מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מונסיור (מר) שושני - איש מסתורין

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
תוכן

Re: מונסיור (מר) שושני - איש מסתורין

הודעהעל ידי תוכן » ה' נובמבר 25, 2021 11:07 am

אני זוכר את ר' מאיר סטפנסקי ע"ה שאמר לי פעם שר' גדליה נדל לא כזה עילוי, כי האנגלית שלו היתה ממש לא ברמה. למרות, שליד המיטה שלו היו ספרי פיסיקה באנגלית ברמה די גבוהה.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' נובמבר 25, 2021 11:14 am

יש עילויים שמתקשים בזכירת שפות. כי זה ידע יבש מדי.
לדוגמא ר' נחום רוטשטיין ר"י שערי תורה הוא עילוי, אך אינו קולט שפות.
אני גם עילוי (טוב, לא עילוי, אבל כמדומני שיש לי זכרון יחסית טוב), אבל בשפות אני חלש מהממוצע.

הקטע עם השושני, שנראה שזה בדיוק היה התחום החזק שלו. אבל בכל מקרה, אי אפשר לתפוס אדם ששלט בכל כך הרבה על שגיאת כתיב אחת, בשפה שאינה שפת אימו.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' נובמבר 25, 2021 11:23 am

זה לא רק עניין של זכרון. זה סוגי אינטלגנציה שונים.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' נובמבר 25, 2021 11:26 am

מקדש מלך כתב:
דמשק כתב:
תוכן כתב:הוא כותב soth במקום south, קרי, לא כזה עילוי כמו שעושים אותו.

הוא כן כזה עילוי גדול, רק שאתה עילוי יותר גדול!

תוכן לא מתיימר להיות עילוי. זו פשוט שפת האם שלו (אולי אתה רק מתבדח, בכל זאת מצאתי לנחוץ להבהיר...).

למה להרוס? כמה מחמאות אני מקבל כבר בפורום? והנה סוף סוף מישהו אומר משהו חיובי, ומישהו אחר רץ לתקן. זה לא בסדר!

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ה' נובמבר 25, 2021 11:33 am

טעויות כתיב זאת בעיה של אוטו דידקטים שקולטים לבד ומהר ולכן לא לומדים מסודר.
אני חושב שהרבה עילויים מופלגים יש להם 'חורים' בהשכלה מסיבה זו.

חידת

הודעהעל ידי חידת » א' דצמבר 19, 2021 5:28 pm

אתר חדש עם כתביו הקשים לפענוח:

https://mr-shoshani.co.il

מאור אקאלר

הודעהעל ידי מאור אקאלר » ב' דצמבר 20, 2021 4:09 pm

אוסף כתבות שהועלו כאן ושלא, אם יש בעיה מבחינה חוקית/צניעות/כפירה, הסירו את הקבצים.
קבצים מצורפים
שושני והרב פגרמנסקי.pdf
(7.02 MiB) הורד 204 פעמים
שושני המסתורי, הצופה דצמבר 1968.pdf
(489.28 KiB) הורד 174 פעמים
קרוב אליך מי אתה מר שושני.pdf
(1.32 MiB) הורד 202 פעמים
פרצופים באניה מעריב, אוקטובר 1952.pdf
(1.42 MiB) הורד 181 פעמים
עקיצת של ענק הדעת על מר שושני.pdf
(136.51 KiB) הורד 257 פעמים
עלון בית משיח.pdf
(449 KiB) הורד 152 פעמים
על תלמידי הראי''ה ביפו ובתוכם הגאון המסתורי ר' הלל פרלמן - מר שושני.pdf
(165.27 KiB) הורד 176 פעמים
עולם קטן תעלומת מר שושני.pdf
(890.13 KiB) הורד 266 פעמים
מר שושני ומניטו.pdf
(304.57 KiB) הורד 172 פעמים
כתביו התלמודיים של מר שושני גליונות דאצ'ה.pdf
(115.43 KiB) הורד 177 פעמים
הרב שידע הכול התגלו כתבי יד נדירים של מר שושני.pdf
(1.39 MiB) הורד 181 פעמים
המחברות של הגאון המסתורי _מר שושני_ נחשפות לציבור.pdf
(697.07 KiB) הורד 165 פעמים
הגאון היהודי המסתורי שניצל בגלל חידה לקצין נאצי - חינוך וחברה - הארץ.pdf
(2.03 MiB) הורד 176 פעמים
החידה חכם מרוקאי או גאון ליטאי - כל הזמן.pdf
(289.29 KiB) הורד 182 פעמים
דב לנדאו.docx
(25.77 KiB) הורד 165 פעמים
גאון, נווד ומסתורי מי אתה מר שושני - סרוגים.pdf
(649.49 KiB) הורד 161 פעמים
בין חב''ד לשושני מקור ראשון.pdf
(4.64 MiB) הורד 304 פעמים
אש שחורה על גבי אש לבנה דרך לימודו של מר שושני.pdf
(2.43 MiB) הורד 236 פעמים
נערך לאחרונה על ידי מאור אקאלר ב א' דצמבר 26, 2021 5:31 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ב' דצמבר 20, 2021 4:14 pm

מאור אקאלר כתב:אוסף כתבות שהועלו כאן ושלא, אם יש בעיה מבחינה חוקית/צניעות/כפירה, הסירו את הקבצים.

במחילה, נראה לי שצריך לברור לפני שמעלים לפורום ולא אחרי. תמיד יכולות להיות טעויות, אבל להעלות קבצים ואחרי זה לגלות שהעלית משהו לא צנוע כי לא בדקת?!

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ב' דצמבר 20, 2021 5:25 pm

מאור אקאלר כתב:אוסף כתבות שהועלו כאן ושלא, אם יש בעיה מבחינה חוקית/צניעות/כפירה, הסירו את הקבצים.

