מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מרן שר התורה הגר״ח קניבסקי זצ״ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
גביר

Re: מרן שר התורה הגר״ח קניבסקי זצ״ל

הודעהעל ידי גביר » ש' מרץ 18, 2023 11:33 pm

א.
בספר דעמא דקרא על פרשת ויקהל עה"כ וכל הנשים אשר נשא לבן אותנה בחכמה הביא מחז"ל שהנשים זו מרים וכתב שדרשו זה משום שהיתה מילדת הנקראת 'חכמה' יעוי"ש.

ובספר למכסה עתיק הראה מקורו בתרגום דהי"א ב יח עה"כ וכלב בן חצרון הוליד את עזובה אשה ואת יריעות ואלה בניה ישר ושובב וארדון. ותמת עוזה ויקח לו כלב את אפרת ותלד לו את חור וחור הוליד את אורי ואורי הוליד את בצלאל, יעו"ש
ומה שהקשה שם דמשמע עזובה אינה מרים .

ובתרגום דה"י שם - וכלב בר חצרון הוליד מן עזובה אנתתיה ... והוות עזלה בחכמתא ית מעזי על גוויתהון דעזיה כדלא גזין מטול יריעת משכנא

ולכאורה דרשו כן גם מהכתוב 'יריעות' ומדהזכיר בצלאל בן אורי בסמוך.

ב. בספר טעמא דקרא פרשת עה"כ את עמודיו ואת אדניה" - ועל פרש"י הרי חצר קרוי כאן ל' זכר ול' נקבה וכן דברים הרבה - יעוין משכיל לדוד [פארדו] על אתר.

האויצרניק

הודעהעל ידי האויצרניק » א' מרץ 19, 2023 11:39 pm

קודם החג - גאונות לשמה

דרך אמונה - ביאור ההלכה הלכות ביכורים פרק ו
ליבשה בחמה בלבד. הטעם שבחמה אין דרך אפיה בכך ולא מקרי לחם וכמש"כ רבנו בסמוך וכן גבי מצה כמ"ש בירו' פ"ק דחלה ה"ג ובתוספתא פ"ב דפסחים יוצאין בסופגנין שנעשו באור ואין יוצאין בסופגנין שנעשו בחמה (וצ"ע שרבנו השמיטו בה' מצה) ויל"ע דבפסחים קט"ז ב' (בגי' הרא"ש) תנן מצה זו שאנו אוכלין על שם שלא הספיק בצקן של אבותינו להחמיץ שנא' ויאפו את הבצק אשר הוציאו ממצרים עוגות מצות וגו' ובתרגום יונתן בפסוק זה אי' והוו קטעין מן לישא דאפיקו ממצרים וסדרין על רישיהון ומתאפי להון מחומתא דשימשא חרירן פטירן וקשה דהא במצה כזו אין יוצאין יד"ח כלל וכנ"ל וכבר העירו בזה (עי' בס' פרדס יוסף)...

וי"ל ע"פ המבואר בשבת ל"ט א' דחמי טבריא אינו חמי חמה רק חמי האור דחלפא אפיתחא דגיהנם ומבואר דפיתחא דגיהנם הוא אור ממש ובב"ב פ"ד א' איכא למ"ד דשימשא חיורא היא והא דקא סמקא צפרא ופניא צפרא דחלפא אפיתחא דגיהנם ופניא דקא חלפא אוורדי דג"ע והנה יציאת מצרים הי' בבקר בנץ החמה כמ"ש בברכות דף ט' וא"כ י"ל דהתרגום יונתן ס"ל כהאי מ"ד ולכן בבקר השמש חמה ושורפת מחום הגיהנם שעברה על פתחו וזה נקרא אור ממש נמצא שהמצה נאפו מהאור ממש ולפ"ז הנאפה בחמה בבקר אינו בכלל נאפה בחמה...
ודפח"ח

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » א' מרץ 19, 2023 11:50 pm

האויצרניק כתב:קודם החג - גאונות לשמה

לא הבנתי מה הקושיא. לא מדובר כאן במצת מצוה של הלילה שצריך לצאת בה יד"ח, אלא במצה שנאפתה בבוקר, והעיקר הוא שלא יחמיץ הבצק ויוכלו לאכלה בימי הפסח וזה גם אפיה בחמה פועלת, הגם שאין לו שם לחם ולא יברכו עליו המוציא.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ב' מרץ 20, 2023 12:10 am

