מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רבי עמרם בלוי

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
מקדש מלך

Re: רבי עמרם בלוי

הודעהעל ידי מקדש מלך » ו' יוני 19, 2020 4:53 pm

הסיבה פשוטה ואנושית מאוד. קל בתאורייה להבין שכולם טובים כשחוטאים כלפי הקב"ה (ומאידך, קל גם גם בתאורייה להבין עד כמה החילונים פושעי ישראל משומדים וכו', שתי השיטות קלות לעיכול ולהבנה. עובדה, יש רבבות חסידים לשתיהן...), אבל קשה לשתוק כשמישהו תוקף אותך אישית.
נראה לי שכל החוגים נגועים בבעייה הזו.
אכן, אנשים שכבודו של הקב"ה יקר בעיניהם בצורה מוחשית ככבודם או יותר מכך, כנראה שלא יתנהגו כך. אבל מי מביננו הגיע למדרגה הזו?

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » ו' יוני 19, 2020 5:11 pm

וונדרבר כתב:אולי מישהו יוכל להסביר למה (לדעת אנשים מסויימים) אומרים "ישראל אע"פ שחטא ישראל הוא" רק על מחללי שבתות וקרקפתא דלא מנח תפילין, ולמה אסור ללמד זכות על יהודי ירא שמים?

איזו היתממות. ממש א וואונדער באר!!!

אני יגלה לך סוד. הרי''מ לוין, זה שר'ע בלוי הרבה להשמיצו, (וכל כותבי הפורום עדיני הנפש פוליטיקל קורקט דואגי דאגת מבזי תלמידי החכמים שכחו מזה), אמר פעם עוד משפט.

ישראל - אף על פי שלא חטא, ישראל הוא.

הוא אמנם אמר את זה לחילונים בכנסת, אך הדברים אמורים גם כלפי הצדיקים שאוהבים לתת קפה ועוגה למשוגעים חולי שחפת, אבל לבזות כל בן אדם צדיק ובינוני הנקלע בדרכם ובשיטתם.

מקדש מלך כתב:כמובן שידידנו הרב אראל כולל בקריאתו הנרגשת את כל פרסומי סאטמער למיניהם, שיפסיקו לכתוב כל שמץ גנות אודות הראי"ה קוק, ויגנזו את כל הספרים שכתבו בעניין (אם כתבו ולא חששו להנ"ל).

רק הרב קוק? וכי זו בלבד עשה לנו עמרם? הלוואי ורק עליו. אין גדול שניצול ממנו.

ועוד משהו,
הבעיה היא שהופכים אותו למשהו לדוגמא, למודל לחיקוי, כאילו כולם כך אחזו. מביאים מפונטז שאומר שהחזון איש אמר עליו שהיה נשמת עמרם בן לוי, בלי לחשוש לביזיון תלמיד חכם של עמרם בן לוי ושל החזון איש.

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ו' יוני 19, 2020 5:18 pm

כתבו פה שהוא הי' ת"ח, אני לא מכיר אותו אבל יש ממנו ד"ת או שאם הוא קנאי אז הוא נהי' ת"ח?

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ו' יוני 19, 2020 5:42 pm

חלמישצור כתב:מן הדיון המתעורר כאן למעלה מתברר שאכן, דברים שהיו ידועים בעבר לכל אדם, עובדות פשוטות סביב פועלו של בלוי כנגד רבנים, מוסדות התורה והרבנות, נשכחו ונעלמו. או שמא יש לומר: הועלמו. מכיוון שהדבר עולה שוב ושוב, אני מוצא לנכון לציין כאן רשימת מצאי עובדתית קצרה, קצרה מאוד, ליקוטי בתר ליקוטי כהלך הנמושות, מביזיון התורה ונושאיה, מחילול השם התקדימי והאדיר, מקירור האמבטי שאין לו קץ, שעמרם בלוי היה אחד ממוביליו.

גילית לנו את אמריקה.
אין שום דבר חדש בכל הרשימה. למרות שאני לא חושב שכדאי לשפוך מים על הרב הראשי, ולכתוב כמו שהוא כתב על הרבה ת"ח, מ"מ אצלו זה לא נבע ממדות רעות אלא בס"ה טעות בדרכי המאבק.
וגם לשיטתך, גם מי שאומר על ת"ח אמיתי שהוא רשע גמור, אין בזה שום "חילול השם" ושום "קירור האמבטי", אלא פגיעה בין אדם לחבירו.

[בשולי הדברים,
חלק מהדברים יש לשער שהם מצוות גדולות, [למשל "הנהיג פלישה והשתלטות עם מרעיו על בית היתומים דיסקין" עד שפונו ע"י שוטרים, אין לי מושג מה היה שם אבל בכל אופן כשעומדים עמרם בלוי נגד השוטרים משום מה אני משער שהצדק עמו. בכלל אתה מאד נרעש מגילויי אלימות בזמן שברור שזה היה האקלים אז, למשל הוא מתאר איך שהפכו לו את החנות משום שלא השתתף בשביתה ציונית וכדו']
חלק מהדברים הוצאת מהקשרם, כגון "הכאת קונסולים זרים", בזמן שהוא מתאר שאחד נסע במאה שערים בשבת והוא סובב את אוזנו [מוצדק ביותר] ולא ידע שהוא הקונסול, וכן "זלזול ביהודים ספרדים שרק יהודי אמיתי כמותו יכול שילמד אותם תורה" שהמעיין במקור יראה השקר בדבריך, הוא בס"ה מציין עובדה, שהיו יהודים ספרדים שהקלו בגילוח הזקן, וטוען שאם מישהו היה מעיר להם היו נזהרים.
חלק מהדברים אינם מאומתים, אתה מסתמך על ספרו של קפלן, לא ראיתיו אך אין לי סיבה לסמוך עליו]

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » ו' יוני 19, 2020 6:14 pm

שש ושמח כתב:גילית לנו את אמריקה.
אין שום דבר חדש בכל הרשימה. למרות שאני לא חושב שכדאי לשפוך מים על הרב הראשי, ולכתוב כמו שהוא כתב על הרבה ת"ח, מ"מ אצלו זה לא נבע ממדות רעות אלא בס"ה טעות בדרכי המאבק.

