מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מונסיור (מר) שושני - איש מסתורין

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
123simcha

Re: מונסיור (מר) שושני - איש מסתורין

הודעהעל ידי 123simcha » ד' מאי 13, 2015 10:48 pm

אחד מתלמידיו באורוגוואי למד בישיבת תומכי תמימים, והרבי מחב"ד נתן לו תפילין לפני שנסע לאורוגוואי וביקש שימסרם לשושני.
כמו"כ אלי ויזל כותב באחד מספריו על מה שאמר לו הרב מנשה קליין זצוק"ל לגבי שושני.

לוצאטי

הודעהעל ידי לוצאטי » ו' ספטמבר 18, 2015 2:10 pm

תעלומת שושני: הפתרון | יעל לוין
http://musaf-shabbat.com/2015/09/18/%D7 ... %99%D7%9F/

יעל

הודעהעל ידי יעל » ו' ספטמבר 18, 2015 5:43 pm

אני עצמי שמה עתה את הלינק למאמרי:
יעל לוין, "תעלומת שושני: הפתרון", מקור ראשון, מוסף שבת, ה' בתשרי תשע"ו, 18 בספטמבר 2015, עמ' 12-13.
אני לא מעלה את נוסח המאמר לכאן משום שיש עליו זכויות יוצרים.
ואני מבקשת לא להעלות את נוסח המאמר.
musaf-shabbat.com/2015/09/18/תעלומת-שושני-הפתרון-יעל-לוין/
נערך לאחרונה על ידי יעל ב א' ספטמבר 20, 2015 9:26 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

צעיר_התלמידים

הודעהעל ידי צעיר_התלמידים » א' ספטמבר 20, 2015 7:25 am

בשתי איגרותיו של הראי“ה לפרלמן ובמכתבו לרב ברלין אנו מוצאים כינויים שונים שבהם הוא מכנהו. במכתבו משנת תרע“ה הוא מכנהו: “ידידי החתן היקר, האברך כמדרשו חריף ושנון, נבון בחדרי תורה וחכמה מר הלל פרלמן נ“י“. במכתבו לרב ברלין נוקט הוא לשון דומה: “ידידי החביב החתן הרב החריף ובקי שלם ורב תבונות מר הלל פרלמן נ“י“. לעומת זאת, במכתבו משנת תרע“ו מכנה הראי“ה את הלל בראש האיגרת בכינוי “הרב“: “החתן היקר הרב החו“ב [=החריף ובקי] מוכתר במעלות ומידות יקרות מו“ה הלל נ“י“. במהלך המכתב עצמו הוא קרוי “מר הלל חביבי“.

והנה, ויזל כותב בהספד על שושני שהתפרסם בידיעות אחרונות בשנת 1968 את המשפט הבא: “פעם ראיתי אצלו מכתב שקיבל מהרב קוק ז“ל, שפנה אליו כאל ‘רבי אלופי ומיודעי‘“. ויזל היה תלמידו של שושני בצרפת בשנים 1945–1948, ובין חפציו היה מצוי באותה עת מכתב מהראי“ה. נקודה זו יש בה לדידי הוכחה חד–משמעית בדבר זהותו של שושני כהלל פרלמן. הסיכוי שמדובר באדם אחר שהיה תלמידו של הראי“ה אינו מסתבר.

לצד עדות מכרעת זו, קיים מקום לדון אם המכתב המתואר זהה למכתבו של הראי“ה משנת תרע“ו, או שמדובר במכתב שלא הגיענו. הכינוי “רבי אלופי ומיודעי“ אינו מופיע באיגרת הראי“ה, אך מצוי בה תוכן רעיוני דומה. בספרו של שלמה מלכה בצרפתית “מונסיור שושני“ מובא משמו של ויזל ששושני דיבר רבות על הראי“ה, שכתב לו מכתב ובו כינהו “רבי“. בניסוח זה ויזל אינו מזכיר את הכינויים האחרים שהצמיד לשושני במאמרו בידיעות אחרונות. בכל מקרה, גם אם מדובר באיגרת שבידינו, תיוותר השאלה כיצד ראה ויזל מכתב שבו מוזכר שמו הפרטי של שושני, ואין כאן המקום להרחיב בנקודה זו.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' ספטמבר 20, 2015 8:00 am

