מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

'המלאך' - הגה"ק ר' חיים אברהם דובער הכהן לוין זצוק"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
נים ולא נים

Re: 'המלאך' - הגה"ק ר' חיים אברהם דובער הכהן לוין זצוק"ל

הודעהעל ידי נים ולא נים » ג' ספטמבר 26, 2023 6:22 pm

יח. לאות טז רב"ב הוסיף על הנתיבות עולם: זה מה שלמדו עם משה רבינו מ' יום בשמים
יט. להמלאך היה תלמוד רבי אברהם איברמסאן גר צדק שהקים בית חרדי, וקבלתי מנכדו של רבי אברהם שכשהיה באמריקה בפעם הראשון אדמו"ר מהריי''ץ מחב"ד שלח להמלאך שרוצה לפגוש איתו בדבר עצות להחינוך באמריקה. המלאך שלח את רבי אברהם הנ"ל שהיה אדם מוכשר להריי"צ בשלחותו, רבי אברהם לא דיבר כ"כ עם דרך ארץ להריי''צ ולא אעתיק ההמשך.
כ. עוד קבלתי מהנכד הנ"ל שהפיצוץ האחרון בישיבה תורה ודעת היה כשרש"פ החליט בהסכמה דחוקה של גדולי ליטא ללמוד לימודי חול בישיבה (מצויים אגרות מכמה גאוני ליטא בענין) המלאך הופיע בישיבה תורה ודעת ודפק על הבימה וצעק: מען טאר ניט, מען טאר ניט, מען טאר ניט, והלך לו. (זה מזכיר לי משום מה מה שסיפר לי הגאון ריח"ס שלמד בישיבה בתפרח ומכיר רק שלש משפטים ביודיש, מען דארף לערנען, מען דארף פארשטיין מען דארף תשובה טאהן.
כא. שמעתי מאחד ממשפחת וועברמן שכשאדמו"ר מסטמר קנה ביתו בוויליאמסבורג שלח לרבי בנציון וועברמן אביו של רבי מאיר, שהיה מאנשי המלאך כידוע, שהיה עורך דין, שיייצג אותו, ויען על זה רב בנציון חשבתי שהוא חשוב יותר מאדמורים אחרים, אבל כעת שהוא הלך לדרוש בישיבת תורה ודעת הלא הוא רבי ככל הרביים, ואיני רוצה לשרת אותו. (האדמו"ר מסטמר אמר שיעור בתורה ודעת מדומה בשנת תש"ז וקבלתי מתלמוד שהיה שם, שבתו"ד עורר על ג' דברים. בלוריות, הליכה לאינרביסטה, ופגישות האריכות קודם השידוכים. והקדים, לא הייתי אומר מוסר על מקום זר, רק הוא עפ"י בקשת רבי שרגא פייוול ז"ל).
כב. ר' בנציון נולד באמריקה והקים בית לתפארת, אח אחד רבי משה זקן ושבע ימים עדיין חי לאורך ימים בוויליאמסבורג. רבי משה היה עובד קשה לפרנסתו, ושמעתי מאחד מבניו שאביו לעולם אינו הולך למיטה לישון רק יושב ולומד עד שמחטיפו שינה לערך בשעה 2 הוא נשתרבב למיטה. כהיום הוא על כסא גלגלים.
כג. בצעירותי שאלתי פעם את רבי משה אודות המלאך (הוא זוכרו כשהיה ילד) והוא סיפר לי במאור פנים. שאלתי אותו למה התנגד המלאך להריי"צ אמר לי שהריי"צ היה דו פרצופין, ע"כ. יבואו החכמים ויאמר פשט.
הרב תורת המן היות שקשה לי הכתיבה נא לסקען את הדברים עם גדולי ליטא בספר מפיהם, הגם שלא הכל מודפס שם.

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ג' ספטמבר 26, 2023 7:18 pm

היכן ניתן לשמוע את ההקלטה?

זאינץ

הודעהעל ידי זאינץ » ג' ספטמבר 26, 2023 8:25 pm

אליסף כתב:היכן ניתן לשמוע את ההקלטה?

נראה לי זה רק בדיסק.

