ואולי גם קשר טוב, זה רחוק מלהיות מקורב ותלמיד] [אבל אני לא מצליח להבין את גודל ההתפעלות ממעמד אשכבתיה דרבי בשעה שבחרו כמה מהמספידים לשווק את האנג'דות שלהם, במקום לכבד את התורה ואת עמליה], [למעט ר' שמואל דויטש ר' עזריאל ר' מרדכי ותלמידו הרב וידר שהספידו באמת!

הה"ד תלמיד חכם שלא נספד כהלכה.

רוצה לעיין

הודעהעל ידי רוצה לעיין » ד' פברואר 28, 2018 2:39 am

שייף נפיק כתב:מה שכתב 'רוצה לעיין'
החילוק ברור, המקוננות אכן נקראו והוזמנו לקונן, ואילו אותו צורב הזמין את עצמו להזמין את אחרים להביט בו...

לא רק מקוננות בהזמנה מקוננים כל המתאבלים נושאים קולם
אלא שהמקוננות מומחיות לישא קולן ברמה ולנהות נהי במומחיות וכמבואר בפסוקים בירמיה
כֹּה אָמַר יְהוָה צְבָאוֹת הִתְבּוֹנְנוּ וְקִרְאוּ לַמְקוֹנְנוֹת וּתְבוֹאֶינָה וְאֶל הַחֲכָמוֹת שִׁלְחוּ וְתָבוֹאנָה. יז וּתְמַהֵרְנָה וְתִשֶּׂנָה עָלֵינוּ נֶהִי וְתֵרַדְנָה עֵינֵינוּ דִּמְעָה וְעַפְעַפֵּינוּ יִזְּלוּ מָיִם. יח כִּי קוֹל נְהִי נִשְׁמַע מִצִּיּוֹן אֵיךְ שֻׁדָּדְנוּ בֹּשְׁנוּ מְאֹד כִּי עָזַבְנוּ אָרֶץ כִּי הִשְׁלִיכוּ מִשְׁכְּנוֹתֵינוּ.    יט כִּי שְׁמַעְנָה נָשִׁים דְּבַר יְהוָה וְתִקַּח אָזְנְכֶם דְּבַר פִּיו וְלַמֵּדְנָה בְנוֹתֵיכֶם נֶהִי וְאִשָּׁה רְעוּתָהּ קִינָה.

רוצה לעיין

הודעהעל ידי רוצה לעיין » ד' פברואר 28, 2018 2:47 am

שייף נפיק כתב:
מאור עינים כתב:

אמת שר' שמואל דויטש הספיד מאד יפה, [אם כי מוזר לי מאד מה שהאריך שהיה מקורב לחזו"א רי"ז הלוי ולסטפילער, גם אם היה קשר, ואולי גם קשר טוב, זה רחוק מלהיות מקורב ותלמיד] [אבל אני לא מצליח להבין את גודל ההתפעלות ממעמד אשכבתיה דרבי בשעה שבחרו כמה מהמספידים לשווק את האנג'דות שלהם, במקום לכבד את התורה ואת עמליה], [למעט ר' שמואל דויטש ר' עזריאל ר' מרדכי ותלמידו הרב וידר שהספידו באמת!

הה"ד תלמיד חכם שלא נספד כהלכה.

מי אם לא הנפטר הגדול הזה נספד כהלכה ועדיין היד נטויה להספדים רבים כאשר תחזינה עיניך בימים האחרונים ובימים הבאים
המספידים הגדולים לא שיווקו אג'נדות שלהם, אלא את משנתו של הנפטר שלחם יותר ממלחמה אחת בימי חייו וכל אחד מהספדנים שם דגש על מלחמה אחרת.
זה על מלחמתה של תורה
זה על מלחמת המידות
זה על מלחמת ההשקפה
וכו' וכו' וכו' וכו'
הה"ד איזהו בן עולם הבא שייף עייל שייף נפיק וגריס באורייתא תדירא ראו מה הבריות אומרות עליו פלוני שלמד תורה כמה נאים דרכיו כמה מתוקנים מעשיו
אמרו חז"ל במסכת שבת דף קנג ע"א איזהו בן העולם הבא, שנאמר (ישעיה ל'-כ"א) "ואזניך תשמענה דבר מאחריך לאמר זה הדרך לכו בו" ופירש רש"י: מאחרי מטתך כשתמות תשמע כשיאמרו זה הדרך שהלך בה זה לכו בה מובטח שהוא בן העוה''ב. ע"כ.
נערך לאחרונה על ידי רוצה לעיין ב ד' פברואר 28, 2018 3:04 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

אפרים זלמן

הודעהעל ידי אפרים זלמן » ד' פברואר 28, 2018 6:21 am

רוצה לעיין כתב:
אפרים זלמן כתב:ולפו''ר יש לומר עוד, כי ישנם כאלה שהורגלו להביע מה שבליבם בשקט, ויש כאלה שבקול רעש גדול.

כֹּ֤ה אָמַר֙ יְהֹוָ֣ה צְבָא֔וֹת הִתְבּ֥וֹנְנ֛וּ וְקִרְא֥וּ לַמְקוֹנְנ֖וֹת וּתְבוֹאֶ֑ינָה וְאֶל־הַחֲכָמ֥וֹת שִׁלְח֖וּ וְתָבֽוֹאנָה׃ ירמיהו ט' פרק טז
האם היו המקוננות מביעות מה שבלבם בשקט??????????????????????

לאור הודעה הנ''ל, והודעות הבאות אחריה, אני רוצה להבהיר, שאני לא התכוונתי למה שלא כתבתי, רק הצבעתי על אופי, שלצד האבל הגדול יש גם האופי שבא לידי ביטוי.

איש הגבעה

הודעהעל ידי איש הגבעה » ד' פברואר 28, 2018 8:31 am

יש לשים לב לנקודה של ויבכו אותו..בית ישראל

שמעתי מאחד שדיבר בעצמו עם החברה קדישא שמעולם לא היו בלויה [של אף אחד מהגדולים, ושל אף אחד אחר] שכ"כ בכו שם כל הציבור- הלא דבר הוא?

בהספד אתמול במשכן באב"ד עמד המרא דאתרא הרב פרנקל שם על נקודה זו, ואמר על עצמו שמעולם לא בכה כן אף על אביו ואמו.
הלא דבר הוא???!!!

וכך שמעתי מעשרות ת"ח שבכו כילדים קטנים, ומעולם לא בכו כן, אולי דכידוע שהנשמה של הנפטר נמצאת בלויה, והנשמה של הציבור הרגישה רגש עצום שאין לתאר
הלב עולה על גדותיו, וזה לא דבר שאפשר לשלוט עליו.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 140 אורחים