מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מרן המשגיח דפוניבז' בעל אור יחזקאל זי"ע

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
נוטר הכרמים

מרן המשגיח דפוניבז' בעל אור יחזקאל זי"ע

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' פברואר 21, 2011 10:37 pm

היום יום השנה הל"ז לפטירתו.

מרן בעל אבי עזרי אמר בהלוויית תלמידו המובהק של המשגיח הג"ר נחום אבא גרוסברד זצ"ל שהמשגיח היה יחיד בדורו בתקופתו בתורה וביר"ש ובפרט בזמנינו, והוסיף: דומני שלא אפריז אם אומר שלא הניח כמותו. ומוסרים משמו שהתבטא פעם שמימות ר' זונדל סלנטער לא היה עובד ה' כמוהו, ושאלוהו והאיכא הח"ח וכו', וענה שמתכוין לדרגה מיוחדת זןו של 'עבדות', שלא היה קיים אצלו מושג של רצון עצמי, תמיד שבר ושבר את רצונו.

אמש שמעתי עובדא נוראה ממו"ר הגר"ש אויערבאך שליט"א בכינוס המוסר בב"ב, ששמע מת"ח נאמן שהיה נוכח בחדר בעת שנפגשו קברניטי המוסר בדורינו משרידי בית היוצר דקעלם, בעל המכתב מאליהו והמשגיח זצ"ל, והוא עשה עצמו ששקוע בעיון בספר. היה זה בתקופה שהגרא"א זצ"ל שימש גם כמנהל רוחני בישיבת פוניבז' וגם כראש וראשון בגייטסהד, ושמע כי המשגיח ז"ל מתרעם עליו על זאת, היאך יתכן שלא ירד ממדרגתו בטלטולים כאלו בארץ נכר וכו', ויען הגרא"א: מעידני בעצמי כי בהיותי בשדה התעופה באנגליה הנני חש כמו בהיכל הישיבה דפוניבז', (נורא נוראות!), אולם המשגיח לא קיבל זאת והפטיר: נו, נו.

כמה נוראות היו תביעותיו, במשך תקופות ארוכות היה נוהג מו"ר הנ"ל שליט"א להגות בספריו אור יחזקאל בסדר המוסר בישיבה, ואמר לי כי תביעות כאלו הנוקבות לשיטין אינם בנמצא בשום ספר. כמו כן סיפר כמה היה המשגיח מתריע על כך שעסק המוסר לא יפגע מאומה מהעליה התמידית בעיון התורה, וכאשר היה משומעי שיחותיו בירושלים עיה"ק היה משבח בפניו ומרבה בקילוס אחד מקרובי משפחתו כי אצלו הוא מתעלה במוסר יחד עם השטייגען בלימוד.

נוטר הכרמים

Re: מרן המשגיח דפוניבז' בעל אור יחזקאל זי"ע

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' פברואר 21, 2011 11:23 pm

סיפר ר' דוד הקשר זצ"ל שהמשגיח הדגיש באזניו: החושב אתה שהצלחת להגיע למשהו בתפילה, לא היא. זוהי עבודה לכל החיים ממש, ואף אחר כל זאת כולי האי ואולי...

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ד' מרץ 30, 2016 1:05 am

נוטר הכרמים כתב:שלא היה קיים אצלו מושג של רצון עצמי, תמיד שבר ושבר את רצונו.

מדוע היה עליו לשבור את רצונו אם בלאו הכי לא היה קיים אצלו מושג של רצון עצמי?

שמעתי פעם (מהר"מ שלי ביש"ק) שהמשגיח היה מסתגר בחדר, מסדר שם ספסלים בשתי שורות, עובר ביניהם ואח"כ מפיל אותם ברעש, כדי להמחיש לעצמו את קריעת ים סוף. אינני יודע אם מדובר על פעם אחת בלבד או יותר. מישהו יודע אם יש אמת בדברים?

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' מרץ 30, 2016 9:08 am

עקביה כתב:
נוטר הכרמים כתב:שלא היה קיים אצלו מושג של רצון עצמי, תמיד שבר ושבר את רצונו.

מדוע היה עליו לשבור את רצונו אם בלאו הכי לא היה קיים אצלו מושג של רצון עצמי?

שמעתי פעם (מהר"מ שלי ביש"ק) שהמשגיח היה מסתגר בחדר, מסדר שם ספסלים בשתי שורות, עובר ביניהם ואח"כ מפיל אותם ברעש, כדי להמחיש לעצמו את קריעת ים סוף. אינני יודע אם מדובר על פעם אחת בלבד או יותר. מישהו יודע אם יש אמת בדברים?