זאינץ

הודעהעל ידי זאינץ » ג' ספטמבר 26, 2023 8:34 pm

יש חליפת מכתבים בינו לבין הרה"ק רלוי"צ שניאורסהון בקבלה ודא"ח וכו' מה שנראה שהמחלוקת הייתה גורם חיצוני ולא שלא אחז מכ"ק אדמו"ר הרש"ב שכן רלויי"ץ לא היה טורח להתכתב עמו וזאת בהיתו חסיד ליובאוויטש לכל דבר וענין

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ג' ספטמבר 26, 2023 9:05 pm

זאינץ כתב:יש חליפת מכתבים בינו לבין הרה"ק רלוי"צ שניאורסהון בקבלה ודא"ח וכו' מה שנראה שהמחלוקת הייתה גורם חיצוני ולא שלא אחז מכ"ק אדמו"ר הרש"ב שכן רלויי"ץ לא היה טורח להתכתב עמו וזאת בהיתו חסיד ליובאוויטש לכל דבר וענין

ראיה תמוהה קצת
ראשית רלוי"צ לא בהכרח "טרח" להתכתב איתו, לפחות לפי הסיפורים המלאך היה מספיק חשוב בשביל שהתכתבות כזו תתרום עכ"פ לשני הצדדים
וההנחה שרלוי"צ לא היה מתכתב עם מישהו שמתנגד לרש"ב, בהיותו חסיד חב"ד קצת מפוקפקת בעיני, וכי הרי"מ לא התכתב רבות בשנים עם הרדצ"ה, על אף היות הרי"מ חסיד נלהב של הרבי, ודעת הרדצ"ה על הרבי ידועה, וזו רק דוגמא קטנה. לא כולם עובדים לפי הכללים שאם אתה לא אוחז מהרבי שלי, אז אין לי מה לדבר איתך [אף שכמובן שבנושא הזה הוא סבר שהוא טועה חמורות].

נים ולא נים

הודעהעל ידי נים ולא נים » ג' ספטמבר 26, 2023 9:28 pm

כד. נקודה חשובה שרציתי לכתוב, בהמכמתבים כותב המלאך הפגלות על הצמח צדק שמעולם לא שאל לשום רב בתשבותיו שהכל פתוח לפניו וכו', עם כל זה לבנו מעולם לא כתב דברים בחסידות, רק ביהדות, ועיקר תביעתו שילמוד בכל יום שעתיים וחצי בעיון. והבן יקיר קיים זה שמדי פעם מדווח לאביו היכן אוחז בלימודים ואביו מדריכו מה ללמוד עכשיו. וכל המוסרים בעניני הנהגה הכל קורא יהדות, וכלשונו כמ"פ ''כמבואר בחכמת הגמרא".
הרי שלדעת המלאך דרגא ראשונה להיות יהודי, דרגא שניה כשאדם כבר יהודי אז ילמוד חסידות חב"ד ואת זה כתב לריא"ז מרגליות שצריך ללמוד חב"ד.

כה. רבי לעמל שוורטץ ע"ה כותב בספרו שלשת הרואים בשם המלאך. המהר''ש יגע ומצא, המהרש"ב יגע ולא מצא. (רבי לעמל הגיע לאמריקה בשנת תש"ב אחר פטירת המלאך אמנם התפלל בבית מדרשם והצטרף לחבורתם)

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ג' ספטמבר 26, 2023 9:31 pm

.
נערך לאחרונה על ידי מחולת המחנים ב ד' ספטמבר 27, 2023 12:30 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

זאינץ

הודעהעל ידי זאינץ » ג' ספטמבר 26, 2023 9:32 pm

יהושפט כתב:
זאינץ כתב:יש חליפת מכתבים בינו לבין הרה"ק רלוי"צ שניאורסהון בקבלה ודא"ח וכו' מה שנראה שהמחלוקת הייתה גורם חיצוני ולא שלא אחז מכ"ק אדמו"ר הרש"ב שכן רלויי"ץ לא היה טורח להתכתב עמו וזאת בהיתו חסיד ליובאוויטש לכל דבר וענין

ראיה תמוהה קצת
ראשית רלוי"צ לא בהכרח "טרח" להתכתב איתו, לפחות לפי הסיפורים המלאך היה מספיק חשוב בשביל שהתכתבות כזו תתרום עכ"פ לשני הצדדים
וההנחה שרלוי"צ לא היה מתכתב עם מישהו שמתנגד לרש"ב, בהיותו חסיד חב"ד קצת מפוקפקת בעיני, וכי הרי"מ לא התכתב רבות בשנים עם הרדצ"ה, על אף היות הרי"מ חסיד נלהב של הרבי, ודעת הרדצ"ה על הרבי ידועה, וזו רק דוגמא קטנה. לא כולם עובדים לפי הכללים שאם אתה לא אוחז מהרבי שלי, אז אין לי מה לדבר איתך [אף שכמובן שבנושא הזה הוא סבר שהוא טועה חמורות].

