מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

◆ אַלּוֹן בָּכוּת ◆

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

Re: ◆ אַלּוֹן בָּכוּת ◆

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' דצמבר 24, 2020 9:48 am

אליהו חיים כתב:
יונת אלם כתב:בבית וגן נפטר הגאון ר' מאיר אריה לב זצ"ל חתנו של הגר"מ הרשלר זצ"ל (וגיסו של הגר"ח פרוש מה"פירוש חי" שנפטר רק בסוכות האחרון) בנו של הצדיק רבי יוסף זצ"ל מבני ברק (רח' הרב וסרמן למי שזוכר) תלמידו של מרן הגר"ש שקאפ.
אחיו היה הגאון ר' יעקב זצ"ל ת"ח מיוחד שנלב"ע בקיצור ימים ושנים והספיק בשנותיו הצעירות לחבר כמה וכמה חיבורים חשובים על קדשים היה ר"מ בבאר יעקב וראש כולל קדשים בקרית ספר תלמיד מובהק למרן רבי מיכל פיינשטיין זצ"ל.
המנוח רבי מאיר היה מפורסם בבית וגן כשקדן עצום וכבקיא במיוחד בסדר קדשים גם חיבר כמה חיבורים על יומא ותמורה ועוד
חבל על דאבדין

הספר על תמורה 'מאור הקודש' נראה מקיף ועמוק עם הרבה טעם וגישמאק, נמצא באוצר החכמה.
הספר על יומא ('עבודת היום'?) כנראה לא נמצא באוצר החכמה, וחבל, ובפרט לי חסר כעת שאני לומד יומא, ואולי היה אפשר לקיים 'דובב שפתי ישנים', וספרו ודאי היה מביא לי ולרבים תועלת.

בעדכון הקרוב נכנסים כו"כ ספרים נוספים שלו ובכלל זה עבודת היום על יומא.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

Re: הרה"ג יהודה הרצל הנקין זצ"ל

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' דצמבר 24, 2020 9:51 am

פלוריש כתב:מתוך הקדמתו לשו"ת בני בנים חלק ג:
הנה נא לא זקנתי לא ידעתי יום מותי, לכן ארשום קצת מהנהגותי בברור הלכה למען יהיו הדברים למזכרת.
כשאני ניגש לשאלה חדשה או חמורה, אני עובר תחילה על הסוגיות ועל דברי הראשונים והאחרונים ברפרוף,
גם אם טרם עמדתי על דבריהם,
ואחר כך חוזר עליהם בשניה ובשלישית וכו' ובכל פעם מדייק יותר.
נמצאים אצלי הרבה מספרי הראשונים ואני מנסה לעיין כולם וכן באחרונים,
ומדפדף הרבה וגם נעזר בספרים כמו אור הישר, בני ציון על אורח חיים שנדפס מחדש, גליוני הש"ס, יד תמר על הירושלמי, מרגליות הים, משנת אברהם על ספר חסידים ועל הסמ"ג,
שכל אלה מציינים מקורות וספרים אחרים.
בחלק ג' השתמשתי בתכנית מחשב שנים או שלושה פעמים ובחלקים א' וב' אף פעם לא.

לפעמים אני יודע מראש את המסקנה שאגיע אליה,
ולפעמים איני יודע אלא שוקל ובודק את הדברים תוך כדי כתיבה, פושט תורה ולובש צורה על שיוצאת סולת נקיה.
בהרבה מקומות שחדשתי בעצמי ואחר כך מצאתי הדברים בספרים, כתבתי "וכן כתב פלוני",
ואילו בכמה מקומות שראיתי תחילה אצל אחרים כתב "וכמו שכתב פלוני".
ובהרבה מקומות שחדשתי דבר ולא ראיתיו בספר אחר, כתבתיו בסתם, כי אי אפשר לכתוב לע"ד בכל משפט,
גם לפעמים תרצתי איזה קושי דרך אגב בלי לציין מה היה הקושי, ורק הקורא המשכיל יבחין.

כשאני עסוק בתשובה, אני מהרהר בה בחלום ובהקיץ,
בלכתי בדרך ובשכבי ובקומי,
וקם באמצע הסעודה ויורד מעל מטתי בלילה לעיין שוב בספרים או לרשום איזה רעיון,
כי היא כאש עצור בעצמותי.

זכרה לי אלקי לטובה,
והאר עיני בתורתך
והנאני מזיו שכינתך בזה ובבא
וזכני בבני בנים העוסקים בתורה וזיכוי הרבים

נפלא!

מעניין שהתפלל לזכות לבני בנים העוסקים בתורה ולא לבנים...?!
יה"ר שיזכו בניו של ר' איתם הי"ד להיות עוסקים בתורה, כנפשם הטהורה של הוריהם וזקניהם הדגולים

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' דצמבר 24, 2020 2:44 pm

איש_ספר כתב:מעניין שהתפלל לזכות לבני בנים העוסקים בתורה ולא לבנים...?!
בפשטות, הכוונה לדרז"ל בב"מ פה, א (מהצד המעשי).