בטח.. בטח... ר'ע בלוי התנהג ככה, לא ממידות רעות, אלא מטעות מדרכי המאבק, וכל גדולי הדור והעסקנים עליהם דיבר והשמיץ היו סתם ציונימ'לעך, כופרים מודים בעבודה זרה, משתחוים לעגל הציוני... ברור.

אני רוצה להדגיש נקודה נוספת, בשביל להבין היכן אנו נמצאים בדורינו.

לא יעזור לרב חלמיש כל הרשימה הארוכה שכתב ועוד יכתוב.
בונים 'מסורת', מסייעים לכך אחרים מהצד (מלר וכדומה), ואחר כך, מה שקורה בדורינו זה שכל מה שהוא עשה - כנראה שמותר וכך צריך לעשות!!!

משהו כמו חסידי הרב וכו' ועוד כל מיני. (לא ח''ו נכנס לפרשה בכלל, אבל דוגמא למה שקורה, שגם דברים שברור שהם אסורים אם הרב עשה כך סימן שזה בסדר, וזה מצוה וכו').

אם יתברר לחסידי בלוי שהוא הרביץ לדיינים שחשבו אחרת (מה שהוא לא עשה), הם יהפכו זאת לשיטה. ההצדקה תהיה הציטוטים של אלו שאחזו ממנו. שרובם שקר.

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ו' יוני 19, 2020 6:16 pm

לעשות רצונך כתב:בטח.. בטח... ר'ע בלוי התנהג ככה, לא ממידות רעות, אלא מטעות מדרכי המאבק, וכל גדולי הדור והעסקנים עליהם דיבר והשמיץ היו סתם ציונימ'לעך, כופרים מודים בעבודה זרה, משתחוים לעגל הציוני... ברור.

אצלכם בכיתה א' לא לומדים לקרוא?

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ו' יוני 19, 2020 6:22 pm

בספר במשנתו של ר"ע הוא מספר בשם אביו של ר"א קצנלבוגן שא׳ פעם למישהו (לא זוכר על מה) - אתה חושב שר׳ יוסף חיים זוננפלד הוא הרב שלנו? אנחנו את התורה קיבלנו בסיני ורק בגלל שהוא חושב כמונו הוא הרב שלנו אבל אם הוא יעיז לומר אחרת מאיתנו אז הוא לא הרב שלנו
אם זה לא מראה על טיפשות אז זה רשעות
אני מחפש להבין איך יראת שמים מביאה לעיוות כזה (או טעות בדרכי המאבק)?

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ו' יוני 19, 2020 6:50 pm

אראל כתב:במחילה מכולכם
האשכול הזה גובל בבזיון תלמידי חכמים, ובסיפור אחר מטתו של...

הרשת רחבה עד מאוד, ומי שכואב לו בבטן, שיטנף במקום אחר

בבקשה מן המנהלים למחקו כליל

ייש"כ

הרב אראל

תוכל לענות לגופן של דברים??

יש כאן רשימה ארוכה מאד שעל כל אחד מהם בימינו היו מנדים אותו ומוציאים אותו מחוץ למחנה...

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ו' יוני 19, 2020 6:52 pm

כבר עשו לו את זה משני צידי המתרס (אם כי עם העדה הוא השלים לבסוף חלקית)

אראל

הודעהעל ידי אראל » ו' יוני 19, 2020 7:30 pm

מקדש מלך כתב:כמובן שידידנו הרב אראל כולל בקריאתו הנרגשת את כל פרסומי סאטמער למיניהם, שיפסיקו לכתוב כל שמץ גנות אודות הראי"ה קוק, ויגנזו את כל הספרים שכתבו בעניין (אם כתבו ולא חששו להנ"ל).

החושד בכשרים לוקה בגופו, קאי גם עליך
[רק אם כבר אכלת פת שחרית, תקרא שוב בישוב הדעת ובמרגוע מה שכתבתי, ובבקשה שתגיד אם נקטתי כאן איזה צד??]

ואדרבא, נראה כשתפתח אשכול בשאלה תמימה על שנת לידתו של ראי"ה, או אז אנסה לענות לך באותו שפה וסגנון .....
נערך לאחרונה על ידי אראל ב ו' יוני 19, 2020 8:37 pm, נערך 4 פעמים בסך הכל.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ו' יוני 19, 2020 7:32 pm

איש גבעות כתב:
ייש"כ

הרב אראל
יש כאן רשימה ארוכה מאד שעל כל אחד מהם בימינו היו מנדים אותו ומוציאים אותו מחוץ למחנה...

הפורום הזה נועד לכל לשון הרע ורכילות ופוליטיק על המתים ועל החיים??
אם התשובה כן, אז אני מעניק לך הצדק עד הסוף, אך שתסכים ליתן כאן במה גם לה'לשונות' שנאמרו מפי כמה גדולי ישראל או שכתבו על הראי"ה

מסכים או לא??

החברה הללו השתגעו ל"ע!!.. אחד פותח אשכול ושואל שאלה תמימה על שנת לידתו של רע"ב, ופתאום קפצו כל המבודדים ומשועממי קורונה מן החורים......., משהו לא מסודר פה, חושבני שהם זקוקים בדחיפות לביקור אצל רופא, או לבלוע כדורים ......, מה קרה שיצאתם מן הכלים??? וכי זה פעם הראשונה שנזכר שמו של ר' עמרם בפורום???