ג"א התפלאתי קצת על הטענה שהנוסחים דומים. הנוסח המופיע במכתבים להלל פרלמן הוא נוסח סטנדרטי של מכתב רב לתלמיד וכאלה נמצא רבות בספרי השו"ת (ונראה שהיו שכתבו כן גם במקרים בהם לא היה התלמיד דווקא מגדולי עולם אלא הוא גם על דרך המליצה וההפרזה) לעומת זאת הביטוי רבי אלופי ומיודעי לתלמיד הצעיר ממנו בכשלושים שנה נראה יוצא דופן.

גם מה שהיה חסר לי במאמר הוא ההתאמה של הלל פרלמן לדמותו של מר שושני מבחינת הכשרונות. מר שושני היה כפי הנראה מהסיפורים בעל כשרון וזכרון יוצאי דופן ולא ראיתי במאמר שהובא שגם הלל פרלמן צויין בתכונה זאת באופן כ"כ מפליג.
כמדומני שדווקא כאן בפורום, באשכול שעלה לפני כמה שנים, דברו אודות כשרונותיו יוצאי הדופן של הלל פרלמן אבל בחיפוש ראיתי שהעניין הוזכר גם כאן רק מאד בקצרה ומעניין אם יש עדות או מקור להתאמה כזאת.

אגב חיפושי ראיתי שהיה מישהו שעסק בהוצאה לאור של חידושיו, האם יצא מזה משהו?

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' ספטמבר 20, 2015 8:23 am

בעניין רבי אלופי ומידעי אמנם מצאתי את זה באוצר הגדולים
רבינו ברור הכהן מכונה ב"ר אורי שרגא ז"ל מעיר קולוניא מחכמי אשכנז מתלמידי מהר"מ מרוטנבורג ובתשו' מהר"מ ד"פ סי' ע"ג משיב אליו בכינוי אלופי ומיודעי וכן הובא תשובה זו בתשובות מהר"מ ד' בערלין
וידוע שלשון אלופי ומיודעי על הרוב בתשובות מהר"מ הכוונה על תואר תלמידי
וכמו שכתבתי בריש סידרא ונמצא זכרו בתעודות ערכאות ישיעת כ"י שנתפרסמו
משנת כ' לאלף הששה

אבל לשון רבי אלופי ומיודעי לא מצוי. ואף שהדבר אפשרי כמו שאמרו חז"ל שאפילו הלומד אות אחת וכולי לא נ"ל שזו לשון רגילה ברב לתלמידו.

יעל

הודעהעל ידי יעל » א' ספטמבר 20, 2015 9:16 am

אוצר החכמה כתב:ג"א התפלאתי קצת על הטענה שהנוסחים דומים. הנוסח המופיע במכתבים להלל פרלמן הוא נוסח סטנדרטי של מכתב רב לתלמיד וכאלה נמצא רבות בספרי השו"ת (ונראה שהיו שכתבו כן גם במקרים בהם לא היה התלמיד דווקא מגדולי עולם אלא הוא גם על דרך המליצה וההפרזה) לעומת זאת הביטוי רבי אלופי ומיודעי לתלמיד הצעיר ממנו בכשלושים שנה נראה יוצא דופן.

גם מה שהיה חסר לי במאמר הוא ההתאמה של הלל פרלמן לדמותו של מר שושני מבחינת הכשרונות. מר שושני היה כפי הנראה מהסיפורים בעל כשרון וזכרון יוצאי דופן ולא ראיתי במאמר שהובא שגם הלל פרלמן צויין בתכונה זאת באופן כ"כ מפליג.
כמדומני שדווקא כאן בפורום, באשכול שעלה לפני כמה שנים, דברו אודות כשרונותיו יוצאי הדופן של הלל פרלמן אבל בחיפוש ראיתי שהעניין הוזכר גם כאן רק מאד בקצרה ומעניין אם יש עדות או מקור להתאמה כזאת.