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' דצמבר 24, 2020 8:01 pm

יונת אלם כתב:בבית וגן נפטר הגאון ר' מאיר אריה לב זצ"ל חתנו של הגר"מ הרשלר זצ"ל (וגיסו של הגר"ח פרוש מה"פירוש חי" שנפטר רק בסוכות האחרון) בנו של הצדיק רבי יוסף זצ"ל מבני ברק (רח' הרב וסרמן למי שזוכר) תלמידו של מרן הגר"ש שקאפ.
אחיו היה הגאון ר' יעקב זצ"ל ת"ח מיוחד שנלב"ע בקיצור ימים ושנים והספיק בשנותיו הצעירות לחבר כמה וכמה חיבורים חשובים על קדשים היה ר"מ בבאר יעקב וראש כולל קדשים בקרית ספר תלמיד מובהק למרן רבי מיכל פיינשטיין זצ"ל.
המנוח רבי מאיר היה מפורסם בבית וגן כשקדן עצום וכבקיא במיוחד בסדר קדשים גם חיבר כמה חיבורים על יומא ותמורה ועוד
חבל על דאבדין

בנו יבלחט''א מעלה לכאן את מאמריו הנקראים "לב המועדים".

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ה' דצמבר 24, 2020 10:58 pm

..... יד תמר על הירושלמי,

עלי תמר

ועז"א יהללך זר, ואם לא - פיך.

מן הדרום

Re: ◆ אַלּוֹן בָּכוּת ◆ הרב הנקין

הודעהעל ידי מן הדרום » ו' דצמבר 25, 2020 12:19 am

נקודה מיוחדת מתוך הספדו של בנו בלויה-
האמת היא, כפי שאבא תמיד אמר – שתורתו באה מסבא שלו. ולכן הוא קרא לספרו 'בני בנים', כי בני בנים הרי הם כבנים, כדברי חז"ל.
כשאבא ואמא עלו ארצה, הם לקחו איתם כמה כרכים של סיכומים של אבא משנות הלימוד שלו עם סבו.
מעשה שטן, בדרך מארה"ב לישראל דרך אירופה – דווקא המזוודה עם חידושי התורה נעלמה ולא נראתה יותר לעולם.
במשך שנים ידעתי שאבא הצטער על האובדן הזה, שאין לו תחליף. אבל לפני חודשים ספורים ערכנו סדרת שיחות על ילדותו ומשפחתו וכל מה שקרה לפני שאנחנו הילדים נכנסנו לתמונה, והוא אמר לי – שיצא גם טוב מזה שכרכי חידושי התורה של זיידי, סבא רבא שלי, הלכו לאיבוד. כי אילולא זה, אמר אבא, אולי לא הייתי מתחיל לכתוב תשובות הלכתיות בעצמי (אלא עוסק רק בהוצאה לאור). חידושי התורה מילאו את מקום האובדן.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' דצמבר 29, 2020 12:40 am

דרופתקי דאורייתא כתב:

עלי תמר

נו באמת. לא במקום.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ג' דצמבר 29, 2020 9:44 am

ברוך דיין האמת: בירושלים הסתלק לבית עולמו הגאון רבי אברהם קנריק זצ"ל מראשי ישיבת 'חפץ חיים' בירושלים שריד לדור דעה, שהיה מאחרוני תלמידיו של מרן בעל ה'ברכת שמואל' מקמניץ, הגרב"ד ליבוביץ' זצ"ל והוא בן 99 בפטירתו.
המנוח זצ"ל למד במשך שלוש שנים במחיצת רבו הגדול בקמניץ ובווילנא, ואחר שעלה לארץ ישראל הרביץ תורה ויראה בישיבת 'חפץ חיים' בשכונת סנהדריה בירושלים.
מסע הלוויה היום (שלישי) בשעה 13:00 בצהריים מישיבת 'חפץ חיים' בשכונת סנהדריה בירושלים
נערך לאחרונה על ידי משוש דורים ב ג' דצמבר 29, 2020 2:26 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ג' דצמבר 29, 2020 12:46 pm

פרנקל תאומים כתב:
דרופתקי דאורייתא כתב:

עלי תמר

נו באמת. לא במקום.

לא הבנתי מה לך כי תלין. יהללך זר ואם לא - פיך, מקורו בחז"ל (אולי זוהר או מדרש, ודשו בזה רבים, הרשב"א ועוד).