לענ"ד על כגון דא יש לומר שגם אם לא היה ולא נברא [לא שבהכרח לא היה, אלא שיתכן שלא היה] מכל מקום ראוי היה להיות, דהיינו שמעצם זה שמספרים זאת ועל המשגיח זצ"ל דווקא יש ללמוד על תפישתו את העניין של 'אמונה חושית'. וכיוצא בזה נראה לומר על שמספרים עליו שפעם באו להזמינו לברית מילה באלול והגיב בתימה -ברית, באלול? הרי ברור שמדובר בהלצה גרידא, ואף על פי כן יש בה בכדי ללמד על יחסו של המשגיח זצ"ל לאלול ועל החשיבות הרבה שייחס לחודש זה.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ד' מרץ 30, 2016 9:22 am

למעשה זה מה שאני מבקש להבין. מהי אותה 'אמונה בחוש' בה משבחים את המשגיח, ומה מוסיפה ההצגה עם הספסלים לאמונה.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ד' מרץ 30, 2016 10:17 am

גביר כתב:וכיוצא בזה נראה לומר על שמספרים עליו שפעם באו להזמינו לברית מילה באלול והגיב בתימה -ברית, באלול? הרי ברור שמדובר בהלצה גרידא, ואף על פי כן יש בה בכדי ללמד על יחסו של המשגיח זצ"ל לאלול ועל החשיבות הרבה שייחס לחודש זה.

יותר מתאים הסיפור, על ברית בחודש סיון. וד"ל.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ד' מרץ 30, 2016 10:52 am

עקביה כתב:למעשה זה מה שאני מבקש להבין. מהי אותה 'אמונה בחוש' בה משבחים את המשגיח, ומה מוסיפה ההצגה עם הספסלים לאמונה.

מה לא מובן???
האם לדעתך אין הבדל בין ניצול שואה לבין נכדו ביחס לתפיסת זכרון השואה כמאורע חי ונושם? דון מינה ואוקי באתרה. דברים פשוטים.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ד' מרץ 30, 2016 11:00 am

נוטר הכרמים כתב:מרן בעל אבי עזרי אמר בהלוויית תלמידו המובהק של המשגיח הג"ר נחום אבא גרוסברד זצ"ל שהמשגיח היה יחיד בדורו בתקופתו בתורה וביר"ש ובפרט בזמנינו, והוסיף: דומני שלא אפריז אם אומר שלא הניח כמותו. ומוסרים משמו שהתבטא פעם שמימות ר' זונדל סלנטער לא היה עובד ה' כמוהו, ושאלוהו והאיכא הח"ח וכו', וענה שמתכוין לדרגה מיוחדת זו של 'עבדות', שלא היה קיים אצלו מושג של רצון עצמי, תמיד שבר ושבר את רצונו.

בעל המעשה הוא הגאון ר' מאיר הייזלר שליט"א. שמעתי ממנו שמתחילה שאלו את הרב שך והאיכא דודך ר' איסר זלמן, אבל אותי עניין מה עם הח"ח, אז שלחתי 'איזה תמים אחד' (לשון אופיינית לרב הייזלר..) לשאול את הרב שך באיזו חתונה, והרב שך אמר לו בזה"ל: אמת, הח"ח היה ח"ח, אבל המשגיח, הוא לא השאיר אפילו וריד אחד לעצמו!!

עוד סיפר בדמעות, איך שפעם אחת ראה את המשגיח נכנס לחדרו ונועל את הדלת. הטיתי אזני ושמעתי אותו חוזר בקול ובניגון שוב ושוב 'ומה הועילה בכל קנייניה אם רעה בעיני אדוניה'. ולא מדובר בחודש אלול (אולי בסיון..).

עוד ממנו, פעם אחת קרא לי המשגיח ואמר לי אם אתה נוסע לירושלים יש לי מעטפה לר' שמואל הומינר, אולי תוכל להעביר. בדרך חשבתי לעצמי הרי מה כתוב שם, מסתמא לא ביזנס.. נערות הייתה בי ופתחתי את המעטפה ומצאתי כתוב 'הבוטח בה' חסד יסובבנו' ועוד כמה פסוקי בטחון, אינני יכול להגיע לחתונת בתך הנה מה שיש לי לעזור. והיה שם סכום עתק.

