מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגאון הצדיק רבי אליעזר קוגל זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
בן ירושלים

הגאון הצדיק רבי אליעזר קוגל זצ"ל

הודעהעל ידי בן ירושלים » ב' אוקטובר 03, 2022 3:00 pm

בד"ה הגאון הצדיק ר' אליעזר קוגל.זצ"ל
בירושלים נסתלק לב"ע חד מגאוני וצדיקי ירושלים. שופרא דשופרא שייף עייל ושייף נפיק ובעיקר : לא מחזיק טיבותא לנפשיה.

גדל בתל אביב ואביו ר' צבי גדלו שנים ע"ג שנים בצורה פרטית כדי לשמרו מקלקול. אביו הביאו לפני מרנן החזו"א והבריסקער רב ורבי אליעזר יהודה פינקל כדי שיתהו על קנקנו.
אמש בהלויה המספידים ציינו את התפעלות ה"גדולים" ממנו עוד בהיותו בחור.
עד גיל 23 סיים 6 פעמים את הש"ס.

כל חייו היו קודש להקמת עולה של תורה . הקים את ארגון תל"ת ובמסגרת זאת הקים כמה כוללים (קרית גת, ירוחם ועוד). כשהקים מפעל מסר אותו לאחרים ו"רץ" הלאה לעוד הקמה של מקום תורה.
כך הקים גם את המכון הטכנולוגי לשאלות הלכה שאח"כ היה בראשות הגרי"ל הלפרין זצ"ל.
כשהתחילו להגיע יהודי רוסיה בשנות הל' הקים את ישיבת שבות עמי עבורם.
שמעתי פעם ממנהל הישיבה שהתלונן שכשבאו לר' אליעזר כל מיני ארגוני חזרה בתשובה להתייעץ ולבקש עזרה היה מוסר להם שמות וכתובות של גבירים שעזרו לישיבתו. המנהל שלו נזעק שזה פוגע בישיבה, אבל ר' אליעזר לא הבין : הם גם פועלים ועושים, אז מה הנפ"מ מי יעשה ? העיקר שיתרבה כבוד שמיים.
היה חתנו של הגאון האדיר ר' שמואל אהרן יודלביץ זצ"ל. עדים נאמנים מספרים שהגרש"א התייחס אליו כבחיר החתנים והבנים.
תמיד היה מאיר פניםבצורה מיוחדת מתוך ענוה והתבטלות לכל.

סבל רבות בחייו כשבתו הצדקנית ע"ה אשת ר' מנדל הלפרין מתה על פניו בדמי ימיה לאחר שנות סבל.
גם חתנו העילוי המופלג ר' שמחה בונים (בן הגרא"ד) אויערבאך נפטר על פניו בקציו"שוהשאיר אחריו יתומים רבים.

הספדנים (בנו הגה"צ ר' אברהם , הגאון ר' דוד כהן, חתנו הג"ר מנדל הלפרין, ונכדו הגרש"א אויערבאך) העמידו את שיעור קומתו כאחד המיוחד בין גדולי הת"ח שבדור.
יש להאריך בדמות זאת שהיתה נעלמת מרבים, (יש לציין שבהלויה השתתפו רק כמה מאות איש שמצד האמת היתה ראויה דמותו להשתתפות המונים) אבל לפחות השתדלתי לתת הצצה.

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

Re: ◆ אַלּוֹן בָּכוּת ◆

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ב' אוקטובר 03, 2022 5:26 pm

מסר שיעור במכון הרי פישל בערב לבעלי בתים בענוות חן מיוחדת.

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » ד' אוקטובר 12, 2022 3:29 pm

על הרב קוגל זצ"ל-
סיפר לי ת"ח שבא אליו לפני שנים מירושלים ,לשאול שאלות ולדבר בלימוד. אמר לו הרב סגל -מירושלים באת? הלוא יש לך שם את הרב אלישיב ואת הרב אליעזר קוגל
הלוא דבר הוא !

