מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגאון רבי לייב מינצברג זצ"ל רבה של ישיבת המתמידים

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
דורשי יחודך

Re: בד"ה - הגאון רבי לייב מינצברג זצ"ל רבה של ישיבת המתמידים

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ש' אוקטובר 27, 2018 11:16 pm

הרב עושה חדשות,
הרי עובדים על הוצאת שיעורים אלה לאור, אם לא כבר הוציאו את הכרך אותו הזכרתם.
כמדומני שגם על מסכת ברכות עובדים.
לפני שלש שנים קיבלתי ממנו טיוטה של השיעורים על ב"ק, תוך אזהרה שכשיצא הספר לאור אגנוז את המהדורה ההיא.

ובנוגע למה שכתבתם שסמכותו כו' מתחזקת, כדאי לדעת שבהרבה מקומות בספריו על המועדים וכדומה רואים את כחו בלימוד. למשל בספר על סוכות יש מאמר יסודי בגדרי מחיצות שבת וסוכה כו' תוך הקיף הסוגיות בעיון רב. וכל זה בלי לדבר על ספרו הגדול "בן מלך על המצוות התמידיות שבמקדש" בו מתגלה שליטתו בסדר קדשים עם דברי האחרונים וכמובן רבותינו לבית בריסק, והחזו"א.

פנחסויפלל

הודעהעל ידי פנחסויפלל » ש' אוקטובר 27, 2018 11:21 pm

כבר מזמן הם פירסמו שעומד לצאת בן מלך על ב"ק. ואיו?
כששאלתיו כמה פעמים, למה לא יוצא עוד ספרים על קדשים, היה משמע מתשובתו שאינו רוצה להוציא מזה יותר. ולא מספיק הבנתי מדוע.

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ש' אוקטובר 27, 2018 11:26 pm

עוד קצת על דרכו של הגר"ל.

הגר"ל היה מיוחד ממש בכבוד שחלק לכל אדם שהוא, מנער ועד זקן, כל אחד ממכריו הסתובב עם תחושה שהוא חביב אצלו והוא יקר לו ביותר. מי שיטען לי שזו הייתה שיטה חינוכית, לא אוכל להוכיח לו אחרת, אבל לכה"פ לתחושת רוב תלמידיו, זה באמת ובתמים היה כך, כל אחד היה חביב על הגר"ל בנפשו ממש.
דבר רגיל היה זה. הגר"ל פגש בילד מילדי המתמידים, הגר"ל פונה אליו בחיוך לבבי: איך קוראים לך? איפה אתה לומד? הגר"ל צובט לו בלחיו ואומר לו בחיבה "די שכינה רוהט אויף דיר" [השכינה שורה עליך], או "מען דערקענט אויף דיר אז דו לערנסט אסאך תורה" [ניכר עליך שאתה לומד הרבה תורה] וכדומה. כמעט לכל אחד מהדור השני או השלישי של מתמידים [ולפי המסופר לעיל גם לילדי שכניו] יש זיכרון כזה מילדותו, כשהמאורע הזה צרוב להם בזיכרון ברושם בל ימחק.
מידת קירבתו אל תלמידיו כמדומני שאין שני לה אצל מנהיגי דורנו. כשהיה יושב ב"חבורעס" או "קבוצעס" [סוגי התוועדויות מיוחדות לבחורים], הוא ממש השתעשע עם הבחורים כמו סבא חביב עם נכדיו, שואל חידות תורניות מגוונות, "קינדערלאך מען דארף אייך פארהערן" [ילדים חביבים צריך לבחון אתכם], תשובה לא נכונה זכתה לתגובה חצי מאוכזבת ומחויכת כולה, ותשובה נכונה זיכתה את הציבור כולו במטר של מחמאות "איך האב געוואסט אז מיינע קינדערלאך זענען תלמידי חכמים" [ידעתי שהילדים שלי תלמידי חכמים] במבע קורן של קורת רוח. אם זר היה רואה הקלטה הוא היה בטוח שמדובר ב'חברה' לבחורים. אך כל זה עד שהגיע לדברים העיקריים, אז היה פוצח בדברי תורה בדרכו המיוחדת, מלמד את הבחורים באומנות אמיתית איך חושבים, ולא היה בחור אחד שהיה מעלה בדעתו לעזוב באמצע, לא מפחד – נדיר מאוד שהיה גוער במי שעזב באמצע, אלא בגלל אהבתם אותו של תלמידיו.
ה"קבוצות" היו נמסרות בסוף סדר שלישי בימי שני, ותמיד [לפחות בתקופתי] הן היו מתחילות במימרא אחת קבועה. וכך היה הסדר: הגר"ל היה נכנס להיכל, מתיישב במקומו, מחכה שהציבור ישתתק, ואז היה אומר: קינדערלאך, מען דארף וויסן, [ילדים חביבים, צריך לדעת], אם אין אני לי מי לי, וכשאני לעצמי מה אני, ואם לא עכשיו אימתי. כך בכל שבוע מחדש, עד שברבות הזמנים הוא רק היה מתחיל לדבר, וכל הבחורים החרו החזיקו אחריו יחדיו: אם אין לי וכו'. וכל שבוע היה הגר"ל אומר פירוש חדש או מבט חדש במילות המשנה, ורק אח"כ היה ממשיך בדיבוריו האחרים.
שיא הקירבה שלו לבחורים היה לבטח במחנות ה"קעמפ" אחת לשנה. אין שום דרך לתאר כמה היה בכוח איש גדול [גם בשנותיו האחרונות מעבר לגיל השבעים!] לרדת לרמתם של בחורים. תמונה אחת אנסה בכל זאת לשרטט כאן. בכל קעמפ, אחר שהיה הגר"ל מוסר שיחה ארוכה על כמה עלינו להודות לה' על כל הטובות שעושה עמנו בתקופות האחרונות, היה הגר"ל יוצא בריקודים עזים עם הבחורים בשירי שבח והודיה להקב"ה, כשפסגת המעמד היו ריקודיו של הגר"ל עצמו, כשהיה מלמד כל שנה מחדש עשרה סוגים חדשים של ריקודים לכבוד הקב"ה. לא היה בחור אחד אדיש למעמד הזה, כולם עמדו מחויכים צוהלים ועליזים, לא פחות מהגר"ל עצמו. הגר"ל ממש לא היה רקדן מומחה, והמטרה בוודאי לא הייתה "שיעור ריקוד", אבל היה במעמד הזה שיעור עוצמתי בחובת ההודיה להקב"ה, בד בבד עם חיזוק הקירבה הנפשית בין הגר"ל לבחורים. אין ספק שהבחורים הרגישו קרובים אל הגר"ל יותר מאל אביהם.
משפחות שלמות מבני הישוב הישן חבים את צורת קיומם להגר"ל, יש מהם שמצהירים על עצמם בגלוי שלולא קירבתם אל הגר"ל הם היו נראים היום לגמרי אחרת, וכך העיד על עצמו ועל משפחתו גם אחד מהמספידים החשובים בהספדו המרגש. אבל התוצאות לא כ"כ משנות במקרה הזה, כי כאמור, יותר משהייתה זו "שיטה" אצל הגר"ל, הייתה זו האמת הפשוטה של הגר"ל, הוא באמת חיבב ואהב להשתעשע עם תלמידיו, הוא באמת רצה בטובתם לא הרבה פחות ממה שהוריהם רצו בכך.

