מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האדמו"ר הפולני מבריסק - לקורות האדמו"ר מסטריקוב זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
לומד_בישיבה

Re: האדמו"ר הפולני מבריסק - לקורות האדמו"ר מסטריקוב זצ"ל

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' אוגוסט 20, 2015 4:32 pm

האדמו"ר מסטריקוב ז"ל הגיע לבורכוב 8 תל אביב ממלטשט בתשכ"ה לפ"ק. הפלא הוא לשם מה כתב למטה את הכתובת, כפי הידוע לי הוא לא נהג לעשות עלייה לתורה מה שקרוי אויפריף.
האם זה אכן כתב ידו אם לאו, שלחתיו למומחה לפענוח כת"י והבטיח לי לחזור אלי לפנות ערב.

בני ברקי

הודעהעל ידי בני ברקי » ה' אוגוסט 20, 2015 5:53 pm

בנוגע למה שכתבו שהאדמו"ר זצ"ל היה מקפיד ומדקדק מאד בהלכה.
הערה כללית בנושא הלכה ואדמורים!
כל אדמור כמה שירצה להקפיד ולדקדק בהלכה ובמשנ"ב בכל כוחו, תמיד ימצא את עצמו מעדיף את מנהגי אבוה"ק שלא תמיד היו תואמים 100% את ההלכה המקובלת.
בפרט כאן באר"י שהאדמורים נוהגים המון מהדברים עדיין כמנהגי חו"ל שכאן באר"י לא מקובלים בהלכה.
(עוד לא ראיתי אדמו"ר שבשבתות בתחילת שעון חורף מספיק זמן תפילה, מלבד אדמורי גור)

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ה' אוגוסט 20, 2015 6:13 pm

בני ברקי, לא דקת. ישנם עוד אדמורים שמתפללים מוקדם בשבת ומספיקים זמן תפילה בכל שבת, בשופי.

בד_קודש

הודעהעל ידי בד_קודש » ה' אוגוסט 20, 2015 6:16 pm

אני בל"נ לא אדרוך אצל אדמו"ר שאינו מפקיד על ההלכה הצרופה אלא אם כן פוסק כמו הגר"ז וכדומה.
--
מעניין לעניין.
יום אחד מגיע אלי הרב נ. נבנצאל אתה חייב לבוא איתי להרב שך ז"ל בזה הרגע, מה קרה שאלתיו, הוא אינו מפסיק לדבר מפיקחותו של האדמו"ר מסטריקוב ז"ל.
וכך היה מעשה.
יום אחד מופיע הרב שך ז"ל אצל האדמו"ר מסטריקוב ז"ל הכצעקתה.
שמעתי ממישהו שבפולין פתחו את החנויות לפני התפילה בניגוד למה שכתוב בשולחן ערוך.
גיחך האדמו"ר ז"ל ואמר לו, על מה אתם משוחחים, על איזה שו"ע, וכי אינכם יודעים שבפולין כל אחד היה א קנצער שו"ע - ממה כל כך התפלא הרב שך ז"ל עד נכון להיום אין לי מושג.
אך את פיקחותו של האדמו"ר מסטריקוב ז"ל ניתן לראות בזה.
--
פעמים הרבה היו אומרים משהו להרב שך ז"ל, והוא ראה בזה משהו עמוק יותר כידוע.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ו' אוגוסט 21, 2015 12:38 am

לומד_בישיבה כתב:האדמו"ר מסטריקוב ז"ל הגיע לבורכוב 8 תל אביב ממלטשט בתשכ"ה לפ"ק. הפלא הוא לשם מה כתב למטה את הכתובת, כפי הידוע לי הוא לא נהג לעשות עלייה לתורה מה שקרוי אויפריף.
האם זה אכן כתב ידו אם לאו, שלחתיו למומחה לפענוח כת"י והבטיח לי לחזור אלי לפנות ערב.

אל הרב שליט"א
הכתובת אינה בכתי"ק של הרבי כפי שנראה מהכתב, אלא נכתבה כנראה ע"י אחד מבני המשפחה (גם מהשוואה של הכתב לכתבים אחרים בולט הדבר (לדוגמה האות א שתמיד מופיעה בכתיק בצורת משולש וכאן בצורה עגולה וכדומה)
קבצים מצורפים
הכוונה לזה.jpg
הכוונה לזה.jpg (18.97 KiB) נצפה 11507 פעמים

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ו' אוגוסט 21, 2015 12:55 am

א. בראש השנה היה טובל תפוח בדבש ותו לא.
פעם ביקש שיביאו לו את כל המינים החל מכרתי וכלה ברוביא וכל הזמן שאל האם זה טעים ועוד כל מיני שאלות כאלו, אך בשום אופן לא רצה לאכול מזה.
פשט בזה איני יודע.