אגב חיפושי ראיתי שהיה מישהו שעסק בהוצאה לאור של חידושיו, האם יצא מזה משהו?

---
כנראה שדבריי לא הובנו לגמרי.
הנוסח רבי אלופי ומיודעי מובא על ידי אלי ויזל. יש אפשרות שלא כתב את הנוסח במדויק, שהרי חלפו שנים לא מועטות. אלא הוא זה שכתב את הנוסח המקובל. כך רמזתי בדבריי.
לגבי הנקודה שהכותב סבר שצריך להביא הקבלה בכשרונות - זאת לא היתה מטרת המאמר כפי שנכתב.

המחקר

הודעהעל ידי המחקר » א' ספטמבר 20, 2015 10:58 am

למי שמסתפק בכשרונותיו של הצעיר הלל פרלמן
כדאי לעיין במאמר 'מי כאן הלל' (מאמר דומה באופן כללי למאמר אליו הפנתה לוין)
http://musaf-shabbat.com/2011/09/01/%D7 ... %A0%D7%99/

שם מבואר שכל התלמידים בישיבתו של הראי"ה קוק ביפו היו עילויים מהשורה הראשונה, והרצי"ה ברר ושלף אותם אחד אחד מכל ישיבה בירושלים ובעולם.
אין ספק, לפי זה, שפרלמן היה כשרוני מאוד, אם הוא זה שנבחר מכל ישיבת מאה שערים...
כמו כן מי שקורא את הברכה של הראי"ה, שאינה מצויה בכתביו: "ותגדל ותהי' לשם ולתפארת בישראל", מבין שפרלמן היה משהו מיוחד. כן התיאור: "צר לי מאד על כלי חמדה כזה, שלא יפותח חלילה ולא יוציא אל הפועל את כשרונותיו הנפלאים" אינו רווח באגרות הראי"ה. אגב, הביטוי "נבון בחדרי תורה וחכמה" מבטא גם את היקף ידיעותיו של פרלמן.

אגב אביא כאן ציטוט מהמאמר הנ"ל:
"וכך סיפר לי הרב אבינר: "לפני מספר שנים פגשתי יהודי חרדי בשם משה שויבר, אשר מתגורר בירושלים. נודע לי כי מר שושני התגורר אצלו בביתו במשך שנים רבות, ושאלתי אותו האם לדעתו מר שושני הוא הלל פרלמן או לא. לשמע שאלתי ענה לי שויבר במילים אלו: למר שושני הייתה אחות שהתגוררה בניו-יורק, וכלתהּ סיפרה לי בפירוש כי שמו האמיתי של מר שושני היה הלל פרלמן".

המחקר

הודעהעל ידי המחקר » א' ספטמבר 20, 2015 10:59 am

ועוד הערה חשובה הכתובה במאמר הנ"ל, והמבין מדעתו יסיק ממנה הרבה על זיהויו של פרלמן כשושני:

"חוסר ציון שם משפחתו של הלל, לא בגוף האגרת, לא בהערות הרצי"ה על האגרות, ואף לא במפתח השמות (שסידר הרצי"ה) בסוף הספר – אומר דרשני".

יעל

הודעהעל ידי יעל » א' ספטמבר 20, 2015 2:16 pm

המחקר כתב:למי שמסתפק בכשרונותיו של הצעיר הלל פרלמן
כדאי לעיין במאמר 'מי כאן הלל' (מאמר דומה באופן כללי למאמר אליו הפנתה לוין)
http://musaf-shabbat.com/2011/09/01/%D7 ... %A0%D7%99/

שם מבואר שכל התלמידים בישיבתו של הראי"ה קוק ביפו היו עילויים מהשורה הראשונה, והרצי"ה ברר ושלף אותם אחד אחד מכל ישיבה בירושלים ובעולם.
אין ספק, לפי זה, שפרלמן היה כשרוני מאוד, אם הוא זה שנבחר מכל ישיבת מאה שערים...
כמו כן מי שקורא את הברכה של הראי"ה, שאינה מצויה בכתביו: "ותגדל ותהי' לשם ולתפארת בישראל", מבין שפרלמן היה משהו מיוחד. כן התיאור: "צר לי מאד על כלי חמדה כזה, שלא יפותח חלילה ולא יוציא אל הפועל את כשרונותיו הנפלאים" אינו רווח באגרות הראי"ה. אגב, הביטוי "נבון בחדרי תורה וחכמה" מבטא גם את היקף ידיעותיו של פרלמן.