והמקום כאן להודות לכל החבירים ה'נורמליים', ששלחו לי באישי הסכמה ועידוד

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ו' יוני 19, 2020 9:53 pm

אין אני דובר של חלמישצור אבל כנראה מעיון בריש האשכול וכטבעי להכנס לשכבה קצת עמוק יותר של אנשים
אנחש לומר שלכתחלה עיקר כוונתו של חלמישצור היא לענות לאיש פלוני בציון היקף על ענין זה של שנת לידתו והיות שזה נידון בהרחבה במאמרו של קפלן ומתייחס אל רבי עמרם בלי תואר הרב כדרך של החוקר וכו'... נמשך חלמיש אחריו, בלי הודע, אף שאפשר יש בלבו... אבל כנראה לא הי' נוהג כן לולא שנמשך אחר קפלן בהביאו אותו... ובפרט כאן בפורום שכנראה רובא דמינכר אין דעתם נוחה בזה... ושוב כשבא לכלל טעות בא לכלל כעס וכתב מה שכתב...
והראי' שבמקומות אחרים בפורום שבדרך כתיבתי הי' לזה איזה נגיעה לתולדות הראי"ה במישרים ובעקיפין השיב והגיב חלמיש והעיר על דברי באיזון הראוי למקום הפורום... [עיין אשכול הרב האדום
ואשכול לתולדות הרבנות הירושלמית] וכנראה שכאן הי' יוצא מן הכלל ואל מלחמתו היא שב
שוב ראיתי שגם באשכול של הרב האדום, כשהוא מביא שרבי עמרם הי' מי שהפסיק דרשת של הרב האדום, כינוהו לרבי עמרם בלי תואר, ואפשר ששם מתייחס אל מעשה שעשה בימי נעוריו...
בתקוה להבנה... ולהרגעת הרוחות... וכבודו של הראויים לכבוד חכמים במקומם יונח... וכבוד חכמים ינחלו...

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ש' יוני 20, 2020 9:17 pm

אראל כתב:

החושד בכשרים לוקה בגופו, קאי גם עליך
[רק אם כבר אכלת פת שחרית, תקרא שוב בישוב הדעת ובמרגוע מה שכתבתי, ובבקשה שתגיד אם נקטתי כאן איזה צד??]

ואדרבא, נראה כשתפתח אשכול בשאלה תמימה על שנת לידתו של ראי"ה, או אז אנסה לענות לך באותו שפה וסגנון .....

לא חשדתי בך. רק ניסיתי להסביר שמה שנראה בעיני אחד כטינוף, יכול להיות שייראה בעיני אחר כמעשה חשוב של שמירה על כבוד רבו, או על יסודות הדת, או על יסודות ההשקפה הטהורה, וכו'.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ש' יוני 20, 2020 10:30 pm

בטוחני שגם ידידנו הרב חלמיש אינו מעוניין בפתיחת תיבות פנדורה ו'חיטוטי שכבי' על אנשים שהדיונים אודותיו מורכבים,
וממרחק השנים בודאי אין לנו אינדיקציה נכונה על מכלול מעשיהם.

מה גם שיש כאן איזה 'בעל חוב' שגובה בכל עת מן ה'קנאים' וכל מי שמייצג אותם, וכבוד זקינו הוא דורש,
כאילו דמו זועק מן האדמה, שעה שמוסדות כיכרות ורחובות גדולים מנציחים את שמו המפואר.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » א' יוני 21, 2020 8:14 am

אראל כתב:
איש גבעות כתב:
ייש"כ

הרב אראל

הפורום הזה נועד לכל לשון הרע ורכילות ופוליטיק על המתים ועל החיים??
אם התשובה כן, אז אני מעניק לך הצדק עד הסוף, אך שתסכים ליתן כאן במה גם לה'לשונות' שנאמרו מפי כמה גדולי ישראל או שכתבו על הראי"ה

מסכים או לא??

החברה הללו השתגעו ל"ע!!.. אחד פותח אשכול ושואל שאלה תמימה על שנת לידתו של רע"ב, ופתאום קפצו כל המבודדים ומשועממי קורונה מן החורים......., משהו לא מסודר פה, חושבני שהם זקוקים בדחיפות לביקור אצל רופא, או לבלוע כדורים ......, מה קרה שיצאתם מן הכלים??? וכי זה פעם הראשונה שנזכר שמו של ר' עמרם בפורום???

והמקום כאן להודות לכל החבירים ה'נורמליים', ששלחו לי באישי הסכמה ועידוד

הרב אראל

אם באמת "לטהר" את שמו של רבי עמרם רצונך, הצעד הכי פחות חכם הוא לנפנף כעת בטענה שאין מספרים אחר מיטתו של ת"ח.

זה ייראה מאד לא אמין אם ברגע בו הוטחו עובדות בפני חברי הפורום, הועלו טענות מעין אלו.

ענין נוסף: כל נסיון לקשר בין דיון על דמותו של רבי עמרם לראי"ה הוא חסר טעם.
רבי עמרם היה עסקן ציבורי שכפי הנראה עשה פעולות שהרגיזו עליו גם את רבני ודייני העדה החרדית.
הראי"ה לעומת זאת היה מגדולי הדור שרק רפי שכל מסוגלים לחשוד בטוהר כוונותיו.
גם אם ימצאו ביטויים חריפים מגדולי תורה אחרים אודותיו אין הדבר מוריד מערכו.
אין לנו הקטנים כיצד לדעת מי גדול ממי, הוא ממבקריו או מבקריו ממנו.
גם אם הדרך שנקט כלפי הציונות הוכחה בשגויה אין הדבר פוגם באישיותו הנעלה.
פעולותיו של רבי עמרם, לעומת זאת, מזכירות את קנאי דורנו המבזים את שמו של הגראי"ל זצוק"ל בטענה שכל כוונתו היתה להעביר בחורי ישראל לשמד הציוני.