ב. עוד משהו מוזר שאיני מבין בזה פשט.
פעם בליל שבת פנה לכל המסובים ושאלם מה זה פשטידה שכותב הרמ"א שצריך לאוכלו.
ולא נחה דעתו.
כעבור כרבע שעה החל לומר ואולי לשאול, אולי לוקשן, האם הכוונה לאיטריות מאכל ירושלמי, כך במשך כחצי שעה חזר על זה אולי לוקשן.

ג. סעודת שבת ובפרט בליל שבת קודש היה שם ממש פחד פחדים, ולא רק מפני שלא היה שם מה לאכול, ועד שהרבנית הביאה חתיכת דגים היה צריך לזה עצבי פלדה, שהיה אומר כל הזמירות והיה מפרש אותם, כמו דתשרי על עמיה, היה זה בחודש אלול, שחזר על זה אין ספור פעמים, בזה"ל, הלוואי ויהיו יראים מה' כמו בחודש תשרי, תשרי על עמיה, בצווחין אף עקתין היה מתחטא ומבקש שוב ושוב בטלין ושביתין, בטלין ושביתין, ואח"כ היה עובר אל הזוהר וכו', אלא גם היה לו קפידות שאיני יודע מהיכן לקח אותם, היה אסור למשל לשים את הידיים על שולחן שבת, ואבוי לו למי שהעלה את ידיו על שולחן שבת. ועוד כל מיני דברים שהיום לא רואים את זה.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ו' אוגוסט 21, 2015 2:00 am

בימים ההם היה מאוד מגוחך, אם אדמו"ר פולני, ועוד ללא חסידים כמעט, יכתוב עוד דברים בהזמנה.
אז ה'יחוס' היה נכתב רק בהזמנות של אדמורי"ם מהונגריה וכדו'.
ועדיין, לא ניתן להתעלם מהפשטות והעממיות. איך למרות שכבר היו לו עשרות חסידים והוא בא בימים וב'בני ברק' העיר והגינונים וה'ס'פאסט נישט'... הילך בצידי דרכים נסע באוטובוסים וישב לשיחת מרעים עם בחור צעיר שהיה נראה לו צורב או סתם בר שיחה נעימה וקולחת.