הגר"ל נדרש גם לפעמים להתנהג בצורה תקיפה יותר כלפי תלמיד. מעולם לא הוציא מילה קשה, יהיה מה שיהיה. הוא לא חסך משבט לשונו, אבל תמיד מצא מילים שיבטאו את המסר הנכון בלי לפגוע או להעליב, בלי לפסול את השני, הוא היה יכול לומר: "אני מאוד מאוכזב ממך, ציפיתי ממך להרבה יותר, ההנהגה שלך לא תואמת את מה שנדרש ממך", אבל מעולם לא יצא מפיו מילים כמו: שקרן, חוצפן, שום דבר לא ייצא ממך, מקולקל, וכדו' וכדו'.
סיפור מבהיל שמעתי מאחד שעזב את מתמידים לפני שנים רבות. מדובר באחד שלמד בישי"ג של מתמידים, והוא עזב את מתמידים בטריקת דלת. פגשתי אותו בלוויה, שופך דמעות כמים. ניגשתי אליו והתחלתי איתו שיחה, וכה סיפר לי, לא יאומן כי יסופר.
"כידוע לך הייתי בישי"ג, ויצאתי כמי שיש לו טענות רבות על הישיבה. אבל הסיפור לא היה ככה. הגר"ל החליט שעלי לעזוב את הישיבה, זה היה בערך בתקופת חנוכה, הגר"ל ניגש אלי, והוא אומר לי שאני לא אוכל להישאר בישיבה, אבל מכיון שקשה למצוא ישיבה טובה באמצע הזמן, אז הוא מרשה לי להישאר בישיבה עד חודש אייר, ושאשתדל לא לחרוג מהכללים בתקופה זו. בכדי שלא יהיו לך בושות שהעיפו אותך מהישיבה – המשיך הגר"ל – אני מרשה לך מהיום ועד חודש אייר למצוא כל יום טענות חדשות נגדי ונגד הישיבה, אתה תגיד לחברים שלך שזה לא מקום טוב וכו' וכו', וכך תיראה העזיבה שלך טבעית מאוד". כך סיפר לי העוזב כשהוא משתנק מדמעות כל משפט וחצי.

עוד סיפור, על בין אדם לבין בני ביתו.
סיפר לי את הסיפור מי שהחזיר את הגר"ל מעיר מרוחקת באחת משבתות ההתאחדות (המקומיות). מדובר בשנה האחרונה, הגר"ל הוא בן שבעים וחמש, ומיד בתחילת הנסיעה הוא מתקשר לב"ב (הגר"ל נסע לבדו בלי משפחתו), ושואל ומתעניין בסבלנות אין קץ: איך הייתה השבת, איך היה האוכל, השינה הייתה נוחה? ואז הוא עומד ומקשיב איך ששכחו לסגור את החלון, ונכד אחד הצטנן, ואז הגר"ל מתחיל להרגיע דקות ארוכות בדברי ביטחון מלהיבים, ושזה בוודאי יעבור ולא נורא, מאריך ומדבר כמו אברך בחודש הראשון אחרי החתונה, מספר על איך עברה עליו השבת, כמה סוגי סלטים היו, ואיך הוא נהנה וכו' וכו'. אומר לי המספר, השיחה לא נראתה שמדובר במי שנשוי כבר יותר מחמישים וחמש שנה, היא הייתה יותר סבלנית ולבבית משיחה של אברך נחמד בשנה ראשונה.
מחזה נפוץ היה לראות את הגר"ל וב"ב עולים את ההר של מנחת יצחק בערב שבת לכיוון התחנה למעלה, כשהוא סוחב חבילה גדולה על שכמו, מזוודה כבדה נגררת בידו (הוא לא ביקש עזרה בלי שיציעו לו לבד), העיקר כדי להקל כמה שאפשר מב"ב את העלייה.

עוד קצת אוסיף בנושא קבלת יסורים באהבה, אף שבנושא זה, כמה שרק אכתוב זה לא יהיה אפילו על קצה המזלג, ובכל זאת כמה סיפורים ללמד על הכלל.
הגר"ל היה יוצא לכל אחת מערי הפזורה לשבות שם פעם אחת בשנה. בשנות הרדיפה הקשות הוא היה מתקבל בבית שמש בזרועות קמוצות למלחמה. באחת השנים הגיע הגר"ל לתפילת שחרית בשבת בבוקר לביהכ"נ, הוא הגיע ראשון, והוא רואה שכל הביכ"נ מלא בפאשקווילים מחרידים נגדו, הוא חיכה שיבוא עוד מישהו, ואז ביקש ממנו הגר"ל לאסוף את כל הפאשקווילים ולתת לו. הגר"ל לקח את כל הערימה, סידר אותה יפה והניח אותה אצלו. אחרי התפילה עשו "'קידושא רבא" לכבודו, והגר"ל פתח את דרשתו בהודעה: יש לי הפתעה בשבילכם, אחרי הדרשה אתן לכם אותה. אחרי הדרשה עברו לפניו כל הציבור אחד אחד, וכל אחד קיבל "מתנה" פאשקוויל אחד. [בהזדמנות אחרת הוא לא היה מסוגל להירגע איך יהודי שומתו"מ מעיז בנפשו להכניס פאשקוויל לארון הקודש].
פעם בשעת לילה מאוחרת הוא חזר לביתו, והוא ראה שפיזרו ליד ביתו המון פאשקווילים נגדו שהוא כופר ואפיקורס. הוא לקח פאשקוויל אחד, קרא אותו, ואז חיפש בין כל הפאשקווילים ברחוב אחד נקי ושלם ולקח אותו עמו. אחרי זה מצאו את הפאשקוויל תלוי בכבוד בוויטרינה בבית שלו.
בשנים הראשונות של הרדיפה הוא היה לומד כל ערב בביהכנ"ס "לעלוב" בשכונת בתי ורשא. פעם אחת נכנס לשם נער פזיז והעיף לו את הכובע תוך כדי צעקת מילות גנאי. הגר"ל כמובן לא התייחס אליו. אחרי תקופה בא אליו הנער [שהספיק להתבגר בינתיים] וביקש ממנו מחילה בדמעות ממש. הגר"ל הושיב אותו לידו, והרגיע אותו שעה ארוכה מאוד שלא ירגיש לא בנוח. בעל המעשה לא סיפר לי מה היה תוכן השיחה במדויק, אבל הוא כן אמר שיצא משם מחוזק באהבת ישראל בצורה מאוד חזקה, וכן שהגר"ל דאג שלא תעלה בליבו מחשבה אחת של טענה או כעס כלפי הוריו ומחנכיו!
המשפט שהוא הכי חזר עליו כל פעם שדיברו איתו בנושא הרדיפות היה: "איך בין אלעמען מוחל, א-ל-ע-מ-ע-ן" [אני מוחל לכולם, לכ-ו-ל-ם].

מובטחני שהוא עומד עתה בשמים וממליץ טובה על כל עם ישראל, שבכל זאת לכל רודפיו היו צדדים של לשם שמים. מוצא טיעונים בלי סוף כמה עם ישראל קשור ודבוק בהקב"ה, כמה הפנים היום הם "הייליגע פענימלאך". שלמרות הכל עולם התורה פורח. ושבוודאי מגיע כבר לעם ישראל הקדוש והטהור שהקב"ה ירעיף עליהם טובה בפנים גלויות ממש.
נערך לאחרונה על ידי בינוני ב ש' אוקטובר 27, 2018 11:42 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

עפר לרגלם

הודעהעל ידי עפר לרגלם » ש' אוקטובר 27, 2018 11:39 pm

בינוני כתב:סיפור מבהיל שמעתי מאחד שעזב את מתמידים לפני שנים רבות. מדובר באחד שלמד בישי"ג של מתמידים, והוא עזב את מתמידים בטריקת דלת. פגשתי אותו בלוויה, שופך דמעות כמים. ניגשתי אליו והתחלתי איתו שיחה, וכה סיפר לי, לא יאומן כי יסופר.
"כידוע לך הייתי בישי"ג, ויצאתי כמי שיש לו טענות רבות על הישיבה. אבל היה הסיפור לא היה ככה. הגר"ל החליט שעלי לעזוב את הישיבה, זה היה בערך בתקופת חנוכה, הגר"ל ניגש אלי, והוא אומר לי שאני לא אוכל להישאר בישיבה, אבל מכיון שקשה למצוא ישיבה טובה באמצע הזמן, אז הוא מרשה לי להישאר בישיבה עד חודש אייר, ושאשתדל לא לחרוג מהכללים בתקופה זו. בכדי שלא יהיו לך בושות שהעיפו אותך מהישיבה – המשיך הגר"ל – אני מרשה לך מהיום ועד חודש אייר למצוא כל יום טענות חדשות נגדי ונגד הישיבה, אתה תגיד לחברים שלך שזה לא מקום טוב וכו' וכו', וכך תיראה העזיבה שלך טבעית מאוד". כך סיפר לי העוזב כשהוא משתנק מדמעות כל משפט וחצי.

