מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

איך דרשות הר"ן גרמו לתרומה של 5 מליון לישט.

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
יהודהא

איך דרשות הר"ן גרמו לתרומה של 5 מליון לישט.

הודעהעל ידי יהודהא » א' דצמבר 26, 2021 12:08 am

ואיך ישמעני פרעה ואני ערל שפתיים!(שמות ו,יב)

איך דרשות הר"ן גרמו לתרומה של 5 מליון לישט ?
ומה מחפש אדם זקן במפה ?
אלייה וקוץ בה - איך ? והפעם לא נאריך בקוץ !

המשפחה
במאה ה-19 היתה משפחת רוטשילד לא פחות מאשר הבנק המרכזי של אירופה. מדינות ומלכים נאלצו לפנות לבנק רוטשילד כדי לגייס הון או הלוואות, . רוטשילד היה מנפיק, מוכר ומפיץ בבירות אירופה אג"ח של ממשלות ומלכים. מלך שלא קיבל את הגיבוי הפיננסי של משפחת רוטשילד, התקשה לצאת למלחמה. אבל הפעם אנו עם ביקורו של הרב מ, אצל הנדיב הידוע:

והאיש בנימין
וזה דבר האירוע בתרמב 1882, - בשעה הקבועה נכנסנו ללשכתו. הברון רוטשילד הושיט לי את ידו ובתנועה קרה ומנומסת הראה לי על הכסא שעמד סמוך לשולחנו.
- מה שאלתך, רבי, שאלני בנימוס, אך בקרירות. ושלח ידו למגירה לשלוף סכום כלשהו לתרומה ,ולעבור למוזמן הבא בתור,
הרגשתי שהוא מתייחס אלי כאל אחד מאותם עשרות אנשים ורבנים מארצות שונות, לבושים בלבוש רבני כמוני, שהיו פונים אליו לתמיכה ולעזרה, מי לצורך עצמו ומי לצורך מוסדות תורה, או אגודת צדקה כשלהי, ושהיו נפטרים ממנו בתודה ובברכה על כל נדבה, שהיה מואיל להעניק להם בידו הפתוחה והרחבה. ןאזז אמרתי שלא ממון רוצה אני ! אלא מה, הסתכל עלי ?
ואני הרי לא נדבה באתי לבקש ממנו, כי אם לקנות את ליבו לרעיון גדול של יישוב ארץ-ישראל, הרהרתי בליבי, כיצד להשפיע עליו שיידע להכיר בהבדל זה ושיתייחס לדברי בכובד ראש הראוי לעניין הנכבד שלשמו באתי אליו. אכן, ברגע הראשון נסתתמו דברי.ובנשאי תפילה בליבי לשם ,החילותי לשאת דברי:

" . . . אדוני הברון, הנכבד מאוד, שאלה לי אליך :
אולי יוכל לומר לי מדוע השם שלח את משה שהיה כבד פה וכבד לשון ? וכי לא יכל לרפאו -שיהא דיבורו נאה וצח ? הברון מחשב קימעא ואז אמר לי: ומה תשובתך ? והרב מ, ענה : דווקא , ובכוונה - השם רצה שליח כבד פה ולשון, ! שאם לא כן היו אומרים שמשה רבינו היה נואם מוכשר כריזמטי ודמגוג גדול , ומשום כך הצליח לשכנע את בנ"י שיילכו אחריו, אבל לא כך רצה הקבה, אלא שליח שאיננו יודע לחשמל ולשלהב, ואז כאשר בני ילכו אחריו כולם ידעו שאחר התוכן האמיתי , על זאת אמרו נעשה ונשמע , - ולא בשל הברק החיצוני ,הלכו אחרי משה, (רעיון זה על הכבד פה ,מובא בדרשות הרן ,דרוש ג,)

ואחרי דממה קצרה המשכתי : - לפני שולחן זה באים צירי מדינות, שליחי עמים כבירים, באי-כוח מוסדות כספיים, ובפיהם הצעות ותוכניות שונות, על בניין מסילות ברזל, על חפירת תעלות ועל עסקים מעסקים שונים. כולם באים אליך מצויידים בידיעות רחבות ועשירות על העניין שהם דנים בו, ובכוח לשונם הם מבררים ומלבנים בפניך את הצעותיהם ותוכניותיהם ואת הרווח הגדול .שיצמח לך מקבלתן.