נתבקשתי מכמה חסידי סטריקוב להתייחס לקטע זה שנכתב לעיל.
א. כמדומני שהיה לו במה להתגאות, שלא לדבר על כך שהיה נכד של החידושי הרי"ם מצד הרבנית ע"ה, ואכן הבית ישראל היה מאוד מקושר אליו, בזכרוני שאברך אחד שאלו האם נכון הדבר שהבית ישראל ביקשו שידריך את בחורי גור בישיבות השונות וענה הן. והמשיך להקשות ומדוע כבודו ברח משם, כי אני לא אוחז מהשיטה שלו. לא כך חינכו אותי, מה הבעיה. צריך להשקיע באברכים שלא יהיו כתרנגול ותו לא מידי.
ב. בכוונה תחילה נסע באוטובוס - סיפר לי אברך שפעם ביקש לו לנסוע לחתונה במודיעין, ואברך זה התעקש להזמין מונית ולא הסכים. כאשר האוטובוס כמדומני מס' 51 אז, הגיע לתחנה מול גן ורשה, פנה הרבי לאברך ואמר לו עשה לי טובה הסתר אותי עם המעיל שלך, עומד לעלות כאן איזה ליטוואק בשם זילברברג ואיני רוצה שיראה שרבי נוסע באוטובוס, וכך מצא האברך הזדמנות לשאול אותו, אם הרבי סובר שאין זה נכון וזה לא מתאים ולא צנוע אז מדוע כבודו מתעקש לנסוע באוטובוס, - ברור שזה ראוי ובכוונה תחילה אני נוסע באוטובוס, אך הליטוואק הזה לא יבין זאת. ולא יסף.
ג. בזמנו סברתי שהוא מבקש בזיונות ולמדתי כן מסיפור שהיה.
היה זה בשנת תשל"ט בלוויה של רב חיים שמולביץ ז"ל באמצע הלוויה פנה האדמו"ר לבחור שהכיר וביקש לו להיות לו סולם כי הוא רוצה לשבת למעלה על הגדר על יד תחנה מרכזית, הבחור הזה, התחנן אליו, זה לא מתאים, והרבי ענה לו עשה כפי שאני מצווה אותך ואכן הרבי עלה על כתפיו של הבחור, והבחור גם נתבקש לדחוף אותו עוד ועוד עד שהצליח להתיישב למעלה על הגדר קבל עם ועדה.
ד. הילך בצידי דרכים - כך זה היה נראה אך הכל התנהל אצלו. א. הוא נשכב על הגדר שהרב שך לא יפתח את מפלגת עץ וגייס לצורך כך את רב חיים שאול קרליץ ז"ל ואכן הרב שך אמר להם שהוא נותן להם חודש ימים שיעשו סדר, כעבור ימיים הוא חזר להרב שך ז"ל צדקה ממני אין עם מי לדבר. ב. זכור לי שאיזה גביר מפורסם פשט את הרגל והגיע לרבי שבור ורצוץ, הרבי אמר לו להמתין עד הלילה כשאף אחד לא יראה, ואני הצטרפתי ודפק באמצע הלילה על פתח דלתו של רב מונייה שפירא ז"ל ודרש ממנו סכום עתק על אתר - רב מונייה ז"ל ללא אומר ודברים הוציא מזומן מהכספת ומסר לו. ג. בשעתו לא ידעו להחליט מי יהיה הממשיך של הלב שמחה או של הפני מנחם איני זוכר כרגע אצל מי זה היה, כאשר הגיע לנחם ביקשו המתחמים להוציא את כולם, ברצונם לשוחח עם עם האדמו"ר מסטריקוב ביחידות, וכך היה, כעבור שעה וחצי לערך הכריזו בגור מי יהיה האדמו"ר. - ויש לי עוד המון מה לכתוב אך טרם הגיע הזמן. - הבטחתי לכתוב כאן אודותיו וקיימתי.
אם עליהם לתת קרדיט איני יודע - לדעתי עליהם לתת קרדיט לאוצה"ח.

ח''ל קאליסק

הודעהעל ידי ח''ל קאליסק » א' אוגוסט 23, 2015 8:46 pm

לומד_בישיבה כתב:האדמו"ר מסטריקוב ז"ל הגיע לבורכוב 8 תל אביב ממלטשט בתשכ"ה לפ"ק. הפלא הוא לשם מה כתב למטה את הכתובת, כפי הידוע לי הוא לא נהג לעשות עלייה לתורה מה שקרוי אויפריף.

הרב שליט''א היית יכול לשאול אותי, ואענה ע''ז, זו הזמנה שנשלחה לא' מראשי העיר בני ברק דאז ולשם סיבות טכניות שליחת מברק או תשורה רשם לעצמו ראש העיר בכת''י את כתובת נשוא ההזמנה וזה הכל.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » א' אוגוסט 23, 2015 8:54 pm

שתיקתך הרועמת העלה בי חשש שכבודו גם כן סובר שזה כתבי"ק. בכל אופן שלחתיו לאחד יחיד ומיוחד בפענוח כל כתב ידי מכל רבי שרק תרצה.
ואכן הדבר האשון שנשאלתי הוא מניין יש לך את זה.

הקרדיט לרב אלי בן רב בנציון וייכלדר שיחיה מאגר מהלך בכל סיפורי החסידים.
--
בכל אופן יישר כוחך.

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » א' אוגוסט 23, 2015 9:24 pm

לומד_בישיבה כתב:
בימים ההם היה מאוד מגוחך, אם אדמו"ר פולני, ועוד ללא חסידים כמעט, יכתוב עוד דברים בהזמנה.
ועדיין, לא ניתן להתעלם מהפשטות והעממיות. איך למרות שכבר היו לו עשרות חסידים והוא בא בימים וב'בני ברק' העיר והגינונים וה'ס'פאסט נישט'... הילך בצידי דרכים נסע באוטובוסים וישב לשיחת מרעים עם בחור צעיר שהיה נראה לו צורב או סתם בר שיחה נעימה וקולחת.