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » ד' אוקטובר 12, 2022 3:32 pm

עוד על הרב קוגל מש"כ ת"ח צנוע ומעלי-
יש הרבה דברים שכתבתי מפיו, ועוד יותר שתכננתי לכתוב ונשכחו ממני, וכל שאני זוכר מהם הוא שהדברים היו מופלאים ויוצאי דופן.
אכתוב כמה דברים שעולים בראשי מיידית, ובע"ה עוד בהמשך.
בפעם הראשונה שפגשתי אותו שוחחתי איתו על סוגיא במסכת ראש השנה, נדמה לי שזה היה על "דיבק שברי שופרות", והתפלאתי מאד שהוא היה מונח בעיון הסוגיא, ובעיקר התפעלתי מעומק הסברא. אח"כ ניגשתי אליו עם הרבה סוגיות. הוא תמיד ישב בחדר שלו בישיבה, עם ש"ס בלבד, ולפניו גמרא.
סיפר לי מו"ר ר' ישראל לוריא שר' אליעזר קוגל למד עם ר' מוטל מסלונים (למדן עצום, שנדמה לי שהנהיג את העדה שנותרה אחרי השואה, ולא הסכים להתמנות לאדמו"ר) ביגיעה גדולה ובעיון רב את כל הש"ס פעם וחצי.
הוא בין מייסדי מכון מדעי-טכנולוגי-הלכתי בבית וגן, יחד עם הרב לוי יצחק הלפרין ופרופ' לב. כך הבנתי כשדיברתי איתו פעם על סוגיית מיקרופון שבת.
יש לו צד מאד אידיאליסטי, פעיל. אני חושב שזה היה כבר בלימוד עם העולים החדשים בקום המדינה, והניסיון לחבר אותם ליהדות. נדמה לי שבכל השנים הוא היה קשור למשרד החינוך, עבד שם. אני חושב שיש הרבה פרוייקטים שהוא היה קשור אליהם, אולי הפצת יהדות בגולה וכדו', שכדרכו הוא מסתיר, ואינני בטוח שהמשפחה יודעת מספיק.
בכל השנים הוא שמר על קשר למדני-הלכתי חם עם הגרש"ז, הרב אלישיב וה'ציץ אליעזר' (שברוב השנים היה שכן שלו), נדמה לי שהם היו חבריו ברוב השנים בירושלים.
היה לו סדר לימוד עצמאי באחד מבתי הכנסת בת"א, בהתבודדות במשך השבוע (פעם הוא אמר לי שלמד איתו הרב יהודה זרחיה סגל, אז אולי זה באותה תקופה), ופעם בשבוע היה נוסע לחזו"א ומברר איתו את הסוגיות שלמד במשך השבוע. החזו"א גם היה פחות ידוע בארץ, ויותר זמין. כל זה היה לפני שהתחתן, אינני זוכר אם בשנת תש"ו או בשנת תש"א, עם הבת של ר' שמואל אהרון יודלביץ, ואז הוא עלה לירושלים. בירושלים הוא היה ניגש לדבר בלימוד עם הגרי"ז מבריסק. זה היה שונה לגמרי מהחזו"א. בשעת רצון אחת, במוצאי שבת, הוא סיפר לי באריכות על ההבדלים בין הדמויות הללו, אופיים ודרכי לימודם. זה מאד מזכיר את ההשוואה שערך הרב וולבה בדיוק בין שני אישים אלה, בלי להזכיר את שמם. ככלל, אינני יודע אם עד היום, אבל בזמן שהיה גר ברח' שערי צדק, זמן מלוה מלכה היה עת רצון. מוצאי שבת חורף מוקדמת, כשהוא עדיין עם השטריימל עליו, ואווירת השבת נמשכה בבית עוד הרבה שעות.
עובדה מעניינת: ר' שלמה פישר קורא לחזו"א "גדול האחרונים מאז הגר"א", כך בערך בהקדמת ספרו, ובע"פ - עוד למעלה מזה. פעם סיפרתי לר' שלמה פישר שכך כותב גם ה"שרידי אש", והוא שמח לשמוע. כששאלתי את ר' אליעזר על ההגדרה הזאת, והוא הרי היה תלמיד ומעריץ גדול של החזו"א, הוא אמר לי: לא צריך להגזים. איך אפשר לקבוע דבר כזה? תראה את הדברים הגאוניים שכתב האחיעזר על זיקת יבם, האם יש מי שיכול היה לכתוב דברים כאלה?
פעם שאלתי אותו מי שהאיש שהשפיע עליו הכי הרבה בחייו, והוא השיב: ר' אייזק שר. זה קצת ארוך לעכשיו.
אחת הדמויות הראשונות שהשפיעו עליו בלמדנות היה ר' ראובן טרופ. הוא סיפר לי עליו, ועל הרב עמיאל, שייסד את ישיבת הרב עמיאל, שבה הוא למד. היה לר' ראובן מנהג לשאול אותם שאלה למדנית בסברא, והוא סיפר לי שהוא היה עסוק בפתרון השאלה כמה ימים רצופים, זה הטריד אותו. הוא כתב מחברת עם השו"ת, אבל כששאלתי הוא לא ידע איפה היא. לאחרונה חשבתי לשחזר שו"ת מהזכרון, אבל הוא כבר לא זוכר טוב, לדברי המשפחה. אולי רשמתי לעצמי כמה מהם, בזמנו.
אשתו אמרה לי: אין אף אדם בעולם שהיה לו סבא כמו שלי! (ר' אריה לוין...)
התייעצתי איתו הרבה. הרבה מעצותיו רשמתי. בשנים האחרונות הוא נעשה מאד אופטימי לגבי האפשרות המעשית של התקדמות הגאולה, כשלפני גל התשובה הגדול האחרון הוא לא נשמע כך. בכל פעם שאני מספר לו על מה שקורה בת"א הוא מתמלא שמחה ממש. עומדת להיות כעת פריצת דרך גדולה, בע"ה, ובהזדמנות אספר לו. אבל התהליך הזה מתרחש בכל העולם. הוא כלל-ישראלי, מאד איכפתי. ..ככלל, העידוד, הדרך המרוממת שלו נתנה לי כוח תמיד. תאמין, תעשה, תצליח.