אגב אביא כאן ציטוט מהמאמר הנ"ל:
"וכך סיפר לי הרב אבינר: "לפני מספר שנים פגשתי יהודי חרדי בשם משה שויבר, אשר מתגורר בירושלים. נודע לי כי מר שושני התגורר אצלו בביתו במשך שנים רבות, ושאלתי אותו האם לדעתו מר שושני הוא הלל פרלמן או לא. לשמע שאלתי ענה לי שויבר במילים אלו: למר שושני הייתה אחות שהתגוררה בניו-יורק, וכלתהּ סיפרה לי בפירוש כי שמו האמיתי של מר שושני היה הלל פרלמן".

--
הכותב לא הבחין שהמאמר שאליו הפניתי הוא מאמר פרי עטי. כמו כן, לכאורה הכותב לא ראה את המאמר בשלימותו, ועל כן כתב מה שכתב. מגמת המאמר פרי עטי שונה. אני מביאה בחלק הראשון בין היתר ראיות מתוך כתבי אלי ויזל בדבר הזהות בין שושני לפרלמן, וכן בהמשך מביאה את השושלת הגניאולוגית של הלל פרלמן. ויש עוד חומר.

המחקר

הודעהעל ידי המחקר » א' ספטמבר 20, 2015 3:05 pm

יעל כתב:
המחקר כתב:הכותב לא הבחין שהמאמר שאליו הפניתי הוא מאמר פרי עטי. כמו כן, לכאורה הכותב לא ראה את המאמר בשלימותו, ועל כן כתב מה שכתב. מגמת המאמר פרי עטי שונה. אני מביאה בחלק הראשון בין היתר ראיות מתוך כתבי אלי ויזל בדבר הזהות בין שושני לפרלמן, וכן בהמשך מביאה את השושלת הגניאולוגית של הלל פרלמן. ויש עוד חומר.

הכותב הבחין מצוין שהפנית למאמר של משה נחמני. והכותב העיר שנחמני פרסם שני מאמרים על מר שושני, ורק את אחד מהם הזכרת. והוא ציטט מתוך המאמר השני.

יעל

הודעהעל ידי יעל » א' ספטמבר 20, 2015 5:34 pm

המחקר כתב:
יעל כתב:
המחקר כתב:הכותב לא הבחין שהמאמר שאליו הפניתי הוא מאמר פרי עטי. כמו כן, לכאורה הכותב לא ראה את המאמר בשלימותו, ועל כן כתב מה שכתב. מגמת המאמר פרי עטי שונה. אני מביאה בחלק הראשון בין היתר ראיות מתוך כתבי אלי ויזל בדבר הזהות בין שושני לפרלמן, וכן בהמשך מביאה את השושלת הגניאולוגית של הלל פרלמן. ויש עוד חומר.

הכותב הבחין מצוין שהפנית למאמר של משה נחמני. והכותב העיר שנחמני פרסם שני מאמרים על מר שושני, ורק את אחד מהם הזכרת. והוא ציטט מתוך המאמר השני.

--
זה לא היה נהיר במקור, קודם לכן.

אוצר מתנת חינם

הודעהעל ידי אוצר מתנת חינם » א' ספטמבר 20, 2015 8:59 pm

מורה צדק כתב:הוא לא היה מכסה את ראשו?

רוזנברג אמר לי אישית שהוא היה מכסה ראשו. והתמונה הזו היא כנראה לפספורט.

עוד אמר לי שכבר בהיותו נער נבחן על כל הש"ס מבחן סיכה, וידע בע"פ את כל התנ"ך כולל הניקוד.