שיף

הודעהעל ידי שיף » ג' דצמבר 29, 2020 2:25 pm

.
נערך לאחרונה על ידי שיף ב ג' דצמבר 29, 2020 11:11 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ג' דצמבר 29, 2020 2:27 pm

תיקנתי

פולסברג

הודעהעל ידי פולסברג » ה' דצמבר 31, 2020 2:25 am

משוש דורים כתב:ברוך דיין האמת: בירושלים הסתלק לבית עולמו הגאון רבי אברהם קנריק זצ"ל מראשי ישיבת 'חפץ חיים' בירושלים

יהודי ת''ח ונעים הליכות ביותר. היה לו הרבה מה לספר. בנו העסקן המפו' מליקוואוד.

פה דיבר אודות רבו - רבינו הגדול https://www.jdn.co.il/gallery/772402/

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' ינואר 01, 2021 2:14 pm

אמש התקיימה הלוויה קודרת רוויית יגון וכאב,
שבר על שבר בטרגדיה הנוראה בפטירתה של הנערה הצדקת אסתר בילה פולק ע"ה.
בתו של הרב הצדיק רבי טוביה פולק שליט"א מישיבת עטרת ישראל לצעירים,
זאת בתוך השנה לפטירת האם הצדקנית ע"ה.

ההספד של האבא שליט"א ממיס כל לב, ואם אבן הוא נימוח.
לאו דווקא בשל ההתייפחויות ברקע,
אלא בשל הדברים מלאי תעצומות הנפש,
אמונה, אמונה, אהבת ד', בטחון, הכרה עמוקה בכך שהקב"ה הוא מקור הטוב,
ואין לנו שום הבנה במה שנעשה.
הקב"ה לא לוקח כלום, הוא רק נותן, ועוד כיוצא באלו דיבורים כנים ומפלחים כליות.

אם יש באפשרות מישהו לאתר את ההקלטה עם דבריו המלאים,
ולזכות את הרבים בהתעוררות רבה,
יעמוד על הברכה,
ויהיו הדברים לעילוי נשמתה.

גמח

הודעהעל ידי גמח » ו' ינואר 01, 2021 2:32 pm

נוטר הכרמים כתב:...אם יש באפשרות מישהו לאתר את ההקלטה עם דבריו המלאים,
ולזכות את הרבים בהתעוררות רבה, יעמוד על הברכה, ויהיו הדברים לעילוי נשמתה.
קבצים מצורפים
תודה אבא-מבטיחים להיות טובים יותר-הגאון הצדיק רבי טוביה פולק שליטא.mp3
(3.34 MiB) הורד 233 פעמים

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ש' ינואר 02, 2021 8:57 pm

תמליל מן הדברים:

