מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מרן רבי דוד הלוי סולובייציק זצוק״ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
ליטוואק פון בודאפעסט

Re: מרן רבי דוד הלוי סולובייציק זצוק״ל

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' פברואר 03, 2021 3:51 pm

באמת זה וויכוח רדוד מאד, אבל אם כבר.
אתה מכניס פה חשבונות זרים למאד. הרא"י מדבר נגד הממסד, ואתה עוד מביא ראיה מזה שהממסד לא שולחת את בניו אליו!?
וכ"ה אצל האמריקאיים (אגב, אני הייתי אצל הרא"י עם בניו של הרא"י סורוצקין, ולהבחל"ח אחיו הרא"מ). הרב אליה שוויי היה איש ממסד בכל לשד עצמותיו, ולא אהד את התבטאיותיו של הרא"י. ולכן שלח אצל הרמ"ד. לא משום שרצה וחיפש את 'תורת בריסק בטהרתה'.

לי לא איכפת כלל 'תורת בריסק בטהרתה'. אם זה מתרץ את הקושיא, אשתמש בו. ואם לא, לא. אין לי עקרון בזה.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' פברואר 03, 2021 4:10 pm

באמת ויכוח רדוד מאד, ולא ברור למה מישהו חושב שהוא יגדיל את הגרמ"ד בכך שיקטין את הגרי"ד.

ולגוף הענין, אני יודע בידיעה ברורה שחלק מאלו שהוזכרו כאן שלמדו אצל הגרמ"ד, למדו שם מפני שלא התקבלו אצל הגרי"ד, ואין שום צורך לפרט שמותיהם מפני כבודם, וחלקם מפני שהוריהם שלחו אותם לגרמ"ד כדי לעזור לו בתחילת דרכו [וממילא כבר עוד בנים באו בעקבותיהם], וכפי שהיה אח"כ גם בעת שהגר"מ פתח את ישיבתו, וחלק מהם אחיהם למדו אצל הגרי"ד.

כמובן שהיו ששלחו אצל הגרמ"ד לכתחילה, וכמו כן היו שמטעמים פוליטיים [מוצדקים וחשובים לפי דרכם, לא באתי כלל לזלזל בשיקולים מעין אלו] לא היה נח להם לשלוח אצל הגרי"ד ועוד יותר אצל בנו אח"כ, וכך או כך כבודו הגדול של הגרמ"ד וכבוד תורתו במקומם מונח, אבל הניסיון הכל כך ילדותי ואווילי להציג כאילו רבים ממקורבי הגרי"ז ביכרו לשלוח אצל הגרמ"ד דייקא בגלל ביקורת תורנית על הגרי"ד, אין לה על מה שתסמוך, ומניעיה ככל הנראה זרים. והמבין יבין.
נערך לאחרונה על ידי יהושפט ב ד' פברואר 03, 2021 4:12 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ד' פברואר 03, 2021 4:37 pm

הערות בשולי הדיון על עיסוקו של הגר"ח בקבלה:

א. הצורך הנפשי לספר ולפאר גדולי ישראל שונים בעסק הפנימיות נעוץ כנראה בהבנה כי בכל זאת, לשלימות האדם הגדול בתורה דרושה יד בפנימיות התורה, כדי להשלים את ידיעותיו ודרכו בבתי בראי. ועל דרך דברי הגר"א הידועים בביאורו למשלי. (לטרולי הפורומים למיניהם אין תועלת או צורך להתייחס).

ב. כמדומני שגם בשם הגרי"ד מבוסטון מובאת שמועה על עיסוקו של הגר"ח בקבלה.

ג. לגוף דברי ר' שמואל אויערבאך: לומר כי הגר"ח "נודע" בהיותו מרא דרזין הוא לכאורה דבר שהחוש מכחישו. לאידך, האמירה כי משיטת לימודו של הגר"ח ניכר עיסוק בפנימיות התורה מתיישבת על הלב מאד! להבדיל מהחזו"א שגם אם יבוא אליהו בעצמו ויעיד כי היה בקיא בכתבי האר"י נצטרך לומר שהדברים לא השפיעו על דרכו בלימוד ש"ס ופוסקים. וד"ב.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' פברואר 03, 2021 5:14 pm

מי שלומד 'פנימיות התורה' טרם עתו המבואר לפסק הלכה בשו"ע ונושא כלים, יותר גרוע ממי שלא למד אותה מעולם, ופשוט.

כך שהעיסוק בפנימיות התורה אינו מורה שום דבר על האדם, זה יכול להיות טוב או רע. עד שאנו מכירים את דרגתו ב'מילא כריסו בש"ס ופוסקים.

ע"כ מן הראוי להתמקד בדברים שאנחנו יכולים לראות, ולא להתעסק בהזיות.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ד' פברואר 03, 2021 5:28 pm

תבא כתב:
הרואה כתב:אני מדבר על הרב אלישיב הרב שך ועוד שפתאום אחרי פטירתם צצו עליהם סיפורים כאלו.

על הגריש"א אמרו כבר בצעירותו שגדול בנסתר כמו בנגלה.
ואומרים שכתב כן סבו בעל הלשם זיע"א.

מנינו שמעתי שאמר לאביו שאמנם עסק בזה בצעירותו עם אביו, אבל ראה שזה לא מתאים לו ולא המשיך [לפחות בצורה יסודית].

סעדיה

הודעהעל ידי סעדיה » ד' פברואר 03, 2021 6:03 pm

בחזרה לנושא האשכול -

אם יש לאי מי תמליל של ההספדים הנישאים מידי ערב בישיבתו ובשאר מקומות, נא להעלותם לכאן, ושכמ"ה.

