מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האדמו"ר מקלויזנבורג ומרן הגרי"ז הלוי

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
מיוחס

האדמו"ר מקלויזנבורג ומרן הגרי"ז הלוי

הודעהעל ידי מיוחס » ו' אוגוסט 05, 2011 4:50 pm

מי הוא הידוע לו על קשריו של האדמור מצאנז להגרי"ז הלוי זצ"ל בעיר ורשא טרום הת"ש

בור הגולה

Re: האדמו"ר מקלויזנבורג ומרן הגרי"ז הלוי

הודעהעל ידי בור הגולה » ו' אוגוסט 05, 2011 6:07 pm

האדמו"ר מצאנז-קלויזנברג היה בווארשא??

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' אוגוסט 05, 2011 6:19 pm

פורסם במוסף ש"ק לפני כמה שנים על שיחה בין האדמו"ר לגרי"ז, בה שאלו הגרי"ז איך הם לא חוששים מביטול תורה בעריכת הטישים, ואיני זוכר המענה שיוחס לאדמו"ר.
הגרמ"מ שולזינגר קצף על תוכן הדברים והרגיש לטעמו בזיופן, הוא פנה אל הגרמ"ד הלוי, והלה השיבו, להד"ם!

בור הגולה

הודעהעל ידי בור הגולה » ו' אוגוסט 05, 2011 7:03 pm

גם אם הסיפור קרה, מן הסתם זה היה באר"י.

הפלא ופלא

הודעהעל ידי הפלא ופלא » א' אוגוסט 07, 2011 12:24 am

האדמו"ר היה בבחרותו בווארשא למספר שבועות, ואז שמע שיעורים מהגרי"ז זצ"ל.

כארבעים שנה לאחר מכן, כשביקר האדמו"ר בארץ, בשנת תשט"ו, ביקר אצל הגרי"ז וחזר בפניו על תוכן שיעורו.

שואף לאמת

הודעהעל ידי שואף לאמת » א' אוגוסט 07, 2011 4:21 pm

הסיפור בפגישה שלהם היה כפי הידוע לי שהאדמו"ר שאל את הגרי"ז האם הרב זוכר אותי אני הסתובבתי אצל הרב בווארשא
הרב שלא זכר אותו אמר אני זוכר רק את אלו שלמדו איתי ולא את אלו שהסתובבו אצלי
כמובן שלא היה לשיחה זאת המשך

חוקר

הודעהעל ידי חוקר » א' אוגוסט 07, 2011 4:33 pm

בור הגולה כתב:האדמו"ר מצאנז-קלויזנברג היה בווארשא??

אינני יודע על ורשה, וכבר העידו כאן שאכן היה בורשה. אני יודע על שהיה בגור הסמוכה לורשה, וזה מתועד בספר שיחותיו של הרה"ק בעל ה"שפע חיים", מן הסתם עבר דרך ורשה הרי משם נסעו לגור.
כידוע השפת אמת נשא בזווג שני את בתו של ר' ברוך מגורליץ בן הדברי חיים. השפע חיים בא לגור לבקר את דודתו הנ"ל שכבר היתה אז אלמנה ונותרה לגור בדירת בעלה, ושהה שם כמה זמן.
בספר שיחותיו מספר, שראה שם כמה לומדים שלמדו לפני תקיעות פרק "שור שנגח את הפרה", ותמה לעצמו מה שייך ללמוד זאת לפני תקיעות (ולא מאמרי הזוהר על התקיעות או רמב"ם הל' תשובה או הלכות שופר וכדו' מענינא דיומא). וחשב לעצמו בדרך צחות, אולי בגלל המפורש "כל השופרות כשרין חוץ משל פרה". אולם במשך השנים נוכח כי רק בדרך זו, ע"י עמל בסוגיות העמוקות של התורה בכל זמן, אפשר להגיע לשבירת היצר. וסיפר מאחד מזקיניו (יצא שמו מזכרוני) שהתענה רבות ועינה גופו בעשב צורב בו היו הצדיקים מסגפים את עצמם. ולבסוף אמר כי נוכח שאת הבחור הלז (היצה"ר) ניתן לנצח רק ע"י תורה.