ואחר חתונתי גרתי בירושלים ומסרתי שיעור בעלי בתים. יום אחד הגעתי למשגיח והיה זה כבר לעת זקנתו נר אלוקים טרם יכבה, אמרתי לו 'אני מלמד את מה שהמשגיח לימד אותנו. שיש בורא לעולם והוא הוציאנו ממצרים'. הוא כ"כ התרגש 'א גוטע נייעס פון ירושלים! א גוטע נייעס פון ירושלים!' והמטיר עלי ברכות. עוד באותה תקופה, היה לי חבר (הרב ז. שליט"א) שנזקק לישועה, אמרתי לו כשאגיע לב"ב אעלה למשגיח, אמר לי המשגיח 'ממני אתה מבקש ברכה?! מי אני בכלל, זקן שלא עשה כלום בחיים שלו' אמרתי לו 'המשגיח, שישים שנה של שיחות!!', אמר לי 'וכי הועלתי למישהו, וכי מישהו הושפע ממני?!', עניתי לו 'אותו חבר שזקוק לישועה אמר לי כמה פעמים עד כמה המשגיח חיזק אותו בעניין פלוני ובעניין פלוני', תפס אותי המשגיח ושאל כשדמעות בעיניו 'אמת?? אמת??' אז חזרתי על דברי, והמשגיח שואל אותי שוב בהתרגשות 'אמת?? אמת??' כך כמה פעמים, ואז בירך אותו המשגיח מכל הלב.

(מקווה שדייקתי בכל הפרטים)

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ד' מרץ 30, 2016 3:50 pm

עקביה כתב:שמעתי פעם (מהר"מ שלי ביש"ק) שהמשגיח היה מסתגר בחדר, מסדר שם ספסלים בשתי שורות, עובר ביניהם ואח"כ מפיל אותם ברעש, כדי להמחיש לעצמו את קריעת ים סוף. אינני יודע אם מדובר על פעם אחת בלבד או יותר. מישהו יודע אם יש אמת בדברים?

יש תיאור צבעוני של זה מי"ב פרידמן (נ"ל מפי הגר"צ שינקר)

אותי הכי תפס תיאור פטירתו השלווה (היה צלול עד הסוף) של מי שראה את עונשי שמים בחוש

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ד' מרץ 30, 2016 11:36 pm

אום אני חומה כתב:
עקביה כתב:למעשה זה מה שאני מבקש להבין. מהי אותה 'אמונה בחוש' בה משבחים את המשגיח, ומה מוסיפה ההצגה עם הספסלים לאמונה.

מה לא מובן???
האם לדעתך אין הבדל בין ניצול שואה לבין נכדו ביחס לתפיסת זכרון השואה כמאורע חי ונושם? דון מינה ואוקי באתרה. דברים פשוטים.

אני מנסה לדון מינה, נניח שהנכד מעוניין להחיות בליבו את חוויית השואה ולהתקרב למדרגת סבו שהיה שם, לשם כך הוא מקבץ 10 בובות לגו ועושה הצגה של אקציה... נשמע קצת מוזר. מה שעליו לעשות הוא לקרוא ספרים מתאימים ולצפות בסרטים מתאימים, ולא פחות מכך, להפעיל את הדמיון ולדמיין את עצמו שם.
ואוקי באתרה, אין הסרטות של קרי"ס, אבל יש תיאורים בחז"ל. אני מניח שהמשגיח קרא אותם ומן הסתם גם הפעיל את דמיונו, אבל אני לא מצליח להבין מה תורמת לכל זה הצגה עם ספסלים, מוזר לחשוב שזה עוזר להפעיל את הדמיון.

עניין נוסף, אומרים שהחזו"א הגדיר שלשה בעלי אמונה גדולים: ר' אל'ה לופיאן - אמונה בלב. הרב דסלר - אמונה בשכל. ר' חצקל לוינשטיין - אמונה בחוש.
אם נגדיר את הדרגה הגבוהה ביותר של אמונה כפי שבירך ריב"ז את תלמידיו (ברכות כח:): שתהא מורא שמים עליכם כמורא ב"ו, האם 'אמונה בחוש' היא הקרובה ביותר למדרגה זו?

לעומקו
תודה על המידע.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ה' מרץ 31, 2016 12:28 am

כמו שכתבת, לימוד החז"לים והפעלת הדמיון הוא שלב הכרחי לפני ההדגמה בשטח.
ההצגה עם הספסלים היא המירב שאפשר לעשות כדי להמחיש בפועל את קרי"ס, והמשגיח הרגיש על בשרו שזה עוזר לו. (אולי כדאי שתנסה ותדווח לנו).
אגב, במוזיאון השואה בניו יורק עוברים המבקרים תהליך של הגעה למחנה השמדה עד הכניסה לתאי הגזים. חוויה חושית מצמררת! המשגיח עשה מה שביכולתו להתקרב לזה.

פייביש אופטובסקי

המשגיח רבי יחזקאל לוינשטיין

הודעהעל ידי פייביש אופטובסקי » ד' ינואר 10, 2018 6:24 pm

ספר אודות רבי יחזקאל לוינשטיין, יצא לאור לפני כ-15 שנה. מאן דהו יודע פרטים?

תודה למשיבים.

פייביש אופטובסקי

Re: ספר אודות רבי יחזקאל וינשטיין.