וכן אם יש למישהו אפשרות להעלות מספר דפים מהספר מאורי המועדים, נא להעלות את הקטעים הרשומים עליהם שהם מכת"י הגרמ"ד זללה"ה.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' פברואר 03, 2021 6:48 pm

סעדיה כתב:בחזרה לנושא האשכול -

אם יש לאי מי תמליל של ההספדים הנישאים מידי ערב בישיבתו ובשאר מקומות, נא להעלותם לכאן, ושכמ"ה.

וכן אם יש למישהו אפשרות להעלות מספר דפים מהספר מאורי המועדים, נא להעלות את הקטעים הרשומים עליהם שהם מכת"י הגרמ"ד זללה"ה.

הספר תח"י,
אבל רגע, אתה באמת רוצה שאעבור על כל הספר כולה להעלות כאן "כל" הקטעים?...
כמה אתה משלם לשעה?.....

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' פברואר 03, 2021 6:57 pm

אראל כתב:
סעדיה כתב:בחזרה לנושא האשכול -

הספר תח"י,
אבל רגע, אתה באמת רוצה שאעבור על כל הספר כולה להעלות כאן "כל" הקטעים?...
כמה אתה משלם לשעה?.....

viewtopic.php?t=42866#p565334
מילא שם עוד ביקשו ממך, והיה איזה מקום לנוסח... כאן איש לא קרא לך ולא הזכיר את שמך ומה לך נבהל...?!

אגב הספר הוא שני כרכים.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' פברואר 03, 2021 7:30 pm

איש_ספר כתב:https://forum.otzar.org/viewtopic.php?t=42866#p565334
כאן איש לא קרא לך ולא הזכיר את שמך ומה לך נבהל...?!...[/size]

וכי אני לא בכלל ה'מישהו' שהזכיר, למה אתה חושב שלא קרא אלי???
לא נבהלתי כלל, ובמילא אני עסוק מדי, ולא נראה שאטפל בזה להעלות כאן מה שדרש
האיש הזה רוצה שיעלו כאן ספר שרובו ככולו הוא מהגרימ"ד
הערתי לו ברמיזה, כעין לשה"כ הקשית לשאול (מלכים-ב ב י)

גיורא בשמי שמיא

הודעהעל ידי גיורא בשמי שמיא » ד' פברואר 03, 2021 7:50 pm

יהושפט כתב:
ולגוף הענין, אני יודע בידיעה ברורה שחלק מאלו שהוזכרו כאן שלמדו אצל הגרמ"ד, למדו שם מפני שלא התקבלו אצל הגרי"ד, ואין שום צורך לפרט שמותיהם מפני כבודם, וחלקם מפני שהוריהם שלחו אותם לגרמ"ד כדי לעזור לו בתחילת דרכו [וממילא כבר עוד בנים באו בעקבותיהם], וכפי שהיה אח"כ גם בעת שהגר"מ פתח את ישיבתו, וחלק מהם אחיהם למדו אצל הגרי"ד.

כמובן שהיו ששלחו אצל הגרמ"ד לכתחילה, וכמו כן היו שמטעמים פוליטיים [מוצדקים וחשובים לפי דרכם, לא באתי כלל לזלזל בשיקולים מעין אלו] לא היה נח להם לשלוח אצל הגרי"ד ועוד יותר אצל בנו אח"כ, וכך או כך כבודו הגדול של הגרמ"ד וכבוד תורתו במקומם מונח, אבל הניסיון הכל כך ילדותי ואווילי להציג כאילו רבים ממקורבי הגרי"ז ביכרו לשלוח אצל הגרמ"ד דייקא בגלל ביקורת תורנית על הגרי"ד, אין לה על מה שתסמוך, ומניעיה ככל הנראה זרים. והמבין יבין.

כפי הבנתי היה היסוס גדול אצל הגרי"ד וכן אצל בנו מ'לגנוב' תלמידים ממאן דהו, ומכש"כ מהגרמ"ד.

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ד' פברואר 03, 2021 8:09 pm

לשון א' מתלמידיו הגדולים. איני מבין מה כותבים פה הלא הרי"ד הוא הקים לו את הישיבה, ועוד הרבה דברים אינם מדוייקים, חבל ששולפים בלי לברר דברים מכ"ר.

דמשק

הודעהעל ידי דמשק » ד' פברואר 03, 2021 8:19 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:לשון א' מתלמידיו הגדולים. איני מבין מה כותבים פה הלא הרי"ד הוא הקים לו את הישיבה, ועוד הרבה דברים אינם מדוייקים, חבל ששולפים בלי לברר דברים מכ"ר.

למה אחד התלמידים לא כותב בעצמו?

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ד' פברואר 03, 2021 8:21 pm

ממש אשטרקע קשיא.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' פברואר 03, 2021 8:34 pm

גיורא בשמי שמיא כתב:כפי הבנתי היה היסוס גדול אצל הגרי"ד וכן אצל בנו מ'לגנוב' תלמידים ממאן דהו, ומכש"כ מהגרמ"ד.

אכן, אני יודע על בני תלמידי הגרמ"ד והגר"מ שהגרא"י סירב לקבלם, ואף שכנע אותם ללכת ללמוד היכן שאביהם למד, אם כי במקרים אחרים אחרי לחצים קיבל בנים של תלמידי הגרמ"ד

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' פברואר 03, 2021 9:34 pm

ההודעות האחרונות הוסרו. הודעות דומות להן יוסרו גם הן. נא לכבד את האשכול.