אחרי חו"ד השלילית של הגאון רבי מרדכי פוגרמנסקי זצ"ל, מצ"ב כנ"ל, על אישיות משונה הזאת, שנחשב אדם מסוכן! הרי יש לבחון מחדש רוב ככל מסירות והערכות, שמתחילת אשכול הזה עליו.
קבצים מצורפים
שושני והרב פגרמנסקי.pdf
(7.02 MiB) הורד 307 פעמים
נערך לאחרונה על ידי באמונתו ב ב' דצמבר 20, 2021 11:42 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' דצמבר 20, 2021 6:43 pm

הועלה לעיל בעמודים 2-3, ובמילא - כל המסירות וההערכות הן אחר הבהרה זו, ואין צורך להוסיף ולדון בה.

פייביש אופטובסקי

הודעהעל ידי פייביש אופטובסקי » ב' דצמבר 20, 2021 7:01 pm

באמונתו כתב:

אחרי חו"ד השלילית של הגאון רבי מרדכי פוגרמנסקי זצ"ל, מצ"ב כנ"ל, על אישיות משונה הזאת, שנחשב אדם מסוכן! הרי יש לבחון מחדש רוב מסירות והערכות, שמתחילת אשכול הזה עליו.

ואולי בכלל מחבר הספר על הגאון רבי מרדכי פוגרמנסקי זצ"ל הוא האדם המסוכן!
אשר כדי להאדיר את ספרו באישיות מרתקת כמו שושני ולתת לענין הקשר לספרו, הפך את שושני למסוכן!
על מחבר ספר זה הנך שם אמונתך!!!

יעל

הודעהעל ידי יעל » ב' דצמבר 20, 2021 9:58 pm

באופן כללי לפי חוק זכויות היוצרים אין אפשרות לאדם להעלות חומר של הזולת מבלי שקיבל רשות מהמחברים עצמם ולעיתים מהבמות שבהן התפרסם החומר.
כמו כן, לגבי המאמר השני שלי לא העתקת אפילו את הכותרת שלו. זה לא מקובל.
זו בעיה.
לכן נא להוריד את שני הקבצים של מאמריי.
אני לא שותפה לדבר הזה.
מוטב היה לו היית מביא רשימה ביבליוגרפית של החומר הזה, ואז לא הייתה בעיה.
לפנות לכל המחברים והפרסומים - זו עבודה רבה.
אחד המאמרים שלי הועתק כאן בפורום בלי רשות ואתה באת והעתקת מזה.
תדע שלא מתנהלים כך.
כי יש בעיה עם העלאת החומר ככלל.
בנוסף, בכל הקשור לשושני יש לכאורה בחלק מן המאמרים הפופולריים אי דיוקים. וצריך לדעת מה נכון ומה לא.

מלכיאל גרינוולד

הודעהעל ידי מלכיאל גרינוולד » ב' דצמבר 20, 2021 10:31 pm

יעל כתב:

באופן כללי לפי חוק זכויות היוצרים אין אפשרות לאדם להעלות חומר של הזולת מבלי שקיבל רשות מהמחברים עצמם ולעיתים מהבמות שבהן התפרסם החומר.

ניתן לשער כי הסיבה שהוא העלה את המאמרים, הזמינים באתר החדש שהפנו אליו כאן, היא כי לרבים מן המשתתפים בפורום זה חסומה הדרך לאותו אתר.
מסתבר שאין זו עבירה על החוק, כי המאמרים הועלו בסמוך ותוך כדי הפנייה לאותו אתר, שם הם נמצאים ברשות. ולכאורה יש להוכיח מסוגיית תרי עברי דנהרא, שאם הוא רק ממעט את המרחק ומקרב את הדבר למבקש אין בכך כלום.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' דצמבר 20, 2021 10:39 pm

דומה שהעיסוק בדמותו של האיש הזה חורג לחלוטין מכל פרופורציה.
הרושם הוא שאילו הוא היה אדם סטנדרטי, המחזיק באיזו משרה תורנית או אקדמית, דמותו, חידושיו ותורותיו לא היו מעניינים במיוחד.
מזכיר לי נהג אוטובוס, איש יודע ספר, שתואר בהערצה כגאון עצום. למזלו הוא היה נהג אוטובוס ולא ר"מ באיזו ישיבה או אפילו סתם אברך, שאז איש לא היה מתפעל ממנו במיוחד.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ב' דצמבר 20, 2021 11:00 pm

אני לא חושב שאתה צודק. תקרא קצת במחברות [לעיל הובא קישור לסריקה מעולה שלהן].
זה משהו אחר לענ"ד. וכבר כתבתי ע"ז כאן. כנראה מדובר בגאון ועילוי זכרן וסדרן ועמוק-מהיר מחשבה אלא שלא מחשבתו מחשבותינו, וממילא אינו מתאים כלל לא ללמד ולא להימדד בקרב הציבור הרחב ה"נורמטיבי" וגדוליו.
אי אפשר להעריך אותו כי אין לנו כלי מדידה = כלי המדידה שלנו הם תמיד "נורמטיביים" = ביחס לנורמה.
שום גדול לא נמדד אצלנו כגדול משום שלא הבננו אותו, אלא משום שכן הבננו אותו. ודוק.
וכאן מדובר בגדול מסוג כזה שלא מבינים אותו. [ומה שהוא כן יכול להסביר - בזה כבר אינו כה מיוחד].
אז לכל היותר "חטאו" הוא שאינו נורמטיבי. נו מילא. אבל א"א לומר שמחמת כן לא מדובר בגאון בקנה מידה אמיתי ואף חריג.