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ה' אוקטובר 13, 2022 3:16 am

אפשר תמונה מהרב קוגל?

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ה' אוקטובר 13, 2022 3:18 am

שבות עמי פעילה כיום?

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ה' אוקטובר 13, 2022 7:37 am

אליסף כתב:אפשר תמונה מהרב קוגל?

http://www.shvutami.org.il/en/wp-conten ... 50x150.jpg

מן הדרום

Re: הגאון הצדיק רבי אליעזר קוגל זצ"ל

הודעהעל ידי מן הדרום » ה' אוקטובר 13, 2022 11:15 pm

בספר של יחיאל הררי על הרב יצחק דוד גרוסמן מסופר שהרב קוגל שלח אותו למגד העמק, אולי מישהו יכול להעלות?
ושמעתי שלפני מספר שנים, דאג הרב גרוסמן לאמבולנס מיוחד שיביא את הרב קוגל למגדל העמק לראות מה נעשה שם

תולדות
יצירת קשר:

הודעהעל ידי תולדות » ו' אוקטובר 14, 2022 10:40 am

שבות עמי, פעילה כיום, ככולל אברכים בביתר עילית.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ו' אוקטובר 14, 2022 11:01 am

תולדות כתב:שבות עמי, פעילה כיום, ככולל אברכים בביתר עילית.

דומני שהראשית של "שבות עמי" היתה בישיבת איתרי כשקבלו כמה חדרים בישיבה והמארגן היה ר' שמעון גרילוס (אסיר ציון לשעבר), ולימד אותם ר' אברהם קוגל (בנו של ר' אליעזר זצ"ל).
היה זה בתקופה שהגיעו הרבה עולים מרוסיה והיהדות החרדית (במקצתה) התגייסה לקלוט אותם רוחנית. לאחר מכן נפתחה הישיבה "שבות עמי" שרוב שנותיה היתה ברחוב בליליוס.
היו בה רמי"ם ת"ח מובהקים ביניהם הגאון ר' משה אלישיב והג"ר אהוד רוקובסקי (אביצדק).
חלק מהאברכים התגוררו אז ברמות ג' והפכו לבני תורה אמיתיים.כמובן בנו את ביתם על במסגרות הישיבתיות הרגילות.
חלקם כבר בגיל שיבה ועדיין לומדים כאברכים .