מיני ומינך

הודעהעל ידי מיני ומינך » א' יוני 21, 2020 8:25 am

העליתי בעבר [אמנם בהקשר לחודש שמרבים בו שמחה]
דורות.png
דורות.png (31.12 KiB) נצפה 7266 פעמים

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » א' יוני 21, 2020 8:48 am

חלמישצור כתב:לפני כשנתיים כתבתי כאן לאחד מן החכמים החשובים
האינך מכיר את ההיסטוריה של בלוי?

מן הדיון המתעורר כאן למעלה מתברר שאכן, דברים שהיו ידועים בעבר לכל אדם, עובדות פשוטות סביב פועלו של בלוי כנגד רבנים, מוסדות התורה והרבנות, נשכחו ונעלמו. או שמא יש לומר: הועלמו. מכיוון שהדבר עולה שוב ושוב, אני מוצא לנכון לציין כאן רשימת מצאי עובדתית קצרה, קצרה מאוד, ליקוטי בתר ליקוטי כהלך הנמושות, מביזיון התורה ונושאיה, מחילול השם התקדימי והאדיר, מקירור האמבטי שאין לו קץ, שעמרם בלוי היה אחד ממוביליו.

וזה החילי, הראי"ה קוק. ...

ייש"כ גדול.
לא שהאיש המדובר היה אי פעם ממושאי הערצתי אבל לא ידעתי עד איזו שפלות הדברים מגיעים, ואם אכן נכון הדבר שדמותו עוברת לאחרונה רהביליטציה אז זה עצוב מאוד.
אם במקומות אחרים מצדיקים רשעים אז גם אנחנו צריכים לנהוג כך?

אראל

הודעהעל ידי אראל » א' יוני 21, 2020 8:50 am

האם אמת הדבר ששמעתי לספר על החזון איש שפעם הלך לבקר בכלא פושע אחד בשם עמרם בלוי שישב שם????

המדובר מאותו רבי עמרם נשוא האשכול, או מישהוא אחר???

אם המדובר מאותו האיש, אולי שתתן לי איזה הסבר, וכי החזון איש לא היה לו באמת מה לעשות יותר נחוץ בזמנו היקר כי אם לבקר פושעים כאלה???,
ואוסיף עוד להקשות, האיך הסתכל ר' עמרם בפני החזו"א????......

ואפשר, שכל הסיפור עם החזו"א בביקורו בכלא, לא קרה מעולם, ואינו כי אם איזה פרובקציה של קנאים מטורפים.....

כמדומה שהחזו"א אמר אז שבא לבקר את השבת...
נו, וכי מי שהחזו"א הטריח עצמו לבקרו בכלא באמרו שבא לבקר את השבת לא מגיע לו התואר הפשוט 'ר'?, תואר הנכתב בצד שמו של כל יהודי פשוט המניח תפילין בכל יום?????

מה כל הרעש???
האשכול הזה התחיל עם שאלה פשוטה על שנת לידתו של רע"ב, ובא האחר ומעיר בניחותא, שימחול להוסיף על שמו התואר ר'....., ממש געפעערליך.....

נניח שהצדק עמכם, ומי אני לדבר? הלא אני משתייך להסטמורים, האיראנער, הנטו"ק, משוגעים מטורפים קנאים וכל שום וחניכא דאית להו ....אקעי בסדר מסכים...,

אבל תרשו לי בבקשה לספר לכם עובדא קטנה שקרה בישיבת סאטמאר בברוקלין בעת שהגיע הבשורה שנפטר הרי"מ לוין, הי' כמה בחורים שהתחילו לשיר 'באבוד רשעים רנה' [בדיוק כמוכם כשמת ר' עמרם בלוי, שמסתמא ג"כ עשיתם ככה....], הקיצור, הסבא שלי שהי' מן המנהלים בישיבה נכנס להאדמו"ר מסאטמר זצ"ל וסיפר לפניו העובדא, האדמו"ר התרתח מאוד וחרה לו מאוד הדבר, ושאל בצער גדול, "'וכי אינם מבינים חילוק בין פושע ישראל לבין יהודי שהניח תפילין בכל יום".....
כמדומה שעדיין יש לכם ללמוד ממנו משהו.....

כעת אני רואה שהמנהלים העבירו את האשכול ממקומו לאספקלריא.....