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » ד' פברואר 03, 2021 9:40 pm

2.PNG
2.PNG (447.01 KiB) נצפה 8124 פעמים

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ד' פברואר 03, 2021 9:48 pm

גביר כתב:
מבקש חכמה כתב:בעניין אחר.
שמעתי היום מחבר שראה את הגרמ״ד זצ״ל בהספדים שנערכו לבן דודו הגרי״ד מבוסטון בבית הכנסת ישורון יושב מתחילת ההספדים ועד סופם. כחמש שעות.
גם כאשר חתנו של הגרי״ד, הרא״ל ונכדי הגרי״ד האריכו בדברים.

היה קשר חזק בינו לענף זה של המשפחה? האם התייחס גם להגותו של בן דודו או למחקריו של בנו ר' חיים?
[חשיבות הקשרים המשפחתיים בבית בריסק ידועה, לא ייפלא כלל אם היו כאלה למרות חילוקי הדעות]

וראה כאן:
http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... %9F#p56717

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' פברואר 03, 2021 11:27 pm

הבאר ההיא כתב:
נוטר הכרמים כתב:אשת הגרי"ז היתה נצר למשפחת אויערבאך (ממשפ' האמרי בינה). והגרי"ז חיפש קרובים,
ונשלח רמז להגרש"ז להגיע. לאבי היה קשה מאוד הדבר. הוא פחד ונתיירא מהמפגש עם הגרי"ז עד שיגיעו לנושא של 'אויערבאך'...
ולא איסתייעא מילתא, ולאחר מכן כבר לא היה נעים..

סליחה שאני נטפל לפרטים הטפלים.
עד היום חשבתי שלא ידוע בכלל על קשר בין שתי משפחות אוירבך של האמרי בינה ושל הגרחי"ל.
כמה דורות אחורה נמצא הקשר הזה שזה עוד נחשב אצל הגרי"ז ?

אין קשר בין משפחת אויערבאך של מרן הגרש''ז זצוק''ל, צאצאי הרה''ק רא''ד מחמלניק, ובין משפחת אויערבאך של ה''אמרי בינה'' וה''דברי משפט'' זצוק''ל.
עכ''פ, לא ידוע על שום קשר שכזה.
אבל אם כך סיפר הג''ר מרדכי שליט''א בשם אביו, צ''ל שמרן הגרי''ז זי''ע לא ידע זאת או רצה לברר זאת.

מה שכן קצת תמוה הוא שדווקא היו בירושלים אויערבאך אחרים צאצאיו הישירים של ה''אמרי בינה'', הג''ר יצחק אויערבאך זצ''ל בנו של ה''אורח נאמן'', ואם כבר, היו צריכים לזמן אותו בפני הגרי''ז זי''ע.
נערך לאחרונה על ידי פרנקל תאומים ב ה' פברואר 04, 2021 12:10 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

מכון חכמי ליטא

הודעהעל ידי מכון חכמי ליטא » ד' פברואר 03, 2021 11:30 pm

פרנקל תאומים כתב:מה שכן קצת תמוה הוא שדווקא היו בירושלים אויערבאך אחרים צאצאיו הישירים של ה''אמרי בינה'', הג''ר יצחק אויערבאך זצ''ל בנו של ה''אורח נאמן'', ואם כבר, היו צריכים לזמן אותו בפני הגרי''ז זי''ע.

לא היה מאנשי המזרחי?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' פברואר 03, 2021 11:36 pm

גיזונטע קאפ כתב:
נוטר הכרמים כתב:כמה הערות והוספות.
כשהגרי"ז עלה לארץ, עוד לא ידעו מה עלה בגורל חלק המשפחה שנותר בניכר. הגרי"ז היה במצב של שברון ועצבון רוח.
בתחילה סברו שזה מחמת נקיפות מצפון או משהו כזה. בסוף התברר שזה היה מחמת דאגה רוחנית. כשנודע שנעקד"ה, נרגע.
עד כדי כך.

עד היום זה לא ידוע

אומרים שמרן הגרי''ז זי''ע כל ימיו חרד שמא נשארו צאצאיו אצל הקומיניסטים.

בבניין של הוריי התגוררו פעם עולים מ''חבר העמים'' ששם משפחתם היה ''סולובייצ'יג''.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' פברואר 03, 2021 11:44 pm

מכון חכמי ליטא כתב:
פרנקל תאומים כתב:מה שכן קצת תמוה הוא שדווקא היו בירושלים אויערבאך אחרים צאצאיו הישירים של ה''אמרי בינה'', הג''ר יצחק אויערבאך זצ''ל בנו של ה''אורח נאמן'', ואם כבר, היו צריכים לזמן אותו בפני הגרי''ז זי''ע.

לא היה מאנשי המזרחי?

ה''אורח נאמן'' היה ''המזרחי'', אני לא יודע האם גם בנו השתייך אליהם, בכל אופן הוא היה ר''מ ב''עץ חיים'' והמו''צ של שכונת רוחמה.
וגם האבא ה''אורח נאמן'', אם היית רואה תמונה שלו לא הייית מעלה בדעתך שהוא לא היה ''הישוב הישן'' קלאסי..

וגם הגרחי''ל אויערבאך השתייך לכאו' ל''המזרחי''. כך שבנקודה הזאת וודאי לא היתה מונחת הנפק''מ..

