מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אל הלקח ארון האלקים - מרן רה"י הגרמ"י ליפקוביץ זצוק"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
פנחסויפלל

Re: אל הלקח ארון האלקים - מרן רה"י הגרמ"י ליפקוביץ זצוק"ל

הודעהעל ידי פנחסויפלל » ו' יוני 19, 2020 3:09 pm

התפנתי להוסיף כמה נקודות.

כמה פעם הלכתי לביתו להתייעץ, גם בהיותי בישיבה וגם בשנים שהייתי בישיבה גדולה. וכל פעם היה לו, את כל הזמן שבעולם לשבת ולייעץ ולרדת לפרטי פרטים. ולעיתים היה פותח בעצמו את הדלת ומקבל בכזה מאור פנים, שעד היום האור הזה עומד מול עיני. אין בזה שום חידוש, ולבטח אלפים חשו את זה, אבל אני את חלקי אכתוב. [ויש להוסיף כאן, כמה 'אחז' מהישיבה גדולה פוניבז', ממש לאין שיעור].

זכורני שהיינו ילדים, והיינו יורדים מהישיבה במעלה ההר, ורואים את ביתו המט ליפול ואת הדלת שעשויה מגיבוב קרשים [כמדו' שבשנים האחרונות הוסיפו איזה חדרון לפני הדלת שהיתה תמיד], שאלתי את אחי הגדול שהלך עימי, מה הוא לא מפחד שיגנבו לו את כל מה שבבית, ענה לי: פשוט, אין מה!
ועל אף שהיה חי חיי פשטות ללא שום מותרות, ואפי' לא צל צילם של מותרות, היה מקפיד על עצמו שיהיה בהופעה מכובדת ונקיה. אולי מחמת שהיה חניך מובהק של סלבודקה. היו לו שתי 'כיפות רבניות', אחת שהלך עימה כל היום [אולי היתה לו אחרת גם לשבת], ואחת לעת התפילה, שהטלית והתפילין היו 'מועכים' אותה. [פעם אחת אבדה לו הכיפה הרגילה, ונאלץ לחבוש בשיעור את הכיפה של התפילה, והוא דאג להשוות לה מראה נאה].

כל שיחות המוסר שלו היו מיוסדות בעיקר על האור יהל וגם על האור יחזקאל. ופעם קנינו לו לחד"ש 'אור יהל' [כנראה לפני זה היה מביא מהבית, לצוך הכנת השיחה], מיד כשראה, נפנה אלינו ואמר 'דעו לכם, הוא הרבה' של כל בעלי המוסר'.

באלול היה מוסר שיחת מוסר נוספת במוצש"ק, ואז היו באים הרבה מהישיבה גדולה לשמוע. וא"א לשכוח איזה מעריב 'של אלול' היה אח"כ. [אני כתבתי את כל שיחותיו, ועשו מזה שימוש אח"כ בהדפסת השיחות, אולי עדיין לא הודפס כל אשר תח"י].

היה שומר על היא"צ גם של רבו המובהק ר"ש היימן [כפי שהוזכר לעיל] וגם את היא"צ של רא"ז [כמדו' שלמד אצלו קדשים עם קבוצת בחורים מחברון]. והיה עולה מפטיר שבת קודם וגם ניגש לעמוד ביא"צ. ואם לא היה בכוחו, היה שולח את אחד מנכדיו שלמדו בישיבה.

פעם אחת ר' ניסים זללה"ה חלה והיה מסוכן. ובאמצע השיעור עבר רמקול להתפלל עליו. עצר ר' מיכל יהודה את השיעור והתבטא על ר' ניסים בהפלגה גדולה שהוא ממש מגדולי הדור [והוסיף דברים, איני זוכר בדיוק מה]. כמדו' שר' ניסים היה תלמידו.

בשבת היה לומד בשיעור איזה תוספות על הנלמד, כמו קצות או אבן העוזר או משהו כזה. ואז לא היה דפוסים חדשים והכל היה ישן וקטן. לאבי היה איזה שו"ע לא מצוי שהיו מודפסים בו הנו"כ באותיות גדולות יותר, והייתי מביא לו את זה כדי שיהיה לו יתר קל. וזכיתי שהוא מאד נהנה מזה והודה לי.