א. כמדומני שהיה לו במה להתגאות, שלא לדבר על כך שהיה נכד של החידושי הרי"ם מצד הרבנית ע"ה, ואכן הבית ישראל היה מאוד מקושר אליו, בזכרוני שאברך אחד שאלו האם נכון הדבר שהבית ישראל ביקשו שידריך את בחורי גור בישיבות השונות וענה הן. והמשיך להקשות ומדוע כבודו ברח משם, כי אני לא אוחז מהשיטה שלו. לא כך חינכו אותי, מה הבעיה. צריך להשקיע באברכים שלא יהיו כתרנגול ותו לא מידי.
ב. בכוונה תחילה נסע באוטובוס - סיפר לי אברך שפעם ביקש לו לנסוע לחתונה במודיעין, ואברך זה התעקש להזמין מונית ולא הסכים. כאשר האוטובוס כמדומני מס' 51 אז, הגיע לתחנה מול גן ורשה, פנה הרבי לאברך ואמר לו עשה לי טובה הסתר אותי עם המעיל שלך, עומד לעלות כאן איזה ליטוואק בשם זילברברג ואיני רוצה שיראה שרבי נוסע באוטובוס, וכך מצא האברך הזדמנות לשאול אותו, אם הרבי סובר שאין זה נכון וזה לא מתאים ולא צנוע אז מדוע כבודו מתעקש לנסוע באוטובוס, - ברור שזה ראוי ובכוונה תחילה אני נוסע באוטובוס, אך הליטוואק הזה לא יבין זאת. ולא יסף.
היה זה בשנת תשל"ט בלוויה של רב חיים שמולביץ ז"ל באמצע הלוויה פנה האדמו"ר לבחור שהכיר וביקש לו להיות לו סולם כי הוא רוצה לשבת למעלה על הגדר על יד תחנה מרכזית, הבחור הזה, התחנן אליו, זה לא מתאים, והרבי ענה לו עשה כפי שאני מצווה אותך ואכן הרבי עלה על כתפיו של הבחור, והבחור גם נתבקש לדחוף אותו עוד ועוד עד שהצליח להתיישב למעלה על הגדר קבל עם ועדה.
ד. הילך בצידי דרכים - כך זה היה נראה אך הכל התנהל אצלו. א. הוא נשכב על הגדר שהרב שך לא יפתח את מפלגת עץ וגייס לצורך כך את רב חיים שאול קרליץ ז"ל ואכן הרב שך אמר להם שהוא נותן להם חודש ימים שיעשו סדר, כעבור ימיים הוא חזר להרב שך ז"ל צדקה ממני אין עם מי לדבר. ב. זכור לי שאיזה גביר מפורסם פשט את הרגל והגיע לרבי שבור ורצוץ, הרבי אמר לו להמתין עד הלילה כשאף אחד לא יראה, ואני הצטרפתי ודפק באמצע הלילה על פתח דלתו של רב מונייה שפירא ז"ל ודרש ממנו סכום עתק על אתר - רב מונייה ז"ל ללא אומר ודברים הוציא מזומן מהכספת ומסר לו. ג. בשעתו לא ידעו להחליט מי יהיה הממשיך של הלב שמחה או של הפני מנחם איני זוכר כרגע אצל מי זה היה, כאשר הגיע לנחם ביקשו המתחמים להוציא את כולם, ברצונם לשוחח עם עם האדמו"ר מסטריקוב ביחידות, וכך היה, כעבור שעה וחצי לערך הכריזו בגור מי יהיה האדמו"ר. - ויש לי עוד המון מה לכתוב אך טרם הגיע הזמן. - הבטחתי לכתוב כאן אודותיו וקיימתי.

הבלים. בעיקר הקטע האחרון.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » א' אוגוסט 23, 2015 10:03 pm

לומד_בישיבה כתב:אגב, הוא [מרן הגר"ד פוברסקי] אמר שבמשך השנים פגם בשלוש בחורים בפוניבז' שהבינו בלימוד, האחד מהם הוא רב יצחק דזימיטרובסקי שליט"א ועוד שתיים שאינם מפורסמים כל כך.

מה שידוע לי, שהוא אמר שיש בישיבה שלושה בחורים שיודעים בכל מקום בש"ס- ר' שלומק'ה ברמן, ר' יששכר מאיר, ובני.