"בורא עולם! זה לא הבת שלי, זה הבת שלך, לא לקחת לי כלום בורא עולם, אתה רק נותן לי, אני שלך והכל שלך. אתה אוהב אותנו מאוד, כמה השגחה פרטית, כמה אהבה". כך המשגיח הגרמ"ט פולק בהלווית בתו שנפטרה בגיל 21 בתוך השנה של אשתו ע''ה.
אבא, תודה!". קהל רב ליווה אמש (חמישי) למנוחת עולמים, את הבחורה מרת אסתר בילה פולק ע"ה, בתו של המשגיח הגאון רבי מאיר טוביה פולק, ששיכל בשנה שעברה גם את רעייתו מרת חיה ורדה ציפורה פולק ע"ה לאחר מחלה קשה.
עין לא נותרה יבשה בעת הספדו המרטיט של האב השכול ל"ע. אמש במסע הלוויה רווי הכאב והיגון.
אסתר מן התורה מנין"? התורה היא תורה אור, אסתר מן התורה, גם בזמן של הסתר, זמן של חושך, נדע שהכל נובע מפי האור.
"מה גדלו מעשיך ה' מאוד עמקו מחשבותיך", עמוק מאוד, אי אפשר להבין את זה. אולי יש הסתר פנים, אבל לעולם אין החשכת פנים. אין כזה דבר. יש רק הסתר פנים.
הקב"ה מאיר תמיד, לא תמיד אנחנו רואים את זה. יש "משגיח מן החלונות" ויש "מציץ מן החרכים", בחרכים הוא רואה אותנו ואנחנו לא רואים אותו. אבל תמיד הוא רואה אותנו. "הנה זה עומד אחר כותלנו", הוא תמיד נמצא ורואה ואוהב אותנו מאוד מאוד.
לא מבינים, לא מבינים, אנחנו בורג קטן במערכת. פרשה זו סתומה. מה הפשט? צעירה כל כך, עשרים ואחד שנים. הקב"ה יודע טוב טוב מה הוא עושה. אנחנו סומכים עליו בעיניים עצומות.
אבא הטוב, אתה לא לוקח אף פעם, אתה רק נותן. לא לקחת לנו שום דבר, הכל שלך, כולנו שלך. זכינו בפיקדון, איזה פקדון יקר, עשרים ואחד שנים, פיקדון טהור, פיקדון נקי. נכון, יש כאן צער גדול מאוד, אבל אנחנו מבינים גם עכשיו שהכל שלו.
בורא עולם! זה לא הבת שלי, זה הבת שלך, לא לקחת לי כלום בורא עולם, אתה רק נותן לי, אני שלך והכל שלך. אתה אוהב אותנו מאוד, כמה השגחה פרטית, כמה אהבה.
זה אתה של החומש, זה אתה של הר סיני, עליך אנחנו מברכים כל יום "אוהב עמו ישראל", עליך אנחנו מברכים "הבוחר עמו ישראל באהבה", אתה שומר, אתה מגן, אתה מציל אותנו כל הזמן. אין לנו כוח להבין, כוח לחיות. הכל ממך, אתה כזה אבא טוב, אתה כל החיים שלנו.
זה לא שאלה עם תשובה, אין בכלל שאלות, זה אתה בורא עולם. אתה כל החיים שלנו!
תודה רבה, תודה רבה! אין מילים להודות על הכל, כל הזמן. איזה מלך טוב, איזה אבא טוב. אבא, אתה מתוק! אבא, אתה טוב! צריך להרגיש את זה עם כל הלב. אבא, אין כלום חוץ ממך! מי לוקח? - אבא, זה אתה. הכל זה מאיתך.
תודה אבא! אבא, תודה! איזו מתנה, איזו מתנה. עשרים ואחד שנה. נתת לנו עשרים ואחד שנה. איזה בת, איזה יראת שמים, איזה שמחה, איזה חכמת חיים, איזה שכל, איזה טהרה, איזה צניעות!
אף פעם לא ראיתי דבר כזה. איזה צניעות, איזה שמחה, איזה מאור פנים, איזה מצב רוח, איזה לשמח כל אחד, איזה כוח תפילה, איזה תפילות. הסידור שלה שחור מרוב דמעות, מרוב תפילות, שלוש תפילות כל יום, קמה לפנות בוקר להתפלל, מתפללת כל הזמן.
תודה רבה בורא עולם, לא מגיע לנו כלום. אתה נותן ונותן ושומר. תודה רבה!
איזה לב זהב, איזה אמונה, איזה אמת. היא אמרה לי פעם שהיא לא מסכימה להעתיק במבחנים, כי עדיף לה לקבל מאה למעלה, בשמים, מאשר מאה למטה. איזה רגש יהודי. בורא עולם תודה רבה על הנחת, איך היא נזהרה מלשון הרע, איך היא ברחה מעבירות.
היא עמדה פעם בכיור כמה דקות והקיאה, והיא חשבה שמא זה עבירה. איזו מתנה. תודה לך בורא עולם!
צריך לחזק את עם ישראל, הנה עכשיו בשבוע הזה הכמות של החיזוקים שהיו בעם ישראל, בפרט בדברים האלו שהיו כל החיים שלה: צניעות, צניעות, צניעות, זה הכי חשוב. הדבר השני, כמה שמחה, כמה חסד. גם האמונה, להתפלל כל הזמן.
תודה בורא עולם, אין לי מילים להודות, אתה אוהב אותנו כל הזמן!
אין הוה אמינא שאתה לא אוהב אותנו, אתה אוהב אותנו תמיד. תודה על הכל!
אבא היקר, אמרתי לה כל הזמן, איזה מאושר יהיה מי שיזכה בך. בורא עולם, אתה מאושר! אתה זכית בה! אתה מאושר! אני נותן לך אותה עם כל הלב. איך אתה שמח. כל החיים שלנו שלך. כל החיים שלנו זה כלום, רק לשמח אותך. תודה שנתת לנו לשמח אותך. כזו צדקנית, כזו טהורה.
אבא, תעזור לנו הלאה לעבוד אותך באמונה, בשמחה, בביטחון. אין לך שום בעיה לחזק את כולם, "ובידך לגדל ולחזק לכול", הכל בידים שלך. אנחנו מבקשים עוד, כדי שנוכל להתקרב אליך יותר.
בתנו היקרה, סליחה כמובן בשם כל המשפחה, בשם כולנו, כל הידידים. אם פגענו חלילה, את תמיד שמחת ושימחת. את תעלי לשמים עכשיו, את תפגשי את אמא היקרה בשמים, איזה כיף לך, את קרובה למלך! את רואה את המלך המתוק! כמה טוב לך!
אבא היקר, יש לי בקשה אחת. אבא, יש לי בקשה מעומק הלב, אבא אני מתחנן: יש לי רק בקשה אחת, אבא בבקשה תקיים אותה. אבא! אין מי שיגיד קדיש. אבא, תגיד אתה את הקדיש! איך תגיד את זה? - שכולם ידעו שאתה המלך וכולם יחזרו בתשובה. אבא, תגיד אתה את הקדיש ואנחנו נענה אמן בכל הכוח! אתה עושה את זה הכי טוב, אתה יודע מה שאתה עושה.
אבא, תודה על העבר, אבא אני מתפלל על העתיד שתתן לנו כוחות, כמו שתמיד נתת, הכל לכבודך, הכל בשבילך, תעזור לכל עם ישראל, לכל המשפחה היקרה, לכל האחים היקרים, לאחות היקרה, לסבתות, לסבא היקר, לכל הדודים והדודות, הם כולם כואבים, שכולם יהיו שמחים ומאושרים, תן לנו כוחות לאהוב אותך תמיד, תעזור לנו הלאה והלאה רק לעשות רצונך בלבב שלם.
את הקדיש אתה תגיד, ואנחנו נכריז אמן! הקב"ה יעזור, מלך אהוב ואוהב, תעזור לנו עוד לאהוב אותך. אתה חלק מאיתנו, בשר מבשרנו, תן לנו את הכוחות!
תעזור לנו להמשיך הלאה והלאה להגדיל תורה ולהאדירה ולהיות עבדי ה' באמת. אבא, תודה! תודה! תודה!
"ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם דיין האמת".

