מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

שמות ע"ש "דגים" בג'רבה

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
שם מלא: הק' ראובן חיים קליין
יצירת קשר:

שמות ע"ש "דגים" בג'רבה

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ד' אפריל 28, 2021 10:17 pm

שמעתי שיש מנהג עתיק אצל יהודי ג'רבה שנותנים שמות לכהנים שהם שמות על שם "דגים", כמו חויתא שהוא לשון דג בערבית וכדו'. איך אני יכול למצוא רשימה של שמות כאלו ופתרון השמות לאיזה דג הם מקבילים?

תא חזי

Re: שמות ע"ש "דגים" בג'רבה

הודעהעל ידי תא חזי » ד' אפריל 28, 2021 10:27 pm

ר_חיים_הקטן כתב:שמעתי שיש מנהג עתיק אצל יהודי ג'רבה שנותנים שמות לכהנים שהם שמות על שם "דגים", כמו חויתא שהוא לשון דג בערבית וכדו'. איך אני יכול למצוא רשימה של שמות כאלו ופתרון השמות לאיזה דג הם מקבילים?

אני לא מכיר את כולם, אבל כמה:
חויתה = דג סתם (או חתאתו, בעיקר אצל יוצאי לוב, ובכמה וכמה דברים יש מנהגים זהים אצל יוצאי לוב וג'רבה, מפאת הסמיכות)
בוגיד = כמדומני שזה סוג של דג קטן, שמוכרים אותו בג'רבא כאשר עשרה ממנו מושחלים על חוט מתכת (יש תמונה בספר אחרון הגאונים בתוניסיה), והיינו 'מחרוזת של דגים' המוזכרת בב"מ
שלבייה (שם אשה)
וזיפה (זה גם כינוי ליוסף, כמעין 'אשר אנשיל')
מְנִנִי או מְנָאנִי (בס' גם אני אודך (תשובות הרב דדון, פרשת וירא עמ' נח) פירש שהוא קרוב ללשון 'נון' בארמית, ואיני יודע מנין לו) (לפעמים משתלב עם שם העברי - מנחם)
כמוס (לפעמים משתלב עם שם העברי - עמוס)
קארוץ (קארוס) - סוג דג משובח ושמן

שורש העניין, הוא בעיקר נגד יצר הרע, אבל גם בפשטות - מסורת בידי יושבי ג'רבא שלהרבה משפחות כהונה יש יחוס קדום מאוד, ומאידך הישראלים מיוחסים לשבט זבולון שהוא 'לחוף ימים ישכון' ועסקו בדיג.

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
שם מלא: הק' ראובן חיים קליין
יצירת קשר:

Re: שמות ע"ש "דגים" בג'רבה

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ד' אפריל 28, 2021 11:32 pm

מה עם השמות סבירסה (לנקבות) ומגוץ (לזכרים). גם להם יש משמעות שקשורים לדגים?

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 163 אורחים