הקושיה היא מלשון המשנה הנ"ל: מצה זו שאנו אוכלין - על שם שלא הספיק בצקן של אבותינו להחמיץ...
שאם "מצה זו" ע"ש "מצה ההיא", אין סברה לפסול מצה ההיא בדיוק.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ב' מרץ 20, 2023 12:30 am

יפה, שומע, וכן נראה מלשון הדרך אמונה.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ב' מרץ 20, 2023 1:10 am

האויצרניק כתב:קודם החג - גאונות לשמה

מופלא
אבל לפי"ז נפקא חומרא גדולה לדינא שהגם שמותר לבשל בחמה עצמה בשבת, המבשל בשבת בחמה בנץ עובר משום בישול דאורייתא
אמנם עיינתי בפנים, וראיתי שמסיים "אך כ"ז לפי הת"י אבל למאי דמסקי' בגמ' דידן בב"ב שם דשימשא סומקתא היא אין חילוק בין בבקר לבערב ולכן להלכה אין נ"מ בזה", וא"כ אה"נ דלפי הת"י כך הדין, אבל לדינא שרי.

.השוחט

הודעהעל ידי .השוחט » ב' מרץ 20, 2023 2:26 am

אברך אחד ת"ח צעיר, שמע את ההספדים ואת התיאורים על החובות.
נגע הדבר לליבו והחליט לעשות מעשה, לא כדי למלא את החלל, אלא כדי להציל את עצמו מתהום העם ארצות.
עזב את כל עסקיו וישב ללמוד מלפנות בוקר עד חצי הלילה.
למרות שבמרוצת השנה הוא אירס וחיתן בת, ולמרות שיש לו בנים לגדל וכו'.
אמש הזמין את ידידיו הקרובים לסיום בבלי, ירושלמי, רמב"ם, טור ושולחן ערוך.

זה אחד הסיפורים הכי עוצמתיים ששמעתי ונוכחתי על הגר"ח.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ב' מרץ 20, 2023 8:46 am

קצת על דברי הדרך אמונה הנ"ל ישנם ברשימה שהעלתי לעיל בעמוד הקודם הערה 28

[ברשימה זו גם על נושאים אחרים שנדונו בפורום, כמו היחס לר' ראובן מרגליות, ועוד]
נערך לאחרונה על ידי גביר ב ב' מרץ 20, 2023 3:10 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ב' מרץ 20, 2023 11:37 am

.השוחט כתב:אברך אחד ת"ח צעיר, שמע את ההספדים ואת התיאורים על החובות.
נגע הדבר לליבו והחליט לעשות מעשה, לא כדי למלא את החלל, אלא כדי להציל את עצמו מתהום העם ארצות.
עזב את כל עסקיו וישב ללמוד מלפנות בוקר עד חצי הלילה.
למרות שבמרוצת השנה הוא אירס וחיתן בת, ולמרות שיש לו בנים לגדל וכו'.
אמש הזמין את ידידיו הקרובים לסיום בבלי, ירושלמי, רמב"ם, טור ושולחן ערוך.

זה אחד הסיפורים הכי עוצמתיים ששמעתי ונוכחתי על הגר"ח.

מדהים! אשריו ואשרי חלקו.
אני מכיר עוד מישהו שלמד תוך שנה את החובות, מלבד עיסוקיו הרגילים, אלא שהוא סיפר לי שעשה זאת בדרך שונה מהגרח"ק, לא במקביל אלא אחד אחרי השני - למד את כל התנ"ך, אחר כך את המשנה, הגמרא, הרמב"ם, השו"ע, המשנ"ב וכו'

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' מרץ 21, 2023 12:07 am

אני מוכרח לשאול:
הנ"ל "למדו" או "קראו"?
באיזו רמת הבנה / ידיעה?
ועד כדי לעשות "סיום" על הנלמד.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' מרץ 21, 2023 12:49 am

צופה_ומביט כתב:אני מוכרח לשאול:
הנ"ל "למדו" או "קראו"?
באיזו רמת הבנה / ידיעה?