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » א' ינואר 03, 2021 12:08 am

הרב הנוטר חזיקתנו. רק שאלתי איך בן דורינו מגיע לכאלה מדריגות?

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' ינואר 03, 2021 12:13 am

אני לא מכיר את הרב טוביה פולק,
אך בסיעתא דשמיא נסעתי בעש"ק האחרון עם מישהו,
וסיפרתי לו על הטרגדיה וכו'.
הוא היה המום ונסער, וסיפר לי קצת על ר' טוביה של מלפני עשרים שנה ויותר.
ההגדרה עליו היתה איש האמונה. הסיפור לא התחיל עכשיו או מלפני שנה.
הוא ממש נושם וממשש אמונה ביום יום, וכך הוא מצליח הצלחות כבירות עם בני הנוער.

מיד צפו לנגד עיני דברי המדרש הידועים על הקנקנים החזקים שהאומן מקיש אליהם.
רבש"ע, האר פניך בנו.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » א' ינואר 03, 2021 9:41 pm

עוד בקשר להרב פולק, כתב לי חכ"א:

כמה פעמים בקשתי מר' טוביה לשאת דברים בפני תלמידים(גיל 13-14) ותמיד היתה עוצמה מיוחדת בדבריו. התלמידים מאד התפעלו אך לעיתים היה קשה להם עם הדרישות והתביעות שהעמיד בפניהם.

המוקד של השיחות היה תמיד האמונה בבורא עולם. תמיד הרגשתי שהוא לא דורש מהם ישיבישקייט אלא הרבה יותר : תהיו יותר יהודים!

תלמידים שלמדו אצלו בישיבה הפכו למעריצים שלו למרות סף הדרישות.

מידי פעם אני שומע על עוד ועוד בחורים מבוגרים שנקשרים אליו בזכות ה"ועדים" שמוסר ובפיהם תמיד התחושה שמדובר באדם נעלה הרבה מעבר לתפקידו כמשגיח בישי"ק, ויחד עם זה מבין היטיב את נפש הנוער בדורנו זה שרבים מסוכסכים ומבולבלים בנפשם.

וראה עוד במצו"ב.
קבצים מצורפים
-רבונו-של-עולם-דע-שיש-לך-אוהבים-בעולמך---מאמר-כואב-שכתב-הרב-אלימלך-ויסמן-עם-חזרתו-מהלווית-אסתר-פולק-עה-בת-ה-21.pdf
(69.38 KiB) הורד 273 פעמים

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » א' ינואר 03, 2021 11:16 pm

נוטר הכרמים כתב:עוד בקשר להרב פולק,

ביתד נאמן של יום שישי עש"ק ויחי (כמדומה ביתד השבוע) נדפס מאמר מאת הרב פולק שליט"א, לרפואת בתו ע"ה, [אך עד שהעיתון הגיע לקוראים היא כבר נפטרה רח"ל].

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' ינואר 03, 2021 11:31 pm

נוטר הכרמים כתב:אני לא מכיר את הרב טוביה פולק,
אך בסיעתא דשמיא נסעתי בעש"ק האחרון עם מישהו,
וסיפרתי לו על הטרגדיה וכו'.
הוא היה המום ונסער, וסיפר לי קצת על ר' טוביה של מלפני עשרים שנה ויותר.
ההגדרה עליו היתה איש האמונה. הסיפור לא התחיל עכשיו או מלפני שנה.
הוא ממש נושם וממשש אמונה ביום יום, וכך הוא מצליח הצלחות כבירות עם בני הנוער.

מיד צפו לנגד עיני דברי המדרש הידועים על הקנקנים החזקים שהאומן מקיש אליהם.
רבש"ע, האר פניך בנו.