הודעהעל ידי פייביש אופטובסקי » ד' ינואר 10, 2018 10:37 pm

כנראה מדובר בזה.
קבצים מצורפים
לוינשטיין ספר.png
לוינשטיין ספר.png (865.27 KiB) נצפה 13763 פעמים

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' אפריל 17, 2018 9:29 am

מו"ר הגר"י שוורץ שי' הוציא ספר על מורו המשגיח כמדומה ששמו עמוד היראה והעבודה. מסתמא ישנו באוצר.

מודה ומהלל

הודעהעל ידי מודה ומהלל » ג' אפריל 17, 2018 10:11 am

יושב באמצע בחתונת הגר"ב קורלנסקי.
קבצים מצורפים
הגר''י לוינשטיין הגרי''ש כהנמן והגר''מ חדש.jpg
הגר''י לוינשטיין הגרי''ש כהנמן והגר''מ חדש.jpg (817.03 KiB) נצפה 13543 פעמים

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ג' אפריל 17, 2018 10:18 am

יש לציין שהרב שלום מאיר ולך,הסופר הנודע עובד על ספר על תולדותיו,כל מאן דהוא שיש לו חומרים שלא הודפסו וכו יהיה ברכה שיפנה להרב הנ"ל.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' אפריל 17, 2018 10:55 am

מו"ר בעל עיטורי מגילה שליט"א זכה לקבל ממנו הרבה מאוד, אולי תשיג לי את האימייל של הר וולך ואנסה להפגיש ביניהם?

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' אפריל 17, 2018 11:12 am

שמעתי מתלמיד וותיק:
א. פעם שאל אותו ר' יחזקאל ''האם הישיבה עושה שטייגען''? והשיב: לא! היחידים עושים שטייגען!
ואם כן, למה כל הישיבה? - בשביל שהיחידים יעשו שטייגען!
(כידוע מעשה דומה מהסבא מסלבודקא על ר' אהרון קוטלר)
ב. פעם דיבר איתו ר' יחזקאל בהתפעלות על ר' איסר זלמן שאת עיקר ההשקעה שלו בקדשים התחיל בגיל שישים, והתפעל מזה מאוד, כי על פי רוב בגיל מבוגר ממשיכים מה שהיה בגיל צעיר, ולא דברים חדשים.
ג. ר' יחזקאל אמר ( היה סיפור שבקשו ממישהו למסור שיחה בישיבה של מישהו אחר, ור' יחזקאל יעץ לו למרות שההוא ביקש ממנו למסור שלא ימסור), ואמר: חושבים שראש ישיבה טוב זה מי שאומר שיעורים טובים, ראש ישיבה טוב זה מי שמצליח להסתדר עם כל אנשי הצוות, ושאף אחד לא יפגע!
ד. ר' יחזקאל היה רגיל להגיד, 'קוצים גדילים לבד, שושנים צריך לטפח' אין שום דבר טוב שבא בלי השקעה, רק קוצים! בשביל שושנים צריך להשקיע! דברים טובים באים רק בהשקעה ובהרבה עבודה ועמל!
נערך לאחרונה על ידי שייף נפיק ב ש' אפריל 21, 2018 9:22 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ג' אפריל 17, 2018 11:33 am

בזמנו הכרתי יהודי יקר בשם הרב יצחק בן פז שהיה תלמיד מובהק של המשגיח [ספרי אור יחזקאל, או לפחות חלקים גדולים מהם, נערכו לפי הקלטותיו] וכיהן גם הוא כמשגיח בישיבות שונות, איני יודע היכן הוא היום [אני הכרתי אותו בירושלים, אולי עודנו שם] מ"מ אם טרם פנו אליו נלע"ד שכדאי לעשות זאת.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' אפריל 17, 2018 2:11 pm

מתוך זכרונותיו של תלמיד ותיק
''.היתה תקופה של חצי שנה שהמשגיח (הרב וולבה)החליט לעשות הפסקה מעבודתו בישיבה והלך למיר 'להשלים את עצמו', (במקומו הביא את ר' 'גרושקא' כהנא) ר' חצקל שאל אותי: מה קורה עם הרב וולבה? וסיפרתי לו שהוא הלך למיר לתקופה להשלים את עצמו, ר' חצקל נתן דפיקה חזקה על הסטנדר, ואמר בתקיפות, הוא לא צודק! על הסטנדר שהקב"ה שם את האדם שם הוא צריך להתקדם! ושם הוא עושה את השטייגען שלו! . לא הייתי צריך לומר את הדברים למשגיח, שכן לאחר זמן הוא שמע אותם מר' חצקל בעצמו, והוא לא שכח לו את הענין וכמה פעמים אחרי זמן עוד היה מזכיר לו .
בכלל, ר' חצקל מצטייר היום כאדם עם סוג אופי שקט וחלש, וזה ממש לא כך, היה לו ודאות מוחלטת בהנהגה, והוא היה נחרץ ותקיף בדעתו בכל הנוגע להנהגה.
השגחה מיוחדת ששמעתי את הדברים האלו מר' חצקל, המשפט הזה מלווה אותי כל החיים, גם אני רציתי להפסיק עם מסירת השיעורים, הרי התורה גדולה כ"כ ובישיבה אני נפגש רק עם נשים נזיקין, אבל המשפט הזה של ר' חצקל מעמיד אותי במקומי, ואני יודע שזה התפקיד שלי, ואני ממשיך על הסטנדר שהקב"ה שם אותי.''
נערך לאחרונה על ידי שייף נפיק ב ש' אפריל 21, 2018 9:21 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ג' אפריל 17, 2018 2:32 pm