מצמרר

אברהם

הודעהעל ידי אברהם » א' אוקטובר 28, 2018 12:17 am

ביום חמישי שמעתי שיעור מהרא"מ פייבלזון שליט"א, ר"י פתחי עולם, והוא דיבר בדמעות על 'מורי ורבי רבי לייב', תיאר איך הכיר אותו לראשונה לפני 25 שנה ואיך הוא שינה לו את כל התפיסה בלימוד התורה ובעבודת ה' וכו' וכו'.

בעיקר הדגיש את הנקודה שר' לייב לימד אותו איך להכיל גוונים שונים של עבודת ה' ולראות את הטוב שבכולם [או בלשונו: כאשר שואלים אותי איך יכולתי להיות גם תלמיד של הרב זילברמן וגם תלמיד של ר' משה שפירא, אני משיב להם: זה משום שהייתי גם תלמיד של ר' לייב...]

לעיל נזכר על השפעתו העצומה בתוך הקהילה הירושלמית, אבל לא נזכר שישנו בית מדרש שלם מחוץ לקהילה זו שנבנה מכוחו - מעמיקי לימוד התורה שבכתב, כמו הרב פייבלזון הנ"ל, ועוד רבים מפורסמים, שהלכו בדרך שסלל ר' לייב זצ"ל.
[באחד המאמרים שהתפרסמו בפורומינו על רבינו הגרש"א זצ"ל ראיתי שהמליץ למי שהיו לו שאלות בהבנת פשטי המקראות לפנות לר' לייב, אינני זוכר במדיוק].

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » א' אוקטובר 28, 2018 12:18 am

לייבעדיג יענקל כתב:כרכי בן מלך המצויים באתר HebrewBooks: על שיר השירים, מצוות התמידיות שבמקדש, מדת הביטחון, חכמה ומוסר, חג המצות, על ספירת העומר וחג השבועות, גלות וגאולה, בין המצרים, ימים הנוראים, חג הסוכות, חנוכה וט"ו בשבט, פורים.

נכון. תודה רבה!

והנני להוסיף כאן את שני הכרכים הראשונים מתוך הסידרה עה"ת, והראשון כולל בתחילתו את המבוא הארוך והנפלא.

בן מלך בראשית א.pdf
(13.29 MiB) הורד 1014 פעמים

בן מלך בראשית ב.pdf
(11.51 MiB) הורד 1393 פעמים

ומה יש לנו לומר,
קינדערלאך, מען דארף וויסן, אם אין אני לי מי לי, וכשאני לעצמי מה אני, ואם לא עכשיו אימתי.

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » א' אוקטובר 28, 2018 12:31 am

לבקשת חברים, אכתוב כאן את תיאור שעותיו האחרונות של הגר"ל, שסופר ע"י מנהל הקהילה הרב חי"ג הי"ו שלא מש ממנו בשעות אלו.

בימיו האחרונים סבל הגר"ל יסורי איוב קשים מנשוא. בתקופה האחרונה הוא חידש מהלך ב"יסורים", אבל לאחרונה ממש הוא אמר: "יש ארבע דרגות ביסורים, יסורים של אהבה וכו', אבל היסורים שאני חש עכשיו הם "יסורי מוות". הוא כל הזמן חשש שיאבד את צלם האנוש הבסיסי, והוא אמר שבמצב כזה טוב מותו מחייו.

ביומו האחרון – יום רביעי אחה"צ - הוא כמעט התמוטט מרוב יסורים, ואז ביקש רחי"ג להזמין אמבולנס, אך הגר"ל לא נתן לו, הוא אמר לו כך: "אי אפשר לדעת איך זה יגמר, אני לא מוכן מספיק". ואז הגר"ל – שלא היה במצב הכי מחוטה כתוצאה מהניתוח הקודם – התרחץ ולבש בגדים נקיים ומהודרים, והוא החל לקרוא קריאת שמע.
רבע שעה הוא קרא קריאת שמע כשפניו קורנות ומאירות, לאט לאט ובמתינות, מכוון בכל מילה בארוכה, וכל הזמן פניו מסובות כלפי מעלה "ואהבת את ה' אלוקיך", "לא-ה-ב-ה א-ת ה' א-ל-ו-ק-י-כ-ם, ב-כ-ל ל-ב-ב-כ-ם ו-ב-כ-ל נ-פ-ש-כ-ם". רבע שעה הוא מתרפק על עול מלכות שמים. הוא סובל יסורי מוות, הוא לא מצא דרגה כלשהיא שאפשר להכליל בה את היסורים האלו, לא היה לו כוח לעמוד על רגליו, אבל כשהגיעה שעת עול מלכות שמים, הוא כאילו אמר לגופו: עזוב אותי לנפשי. רבע שעה הוא התרפק על דודו, בנעימות, בשמחה. רק אחרי שגמר את כל הקר"ש, הוא פנה לרחי"ג: עכשיו את יכול להזמין אמבולנס.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' אוקטובר 28, 2018 12:52 am

כשקוראים כאלו תיאורים ועובדות, ממלאים צער ויגון את הנפש, למה לא זכינו, ויותר מכך, למה לא חשבנו על כך שאולי ניתן לזכות. לא פעמים רבות, ובכל זאת לאחרונה זה לא כ"כ נדיר, שאתה מתרעם על ההנהגה הרווחת בדור הזה. מצד אחד, פרסום ללא הרף, תמונות, תוארים, פלייארים ומגזינים, ומצד שני, כל כך מעט מלל עם תוכן שיעניק לך צוהר למה שיש.

אישית, הכי התחברתי לתיאורים אודות הענוה, וקבלת הבזיונות באהבה. 'קשה כשאול קנאה', ומשבעת מדורי גיהנום מי שצריך להתמודד מול הקנאה. אין לי ספק שבין מתנגדי הגאון זצ"ל היו גם אנשים שמרנים בטבעם ובחינוכם שהתכוונו לש"ש, לפחות במידת מה, אולם בודאי שלמערכות מסוג זה מתלווה המון קנאה.

נהניתי לקרוא על היחסים בין ר' לייב למו"ר הגרש"א הכ"מ. כל פעם מחדש אני מתפעל מהגישה הירושלמית הרחבה. הרי מו"ר היה רחוק מהסגנון של ר' לייב כרחוק מזרח ממערב, ובכל זאת יצא להגן עליו בעוז ובתעצומות כי הכיר וידע (גם באמצעות אחיו הגאון ר' עזריאל יבלחט"א) שכוונתו לשמים.

---

ובאגב, אולי הגיע הזמן להשתחרר קצת מהתקנות המחמירות של הפורום, לפיהן רק 'אחרי מות - קדושים אמור', אולי אם נתוודע יותר להלכי הרוח, לסגנון, לאוירה, במקומות שאינם בתוך ד' אמותינו, נשכיל להספיק בזמן...

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' אוקטובר 28, 2018 12:56 am

הערת האגב נידונה לאחרונה באיזה אשכול (כמדומה על הגר"ש דבליצקי). אבל המציאות היא, כפי שאפשר לראות בחוש, שלא אכשר דרא והנזק יהיה ללא ספק רב על התועלת. (צא ולמד ממה שנכתב לאחרונה על נשוא האשכול גופא, וכמובן נמחק לאלתר).