אכן כן. ר' טוביה שליט''א הוא בבחינת ''וצדיק באמונתו יחיה''.
צריך להתרגל לדיבור הישיר, הכנה, כמעט עממי.

שמעתי את ההספד המדהים הזה באוזניי, וחשבתי לבקש בפורום שמא יש ביד מאן דהוא להעלותו לכאן, והנה הקדמתני, יש''כ גדול, תזכה למצוות.

חושבני שיש כאן שייכות גדולה לאשכול על בעלי המוסר בדורינו, הנה כי כן, לא ספו אנשיה של תנועת המוסר מקרב דורינו.

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » א' ינואר 03, 2021 11:37 pm

נוטר הכרמים כתב:עוד בקשר להרב פולק, כתב לי חכ"א:

מידי פעם אני שומע על עוד ועוד בחורים מבוגרים שנקשרים אליו בזכות ה"ועדים" שמוסר ובפיהם תמיד התחושה שמדובר באדם נעלה הרבה מעבר לתפקידו כמשגיח בישי"ק, ויחד עם זה מבין היטיב את נפש הנוער בדורנו זה שרבים מסוכסכים ומבולבלים בנפשם.

עכשיו נודעתי על קיומו של קו טל' עם ועדים שבועיים לאברכים מהרב פולק שליט"א
03-6286154
בתפילה שיקום מאבלו והשי"ת ינחמהו ויחזקהו, ויוכל להמשיך ולהשפיע על כל עם ישראל.
בשורות טובות

פרנקל תאומים

Re: ◆ אַלּוֹן בָּכוּת ◆ הרב פולק

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' ינואר 05, 2021 8:51 pm

לפי פשוטו כתב:.

יש''כ.

"אולי יש הסתר פנים... אין כזה דבר הסתרת פנים"

תיקון:
הוא אמר שם שההיפך מהארת פנים זה החשכת פנים, אבל (אצל הקב''ה-) אין כזה דבר החשכת פנים, יש רק הסתר פנים.

כדאי לתקן את זה, כי זה דיוק יפה ומאיר.

סמל אישי של המשתמש
אהרן תאומים
שם מלא: אהרן פרנקל תאומים
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אהרן תאומים » ג' ינואר 05, 2021 8:59 pm

ייש"כ למביאים את ההספד ויי"כ גדול לאבא המספיד, הספדו זה ראוי להיחרט על כל לב בדורינו זה, אם חשבנו שאנו בדור שפל מראים לנו את היהלומים האלו המבליחים בחשיכת הגלות, ולא אלמן ישראל,
אפשר לצרף זה לסגולה חדשה ללמוד ולשנן הספד זה 40 פעם ומובטח שלא יצטרך לבקש כלום מהאבא שהכל יודע וכולו טוב ומטיב

לפי פשוטו

הודעהעל ידי לפי פשוטו » ג' ינואר 05, 2021 9:18 pm

פרנקל תאומים כתב:כדאי לתקן את זה, כי זה דיוק יפה ומאיר.

הופץ במייל
אין לי קשר לדברים

להודות ולהלל

הודעהעל ידי להודות ולהלל » ג' ינואר 05, 2021 10:43 pm

מתוקן
קבצים מצורפים
הספד.pdf
(75.64 KiB) הורד 403 פעמים

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » ג' ינואר 05, 2021 11:03 pm

לפי פשוטו כתב:לבקשת-רבים-ההספד-המלא-והמתוקן-של-האלמן-הטרי-המשגיח-הרב-טוביה-פולק-על-בתו-עה-להדפסה.pdf

האלמן הטרי? כנראה צ"ל: האב השכול הטרי.
[כי אשתו נפטרה בשנה שעברה].
נערך לאחרונה על ידי פרנצויז ב ג' ינואר 05, 2021 11:21 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הכתב והמכתב

הודעהעל ידי הכתב והמכתב » ג' ינואר 05, 2021 11:18 pm

איני מכיר את הרב פולק.
קראתי את ההספד שלו. ועמדתי מוכה רעם איך מסוגל ילוד אשה בשעה שמתו מוטל לפניו, להסתכל על העולם במבט כל כך בהיר ואמיתי.

תהא נשמת בתו צרורה בצרור החיים, וזכות ההתעוררות העצומה של אלפי המתעוררים יעמוד לה.