ראיתי זה מכבר באיזהו מקומן (אולי מנכדו הגה"צ ר' גדליה שליט"א) שמרן זצ"ל נשאל אי אריך לכל בר בי רב דחד יומא למעבד כוותיה, ולעבור במהירות עצומה שכזאת על התלמודין והפוסקים וכו', והשיב נאמנה שכן יאות למעבד רק למי שכבר למד ושנה בעיון כל הצורך לכל הני ספרים, ועתה הוא מוסיף שינון על שינון לבל ישתכחו ממנו. אך אם עוד לא שנאם בעיון הנצרך אין טעם לגרוס בחצץ שיניו מבלי הבן דבר.

אלא שמסתמא החכם האמור בהודעות דלעיל הינו אכן ת''ח שכבר מילא כרסו בלימוד מתון של דברי התורה, ועתה רק נתחזק לכותבם על לוח ליבו בשקידה נמרצה.

וגם מסתבר שיש בנותן טעם "לעבור" לכה"פ פעם אחת על כל דברי התורה בהבנה בסיסית, כדי להכיר את המושגים (וכן ביאר גם מרן זי"ע בעצמו דמהאי טעמא "עבר" עם בנו/בניו על הש"ס בבלי עוד טרם הגיע/ו למצוות, אף שידע שאין זה לימוד כדבעי, אלא שרצה שיכיר/ו את המושגים).

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' מרץ 21, 2023 1:09 am

ז"א שיש בדורנו שני אברכים צעירים שכבר למדו במיתון ובהבנה ועיון כל הצורך את כל התורה כולה, וכעת בשנה האחרונה חזרו עליה כולה, ונחבאים כ"כ אל הכלים שכמעט איש לא מכירם בכך.

אי נמי שני בעלי כשרון עצומים שהספיקו בשנה אחת לעבור לראשונה על כל התורה כולה, ובמהירות הזו היתה להם הבנה בסיסית בכל מה שהם למדו.

אשרי הדור שאלה שרויים בתוכו, וישתבח הבורא על הכל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' מרץ 21, 2023 1:17 am

צופה_ומביט כתב:ז"א שיש בדורנו שני אברכים צעירים שכבר למדו במיתון ובהבנה ועיון כל הצורך את כל התורה כולה, וכעת בשנה האחרונה חזרו עליה כולה, ונחבאים כ"כ אל הכלים שכמעט איש לא מכירם בכך.

אי נמי שני בעלי כשרון עצומים שהספיקו בשנה אחת לעבור לראשונה על כל התורה כולה, ובמהירות הזו היתה להם הבנה בסיסית בכל מה שהם למדו.

אשרי הדור שאלה שרויים בתוכו, וישתבח הבורא על הכל.

אולי באמת מדובר בבעלי כישרון גדולים, שביחד עם שקידה עקשנית יוצאת מגדר הרגיל (ועל בסיס לימוד עיוני שלהם מהעבר לפחות בחלק נכבד מהסוגיות) הגיעו להישג הנכבד הזה. ומסתבר שחלק מהיקף הלימוד המהיר היה שטחי באופן יחסי, אבל לא ברמה של מלמול בעלמא כקינות בת''ב, ועדיין בסך הכללי הצר היה שווה בנזק.

תלמד זכות, מה אכפת לך.
ואל תבטל במחי יד עמל עצום של שקידה.

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » ג' מרץ 21, 2023 3:39 am

פרנקל תאומים כתב:וגם מסתבר שיש בנותן טעם "לעבור" לכה"פ פעם אחת על כל דברי התורה בהבנה בסיסית, כדי להכיר את המושגים (וכן ביאר גם מרן זי"ע בעצמו דמהאי טעמא "עבר" עם בנו/בניו על הש"ס בבלי עוד טרם הגיע/ו למצוות, אף שידע שאין זה לימוד כדבעי, אלא שרצה שיכיר/ו את המושגים).

וכן נהג הסטייפלר עם בנו שלמד עמו בבלי ירושלמי רמב"ם עד גיל חמש עשרה.

החוזר

הודעהעל ידי החוזר » ג' מרץ 21, 2023 7:49 am

פרנקל תאומים כתב:תלמד זכות, מה אכפת לך.

אין זה עניין ללימוד זכות, אלא לפתי יאמין לכל.
תינח 7 דף בבלי שוטנשטיין, ועוד 4 דף ירושלמי שוטנשטיין. אך רמב"ם טור ושו"ע - גם בקיאים יתקשו לעמוד במשימה.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' מרץ 21, 2023 8:21 am

השאלה שלי באה ממקום של "הלוואי ואעשה גם אנכי כמוהו - אבל איך?!"