גם אנוכי באתי אליך שליח מאת אחי, בני-עמי, בהצעה גדולה וחשובה שנשמת עמנו תלויה בה - יישוב ארץ-ישראל. אולם כבד-פה וכבד-לשון אנוכי לברר לפניך את גודלה וחשיבותה, את המצווה והתועלת הצפון בה לך ולעם ישראל. אם תשמע להצעתן ותיענה לבקשתי להחיות את הארץ השוממה, אין זה אלא משום שמהשמיים זיכוכך להיות השליח לעזור לעמך האומלל, הדווי והסחוף .

הברון שקע בהרהורים ולאחר רגעי-דומייה ארוכים אמר:

רבי: אם באת לבקש ממני עזרה כספית לצורכי העבודה הזאת, בקש-נא את הסכום הדרוש - ואתנה. אבל, אם באת לרכוש את נפשי, חייב אני תחילה להימלך עם ליבי ולעשות ראשית-כל ניסיון כלשהו, למען דעת איך יפול דבר.
לאחר ימים מספר נקראתי לבוא אל הברון ,והוא הודיע לי על נכונותו להירתם למשימה ! ומאז כל חייו כל מרצו וכל ממונו - הוקדשו למטרת יישוב יהודים בארץ ישראל. ועד זקנה ועד שיבה ,וגם כשכבדה ראייתו היתה לו בביתו מפה גדולה של ארץ ישראל ,אותה היו פורשים על רצפה ,והברון היה כורע ומחפש היכן הוא היישוב החדש שהוקם ? היכן היישוב שרכש להם בכספו עוד דונמים של אדמה וכו,

אדמונד דה רוטשילד, "הנדיב הידוע", שנחשב ל"אבי" היישוב היהודי המתחדש בארץ ישראל

כוח הרצון של אדם יחיד-
עושרה של המשפחה גדל, עד שהפך לאגדה. צוואת אבי המשפחה "הגינות, חריצות, אחדות" הפכה לסיסמתה ונקבעה כסמל המשפחתי.
במשך 18 שנים. רכש כ-500,000 דונם = חצי מליון של אדמה בארץ ישראל, ועל שטח זה נבנו כמעט שלושים יישובים והוקמו מפעלים, יקבים ובתי חרושת.
בשמונה-עשרה השנים הראשונות - מתרמ"ב (1882) עד תר"ס (1900) - הניח הברון את היסודות לישוב היהודי בארץ ישראל, ע"י החזקה ישירה של המושבות וניהולן באמצעות הפקידות שלו. בתקופה זו השקיע במפעל ההתיישבות בארץ כארבעים מליון פראנק ומעלה, בעוד אשר תנועת "חובבי ציון" כולה הצליחה לאסוף רק כשני מיליון פראנק בלבד ! !.
ובכל מהלך חייו, הוא השקיע יותר מחמישה מיליון לירות שטרלינג בפיתוח היישובים בארץ ישראל.
הוא הצליח להכפיל את כמות האדמות שבידי היהודים בזמן קצר. עד אמצע תקופת המנדט עלה היקף הקרקעות שרכש באופן אישי ובאמצעות החברות :יקא ופיקא על זה של כל המוסדות הציוניים גם יחד . (הקק"ל, הכשרת היישוב וכו')