שיף

הודעהעל ידי שיף » ד' ינואר 06, 2021 12:28 am

משוש דורים כתב: מאחרוני תלמידיו של מרן בעל ה'ברכת שמואל' מקמניץ, הגרב"ד ליבוביץ' זצ"ל

עוד אחד מהאחרונים: אתמול נפטר בשיבה טובה הרה"ג רבי יצחק יעקובזון זצ"ל, משכונת בית וגן בירושלים והוא בן 98 בפטירתו. המנוח ז"ל נולד בגרמניה בכ"ג חשוון תרפ"ג כבן בכור לאביו הגאון רבי בנימין זאב יעקובזון זצ"ל, ממייסדי אגודת ישראל בשוודיה ורב קהילת מחזיקי הדת בקופנהגן שהיה קשור לכל גדולי ישראל. בבחרותו נשלח ללמוד אצל מרן הגאון רבי ברוך בער ליבוביץ זצ"ל, ראש ישיבת קמניץ בעל ה'ברכת שמואל'. הוא למד כנער אצל רבי ברוך בער בעיירת קמניץ וספג ממנו תורה ויראת שמים. רבי יצחק היה גר בשכונת בית וגן בירושלים כחמישים שנה, לאחר כחמש עשרה שנות מגורים בארצות הברית. לפרנסתו שימש כמפקח חינוכי ארצי למוסדות החינוך העצמאי מטעם משרד החינוך, תוך כדי שהיה מחנך ומוסר שיעורים לבנות ישראל בעצמו בהיותו תלמיד חכם עצום.זכה והותיר אחריו את בנו יחידו ר' חיים יוסף יעקובזון מרחוב יחזקאל בירושלים, חתנו הראשון הרב אברהם מאיר הרשוביץ מבני ברק תלמיד חכם גדול חתנו השני הגאון רבי שמואל שולמן מבני ברק משגיח בישיבת 'בית מדרש עליון'.

אחיו הם הגאון רבי משה מנחם יעקבזון זצ"ל שהיה רבה של באר יעקב עד לפטירתו בשנת תש"ס, והגאון רבי מרדכי עמרם יעקבזון זצ"ל, משגיח ישיבת 'תפארת ציון' ולהבל"ח הגאון רבי ישראל שליט"א משגיח לפנים בישיבת אוהל יעקב ופוניביז לצעירים.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' ינואר 07, 2021 7:46 pm

בד"ה.

הגאון רבי אברהם בנדיקט זצ"ל
ר"מ בישיבת מחנה אברהם חוג חתם סופר ובעל 'באר המועדים'.
נפטר בשנת הפ"ה לחייו לאחר מחלה קשה.

יהודי מיוחד, ידען גדול ואיש אשכולות.
תלמיד ישיבות כפר סבא ופוניבז'.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' ינואר 07, 2021 9:24 pm

נוטר הכרמים כתב:בד"ה.

הגאון רבי אברהם בנדיקט זצ"ל
ר"מ בישיבת מחנה אברהם חוג חתם סופר ובעל 'באר המועדים'.
נפטר בשנת הפ"ה לחייו לאחר מחלה קשה.

יהודי מיוחד, ידען גדול ואיש אשכולות.
תלמיד ישיבות כפר סבא ופוניבז'.

היה מומחה גדול (אולי הגדול ביותר) לחכמי מוראביה. על שמו רשומה התגלית של זיוף הגדת מהר"ל. באיזשהו תקופה, מאס בעיסוק הזה, והתחיל להוציא רק ספרי הלכה, עד שכמעט לא הסכים לדבר בעניינים מחקריים והיסטוריים מעין אלו.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' ינואר 07, 2021 10:56 pm

ספרו באר המועדים הראשון, עם הקדמה מאלפת על עצמו,
ובסופה פנינה נפלאה ממרן הרב שך זצ"ל,
https://tablet.otzar.org/book/book.php? ... &pagenum=1

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » א' ינואר 10, 2021 7:55 am

קשה לפתוח את הבקר ואת השבוע עם אבידה כזו
הגאון רבי משולם שינקר זצ"ל
אחי הגר"צ זצ"ל ויבדלחט"א הגר"ח והגר"ב
מתיקות התורה, יגיעה והבנה, עם אמונה בחוש שהנחיל לתלמידיו עשרות בשנים ב'קהילות יעקב' ולפני כן ב'נחלת דוד', עוד זכור לחבריו כאברך בישיבת לומז'ה בפ"ת כשקדן וידען גדול. וי להאי שופרא שהקורונה שדדה מעמנו כמו עוד רבים וטובים