שייף נפיק כתב:מו"ר בעל עיטורי מגילה שליט"א זכה לקבל ממנו הרבה מאוד, אולי תשיג לי את האימייל של הר וולך ואנסה להפגיש ביניהם?

טלפון הרב שלום מאיר ולך
035705097
בוודאי ישמח בעובדות הנ"ל.

חשבה לטובה

הודעהעל ידי חשבה לטובה » ג' אפריל 17, 2018 2:43 pm

קונטרס משיחות מרן המשגיח זצ''ל על ספיהה''ע
קבצים מצורפים
שירת הלוי כריכה.pdf
(3.86 MiB) הורד 326 פעמים

פייביש אופטובסקי

הודעהעל ידי פייביש אופטובסקי » ש' יוני 30, 2018 11:53 pm

האם יכול מאן דהו לאשר או להכחיש את דלהלן:
הבית ישראל מגור הגיע לישיבת פונובי'ז לשוחח עם המשגיח ר' יחזקאל, כשהגיע הבית ישראל היה ר' יחזקאל עטור בטלית ותפילין בדרכו לתפילה בישיבה, הוא שם לב לכך שהגיע הבית ישראל אולם המשיך הלאה לכיוון הישיבה, מאחר שידע שאם ידבר עם הבית ישראל לא יוכל להתפלל בישיבה בציבור, ובמקום אחר הוא לא יכול להאריך ב'עזרת אבותינו'.....משהו כזה..... אח"כ הסביר ר' יחזקאל שהוא חישב שהוא מבוגר יותר מהבית ישראל ומשום כך הוא אינו מחויב להפסיק עבורו. הבית ישראל שמע את תגובתו של ר' יחזקאל והתלהב ביותר.
אודה לכל מי שיכול לאשר, להכחיש, לדייק בפרטי הסיפור - שנראה על פניו מחוסר-דיוק.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' יולי 03, 2018 1:21 pm

שלחתי את האמור לנינו של המשגיח והלה כתב לי

שאלתי לאבי מורי, הוא לא ידע את הפרטים הנ"ל,
מה שהוא ידע שאכן הבית ישראל הגיע פעם לישיבה בשעה מוקדמת בבוקר כי רצה להתרשם מדמותו של המשגיח,
והם לא דיברו ביניהם, ולאחר מכן הבית ישראל התבטא עליו "א ליכטיגע פנים".

פייביש אופטובסקי

הודעהעל ידי פייביש אופטובסקי » ג' יולי 03, 2018 6:11 pm

יישר כח גדול הרב איש ספר.

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ג' יולי 03, 2018 7:34 pm

הסיפור מובא כמדומני בספר "שטייגען" של הרב י.ב. פרידמן שליט"א, אולי אפשר לברר אצלו את המקור.

250

הודעהעל ידי 250 » ה' יולי 05, 2018 10:41 pm

חשבה לטובה כתב:קונטרס משיחות מרן המשגיח זצ''ל על ספיהה''ע

מי בטובו יודעיני היכן ניתן להשיג קונטרס קדוש זה ויחולו עליו ברכות שמים.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ד' פברואר 06, 2019 9:37 pm

גם זו לטובה כתב:
מבקש דעת כתב:לעיקר הנידון באשכול זה, עיין בספר אור יחזקאל (להר"י לוינשטיין משגיח דישיבת מיר ופוניבז') מכתבים יג,יד שהאריך בענין זה (ומציין לדברי המס"י בכמה מקומות),

וז"ל שם בתוה"ד

הנה לא נמצא ידידי בשום ספר מהספרים הידועים שאמר כי התכלית של הכל הוא לימוד התורה, רק תלמוד גדול, אבל כי לא הוא שיהיה זאת התכלית של הבריאה, הלא כתוב הוא בפירוש ועתה ישראל מה ה"א שואל מעמך כי אם ליראה וכו' כן לא נמצא בתורה אשר שישובח מי אשר מצא חן בעיני ד' רק בדברים אשר הם תולדות מהתורה כמו נח איש צדיק תמים וכו' ולא מצאתי בכל התורה שיהיה העיקר והתכלית של הנברא לימוד התורה, רק התכלית של הנברא הוא כמו שמצאתי וכו'

שמעתי שלאחר פטירת הגרי"ל הוציאו קונטרס מכתביו שהעיקר יראת שמים ולא לימוד תורה, והגראמ"ש כעס מאוד.