[בשולי הדברים, נזכרתי כעת שפעם אחת שאל מישהו את הגראי"ל אחרי מנחה אם צריך לשים ציצית בצעיף. כמדו' שהוא ענה לו שא"צ. למחרת הגיע הגראי"ל, וכנף צעיפו גזור!!]

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ו' יוני 19, 2020 3:21 pm

.השוחט כתב:יב. בא' השיעורים במ"ב למדו הלכות דברים הבאים בתוך הסעודה.
במ"ב יוצא שעל לפתן מברכים ברכה ראשונה, כמו שיש באמת הרבה נוהגים.
הגרמי"ל נעצר כשקרא את זה, ואמר שזה פלא, כי מפורסם הנהגת הח"ח עצמו לא לברך על לפתן.
דומני שהוא אמר שאולי בספר הוא קבע כמו שעולה מן הפוסקים אבל נהג למעשה כמנהג אבותיו.
[בזכרוני שיש ענין כזה לגבי בציעת הפת בלחם משנה דשבת, אם לבצוע בליל שבת את הפת התחתונה, ואכ"מ].

עכ"פ נזדמן שלמחרת הוא נעדר משחרית. זה היה מאד נדיר.
הגראי"ל מסר את השיעור. זה היה באמצע הסעיף. הוא חזר שוב.
הגיע לאותו מ"ב, וגם הוא עצר בפליאה ואמר שהח"ח עצמו לא נהג כך...
דומני שהוא אמר שאולי בתקופה שכתב את המ"ב זה היה שלא מחמת הסעודה ואח"כ המציאות נשתנתה.
[אצ"ל שאין לסמוך כלל על סברות הלכתיות שבאות באמצע סיפורי זכרונות של זקנים בעלי זיכרון חלש...].

באות י"ב דומני שיש בזה בס' מאיר עיני ישראל שהח"ח חזר בו בענין זה.