לדוגמה ממה שראיתי במחברות [ואני לא מדייק כי איני יכול לדייק] להלך מחשבתו: הוא מתעורר לאיזה לשון פסוק, כותב מה בדיוק - אבל בדיוק ההגדרה של הלשון הזה בפסוק כאן - ואז עורך רשימה של כל המקומות בתנ"ך [והקרובים להם, עם כל ההטיות וההקשרים] שבהן מופיע לשון זה [או גם בדברי חכמים] עם המשמעות המדויקת גם שם - או שלומד על המשמעות שם מהמשמעות פה, ובזה מגלה עומקים בפסוקים. הכל כתוב בקודים בזאח"ז. תוך כדי כך - כלומר בתור ההקשר של אותה המשמעות בפסוקים השונים - הוא מקשר את הדברים למקומם בתורה ויהדות / אמונות ודעות / קבלה / עומק נפש האדם / הגות ודעות / חברה ומדיניות, ודרך כך מראה מהי דעת/הוראת התורה על כל אלה, והכל כמשנה סדורה דיקא שלא יסתרו זא"ז, ולא סתירה פנימית בעצמם, ויתאימו עם כל הידוע לו ומסודר אצלו מכל מקום אחר שהוא. וכל זה בשורה-שתים במחברת, דיון על משמעות מילה אחת בהופעותיה בתנ"ך.
ורץ הלאה לדרכו, בפסוקים, מאמרי חז"ל בהלכה ובאגדה, סוגיות, עומק סוגיות, סיכומי הלכות - כשהוא מתעורר לאיזה נושא הלכתי [כולל קידוש החודש וחישוב תקופות ומזלות ועיבורים. בכלל כל נושא הלכתי שקשור לחישובים וזמנים ושיעורים וידיעות אסטרונומיות או גיאוגרפיות וכיו"ב הוא ממש "מסתער עליו" בכוח גדול וביד חזקה, עד שכותש אותו הדק היטב הלכה למעשה, הכל במהירות ובחדות, ולא שמקדיש עצמו שנים רבות לבירור הענין אלא בדרך הילוכו כנהר שוטף כסופר הכותב מה שמקריא לו מוחו בבקיאות וחריפות - וממשיך הלאה] הוא לא מניח בו צד ופינה שאינו מברר וחותך מה הדין ומה טעם הדין [ומה ההקשר הרחב והעומק הפילוסופי של הדין] וכו'. הכל בקיצור ובקודים לזיכרון לעצמו, נקודות נקודות חרוזות למחרוזות הגיוניות - לפי הגיון פנימי שאצלו היה ברור, אבל כנראה להסביר אותו צריך כ"כ הרבה הקדמות וידע שאפשר להתייאש מראש.
וחישובים מתימטיים וגיאומטריים רבים, ופיזיקה, וכימיה, ובוטניקה, וזואולוגיה, ואסטרונומיה, וכללי תורשה, וחישובי מהלכים בשחמט, ובלשנות שפות [כמדומה זה וכיו"ב במיוחד במה שקשור לתורה וידיעות הנצרכות לדברי חז"ל וכיו"ב], ופילוסופיה, ופסיכולוגיה-סוציולוגיה, ומדינאות, ומה לא.
והכל נקשר לאיזו יריעה אחת שמסתדרת אצלו הכל עם הכל.
כשהוא דן באיזו הלכה או משנה וכיו"ב הוא מקשר אותה לפסוקים בתנ"ך ולקבלה ולהלכות אחרות ולהקשרים אחרים שאצלו הן קשורות וכו' וכו', והכל במילים בודדות, מילה אחרי מילה, אתה ממש רואה על הדף שככה המחשבה שלו עובדת ורצה, אבל הכל בהיר לו וחתוך אצלו. יריעה אחת בלי סתירות. האם הרעיונות נכונים? מי יודע. צריך להיות כמוהו בכדי להעריך את זה. אבל אצלו עכ"פ הכל מסודר ונהיר וצלול וברור וחתוך, עמוק ורחב ומקושר היטב היטב.

לא שייך דבר כזה אם לא בהברקות ברק, שרק המוח שלו יכול להכיל. אבל קשה מאד להסביר, וכשמסבירים מה שאפשר אובד כל הברק וכל ההכרח והופך להיות רק "רעיונות נחמדים בדרך אפשר" לפי הערכת ה"מייבין" השומע.
ע"כ לענ"ד, כמובן שלא בעיון ויישוב כה"צ.

מטבע הדברים - מי שמתעניין באיש כזה הוא האקדמיה. א. כי אנשים מוערכים באקדמיה העריצו אותו בפומבי, ובכ"ז אפילו מלמעלה היקף עבודתו מראה שמדובר בגאון. ב. כי הוא רחב אופקים ועסק גם בתחומיהם. ג. כ"מוצר" מעניין לחקור אותו. ולא גרע מאיזו חיה נדירה. ד. כי לא אכפת להם ה"למעשה" מתורתו אלא עצם חקר האיש ותורתו.

משא"כ אנחנו - אין לנו זמן לזה. יש לנו הרבה הרבה במה לעסוק קודם קודם, ואצלנו גדול תלמוד שמביא לידי מעשה.
אם אין לנו מה ללמוד ולהחכים ממנו - ולא משנה מאיזו סיבה - אין לנו ענין בו. כשיהיה לנו זמן לעסוק בקוריוזים - אולי נעסוק בו, וגם זה מן הסתם לא - כי במעט הזמן והמוח שעומד לרשותנו לעסוק בקוריוזים - אין לנו באמת אפשרות לגעת בנושא הזה.

כאסוציאציה:
רבי מאיר היו חבריו רצים אחריו ולא משיגים אותו - ואין הלכה כמותו.
ומזמן למדתי מזה שההלכה לא נקבעת לפי גודל הגאונות, והלוא דבר הוא, חבריו מעידים שהוא הכי גאון וחכם - לכאורה יש להניח שהוא מבין הכי טוב - א"כ נקבע הלכה כמותו ונתבטל לדעתו.
אבל לא, ומתרי טעמי לכאורה: א. אין אפשרות לשפוט להעריך ולבקר, אין מי שיוכל להתעמת איתו, וזה חיסרון ולא מעלה. חיסרון בעצם הדעה, חיסרון למשפיע וחיסרון למקבלים. ב. התורה היא תורת חיים. ההלכה צריכה להתקבל על דעת ישראל. ולא להיות מונחתת מגאון הגאונים שאין איש מבין אותו הגם שכולם מודים שהוא יודע ומבין הכי טוב.
גדול שיכול לרדת מן ההר אל העם - ולמצער ל"עם" שאר הת"ח שבדור - הלכה כמותו. גדול שהוא כ"כ גדול שחבריו = היינו הגדולים לפי ערך הדור - רצים אחריו ואינם משיגים אותו - אין הלכה כמותו.