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » א' יוני 21, 2020 11:05 am

א. לפני שבאים לדון על אישיותו של ר"ע בלוי צריך לזכור דבר אחד: הוא לא ישב על כסא משרדי בחדר ממוזג וכתב פשקוילים, לא הרויח מזה לא כבוד ולא משרות, אלא אדרבא הכניס עצמו לסבל גדול על השקפותיו [למשל ברוב העשור הראשון למדינה ישב בכלא, ידועים התיאורים על המכות הנוראות שהיה סופג, ועוד]. וכנראה כל כוונתו היתה לש"ש.
ב. אינני רואה פגם גדול בכל העובדות שהביאו עליו לעיל [למרות שכלל אינני מנטו"ק ואני מצביע בבחירות וכו']. וגם אם היה בהם איזה פגם, מכל מקום אלף שפיכות מים על אנשים מסויימים לא גרועות כהתעצלות אחת במחאה הראויה על כבוד שמים, בהצלת ילדי ישראל מחינוך חילוני, וכדו'.
ג. ברור שהגרי"ז העריכו מאד, וכן החזו"א שבא לבקרו, והקה"י שבא לבקרו [לאחר פטירת החזו"א], וכו'. [וידוע הספדו של הרב שך על האדמו"ר מסאטמר, שמן הסתם יש לו התבטאויות חריפות לא פחות מרע"ב].
וכך כותב הגר"ר גרוזובסקי (בעיות הזמן עמ' ס"ט)
לגבי ההתנהגות עם הנטורי קרתא, נראה שאסור לבזותם ולהשפילם או להתקוטט עמהם וכל שכן לשנאותם מהרבה טעמים: חדא מפני שהם בני ישראל מאמינים בני מאמינים בעיקר התורה, ועוד יותר שביניהם הרבה ת"ח שהננו חייבים בכבודם, ואין לדונם כבעלי מחלוקת שמותר לספר עליהם לשון הרע, כיון שהם סומכים על רבותיהם הראוים לחלוק על חבריהם וכל שכן על קטנים מהם. וכל שלא נמנו על מושב בי"ד אחד מותר לכל אחד להורות כדעתו (עיין מהרי"ט ח"א סימן מ"ח ובחו"מ סימן כ"ה וכנה"ג סימן ט"ו) ובשני בי"ד ל"ש לא תתגודדדו. ואדרבא הם בדמותם מילתא למילתא אומרים שביה"ד של האגודה חולקים על רבותיהם מדור העבר, אבל גם זה אינו נכון, כי דימויי מילתא למילתא נמי הוראה היא. ואע"פ שיש סוברים שמעשיהם גורמים הפסד לתורה, הרי גם זה אינו ברור ומיסתברא לאידך גיסא, אבל אפילו אם נדון אותם כעושים איסור אינם אלא מוטעים ולא בעיקרי האמונה.

וראה עוד במאמרו של ר"מ שנפלד ז"ל על ר"ע בלוי ור"מ בלוי
רמ שינפלד האמת תהא נעדרת.PDF
(907.41 KiB) הורד 192 פעמים

לעשות רצונך

הודעהעל ידי לעשות רצונך » א' יוני 21, 2020 11:52 am

שש ושמח כתב:א. לפני שבאים לדון על אישיותו של ר"ע בלוי צריך לזכור דבר אחד: הוא לא ישב על כסא משרדי בחדר ממוזג וכתב פשקוילים, לא הרויח מזה לא כבוד ולא משרות, אלא אדרבא הכניס עצמו לסבל גדול על השקפותיו [למשל ברוב העשור הראשון למדינה ישב בכלא, ידועים התיאורים על המכות הנוראות שהיה סופג, ועוד]. וכנראה כל כוונתו היתה לש"ש.
ב. אינני רואה פגם גדול בכל העובדות שהביאו עליו לעיל [למרות שכלל אינני מנטו"ק ואני מצביע בבחירות וכו']. וגם אם היה בהם איזה פגם, מכל מקום אלף שפיכות מים על אנשים מסויימים לא גרועות כהתעצלות אחת במחאה הראויה על כבוד שמים, בהצלת ילדי ישראל מחינוך חילוני, וכדו'.
ג. ברור שהגרי"ז העריכו מאד, וכן החזו"א שבא לבקרו, והקה"י שבא לבקרו [לאחר פטירת החזו"א], וכו'. [וידוע הספדו של הרב שך על האדמו"ר מסאטמר, שמן הסתם יש לו התבטאויות חריפות לא פחות מרע"ב].

וראה עוד במאמרו של ר"מ שנפלד ז"ל על ר"ע בלוי ור"מ בלוי
רמ שינפלד האמת תהא נעדרת.PDF

א. ברוב העשור הראשון למדינה ישב בכלא? - נשמח לדעת מקור (באמת, לא בציניות).
ב. לא כבוד ולא משרות? מבלי להיכנס על עצם אישיותו, נדבר רגע על אחרים. יש כאלו שלא צריכים כסף, יש כאלו שהכבוד שלהם זה שנלחמים בהם, יש כאלו שהכבוד שלהם הוא שהם מגיעים למקוה כולם אומרים 'הנה החסיד', יש כאלו שכל ההנאה להם מעולם הזה זה שיגידו עליהם שהם גרים בדירת 2 חדרים.
ג. אינך רואה פגם גדול וכו', אתה באמת ככה אוחז? האם אתה מצפה מצאצאיך למשל שישפכו מים (לא אלף פעמים, רק מאה פעמים) והעיקר שלא יכשלו בהתעצלות אחת במחאה? ובכלל למה זה קשור אחד לשני?

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » א' יוני 21, 2020 12:31 pm

א. משנתו של רבי עמרם עמ' 5 - 6
ב. יש הרבה מכל סוג. גם לומדי תורה בהתמדה יש שלא לשמה, וק"ו עסקנים חרדיים רבי פעלים ששומעים בקול גדולי ישראל אבל יושבים על משכורות שמנות וכבוד מגוחך. אבל בנידו"ד הרבה גדולים וצדיקים העידו שלא כך הוא המצב, וגם לי הקטן נראה כך.
ג. כן. עדיף אלף שפיכות מים לש"ש על אנשים שלא נוהגים כדין מאשר התעצלות אחת במחאה מחויבת.