תולדות
יצירת קשר:

הודעהעל ידי תולדות » ו' אוקטובר 14, 2022 1:16 pm

היתה קבוצה של בחורים ממוצא רוסי בישיבת איתרי.

רבי אברהם קוגל, נשלח על ידי אבי זקנו רבי אריה לוין, ללכת לראות את מצב העולים במרכזי קליטה, ודאג הרבה לצרכיהם הגשמיים והרוחניים.

לימים, כשרצה להקים את הישיבה עם רבי שמעון גרילוס, וראשי הקבוצה הנ"ל, שנה ראשונה פעלה המסגרת בתוך ישיבת איתרי.
רבי אברהם לקח את אביו כראש הישיבה, ואף ששניהם לא דיברו רוסית, היו נאהבים ונערצים על כל בני הישיבה.

שנים רבות הישיבה היתה ברח' בליליוס 10 היכן שפעלה תנועת תלת, [גם המשרדים של העיתון זרקור מבית תלת היו שם] לאחר מכן עברה הישיבה למשכן הקבע ברח' בליליוס 4.

הזכירו על רבי אליעזר שהיה מוסר שיעור לבעליי בתים במכון הרי פישל, בענות חן מיוחדת.
זהו יחודו של רבי אליעזר, שהיה גאון עצום, כאמור, והיה גם ממונה על המבחנים במכון הנ"ל [דומני שגם דודו הגרי"ש היה לו שייכות למבחנים].
אבל, ידע למלא כל תפקיד במאור פנים ובלבביות.

מפליא לעשות

הודעהעל ידי מפליא לעשות » ב' אוקטובר 17, 2022 10:36 pm

מן הדרום כתב:עוד על הרב קוגל מש"כ ת"ח צנוע ומעלי-
יש הרבה דברים שכתבתי מפיו, ועוד יותר שתכננתי לכתוב ונשכחו ממני, וכל שאני זוכר מהם הוא שהדברים היו מופלאים ויוצאי דופן.
אכתוב כמה דברים שעולים בראשי מיידית, ובע"ה עוד בהמשך.
בפעם הראשונה שפגשתי אותו שוחחתי איתו על סוגיא במסכת ראש השנה, נדמה לי שזה היה על "דיבק שברי שופרות", והתפלאתי מאד שהוא היה מונח בעיון הסוגיא, ובעיקר התפעלתי מעומק הסברא. אח"כ ניגשתי אליו עם הרבה סוגיות. הוא תמיד ישב בחדר שלו בישיבה, עם ש"ס בלבד, ולפניו גמרא.
סיפר לי מו"ר ר' ישראל לוריא שר' אליעזר קוגל למד עם ר' מוטל מסלונים (למדן עצום, שנדמה לי שהנהיג את העדה שנותרה אחרי השואה, ולא הסכים להתמנות לאדמו"ר) ביגיעה גדולה ובעיון רב את כל הש"ס פעם וחצי.
הוא בין מייסדי מכון מדעי-טכנולוגי-הלכתי בבית וגן, יחד עם הרב לוי יצחק הלפרין ופרופ' לב. כך הבנתי כשדיברתי איתו פעם על סוגיית מיקרופון שבת.
יש לו צד מאד אידיאליסטי, פעיל. אני חושב שזה היה כבר בלימוד עם העולים החדשים בקום המדינה, והניסיון לחבר אותם ליהדות. נדמה לי שבכל השנים הוא היה קשור למשרד החינוך, עבד שם. אני חושב שיש הרבה פרוייקטים שהוא היה קשור אליהם, אולי הפצת יהדות בגולה וכדו', שכדרכו הוא מסתיר, ואינני בטוח שהמשפחה יודעת מספיק.