גם אמר לי שידע את הזוהר בע"פ, אם כי אינו יכול להישבע ע"ז..

לא נתפס..

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ב' ספטמבר 21, 2015 12:07 am

אוצר מתנת חינם כתב:

עוד אמר לי שכבר בהיותו נער נבחן על כל הש"ס מבחן סיכה, וידע בע"פ את כל התנ"ך כולל הניקוד.

לא נתפס..

רוזנברג יכול להעיד רק על הדבר הראשון שהוזכר.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' ספטמבר 21, 2015 8:12 am

על הדברים האחרים הוא יכול להעיד ששושני אמר לו כך.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' ספטמבר 21, 2015 9:46 am

אוצר מתנת חינם כתב:

לא נתפס..

מה לא נתפס בזה? חסרים בעלי זכרון בעולם?

אוצר מתנת חינם

הודעהעל ידי אוצר מתנת חינם » ב' ספטמבר 21, 2015 3:03 pm

תוכן כתב:
אוצר מתנת חינם כתב:לא נתפס..

מה לא נתפס בזה? חסרים בעלי זכרון בעולם?

אתה מכיר מישהו היום שיודע תנ"ך,ש"ס,ניקוד התנ"ך, זוהר, - בע"פ מילה במילה?

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' ספטמבר 22, 2015 1:36 am

ר' עובדיה יוסף ידע יותר.

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ג' ספטמבר 22, 2015 11:28 am

תוכן כתב:ר' עובדיה יוסף ידע יותר.

בלא ליכנס לעצם הדיון על האיש. יתכן מאד שיש הרבה זכרנים, אבל אני למשל לא זוכר את ה'מורה נבוכים' בעל פה ולא משום שאינני זכרן, אלא מפני שלא למדתי ספר זה. כלומר, כדי לדעת על פה תנ"ך, ש"ס וכו' וכו', היה עליו ללמוד היטב - וזוהי נקודת הענין, לדעתי.

יעל

הודעהעל ידי יעל » ג' ספטמבר 22, 2015 11:44 am

זקן ששכח כתב:

בלא ליכנס לעצם הדיון על האיש. יתכן מאד שיש הרבה זכרנים, אבל אני למשל לא זוכר את ה'מורה נבוכים' בעל פה ולא משום שאינני זכרן, אלא מפני שלא למדתי ספר זה. כלומר, כדי לדעת על פה תנ"ך, ש"ס וכו' וכו', היה עליו ללמוד היטב - וזוהי נקודת הענין, לדעתי.

--
נראה לומר שמדובר גם בכשרון מולד לזכור בצורה פנומינלית.
מעניין בהקשר זה להזכיר את "הינוקא הפלאי". ראו בלינק הבא, ויש עוד מקורות.
https://he.wikipedia.org/wiki/הינוקא_הפלאי
לפי הגישה שלכאורה סתמו לו את מעייני הזיכרון - הינוקא עשוי היה בגדלותו לגלות אותה תופעה של זיכרון חורג מגדר הרגיל.

מנדלי

הודעהעל ידי מנדלי » ג' ספטמבר 22, 2015 2:18 pm

מיכאל_במאי כתב:שלום לכולם,
אני במאי סרטים דוקומנטריים ואני עכשיו עובד על סרט תעודי חדש על מר שושני.
אשמח לשמוע עדויות מאנשים שהכירו אותו או סיפורים ששמעתם מאחרים על מר שושני. (או פרופסור שושן כפי שהרבה אנשים בארץ קראו לו).
תודה מראש,
מיכאל גרינשפן

הסרט כבר ראה אור?

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' ספטמבר 23, 2015 10:07 pm

זקן ששכח כתב:

זקן ששכח.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' ספטמבר 24, 2015 7:37 am

זקן ששכח כתב:בלא ליכנס לעצם הדיון על האיש. יתכן מאד שיש הרבה זכרנים, אבל אני למשל לא זוכר את ה'מורה נבוכים' בעל פה ולא משום שאינני זכרן, אלא מפני שלא למדתי ספר זה. כלומר, כדי לדעת על פה תנ"ך, ש"ס וכו' וכו', היה עליו ללמוד היטב - וזוהי נקודת הענין, לדעתי.

