מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רבי אליעזר עוזר זצ"ל ראש ישיבת לומז'ה בפ"ת

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
בן ירושלים

רבי אליעזר עוזר זצ"ל ראש ישיבת לומז'ה בפ"ת

הודעהעל ידי בן ירושלים » א' יולי 04, 2021 11:48 pm

רבי אליעזר עוזר זצ"ל. בעל החיוך הלבבי התמידי.
הזכרונות עולים.
משחר ילדותנו היינו חבורת ילדים מסתובבים סביב לומז'ה, נכנסים למשרד ועוזרים לרב עוזר ולמזכיר הרב פרנקרייך בסחיבת הספרים "בנתיבות ים". תמיד זה היה מלווה בהבעת תודה מצידו.
בזכרוני שלפני שנים רבות אמי תחי' עבדה כפקידה בעיריית פ"ת. יום אחד נכנס למשרד הרב עוזר לסדר איזה חוב (מים), אך שלחו אותו מפקיד לפקיד עד שהגיע לאחת המנהלות. כנראה שום דבר לא עזר ואז כנראה דבר בטון יותר תקיף. המנהלת ברוב חשיבות אמרה לו "אתה יודע עם מי אתה מדבר? למדתי כך וכך שנים ויש לי תואר מהנדס". הרב עוזר השיב על אתר : אני כבר לומד למעלה מארבעים שנה ועדיין אני מרגיש שאני לא יודע הרבה. כמה שיש לי ללמוד כדי לדעת משהו..."
הרב עוזר היה בקיא גדול בתולדות גדולי ישראל והעולם הישיבתי. וגם היה "מספר" נפלא. בהמשך אשתדל לעלות דברים ששמעתי ממנו במהלך השנים.

יונת אלם

Re: רבי אליעזר עוזר זצ"ל ראש ישיבת לומז'ה בפ"ת

הודעהעל ידי יונת אלם » ב' יולי 05, 2021 9:56 pm

ציבור איכותי גדול השתתף בהלווית הגר"א עוזר זצ"ל. גם ההספדים שנאמרו שם היו עם טעם זקנים. דברו על הדרגות הגבוהות ועל רוח הישיבות שנשא עמו וניסה להעביר לדורנו אנו רבי אליעזר זצ"ל.
הוא באמת היה 'מבקש' גדול למוסר. בני פ"ת הורגלו שבכל שיחה מוסרית שנמסרה בעיר, גם אם המדובר במישהו שצעיר ממנו בשלושים שנה, הוא היה מגיע מוקדם ומתיישב לשמוע כתלמיד! הוא אהב מאד לשמוע גם אם זה לא היה הסגנון אותו קיבל מרבותיו. פעם שח לי, אבלחט"א, כי בשנים האחרונות מי שיכול להשפיע במוסר הוא הגה"צ רבי מתתיהו סלומון שליט"א ד' ישלח דברו וירפאהו, ובכל פעם שרבי מתתיהו מגיע לארץ הוא הולך אחריו לב"ב ולירושלים לשמוע את שיחותיו.
הגרי"י בורודיאנסקי שליט"א דיבר בהספדו שהם ניהלו את הישיבה ביחד (בתקופה בה ניסו להקים את לומז'ה מחדש) ולמרות ששניהם באו מבתי מדרשות אחרים ומחינוך שונה, אהבה ואחווה שררה ביניהם.
ובאמת הגאון המנוח זצ"ל מאד הקפיד על 'סדר מוסר' בכולל הגדול שלו ומסר שיחות מוסר בקביעות, וגם דאג שנים רבות לתחזוקו של 'בית המוסר' הצנוע השוכן בירכתי הישיבה. היה לו ולעוד כמה ת"ח מהדור הקודם שהסתופפו בצל לומז'ה קביעות שם מדי יום רביעי ללימוד מוסר ולתפילת ערבית בהשתפכות הלב. מפעם בפעם הביאו לשם למסור שיחות בעלי מוסר שונים.
יש עוד הרבה מה לספר בשבח האי גברא רבא שלא החזיק טיבותא לנפשיה בכלל. חבל על דאבדין.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' יולי 05, 2021 11:02 pm

אספר משהו קטן מהיכרותי עמו.