איש פלוני
יצירת קשר:

הודעהעל ידי איש פלוני » א' יוני 21, 2020 1:13 pm

אני רוצה רק להעיר הערה קטנה.
האם מהיעב"ץ לא ניתן ללקט רשימה בסגנון? או האדמו"ר המנחת אלעזר?
מוסכם על כולם (למעט כמה קנאים קיצוניים) כי ר"ע טעה ברבים מפעולתיו, וגם מוסכם על רבים מאנשי הפורום (החרדים) כי הרב קוק טעה ברבים מפעולותיו.
למרות זאת אני אמשיך לכבד ולהעריץ את שני האנשים הללו. (מבלי להשוות בגדלות תורנית), כיון שמ"מ שניהם לשם שמים נתכוונו.
והמעוניין לערוך רשימות של פשעי ר"ע כמו המעונין ללקט את אמירות גדול"י על הגראי"ה, מבזבז את זמנו לריק.

ויש להביא כאן וארט נאה של הצל"ח.
לכאורה יש לתמוה דלמה קרא המלך שלמה לזה: 'תועבה' במה שמצדיק הרשע? הלא אמרו חכמינו ז"ל (אבות פ"א מ"ו): 'הוי דן את כל אדם לכף זכות'! ואם זה שמצדיק הרשע הוא מהפך בזכותו, לומר שאין כוונתו לרע, או שלא ידע כי עושה רעה, אדרבה היא מדה טובה! ולמה קרא לזה: 'תועבה'?

וכן במי שמרשיע את הצדיק, יש מקום לומר ששמע עליו מהולכי רכיל שאמרו על צדיק זה כי ברע הוא. ואם שזה לא עשה כהוגן על שהאמין לדברי הרוכל, מכל מקום אינו ראוי לומר לכנות לו בשם: 'תועבה', ויותר נאה לו לקראו בשם: 'פתי', כאמרו: 'פתי יאמין לכל דבר' (משלי יד, טו)!

אך כל זה הוא אם היה הכתוב מדבר בשני בני אדם, שאחד מצדיק רשע, ואחד מרשיע את הצדיק, על זה היה מקום לתמוה תמיהה הנ"ל. אבל אם אלו שתי מדות גרועות הם באדם אחד, שמצדיק את הרשע ומרשיע את הצדיק - לזה אין לו טענה והמלטה. דממה נפשך, אם דרכו לדון את כל אדם לכף זכות - אם כן למה זה מרשיע את הצדיק? ואם דרכו להאמין לכל דבר ואינו מהפך בזכות אדם - למה זה מצדיק את הרשע?

היוצא מזה מי ששתי מדות הרעות נצמדים יחדיו - זה בודאי תועבה הוא. ומעתה הן הן דברי שלמה המלך ע"ה: 'מצדיק רשע ומרשיע צדיק תועבת ד' גם שניהם', דהיינו אם שתי מדות אלה הם מצומדות יחדיו". (סנהדרין כו.)

ואף לענינו ר"ע הוא בחינת מרשיע צדיק, והגראי"ה בחינת מצדיק רשע, ושניהם כשרים וחביבים. (אמנם מי שלא מסוגל לכבד את ר"ע, אך את הרפורמים כן, הוא תועבת ה').

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » א' יוני 21, 2020 1:38 pm

א.
את הרפורמים ודאי שאין לכבד אך אפשר שחלקם בבחינת "תינוקות שנשבו", משא"כ רבי עמרם בלוי.
לי הדל אין ספק שבב"ד של מעלה יצדיקו יותר תינוק שנשבה שמידותיו מתוקנות והשגותיו הרוחניות דלות מאד, ממי ששנה הרבה אך ביזה תלמידי חכמים שלא לשם שמים.

ב.
יכול להיות שמה שאכתוב הוא לא לאמיתה של תורה אך זוהי תחושת הלב: יש מן הרפורמים שמידותיהם מתוקנות יותר מאשר הקנאים שחלקם, הקטן אמנם, מונעים ממידות מושחתות.
אפשר שלהלכה אין להתחשב בזה כלל, אך מ"מ זוהי תחושת הלב.

איש פלוני
יצירת קשר:

הודעהעל ידי איש פלוני » א' יוני 21, 2020 1:56 pm

איש גבעות, מנין לך שלר"ע עשה את מעשיו לא לשם שמים?
כלום זה רק מקרה שכאשר מזלזלים במלמד, (שכן הוא בדיוק בבחינת 'גם שניהם' שכתבתי לעיל - שונא חרדים ואוהב רפורמים) אתה נזעק לצאת לכבודו, ואילו בר"ע לגנותו? (אם מלמד היה נפגש אם רבה רפורמית בפרשבורג היו מנדים אותו).

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » א' יוני 21, 2020 2:02 pm

אינני יודע מה היו מניעיו של רבי עמרם בלוי, אך בניגוד לאחרים שנוטים לתת קרדיט לכל קנאי שכל מעשיו לשם שמים, אני נוטה להסתפק בדבר.
קצת קשה להבין איך אדם שיודע שגם רבני ודייני העדה החרדית מוציאים כתב נידוי כנגדו ממשיך לעשות מעשים שכאלו לשם שמים...

לצערנו הרב ממשיכו דרכו של רבי עמרם (קמב"ץ העדה החרדית ועוד), התגלו בסופו של דבר כאנשים קטנים רודפי פרסום וכבוד.