כשהיה צעיר למד, וכנראה הרבה. מה שקרה אחר כך מתועד על ידי תלמידיו, ואין צורך לחזור על הדברים שוב. כיום שלא נמצא ממנו שום חידוש או תובנה, זה לבד אומר דרשני.

אוצר מתנת חינם

הודעהעל ידי אוצר מתנת חינם » ש' ספטמבר 26, 2015 10:19 pm

תוכן כתב:
זקן ששכח כתב:בלא ליכנס לעצם הדיון על האיש. יתכן מאד שיש הרבה זכרנים, אבל אני למשל לא זוכר את ה'מורה נבוכים' בעל פה ולא משום שאינני זכרן, אלא מפני שלא למדתי ספר זה. כלומר, כדי לדעת על פה תנ"ך, ש"ס וכו' וכו', היה עליו ללמוד היטב - וזוהי נקודת הענין, לדעתי.

כשהיה צעיר למד, וכנראה הרבה. מה שקרה אחר כך מתועד על ידי תלמידיו, ואין צורך לחזור על הדברים שוב. כיום שלא נמצא ממנו שום חידוש או תובנה, זה לבד אומר דרשני.

הביאו כאן באשכול (עמוד 2) חשבון שלו בסוגיא דברכות. ויש ג"כ מחברות שלו אצל רוזנברג, אולם כיון שהם כתובים כ"כ בקצרה, קשה להבין מה כוונתו.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' ספטמבר 27, 2015 1:37 am

את "החידושים" שהביאו מקודם גם אני ראיתי. זה מתאים לרמה של בחור טוב בישיבה קטנה. באשר לחידושיו שנכתבו בקצרה וא"א להבינם, מן הסתם אם היה שם משהו להבין, היו כבר מבינים אותם.

מיכאל_במאי

הודעהעל ידי מיכאל_במאי » ב' אוקטובר 19, 2015 1:36 am

מנדלי כתב:
מיכאל_במאי כתב:שלום לכולם,
אני במאי סרטים דוקומנטריים ואני עכשיו עובד על סרט תעודי חדש על מר שושני.
אשמח לשמוע עדויות מאנשים שהכירו אותו או סיפורים ששמעתם מאחרים על מר שושני. (או פרופסור שושן כפי שהרבה אנשים בארץ קראו לו).
תודה מראש,
מיכאל גרינשפן

הסרט כבר ראה אור?

שלום לכולם,
הסרט עדיין לא מוכן, עדיין עובדים על זה. מי שהכיר את מר שושני או יודע דברים עליו מוזמן ליצור קשר איתי.
הינה קטע מראיון של הרב אליהו אביחיל זצ"ל http://www.chouchani.com/?p=453

גבול ים

הודעהעל ידי גבול ים » ב' אוקטובר 19, 2015 9:50 am

ישנו סרטון ביוטיוב של ראיון אודותיו עם הג"ר ישראל בונדהיים זצ"ל מקול תורה שהכירו משוויץ, מדהים לראות את ההתפעלות שלו ממנו

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ב' אוקטובר 19, 2015 1:35 pm

גבול ים כתב:ישנו סרטון ביוטיוב של ראיון אודותיו עם הג"ר ישראל בונדהיים זצ"ל מקול תורה שהכירו משוויץ, מדהים לראות את ההתפעלות שלו ממנו

הועלה לעיל.

אוצר מתנת חינם

הודעהעל ידי אוצר מתנת חינם » ב' אוקטובר 19, 2015 4:02 pm

בדבר מה שבשעת קריאת התורה יצא לבחוץ. והיו שהבינו שזהו משום שלא רצה שייחשף שמו.
פרופ' רוזנברג העלה השערה בשם מישהו, שאולי הסיבה היא שסבר שאסור לעם הארץ - כהן לעלות לפני ת"ח...