נ.ב.
שאלה למנהלים [אני כותב אותה כאן כי איני יודע מי המנהל העורך את הודעותיי שאפנה אליו באישי]:
למה אתם מתערבים בגוף ההודעה [כמעט מיד אחרי שכתבתי אותה] ומקטינים חלק ממנה? זו הודעה שלי ומישהו עושה בה כבתוך שלו.
על מה ולמה?
האם תפקיד המנהל כולל עריכה ספרותית / עריכת תוכן ולא רק שמירה על כללי הפורום וכיו"ב?
נערך לאחרונה על ידי צופה_ומביט ב ב' דצמבר 20, 2021 11:34 pm, נערך 7 פעמים בסך הכל.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ב' דצמבר 20, 2021 11:06 pm

אתה יכול לתת לינק לאיזשהו מקום במחברות בו הוא דן בנושא הלכתי מכל צד ופינה?

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ב' דצמבר 20, 2021 11:41 pm

יהושפט כתב:אתה יכול לתת לינק לאיזשהו מקום במחברות בו הוא דן בנושא הלכתי מכל צד ופינה?

אני לא ממש בקי בהן, וכתבתי מהזיכרון ממה שראיתי במרוצה.

אולי תראה כאן הלכות שחיטה וטריפות. בקיאות מבהילה [לקטנות עניות דעתי] בראשונים ופוסקים נו"כ ושו"תים, והכל מסודר וחתוך, כל פרט ופרט ממקורו והלכה למעשה.
וכל זה 3-4 עמודים באיזו מחברת, סיכום בהיר וחתוך בקיצורי קיצורים, לא משהו שהוא כעת טורח ועמל עליו שנים רבות, ורץ הלאה לדרכו.

זה הרושם שלי עכ"פ.

בזכרוני שראיתי גם בירורי הלכה בדברים שאין עליהם דברים מסודרים בפוסקים. כולל כל מיני היכי תמצי ומה הדין בהם ומדוע, והכל כנ"ל בהיר וחתוך ובראיות ומ"מ ובקיצור נורא.
אם מעניין אותך - או את כל אחד אחר - המחברות לפנינו - אפשר לפתוח ולקרוא. הכתב שלו מאד ברור.

דבר שמאד מתבלט לעיני ועובר לי בראש בקריאה במחברות הוא הביטוי שכתבתי לעיל: בכוח גדול וביד חזקה.

איך איש בעל ידע כ"כ עצום, אינספור ידיעות ופרטים וציונים מדויקים, מכל כך הרבה תחומים [כולל בתורה נגלה ונסתר בכל ההיקף בשניהם], שכוללות בתוכן המון אפשרויות ודעות ומחלוקות וכו' - שולט על כל הידע הזה בכזה כוח עצום, שהכל "שלו", הכל "משרת ומשמש" לו, הכל תחת ידו לשימושו, הכל הוא כבר מיקם ושיבץ וסידר, הכל כבר "אחר העיון", והכל אצלו הלכה למעשה [בכל תחום, לאו דוקא הלכתי]. אתה לא רואה במחברות שו"ט, התלבטויות, ספיקות, סתירות, חזרות. אלא אדם ששליט ומושל בכוח גדול וביד חזקה בכל המון אוקיינוס הידע הזה - שאת כולו הוא יודע בעמקות - לא רק מקומית אלא כזו שמתחרזת עם כל השאר.

וזה בעיניי הדבר המפליא ביותר.

הוא "שליט" בידע שלו. שולט בו בצורה אבסולוטית. כוח ושליטה, שהוא "כוח" ממש [לא לשון מושאל], יד חזקה וגבורה איומה.
או לחילופין [אם לא נרצה לומר שזה כוח ושליטה שבא אחרי הידע/עיון ועל גבי הידע/עיון] בהירות כמי שרואה תמונה מסודרת בעיניו ורק מקריא ממנה. כמי שמעיקרא הכל "מסתדר" אצלו בסדר ומקום נכון + הבנה נכונה תוך כדי הילוכו כבר בקריאה הראשונה.
לא יודע. איך אפשר לדעת.

לסיכום:
אחרי כל מה שכתבתי, אולי זו העצה שלי למעשה לכותבים באשכול זה. עכשיו שהמחברות לפני כל - לפני שאתם דנים על האיש הזה ועוסקים בו - עשו טובה, פנו לכם מעט זמן, ותקראו במחברות כאשר תמצא ידכם.
תתרשמו בעצמכם - ואחרי זה תדברו מה שתדברו [לכאן או לכאן].
זו נראית לי המלצה/דרישה מינימלית ומתבקשת.
מניסיון - זה מעייף את המוח, ולכן ממליץ לתת לזה כמה וכמה פעמים, על פני איזה משך זמן, מכאן ומשם וכו'. הרושם יכול להתגבש עם הזמן, ולאו דוקא מפעם אחת.

ודאתינן להכי אומר עוד משהו ובזה אסיים בלי"נ:
בלי שום ספק אצלי [ולא ארחיב] שאתם הת"ח [למקצועותיכם] ואנשי המחשבה דכאן - אתם יכולים להבין במחברות האלה מה שדורות של חוקרי אקדמיה לא יבינו [והלוואי יש כאן מישהו מהאקדמיה שישמע לעצתי וייקח לו אנשים מתאימים מהעולם המתאים לפענח את החלקים המתאימים מהמחברות].
נערך לאחרונה על ידי צופה_ומביט ב ב' דצמבר 20, 2021 11:59 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ב' דצמבר 20, 2021 11:47 pm

צופה_ומביט כתב:
יהושפט כתב:אתה יכול לתת לינק לאיזשהו מקום במחברות בו הוא דן בנושא הלכתי מכל צד ופינה?