מנחם וואהלינער

הודעהעל ידי מנחם וואהלינער » ב' אוגוסט 24, 2015 4:51 am

תולעת ספרים07 כתב:עד כמה שביררתי רב משה חסידה ז"ל אחיו של יש"י חסידה (בוטשאן) כאשר הגיע מפולין לבש שטיירמל וכמדומני שגם אחיו ראיתי אותו פעם עם שטריימל ובשום שלב החל ללבוש ספודיק
כמו כן יש בידי עוד שתי שמות בני תשעים בלע"ר שאישרו לי שאכן הלכו עם שטריימל כאשר הגיעו מפולין...
אך אין זה לכבודם לפרסם את זה...
שוב מי בעל דבר שיידע דברים ברורים ואיני מדבר כלל על אלו שהיו עם כתונת פסים כמו משפחת גבירץ ועוד כהנה כוונתי רק לאלו שהגיעו היישר מסטריקוב אלכסנדר פולנים בלב ונפש.
--
.

בפולין לא הלכו החסידים מלובשים בשטריימלים רק הרבנים והחשובים, וממילא כשעלו ארצה התלבשו כמנהג ירושלים בשטריימל. אבל זה פשוט שבפולין מי שלבש שטריימל זה היה מה שקוראים היום ספודיק

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ב' אוגוסט 24, 2015 7:44 am

מנחם וואהלינער כתב:
תולעת ספרים07 כתב:עד כמה שביררתי רב משה חסידה ז"ל אחיו של יש"י חסידה (בוטשאן) כאשר הגיע מפולין לבש שטיירמל וכמדומני שגם אחיו ראיתי אותו פעם עם שטריימל ובשום שלב החל ללבוש ספודיק
כמו כן יש בידי עוד שתי שמות בני תשעים בלע"ר שאישרו לי שאכן הלכו עם שטריימל כאשר הגיעו מפולין...
שוב מי בעל דבר שיידע דברים ברורים ואיני מדבר כלל על אלו שהיו עם כתונת פסים כמו משפחת גבירץ ועוד כהנה כוונתי רק לאלו שהגיעו היישר מסטריקוב אלכסנדר פולנים בלב ונפש.
--
.

בפולין לא הלכו החסידים מלובשים בשטריימלים רק הרבנים והחשובים, וממילא כשעלו ארצה התלבשו כמנהג ירושלים בשטריימל. אבל זה פשוט שבפולין מי שלבש שטריימל זה היה מה שקוראים היום ספודיק

מנחם כבר קדמך גוראריה
viewtopic.php?f=19&t=5689&start=40#p49211
גוראריה כתב:

ר' שמעון ליפסקר ור' ישראל יצחק לוי לא היו פולנים אלכסנדר סטריקוב בלו"נ? מי עמד אצל דלתו של אדמו"ר הראשון כשבא לארץ, לא ר' ישראל יצחק?
על אלו שהלכו בשטריימל הקושיא, חלק מהגרליצים ור' זלמן משה חסידה.
אגב, ר' זלמן משה הגיע ישירות מפולין?

תח"י תמונה גם משמעון ליפסקר ז"ל וגם של ישראל יצחק לוי סעודת מרעים מלווה מלכה בסטריקוב ושנהים חובשים שטריימל.
קבצים מצורפים
שמעון ליפסקר.JPG
אין הכוונה לתמונה כאן הוא חובש ספודיק
שמעון ליפסקר.JPG (9.88 KiB) נצפה 11304 פעמים
נערך לאחרונה על ידי לומד_בישיבה ב ב' אוגוסט 24, 2015 8:43 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' אוגוסט 24, 2015 8:08 am

איש_ספר כתב:על צדקותיו ועבודתו יספרו החסידים. ה'חברים' שלו יספרו על היותו איש שיחה שאין דומה לו.
שמעתי פעם מהגרד"צ הילמן שאמר לו הסטריקובער, דבר נפלא.
כידוע הגר"א הכריע שאין לומר בברכת מעין שלוש, ונברכך עליה בקדושה ובטהרה, שאין לו מובן.
והסטריקובער אמר שהוא מיוסד עה"פ בירמיהו (ב' ז') אָבִיא אֶתְכֶם אֶל אֶרֶץ הַכַּרְמֶל לֶאֱכֹל פִּרְיָהּ וְטוּבָהּ וַתָּבֹאוּ וַתְּטַמְּאוּ אֶת אַרְצִי וְנַחֲלָתִי שַׂמְתֶּם לְתוֹעֵבָה. וע"ז אנו מברכים לאכול מפריה ולשבוע מטובה ולברכך עליה בקדושה ובטהרה. ושפתים יושק !
הגרד"צ שאל אותו, יש לך עוד דברים טובים כאלה? וכמדומה שהשיב: לא...