(מכאן:https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=7&t=351&p=210447&hilit=%D7%9C%D7%95%D7%99%D7%A0%D7%A9%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9F#p210447)

וכאן [size=50](https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f ... 9F#p138698) [/size]נכתב
גילוי כתב:שמעתי שמיד לאחר פטירת הגר"י לוינשטיין, הוציאו קונטרס להוכיח שהעיקר היא היראה, אשמח לדעת היכן אפשר להשיג את הקונטרס הנ"ל.[וע"ע בספר "בתורתו יהגה" מה שכתב בזה]

מי יודע פשר דבר?

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ד' פברואר 06, 2019 10:00 pm

קצת ממה שהובא בשמו בפורום (אסופה חלקית)

וכאן (viewtopic.php?f=19&t=39001&p=519074&hilit=%D7%9C%D7%95%D7%99%D7%A0%D7%A9%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9F#p519074) מדברי מרן הגר"ש אויערבאך זצ"ל
רה"י שליט"א: הגה"צ ר"א לופיאן דיבר על עניני קדושה, וכך נהג גם המשגיח הגה"צ ר"י לוינשטיין זצוק"ל, ראי"ל שטיינמן נהג לטבול עד לפני מעט שנים.

וכאן (viewtopic.php?f=51&t=43397&p=511551&hilit=%D7%9C%D7%95%D7%99%D7%A0%D7%A9%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9F#p511551) כתב "הסקרן הקטן"
סיפר לי אחד מנכדיו של הגאון רבי יחזקאל לוינשטיין זצ"ל -
לאחר התלאות שעברו במחלקת העולם השניה, אחת מבנותיו שסבלה מנכות כל שהיא רצתה להוסיף פרטים על הנכות שלה בטפסי הבקשה מהגרמנים בכדי לקבל קצבה גדולה יותר.
ר' חזקל זצ"ל אסר עליה ואמר "בתחילה גונבים מגויים אח"כ גונבים מיהודים"

כאן (viewtopic.php?f=19&t=25055&p=252735&hilit=%D7%9C%D7%95%D7%99%D7%A0%D7%A9%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9F#p252735) הובא על הגר"ש רוזובסקי זצ"ל
"אוי! דער משגיח!"
"ההתבטלות ויראת-הכבוד שרחש ר' שמואל למשגיח רבי חצק'ל לוינשטיין, הייתה לשם דבר", סיפר תלמיד ידוע. "ר' שמואל היה גומר את ה'שיעור כללי' ותכף היה סדר מוסר. פעם אחת דיברתי איתו בלימוד אחרי השיעור ועברתי איתו במרפסת והמשגיח כבר הגיע לסדר מוסר והסתובב בהיכל הישיבה – שכך הייתה דרכו בתחילת סדר מוסר.
"וכשר' שמואל ראה אותו הוא אמר: 'אוי! דער משגיח!'.
"ילדות הייתה בי, ושאלתי אותו: 'ואם המשגיח נמצא, אז מה?'
"'ר' שמואל נתן צעקה: 'וואס?' מיד הסתובב ורץ את המרפסת כדי שהמשגיח לא יראה אותו".

וכאן (viewtopic.php?f=30&t=14717&p=138914&hilit=%D7%9C%D7%95%D7%99%D7%A0%D7%A9%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9F#p138875) כתב על ה"מנהג" של דילוגי פיוטים בימים נוראים
עט סופר כתב:בישיבות הליטאיות הסדר הוא מה שסידר המשגיח הגר"י לוינשטיין, אין לי מושג אם הוא העביר מה שהיה מקובל באירופה אולי בשיבוץ קל, או מדעתו.
העקרון הוא דברים שיאמרו בכוונה בלי קריאה ארוכה שקשה לכוון בהם, והמון הבחורים ימלמלו במהירות כמשא להפטר מהם. לכן כמעט הכל פזמונים.
את המגן יש אומרים ויש שאינם אומרים, אם הבנתי נכון בפונביז לא אמרו כיון שאינו פזמון, אך אח"כ התעוררו שיש בעיה לבקש רשות ולא לומר שום פיוט עד מחיה המתים, ולכן יש שהוסיפו את המגן, ויש מקומות כיון שהוסיפו מגן הוסיפו אף את פיוטי מחיה ומשולש.
פיוטי קדושה תלוי בקהילות, אצל תלמידי הגר"א הגם שהקילו בר"ה ויוה"כ להפסיק בחזרת הש"ץ, שלא כדעת הגר"א, מ"מ מקפידים שלא להפסיק באמצע הקדושה. מאידך יש קהילות חסידיות שאלו החשובות ביותר.