כתבתי עוד משפט שמשום מה מחקו.

בראנסוויל

הודעהעל ידי בראנסוויל » ג' ספטמבר 26, 2023 9:33 pm

נים ולא נים כתב:כב. ר' בנציון נולד באמריקה והקים בית לתפארת, אח אחד רבי משה זקן ושבע ימים עדיין חי לאורך ימים בוויליאמסבורג. רבי משה היה עובד קשה לפרנסתו, ושמעתי מאחד מבניו שאביו לעולם אינו הולך למיטה לישון רק יושב ולומד עד שמחטיפו שינה לערך בשעה 2 הוא נשתרבב למיטה. כהיום הוא על כסא גלגלים.

בודאי כוונתך על ר' משה בנו של ר' בנציון

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ג' ספטמבר 26, 2023 10:36 pm

ההודעה לה הגבתי נמחקה, וטל"ח.

אנצל רק את ההזדמנות להעיר הערה כללית, לגבי כמה מהתגובות באשכול זה:

תורתם (ודמותם) של הרבי הרש''ב והריי''צ נתונה לפנינו בכתובים ומדברת בעד עצמה, והיא איננה זקוקה להסכמות שבעל פה מאיש. די אם אציין שמעטים מאד הם לומדי חסידות חב"ד בהעמקה (כמובן כוונתי לאלו שאינם מאנ"ש חב"ד) שתורת הרבי רש"ב איננה כפת המנעול שלהם לתחום.

גדלות והעמקה בתורת חב"ד, (לאפוקי גדלות אישיותית בכלל) כמוה כגדלות בש"ס ובפוסקים, יכולה היא שתתאמת בעיקר מכתבים נדפסים ולא מפי שמועות קלוטות מן האוויר. ואם שמועות - יש לברר שהמשמיעים והמעריכים היו ברי הכי. אם לאו, משולים הדברים לאגדות המפורסמות לפיהם כל תורת ר' חיים מבריסק מצויה הייתה במוחם של בעלי מלאכה ירושלמים...
נערך לאחרונה על ידי חרסון ב ד' ספטמבר 27, 2023 12:41 am, נערך 4 פעמים בסך הכל.

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ג' ספטמבר 26, 2023 10:37 pm

היכן ראית חליפת מכתבים בינו לבין רלוי"צ?

זאינץ

הודעהעל ידי זאינץ » ג' ספטמבר 26, 2023 10:47 pm

מה זה משנה?
הם לא התפרסמו משום מה.

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ג' ספטמבר 26, 2023 10:51 pm

זאינץ כתב:מה זה משנה?

אנחנו אמורים להאמין בקיומה רק על סמך עדותו של ניק עלום?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' ספטמבר 26, 2023 11:24 pm

גם אם תימצא חליפת מכתבים כזו - לדעתי אין להוכיח מזה דבר.

אבל אני בהחלט אשמח לראות את המכתבים של רלוי"צ...

תורת המן

הודעהעל ידי תורת המן » ד' ספטמבר 27, 2023 4:09 am

נים ולא נים כתב:י
הרב תורת המן היות שקשה לי הכתיבה נא לסקען את הדברים עם גדולי ליטא בספר מפיהם, הגם שלא הכל מודפס שם.

על רב ברוך בער, ר' חיים, החזון איש, ר' שמחה סולבייציק, ועוד:
Rbd rcs and more.pdf
דברי הג"ר זלמן לעווין
(5.89 MiB) הורד 104 פעמים

על החפץ חיים:
חפץ חיים- מפי כתבם.pdf
(1.39 MiB) הורד 94 פעמים
ועוד חזון למועד להעלות לכאן עשרים עמודים משם על המלאך, וג' עמודים על אא"ז.

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ד' ספטמבר 27, 2023 6:46 am

זאינץ כתב:
אליסף כתב:היכן ניתן לשמוע את ההקלטה?

נראה לי זה רק בדיסק.

ואיפו מוכרים את הדיסק? (בארה"ב)

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 298 אורחים