יעל

הודעהעל ידי יעל » ג' אוקטובר 20, 2015 10:25 am

אני מבקשת לציין שבאשכול הזה השתתף בזמנו הרב איתם הנקין הי"ד,
אשר כינה את עצמו בפורום ב"אוצר החכמה" "תוך כדי דיבור".
יש שני פוסטים שאותם העלה.
אני מפנה לדיון מקיף עליו באשכול אחר ב"משפחת סופרים" כאן.
viewtopic.php?f=19&t=24139

קומי_אורי

הודעהעל ידי קומי_אורי » ש' אוקטובר 24, 2015 9:10 pm

נערי האוצר כתב:מתוך עיתון "הארץ":

הוא שרד את השואה בזכות חריפותו ואומץ לבו. לפי אחת האגדות, הוא נעצר בידי הגרמנים ונלקח לחקירה בגסטאפו. בחקירתו טען כי הוא ארי

לפי גרסה אחרת, הוא נעצר בידי הנאצים בפריז והופשט. כשראו שנימול, אמר שהוא מוסלמי. ואז, לתדהמת הנוכחים, דיקלם חלקים מהקוראן באופן מושלם, עד שהאימאם שהובא לשם בידי הנאצים אמר שאין ספק כי הוא מוסלמי.

עד כמה שידוע לי זה מנוגד להלכה, וקי"ל שייהרג ואל יעבור.

גבול ים

הודעהעל ידי גבול ים » ש' אוקטובר 24, 2015 9:21 pm

קומי_אורי כתב:
נערי האוצר כתב:מתוך עיתון "הארץ":

הוא שרד את השואה בזכות חריפותו ואומץ לבו. לפי אחת האגדות, הוא נעצר בידי הגרמנים ונלקח לחקירה בגסטאפו. בחקירתו טען כי הוא ארי

לפי גרסה אחרת, הוא נעצר בידי הנאצים בפריז והופשט. כשראו שנימול, אמר שהוא מוסלמי. ואז, לתדהמת הנוכחים, דיקלם חלקים מהקוראן באופן מושלם, עד שהאימאם שהובא לשם בידי הנאצים אמר שאין ספק כי הוא מוסלמי.

עד כמה שידוע לי זה מנוגד להלכה, וקי"ל שייהרג ואל יעבור.

דין יהרג ועל יעבור הוא מחמת איסור עבודה זרה, אם טען שהוא מוסלמי הרי אינו עובד ע"ז, ואין איסור בזה

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ש' אוקטובר 24, 2015 9:26 pm

לדעת הריטב"א והרדב"ז וכו' יש על יהודי איסור יהרג ואל יעבור להודות בדת האיסלם אף שאינם עע"ז.
אבל יתכן שעשה באופן המותר, כגון שרק דבר בערבית ואמר קטעים מהקוראן וכו' כך שטעו לחשוב שהוא מוסלמי, ולא שאמר להדיא. ובכה"ג מותר אפילו להתחזות לנוצרי.
[כמובן עד כמה שצריך ליישב את 'אחת האגדות' על אדם שכולו אגדה].

גבול ים

הודעהעל ידי גבול ים » ש' אוקטובר 24, 2015 10:11 pm

ר"א אשרי בספרו ממעמקים סובר שמי שאינו מוכר כלל ואומר שהוא נוצרי מבטן ומלידה אין בזה איסור, כיון שאינו מתכחש בכך ליהדותו

השקדן

הודעהעל ידי השקדן » ו' דצמבר 04, 2015 2:21 am

השבוע (פרשת וישב תשע"ו) התפרסמה כתבה על מר שוני בעיתון המשיחיסטי 'בית משיח'.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ש' דצמבר 05, 2015 10:24 pm

במאמר של גב' לוין שצוין אליו למעלה, נזכר שהג"ר מאיר מינץ היה בן אחותו של שושני - הלל פרלמן.