וכאן (viewtopic.php?f=24&t=3107&p=22974&hilit=%D7%9C%D7%95%D7%99%D7%A0%D7%A9%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9F#p22974) כתב
אוצר החכמה כתב:ואני שמעתי על המשגיח ר' יחזקאל לוינשטיין זצ"ל שהיה אומר כשהיה רואה את יומי דחנוכה בישיבה
"היוונים ניצחו"

שהיה עובד בנערותו הועלה קובץ כאן - viewtopic.php?f=19&t=16836&p=308928&hilit=%D7%9C%D7%95%D7%99%D7%A0%D7%A9%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9F#p308932

לגבי ניערו בליל שבועות ועי"ז מפסיד לימודיו - viewtopic.php?f=28&t=33803&p=366128&hilit=%D7%9C%D7%95%D7%99%D7%A0%D7%A9%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9F#p366128

המכון

הודעהעל ידי המכון » ה' פברואר 07, 2019 2:29 pm

דחוף ביותר:
ידוע שמרן המשגיח הגה"צ רבי יחזקאל לעוינשטיין היה נכדו של בעל התוס' יו"ט.
אשמח לדעת פרטים דרך מי?
ישר כוחכם.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ב' פברואר 11, 2019 11:51 pm

האם יש היודע היכן נדפס הספדו של מרן הגרא"מ שך זצ"ל על המשגיח זצ"ל?
בתודה מראש

גביר

הודעהעל ידי גביר » ג' פברואר 12, 2019 9:20 am

דומה שגם תלמידו בפונוביז', ר' כתריאל קולודצקי, סיפר זאת. עוד סיפר [וזאת אני זוכר בוודאות] שר' חצקל לא אחר כמעט מימיו לתפילה, מלבד פעם או פעמיים שהיתה בביתו לידה [כנהוג אז ללדת בבית]. הוא גם סיפר שר' חצקל התקשה לשאת את נוכחותם של ילדים קטנים, שכן הללו, בשונה מבוגרים, אינם מסתירים את המידות הרעות, ומקנאים וכדו' בגלוי.

מלך שלם

הודעהעל ידי מלך שלם » ג' פברואר 12, 2019 2:59 pm

ביתד היה כתוב שעורכים לזכר המשגיח ספר.

יהיה כדאי לדבר עם תלמידיו החיים עמנו היום.
הפרט מפורש במי שאני לפחות מכיר כאוצר בלום מהמשגיח - הגרמ"ד ליפקוביץ.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ג' פברואר 12, 2019 6:52 pm

נוטר הכרמים כתב:מרן בעל אבי עזרי אמר בהלוויית תלמידו המובהק של המשגיח הג"ר נחום אבא גרוסברד זצ"ל שהמשגיח היה יחיד בדורו בתקופתו בתורה וביר"ש ובפרט בזמנינו, והוסיף: דומני שלא אפריז אם אומר שלא הניח כמותו. ומוסרים משמו שהתבטא פעם שמימות ר' זונדל סלנטער לא היה עובד ה' כמוהו, ושאלוהו והאיכא הח"ח וכו', וענה שמתכוין לדרגה מיוחדת זןו של 'עבדות', שלא היה קיים אצלו מושג של רצון עצמי, תמיד שבר ושבר את רצונו.

היכן נדפס הספד זה?
היכן ניתן לשמוע?

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » ג' פברואר 12, 2019 9:53 pm

המכון כתב:ידוע שמרן המשגיח הגה"צ רבי יחזקאל לעוינשטיין היה נכדו של בעל התוס' יו"ט.
אשמח לדעת פרטים דרך מי?

ראה בס' "מגילת איבה" (אשדוד תשס"ה) עמ' צז-צח-צט, וכן עמ' קה, שנזכר כמה פעמים מנהג הגה"צ רבי יחזקאל לעוונשטיין זצ"ל לעשות סעודה ביום א' באדר, עיי"ש.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » א' פברואר 17, 2019 9:55 pm

במקו"א בפורום (כאן: viewtopic.php?f=19&t=3168&p=23542&hilit=%D7%A0%D7%97%D7%95%D7%9D+%D7%9C%D7%A1%D7%9E%D7%9F#p23542) נכתב:
ירושלמי כתב:
ובהאי עניניא, ידוע כי כמה מטובי בניה של 'מיר' נפטרו בעודם בשיא תקפם: ר' נחום פרצוביץ - וכנ"ל, ר' נחום לסמן, ועוד אחד או שתים שפרח שמם מזכורני כעת. ע"פ המקובל, מרן ר' יחזקאל זיע"א - שכיהן בתקופת שנחאי כמשגיח במיר - הסביר זאת בעובדה שזכו הם לניסים גלויים ושלא כדרך הטבע במנוסתם מהצורר הנאצי, וכהידוע מסיפורי שנחאי וגלגולי הישיבה הקודמים, וכיון שכך נתבע מהישיבה 'להקריב' כמה קרבנות, ואלו הוקרבו בדמות הגאונים הללו. ע"כ השמועה בערך.