הוא ייסד המון פרוייקטים שהיו חדשניים מאוד בזמנו והיום מובנים מאליהם

עיקר פעלותו הציבורית היתה בארגון תל''ת
תל''ת שילבה כמה מטרות בפעלותה
אברכים, כוללים, קירוב, הרחבת גבולות היישוב החרדי, דיור

הם הקימו כוללים כמעט בכל מקום אפשרי
דפוס הפעולה שלהם היה להביא אברכים צעירים ליישובים קרובים ורחוקים, עזרו להם בשכירות הדירות והקימו להם כולל
בין היתר הם לימדו אותם להרצות, ונתנו להם כלים לעסוק בקירוב של הדרים בשכנות הכולל או ברחבי הישוב

הכוללים שלהם בין היתר היו בבית שמש (הגרעין החרדי הראשון שם), קרית גת, צפת, ראש העין, ירוחם, נתיבות, שלומי ועוד רבים
כאשר הרב קוגל היה נכנס למעונו של הרב שך, הוא היה קם באמרו 'מרא דכולהו כוללים בארץ ישראל'
כמדומני שהוא הראשון שהכניס את משפחת וולפסון לעסק התרומות לכוללים ולקירוב בארץ ישראל
לא ידוע לי שהוא עבד במשרד החינוך אבל הוא השיג תקציבי עתק מכל מיני משרדי ממשלה
בין היתר בעזרת ר' זרח וורהפטיג, שכנא רותם ואריה דרעי (תלוי בתקופות השונות)

רבים מהדמויות הידועות כיום התחילו את פעילותם הציבורית בתל''ת
כמו הרב יעקב פרידמן, הרב שמשון פינקוס, הרב משה שטרנבוך, האחים פייבלזון מצפת ועוד רבים
הרב גרוסמן ממגדל העמק התחיל בבחרותו בתור נהג של הרב קוגל, וכאשר הם בקרו במגדל העמק חשקה נפשו לפעול שם, הרב קוגל אהב את הרעיון ונתן לו את הגיבוי לכך

השיטה של הארגון היה בהאצלת סמכויות והענקת עצמאות וזה הסיבה שרוב המרכזים התורניים שלהם נפרדו מהארגון במוקדם או מאוחר ושם הארגון שקע

הארגון עסק גם בהוצאת ספרים לאור, ובמסגרת זה גם הו''ל את מוריה, ולימים ההו''ל הפכה לעצמאית גם היא, הלא הוא מכון ירושלים

אחד הפעלויות שבהם הוא היה ראשון, זה הוצאת חומרי קריאה לנוער חרדי בצורה מסודרת ומושקעת, בעיתון השבועי זרקור, ובהמשך בהוצאת הספרים שלהם

כאמור בשלב מסוים בחיים הוא יזם את המכון המדעי טכנולוגי

בד בבד הוא מסר שיעורים קבועים על מסכתות הש''ס לבעלי בתים במשך עשרות שנים, וזכה לסיים איתם כמה פעמים את הש''ס (לא דף יומי)

כאמור לעיל, עיקר פעילותו בעשרות השנים האחרונות היה בקרב יהודי רוסיה, פעילות שהתחילה עוד בטרם נפילת מסך הברזל, הוא ביקר גם ברוסיה כמה פעמים בזמנו תוך סיכון עצמי

זה מה שידוע לי על האדם הגדול הזה, צנוע ועדין מצד אחד אולם מלא רוח עשיה ויוזמה מאידך

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » ד' אוקטובר 19, 2022 2:14 pm

אם ידוע למישהו על הספד בשלושים וכדומה
נא יעדכננו

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » ד' אוקטובר 19, 2022 2:55 pm