שומר

הודעהעל ידי שומר » א' אוקטובר 28, 2018 1:05 am

מה היתה הסיבה לרדיפות נגדו

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » א' אוקטובר 28, 2018 1:10 am

שומר כתב:מה היתה הסיבה לרדיפות נגדו

שני סוגים: 1, על רקע קנאי, הוא השתייך מתחילה לחוגי העדה"ח ובסוף לא הלך בדרכם ממש. 2, על רקע הסגנון שלו, שהיה נראה לאנשים רבים כפורצת דרך מדי. האשכול הזה לא נראה לי מתאים לדון בזה יותר, אפשר לקרוא יותר באשכול זה: לשיטתו של הגרי"ל מינצברג בביאור המקרא ודרשות חז"ל

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » א' אוקטובר 28, 2018 1:28 am

בינוני כתב:חמיו היה הרה"ג ר' אליעזר דוד ברנד זצ"ל המוכר מאוצר הפוסקים. גיסיו הם: הגה"ח רבי שלום חיים פרוש זצ"ל, יבלחט"א הגאון הגדול רבי שלמה פישר שליט"א, והגאון רבי חיים ברנד שליט"א, ר"מ בישיבת לוצרן, ואביו של ידידו מנוער של הגר"ל הגאון רבי שמואל ברנד זצ"ל נושא: רבי שמואל ברנד איננו. גיס נוסף הוא הרה"ח ר' נוח וינברג שליט"א.
כל גיסיו החיים איתנו הספידוהו בהלוויה.

הוזכר קשריו עם אחיינו רבי שמואל ברנד זצ"ל. רבי שמואל היה מצטט ווארטים רבים מדודו ר' לייב. היתה תקופה שכיהן גם כר"מ במתמידים, אך הם לא הסתדרו בכמה דברים ור' שמואל פרש. לפני כמה שנים ר' לייב שב והציע לר' שמואל לחזור כראש ישיבה, אבל לאחר התלבטות ר' שמואל לא הסכים (היה בזה בגלל גדלות הנפש של ר' שמואל, וא"א לפרט).

קוריוז על מקוריותו והלוך נפשו של ר' לייב. כשנפטר ר' שמואל ברנד זצ"ל כתבה רעיתי דברים עליו ומסרה למשפחה. המשפחה צילמה זאת ומסרה העתק לנשים שבאו לנחם. איכשהוא זה התגלגל לר' לייב ואחרי תקופה בקש עותק של הדברים כי נהנה מהדברים (שכתבה אשה) והוא רוצה לשמור עותק אצלו.

שעת הכושר

הודעהעל ידי שעת הכושר » א' אוקטובר 28, 2018 1:44 am

ובהמשך לסיפורים הקודמים-
שמעתי (או אולי קראתי היכן שהו) עליו שכאשר פגש פעם את ר' אליהו סולבייציק, אחרי שהאחרון פירסם מאמר כנגד שיטתו של ר' לייב. אם חשב אליהו שבשעה שהוא יציג את עצמו בפני ר' לייב הוא ידון אותו ברותחין או לפחות בצוננים, ההיפך היה נכון. ר' לייב שיבח מאד את מאמר הביקורת, וביקש מאליהו ליצור קשר ע"מ שיוכל לשלוח לו את הספרים שיוצאים לאור, כדי שיכתוב גם עליהם.

הנמצא איש אשר כזה.

אי"ז סוד, שהיתה גם ביקורת כנגדו, חריפה בעוצמתה ואולי גם נכונה בחלקה. אבל כאשר המבוקר הוא אדם כמו ר' לייב, היה בה גם תועלת. הוא עידן את הניסוחים, השתדל יותר לבסס דברים. ונמצא העולם מרויח.

אפילו בחוברת "כאבה של ירושלים", אפשר למצוא ממנו הרבה ציטוטים של חכמה ודעת, (והלא המה נועדו להפליל אותו!)
אלא מה? נוסח קצת מעודן יותר, שואף להגדרות ישיבתיות או דומות אליהם, היה פותר את רוב הבעיות.

צאו וראו, תלמידיו הנחמדים והנכבדים. אל תיכשלו בלשונכם ויהיה העולם נפסד על חינם!

ולשואלים על דרכי ההנהלה, המשבחת את המתים שכבר אינם ומעלימה עין מן החיים. אומר לכם: עד שאתם שואלים על ההנהלה, צאו ושאלו על עצמכם. מפני מה אדם חי זכאי (בעיקר) לביקורת, ואילו המת לשבח. עד שעיתים נדמה כי טוב בעינינו הכלב המת מן הארי החי. [גם היחס שלנו לשכן הפשוט והסטנדרטי מהקומה השניה, מקבל תפנית מדהימה עם פטירתו. ככה זה]. כאשר יסיר אדם מעצמו את המניעה הצרה הזו, אשר היא היא עומדת בעוכריו ומסיתה אותו כנגד הלימוד מן החכמים (ומכל אדם!), תתעשת גם ההנהלה, ונחיה ולא נמות.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » א' אוקטובר 28, 2018 1:54 am

בקשר למידת השלום. הייתי בשיעור שהיה בערב שלאחר הלוויתו של ר' שמואל אוירבך זצ"ל.
ולאחר השיעור דבר על ר' שמואל וגם על המחלוקת הידועה.
ואמר בכזאת רצינות שהוא בטוח שעכשיו הוא והגראי"ל זצ"ל בשמים נמצאים באותו מקום, שהרי שניהם היו רחוקים כל כך ממחלוקת ובכל זאת נכנסו לזה מפני הדאגה לכלל ישראל.

שמעתי כבר כל מיני 'דיבורי שלום' שטחיים בנוסח 'כולנו אחים'.
אבל הוא אמר את דבריו מתוך אמונה עמוקה, היה מרגש...

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » א' אוקטובר 28, 2018 1:13 am

מצער לחשוב שהיות ובשנות הרדיפות נגדו, תשנ"ה ומעט אחר כך, הייתי ילד מהישוב החדש, הקורא כל פשקווילי ירושלים ומאמין לנכתב בהם ברצינות תהומית,
שנים שנים שראיתיו ולא חלמתי לגשת אליו. חשבתי שאין מה לקנות ממנו.
הייתי מגיע לריקודי 'מוצאי פורים' במנחת יצחק ומסתכל בעין עקומה על הקלות דעת, כי כך קראתי הרי בכתב סופרים מומחה של הפשקווילים האיומים.
כל ההשמצות, האמנתי בהן כולל בשבועות האחרונים.
לא יאמן.
אף שהוזכר כאן שהיו דברים שצדקו בביקורת עליו, ההשמצות הפכוהו בעיני רבים לאיש נקלה רח"ל.
חבל על דאבדין.

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » א' אוקטובר 28, 2018 2:04 am

עושה חדשות כתב:והנני להוסיף כאן את שני הכרכים הראשונים מתוך הסידרה עה"ת, והראשון כולל בתחילתו את המבוא הארוך והנפלא.
בן מלך בראשית א
בן מלך בראשית ב

והנה עוד שניים.

בן מלך בראשית ג.pdf
(11.1 MiB) הורד 405 פעמים

בן מלך שמות א.pdf
(17.96 MiB) הורד 311 פעמים

שברי לוחות

הודעהעל ידי שברי לוחות » א' אוקטובר 28, 2018 4:18 am

היכן אפשר לשמוע הקלטות שיעורים מהרב זצ"ל

לדעת חכמה

הודעהעל ידי לדעת חכמה » א' אוקטובר 28, 2018 6:06 am

גדולה האבידה לכל בית ישראל - ואין לה תמורה!

הגם שאינני מרבה להגיב, חושבני לתועלת הכלל להוסיף סיפור קטן, כפי ששמעתי מא' מתלמידיו, אברך ליטאי שהשתתף בועד שבועי שהתקיים במעונו לאברכים ליטאים [שאינם קשורים לקהילה, ונשאבו לאורו].
היה זה בפרוץ המחלוקת הליטאית, וסאת הרדיפות היתה בשיאה, אש המחלוקת אחזה בכל ישיבה ובית כנסת, בכל בית וכו' וכו'.

האברכים שומעי לקחו, [שכפי שניתן להבין היו עם ראש 'גדול' ורחב יותר], חפצו לשמוע לצורת מבטו על הענין, וכה אמר בהתרגשות וערגה:

בטחוני שהקב"ה יושב בשמים בשמחה עצומה, הרי הרבה דורות לא היה כזה קידוש ד', שהרי מכיר אני היטב גם את הגראי"ל וגם את הגרש"א, ושתיהם במהותם סולדים מכל זיק של מחלוקת וריב, ואם כן מדוע נשאבו לתוך המאבק הנורא הזה?