נוטר הכרמים כתב:א. השמועה בדיוק כנ"ל, שמעתי בעצמי מהגרמ"מ זצ"ל.

ב. שמעתי מהגר"א אריאלי שליט"א, (לפני שנים), כי תלו זאת בקפידא של מרן המשגיח זי"ע, על כך שבזמן התמנותו לא קבלו כ"כ את מרותו, כי סברו שאינו הולך בקו של ר' ירוחם, ואז גדולי הישיבה אמרו שיחות, וכולם נענשו כנ"ל, ר' נחום אמר, שהוא נכנס פעם לשיחה כזו. ע"כ בערך.

ג. מסופר, כי בקשו סליחה מהמשגיח, הוא אמר שזה לא בידו, והוסיף: וכי רציתי להרוג את חתני (ר' אפרים מרדכי?).

ד. עם זאת ידוע כי ר' חצקל היה תובע ללא הרף מכח הנסים הנ"ל, ואמר: להיכן התקדמו, נעשו ראשי ישיבות, אומרים קצת שיעורים, בשביל זה הקב"ה הציל אותנו?

בור הגולה כתב:
נוטר הכרמים כתב:ג. מסופר, כי בקשו סליחה מהמשגיח, הוא אמר שזה לא בידו, והוסיף: וכי רציתי להרוג את חתני (ר' אפרים מרדכי?).

אכן. הג"ר אפרים מרדכי גינזבורג, מהאריות של מיר. שנפטר בצעירותו. והוא אחיו של החתן השני, ר' ראובן גינזבורג.

הרבה מהאריות במיר נפטרו בצעירותם, לא רק עוד אחד או שנים.

אליהוא כתב:ר' לייב מאלין, ר' שמואל חרקובר. הסיפור על קפידת הר"י לוינשטין מתמיה במקצת.

נוטר הכרמים כתב:
אליהוא כתב:ר' לייב מאלין, ר' שמואל חרקובר. הסיפור על קפידת הר"י לוינשטין מתמיה במקצת.

כבר נתבאר למעלה מקורו טהור, ואם קבלה היא נקבל. מה עוד שאין זה קפידא, כמו שנתבאר, אלא שהתורה תבעה את עלבונה, וסביביו נשערה מאוד, מי יבוא בסוד ה'.

בור הגולה כתב:יש בזה עוד דברים כמוסים, שלא ניתנו להיכתב. והיודע יודע.

יענקל מרגלית כתב:שמעתי משם אחד מזקני גדולי ראשי הישבות זצ"ל, כידוע נגזרה גזירה חמורה על כל אותו הדור בני הישיבות דאירופה, וכל אחד מהניצולים היה לו נס הצלה והשגחה עליונה מיוחדת שהצילתו למטרה שיועד לה, ובכבשי דרחמנא למה לן, וכשהשלים ענינו נשלם דינו, ויותר יש לבדוק למה ניצל מהשואה מאשר למה מת אחר כך.

ההוא דאמר

הודעהעל ידי ההוא דאמר » ב' פברואר 18, 2019 12:59 am

מלך שלם כתב:ביתד היה כתוב שעורכים לזכר המשגיח ספר.

יהיה כדאי לדבר עם תלמידיו החיים עמנו היום.
הפרט מפורש במי שאני לפחות מכיר כאוצר בלום מהמשגיח - הגרמ"ד ליפקוביץ.

רבי יצחק ירוחם בורדיאנסקי - משגיח דישיבת קול תורה.

שאראש-פאטאק

הודעהעל ידי שאראש-פאטאק » ב' פברואר 18, 2019 4:06 am

שמעתי מר׳ מאטל זילבר מסטיטשין שר׳ חאצקיל על אף שלא היה חסיד זכה לחסידישע מדריגת גדולות

מכון חכמי ליטא

הודעהעל ידי מכון חכמי ליטא » ב' פברואר 18, 2019 6:52 am

שאראש-פאטאק כתב:שמעתי מר׳ מאטל זילבר מסטיטשין שר׳ חאצקיל על אף שלא היה חסיד זכה לחסידישע מדריגת גדולות

שמעתי בשם המשגיח ר' יחזקאל זצ"ל שהרבי מסוטשין זכה למדריגות גדולות אף שהיה חסיד

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 62 אורחים