היה זה לפני כשלושים שנה. אנכי ילד חיידר.
החיידר היה מתחיל רק ביום השני של ראש חודש אלול,
ולכן הצטרפנו אני ואחיי לאבי לפ"ת.
אחרי כמה שעות על הספסלים של 'אור ישראל', נדדנו ל'לומזא' הסמוכה באותם ימים.
היו לנו כמה קושיות בדפי הגמ' ששקדנו על הכנתם לקראת ההתחלה למחרת.
"התלבשנו" על ה'הדרת פנים' הכי מרשימה באזור, זה היה ר' לייזר עוזר.
הוא ישב אתנו בסבלנות במשך זמן רב, באורך רוח, בספר פנים יפות ומאירות,
כחברותא ממש, עד תום כל הקושיות.

יהי זכרו ברוך.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ב' יולי 05, 2021 11:21 pm

סיפר לי שבהיותו תלמיד ישיבת חברון רצה מאד להיכנס לרב מבריסק. הוא הכין עצמו היטיב עם קושיה או וורט והגיע ל"רב".
הרב נתן בו עיניו ושאלו : "נו"
ר' ליזר סיפר שנכנס בו אימה ופחד ממבטו של הרב והוא היה כמשותק ולא הוציא מילה מהפה . אחרי שניות ארוכות הרב חזר לתלמודו והוא ר' ליזר יצא בבושת פנים. יותר לא העיז לגשת ל"רב" לדבר עמו בלימוד.

התלבט פעם על אברך מצוין שלא למד מוסר האם להשאירו בכולל.

כאיש תנועת המוסר שיתף אותי בהתלבטות על אברך מיוחד שלא שמר על הזמנים, ולמד בעיקר בלילות בישיבה עד השעות הקטנות של הלילה. המושגים שבהם השתמש בהתלבטות היו : טובת הישיבה, מחייב כלפי אחרים, רפיון, סדרי הישיבה וכיו"ב. ומנגד : בן עליה וכו'

אמר לי על אביו ר' משה לייב שהחזו"א אמר שאצלו לומדים איך ללמוד ישרות ( נדמה לי שלכן שלח את אחיינו מרן הגרח"ק ללומז'ה)

היה למשפחת עוזר קשר מיוחד לר' אריה לוין.זה התחיל בבן שמחה ז"ל שהיה באצ"ל ונעצר ע"י האנגלים , ולאחר מכן נהרג במלחמת השחרור בפיצוץ. היו כמה סיפורי מופת שסיפר על הקשר ביניהם (וגם שלח לי מכתב), בעיקר על החלום שבו שמחה ז"ל בא בחלום לר' אריה ובו ביקש שישתתף בחתונת אחותו. הלא המה כתובים בספר "דרך אבות".

סיפר שרבי אריה בא ללומז'ה להספיד את רבי דב זוכובסקי זצ"ל (אבי ר' נתן). לאחר מכן הציע לו ר' אליעזר שיסור לביתו לטעום משהו ולשתות, אך ר' אריה סרב בתוקף בטענה שיש קבלה בידו שאחרי הספד לא להעכב בשום מקום ולחזור מיד הביתה (לדאבוני לא זוכר בשם מי)

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ב' יולי 05, 2021 11:28 pm

מאיר שמחה עוזר נהרג בפיצוץ לפני מלחמת השחרור.

מיוזיק

הודעהעל ידי מיוזיק » ג' יולי 06, 2021 3:45 pm

- כשהיה יוצא מתפילת שחרית בלומז'א לכיון הבית
היה מאוד נהנה לראות את ילדי ה'חיידר' באים בבוקר ומקדים שלום לזאטוטים.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ד' יולי 07, 2021 12:07 am

אני כבר לא זאטוט אבל כל פעם כשהגעתי לפ"ת וסרתי לישיבה קיבלני בכזאת שמחה כאילו רק ציפה לבואי.
פעם פגשתיו מחכה לאוטובוס ביציאה מירושלים. סיפר שהיה בניחום אבלים בהר נוף. הוא שהה שם כ3 שעות כי האבלים בקשו לשמוע עוד ועוד על אביהם ז"ל שהיה ידיד נעוריו. והוא נענה להם ברצון.