בשב"ק שמעתי מפיו של תלמידו של הג"ר מאיר מינץ בימים ההם שאכן מר שושני היה דודו של רבי מאיר מינץ, ר"מ לא הרבה לדבר עליו, אך מה שהתלמיד יודע שר"מ נפגש עם דודו מר שושני לפני השואה, ובאותם ימים שלמד אצלו ר"מ ניסה מאוד להיפגש עם דודו אך לא הצליח, אמנם היה איזה שהוא קשר ביניהם.
לפי מה שהבנתי מטרתו של רבי מאיר מינץ היתה לקרב את שושני כדי 'להחזיר' את דודו.

ראוי לייחד כאן מילים מעטות על הגאון רבי מאיר מינץ שהיה אדם גדול בתורה.
רבי מאיר היה יליד בריסק ולאחר מכן היה מחשובי לומדי ישיבת מיר וגלה עמה גולה אחר גולה לשנחאי, ואף שהיה מן הצעירים שבחבורה נחשב בין מופלגי התלמידים.
לאחר השואה התגורר בארה"ב והיה ראש ישיבה במונסי.
ר"מ נדבק בקשר אמיץ וחזק עם המשגיח הגה"צ רבי יחזקאל לוינשטיין זצ"ל, והיה מהמקושרים הנאמנים שלו, לאחר פטירתו נטמן בבית החיים בבני ברק על יד קברו של מורו ורבו המשגיח זצ"ל.

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ש' דצמבר 05, 2015 11:47 pm

מחולת המחנים כתב:במאמר של גב' לוין שצוין אליו למעלה, נזכר שהג"ר מאיר מינץ היה בן אחותו של שושני - הלל פרלמן.

בשב"ק שמעתי מפיו של תלמידו של הג"ר מאיר מינץ בימים ההם שאכן מר שושני היה דודו של רבי מאיר מינץ, ר"מ לא הרבה לדבר עליו, אך מה שהתלמיד יודע שר"מ נפגש עם דודו מר שושני לפני השואה, ובאותם ימים שלמד אצלו ר"מ ניסה מאוד להיפגש עם דודו אך לא הצליח, אמנם היה איזה שהוא קשר ביניהם.

רבי מאיר היה יליד בריסק ולאחר מכן היה מחשובי לומדי ישיבת מיר וגלה עמה גולה אחר גולה לשנחאי, ואף שהיה מן הצעירים שבחבורה נחשב בין מופלגי התלמידים.
ר"מ נדבק בקשר אמיץ וחזק עם המשגיח הגה"צ רבי יחזקאל לוינשטיין זצ"ל, והיה מהמקושרים הנאמנים שלו, לאחר פטירתו נטמן בבית החיים בבני ברק על יד קברו של מורו ורבו המשגיח זצ"ל.

כמו כל הודעותיך, מלאה וגדושה. ייש"כ.

יעל

הודעהעל ידי יעל » א' דצמבר 06, 2015 10:28 am

לא ידען כתב:
מחולת המחנים כתב:במאמר של גב' לוין שצוין אליו למעלה, נזכר שהג"ר מאיר מינץ היה בן אחותו של שושני - הלל פרלמן.

כמו כל הודעותיך, מלאה וגדושה. ייש"כ.

הפרטים הביוגרפיים האלה על הרב מאיר מינץ ועוד פרטים מופיעים אצלי במאמר

אהרון 37

הודעהעל ידי אהרון 37 » א' דצמבר 06, 2015 1:17 pm

אני מכיר מישהו אחד שנולד בצרפת, ושושני היה מתארח הרבה אצל הוריו, אבל הבנתי שהוא לא יהיה מוכן לספר עליו.

בן_אליעזר

הודעהעל ידי בן_אליעזר » ד' דצמבר 16, 2015 4:57 pm

השקדן כתב:השבוע (פרשת וישב תשע"ו) התפרסמה כתבה על מר שוני בעיתון המשיחיסטי 'בית משיח'.

הנה לאחרונה נשלחתי הכתבה הנזכרת - ומצורף בזה בב' קבצים.
קבצים מצורפים
שושני_ב.pdf
(71.92 KiB) הורד 756 פעמים
שושני_א.pdf
(380.75 KiB) הורד 681 פעמים

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 111 אורחים