יעויין כאן עמ' 164

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' אוגוסט 24, 2015 8:09 am

בתגובתי הקודמת שכחתי להוסיף את הלינק ועם חו"ר הפורום הסליחה - יעויין שם עמ' 164
http://www.orot.ac.il/publications/shma ... 181-15.pdf

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ב' אוגוסט 24, 2015 8:13 am

לא ידען כתב:
לומד_בישיבה כתב:

הבלים. בעיקר הקטע האחרון.

אכן חבלים נפלי בנעימים והיכן שמוזכר אברך או בחור הכוונה לכותב השורות.
לאפוקי סעיף ד,א וכן סעיף ד,א,ג שנספד בספר כל שהוא.

--
אכן סיפור יפה הביא הרב איש ספר.
ובדרך אגב, אוסיף לומר, שהכרתי היטב את רד"צ הילמן ז"ל כשנתיים ימים ישבתי לידו עם החברותא שלי אז ר' משה מרצבך ורבד"צ ז"ל היה איש שתקן באורח פלאי. כמה פעמים ניסנו לשוחח עמו ולא עלתה בידינו. ואילו עם האדמו"ר הצליח וגם התבדח. הוא היה מגיע עם המחברות שלו לכולל פוניבז' ולא פסק פומיה מללמוד ולעיין אך לא פיתח שיחה עם הסובבים אותו.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ב' אוגוסט 24, 2015 8:24 am

עוד על הקשר שלו עם הבית ישראל.
והדברים ידועים בשעתו כאשר הגיע לנחם ביקשו המתנחים לצאת ואברך אחד נשאר שם בחדר ושמע איך הם חוקרים אותו האם הבית ישראל השאיר אחריו צוואה כל שהיא ואמר להם שלא. ושכך אמר לו הבית ישראל. והוא גם הסביר טעם הדבר.
על הקשר שלו עם הלב שמחה כל מי שהיה אי פעם אצלו בטישים בתל אביב היה רואה את הלב שמחה יושב שם. כמובן לפני שהיה לאדמו"ר. בסעודה שלישית הרבי תמיד נתן לו קערה עם תפוחים והייתי אוהב לראות איך הוא מקלפם תוך שניות רגע כמימרא.
--
אגב גם הרבי מסטריקוב ז"ל בכוונה תחילה לא השאיר אחריו צוואה מי שהעיז לשאול אותו אם הוא משאיר צוואה היה המלמד בתשב"ר אחד בשם בלוי.
ולמרות שידע היטב שעומד לעבור מן העולם.
וכך היה מעשה כאשר כבר חלה הוא התיישב על ביטונית בחנייה של בית החולים איכלוב לפתע הסתחר לו הראש והיו צריכים להעירו. אח"כ היה מאוד מזועזע. ולא הבינו מדוע, כעבור כמה ימים שוב הסתחרר לו הראש בביתו ואז שלח לקרוא לאברך כל שהוא וציווה עליו לומר לו את האמת האם הראש שלו כבר אינו על הכתפיים בליל ברירה אמר לו האברך הן. והרבי זי"ע ענה לו בזה הלשון, א"כ למה לי חיים. ואז שלח לרב מקוממיות ושאל בעוד כמה מקומות מה אמר הרב מקוממיות ביציאת נשמה וכעבור יומיים נאסף אל עמיו.
--
בנוגע לגה"צ רב דוד צבי הילמן ז"ל זכור שהייתי עוקב אחריו והיה לומד עד השעה 12 בדיוק. כך מידי יומם ביומו כל החיים שלו היו מחושבנים עד להפליא הוא הגיע בדיוק בזמן לכולל פוניבז' ועזב את הכולל בשעה שתים עשרה בדיק, אציין שבשעה 12 כבר לא נשאר שם ולו אברך אחד.

בני ברקי

הודעהעל ידי בני ברקי » ב' אוגוסט 24, 2015 9:08 pm

אם כבר מעלים כאן את נושא חבישת השטריימל לחסידי פולין.
אעיר,חסידות ביאלה שהיא חסידות פולנית לכל דבר (גזע מסטריקוב...)דווקא חובשים שטריימל ולא ספודיק...
כך שאין להקיש מחבישת שטרייל או ספודיק על שייכות לחסידות כזו או אחרת
(האדמור מסטריקוב שליט"א חובש שטריימל והאדמור מטולנא שליט"א ספודיק...)