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' פברואר 03, 2021 11:53 pm

פרנקל תאומים כתב:
הבאר ההיא כתב:
נוטר הכרמים כתב:אשת הגרי"ז היתה נצר למשפחת אויערבאך (ממשפ' האמרי בינה). והגרי"ז חיפש קרובים,
ונשלח רמז להגרש"ז להגיע. לאבי היה קשה מאוד הדבר. הוא פחד ונתיירא מהמפגש עם הגרי"ז עד שיגיעו לנושא של 'אויערבאך'...
ולא איסתייעא מילתא, ולאחר מכן כבר לא היה נעים..

סליחה שאני נטפל לפרטים הטפלים.
עד היום חשבתי שלא ידוע בכלל על קשר בין שתי משפחות אוירבך של האמרי בינה ושל הגרחי"ל.
כמה דורות אחורה נמצא הקשר הזה שזה עוד נחשב אצל הגרי"ז ?

אין קשר בין משפחת אויערבאך של מרן הגרש''ז זצוק''ל, צאצאי הרה''ק רא''ד מחמלניק, ובין משפחת אויערבאך של ה''אמרי בינה'' וה''דברי משפט'' זצוק''ל.
עכ''פ, לא ידוע על שום קשר שכזה.
אבל אם אכן כך סיפר הג''ר מרדכי שליט''א בשם אביו, צ''ל שמרן הגרי''ז זי''ע לא ידע זאת או רצה לברר זאת.

מה שכן קצת תמוה הוא שדווקא היו בירושלים אויערבאך אחרים צאצאיו הישירים של ה''אמרי בינה'', הג''ר יצחק אויערבאך זצ''ל בנו של ה''אורח נאמן'', ואם כבר, היו צריכים לזמן אותו בפני הגרי''ז זי''ע.

כל זה ידוע ומפורסם, כנראה שלהגרי"ז זה לא היה כ"כ ברור.
הטלת הספק באמינות הציטוט אינה מוסיפה 'כבוד וידידות".

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' פברואר 04, 2021 12:00 am

נוטר הכרמים כתב:הספד ממרן פוסק הדור ראב"ד ירושלים הגר"מ שטרנבוך שליט"א
לפני מיטתו של גיסו מרן ראש ישיבת בריסק הגרמ"ד הלוי סאלאוויצ'יק זצוק"ל
.....
מנהל מלחמת ה'
הוא עמד כחומה להתריע על פרצות הדור. לא התפעל מאחרים רק האמת נר לרגליו, ולחם מלחמת ה' כאברהם אבינו שנאמר עליו (בראשית י"ד י"ג) "אברהם העברי" ואמרו חז"ל (ב"ר מ"ב ח) למה נקרא שמו אברהם העברי ש"כל העולם כולו מעבר אחד והוא מעבר אחד", וכך גם הוא לא התפעל ועמד ללחום את מלחמת ה' בצד אחד ולא חשש להשמיע דעת תורה.
כשמת משה רבנו מה אמר עליו הקב"ה, "מי יקום לי עם מרעים מי יתייצב לי עם פועלי און" (גמ' סוטה י"ג ע"ב), והיום ג"כ השכינה הקדושה בוכה ואומרת מי יקום לי עם מרעים מי יתייצב לי עם פועלי אוון.
הוא ראה מה שאחרים לא רואים, והיה מזהיר כדרך שהזהירו אבותיו שכל כוונת הקמת המדינה הוא כדי ללחום נגד הדת, ולומר כוחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה.
עד יומו האחרון שהיה יכול עוד ערך מלחמת ה'. מכתבו הציבורי האחרון כתב עוד פחות משנה, כאשר שמע על כוונת חלק מאגודת ישראל בארה"ב להצטרף להסתדרות הציונית ולהשתתף בבחירות לקונגרס הציוני, וכבר לא היה לו כוח אבל ביקש להשתתף במכתב להשמיע דעת תורה כנגד הפירצה.
זכורני שלאחר שנפטר מרן הגרי"ז זצ"ל, הספידו הגאון רבי זלמן סורוצקין זצ"ל (אב"ד לוצק) והביא מה שפירשו חז"ל (פר' וילך אות ד') את הפסוק (שמות כ"ה, ט"ז) "ונתת אל הארון את העדות אשר אתן אליך", שאע"פ שהלוחות היו מונחות במקום מוסתר מעיני כל רואה בתוך קדשי הקדשים, מ"מ בעצם קיומם הם שימשו כעדות על אמיתת התורה, ומשום שעצם הדבר שכלל ישראל ידעו שיש תורה המונחת בארון בקדשי הקדשים, זה לבד גרם שלא יוכלו לזייף את התורה ולכתוב ספר תורה עם שינויים, שהרי כל אחד שהיה רוצה לזייף ידע שהוא מוכחש מהתורה הנמצאת בתוך קדשי הקדשים - ששמורה שם כצורתה במקום שאין שם מגע יד אדם, וקרא הרב סורוצקין זצ"ל את הדברים הללו על מרן הגרי"ז זצ"ל שימש לכל עם ישראל כ"עדות" על אמיתת התורה, כי אע"פ שלא היה דרכו להתערב בגלוי בכל ענייני ציבור, מ"מ בעצם קיומו הוא שמר על התורה שלא תשתנה, שכן כולם פחדו וידעו שאם יהיה איזה זיוף או שינוי בדרך התורה המסורה, הוא יילחם כארי ויזעק ולא יניח לשום שינוי, ונמצא שעצם מציאותו בפנים בתוך ביתו, גרמה לשמירת התורה, עכ"ד.
ואת הדברים הללו יש לקרוא על גיסי הגאון ר' דוד זצ"ל, שהרי כל העולם כולו פחדו ורעדו מר' דוד שייצא נגדם למלחמה, ומנע דרך זה הרבה גזירות.
אוי, רועה ישראל איננו, מי ינהל את הצאן.