אני לא ממש בקי בהן, וכתבתי מהזיכרון ממה שראיתי במרוצה.

אולי תראה כאן הלכות שחיטה וטריפות. בקיאות מבהילה [לקטנות עניות דעתי] בראשונים ופוסקים נו"כ ושו"תים, והכל מסודר וחתוך, כל פרט ופרט ממקורו והלכה למעשה.
וכל זה 3-4 עמודים באיזו מחברת, סיכום בהיר וחתוך בקיצורי קיצורים, לא משהו שהוא כעת טורח ועמל עליו שנים רבות, ורץ הלאה לדרכו.

זה הרושם שלי עכ"פ.

בזכרוני שראיתי גם בירורי הלכה בדברים שאין עליהם דברים מסודרים בפוסקים. כולל כל מיני היכי תמצי ומה הדין בהם ומדוע, והכל כנ"ל בהיר וחתוך ובראיות ומ"מ ובקיצור נורא.
אם מעניין אותך - או את כל אחד אחר - המחברות לפנינו - אפשר לפתוח ולקרוא. הכתב שלו מאד ברור.

מדובר בעשרות מחברות, אין לי כח להתחיל לחפש.
יישר כח.

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » ו' דצמבר 24, 2021 2:27 am

באמונתו כתב:אחרי חו"ד השלילית של הגאון רבי מרדכי פוגרמנסקי זצ"ל, מצ"ב כנ"ל, על אישיות משונה הזאת, שנחשב אדם מסוכן! הרי יש לבחון מחדש רוב מסירות והערכות, שמתחילת אשכול הזה עליו.

פייביש אופטובסקי כתב:ואולי בכלל מחבר הספר על הגאון רבי מרדכי פוגרמנסקי זצ"ל הוא האדם המסוכן!

ראה לעיל הסבר על דברי הג"ר מרדכי פוגרמנסקי זצ"ל
viewtopic.php?f=19&t=5740&p=355595&hilit=#p355595

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ו' דצמבר 24, 2021 3:15 am

וונדרבר כתב:
שלמה בן חיים כתב:וביותר תמוה שאני מבין שהדברים יודפסו [או הודפסו] בספר על ר' מרדכי פורגומנסקי

כבר הזכירו לעיל viewtopic.php?f=19&t=5740&start=80#p198765
שהספר על רבי מרדכי פרוגמנסקי כבר נדפס בשנת תשע"ג.
[כדאי לקרוא].
רבי מרדכי פרוגמנסקי למרות ייסוריו טרח ונסע למנוע השפעה מזיקה על הבחורים, וזה מובן מאוד. הבחורים האלו גדלו באוירה של צרפת של השכלה אוניברסלית, והתחילו להתקרב ללימוד תורה בישיבה, אך עדיין לא היו יציבים לגמרי, [וחלקם עדיין התלבטו האם ללכת לישיבה], והיה חשש מבוסס שהשפעת אישיותו המורכבת של עילוי אדיר מחד, ובעל השקפות שאינם ישיבתיות מאידך, היה הורס את כל התקדמותם.

ויזל המוקסם החליט דווקא לדבוק בשושני, ואמנם המשיך את השיחות, והלימוד אתו במשך שנים אחדות, עד שנפרדו דרכיהם: ויזל נסע לארה"ב, ושושני לישראל ולדרום אמריקה.
את שלמד משושני, מסכם ויזל כך: "הוא לימד אותי קודם כל להטיל ספק בכל. כמי שבא מבית דתי מאוד, זה היה חשוב מאוד בשבילי"...
נערך לאחרונה על ידי באמונתו ב ו' דצמבר 24, 2021 12:12 pm, נערך 3 פעמים בסך הכל.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ו' דצמבר 24, 2021 8:26 am

באמונתו כתב:
ויזל המוקסם החליט דווקא לדבוק בשושני, ואמנם המשיך את השיחות, והלימוד אתו במשך שנים אחדות, עד שנפרדו דרכיהם: ויזל נסע לארה"ב, ושושני לישראל ולדרום אמריקה.
את שלמד משושני, מסכם ויזל כך: "הוא לימד אותי קודם כל להטיל ספק בכל. כמי שבא מבית דתי מאוד, זה היה חשוב מאוד בשבילי"...
כמי שבא מבית דתי מאוד, זה היה חשוב מאוד בשבילו: ויזל אכן התפקר, והיה לחילוני גמור!

הוא לא התפקר בעקבות לימודיו עם מר שושני... ראה דברי עצמך בשורה הבאה.

באמונתו כתב:אגב, שמעתי שפעם פגש אותו הגאון רבי אליעזר סילבר זצ"ל, ששאלו על מצבו הרוחני. ויזל ענה, היות וראה חרדי אחד במחנה המוות, שהיה לו זוג של תפילין, יקר המציאות ממש באושוויץ. החרדי ניצל מצוקת רבים רבים, שהתחננו ממנו לתת להם תפיליו, ולו לרגעים בודדים, לקרוא ק"ש בהם ולהחזירם מיד, ודרש מהם מנת מאכלם המסכנה והחיונית, דרש וקיבל.
אחר כזאת אכזריות, מצד אדם דתי, אינו מסוגל לשמור מצוות.
רא"ס זצ"ל ענה לויזל: שוטה שבעולם, מדוע אתה חושב על הרשע הבודד הזה, ולא על עשרות ומאות אנשים - מלאכים, שמסרו נפש ממש, לזכות במצוות תפילין?!

נתחלף לך (או למי שסיפר לך) ויזנטל בויזל...

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ו' דצמבר 24, 2021 8:40 am

סגי נהור כתב:
באמונתו כתב:
כמי שבא מבית דתי מאוד, זה היה חשוב מאוד בשבילו: ויזל אכן התפקר, והיה לחילוני גמור!