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ב' אוגוסט 24, 2015 9:29 pm

בני ברקי כתב:אם כבר מעלים כאן את נושא חבישת השטריימל לחסידי פולין.
אעיר,חסידות ביאלה שהיא חסידות פולנית לכל דבר (גזע מסטריקוב...)דווקא חובשים שטריימל ולא ספודיק...

הפולנים הבודדים שבחסידי ביאלה, לובשים ספודיק ולא שטריימל...

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ב' אוגוסט 24, 2015 9:44 pm

ארזי ביתר כתב:

האדמו"ר מביאלה היה פולני וחבש שטריימל לראשו.
נערך לאחרונה על ידי גימפעל ב ב' אוגוסט 24, 2015 9:44 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

בני ברקי

הודעהעל ידי בני ברקי » ב' אוגוסט 24, 2015 9:44 pm

מדוע באמת אדמורי ביאלה חובשים שטריימל?

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ב' אוגוסט 24, 2015 9:48 pm

ארזי ביתר כתב:

אדמור"י ביאלא חובשים שטריימל, והפולנים הבודדים שבחסידי ביאלא אכן חובשים ספודיק.
הסיבה שאדמור"י ביאלא חובשים שטריימל ולא ספודיק כמנהג חסידי פולין היא מכיון שחותנו זקנו של הדברי בינה מביאלא - רבי שלמה ליב מלעטשנא שהיה במקורו מגאליציה נהג ללבוש שטריימל ולא ספודיק.
כך שמעתי מנכדו של האדמו"ר מביאלא לוגאנו שליט"א.

אגב, חסידות ביאלא המוכרת היום אין לה שום שייכות לסטריקוב, האדמו"ר הראשון מביאלא בעל דברי בינה היה בנו של האדמו"ר רבי נתן דוד משידלובצא נכדו של היהודי הקדוש מפרשיסחא.
אלא שאביו של האדמו"ר הראשון מסטריקוב - רבי דוב בעריש לאנדא בנו של רבי אברהם מטשכנוב כיהן כאדמו"ר בביאלא, ולאחר הסתלקות הישמח ישראל מאלכסנדר כיהן בה במשך זמן קצר רבי אהרן מביאלא בנו של רד"ב מביאלא, ע"כ בקצרה.

בן טובים

הודעהעל ידי בן טובים » ב' אוגוסט 24, 2015 11:15 pm

שמעתי מנכדו האדמו"ר מסטריקוב (ירושלים) שליט"א:

במוצאי יוה"ק עם היוודע לסבא על פטירת רבו ה"ה הגרי"ז ז"ל, הוא נסע מיד לי-ם, אמנם ההלווי' לא התקיימה כ"א למחרת, וכל הלילה הוא עמד בחלון ובכה ...

גביר

הודעהעל ידי גביר » ג' אוגוסט 25, 2015 8:01 am

על יחסו לגינוני כבוד שמעתי מאחד מבאי בית מדרשו - פעם התקיים כינוס גדול בירושלים, אפשר הכנסייה הגדולה של אגו"י, והאדמורים הגיעו ברכבים גדולים כנהוג, בעוד הרבי מסטריקוב הגיע באוטבוס, עם בואו התבטא - אני הרבי הגדול מכולם, הגעתי ברכב הגדול הגדול ביותר!

מנחם וואהלינער

הודעהעל ידי מנחם וואהלינער » ג' אוגוסט 25, 2015 5:56 pm

האדמו"ר מטולנא - ירושלים חבש ספודיק בחתונתו בהיותו חסיד גור, והאדמו"ר מסטריקוב ירושלים חובש ספודיק כשאר צדיקי פולין ורק האדמו"ר מב"ב שמקורו בבעלזא חובש שטריימל.

ריש גלותא

הודעהעל ידי ריש גלותא » ד' אוגוסט 26, 2015 1:30 am

בהקשר להנ"ל.משה נוצר היה שם העט של מ"מ צורן.כך שמעתי

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ג' ספטמבר 01, 2015 12:01 pm

קיבלתי ולא בדקתי לעומק
תשעה_ אחד היה אברהם.pdf
(2.72 MiB) הורד 875 פעמים

שיף

הודעהעל ידי שיף » ה' ספטמבר 03, 2015 11:10 pm

שמעתי שדוקא האדמו"ר הראשון מביאלא כן לבש ספודיק ואח"כ משום איזה סיבה החליפו
ואגב אביו של האבנ"ז מסוכטשוב ה"ה רבי נחום זאב [ב"ר אהרון] בעל האגודת איזוב שהיום יום פקודתו היה אבד"ק ביאלא [שניהם בפולין] ויש כמה קשרים בין בית ביאלא לבית סוכטשוב [ממש לאחרונה התארס בנו של האדמו"ר מסוכטשוב [רדומסק] שליט"א עם בת הרב גשייד חתן האדמו"ר מביאלא רמת אהרון זצ"ל]
נערך לאחרונה על ידי שיף ב א' ינואר 24, 2016 10:56 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ו' ספטמבר 04, 2015 12:10 am