ואם כבר הזכרת את הרב מלמד.
לאחר שקראתי את דבריו אינני מלמד עליו זכות, למיטב הבנתי הוא תמים ונאיבי עד גיחוך, מסוג האנשים שנוטים להתבלבל בין אידאלים למציאות מרה וכואבת.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » א' יוני 21, 2020 2:22 pm

אראל כתב:האם אמת הדבר ששמעתי לספר על החזון איש שפעם הלך לבקר בכלא פושע אחד בשם עמרם בלוי שישב שם???? המדובר מאותו רבי עמרם נשוא האשכול, או מישהוא אחר??? אם המדובר מאותו האיש, אולי שתתן לי איזה הסבר, וכי החזון איש לא היה לו באמת מה לעשות יותר נחוץ בזמנו היקר כי אם לבקר פושעים כאלה???, ואוסיף עוד להקשות, האיך הסתכל ר' עמרם בפני החזו"א????...... ואפשר, שכל הסיפור עם החזו"א בביקורו בכלא, לא קרה מעולם, ואינו כי אם איזה פרובקציה של קנאים מטורפים..... כמדומה שהחזו"א אמר אז שבא לבקר את השבת . .
לעיל, לעשות רצונך כתב: . . גם החזון איש, שמועות עקשניות מתלמידים אומרים שכשהגיע לבקר אותו אמר בדיוק הפוך ממה שמייחסים לו,
דהיינו שלמרות שלא אחז מהדרך שנקט בלוי אבל "הוא (החזו"א) בא לבקר את השבת" ללא כל קשר למי שיושב.
אבל כשזה טוב אומרים שמעת מה החזון איש אמר עליו? 'שהוא השבת בעצמה'. פחחח . .

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » א' יוני 21, 2020 2:41 pm

איש גבעות כתב:קצת קשה להבין איך אדם שיודע שגם רבני ודייני העדה החרדית מוציאים כתב נידוי כנגדו ממשיך לעשות מעשים שכאלו לשם שמים...

לצערנו הרב ממשיכו דרכו של רבי עמרם (קמב"ץ העדה החרדית ועוד), התגלו בסופו של דבר כאנשים קטנים רודפי פרסום וכבוד.

הנידוי של העדה היה על אודות אשתו ולא קשור כלל לעניני קנאות [דרך אגב מעודי לא הבנתי מה הם רצו מהחיים שלו]

האמירה על "ממשיכי דרכו" משעשעת ביותר ואינה ראויה לתגובה.

אדון לבי במערב,
את דעת החזו"א אנחנו יודעים היטב ולא "שמועות עקשניות" של אינטרסנטים ילמדנו דעתו.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » א' יוני 21, 2020 2:46 pm

לא באתי אלא להעיר.

איש פלוני
יצירת קשר:

הודעהעל ידי איש פלוני » א' יוני 21, 2020 2:58 pm

איש גבעות כתב:אינני יודע מה היו מניעיו של רבי עמרם בלוי, אך בניגוד לאחרים שנוטים לתת קרדיט לכל קנאי שכל מעשיו לשם שמים, אני נוטה להסתפק בדבר.
קצת קשה להבין איך אדם שיודע שגם רבני ודייני העדה החרדית מוציאים כתב נידוי כנגדו ממשיך לעשות מעשים שכאלו לשם שמים...

ואם כבר הזכרת את הרב מלמד.
לאחר שקראתי את דבריו אינני מלמד עליו זכות, למיטב הבנתי הוא תמים ונאיבי עד גיחוך, מסוג האנשים שנוטים להתבלבל בין אידאלים למציאות מרה וכואבת.

הבעיה היא שלר"ע בלוי אתה צריך נוכחה שהוא פועל לש"ש ואילו למלמד את צריך ראיה שלא.

מצחיק להביא ראיה מהנידוי של העדה שהגיע בעקבות תככים פוליטיים (הנימוק היה שלאיש במעמדו לא רראוי להנשא לגיורת).

ואכמ"ל לפרט היכן נתגלו רבים ממשיכיהם של כל מיני אנשים גדולים.

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » א' יוני 21, 2020 3:46 pm

איש פלוני כתב:(הנימוק היה שלאיש במעמדו לא ראוי להנשא לגיורת).

מה הפירוש? גם אם נניח שזה לא ראוי, וכי אפשר לנדות מי שעושה דבר שמותר מן הדין?
[חוץ מזה, האם האיסור הוא רק על "איש במעמדו", מן הסתם לגבי אדם מנודה לא שייך טעם זה ...]

אראל

הודעהעל ידי אראל » א' יוני 21, 2020 3:55 pm

לבי במערב כתב:
אראל כתב:האם אמת הדבר ששמעתי לספר על החזון איש שפעם הלך לבקר בכלא פושע אחד בשם עמרם בלוי שישב שם???? המדובר מאותו רבי עמרם נשוא האשכול, או מישהוא אחר??? אם המדובר מאותו האיש, אולי שתתן לי איזה הסבר, וכי החזון איש לא היה לו באמת מה לעשות יותר נחוץ בזמנו היקר כי אם לבקר פושעים כאלה???, ואוסיף עוד להקשות, האיך הסתכל ר' עמרם בפני החזו"א????...... ואפשר, שכל הסיפור עם החזו"א בביקורו בכלא, לא קרה מעולם, ואינו כי אם איזה פרובקציה של קנאים מטורפים..... כמדומה שהחזו"א אמר אז שבא לבקר את השבת . .
לעיל, לעשות רצונך כתב: . . גם החזון איש, שמועות עקשניות מתלמידים אומרים שכשהגיע לבקר אותו אמר בדיוק הפוך ממה שמייחסים לו,
דהיינו שלמרות שלא אחז מהדרך שנקט בלוי אבל "הוא (החזו"א) בא לבקר את השבת" ללא כל קשר למי שיושב.
אבל כשזה טוב אומרים שמעת מה החזון איש אמר עליו? 'שהוא השבת בעצמה'. פחחח . .

נא נא
תעתיק לאשכול 'דעת החזו"א על הבחירות'...., וד"ל

ולעצם הדבר, מצינו בגמ' ביומא כעין אותו הבחינה, על ריש לקיש, "מאן דמשתעי בהדי ריש לקיש בשוקא יהבין ליה עיסקא בלא סהדי", עי"ש
והנמשל, אם החזו"א הטריח עצמו לבקרו בכלא, זאת אומרת משהו....