אגב, ישנו סיפור דומה מהר"ר חנוך העניך מאלכסנדר (אליו נסעו רוב חסידי החידושי הרי"ם כולל השפת אמת אחרי פטירת החיה"ר), ששנה אחת לא יכל ליסוע לפרשיסחא לראש השנה, ונסע לסטריקוב שם לא היה אז אמנם אדמו"ר, אולם רבים באו להתפלל במחיצת שני בני רבי פישל מסטריקוב (תלמיד החוזה מלובלין) שכבר נפטר אז.
בליל ראש השנה שתה חמיצה (ישנו סיפור ידוע שבגלל גערתו של חברו, לימים הרבי מקוצק, לא טעם טעם באף אוכל רק בחמיצה) והתפלאו עליו מאד החסידים, ואמר להם בנו של ר"פ מסטריקוב שכיון שאצלו זו שמחת יו"ט שפיר עבד.
למחרת לפני התקיעות ראו אותו החסידים מתעמק במסכת קדושין, הפעם על כזו "עבירה" חמורה, גם בנו של הרבי מסטריקוב לא ידע מה לומר.
אולם אני - אמר הר"ר חנוך העניך - למדתי גמרא - נוטריקון: ג'בריאל, מ'יכאל, ר'פאל, א'וריאל.

שיבר

הודעהעל ידי שיבר » ב' אוגוסט 08, 2011 1:08 am

מעניין שדווקא הוא, נכדו וממשיך מורשתו של הדברי חיים מצאנז, תמה על מנהגם של הגוראים. הן ידוע הסיפור שראו את הדברי חיים מסתגר בחדרו לפני התקיעות, ושהביטו מה עושה ראו שלומד בס' קצוה"ח.

(אמנם גירסא אחרת ידועה לי שלמד 'בני יששכר', ואולי תרוויהו איתא).

ח''ל קאליסק

הודעהעל ידי ח''ל קאליסק » א' אפריל 26, 2020 10:08 am

שיבר כתב:מעניין שדווקא הוא, נכדו וממשיך מורשתו של הדברי חיים מצאנז, תמה על מנהגם של הגוראים. הן ידוע הסיפור שראו את הדברי חיים מסתגר בחדרו לפני התקיעות, ושהביטו מה עושה ראו שלומד בס' קצוה"ח.

שמעתי שהיה מונח בדרך קבע במגירה אצל חדר משכבו הקונטרס של הגה''ק מסאטמר זיע''א ובו מודגש בלורד השורות שכתב שנשתכחה תורת הבעש''ט זיע''א, עד כדי כך שבבדיקת חמת אמרה לו הרבנית ע''ה (שנלב''ע ממש לאחרונה) שמוצאה מארץ הגר (נייטרא) רעבע זאל זיין גזונט הגיע הזמן לזרוק את זה, ונענה לה הוא זיע''א אני יבוא לבית דין של מעלה ושם אוכיח לו עם מי הצדק.

ח''ל קאליסק

הודעהעל ידי ח''ל קאליסק » א' אפריל 26, 2020 10:14 am

שיבר כתב:נכדו וממשיך מורשתו של הדברי חיים מצאנז,

במאמר המוסגר שמעתי פעם בדרך צחות על אחד שפנה לאסוף צדקה משני הרביים לבית באבוב ואחד הביא לו סכום הגון 180$ ואילו השני הביא לו ח''י דולר פנה אליו המשולח ואמר לרבי הממעיט עכשיו יודע אני בוודאות שהנך הבאבאווער האמיתי כי גאליצייענר ידוע בקמצנותו.

כמו''כ אחד מהאדמורי''ם אמר לאחד מן הצאנזע אייניקלעך שהתפאר בייחוסו לזקינו הלא ניהו הגה''ק בעל הדברי חיים, אמר לו אותו אדמו''ר אמת הנך דומה לסבך הגדול אבל בשינוי קטן מרן הדברי חיים לא היה פונה לשנת הליל אם ידע שנשאר פרוטה בבית שלא ניתנה לעניים, ואילו אתה אינך מסוגל לישון באם אתה יודע שכן חולקה פרוטה לצדקה, וד''ל.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 117 אורחים