מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

תיעוד היסטורי ופנקסי קהילות של יהודי רוסיה הלבנה

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
חרסון

תיעוד היסטורי ופנקסי קהילות של יהודי רוסיה הלבנה

הודעהעל ידי חרסון » א' מאי 24, 2020 7:01 am

נתבקשתי לתת עזר בנושא שאין לי בו ידע מקדים. אשר על כן, אודה לעזרת היודע לתת לי כיוונים כלליים:

דבר ברור הוא, לכאורה, כי התיעוד ההיסטורי של יהדות רוסיה (שם כללי לכמה אזורים שונים), לפני המהפכה וכמובן גם לאחריה, לוקה בחסר מאד. להבדיל מקהילות אחרות, שניהלו פנקסי קהילה מסודרים, או שזכו ל'אגודות יזכור' ו'ספרי יזכור' למיניהם, או שהיו - בין שני המלחמות - משכן ומקום למתעדים וחוקרים שונים, ליהדות רוסיה לא היה חלק ונחלה גדולים בכל זה. היא נמוגה בעשן לתוך ערפל המהפכה, ואף קומץ ניצולים לא קם להעמיד לקהילתו ספר יזכור ראוי לשמו - יוצאת מכלל זה היא במידה מסויימת אוקראינה - משום שהתפוררות הקהילות הייתה איטית, לתוך התוהו והבוהו שהשאירה אחריה המהפיכה הקומוניסטית. בשל כך גם התקופה של בין שתי מלחמות העולם, שהייתה במובן מסויים גן עדן למתעדים השונים, לא הועילה ולא הצילה לכל היהדות שנותרה מאחורי מסך הברזל: רוסיה הלבנה, אוקראינה (וואהלין, פודליה), חלקים מסויימים של ליטא, ולצורך העניין כל מזרח תחום המושב, שקע בתהום הנשיה ההיסטורי.

כך נוצר אצלי הרושם עד עתה. האם הצגת הדברים עד כאן לוקה בחסר? אשמח לתיקונים.

כעת, אני זקוק להכוונה ומקורות מידע על יהדות רוסיה של אותם הימים. ובדגש לא על הפוליטיקה 'הגדולה', אלא על היהודים ה'קטנים'. פרטיהם של רבנים, אישים, משפחות, קהילות קטנות וכיו"ב. (אני זקוק למידע על כמה וכמה מאלו).

אלו מקורות יכולים לשמש אותי? האם קיימים מאגרים שונים שיכולים להביא תועלת? חומר כתוב מהימים ההם (דוגמת המודיע של הרב רא"ע רבינוביץ' האוצר מידע רב)? האם ביצע מישהו רישום מסודר בזמן אמת? - אם נגדיר זאת בכללות, של קהילות, משפחות ואישים יהודיים ברוסיה (בחלוקה שנהגה עד המהפכה: פלכי צ'רניגוב, מוהילוב, חרסון, פולטבה, ויטבסק, (סמולנסק, קורסק, חרקוב)), בין השנים תר"נ-ת"ש. (פלכי וילנא קובנא מינסק וכו' קובעים ברכה לעצמם, ולכאורה מידע עליהם אינו דרוש לי כרגע).

אשמח לכל עצה, ואודה מראש ולכל לראש.

גביר

Re: תיעוד היסטורי ופנקסי קהילות של יהודי רוסיה הלבנה

הודעהעל ידי גביר » א' מאי 24, 2020 8:56 am

כדאי אולי לבדוק בארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי בגבעת רם

תולדות
יצירת קשר:

הודעהעל ידי תולדות » ב' מאי 25, 2020 3:47 pm

יש מידע בספרו של רבי משה מרקוביץ, שם הגדולים השלישי,
ראה הפניה בראש הפורום, 'לתעלומה נקרא אור'.
ופרטים נוספים, כאן, viewtopic.php?f=25&t=8230

ירון

הודעהעל ידי ירון » ד' מאי 27, 2020 3:18 pm

אולי אהלי שם של גאטליב?
(לא בדקתי איזורי כיסוי)

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' מאי 27, 2020 3:26 pm

חרסון כתב: בשל כך גם התקופה של בין שתי מלחמות העולם, שהייתה במובן מסויים גן עדן למתעדים השונים, לא הועילה ולא הצילה לכל היהדות שנותרה מאחורי מסך הברזל: רוסיה הלבנה, אוקראינה (וואהלין, פודליה), חלקים מסויימים של ליטא, ולצורך העניין כל מזרח תחום המושב, שקע בתהום הנשיה ההיסטורי.

חלק מהאזורים שציינת (כולל מערב רוסיה הלבנה) היו שייכים לפולין בין שתי המלחמות ולא עמדו תחת השלטון הקומוניסטי.

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ד' מאי 27, 2020 4:53 pm

אכן כן. אבל ראה בסוף דברי שמניתי את רשימת המחוזות הדרושה לי. האם גם שם יש כאלו?

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ד' מאי 27, 2020 4:54 pm

תודה לכל המסייעים עד הנה. אשמח לכיוונים נוספים. (ו-מסתבר שהחומר דל אפילו משחשבתי).

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' מאי 27, 2020 5:25 pm

חרסון כתב:אכן כן. אבל ראה בסוף דברי שמניתי את רשימת המחוזות הדרושה לי. האם גם שם יש כאלו?

עד כמה שידי מגעת, כל המחוזות שציינת אכן היו ממזרח לגבול בין ברה"מ לפולין.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 225 אורחים