עמל התמדה עצום אני מבין.
אבל איך מצליחים להבין מה שלומדים כשלומדים את כל התורה כולה בכזו מהירות - אני פשוט לא מצליח לתפוס.
פוק חזי כשלומדים משנ"ב בסוגיה שעכשיו למדו ויודעים, כמה שאלות, כמה דברים לא מבוררים, לפעמים סתירות.
פרקי תנ"ך - מעבר להבנת פירוש המילות, שגם זה לא תמיד פשוט, כמה שאלות יש,
עאכו"כ במשניות זרעים וקדשים וטהרות,
וסוגיות הגמרא [אפילו שו"ט, שלא לומר הבנת הדינים והסברות] בכל הש"ס כולו,
וכל הירושלמי,
ורמב"ם,
וטור [לכאורה עם ב"י שהוא הבסיס לשו"ע],
כמה שאלות ודברים לא מבוררים יש כשלומדים אותם אפילו בסוגיות שיודעים,
הכל בכל להבין מה לומדים בלימוד במהירות עצומה בשנה אחת?

וזה גם אם לומדים ברצף שעות רבות מהשכם בבוקר עד חצות הלילה, שגם זה בלתי אפשרי לרוב בני אדם, לא מצד כושר התמדה, אלא מצד שאר עיסוקים מוכרחים [של מצוה] וטרדות החיים, ונוסף על זה כוחות גוף וריכוז שצריך.

ועל "בעיון כל הצורך" וידיעה טובה ומבוררת בוודאי שאין מה לדבר, וזה פשיטא כביעתא בכותחא.
ומי שלומד את כל הנ"ל בשנה אחת לא נשאר לו אפשרות לעיין גם שלא כפי הצורך.

רק אולי מדובר בהבנה בסיסית ממש, של פירוש המילות והמושגים ברוב הנלמד, כדי לקבל מושג כללי, או כללי ביותר, ולקבל איזו אחיזת/נגיעת יד בכל התורה, כבסיס להמשך, שיהיה או חזרות נוספות כאלה ומפעם לפעם מבינים וזוכרים יותר, או שההמשך יהיה חזרה ללימוד רגיל, אבל אינו דומה מי שכבר דרך פעם אחת בכל התורה למי שלא.

את הרעיון הזה בגדול אמר רבי נחמן מברסלב (שיחות הר"ן סימן ע"ו):
בענין הלימוד תורה שצריכים ללמוד הרבה מאד בכל יום, טוב ללמוד במהירות ולבלי לדקדק הרבה בלימודו. רק ללמוד בפשיטות בזריזות. ולבלי לבלבל דעתו הרבה בשעת לימודו מענין לענין, רק יראה להבין הדבר בפשיטות במקומו. ואם לפעמים אינו יכול להבין דבר אחד, אל יעמוד הרבה שם, ויניח אותו הענין, וילמוד יותר להלן. ועל פי הרוב ידע אחר כך ממילא מה שלא היה מבין בתחילה כשילמד כסדר בזריזות להלן יותר.

ואמר: שאין צריכין בלימוד רק האמירה לבד, לומר הדברים כסדר, וממילא יבין. ולא יבלבל דעתו בתחילת לימודו שירצה להבין תיכף ומחמת זה יקשה לו הרבה תיכף ולא יבין כלל רק יכניס מוחו בהלימוד ויאמר כסדר בזריזות וממילא יבין. ואם לא יבין תיכף יבין אחר כך. ואם ישארו איזה דברים שאף על פי כן לא יוכל לעמוד על כונתו, מה בכך? כי מעלת ריבוי הלימוד עולה על הכל, וכמו שאמרו חכמינו הקדושים (עבודה זרה י"ט) 'לגמור והדר לסבור ואף על גב דלא ידע מה קאמר' שנאמר (תהלים קי"ט כ') "גרסה נפשי לתאבה", כי על ידי ריבוי הלימוד שילמד במהירות ויזכה ללמוד הרבה, על ידי זה יזכה לעבור כמה פעמים אלו הספרים שלומד, לגומרם ולחזור להתחיל ולגומרם פעם אחר פעם. ועל ידי זה ממילא יבין בפעם השניה והשלישית כל מה שלא היה מבין בתחילה, כל מה שאפשר להבין ולעמוד על דבריהם.