הוא לא התפקר בעקבות לימודיו עם מר שושני... ראה דברי עצמך בשורה הבאה.

אבל כדבריך אתה, דבריו בשורה הבאה טעות הם. ואם כן מנא לן שלא נתפקר דווקא על ידי שושני?

(מבחינה הגיונית גרידא, שנואים עלי המתפקרים שתולים ברכותיהם באחרים. הוא התפקר כי ככה בא לו, ושלא יאשים אף אחד. אבל על כל פנים מדברי עצמו אין ראיה לכאן או לכאן).

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ו' דצמבר 24, 2021 9:01 am

אתה ואני לא הועמדנו בנסיון האמונה של אושוויץ (ב"ה).
עכ"פ דברי ימיו של א"ו ידועים גם ללא דברי דברי הטעות של 'באמונתו'.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ו' דצמבר 24, 2021 9:18 am

אכן, לא היה עלי להאשים את ויזל (ואמנם עלי לציין שאמנם אי אפשר לדון אותו על מעשיו, ומכל מקום צריך לקחת את האשמת שושני בערבון מוגבל, וכנ"ל).
אבל למה כוונתך שדברי ימי ויזל ידועים גם בלי דברי הטעות של באמונתו?
האם ידוע לך שהוא הפסיק לשמור תומ"צ כבר לפני המפגש עם שושני? פשוט איני מכיר את דברי ימיו של ויזל.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ו' דצמבר 24, 2021 9:37 am

לפי הידוע א"ו נשאר אדם מאמין וקרוב ליהדות כל ימיו. הגדיר עצמו חסיד ויזניץ... הוא העיד על עצמו שאמונתו "נפצעה" באושוויץ אך לא אבדה.
אבל אחרי השואה כבר לא שמר על אורח חיים חרדי או קרוב לזה. הוא פגש את שושני כסטודנט בפריז, לא כנער תמים ב'חדר'.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' דצמבר 24, 2021 10:06 am

סגי נהור כתב:לפי הידוע א"ו נשאר אדם מאמין וקרוב ליהדות כל ימיו. הגדיר עצמו חסיד ויזניץ... הוא העיד על עצמו שאמונתו "נפצעה" באושוויץ אך לא אבדה.
אבל אחרי השואה כבר לא שמר על אורח חיים חרדי או קרוב לזה. הוא פגש את שושני כסטודנט בפריז, לא כנער תמים ב'חדר'.

אתה מכיר את התיאור היפה שלו על מסיבה (התוועדות?) של חסידים בלניגרד? (בתוך יהודי הדממה, עם עובד, תשכ"ז, עמ' 29 ואילך) מעניין אם מזהים כיום את הזקן שעמד בראש החבורה המתואר על ידו שם. האם ההגדרה יהודי הדממה שייכת לא"ו?

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ו' דצמבר 24, 2021 11:44 am

צר לי. איני מכיר, ואיני יודע...

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ו' דצמבר 24, 2021 12:34 pm

סגי נהור כתב:
באמונתו כתב:
...
נתחלף לך (או למי שסיפר לך) ויזנטל בויזל...

תודה על התיקון. הרישא עדיין נשאר! גם מצאתי:
Wiesel relates how a friend who had studied with him under Chouchani in France warned Wiesel that their teacher wanted to weaken the foundations of their belief and admitted that he found Chouchani frightening. That person, notes Wiesel, later traveled to Brooklyn and became the head of a yeshiva and one of the greatest rabbinical authorities of his generation
...
עדות זאת מוכיחה, כי הגאון רמ"פ הנ"ל, לא יחיד היה המזהיר שצריך להתרחק הימנו מפני מסוכנותו הדתית, אשר גם ויזל כאן הודה והסכים בה, אלא זה היה ידוע.
עכ"פ, מדובר מסתמא ברב מנשה קליין, רבה של "קהילת אונגוואר", מפורסם בשל סדרת ספרי השו"ת שלו, מִשְנֶה הלכות, מכר של א"ו מנעוריו. אכן, זה פרש... וזה פרש...

יעל

הודעהעל ידי יעל » ב' דצמבר 27, 2021 9:37 am

מלכיאל גרינוולד כתב:
יעל כתב:

ניתן לשער כי הסיבה שהוא העלה את המאמרים, הזמינים באתר החדש שהפנו אליו כאן, היא כי לרבים מן המשתתפים בפורום זה חסומה הדרך לאותו אתר.
מסתבר שאין זו עבירה על החוק, כי המאמרים הועלו בסמוך ותוך כדי הפנייה לאותו אתר, שם הם נמצאים ברשות. ולכאורה יש להוכיח מסוגיית תרי עברי דנהרא, שאם הוא רק ממעט את המרחק ומקרב את הדבר למבקש אין בכך כלום.

צר לי לומר שאינך צודק. יש חוק זכויות יוצרים במדינת ישראל והוא שקובע ולא סברות כהנה וכהנה.
קישור לכאורה אפשר להביא בצירוף מראה מקום נכון.
ואחד ממאמריי הועתק בלי כותר ובצורה גרפית בלתי ראויה. וזו בעיה.
וגם לפרסם בלי רשות הכותב בעייתי.
וגם המאמר השני נראה לא טוב גרפית.
ואינני בעד העלאת החומר כי יש לי זכויות יוצרים.
ולא הופיעו הרישומים הביבליוגרפיים.
על כן מאמריי הורדו לבקשתי.
מי שחסום לחומר – התשובה היא שכל אדם שכותב מאמר או ספר חייב לבדוק את המקורות בפנים, בספרייה או בדרך אחרת.
אני מניחה כאן את הרישומים הביבליוגרפיים של מאמריי שאותם צריך לצטט, ומציינת שיש בהם חומר רב וחדשני בנושא זהותו של שושני בתור הלל פרלמן, וגישה זו התקבלה במחקר.
יעל לוין, "תעלומת שושני: הפתרון", מקור ראשון, מוסף שבת, ה' בתשרי תשע"ו, 18 בספטמבר 2015, עמ' 12–13.
יעל לוין, "תעלומת הגאון", מקור ראשון, מוסף "שבת", י' בשבט תשע"ח, 26 בינואר 2018, עמ' 8–9.