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » ו' יוני 19, 2020 4:47 pm

אני גדלתי במחוזות אחרים, ובס"ד זכיתי להגיע להשתתף בשיעור במוצ"ש בחורף האחרון לחייו, עד שנפסק באדר עקב בריאותו. השיעור היה מצומצם ורוב המשתתפים היו בני משפחתו.
אכתוב כמה דברים שראיתי, שמעתי, הרגשתי
הרגשתי כאילו אני נכנס למקווה של קדושה ותמימות , חום ואהבת תורה.
במשך חודשים ארוכים לא התבטל אף שיעור ושעת ההתחלה והסיום היו כמעט מדויקות מ21:30 עד 22:50 . למדנו גמרא רש"י ותוס' כסדר. כאשר הרב בעצמו קורא את הגמרא ולעיתים מבקש מנכד שיחליף אותו בקריאת רש"י.כל נקודה קטנה שהתבררה בלימוד,גרמה לרב לשמחה עצומה שהיתה ניכרת על פניו והוא אף הביע זאת.ומדובר בהערות קטנטנות שהיה ניתן לחשוב שאין בהם כדי לגרום התפעלות לגדול שבגדולים ,אך לא כן.
הרב הקפיד מאוד שכל מה שנאמר יכתב ושוב,מדובר בהערות קטנות ולאו דוקא במערכות חדושים.. ופעמים רבות שאל את הנכד האחראי על כך-רשמת?. פעם העיר אחד הנינים על גירסה אחרת המופיעה בשולי הגמרא שבידיו והרב שיבחו בחום ואמר –ההערה שלך חשובה מאוד וגם שם היה מדובר בדבר פעוט. לפעמים דובר על משהו ואחד הנכדים חיפש בספרים היכן הוא מופיע הרב חיכה בסבלנות ,אך פעם העיר לאחר זמן-חבל על הזמן והיה הדבר לפלא איך זקן הקרוב גיל מאה מנתב את זמנו באחריות ובכובד ראש כאחד מצעירי הלומדים.
באחת הפעמים לאחר השעור ניגש אחד הנכדים להתברך מפי סבו לרגל לידת ביתו .לא היתה זו הנינה הראשונה ... אך מרגש היה לראות כיצד אחז בידו של נכדו ובמשך דקה ארוכה בירכו מעומק הלב בפירוט ובהרחבה והיה ניכר שהוא חושב על כל מילה כאילו היתה זאת תפילת נעילה וכל זאת מתוך חיבה מיוחדת במינה
פעמים רבות סיפר הרב דברים אודות עיר הולדתו וואלוזין ואודות אורחם ושיגם של גדולי ישראל ופעם העיר, אני לא מספר סתם סיפורים מדובר על דברים חשובים ולכן אני מרשה לעצמי לספרם תוך כדי לימוד.
אחד הסיפורים המיוחדים שאיני זוכר לפרטי פרטיו אך חשוב להזכירו, היה אודות סיפור שסיפר לו החזון איש על מעשה שהיה עם המהרי"ל דיסקין ובו אמר אמירה כלשהי על חשיבות מליחת הבשר כהלכתו .הרב לפי תומו אמר שעל סמך זה הורה אחרי שנים למנהל סמינר שהתיעץ איתו האם להמשיך ללמד את הבנות את הלכות מליחה שהפכו להיות פחות רלונטיות בבתים רבים ותשובתו היתה להמשיך וזאת מתוך הבנה שסוד ה' ליראיו ולא סתם סיפר לו החזו"א את הספור שבשעתו לא היה ברור לשם מה סופר.
עוד סיפר על הגרא"ז מלצר שלפני שיעורו בביתו לקבוצת תלמידים היה נכנס לחדר הספרים שבביתו ולא ידעו מה הוא עושה שם,עם הזמן התברר שהיה מתפלל שלא יפגע בטעות באף אחד ויתיחס באופן נכון לתלמידים.ופעם כשאחד התלמידים הסבירו דברי תוס' קשים שיבח אותו מאוד וחזר על השבחים גם בסופו של השעור ,ולמשמע סיפור זה היה ברור שלא רק אוצרות תורה קנה הרב ליפקוביץ מרבו זה אלא גם את היחס המיוחד לתלמידים שבנה נפשות רבות.
עוד כמה מהדברים שנאמרו אז-
הבן של ר' רפאל שפירא, בוולאזין, פעם שכח לשים כמות שמן מספיקה כדי ללמוד בליל שבת , והמעט המשיך לדלוק, כך סיפרה בתו / אשתו לאמי שהיתה מיודדת איתה, ז"א שגם היום יכולים להיות דברים כאלה [ כשלמדו- מי שאמר לשמן שידלק..]
מהגר"א יש מסורת שאפשר ללמוד שערי אורה, אני לומד זאת, ושאני מגיע לשמות הקדושים אני נרתע
כשיצאתי הבוקר לתפילה והיה לי קר, ראיתי את הציפורים שלהם לא קר- זה דבר פלאי השגחה, והיתה לי הרגשה גדולה מאוד של אמונה ובטחון
ענה תשובה למישהו ושאל- זה מקובל עליך?
אמר, כך אני מסביר אם יש למישהו הסבר אחר אדרבה
החזו"א אמר רבותינו המפרשים הם רש"י ותוס' ומהרש"א. אמר הרב,ודקדקתי שרש"י ותוס' אמר בנשימה אחת, ואז הפסיק מעט

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ו' יוני 19, 2020 5:27 pm

פנחסויפלל כתב:פעם אחת ר' ניסים זללה"ה חלה והיה מסוכן. ובאמצע השיעור עבר רמקול להתפלל עליו. עצר ר' מיכל יהודה את השיעור והתבטא על ר' ניסים בהפלגה גדולה שהוא ממש מגדולי הדור [והוסיף דברים, איני זוכר בדיוק מה]. כמדו' שר' ניסים היה תלמידו.

ר׳ נסים למד אצלו בתפארת ציון

.השוחט

הודעהעל ידי .השוחט » א' יוני 28, 2020 5:21 pm

.השוחט כתב:גם לי הקטן יש לא מעט זכרונות, הן משנות לימודיי בישי"ק, [יותר ענין של הווי מאשר דברי ערך], והן מהתייעצויות רבות כמחנך. ואינני זוכר אם כבר כתבתי כאן אודות זה.