שיף כתב:ואגב אביו של האבנ"ז מסוכטשוב ה"ה רבי נחום זאב [ב"ר אהרון] בעל האגודת איזוב שהיום יום פקודתו היה אבד"ק ביאלא [שניהם בפולין] ויש כמה קשרים בין בית ביאלא לבית סוכטשוב [ממש לאחרונה התארס בנו של האדמו"ר מסוכטשוב שליט"א עם בת הרב גשייד חתן בית ביאלא]

עיר ביאלא פודולסק בפולין עצמה היתה מעוז של חסידי פרשיסחא וממשיכי דרכה, החל מרבי משה מיכל רבה של ביאלא שנלב"ע בשנת תרט"ו שהיה מגדולי חסידי פרשיסחא וקאצק, ואח"כ בעל האגודת אזוב שהיה גם הוא מגדולי חסידי השרף מקאצק ומחותנו, ועד רבה האחרון (?) של ביאלא רבי שמואל ליב ז"ק שהיה מגדולי חסידי בית קאצק גור.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ב' אוגוסט 15, 2016 10:51 am

מי כאן

רמ.jpg
רמ.jpg (116.71 KiB) נצפה 10690 פעמים

גלאגוזים

הודעהעל ידי גלאגוזים » ב' אוגוסט 15, 2016 1:01 pm

במרכז האדמו"ר מסטריקוב זצ"ל משמאל האדמו"ר מנדבורנא זצ"ל.
מימין הגרמ"ש אשכנזי זצ"ל?

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ב' אוגוסט 15, 2016 1:06 pm

אכן כן, יישר כח.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ה' ספטמבר 01, 2016 1:34 pm

הנה עוד תמונה יפה

מי מזהה את הנראים כאן ומהו הארוע?

32364.jpg
32364.jpg (111.22 KiB) נצפה 10583 פעמים

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ה' ספטמבר 01, 2016 1:36 pm

נאך איינער

34006.jpg
34006.jpg (335.09 KiB) נצפה 10581 פעמים

ח''ל קאליסק

הודעהעל ידי ח''ל קאליסק » ה' ספטמבר 01, 2016 1:53 pm

החתן נראה וודאי י. צביון חתן הגר''ח קנייבסקי

מנדעל

הודעהעל ידי מנדעל » ה' ספטמבר 01, 2016 2:33 pm

מתפעל כתב:הנה עוד תמונה יפה

מי מזהה את הנראים כאן ומהו הארוע?

32364.jpg

בנישואי בתו עם הגרמ"ש שטרן אבי הרבי הנוכחי מסטריקוב-ירושלים, מימין המחותן גאב"ד ביליץ.
המעניין הוא שהחתן לבוש ספודיק כחותנו ולא בשטריימל כאביו, ואת"ל שזה היה תנאי בשידוך אז צ"ל שבשידוך עם הרבי הנוכחי מסטריקוב ויתר הרבי על השטריימל לגודל הפלגת גדולת החתן.....

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ה' ספטמבר 01, 2016 2:46 pm

מנדעל כתב: ואת"ל שזה היה תנאי בשידוך אז צ"ל שבשידוך עם הרבי הנוכחי מסטריקוב ויתר הרבי על השטריימל לגודל הפלגת גדולת החתן.....

למה לדבר בגנותם של ישראל, אולי יש לומר איפכא שחתן זה הסכים להתפשר לדעת חותנו, והשני אדם קשה.

ח"ו לדבר סרה על מנהיג בישראל, רק רציתי לחדד שפרשנות אינה משקפת נכונה את העובדות ואפשר להטות את הפרשנות לכל צד שרוצים.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ה' ספטמבר 01, 2016 2:52 pm

פלפול יפה אבל זה לא ביליץ והחתן לא שטרן,

זה בנישואי בת אחרת לחתן אחר....

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ה' ספטמבר 01, 2016 2:53 pm

נאך א שיין בילד

34195.jpg
34195.jpg (88.65 KiB) נצפה 10549 פעמים

בני ברקי