.האשה והשווער שמאחוריו
פעילות זו שנתמכה וקיבלה עידוד מרעייתו -בשל הרקע התורני ומעשי החסד והצדקה בבית בו גדלה,
הברון נשא לאישה את אדלהייד (Adelheid, שלימים נקראה עדה), בתו של בן דודו וילהלם קרל רוטשילד, שכונה הברון "הצדיק"מפרנקפורט או בשמו העברי שמעון זאב בן קלמן קרל רוטשילד מנאפולי. על שם דבקותו בדת ומעשי הצדקה והחסד הרבים שבהם הצטיין. גם עדה הייתה קשורה מאוד למסורת היהודית, דרך החינוך שבבית אביה.
מבית זה באה עדה אשתו של בנימין. לא יפלא, איפוא, כי היא עודדה אותו, הן בקיום בית שומר תורה כשרות, שבת ומסורת, והן במעשי צדקה וחסד לעמו.

אלייה וקוץ בה,
, התנהגותה של הפקידות ואופי המשטר היהיר והאדנותי שנוצר סביבם, הזלזול בתורה ומצוות הכפייה לחינוך חילוני ועוד , קוממו את המתיישבים נגדו, אך המרד נרגע לאחר כניעתם של המתיישבים, שכן הם היו תלויים בכספיו של רוטשילד. (גם בעניין השמיטה דעתו לא הסכימה עם הרבנים בארץ, וההתבוללות הנוראה של המשפחה - כיום)

בשנת 1913 רכש את שטח הקרקע המשתרע על מרבית המדרון המזרחי של עיר דוד בירושלים, ושכנע את הארכאולוג הצרפתי היהודי ריימון וייל ערוך במקום חפירות.. בגלל רכישת הקרקע נשאר השטח ריק מבתים. כך יכלו אחר מלחמת ששת הימים הארכאולוגים לחפור במקום באין מפריע.ולתשוף ממצאים ושמות של אנשים מימי בית ראשון- חלקם מוזכרים בתנך וקשורים לתולדות עם ישראל.

חותמו של נדיב גדול
בגיל שמונים, באייר תרפ"ה (10 במאי 1925)בביקורו החמישי בארץ וכשביקר ב"אם המושבות" פתח-תקוה טיפס ועלה במאמץ רב על מגדל המים והשקיף ממנו על האיזור, כשלכל מלוא העין השתרעו פרדסים, כרמים, וישובים. בהתרגשות קרא לברונית שתעלה אף היא ותשקיף על המראה הנפלא הזה. "רואה את ברוך השם, רואה עכשיו כמוני - ומבינה, כי לא רק רומנטיקן ומשוגע הייתי, כפי שקראו לי בעבור זה כל אחיי ורעיי . . . רואה את שהשם היה בעזרנו , והצדק היה איתנו ולא איתם.

ומה שהחל הברון הלך והתעצם בעקבות גלי ההגירה הגדולים עלה פי עשר מספרם של תושביה היהודים של הארץ – מ-,65,000 איש בשלהי מלחמת העולם הראשונה ל650,000 איש בתשח, וב 2017 פי מאה שש וחצי מליוןיהודים בארי , כן ירבו אמן,

בקיבוץ בניה לתוכה
באותם הימים ממש, התעורר גם ברון יהודי אחר, עשיר מרוטשילד - בהרבה ! - מוריס הירש - שנחשב לאחד מעשירי אירופה, אם לא העשיר,
מפעלו ותרומותיו של הברון הירש בעולם היו 18,000מליון לישט,(לעומת 5 של רוטשילד), ובמיוחד פעל להקמת יישוב יהודי בארגנטינה,

היה משא ומתן רציני על רכישת קרקע שם בגודל של 32,000 קמר,שהוא שטח , גדול יותר - משטח מדינת ישראל כולל יוש היום !
ועד 1920 כבר היגרו לשם 150,000 יהודים !, כשבתוכניתו היה להעביר לשם 3 מליון יהודים , אך - לבסוף נכשל כישלון חרוץ. ורק מה שנעשה בארץ-ישראל נשא פרי.

ולמה כובע ? ומי רדף אחרי הברון ? בעזהי בהמשך ,

יהודהא

Re: איך דרשות הר"ן גרמו לתרומה של 5 מליון לישט.