מלכיאל גרינוולד

הודעהעל ידי מלכיאל גרינוולד » ב' דצמבר 27, 2021 10:36 am

יעל כתב:צר לי לומר שאינך צודק. יש חוק זכויות יוצרים במדינת ישראל והוא שקובע ולא סברות כהנה וכהנה.

אינני משפטן, אבל החוק לכאורה ברור:
הפרה עקיפה של זכות היוצרים להעמדה לרשות הציבור (תיקון מס' 5) תשע"ט-2019

48א. הועמדה יצירה שיש בה זכות יוצרים לרשות הציבור, כאמור בסעיף 15, בלא שניתנה רשותו של בעל זכות היוצרים, לרבות לאחר העמדתה כאמור לראשונה, באופן שמהווה הפרה של זכות היוצרים להעמדה לרשות הציבור כאמור בסעיף 11(5) (בסעיף זה – העמדה בהפרה), ועשה אדם, על דרך עיסוק, פעולה שיש בה כדי להקל את הגישה של הציבור ליצירה שהועמדה בהפרה או להרחיב את הגישה של הציבור אליה, במטרה להפיק רווח מעשיית פעולה כאמור ומקיומה של גישה ליצירה שהועמדה בהפרה, מפר הוא בכך את זכות היוצרים, אם בעת ביצוע הפעולה ידע או היה עליו לדעת כי היצירה הועמדה בהפרה.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' דצמבר 27, 2021 8:27 pm

איש_ספר כתב:אתה מכיר את התיאור היפה שלו על מסיבה (התוועדות?) של חסידים בלניגרד? (בתוך יהודי הדממה, עם עובד, תשכ"ז, עמ' 29 ואילך)
שמא ניתן להעלותו הֵנָּה?

תורת המן

הודעהעל ידי תורת המן » ב' דצמבר 27, 2021 9:09 pm

באמונתו כתב: גם מצאתי:
Wiesel relates how a friend who had studied with him under Chouchani in France warned Wiesel that their teacher wanted to weaken the foundations of their belief and admitted that he found Chouchani frightening. That person, notes Wiesel, later traveled to Brooklyn and became the head of a yeshiva and one of the greatest rabbinical authorities of his generation
...
עדות זאת מוכיחה, כי הגאון רמ"פ הנ"ל, לא יחיד היה המזהיר שצריך להתרחק הימנו מפני מסוכנותו הדתית, אשר גם ויזל כאן הודה והסכים בה, אלא זה היה ידוע.
עכ"פ, מדובר מסתמא ברב מנשה קליין, רבה של "קהילת אונגוואר", מפורסם בשל סדרת ספרי השו"ת שלו, מִשְנֶה הלכות, מכר של א"ו מנעוריו. אכן, זה פרש... וזה פרש...

האם הרב מנשה קליין היה מעולם בצרפת, ולמד אצל שושני? כמדומני שויזל והרב מנשה הם חברים מהשטעטל, הרבה קודם לזה.
וא"כ לי עכ"פ, עדיין צ"ע למי כוונתו.

הניקוד ששמת, כנראה כוונתך לאפוקי מהבדיחה הידוע. אך ראיתי באיזשהו מקום, ולע"ע לא מצאתיו, שהר"מ קליין בעצמו קראו כך, ופתרונו מלשון 'משנה לתלמידו'.
נערך לאחרונה על ידי תורת המן ב ב' דצמבר 27, 2021 9:13 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' דצמבר 27, 2021 9:29 pm

תורת המן כתב:
...

האם הרב מנשה קליין היה מעולם בצרפת, ולמד אצל שושני? כמדומני שויזל והרב מנשה הם חברים מהשטעטל, הרבה קודם לזה.

הניקוד ששמת, כנראה כוונתך לאפוקי מהבדיחה הידוע. אך ראיתי באיזשהו מקום, ולע"ע לא מצאתיו, שהר"מ קליין בעצמו קראו כך, ופתרונו מלשון 'משנה לתלמידו'.

מתוך ויקי באנגלית (במכלול כתוב יותר בקצרה, ואין את הפרטים):
Menashe Klein was born in 1924 in the town of Orlova, Czechoslovakia (now known as Irlyava, Ukraine) near the city of Ungvar, Czechoslovakia (now known as Uzhhorod, Ukraine).[2] He studied in the yeshiva of the Rav of Ungvar, Yosef Elimelech Kahane.

During World War II, he was incarcerated in Auschwitz-Birkenau, Auschwitz-Buna, and finally in Buchenwald. At Buchenwald, he was sent out to "Stein," a Nazi satellite camp at Eschershausen, but was listed in camp records as returned to Buchenwald, where he was liberated and where he completed a postwar military interview.[3]

On June 2, 1945, he was evacuated by train with 427 other former Buchenwald inmates ages 7 to 17 – among them Yisrael Meir Lau, Naphtali Lau-Lavie, and Elie Wiesel – to France, where they boarded at a sanitarium in Écouis.[4] He was transferred to Ambloy together with about 100 other boys who desired kosher facilities and a higher level of religious observance.[4] This group was under the supervision of social worker Judith Hemmendinger, who attempted to re-acclimate the boys to normal living.[4] The group was transferred to Taverny after Yom Kippur 1945.[4] Klein immigrated to the United States in 1947.

תורת המן

הודעהעל ידי תורת המן » ב' דצמבר 27, 2021 9:36 pm

בברכה המשולשת כתב:
תורת המן כתב:
...

מתוך ויקי באנגלית (במכלול כתוב יותר בקצרה, ואין את הפרטים):
Menashe Klein was born in 1924 in the town of Orlova, Czechoslovakia (now known as Irlyava, Ukraine) near the city of Ungvar, Czechoslovakia (now known as Uzhhorod, Ukraine).[2] He studied in the yeshiva of the Rav of Ungvar, Yosef Elimelech Kahane.