טו. בזכרוני שכתבתי כבר במקום אחר אודות תגובת רבינו על סיפור של הגרח"ק,
בענין אברך שהחזו"א אמר לו לעשות למעשה כמו שיוצא לו מהסוגיא והראשונים, גם נגד פוסקים חשובים.
אבל איני יודע לחפש. אולי מישהו אחר ימצא ואעתיקנו לכאן.

עד כאן מה שצף לי לכבוד יום השנה תש"פ.

אף אחד לא נזכר ולא מצא. זה סיפור חשוב, רק שאני מתעצל לכותבו אם כבר כתבתיו. מנסה שוב לגרום לזכרנים שבכאן להיזכר ....

ויש לי עוד סיפור. מיד ארשמנו בלי נדר בס"ד.

.השוחט

הודעהעל ידי .השוחט » א' יוני 28, 2020 5:41 pm

קראתי את הדברים שכתבתי לעיל, ופתאום צף לי מתהום הנשייה עוד סיפור מתוק.

כא. יום אחד פגש מורינו הגרמי"ל את גיסי הגרחי"ש רה"י אצלינו, ואומר לו יש לי משהו חשוב לומר לך.
עברתי לילה אחד בערך בשעה 11 ברחוב ליד הישיבה שלכם וראיתי שהאורות בבית המדרש דולקים. חשבתי ששכחו לכבות, וזה נזק לכספי הציבור, ונכנסתי כדי לכבות...
ראיתי בחור אחד יושב לבדו בבית המדרש ולומד במתיקות.
ניגשתי והתיישבתי לידו ושאלתיו מה הוא לומד. ענה לי שהוא לומד ש"ס כבר כמה שנים. אבל אינו רוצה לפגוע בסדרי הישיבה, על כן הוא לומד את הש"ס רק בבין הסדרים.
התעניינתי אצלו על סדר לימודו, והוא אמר לי שהוא לומד בכל יום דף וחצי חדשים, וחוזר כמה וכמה פעמים על מה שכבר למד, לפי איזו תוכנית שסידר לעצמו.
שאלתיו כמה כבר הספיק. וענה לי שכבר למד כ-1500 דפי גמרא !
שאלתיו אם הוא זוכר ברמה שהוא יכול להיבחן. הוא ענה שמבחן קל הוא יכול מיד להיבחן. אם רוצים מבחן יותר עמוק, הוא צריך כמה ימים לחזור שוב במהירות.
אמרתי לו שכנראה הקב"ה מגדל כאן את אחד מגדולי הדור הבא, ולמרות שיש לו איזו הערה כללית להעיר, הוא לא רוצה להפריע להקב"ה בהצמחת הגדולים, ואת מה שיש לו לומר, הוא כבר יאמר לראש הישיבה.
כל זה כזכור, מספר הגרמי"ל לרה"י שלנו.
והוא ממשיך. מה שרציתי להעיר ואשמח אם תאמרו זאת לכל בני הישיבה בשמי, [אחרי שתספרו להם את הסיפור...] שאכן בנוגע לתלמיד הפרטי ההוא איני אומר דבר, אבל זה עורר אותי לומר באופן כללי, שחשוב מאד לכל בחור צעיר לבלות קצת זמן בבית, ולשוחח בעיקר עם האמא שתחי'. וכדאי בשביל זה ללכת מהישיבה מיד כשנגמר הסדר ולא להתעכב אפילו ללמוד, כדי להספיק בכל יום לדבר עם אמא לכל הפחות כחצי שעה. ואם היו יודעים כמה זה בריא לנפש ולכל ההתפתחות לא היו מוותרים על זה בשום אופן...
נערך לאחרונה על ידי .השוחט ב א' יוני 28, 2020 6:05 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » א' יוני 28, 2020 5:54 pm

ראשית יש"כ, שנית עם האמא דוקא?

.השוחט

הודעהעל ידי .השוחט » א' יוני 28, 2020 6:01 pm

בעיקר, כאמור. ולנבון לא יקשה לדעת שהכל לפי הענין.