יש למישהו מושג על מה הגר''מ שטרנבוך שליט''א מדבר?
האמנם הגרמ''ד זצ''ל היה כזה ''לוחם מלחמות ה''' (במובן הציבורי כמובן) כפי שהוא מתאר אותו?
"כל העולם פחדו רעדו מר' דוד שייצא נגדם למלחמה, ומנע דרך זה הרבה גזירות"??? אזוי?

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ה' פברואר 04, 2021 12:02 am

פרנקל תאומים כתב:אומרים שמרן הגרי''ז זי''ע כל ימיו חרד שמא נשארו צאצאיו אצל הקומיניסטים.

יותר גרוע, הוא חשש שהם במנזרים, זו הייתה הדרך היחידה של ילדים להינצל אז

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' פברואר 04, 2021 12:08 am

אגב, הזכרת את גיסו, יבלחט''א הג''ר יעקב שיף, חתנו הצעיר של הגרי''ז זי''ע.
אפשר להרחיב קצת אודותיו? בציבור הוא לא כ''כ מוכר. מי האיש? מי היו הוריו ומשפחתו? היכן שימש בקודש?

פולסברג

הודעהעל ידי פולסברג » ה' פברואר 04, 2021 12:51 am

ר' יענקל שיף - בנו של בעה''ב אוהד תורה מר הארי שיף, היה גדול תלמידי ר' אהרן קוטלר בשעתו ופארה של ישיבת לייקוואוד. כמדו' שבמשך השנים הי''ל כולל קטן, לבניו ולמקורביו.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ה' פברואר 04, 2021 12:53 am

ובכן כמה נקודות על כל האמור:

א. הגאון רבי יענקל שיף, אולי הגאון העצום, הוא תלמיד של רבי אהרן קוטלר [סבא שלי סיפר לי שתלו בו תקוות גדולות ונצורות להיות ראש ישיבה בסגנון של ר' אהרן, והיתה איזו 'קפידא' (לא יודע בדיוק מצד מי) על שהבריסקר'ס 'חטפו' אותו.

ב. בני הגרי"ז, כבר נתברר שאינם רשומים בגטו וממילא מוכרח שלא היו שם.
השמועה מספרת על אדם מבוגר (בסגנון של כובע קש) שהופיע בישיבת בריסק (בשעת העליה הגדולה מרוסיה) וטען לקרבת משפחה. המשך השמועה מספרת שכיבדוהו במתת יד כספית על מנת שלא יופיע שוב לעולם ועד... אני לא מבין מה יש להתבייש בזה, רבי חיים קנייבסקי קירב מאד בידידות קרוב משפחה שעלה מרוסיה ולומד בלב לאחים.

ג. המלחמות של רבי דוד, היו גם היו. אפשר לדון ולהתווכח בדין תועלת-נחיצותם-מטרתם (לפי העיני בשר שלנו), אבל היו. בעיני ראיתי ארגון די ספונטני של עצרת מחאה שהתארגנה מהיום להיום (ע"י קנאים המקורבים אליו, ולטענתם היה זה בהוראתו) בדבר 'גיוס בנות'. מודעות רמקולים והמון גדול.

ד. עוד מילה על פנימיות התורה. שמעתי מאחד מנכדי הגרי"ז שאמר, 'נראה לך שסבא שלי הגרי"ז לא למד את הספר של סבא שלו - הנפש החיים? נראה לך שהוא למד אותו בלי להבין היטב גם את כל ההגהות?
וכל מילה מיותרת.
אלא מה? לא ראו את זה? אפשר להיות בטוחים שכשהגרי"ז רצה להסתיר משהו הוא עשה את זה כמו שצריך (העדות שהבאתי מר' דוד, היא מבני הבית).

ולעצם הענין, ברור כשמש שמי שלומד קדשים בהחבא לא יבין בזה יותר מידי. והוא הדין לתורת הנסתר. פשיטא.
אלא מה, יש מגדולי ליטא שלמדו בזה לפי עניינם, יש ב'טעימה' ויש בסעודה הראויה להתכבד.
כבר בארחות רבינו כתוב בשם הסטייפלר שאם החזו"א ראה לכתוב בתחילת העץ חיים דף של ראשי תבות זה סימן שרק עבר עליו (אם כי יש לומר שזה היה נצרך לו רק בתחילת לימודו).

ה. בצעירותי אמרו שהוצעה לר' דוד משרת גאב"ד ירושלים, אלא שסירב (בתירוץ שאינו רוצה) ללבוש את הכתונת פסים הירושלמית. מישהו שמע מזה?

ו. זכיתי להיות עמו פעם בחופה. החופה היתה גבוהה הרבה מהקרקע, ומרוחקת קימעא מהקהל. הגרמ"ד ביקש שיעלו עשרה אנשים להיות על החופה בעצמה [לא תפסתי אם זה בגלל שהוא רצה שעשרה ישמעו את הברכות, כי כמובן לא היה רמקול, או מפני שהחופה היא רשות נפרדת והעומדים למטה אינם מצטרפים].
שמחתי לקיים את בקשתו שאעשן סיגריה כדי שיהיה אפר לראש החתן [למרות שאיני מורגל בכך].