פלא שלא מצאתי בפורום אודות דמות מופלאה זו-כאן מעט מויקיפדיה

רבי מָרְדְּכַי חַיִּים סְלאָנִים[1] (נהגה: סְלוֹנִים, מכונה גם: ר' מוטל דיין או ר' מַאטְל סְלוֹנִימֶר; ראש חודש תמוז תרכ"ח, יוני 1868 – י"ב בטבת תשי"ד, דצמבר 1953) כיהן בשנותיו האחרונות כמנהיג חסידות סלונים.
ביוגרפיה
נולד בעיר קרינקי, לרב יהודה לייב קסטלניץ ולמרים ליפשע בתו של הרב מרדכי חיים (אחיו של האדמו"ר רבי אברהם וינברג הראשון). בשנת תרל"ו, בגיל 8, עלה עם אביו לארץ ישראל. נשא את בתו של אליעזר כ"ץ. לבני הזוג נולדו עשרה ילדים, שמונה מהם נפטרו בגיל צעיר בשל רעב ומגפות. רבו הראשון היה רבי דוד מלובין, תלמידו של האדמו"ר רבי שמואל מקאמינקא, שנפטר בתרנ"ב.
בשנת תר"ס נסע לסלונים לאדמו"ר רבי שמואל וינברג, ושהה שם כשנתיים. בנסיעה זו ביקר גם אצל רבי דוד משה פרידמן, האדמו"ר מטשורטקוב.
התגורר תקופה ארוכה בצפת, שם ייסד את ישיבת אשל אברהם, על שם רבי אברהם דוב מאווריטש. בין תלמידיו היה רבי משה קליערס, לימים גיסו ורבה של טבריה. עקב השתלטות הוועד הלאומי על מוסדות הדת בצפת עבר בשנת תר"ע לגור בטבריה, לצד גיסו, שם כיהן כדיין. בשנת תרצ"ז עקר לירושלים.
נישא בשנית לחווה (אלמנתו בזיווג שני של הרב נחום רגוזניצקי) ולזקנותו נולד לו בנו יהודה לייב סלאנים.
בשואה נרצח הרבי מסלונים, רבי שלמה דוד יהושע וינברג. חסידי סלונים ציפו שר' מוטל ייקח את התפקיד על שכמו, אך הוא סירב לכך עד שנת תש"י, 1950, אז הסכים לקבל עליו את עול ההנהגה, בתנאי שלא יכנוהו רבי או אדמו"ר. מסופר שכאשר בא לפניו אברך ואמר בהכנעה: "רבי", הצביע ר' מוטל על הרמב"ם הפתוח לפניו ואמר "הוא הרבי, אני רק הגבאי". כשהוציא לאור קונטרסו "מאמר מרדכי" – כשנה לאחר הכתרתו – הורה למדפיס לכתוב בשער: "מי שקורא לי רבי או אדמו"ר, איני מוחל לו בזה ובבא". המדפיס עבר על הוראתו והשמיט את הדברים[2].
בחורף תשי"ג נפל למשכב. נפטר בי"ב בטבת תשי"ד ונטמן בחלקת הרבנים בהר המנוחות.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ד' אוקטובר 19, 2022 5:45 pm

מן הדרום כתב:סיפר לי מו"ר ר' ישראל לוריא שר' אליעזר קוגל למד עם ר' מוטל מסלונים (

אכן גם אני שמעתי בזמנו שלמד קבוע עם ר' מוטל סלונים. מה שנדמה לי שר' מוטל בזקנותו היה סגי נהור ור' אליעזר ואחרים קראו לפניו והוא מהזכרון לפעמים תיקן דברים.

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » ג' אוקטובר 25, 2022 7:25 pm

דברים נפלאים שכתב הרב מאיר דורפמן על הרב קוגל
חלקם הובאו לעיל בלי ציון שמו
קבצים מצורפים
על רבי אליעזר קוגל במבט אישי, מאמר ארוך.docx
(35.27 KiB) הורד 89 פעמים

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » ג' אוקטובר 25, 2022 10:56 pm

מן הדרום כתב:סיפר לי מו"ר ר' ישראל לוריא שר' אליעזר קוגל למד עם ר' מוטל מסלונים (למדן עצום, שנדמה לי שהנהיג את העדה שנותרה אחרי השואה, ולא הסכים להתמנות לאדמו"ר) ביגיעה גדולה ובעיון רב את כל הש"ס פעם וחצי.

פלא שלא מצאתי בפורום אודות דמות מופלאה זו-כאן מעט מויקיפדיה

על הגה"צ רבי מוטל מסלונים זצ"ל, ראה באריכות בס' מרביצי תורה מעולם החסידות (סורסקי), חלק ז', עמ' קפו-רכד.
https://tablet.otzar.org/#/book/144129/ ... /0/end/0/c

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Majestic-12 [Bot], גלאגוזים ו־ 204 אורחים