הודעהעל ידי יהודהא » א' דצמבר 26, 2021 8:07 am

מי רדף אחרי הברון ?

כל הבורח מהכבוד וכו, כדי להימנע אנטישמיות - ציווה הברון להצניע את העברת הכספים מחול לארי, ומכאו כינויו הנדיב הידוע, מבלי לנקוב בשמו,
אבל כמאמר חזל הנל: יש לו ולמשפחתו קרוב למניין הנצחות על שמם:
המייסד,סבו של הנדיב מאיר = היישוב מאיר שפייה,
סבו אבי אימו שלמה = היישוב : בת שלמה
יעקב אביו של הברון =זכרון יעקב, וגם החורבה בירשלים " בית יעקב - על שמו, מזכרת בתייה = ע"ש אימו בטי ,
הברון =בנימינה , אשתו = גבעת עדה,
ופרדס חנה = ע"ש חנה, בת דודו נתן מאיר,
שדה אליעזר=ע"ש נכדו של הברון,
ושדמות דבורה = ע"ש כלתו של הברון

למה - כובע

בסמל משפחת רוטשילד בכניסה לרמת הנדיב בזכרון יעקב: מצוייר :מגן נתמך בידי האריה – וחד קרן, שמייחסים להם עוצמה וכוח פיזי , וכן נשר ואריה -ומעליו כתר משובץ תפוחים כל אלה מסמלי מלכות ושלטון.
בתחתית הסמל סיסמא בת שלוש מילים Concordia Integritas Industria = אחדות יושר חריצות. היא הצוואה שאביהם ציוום בסמוך לפטירתו,
על פני המגן חרוטים פעמיים יד שרירית = כוח ועוצמה , האוחזת בחמישה חיצים שמסמלים את אחדות חמשת בניו של מאיר אמשל. שישבו בפריז לונדון וינה נאפולי ובגרמנייה ,אך שיתפו פעולה , וכך ידעו תמיד לפני כולם מתי ומה למכור\ לקנות,
במרכז הסמל והמגן הגדול מגן קטן ובתוכו כובע חרוט עגול.= הוא הכובע היהודי שאצל הגויים היה סימן לבוז והשפלה, ואילו הם התגאו בכך , והציגו לראווה את היותם יהודים !
והשם רוטשילד כידוע הרי הוא - מאחר ומחוץ לביתה של המשפחה היה תלוי הסמל שהיה צבוע באדום (סימן לעסק בבנקאות)– ומכאן נוצר שמם רוטשילד,
תמונה
קבצים מצורפים
סמל רוטשילד.jpg
סמל רוטשילד.jpg (13.39 KiB) נצפה 782 פעמים

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » א' דצמבר 26, 2021 9:48 am

יהודהא כתב:

אבל כמאמר חזל הנל: יש לו ולמשפחתו קרוב למניין הנצחות על שמם:
המייסד,סבו של הנדיב מאיר = היישוב מאיר שפייה,
סבו אבי אימו שלמה = היישוב : בת שלמה
יעקב אביו של הברון =זכרון יעקב, וגם החורבה בירשלים " בית יעקב - על שמו, מזכרת בתייה = ע"ש אימו בטי ,
הברון =בנימינה , אשתו = גבעת עדה,
ופרדס חנה = ע"ש חנה, בת דודו נתן מאיר,
שדה אליעזר=ע"ש נכדו של הברון,
ושדמות דבורה = ע"ש כלתו של הברון

יפה!

תוסיף גם את היישוב גבעת עדה על שם אשת הברון.

ומי הוא הרב מ.?

יהודהא

הודעהעל ידי יהודהא » א' דצמבר 26, 2021 4:27 pm

אבני גזית כתב:יפה!

תוסיף גם את היישוב גבעת עדה על שם אשת הברון.

ומי הוא הרב מ.?

-------------------
א, ישכח.
ב, מופיע במאמר "אשתו = גבעת עדה,"

ג, הרב מוהליבר.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 300 אורחים