ודיבר רביז"ל הרבה מאד בענין זה. ואי אפשר לבאר דברים אלו בכתב היטב. אבל באמת הוא דרך עצה טובה מאד בענין הלימוד. כי על ידי זה יכולים לזכות ללמוד הרבה מאד לגמור כמה וכמה ספרים, וגם יזכה להבין הדברים יותר, מאשר היה לומד בדקדוק גדול כי זה מבלבל מאד מן הלימוד. וכמה בני אדם פסקו מלימודם לגמרי על ידי ריבוי הדקדוקים שלהם. ומאומה לא נשאר בידם. אבל כשירגיל עצמו ללמוד במהירות בלי דקדוקים הרבה, התורה תתקיים בידו, ויזכה ללמוד הרבה מאד, גמרא ופוסקים כולם, ותנ"ך ומדרשים וספרי הזוהר וקבלה ושאר ספרים כולם. וכבר אמר רביז"ל (שיחות הר"ן סימן כ"ח) שטוב לאדם שיעבור בחייו בכל הספרים של התורה הקדושה.

ופעם אחד חישב רביז"ל מה שהאדם צריך ללמוד בכל יום עד שאין היום מספיק. דהיינו לגמור בכל שנה ש"ס עם הרי"ף והרא"ש, וארבעה שולחן ערוך הגדולים, וכל המדרשים כולם, וכל ספרי הזוהר והתיקונים וזוהר חדש, וכל ספרי קבלה מהאריז"ל, גם צריכין ללמוד איזה שיעור ביום בקצת עיון. ועוד חישב הרבה דברים. גם צריכין לומר תהלים בכל יום, ותחינות ובקשות הרבה הרבה. ואז סיפר הרבה מענין זה שצריכין ללמוד במהירות גדול ובזריזות ולבלי לבלבל דעתו בדקדוקים הרבה מענין לענין. והדברים הללו הם בדוקים ומנוסים, גם לא היה מצווה לחזור תיכף על לימודו רק רצונו תמיד היה ללמוד הספר או הפוסק שלומד כסדר מראשו לסופו בזריזות, ואחר כך יתחיל פעם שני ויגמור אותו כולו. וכן פעם אחר פעם.

שוב, אני באמת ובתמים שואל כדי להבין איך עושים את זה.
אדרבה, אם מישהו יודע ומוכן לתת לי [באישי] שם וטלפון של שני האברכים הנ"ל - אשמח מאד מאד לדבר איתם.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ג' מרץ 21, 2023 8:47 am

קצת על גבולות היכולת ללכת בדרכיהם של גדולי הדורות יש בקובץ הנמצא כאן -
viewtopic.php?f=19&t=18867&p=772158&hilit=%D7%94%D7%A2%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%99+%D7%AA%D7%94&sid=acb27cf25d869956b8f331114d833849#p772158

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' מרץ 21, 2023 10:52 am

החוזר כתב:
פרנקל תאומים כתב:תלמד זכות, מה אכפת לך.

אין זה עניין ללימוד זכות, אלא לפתי יאמין לכל.
תינח 7 דף בבלי שוטנשטיין, ועוד 4 דף ירושלמי שוטנשטיין. אך רמב"ם טור ושו"ע - גם בקיאים יתקשו לעמוד במשימה.

היתה לי תקופה שתפסתי קצב בלימוד הש"ס, וקבעתי לעצמי סדר של לימוד 5 דפים ליום, גמרא רש"י. זה לקח לי בערך שעה ללמוד בהבנה בסיסית גמרות שמעולם לא למדתי לפני כן.
רמב"ם במסלול של ג פרקים ליום - לוקח כ20 דקות, עכ"פ למי שכבר למד כמה פעמים.
ירושלמי לא ניסיתי ללמוד. טושו"ע ללא נושאי כלים גם לא נשמע "מאיים" מבחינת כמות החומר.

משער שאילו הייתי יותר שוקד על הלימוד - הייתי יכול בהשקעה של 3-4 שעות ליום לסיים בשנה את שני הש"סים, רמב"ם וטושו"ע.

בקיצור: לא בשמים היא, תרתי משמע.

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » ג' מרץ 21, 2023 12:39 pm

צופה_ומביט כתב:השאלה שלי באה ממקום של "הלוואי ואעשה גם אנכי כמוהו - אבל איך?!"