During World War II, he was incarcerated in Auschwitz-Birkenau, Auschwitz-Buna, and finally in Buchenwald. At Buchenwald, he was sent out to "Stein," a Nazi satellite camp at Eschershausen, but was listed in camp records as returned to Buchenwald, where he was liberated and where he completed a postwar military interview.[3]

On June 2, 1945, he was evacuated by train with 427 other former Buchenwald inmates ages 7 to 17 – among them Yisrael Meir Lau, Naphtali Lau-Lavie, and Elie Wiesel – to France, where they boarded at a sanitarium in Écouis.[4] He was transferred to Ambloy together with about 100 other boys who desired kosher facilities and a higher level of religious observance.[4] This group was under the supervision of social worker Judith Hemmendinger, who attempted to re-acclimate the boys to normal living.[4] The group was transferred to Taverny after Yom Kippur 1945.[4] Klein immigrated to the United States in 1947.

ייש"כ, בדקתי בויקי בעברית, ולא ראיתי שם.

א"כ נראה שצדק הרב 'באמונתו' בהשערתו.

יעל

הודעהעל ידי יעל » א' ינואר 02, 2022 10:43 am

מלכיאל גרינוולד כתב:
יעל כתב:צר לי לומר שאינך צודק. יש חוק זכויות יוצרים במדינת ישראל והוא שקובע ולא סברות כהנה וכהנה.

אינני משפטן, אבל החוק לכאורה ברור:
הפרה עקיפה של זכות היוצרים להעמדה לרשות הציבור (תיקון מס' 5) תשע"ט-2019

48א. הועמדה יצירה שיש בה זכות יוצרים לרשות הציבור, כאמור בסעיף 15, בלא שניתנה רשותו של בעל זכות היוצרים, לרבות לאחר העמדתה כאמור לראשונה, באופן שמהווה הפרה של זכות היוצרים להעמדה לרשות הציבור כאמור בסעיף 11(5) (בסעיף זה – העמדה בהפרה), ועשה אדם, על דרך עיסוק, פעולה שיש בה כדי להקל את הגישה של הציבור ליצירה שהועמדה בהפרה או להרחיב את הגישה של הציבור אליה, במטרה להפיק רווח מעשיית פעולה כאמור ומקיומה של גישה ליצירה שהועמדה בהפרה, מפר הוא בכך את זכות היוצרים, אם בעת ביצוע הפעולה ידע או היה עליו לדעת כי היצירה הועמדה בהפרה.

מה שאתה כותב לא מדויק. הסעיף הזה נוגע בעיקר לסדרות וסרטים, והוא מתייחס לחומר המועבר כצורתו.
ואולם לגבי המאמרים שלי, צורת ההגשה הייתה מעוותת, בלי שם באחד מהם, בצורה גרפית לא טובה, וזה לא היה סריקה של המקור. כך שזה לא ענה על הקריטריונים.
כאן מידע לגבי התיקון לחוק.

https://www.sivan-law.com/four-main-ame ... now-about/

ב. “הפרה עקיפה של זכות היוצרים להעמדה לרשות הציבור”
סעיף 48 לחוק זכות יוצרים מגדיר מהי הפרה עקיפה של זכות יוצרים.
התיקון החדש מבהיר מהי הפרה עקיפה של זכות יוצרים בהעמדה לרשות הציבור. תיקון זה מתייחס להפרות העקיפות באולם האינטרנט, כגון הורדות לא חוקיות, צפייה בסדרות וסרטים באופן פיראטי.
הסעיף קובע כי, כאשר ישנה יצירה המועמדת לרשות הציבור (כגון באינטרנט) ללא רשות של בעל זכות היוצרים הרי שזו הפרה בהתקיים התנאים הבאים:
• אם המפר עשה את הפעולה על דרך עיסוקו שיש בה כדי להקל או להרחיב את הגישה לציבור ליצירה שהועמדה לציבור בהפרה (למשל באינטרנט).
• אם לא ניתנה רשות מבעל זכות היוצרים.
• אם המשתמש עשה זאת במטרה להפיק רווח מכך שהגישה ליצירה המפרה קלה יותר.
• אם בעת עשיית הפעולה המפר ידע או היה עליו לדעת כי היצירה הועמדה לציבור בהפרה.

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » א' ספטמבר 03, 2023 1:00 am

לגבי מה שהזכירו לעיל מהגרמ"מ שולזינגר זצ"ל
הראני ידידי שיחי' את המצו"ב, ראה בעמוד 3 ועמ' 5, מ"הרב בן שושן".
משמרת יום קידושין גליון 45.pdf
(1.12 MiB) הורד 129 פעמים

יעקל

הודעהעל ידי יעקל » א' ספטמבר 03, 2023 1:07 am

ר' אהרן מרדכי זילברשטרום ז"ל, אבי משפ' זילברשטרום החבדי"ת היה מתלמידיו בצעירותו

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » א' ספטמבר 03, 2023 1:34 am

הספר "רבי מרדכי פגרמנסקי" כבר באוצר כעת, משם מצ"ב:
קבצים מצורפים
אוצר החכמה_רבי מרדכי פגרמנסקי - ביטון, מיכאל יעקב_274_279.pdf
(8.98 MiB) הורד 71 פעמים

יעקל

הודעהעל ידי יעקל » א' ספטמבר 03, 2023 7:50 am

חידוש של מר שושני: ויך את המצרי וימטנהו בחול . המצרי גמטריא משה מכאן שמשה היכה את המצרי שבו וטמן אותו בחולין.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' ספטמבר 03, 2023 3:13 pm

יעקל כתב:חידוש של מר שושני: ויך את המצרי וימטנהו בחול . המצרי גמטריא משה מכאן שמשה היכה את המצרי שבו וטמן אותו בחולין.

חסידישע ווארט.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 153 אורחים