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » א' יוני 28, 2020 6:14 pm

.השוחט כתב:טו. בזכרוני שכתבתי כבר במקום אחר אודות תגובת רבינו על סיפור של הגרח"ק,
בענין אברך שהחזו"א אמר לו לעשות למעשה כמו שיוצא לו מהסוגיא והראשונים, גם נגד פוסקים חשובים.
אבל איני יודע לחפש. אולי מישהו אחר ימצא ואעתיקנו לכאן.

אף אחד לא נזכר ולא מצא. זה סיפור חשוב, רק שאני מתעצל לכותבו אם כבר כתבתיו. מנסה שוב לגרום לזכרנים שבכאן להיזכר

viewtopic.php?f=19&t=47917&start=40#p579750
מרן רבינו הגר"נ קרליץ זצ"ל - חלק ד + קובץ מצורף להורדה

.השוחט כתב:אני מצרף כאן את כל הדברים שנכתבו לעיל מקובצים יחדיו.
ומכאן ואילך, ארשום כאן מדי פעם בלי נדר.
מ.
...
נא.
שמעתי מב"ג הגראי"ש שבכותבו את ספרו מנח"א על נדה, דן באיזו הלכה [אי גשר בשיניים לתקופה ארוכה הוי חציצה] ויצא לו להתיר והסכים לו רבינו, והביא זאת בספרו. א' המיוחד מתלמידי רבינו סבר שאין נכון לקבוע זאת בספר בשמו. הביאו לפני רבינו את הדברים הכתובים, ולאחר שעיין היטב בכל הסעיף ההוא עם ההערה שמסבירה באר היטב את מוצא הדברים, אמר שמחבר שמברר היטב דברים וכך יוצא לו, עליו להביא הכל ויכול לצרף גם בשמו. וסיים ואמר "אע"פ שאני עצמי לא הייתי קובע היתר זה בספרי".
[אולי זו הזדמנות להביא כאן דבר נורא בענין זה אע"פ שזה לא קשור לרבינו. בימי האבל על מו"ח הגרר"י וסרמן זצ"ל, נכנס הגרח"ק שליט"א לנחם, וסיפר שראה במו עיניו איך שהרב וסרמן שואל את החזו"א שלומד עכשיו נדה וכשמסכם לעצמו את הדינים העולים, יוצא לו לפעמים דלא כהנו"כ בשו"ע, איך יעשה למעשה. וענה לו החזו"א אם למדת היטב את הסוגיא והראשונים ועמלת עליה במתינות, תעשה לעצמך כמו שיצא לך. הגרח"ק שיבח את הנפטר באומרו שכמובן לא לכל אחד היה החזו"א אומר זאת.
לאחר שיצא הגרח"ק קם רב אחד שהיה נוכח שם ואמר בקול גדול שהוא חושב שכל מי ששמע את דברי הגר"ח צריך להיזהר מלספרו, מאחר שדעת לנבון יקל איזה מכשול יכול לצאת מזה.
לאחר רגע נכנס ובא מרן הגרמי"ל זצ"ל. רצו הנוכחים לראות איך הוא מתייחס לזה, וסיפרו לו את דברי הגרח"ק. הוא התהרהר לעצמו כמה רגעים, ואמר: אוי איך שזה מזכיר את הזמנים הגדולים בצילו של מרן החזו"א, הלוא זה כל כך החזון איש, למדת, עם ראשונים, חישבנת היטב, חשבת הרבה, אז תעשה כמו שיצא לך!. והוא משך כל מילה בנעימות ומתיקות מיוחדים בהתרפקות על זכרון החזו"א ודרכו.
אכן. בשולי הדברים יש לציין, שזה באמת לא מיועד לכל אחד שיחליט על עצמו שהוא ראוי לכך, וצריך לקבל על כך את הסכמת רבותיו].

.השוחט

הודעהעל ידי .השוחט » א' יוני 28, 2020 6:51 pm

יישר כח גדול !

חכם הרזים

הודעהעל ידי חכם הרזים » א' יוני 28, 2020 10:48 pm

הרב השוחט
והרב פנחסויפלל
יישר כח גדול
מתוק מדבש

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' יוני 04, 2021 5:47 pm

ביום ראשון - עשור להסתלקותו.
עשור שנים בלעדיו!!
אולי אוכל להוסיף עוד על הראשונות.