עמל התמדה עצום אני מבין.
אבל איך מצליחים להבין מה שלומדים כשלומדים את כל התורה כולה בכזו מהירות - אני פשוט לא מצליח לתפוס.

בתורה הקדושה יש כח רוחני, ולפי העמל והיגיעה וכו' נפתח לאדם שערי ההבנה וכו', ואכמ"ל

שילה צבי
שם מלא: שילה

הודעהעל ידי שילה צבי » ג' מרץ 21, 2023 3:20 pm

[quote="צופה_ומביט"]השאלה שלי באה ממקום של "הלוואי ואעשה גם אנכי כמוהו - אבל איך?!"

עמל התמדה עצום אני מבין.

האמת שזה באמת מפעים, אבל זה לא נשמע כל כך תלוש מהמציאות כפי שמר מתאר.
אני מעיד על עצמי שאני גם מסוגל "לעוף" על כמות גדולה של דפים בזמן קצר יחסית. אמנם כמובן ההבנה שטחית לעומת לימוד איטי יותר, אבל אי אפשר לומר שאני לא מבין. ואני מניח שזה עוד יותר נכון על אדם שלמד בעבר חלקים גדולים מהתורה.
ברור שהמכשול העיקרי הוא ההתמדה, הריכוז, ובסוף זה קצת משעמם לעבור בשטף על כל כך הרבה חומר כשלא מבינים הכי טוב ועוד יותר קשה לזכור.

פלוריש

הודעהעל ידי פלוריש » ג' מרץ 21, 2023 5:03 pm

הבהרה: היהודי עליו סיפרתי לפני כן, אינו 'אברך צעיר' אלא בן 50 והוא משמש ברבנות באחת הקהילות. את התנ"ך והמשנה והשו"ע הוא מסיים כל שנה כבר כעשור, ועתה העמיס על עצמו עוד. לדבריו היה זה לימוד בהבנה, לא לימוד בעיון אלא להבין את פשט דברי הגמ' והרמב"ם (מה כתוב), בלי העמקה בסברות או בקושיות ממקומות אחרים וכו'.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' מרץ 21, 2023 5:07 pm

עזריאל ברגר כתב: ירושלמי לא ניסיתי ללמוד.

אחרי פטירת הגרח"ק, קיבלתי על עצמי בלנ"ד ללמוד דף ירושלמי ליום (לא דף יומי ירושלמי). זה לוקח כ-15 דקות.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ג' מרץ 21, 2023 6:48 pm

ישראליק כתב:בתורה הקדושה יש כח רוחני, ולפי העמל והיגיעה וכו' נפתח לאדם שערי ההבנה וכו', ואכמ"ל

אולי מר מחסידי הרב שיק?

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ג' מרץ 21, 2023 8:46 pm

הפצת המעיינות כתב:
ישראליק כתב:בתורה הקדושה יש כח רוחני, ולפי העמל והיגיעה וכו' נפתח לאדם שערי ההבנה וכו', ואכמ"ל

אולי מר מחסידי הרב שיק?

הרב ישראליק איש יקר כמבואר בהודעותיו הרבות.

.השוחט

הודעהעל ידי .השוחט » ד' מרץ 22, 2023 12:26 am

פלוריש כתב:הבהרה: היהודי עליו סיפרתי לפני כן, אינו 'אברך צעיר' אלא בן 50 והוא משמש ברבנות באחת הקהילות. את התנ"ך והמשנה והשו"ע הוא מסיים כל שנה כבר כעשור, ועתה העמיס על עצמו עוד. לדבריו היה זה לימוד בהבנה, לא לימוד בעיון אלא להבין את פשט דברי הגמ' והרמב"ם (מה כתוב), בלי העמקה בסברות או בקושיות ממקומות אחרים וכו'.