סיפר לי שהיה לעיתים מוסר שיחות לבוגרי כיתה ח בחידר ליד ביתו. הנושאים היו מרוממים מכבשונה של תנועת המוסר (לטעמי היה זה קצת מעל רמתם של תלמידים בגיל הזה בימינו, אבל לפעמים התועלת רבה ולו שיבינו שיש למה לשאוף).
פעם סיפר בחיוך שבעבר כשהגיע לארה"ב זכה לכבוד גדול כראש ישיבת לומז'ה, והיום מקבל כבוד כדוד של הג"ר אריאב עוזר (ר"י איתרי).

מיוזיק

הודעהעל ידי מיוזיק » ד' יולי 07, 2021 12:28 am

אנקדוטה - פעם אמר לאברך שיפעיל עם השעון את המזגנים בבוקר לתפילה, שמתחילה בשעה 7. א"ל, שאולי כדאי ברבע לשבע כדי שכשמגיעים לתפילה יהיה נעים? א"ל ר' אליעזר -מדוע? א"ל האברך כי אולי מזיעים כשרצים, א"ל 'למה רצים? שיצאו מוקדם מהבית, במתינות, ויגיעו בזמן'...

אהרון 37

הודעהעל ידי אהרון 37 » ד' יולי 07, 2021 1:33 am

בנו של הגאון רבי אליעזר עוזר זצ"ל , שידע שאני מחפש לראיין אנשים על מרן הגר"ח גריינימן זצ"ל אמר לי שלאביו היה קשר מאוד טוב איתו, ושהיה תקופות שכמעט כל יום היה מתקשר אליו, וגם אמר לי שאביו זצ"ל אוהב לספר, ואני ברוב איוולתי דחיתי את זה, זה עונשו של דחיין.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ד' יולי 07, 2021 6:36 pm

הרב עוזר ראה עצמו שומר משמרת הקודש לקיומה של הישיבה. כשהיה מדבר על "הדוד" - רבי יחיאל מרדכי גורדון זצ"ל היה ניצוץ נדלק בעיניו.
בישורון כרך י"ט הוקדש מדור זכרון נרחב לדמותו ותורתו של הרב גורדון. עיקר החומר התקבל ע"י הרב עוזר ונערך בעיקר ע"י ידיד נעורי אבלח"א הרה"ג המופלג בתורה ובכל מידה נכונה רבי מרדכי וינגורט זצ"ל שגדל סמוך לישיבה והיה כבן בית בה בצל אביו שיבל"א ההרה"ג רבי אריה שליט"א .

תולדות
יצירת קשר:

הודעהעל ידי תולדות » ה' יולי 08, 2021 11:28 pm

לפי מה שסיפר, היה נשלח על ידי הדוד הרב גורדון, לכל מיני שליחויות בעניני הכלל.
והיה מספר, כי הרב גורדון היה מבקש ממנו בכל שליחות כזו, לחשוב בדרך על איזו קושיא, ולחזור עם תירוץ, שיתרגל לחשוב בלימוד כל הזמן.

בזמן לימודיו בישיבת חברון, היה הולך לשמוע שיעורים מרבי חיים שמואלביץ בישיבת מיר, וסיפר כי היה יושב בתחילת השלחן, רבי חיים בראש השלחן, בנו רבי רפאל מימינו, והוא ישב מול רבי רפאל.

בדרך אגב אזכיר עוד, כי רבי אברהם סטפנסקי זצ"ל, שנפטר לא מזמן, למד איתו חברותא בישיבת חברון, כשאך נכנס לישיבה, ורבי אליעזר היה מן המבוגרים בישיבה.

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ו' יולי 09, 2021 11:20 am

הוא היה דבוק מאד ברבי חיים שמואלביץ בבחרותו כשבא להזמינו לחתונתו, שאלו רבי חיים איך מגיעים לפ"ת? הוא אמר לו, אני מבקש שראש הישיבה לא יטרח ויבוא לחתונה וזכות הלימוד שלו באותה שעה, תעלה לזכותי. רבי חיים נהנה ואמר שיש לו שכל לבחור!