ז. ואנקדוטה לסיום. טפשית. איני יודע מפני מה אני כותבה.
בלמדי בישיבת חברון, יום אחד ניגש אלי אחד מתלמידיו (שהוזכר למעלה) ומראה לי מעטפה עבת כרס מלאה בתמונות של צדיקי מרוקו, גאונים ומקובלים.
על המעטפה היה כתוב 'לכבוד רבי דוד סולובייציק' (לא זוכר את הנוסח המדויק), ומאחורה התנוסס שם השולח. הכתובת היתה בגבעת מרדכי, כמדו' ברחוב שח"ל.
אותו תלמיד, גאון אחד שליט"א (שידע על לימודי בגבעת מרדכי), שאלני אם אני מכיר את השולח.
השבתי בחיוב.
את שמו איני זוכר. אך היה זה אדם מבוגר עוטה בגדי לבן ומצנפת מרוקאית (מקובל?) שהיה מגיע בכל לילה לישיבת חברון בשעות הקטנות, ועוסק בתורה מתוך ספרים עתיקים מצהיבים מיושן. את שמו שכחתי, אך כינויו היה 'באבא-תותה' (ימחלו נא, אך זה היה שמו בפי הבחורים. אם יש בזה משום מכנה שם לחבירו הריני מבטל כל דברי כחרס הנשבר).
בקיצור, באבא תותה שיגר לרבי דוד סדרת מכתבים בהם הוא ביקש שיתפלל עליו, וצירף לו תמונות של צדיקי משפחתו וצדיקי מרוקו וכו' (היה שם גם תמונה של הרב הראשי רש"מ עמאר. אולי גם דמי פדיונות היו שם).
רבי דוד (כמו שמתאים לו) לא השליך את זה לאשפה, אלא שמר את כל המכתבים, קבצם, וביקש לשלחם חזרה אל השולח.
כשהבאתי לו את המעטפה, הוא ביקש ממני למסור לר"ד שעליו לשמש את רבי ניסים מויאל. פגשתי אותו אחרי כמה ימים, חשבתי לומר לו את זה (ולו כדי לשמחו...) אך מסביב היה קהל גדול והתביישתי למסור את השליחות... אולי הם פגשו בשמים...

סעדיה

הודעהעל ידי סעדיה » ה' פברואר 04, 2021 12:56 am

אראל כתב:
איש_ספר כתב:https://forum.otzar.org/viewtopic.php?t=42866#p565334
כאן איש לא קרא לך ולא הזכיר את שמך ומה לך נבהל...?!...[/size]

וכי אני לא בכלל ה'מישהו' שהזכיר, למה אתה חושב שלא קרא אלי???
לא נבהלתי כלל, ובמילא אני עסוק מדי, ולא נראה שאטפל בזה להעלות כאן מה שדרש
האיש הזה רוצה שיעלו כאן ספר שרובו ככולו הוא מהגרימ"ד
הערתי לו ברמיזה, כעין לשה"כ הקשית לשאול (מלכים-ב ב י)

'האיש הזה' ביקש ממי שיכול להעלות את הקטעים שהם מכת" הגרמ"ד ולא רבים המה. מה גם שיש מהם שנדפסו גם במועדים וזמנים וכבר העלם לפה 'האיש הזה'. ונשאר רק קטעים בודדים שהעלותם מתבקשת, להגדיל תורה ולהאדירה.
המעלם יבורך ושכמ"ה.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ה' פברואר 04, 2021 1:08 am

קול מהיכל.PDF
(1.01 MiB) הורד 376 פעמים

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ה' פברואר 04, 2021 1:20 am

איש_ספר כתב:השיעורים היומיים הארוכים, בהם התעכב על כל שורה ושורה וכל דיבור ודיבור, היו שיעור גדול גם ביראת שמים ואהבת תורה, לא היה שייך לייחס למגיד השיעור שום רצון להתפאר בחידושים או במערכות בנויות לתלפיות ואפי' לא חיפוש אחרי גישמאק בלימוד. (בזכרוני שכשלמדו מנחות סוגיא של זיקה בלחמים וכבשי עצרת, ראיתי שיש בית הלוי נפלא על הסוגיא, היה ברור לי שבשיעור הוא יזכיר את הדברים, אבל הוא לא הזכיר בכלל, כנראה לא תאם את השיטה, ולא היה לו שום עניין להשתעשע בחידושים של הזיידע בשיעור). התחושה הכללית הייתה שלומדים כי זה רצון הבורא, וכלשון הרמב"ם בהל' תשובה 'אלא עושה אמת מפני שהיא אמת'.

https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f ... =40#p59473

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ה' פברואר 04, 2021 1:31 am

לענין כתב:ובכן כמה נקודות על כל האמור:

א. הגאון רבי יענקל שיף, אולי הגאון העצום, הוא תלמיד של רבי אהרן קוטלר [סבא שלי סיפר לי שתלו בו תקוות גדולות ונצורות להיות ראש ישיבה בסגנון של ר' אהרן, והיתה איזו 'קפידא' (לא יודע בדיוק מצד מי) על שהבריסקר'ס 'חטפו' אותו.

ב. בני הגרי"ז, כבר נתברר שאינם רשומים בגטו וממילא מוכרח שלא היו שם.
השמועה מספרת על אדם מבוגר (בסגנון של כובע קש) שהופיע בישיבת בריסק (בשעת העליה הגדולה מרוסיה) וטען לקרבת משפחה. המשך השמועה מספרת שכיבדוהו במתת יד כספית על מנת שלא יופיע שוב לעולם ועד... אני לא מבין מה יש להתבייש בזה, רבי חיים קנייבסקי קירב מאד בידידות קרוב משפחה שעלה מרוסיה ולומד בלב לאחים.