אלא, שתיהם בטוחים ע"פ דרכם, שזהו רצון ד', וע"יז יתקלס עילאה, ואם כן הולכים ומתעלים על דרכם וטבעם ועומדים בעוז על דעתם, ואצל כל אחד מהם זה ממש מסירות נפש, - הן כבר הרבה שנים לא היה כדבר הזה. עם כל גודל הכאב מסביב, ברור שיש להקב"ה מזה נחת רוח!

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » א' אוקטובר 28, 2018 7:40 am

נוטר הכרמים כתב:כשקוראים כאלו תיאורים ועובדות, ממלאים צער ויגון את הנפש, למה לא זכינו, ויותר מכך, למה לא חשבנו על כך שאולי ניתן לזכות. לא פעמים רבות, ובכל זאת לאחרונה זה לא כ"כ נדיר, שאתה מתרעם על ההנהגה הרווחת בדור הזה. מצד אחד, פרסום ללא הרף, תמונות, תוארים, פלייארים ומגזינים, ומצד שני, כל כך מעט מלל עם תוכן שיעניק לך צוהר למה שיש.

אישית, הכי התחברתי לתיאורים אודות הענוה, וקבלת הבזיונות באהבה. 'קשה כשאול קנאה', ומשבעת מדורי גיהנום מי שצריך להתמודד מול הקנאה. אין לי ספק שבין מתנגדי הגאון זצ"ל היו גם אנשים שמרנים בטבעם ובחינוכם שהתכוונו לש"ש, לפחות במידת מה, אולם בודאי שלמערכות מסוג זה מתלווה המון קנאה.

נהניתי לקרוא על היחסים בין ר' לייב למו"ר הגרש"א הכ"מ. כל פעם מחדש אני מתפעל מהגישה הירושלמית הרחבה. הרי מו"ר היה רחוק מהסגנון של ר' לייב כרחוק מזרח ממערב, ובכל זאת יצא להגן עליו בעוז ובתעצומות כי הכיר וידע (גם באמצעות אחיו הגאון ר' עזריאל יבלחט"א) שכוונתו לשמים.

---

ובאגב, אולי הגיע הזמן להשתחרר קצת מהתקנות המחמירות של הפורום, לפיהן רק 'אחרי מות - קדושים אמור', אולי אם נתוודע יותר להלכי הרוח, לסגנון, לאוירה, במקומות שאינם בתוך ד' אמותינו, נשכיל להספיק בזמן...

למי שמכיר ויודע, ההכרה של הגר"ש ברבי לייב, לא היתה צריכה לתיווך של אחיו. לא זו בלבד, לדעתי הוא הכיר אותו הרבה יותר 'לפני ולפנים' מאשר אחיו ר' עזריאל, שרק שימש בישיבה שהתנהלה בנשיאותו, כשהיו להם כנראה מפגשים בודדים במשך כל שנה ותו לא.
לעומת זאת, היות ורבי לייב קבע את לימודיו במשך כשבע שנים בכולל 'חק יעקב' שבשכונת שערי חסד, שם למדו 'גאוני המתמידים' אם אפשר להתבטא כך, בכולל המיוחד שייסד להם הרה"ג רבי אברהם ברגמן שליט"א.
רבי שמואל היה מרבה להתפלל תפילת מנחה בכולל זה, והיה מרבה לשוחח רבות עם הגר"ל (מדובר בערך בשנים תשמ"ו - תשנ"ג), ופשוט הכירו, בדברם רבות בענייני תורה וענייני שעה.
זאת ועוד, אמו של הגר"ל היתה לה חנות ברחוב מאה שערים (היכן שיש היום חנות אופניים), והרבנית אשת הגרש"א עבדה בחנות זו, בעקבות כך נקשרו קשרים כמו אישיים ומשפחתיים, ולא פעם היה הגר"ל משמש כשליח לאמו להעביר את המשכורת וכדומה. (אמו נפטרה בשנת תשל"ח) ומדובר לפני יותר מארבעים שנה.
הוא גם זה שהכניס אותו במעון אביו הגרשז"א כל אימת שביקש רבי לייב לשוח עמו.

בשנות התש"נ היה רבי לייב מרבה מאד לדבר על גדלותו וענקותו של הגרש"א בתורה ובידיעת התורה.

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » א' אוקטובר 28, 2018 7:49 am

מודעות האבל
קבצים מצורפים
לוח מתמידים גליון 140 - פרשת וירא תשע''ט.pdf
(2.73 MiB) הורד 1066 פעמים

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » א' אוקטובר 28, 2018 9:37 am

כשהגר"ש נפטר, היינו בשיעור אצל רבינו הכ"מ, וסיפר לנו איך הכיר את הגר"ש מילדותו, כשהיה יתום והגר"ש שהיה אברך צעיר היה מחזקו ולומד עמו. וביקשנו ממנו לומר משהו על הגר"ש ואמר רק ''הוא היה עמוק מאוד בכל דבר, בכל תחום שדיברת איתו הוא היה עמוק מאוד'' (אגב, הוא היה מתפאר בזה שהגרש"ז שלח שניים מבניו ללמוד במתמידים)
וילדות היתה בידידי וביקשנו ממנו לומר דעתו על הגראי"ל והגר"ש, ואמר כך: הגראי"ל אדם גדול כל כך, הוא אדם שהכי רחוק ממחלוקת, וכן הגר"ש, ואם הם מחליטים לחלוק ביניהם בגלל שהם חושבים שכך רצון ה', הרי זה ממש מסירות נפש מצידם, ואם כן צריך לשמוח שיש כאלו יהודים בכלל ישראל שמוכנים למסור נפש בשביל רצון ה'!
אי איזה הסתכלות וורודה להתעלם מהרע ולהסתכל על הטוב! מי יתן לנו תמורתו! יש לי הרבה בכתובים מהשקפתו והסתכלותו המאירה על החיים וה' יזכני לכתוב כאן בקרוב.

מתבונן מהצד

הודעהעל ידי מתבונן מהצד » א' אוקטובר 28, 2018 4:17 pm

קשה לכתוב אבל קשה גם לא לכתוב

משמת ר' עקיבא בטל כבוד התורה – שהיה דורש תלי תילים של הלכות על כל תג ותג שבתורה.
למדנו מזה ש"כבודה של תורה" היא שאין שום פרט ואפי' נקודה הקטנה ביותר מיותרת, כשרואים את זה מול העיניים הרי כבודה של התורה גדל ביותר.

אהה אהה , המשפט הראשון שעלה בראשי הוא "משמת ר' לייב בטל כבוד התורה. התפקיד שר' לייב נטל על עצמו להראות איך כל התורה כולה מכוונת ומסודרת היטב, אין פרט מכל דרשות חז"ל שלא נמצא במקום המדויק בחומש המתאים, הרעיונות וההסברים הפשוטים והבהירים בדברי חז"ל, שום דבר לא מיותר הכל מדויק ונצרך, כדוגמת הסברו המדהים על חמשת הפעמים שמוזכר איסור רציחה בתורה.

זכיתי להיות אצלו פעמים רבות, בשנים האחרונות, בשיעורים שהוא מסר לפני אברכים מקשיבים, קשה לתאר את ההרגשה שהייתה כל פעם שנכנסנו לשיעור עד סופו, הייתה הרגשה של "מעין גן עדן" כפשוטו, החידושים הבהירים והמפתיעים, והכל בשפה ברורה וקולחת, בנעימות, במתיקות, בעריבות, שאין דומה לה, ועל כולם המבט האופימי האין סופי, עד שהייתה הרגשה שהוא חי במין עולם אוטופי, אבל הוא היה מדביק את כולנו בזה "אשרינו מה טוב חלקנו" הוא היה אומר תמיד וכך אכן הייתה ההרגשה "אשרינו מה טוב חלקינו", נכנסת לשיעור בהרגשה ירודה, יצאת אדם חדש הכל רגוע וטוב....