תולדות
יצירת קשר:

הודעהעל ידי תולדות » א' יולי 11, 2021 10:11 pm

אחר נישואיו, רצה להיכנס ללמוד בכולל של רבי מיכל פיינשטיין, אולם, רבי מיכל לא הסכים לקבל אותו.
ולא עוד, אלא שאמר לו, כי גם אם ילך לכולל אחר, הוא, רבי מיכל, יבוא לשם לגרש אותו מהכולל.

עליך מוטלת המשימה להחזיק את לומזא, ולא ללכת ללמוד בכולל אחר.

חולין

הודעהעל ידי חולין » ו' יולי 16, 2021 1:32 am

לא זכיתי להכיר אישית את הנפטר, אבל כמי שזכה כנער ליהנות מלומז'ה ואוצר הספרים שלה, שהיה באותם הימים מקום בו היה ניתן לשבת שעות רבות ולהחכים, הכרתי אותו מעט.
אך זכורני שהתרשמתי ממנו עמוקות כאשר לפחות פעמיים נתקלתי בו בחשכת מונית השירות פתח תקוה - תל אביב בדרכו כנראה לגייס כספים, לא חס על גילו וכבודו העיקר לחסוך ככל האפשר על ממון הצדקה.
ומאור פניו באותם הנסיעות, בו דאג הנעים את שהות הנער היושב לצידו, אם בפסוק טוב המתאים לענין, או בהאזנה לדברי תורה בסוגיא רחוקה, אף הוא הרשים אותי.
יהי זכרו ברוך, ויהי רצון שנלמד כולנו מדרכיו שלא יגבה ליבנו, ותמיד נאיר פנים לקטן כגדול.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' יולי 20, 2021 12:01 am

נזדמן לי בס"ד הערב לבקר בישיבת לומז'א ולהתפלל שם ערבית.
לא יאומן כמה 'שימור' של הכל יש שם.
גם אוירה של כובד ראש, רצינות, ומתינות קמאית טיפוסית,
וגם בכל החיצוניות,
סטנדרי עץ ספסלי בוק עתיקים (אתה מצטמרר מהמחשבה שעל הספסל שאתה יושב התנצחו ר' שמואל ור' משה שמואל,
ר' אלי' מישקובסקי ור' יחיאל וילנסקי, ועוד, ויבלח"ט ר' חיים, ר' גרשון ור' מאיר צבי ברגמן).
הקירות, האור האפולולי, הדלתות, בתי הכסא וכו' וכו'.
מעורר השראה.

אבן מקיר תזעק, המודעות, חלוקת הש"ס, ישיבת בין הזמנים לזכרו.

הישיבה נוסדה בפ"ת בתרפ"ו, 95 שנה,
נקוה שימשיכו עד ביאת גו"צ באותה צורה.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ו' יולי 23, 2021 11:10 am

שמעתי אמש מאחד ממקורביו: ה"דודה"- אשת רבי יחיאל מרדכי גורדון זצ"ל נישאה בזיוו"ש לגר"י אברמסקי זצ"ל. אז זכה הרב עוזר להכיר את הגר"יא כשבא לבקר את הדודה. היו בפיו סיפורים רבים על הרב אברמסקי . אחד מהם שחזר עליו פעמים רבות כשהגיע בשליחות חבר שכיהן ברבנות לשאול את הרב אברמסקי מה לעשות ועניני הרבנות גוזלים זמנו והוא לא יכול להיות שקוע בלימוד.
הרב אברמסקי השיב שבשעה שהוא כיהן ברבנות הכל היה מתוך הדף גמרא. ואז הוסיף בחדות : "מי שהרבנות מפריעה לו בלימוד הוא לא בן אדם!"

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ו' יולי 23, 2021 11:12 am

ראה דרשת חז"ל עה"פ כי העושק יהולל חכם. (אמנם אין משיבין על מעשיות בכלל ועל סיפורי צדיקים בפרט).

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 222 אורחים