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » א' יוני 21, 2020 7:19 pm

כפי שהבהרתי כבר, איני נוקט עמדה לשום צד; לא באתי אלא להעיר.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » א' יוני 21, 2020 7:47 pm

לעשות רצונך כתב:בהלווייתו הבית ישראל מגור סגר את כל חלונות ביתו

וגילה טעמו מפני שדיבר נגד הגאון מטשבין

אראל

הודעהעל ידי אראל » א' יוני 21, 2020 8:29 pm

איש פלוני כתב:אני רוצה רק להעיר הערה קטנה.
האם מהיעב"ץ לא ניתן ללקט רשימה בסגנון? או האדמו"ר המנחת אלעזר?
מוסכם על כולם (למעט כמה קנאים קיצוניים) כי ר"ע טעה ברבים מפעולתיו, וגם מוסכם על רבים מאנשי הפורום (החרדים) כי הרב קוק טעה ברבים מפעולותיו.
למרות זאת אני אמשיך לכבד ולהעריץ את שני האנשים הללו. (מבלי להשוות בגדלות תורנית), כיון שמ"מ שניהם לשם שמים נתכוונו.
והמעוניין לערוך רשימות של פשעי ר"ע כמו המעונין ללקט את אמירות גדול"י על הגראי"ה, מבזבז את זמנו לריק.

ואף לענינו ר"ע הוא בחינת מרשיע צדיק, והגראי"ה בחינת מצדיק רשע, ושניהם כשרים וחביבים. (אמנם מי שלא מסוגל לכבד את ר"ע, אך את הרפורמים כן, הוא תועבת ה').

דברי חכם כדרבונות!!

מכון חכמי ליטא

הודעהעל ידי מכון חכמי ליטא » א' יוני 21, 2020 8:39 pm

חיים שאול כתב:כתבו פה שהוא הי' ת"ח, אני לא מכיר אותו אבל יש ממנו ד"ת? או שאם הוא קנאי אז הוא נהי' ת"ח?

יש למישהו תשובה לשאלה?

אראל

הודעהעל ידי אראל » א' יוני 21, 2020 8:44 pm

[אגב, יש ממנו ד"ת]

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » א' יוני 21, 2020 10:07 pm

מעשה ששמעתי מנכדו בעל המעשה:
בימים האחרונים לחייו שכב בבית החולים שערי-צדק, הנכד הגיע לבקרו ור' עמרם מגיש לו את השמיכה של בית החולים 'אני לא מעונין להשתמש בה נראה לי שיש בה שעטנז תבדוק אותה'. הנכד הקשה: מהיכי תיתי בית חולים דתי מנין לך וכו' אבל ר' עמרם התעקש. אחרי כמה ימים הסבא נפטר והוא שכח מהענין. בערב פסח אשתו מצאה חבילה עם שמיכה והתפלאה מה זה, הוא נזכר ולקח את השמיכה למעבד,ה והתברר שכל השמיכות של בית החולים נגועות בשעטנז.

מכון חכמי ליטא

הודעהעל ידי מכון חכמי ליטא » א' יוני 21, 2020 10:11 pm

אראל כתב:[אגב, יש ממנו ד"ת]

תוכל להעלות? על איזה מסכתות מדובר?

אראל

הודעהעל ידי אראל » א' יוני 21, 2020 10:18 pm

שומע ומשמיע כתב:מעשה ששמעתי מנכדו בעל המעשה:
בימים האחרונים לחייו שכב בבית החולים שערי-צדק, הנכד הגיע לבקרו ור' עמרם מגיש לו את השמיכה של בית החולים 'אני לא מעונין להשתמש בה נראה לי שיש בה שעטנז תבדוק אותה'. הנכד הקשה: מהיכי תיתי בית חולים דתי מנין לך וכו' אבל ר' עמרם התעקש. אחרי כמה ימים הסבא נפטר והוא שכח מהענין. בערב פסח אשתו מצאה חבילה עם שמיכה והתפלאה מה זה, הוא נזכר ולקח את השמיכה למעבד,ה והתברר שכל השמיכות של בית החולים נגועות בשעטנז.

הוא לא נגע בידיו במטבעות או שטרי כסף שהונפקו על ידי המדינה, סבי ז"ל שהתפלל עמו בקהל יראים, הי' כ'גבאי' שלו בענינים אלו....

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' יוני 22, 2020 2:46 pm

שש ושמח כתב:
איש פלוני כתב:(הנימוק היה שלאיש במעמדו לא ראוי להנשא לגיורת).

מה הפירוש? גם אם נניח שזה לא ראוי, וכי אפשר לנדות מי שעושה דבר שמותר מן הדין?
[חוץ מזה, האם האיסור הוא רק על "איש במעמדו", מן הסתם לגבי אדם מנודה לא שייך טעם זה ...]

אוקיי, צריך להסביר למי שלא מכיר...

הוא נשא אותה דוקא מתוך חומרא הלכתית ויראת שמים, מחמת שחשש שבעקבות איזה פציעה גופנית אסור לו לישא אשה הראויה לקהל.

מאידך הסיבה שהביד"ץ אסרו זאת עליו, מחמת שהחפשיים יעשו 'צימעס' משידוך זה, כאילו מחמת הקשר ביניהם, בעסקי פרשית יוסליה, הם הכירו זא"ז למטרת נישואין. [ואכן הם צדקו בחששם זה. וכפי שהדברים ידועים. וגם מפורסמים בספרו של איסר הראל].

ר' עמרם לא ראה לנכון להתחשב באיסור זה. ועזב אז את ירושלים, ודר בתקופה מסוימת בבני ברק.

אקווה שלא שגיתי בפרטים. כבר קשה לזכור מעשיות משנים עברו...

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 354 אורחים