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » ב' ינואר 11, 2021 1:18 pm

לפני כשבועיים נפטר הרב אליהו שרס ר"מ בישיבת פורת יוסף ותושב גבעת מרדכי
אדם גדול שכל רואיו הרגישו בחוש את צדקותו ואצילותו.
כך כתב הרב בן ציון מוצפי-
נפלה עטרת ראשינו, אוי נא לנו כי חטאנו, בלב קרוע ומורתח קיבלנו את הידיעה על סילוקו של צדיק, צנוע ועניו, משרידי דור דיעה , מורנו ורבנו הגאון רבי אליהו שרס זצ"ל.
הכרתי אותו מקרוב מאוד והייתי בילדותי קשור עמו בקשרי ידידות והערצה, כי הרב היה מורי ורבי בהיותי כבן י"ב שנה, בישיבת פורת יוסף בשכונת גאולה בירושלים.
הכרתי את אביו רבי אברהם ז"ל שהיה איש חסיד וצנוע, והיה מתפלל עם מור אבי ז"ל בבית הכנסת מדי יום.
מורי הרב, היה נערץ על כל התלמידים, כי מעולם לא הוציא מפיו דבר של גנאי או זלזול כלפי מי שיהיה, ואהב וחיבב את כולם כקטון וכגדול, בשיעורים אתו בתלמוד מסר את כל נפשו בעיון הסוגיא, בפירושי רש"י, התוספות והמפרשים, ואימץ את כוחו ואונו ללמד את כולם תורה ודעת, כוחו היה גדול בעיון הסוגיא, והיה מפשיט את הנאמר באופן שכל תלמיד יבינם, גם דברי מוסר וחיזוק היו עמו, וגילה את אהבתו לכל התלמידים למען ילמדו להבין את התלמוד, ולכבד את התורה.
מידותיו התרומיות היו מן המפורסמות בירושלים בכלל ובישיבה פורת יוסף בפרט, ברח מן הכבוד, צנוע היה ונחבא אל הכלים, מימיו לא שמענו מפיו דיבור כלשהו על איזה אדם בכלל ולא על תלמידי חכמים בפרט. עם כל גדלותו בתורה ובקיאותו בש"ס היה מתנהג כאדם פשוט, ודווקא משום כך הכל אהבוהו והעריצוהו, למעלה מיובל שנים הרביץ תורה בישיבה הקדושה והעמיד תלמידים לאלפים, תהא נשמתו צרורה בצרור החיים ושלום רב על משכבו.

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » ב' ינואר 11, 2021 1:32 pm

עוד על הרב אליהו שרס , מהרב זמיר כהן-
ונהירא כד הווינא טליא בתחילת הלימוד בישיבה קטנה, שהיה מורנו הגאון רבי אליהו שרס שליט"א מבאר כל סוגיה במתינות ונעימות, ואח"כ היה מורה לכל הלומדים בשיעור לפתוח מהרש"א ושואל מה מקשה המהרש"א. והיו הכל שותקים ומעיינים דקות ארוכות בדברי המהרש"א, ומנסים לפצח מילותיו. והיה הרב ממתין עד שכמה וכמה תלמידים יצביעו, ובחיוכו האוהב היה מרמז במנוד ראש לאחד הלומדים להשיב, כאשר הכל דרוכים אם אמנם יזכה זה לשבח על הבנה נכונה של המהרש"א. ואחר כך היו דנים בניסיון להשיב על הקושיה שהקשה המהרש"א ועוברים ללימוד והבנת תירוצו. ואשרי מי שהיה זוכה לכוון לתירוץ המהרש"א. צהלתו על פניו כל השיעור, ביודעו מתוך התייחסות הרב למהרש"א את ערך הסברא הישרה של דבריו. וכך הרגילנו לשאוף להבנה נכונה ולסברא ישרה, יאריך הי"ת ימיו בטוב ושנותיו בנעימים על כל הטוב אשר גמלנו

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ד' ינואר 13, 2021 1:59 pm

בד"ה הג"ר ברוך הקשר מר"י אור ברוך, נפטר מקורונה

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ד' ינואר 13, 2021 8:41 pm

קרוב של ר' דוד הקשר זצ"ל?

.השוחט

הודעהעל ידי .השוחט » ד' ינואר 13, 2021 8:42 pm

אחיו

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' ינואר 13, 2021 11:20 pm

.השוחט כתב:אחיו

אחיו הבכור, בן פ"ג שנים בפטירתו.
זכיתי להכיר ולשמוע את הג"ר דוד זצ"ל, אך לא את ר' ברוך,
אך הכרתי את סידרת בניו בישיבת פוניבז',
ישראל אשר בך אתפאר,
בשקדנותם ובלמדנותם, בטוב מידותיהם ובבגרות אישיותם.

בין החכמים

הודעהעל ידי בין החכמים » ד' ינואר 13, 2021 11:24 pm

אדם ישר עד מאוד, שלא סבל עקמומיות.
יודע היטב את אשר לפניו, חף מ'נערוון', אך יר"ש מרבים. תורת המוסר נר לרגליו, ורוממות ההלכה בגרונו.
היטיב להגדיר בנו בהספדו, ש"עשה בדיוק את מה שצריך" - הולם מאוד את אישיותו היציבה והברורה.
אמיץ לב ורוח, לא חת מפני איש, והשמיע את האמת, ללא משוא פנים ופניות.
מזן הולך ונכחד. מי יתן תמורתו.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 133 אורחים