ד. עוד מילה על פנימיות התורה. שמעתי מאחד מנכדי הגרי"ז שאמר, 'נראה לך שסבא שלי הגרי"ז לא למד את הספר של סבא שלו - הנפש החיים? נראה לך שהוא למד אותו בלי להבין היטב גם את כל ההגהות?
וכל מילה מיותרת.
אלא מה? לא ראו את זה? אפשר להיות בטוחים שכשהגרי"ז רצה להסתיר משהו הוא עשה את זה כמו שצריך (העדות שהבאתי מר' דוד, היא מבני הבית).

ולעצם הענין, ברור כשמש שמי שלומד קדשים בהחבא לא יבין בזה יותר מידי. והוא הדין לתורת הנסתר. פשיטא.
אלא מה, יש מגדולי ליטא שלמדו בזה לפי עניינם, יש ב'טעימה' ויש בסעודה הראויה להתכבד.
כבר בארחות רבינו כתוב בשם הסטייפלר שאם החזו"א ראה לכתוב בתחילת העץ חיים דף של ראשי תבות זה סימן שרק עבר עליו (אם כי יש לומר שזה היה נצרך לו רק בתחילת לימודו).

א. לגבי ר' יעקב שיף יש תיאור מעניין עליו בחיבור הבדיוני 'יומנו של ברוך זמיר'. אולי לא נותן מידע אבל כנראה קצת משקף את ההלוך ילך של האישיות.

ב. לגבי קרובי משפחה שעלו מרוסיה שמעתי פעם שר' מיכל פינשטיין זצ"ל נטל עליהם אחריות בנוגע לכמה עניינים של קירוב ליהדות. אינני יודע אם השמועה מוסמכת.

ד. לגבי 'לא יבין בזה יותר מדי' - הבית הלוי כמדומה עסק בפנימיות בצורה ידועה, וא"כ לר' חיים היה בהחלט 'רבי' ללמוד ממנו את יסודות עסק זה. ואין ספק שבגאונותו הקדושה יכל להשיג לא מעט על בסיס יסודות שכאלו. אם אכן היה הדבר.

איקטורין

הודעהעל ידי איקטורין » ה' פברואר 04, 2021 2:20 am

צופה_ומביט כתב:
לפי פשוטו כתב:מהפורום השכן
הגרמ"ד בפורים
https://drive.google.com/file/d/1WNzfDR ... sp=sharing
הגרמ"ד באפיית מצות
https://drive.google.com/file/d/1NcryQV ... sp=sharing

בסרטון מפורים הוא מכסה בכף ידו את ראשו [מעל הכיפה] עבור ב' כיסויים בעת אמירת ברכה / שם ה'. הנהגה שראיתי עד היום רק אצל חסידים. מעניין.

תורה היא וללמוד אני צריך.
בסוף סרטון הפורים, רואים את הגרמ"ד בהבדלה
א. בעמידה
ב. אחיזת הכוס
ג. בשמים?
ד. הנחת הכוס בזמן ברכת הנר
ה. שתייה בעמידה
מעניין מאוד שישנם דברים דלא כמ"ב!

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ה' פברואר 04, 2021 3:15 am

א. לגבי לימוד קבלה בבית בריסק, אין לי עסק בנסתרות ואיני יודע דבר, אולם ידוע שהבית הלוי עסק בקבלה, ויש גם היום מנכדי הבית הלוי שיש להם דרך בקבלה המקובלת מהבית הלוי, הגר"ח מוולוז'ין והגר"א.

ב. הגאון רבי אהרן קוטלר זצ"ל הגיע לארה"ק בסוף ימיו של הגרי"ז מבריסק עם קבוצה מבחירי תלמידיו (באותו זמן היה המדובר על המכתב של הגרי"ז אודות הבחירות). בביקורו הציג הגר"א קוטלר את תלמידו רבי יעקב שיף בפני הגרי"ז, אחרי פטירתו אמר הגרא"מ שך זצ"ל לבני הגרי"ז שהציע לאביהם את רבי יעקב לבתו הצעירה, הבנים שאלוהו, ומה אמר האבא, אמר להם הרב שך שהוא התבטא "נו נו" על ההצעה, הרב שך עמל לשכנע אותם שכוונת הגרי"ז היתה להסכים להצעה, ואכן יצא השידוך לפועל.
(ומכאן יצאה הבדיחה הידועה שבבית בריסק אומרים בסגירת שידוך "נו נו", כאות והסכמה על גמר השידוך).
בבית בריסק מקובל שמשפחת שיף מחמירים בחומרות יחודיות, אף יותר משאר בני המשפחה.

ג. לגבי משפחת אויערבאך, בספר "שומרי משמרת הקודש" לתולדות משפחת אויערבאך מאשכנז מאת הרב נתן רפאל אויערבאך הוא סבור שכל משפחת אויערבאך - בגרמניה ובמזרח אירופה - מקורם במשפחה אחת.