יש בו בר' לייב, כל כך הרבה פנים, בכל תחום שהוא נגע הוא חידש הסתכלות חדשה, מבט חדש, חידושים מדהימים שבזהירות הייתי אומר שמאות שנים לא נראו חידושים נפלאים כל כך כמו שחידש (וכמו שהספיד הרב גולדווסר בלוויה)

א. דרכו בלימוד התורה שבכתב, הוא פיתח שיטה שלימה שנותנת דרך חדשה בלימוד התורה שבכתב, פרשה שנישנית וכו', האור הגנוז בחמשת הספרים וכו', ובעיקר הוא פתח צוהר גדול בדרשות חז"ל, במה שכידוע ממעטים להתעסק בגלל שאין לנו כלים לזה, בזה הוא נתן כלים חדשים ונפלאים, והכל בדברים כל כך פשוטים וברורים עד שאין ספק שכל דבריו אמת, בדרישתו להבין עומק דברי חז"ל בדרשותיהם, עד שהראה בעליל שאין סתירה בין הפשט לדרש, אלא רק עומק נוסף ועוד עומק נוסף בפשט וכו' הרי הדברים ערוכים ומסודרים בספרי בן מלך על התורה ובעיקר במאמרי המבוא...

ב. החגים, הוא נתן מבט חדש על כל החגים, עד שאפשר לומר שהחגים לפני שקוראים את מה שכתב והחגים אחרי שלומדים נראים אחרת לגמרי, בין מבחינה שכלית בהבנת החגים ובין מבחינה רגשית.

ג. שבת קודש, תמיד בכל הזדמנות דיבר על שבת קודש, רומם את כולם להרגיש את קדושת השבת, פתח עולם ומלואו כפשוטו נחל נובע אין סופי של עומקים ורובדים בכל הבחינות של שבת קודש. ובעיקר בסוף הספר ישנו מאמר נפלא על העבודה המעשית בשבת, שכמדומה כל מי שלומד מאמר זה, כל השבת אצלו נראית אחרת לגמרי.

ד. ספרו על שיר השירים (אמר פעם בשר ר' דוד מילר שליט"א שאמר לו "כל ספרי בן מלך קודש, אבל בן מלך על שיר השירים קודש קדשים), בספר הזה יש אור חדש ופן נוסף באישיות של ר' לייב, מלבד ביאוריו על סדר המגילה, ר' לייב חידש מבט חדש על החיים "מבט של שיר השירים", איך שגם כשעם ישראל חוטא ונמצא בגלות, אפשר לראות גם צדדים טובים וביטויים חדשים לקשר בין עם ישראל לקב"ה, גם בזמנים הכי קשים, מצד אחד יש מבט של עומק הדין והביקורת על כנסת ישראל, ומצד שני יש מבט שרואה איך כל החטאים נובעים בעצם מהטוב שיש בעם ישראל. (אבל הוא לא לראות רק טוב ולהתעלם מהרע! אלא שבכל דבר יש מקום גם לזה וגם לזה – כמו שבכל האישיות שלו הוא היה רבגוני ויכול להכיל הרבה מבטים והרבה צדדים)

ה. ברוחב דעתו, בינתו, וגדלותו, היה ביכולתו להכיל בכל דבר כמה צדדים ופנים, לראות גם את הפן של החסידות ותלמידי הבעש"ט בדבר, ולראות גם את הפן של הגר"א, להכניס לזה גם מבט של בעלי המוסר, וגם הבנה עמוקה לפי פשטותם של דברים וגם אח"כ להעמיק עוד לפנימיות...

ו. תמיד הסביר, או אולי בעצם דרש מאתנו, שהתורה והמצוות צריכים להקיף כל חלק מחלקי האדם, גם השכל וגם הרגש, צריך להתבונן בעומק משמעותם של המצוות והחגים, מכיוון שכשמבינים יותר את עומק המצוות, ממילא כל קיום המצוות בדרגא אחרת לגמרי, מאידך, גם החלק של הרגשים ורוממות חייב להיות מפותח וצריך לעבוד על זה, דווקא כאשר השכל מעמיק הרבה במשמעות המצוות, לפעמים נשכח חלק הרוממות וההרגשים, וזה חשוב לא פחות והסביר שהמצוות מכוונות לזה לכל חלקי הגוף והנפש.

ז. ומעל הכל, הענוה!!!, המתיקות, הנעימודת, להיות עם כל אחד כקטן וכגדול בחבירות אמיתית ללא מחיצות, להיות נעים לבריות ונעים לשמים, שכל מפגש איתו לא נשכח מרוב הנעימות וההרגשה הטובה שיצאנו

איך נתגעגע איך הוא יחסר לנו......
אבל בטח הוא היה מסביר לנו איך צריך לראות את הטוב שבכל דבר, הוא הספיק להדפיס את רוב תורתו... ועוד היד נטיוה, הלך מן העולם ברוממות ובצלילות הדעת עד הסוף בטח כך הוא היה רוצה....

נוסיף אולי דבר אחד:
היה דרכו לנחם אנשים שעברו אסון גדול והיה שואל לו יצוייר שהקב"ה היה בא ומבקש מראש אני צריך מישהו שיתנדב לקבל תינוק קטן לשנה וכדו' לא היית מסכים? נו... הרי אם זה קרה זה מה שה' רצה מה זה משנה אם הקב"ה בא מראש ואומר או שמתגלה רצונו בדיעבד....

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » א' אוקטובר 28, 2018 7:12 pm

יש היום הספדים (באידיש) בבית המדרש מתמידים שכונת הגפן ביתר עלית רחוב פחד יצחק, תפילת מעריב בשעה 9, עזרת נשים פתוחה

המספידים אישים חשובים מהקהילה המקומית

אותה אבקש

הודעהעל ידי אותה אבקש » א' אוקטובר 28, 2018 7:41 pm

אותה אבקש כתב:
רעואל המדייני כתב:
דודי צח כתב:סרטון ממסע ההלווייה וההספדים. לא מצוי לראות כיום כאלה בכיות בהלוויית מנהיג וראש ישיבה

http://www.bhol.co.il/news/948356

נטפרי לא פותחים, אפשר להעלות בדרך אחרת?

אם אפשר להעלות בדרייב.
בתודה מראש.

אולי בכל אופן.
ייש"כ.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ב' אוקטובר 29, 2018 12:51 am

לדעת חכמה כתב:גדולה האבידה לכל בית ישראל - ואין לה תמורה!

הגם שאינני מרבה להגיב, חושבני לתועלת הכלל להוסיף סיפור קטן, כפי ששמעתי מא' מתלמידיו, אברך ליטאי שהשתתף בועד שבועי שהתקיים במעונו לאברכים ליטאים [שאינם קשורים לקהילה, ונשאבו לאורו].
היה זה בפרוץ המחלוקת הליטאית, וסאת הרדיפות היתה בשיאה, אש המחלוקת אחזה בכל ישיבה ובית כנסת, בכל בית וכו' וכו'.

האברכים שומעי לקחו, [שכפי שניתן להבין היו עם ראש 'גדול' ורחב יותר], חפצו לשמוע לצורת מבטו על הענין, וכה אמר בהתרגשות וערגה:

בטחוני שהקב"ה יושב בשמים בשמחה עצומה, הרי הרבה דורות לא היה כזה קידוש ד', שהרי מכיר אני היטב גם את הגראי"ל וגם את הגרש"א, ושתיהם במהותם סולדים מכל זיק של מחלוקת וריב, ואם כן מדוע נשאבו לתוך המאבק הנורא הזה?

אלא, שתיהם בטוחים ע"פ דרכם, שזהו רצון ד', וע"יז יתקלס עילאה, ואם כן הולכים ומתעלים על דרכם וטבעם ועומדים בעוז על דעתם, ואצל כל אחד מהם זה ממש מסירות נפש, - הן כבר הרבה שנים לא היה כדבר הזה. עם כל גודל הכאב מסביב, ברור שיש להקב"ה מזה נחת רוח!

התיאור מלבב אך קצת ספרותי מידי ומוגזם ועיין מש"כ בהודעתי, ובשום לב שהוא דיבר עליהם בלבד ולא על 'המאבק הנורא הזה'

מ,א,ור

הודעהעל ידי מ,א,ור » ב' אוקטובר 29, 2018 12:56 am

שברי לוחות כתב:היכן אפשר לשמוע הקלטות שיעורים מהרב זצ"ל

יש ב"קול הלשון" יש גם ביידיש וגם בעברית לפי בחירה

אותה אבקש

הודעהעל ידי אותה אבקש » ב' אוקטובר 29, 2018 1:14 am

איש בער

הודעהעל ידי איש בער » ב' אוקטובר 29, 2018 5:31 pm

מהדורת דוגמא מסידור 'בן מלך' המצוי בשלבי עריכה.
באדיבות מכון 'בן מלך'.