לבינתיים מצו"ב.
קבצים מצורפים
תורני שלח תשפא.pdf
(10.68 MiB) הורד 1495 פעמים

גם זו לטובה

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ב' יוני 07, 2021 1:31 am

נוטר הכרמים כתב:ביום ראשון - עשור להסתלקותו.
עשור שנים בלעדיו!!
אולי אוכל להוסיף עוד על הראשונות.

לבינתיים מצו"ב.

זכורני, כשלמדנו בחיידר הלכתי יחד עם חבר נוסף ובאמצע הדרך התחיל לרדת גשם, אמר לי חברי "בא ונלך לאט יותר, כך נקבל יותר שכר, הרי הולכים לחיידר". בזכרוני אצור אפילו היכן עמדנו  

?

פייביש אופטובסקי

הודעהעל ידי פייביש אופטובסקי » ב' ינואר 29, 2024 8:18 pm

אודה למי מן החברים דכאן אשר יודע לפרט אודות אמו של רבי יחיאל מיכל - מרת חיה לפקוביץ,
מי היו הוריה? מה שם נעוריה? למי היתה נשואה בתחילה? האם היו לה אחים ואחיות?
תודה רבה למי אשר יוכל להשיב.

ברשילא

הודעהעל ידי ברשילא » ג' ינואר 30, 2024 4:05 am

מתוך הספר ר' מיכל יהודה:
מרת חיה בת ר' משה וליבע לאוויט.
היו לה שלושה אחים ואחות - כולם נספו בשואה.
בעלה בזיו"ר: ר' נתן הלוי לובשיץ - נפטר בימי מלחמת העולם הראשונה. (מזיווג זה נולדו בן ובת שעלו ארצה).
בעלה בזיו"ש: ר' משה דוד ליפקוביץ - נפטר בתרצ"ב (מזיווג זה נולדו רמי"ל ובת נוספת - לימים אשת ר' שמואל הכהן רוזובסקי).
ושאר הפרטים על הנזכרים ופרטי פרטים נוספים - בספר הנ"ל.

פייביש אופטובסקי

הודעהעל ידי פייביש אופטובסקי » ג' ינואר 30, 2024 8:51 am

ברשילא כתב:מתוך הספר ר' מיכל יהודה:
בעלה בזיו"ר: ר' נתן הלוי לובשיץ - נפטר בימי מלחמת העולם הראשונה. (מזיווג זה נולדו בן ובת שעלו ארצה).
בעלה בזיו"ש: ר' משה דוד ליפקוביץ - נפטר בתרצ"ב (מזיווג זה נולדו רמי"ל ובת נוספת - לימים אשת ר' שמואל הכהן רוזובסקי).

תודה רבה! אבל יסלח נא לי בשנית,
האם מפורט שם מי האחות?

מטה עז

הודעהעל ידי מטה עז » ג' ינואר 30, 2024 10:13 am

בהלווית רב משה שמואל שפירא זצ"ל, הספיד הגרמ״י, וצעק בקולו העדין ״למה אנחנו לא מתעוררים, כי נסך ה אלקים תרדמה על הארץ…״ והיה נשמע שרצה להוסיף דברים בזה, אך קטעו אותו להודיע משהו חשוב, אודות דוחק וסכנה, וכך לא זכינו להמשך דבריו בזה.

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ג' ינואר 30, 2024 8:24 pm

יישר כח על ההקפצה כבר מזמן לא קראתי כאלו דברים מעניינים.

ברשילא

הודעהעל ידי ברשילא » ד' ינואר 31, 2024 12:27 am

פייביש אופטובסקי כתב:
ברשילא כתב:מתוך הספר ר' מיכל יהודה:

תודה רבה! אבל יסלח נא לי בשנית,
האם מפורט שם מי האחות?

אחים ואחות אם הגרמי"ל:
1. שלמה 2. נתנאל 3. ראובן - לאוויט. התגוררו בוולוזין. נהרגו בשואה. בן של נתנאל ניצל מהשואה.
האחות: גיטל התגוררה בראקוב (לא מצאתי שם משפחתה).

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 114 אורחים