ד. הגרי"ז לא היה מברך על הבשמים (היו שסברו משום שהיה תתרן), וכנראה גם בנו הגרמ"ד המשיך במנהג.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' פברואר 04, 2021 4:47 am

מחולת המחנים כתב:ד. הגרי"ז לא היה מברך על הבשמים (היו שסברו משום שהיה תתרן), וכנראה גם בנו הגרמ"ד המשיך במנהג.
וכבר נכב"ב שכנראה כך הי' - בד"כ - מנהג אחב"י שבארץ־מוצאם.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ה' פברואר 04, 2021 7:49 am

איקטורין כתב:
צופה_ומביט כתב:
לפי פשוטו כתב:מהפורום השכן
הגרמ"ד בפורים
https://drive.google.com/file/d/1WNzfDR ... sp=sharing
הגרמ"ד באפיית מצות
https://drive.google.com/file/d/1NcryQV ... sp=sharing

בסרטון מפורים הוא מכסה בכף ידו את ראשו [מעל הכיפה] עבור ב' כיסויים בעת אמירת ברכה / שם ה'. הנהגה שראיתי עד היום רק אצל חסידים. מעניין.

תורה היא וללמוד אני צריך.
בסוף סרטון הפורים, רואים את הגרמ"ד בהבדלה
א. בעמידה
ב. אחיזת הכוס
ג. בשמים?
ד. הנחת הכוס בזמן ברכת הנר
ה. שתייה בעמידה
מעניין מאוד שישנם דברים דלא כמ"ב!

א. מסתמא הבדיל רק לעצמו ובזה יש לעמוד
ד. ראה בגיליונות האוצר האחרונים

גביר

הודעהעל ידי גביר » ה' פברואר 04, 2021 8:10 am

פרנקל תאומים כתב:
גיזונטע קאפ כתב:
נוטר הכרמים כתב:כמה הערות והוספות.
כשהגרי"ז עלה לארץ, עוד לא ידעו מה עלה בגורל חלק המשפחה שנותר בניכר. הגרי"ז היה במצב של שברון ועצבון רוח.
בתחילה סברו שזה מחמת נקיפות מצפון או משהו כזה. בסוף התברר שזה היה מחמת דאגה רוחנית. כשנודע שנעקד"ה, נרגע.
עד כדי כך.

עד היום זה לא ידוע

אומרים שמרן הגרי''ז זי''ע כל ימיו חרד שמא נשארו צאצאיו אצל הקומיניסטים.

בבניין של הוריי התגוררו פעם עולים מ''חבר העמים'' ששם משפחתם היה ''סולובייצ'יג''.

גם פה ישנם כאלה ומודעים להיותם ממשפחת רבנים ידועה.

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ה' פברואר 04, 2021 9:43 am

לענין כתב:השמועה מספרת על אדם מבוגר (בסגנון של כובע קש) שהופיע בישיבת בריסק (בשעת העליה הגדולה מרוסיה) וטען לקרבת משפחה. המשך השמועה מספרת שכיבדוהו במתת יד כספית על מנת שלא יופיע שוב לעולם ועד... אני לא מבין מה יש להתבייש בזה, רבי חיים קנייבסקי קירב מאד בידידות קרוב משפחה שעלה מרוסיה ולומד בלב לאחים.

[/size]

הסיפור הזה מופרך, ידוע כמה חרדו בבריסק על ענין המשפחה, וכמה קרבו את בר אילן, ובפרט מי שיודע את חרדתם של משפחת הגרי"ז לענייני עבירה, האם לא יצילו את ש"ב, הם ראו את הגרי"ז נאכל מהסיפור הזה, האם לא ינסו להחזיר אותו? הם שאבא שלהם היה כל חייהם?
בפרט שאדם מבוגר שבא בעליה הגדולה אמור להיות בן של הגרי"ז שהיה ילד במלחמה, האם הם לא יקרבו את אח שלהם?
אולי היה זה איזה צאצא של הבית הלוי,

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ה' פברואר 04, 2021 10:42 am

לפי מה ששמעתי לא היה להם קשר כמעט עם אחותו הצעירה של ר' חיים (שכחתי את שמה, היתה צעירה מר' חיים ב30 שנה) ועם עוד חלקים מהמשפחה.
לגבי לימוד קבלה שמעתי מכמה מבני המשפחה (מנכדי הגרי"ד ושיף) שר' חיים כבר לא למד קבלה, וכל שכן הגרי"ז.
כמדומני שכשנפטר הבית הלוי ר' חיים היה בן פחות מארבעים, ואולי עוד תכנן ללמוד מאביו ולא הגיע לזה.

יגל

הודעהעל ידי יגל » ה' פברואר 04, 2021 10:57 am

נשמע דבר תימה, הקשר בין האויערבאכים (אם קיים בכלל. auerbach זה שם של כמה מקומות בגרמניה) הוא בערך כמו הקשר בין כל צאצאי רש"י בימינו.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ה' פברואר 04, 2021 11:02 am

הרואה כתב:לפי מה ששמעתי לא היה להם קשר כמעט עם אחותו הצעירה של ר' חיים (שכחתי את שמה, היתה צעירה מר' חיים ב30 שנה) ועם עוד חלקים מהמשפחה.
לגבי לימוד קבלה שמעתי מכמה מבני המשפחה (מנכדי הגרי"ד ושיף) שר' חיים כבר לא למד קבלה, וכל שכן הגרי"ז.
כמדומני שכשנפטר הבית הלוי ר' חיים היה בן פחות מארבעים, ואולי עוד תכנן ללמוד מאביו ולא הגיע לזה.

אחותו הצעירה של ר' חיים היא הרבנית (אשת רש"י) יפה מתל אביב, היה להם עמה קשר מצויין, ונכדיה גם למדו אצל הגרי"ד.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 126 אורחים