סידור בן מלך - ברכות השחר .pdf
(1.77 MiB) הורד 565 פעמים

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ג' אוקטובר 30, 2018 1:22 am

כמה עובדות ואמרות מהגר"ל בענין בין אדם לחברו ובכוח ההבלגה.

הגר"ל התבטא פעם בדרך אגב שב"ה הוא אינו מקנא בשום אדם בעולם. שאלו אחד מתלמידיו, איך יתכן כדבר הזה, איך אפשר להשתחרר מזה, והלא הקנאה אוכלת את האדם?
ענה לו הגר"ל במתיקות ובפשטות כדרכו: "אדרבה, קשה לי להבין מה זו קנאה, מה הקשר בין המתנות שהעניק הקב"ה לשני לבין מה שהקב"ה נתן לך? אמור נא, כשאתה רואה ים יפה ואתה מתפעל מהיופי, אתה מקנא בים? בוודאי לא, כשאתה רואה ציור יפה, שומע ניגון יפה, אתה מקנא? בוודאי שלא, למה? כי זה לא על חשבונך, אז למה כשהחבר שלך הוא בעל כישרון וכדו' אתה חושב שזה על חשבונך? פשוט תתפעל מיופי מעשי ה' ותודה להקב"ה על העולם היפה והמוצלח שהוא ברא".

הגר"ל דיבר פעם על מידת "לב טוב", ובתוך דבריו אמר: "בעיניי, אדם בעל לב טוב, הוא פשוט אור לעולם. בן אדם טוב לב קם בבוקר, אומר מילה טובה לאשתו, מחמיא לילדים שלו, יורד להתפלל ומאיר פנים לגבאי, נכנס למכולת ומברך יפה את המוכר, הולך לכולל ומקבל יפה את החברותא, וכך בלי לשים לב, כבר החיה כמניין נפשות. אדם בעל לב קשוח, הוא פשוט טרגדיה לעולם. הוא קם בבוקר ומוצא איזה משהו להתלונן עליו, בבית הכנסת הוא מעיר משהו למי שיושב לידו וכו' וכו'. אז הנה, הוא רק התחיל את הבוקר, והוא כבר צריך לבקש מחילה מכמה אנשים, והוא אפילו לא יודע, הרי יש לו לב קשוח".

מספר בנו ר' שלמה: יום אחד אבא פונה אלי ככה לפתע ואומר לי: "קלטתי שאני מליונר", "מליונר"? שאלתי אותו, ואבא משיב לי "אפילו מליארדר". הסתכלתי על אבא בעיני עגל, לא ידעתי לאן הוא חותר, ואז הוא הסביר את עצמו: קלטתי שאני יכול לומר מילים טובות לאנשים בלי סוף, וכל מילה טובה שאומרים לבן אדם שווה בשבילו המון המון כסף, יוצא אפוא שיש לי אפשרות לחלק מיליארדים!!! אני מיליארדר!
[כשהייתי בבית האבלים היה שמה אברך לא מהעדה של הגר"ל כלל, אף אחד מהציבור לא הכיר אותו, אבל הוא עמד ואמר בהתרגשות: רבי לייב היה הבן אדם שהכי החזיק ממני בעולם! הוא הכי אהב אותו מכל האנשים בחיים שלי!]

אחד שחלק בתוקף על הגר"ל הפך במשך השנים להיות קרוב אליו, והגר"ל התנהג איתו בצורה ידידותית כאילו כלום לא קרה מעולם. שאל אותו אחד מתלמידיו: אתה לא זוכר מה הוא עושה לך? איך אתה מסוגל להתייחס אליו בשוויון נפש? ענה לו הגר"ל: ומה אתה רוצה? לא מספיק מה שהוא דיבר נגדי - עכשיו גם אסחב את זה כל החיים?...

מספר הנהג שלו הרב ש"פ: פעם הגר"ל היה איתי ברכב, החלון היה פתוח, והתקהלו סביבנו חבורת אנשים שצעקו עליו וכו', אמרתי לו שיסגור את החלון, אז הוא ענה לי: יהודים נהנים, הם מרגישים שהם עושים משהו טוב, תן להם ליהנות, מה זה נוגע אלינו? עניתי לו שעוד מעט יבואו הרבה אנשים והמצב ידורדר, ענה לי הגר"ל: אדרבה, יותר אנשים יהנו... אמרתי לו שאני מפחד שיזרקו דברים על הרכב, אז הסכים הגר"ל ללכת מהמקום, כי אינו יכול לקחת על אחריותו את הפחד של הנהג...

יהיו הדברים לעילוי נשמתו בימים טרופים.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' אוקטובר 30, 2018 1:28 am

נפלא ומדהים. כזה ראה וקדש.
יש"כ! המשיכו המשיכו.

חיים סגל

הודעהעל ידי חיים סגל » ג' אוקטובר 30, 2018 1:45 am

אכן נפלא ומרגש ביותר!
ובעיקר, שחלק מהדברים המובאים הם ממש 'והחי יתן אל ליבו', כל אחד ואחד יכול להתחזק בדברים אלו,
אף אחד לא מצפה מאדם רגיל שיתנהג עם שונאיו כצדיק זה, או שיגיע כמוהו להשגות בתורה הק', אך למשל לתת מילה טובה לשני כמעט כל אחד מסוגל! רק צריך לחשוב על זה וקצת להתאמץ!
אנא הוסיפו לכתוב מאורחותיו המופלאים!

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ג' אוקטובר 30, 2018 1:59 am

חיים סגל כתב:אכן נפלא ומרגש ביותר!
ובעיקר, שחלק מהדברים המובאים הם ממש 'והחי יתן אל ליבו', כל אחד ואחד יכול להתחזק בדברים אלו,
אף אחד לא מצפה מאדם רגיל שיתנהג עם שונאיו כצדיק זה, או שיגיע כמוהו להשגות בתורה הק', אך למשל לתת מילה טובה לשני כמעט כל אחד מסוגל! רק צריך לחשוב על זה וקצת להתאמץ!
אנא הוסיפו לכתוב מאורחותיו המופלאים!

אם מבינים את העמקות בהבנת הדברים, מדוע ולמה לא להתפעל מהסביבה, זה כבר לא נהיה 'מידות' אלא 'מושכל', אף שהלב מנסה להתפעל. מסחרית, לא טוב להיפגע, עניינית, לא כדאי 'לסחוב' כל החיים שנאה וכעס. מעניש האדם את עצמו.
אגב, לגבי מה שנכתב על המחייך והאומר מילים טובות לחברו משעות הבוקר,
שמעתי מרבי יהודה זרחיה סגל זי"ע איך שאמר לאחד שאשתו היא גננת: אתה יכול להאיר כל יום מאות בתים ואנשים, כל זה בחיוך אחד ויחיד!!
אם תחייך לאשתך בבוקר כשהיא יוצאת לעבודה בגן, תבוא היא שמחה לגן הילדות, כל הילדות יקבלו חיוך, האמהות שהביאו אותן, תקבלנה חיוך. תצאנה בהרגשה טובה.
הילדות יחזרו לבית בו אמא שמחה והילדים שמחים. הבעל יקבל בית שמח ונינוח וכן הלאה, בעבודה ובכל מקום.

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ג' אוקטובר 30, 2018 8:45 am

יישר כוח עצום להרב בינוני (עם שאר הכותבים) על הדברים הנפלאים והמעוררים. אשריכם שזכיתם לכך.

שעות רבות עשיתי אצל שולחנו של הגר"ל, נמשכתי אחר דברי תורתו וכן אישיותו בעבותות אהבה,
אך לא ידעתי על גודל צדקתו וגבורת נפשו, ועד היכן הדברים מגיעים. מושג לא היה לי.
חשבתי שהוא איזה יהודי חביב ונחמד מאד, שיש לו הרבה דברי תורה נפלאים להציע.
נכון, יש לו גם אימרות יפות שמשנות ומרוממות את השבת, את קיום המצוות, את החיים, אבל אולי זה "סתם"...
טוב, אפשר לראות שיש משהו מיוחד, אצילי, באורח הנהגתו, אבל אולי זה "סתם"...

לא שאלתי אותו שאילות בעבודה, במידות או במלחמת היצר, כי לא ידעתי שזהו ה"תחום" שלו. (למרות שראיתי ושמעתי את שיחותיו בענינים אלה.)

וכל כך למה?
הרי הוא נראה אדם כזה שלו, כזה רגוע, שקשה להאמין שיש כאן עבודה וחשיבה מאומצת. הכל זורם בטבעיות, אז כנראה שהוא נולד ככה...

לאחר קריאת הדברים שהעלו פה, אני מסתכל אחורה ורואה את הכל באור אחר, בהקשר אחר.

הרעפת הברכות הלבביות בכל הזדמנות אפשרית, דרישת השלום לחבר פלוני, וכן הלאה, לא היו דברים " סתמיים" כפי שסברתי, אלא חלק מגישה שלימה.

כנראה שלא מספיק "להכיר את", או "להיות במחיצתו של...", אלא צריך זכויות (או לפחות קצת שכל) כדי לראות ולנצל את הדברים.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' אוקטובר 30, 2018 9:19 am

בזמנו שאלנו את רבינו הכ"מ מה הוא מורה לעשות בבחירות, והוא אמר שהוא אומר בקהילה כיון שאלו ואלו דברי אלוקים חיים, כל אחד יעשה כמנהג אבותיו. ושאלנו אותו מה הרב עושה, ואמר בנעימות המיוחדת ''הרב לא מספר''... ''הרב מגלה שאשתו כן מצביעה''... למעשה שהלכתי לנחם ספרו לי שכיון שגדל בתור ילד ובחור אצל הגאון הרב רייזמן מהבד"ץ והוא הורה לו לא להצביע.
והתעוררתי מזה מאוד, מה אכפת לו לספר לנו את זה, אלא שהוא ידע שאנחנו כן מצביעים ולא רצה להחליש אותנו.

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ג' אוקטובר 30, 2018 10:32 am

דורשי יחודך כתב:וכל כך למה?
הרי הוא נראה אדם כזה שלו, כזה רגוע, שקשה להאמין שיש כאן עבודה וחשיבה מאומצת. הכל זורם בטבעיות, אז כנראה שהוא נולד ככה...

אז הנה, חשוב לי לתקן את הרושם. הגר"ל מטבעו לא היה אדם רגוע. הוא נולד ככעסן, הוא היה ביקורתי להחריד. הוא עבד על עצמו!
כידוע הגר"ל היה יושב שעות רבות ביום עם הגרי"מ ורטהיימר (חברנו), היה איזה יום שהגר"ל העיר לו פעמיים קצת בחריפות. פתאום פונה אליו הגר"ל: אני רוצה להתנצל על מה שהערתי לך מקודם קצת בחריפות. תדע לך, אני מטבעי יש לי נטייה חזקה לכעס, אני משתדל בכל הכוחות להתחזק בביטחון ובאהבת ישראל ולהרגיע את עצמי, אבל לפעמים בימים קשים עם אנשים קרובים הטבע שלי מתפרץ, אז בבקשה אל תיקח את זה רציני. [גם לי הקטן הוא אמר כמה פעמיים שמטבעו הוא לא נולד רגוע ושליו כזה].
הסיפור הזה מפעים מהרבה היבטים (איזה מנהיג בישראל היה מעז לדבר ככה על עצמו?), אבל בעיקר זה מלמד אותנו עד כמה אפשר להתעלות במידות טובות ובעבודה עצמית.

ישבנו איתו פעם בשיחה לבבית וגלויה, תוך הדברים הוא סח ככה בטבעיות: אני לא מבין כ"כ את המהלך שנפוץ היום בבתי מדרש מסוימים שכל שבת אומרים: זו השבת הכי חשובה בשנה, כתוב בספרים הקדו' שהשבת הזאת היא כזאת וכזאת, כל יום הם מוצאים למה היום הזה יש לו ייחודיות גדולה ודווקא ביום הזה אפשר לפעול וכו' וכו'. ואם היום הזה היה יום פשוט, יבש, ואם השבת הייתה שבת רגילה בלי שום סממן מיוחד, אז מה? לא היינו מחויבים לעבוד את ה' בצורה הכי גבוהה שיש בידינו? ביום רגיל א"א להידבק בה' בצורה הכי עוצמתית? ובכלל, יש דבר כזה יום רגיל? כל יום שהקב"ה העניק לנו ברוב טובו זה מתנה הכי גדולה שקיימת! בכל יום צריך להתלהב אל הקב"ה ואפילו לצאת בריקוד על עצם זה שהקב"ה החיינו וקיימנו יום נוסף לעמוד לפניו ולעבדו!
הגר"ל סיים והשתתק, ואחרי דקה של שתיקה הוא מתנער פתאום ואומר: אבל הם כן צודקים, הדור שלנו צריך את זה! אשריהם ואשרי חלקם! (מי שזכה לשמוע אותו, באיזה ניגון ובאילו תנועות הוא היה אומר את זה, בעיניים ממוקדות ובידיים קמוצות מונפות אל על - "א ש ר י ה ם ו א ש ר י ח ל ק ם"), כל דרך רצויה ואהובה להקב"ה ובלבד שילהיב ליבו לשמים!
מלבד התוכן של שיחה נאה זו, העובדה הזאת מבטאת את הביקורתיות העצומה של הגר"ל, ואת העבודה העצמית העצומה שלו, הוא כאילו תפס את עצמו ומיד חיפש ומצא והדגיש את הטובה שבתופעה שהוא עצמו היה רחוק ממנה כמטחווי קשת. וכאמור, זו לא הייתה שיחה לציבור, אלא שיחה מצומצמת לקרובים אליו. [מי שמכיר אותו תקופה ארוכה בוודאי יודע עד כמה הוא היה בעיקרו ביקורתי בצורה מפחידה. מדהים עד כמה הוא הצליח לשרש את זה מעצמו, כמעט בבחינת וליבי חלל בקרבי בנקודה זו].

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' אוקטובר 30, 2018 10:38 am

את ר' לייב לא הכרתי מקרוב, אבל את הביקורת עליו שמעתי מבן דודו. מקריאת האשכול אני מבין שר' לייב הפנים את הביקורת ושינה את דרכו. האם מישהו יכול לתת תיאור מדויק מה היה דעתו ושיטתו לפני הביקורת ומה הוא שינה אח"כ. האם מדובר בשינוי מלאכותי ושטחי, או בשינוי מהותי.

(במאמר המוסגר, בודאי שאסור לספר אחרי מיטתם של ת"ח, ואין זה מטרת האשכול. במקרה זה, מכיון שהוא העמיד תלמידים רבים, ברצוני להבין יותר שיטה זו, ואת זה אפשר לעשות בצורה יותר טובה, כשמבינים את התמורות האינטלקטואליות שעבר מייסדו.)

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ג' אוקטובר 30, 2018 10:54 am

ובכל זאת אין כאן מקומו. תפתח לך אשכול אחר

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ג' אוקטובר 30, 2018 11:10 am

תוכן כתב:את ר' לייב לא הכרתי מקרוב, אבל את הביקורת עליו שמעתי מבן דודו. מקריאת האשכול אני מבין שר' לייב הפנים את הביקורת ושינה את דרכו. האם מישהו יכול לתת תיאור מדויק מה היה דעתו ושיטתו לפני הביקורת ומה הוא שינה אח"כ. האם מדובר בשינוי מלאכותי ושטחי, או בשינוי מהותי.

יש אשכול ייעודי לזה: לשיטתו של הגר"ל.

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ג' אוקטובר 30, 2018 7:45 pm

ייש"כ הרב בינוני, הדברים ממש מקבלים מימדים אחרים.
מי יתן ונלמד מקצות דרכיו.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 110 אורחים