גם הת"ח שסיפרתי עליו הוא מו"צ בישראל, והוא בעל כשרון עצום, חיבר כמה וכמה ספרים חשובים, ועבר על הבבלי כמה וכמה פעמים, ולמד בעיון ברוב העניינים ומסתמא שום נושא לא ממש חדש לו, אבל לא נראה לי שעבר פעם בשלימות על ירושלמי רמב"ם טור ושו"ע. כמובן הכוונה בלי נו"כ, וכמובן לא בעיון, אבל כן בהבנה. [מהיכירות עמו, ברור לי שהוא לא מסוגל לקרוא ללא הבנה], ואכן הוא למד כל יום כ16 שעות.
היה צריך לשמוע בסיום איך בני הבית מעידים שכמעט לא היה עם מי לדבר כל השנה הזו.
ברור שזה לא שייך לכל אחד כלל וכלל.
אבל במקום לקרר, עדיף לכל אחד לקחת על עצמו קצת מעבר למה שהוא רגיל, יותר שקידה, יותר בשלימות, ויותר בקביעות.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ד' מרץ 22, 2023 1:11 am

לא בשמים היא. לא מסובך מידי.
אני לומד כמעט כל שבת 7 דפי דף היומי. כי כל השבוע אין לי זמן לזה.
בעירובין ויבמות ההספק היה קשה יותר, אז 2/3 דפים נדחו לאמצע השבוע ולפעמים קצת יותר.
אבל חוץ מעירובין ויבמות תמיד מספיק כל שבת 7 דפים. בנחת. לא על חשבון שום דבר אחר. פשוט סידור שעות נכון.
כל מסכת שכבר למדנו כמה פעמים, נעשית קלה יותר בפעם הבאה. לכן לא פלא שר' חיים, שלמד כל כך הרבה פעמים, פשוט הבין ורץ.

באמצע השבוע אני לומד ירושלמי בהפסקות של הישיבה, רבע שעה כאן רבע שעה שם, הרבה פעמים מצלם את פירוש ידיד נפש (שיש בבר אילן), ואם לא- מעיין במפרשי הירושלמי על הדף ומתקדם. מאז פטירת רבינו, ובזכותו, למדתי כבר כמה מסכתות בירושלמי ממש בשעות לא שעות. בדרכים, בהפסקות, באוטובוסים.

3 עצות לירושלמי:1) עד שקולטים את סגנון הירושלמי, ללמוד משוטנשטיין או מידיד נפש. בעיקר בשביל תפיסת הסגנון והצורה. 2) ללמוד מסכת בבבלי ובמקביל את הירושלמי על אותה מסכת. יש הרבה דברים ממש מקבילים, ואם לומדים את הבבלי ומיד את הירושלמי, זה נוסע הרבה יותר טוב. 3) לרשום בפנקס קטן כל מיני דברים מחודשים שראינו בירושלמי, לשונות מעניינים, שיטות חדשות, סגנון, ואפילו הרבה הברקות מרעננות (ממש חוש הומור כזה, שאין בבבלי, ויש המון בירושלמי, אם מותר להתבטא כך על רבותינו הקדושים). זה מעשיר.

הצעתי לבחורים שלמדו מכות, ללמוד את הירושלמי מכות בבין הזמנים, בערך 10 דפים וממש מקביל לבבלי. היתה הצלחה מקסימה. בחורים צעירים.

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ד' מרץ 22, 2023 5:58 am

הנ"ל "למדו" או "קראו"?
באיזו רמת הבנה / ידיעה?

בנו הצעיר של מרן, ר' שאול שמו, כפי הנשמע לומד גם בקצב זה (סיום התורה כל שנה)
תוכל לברר אצלו איך זה הולך

תורה יהדי''ר

הודעהעל ידי תורה יהדי''ר » א' אפריל 02, 2023 2:30 pm

קונטרס "דקדוקי מצות" - פסח ושבועות

אשרי יושבי ביתך

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » א' אפריל 02, 2023 3:02 pm

אליסף כתב:
הנ"ל "למדו" או "קראו"?
באיזו רמת הבנה / ידיעה?

בנו הצעיר של מרן, ר' שאול שמו, כפי הנשמע לומד גם בקצב זה (סיום התורה כל שנה)
תוכל לברר אצלו איך זה הולך

במוסף שב"ק (פ' צו תשפ"ג) היה כתבה נרחבת על הכולל שפתח הגרי"ש קניבסקי שליט"א בבית מרן זללה"ה, בו לומדים את כל חובותיו של מרן ז"ל. וראיינו שם גם שני אברכים שזכו לסיים את הש"ס כולו, יעו"ש.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » א' אפריל 02, 2023 5:35 pm

מתקרב ובא ערב פסח. זמן כזה, שהייתה הרגשה בלב, כי למרות וכולם עסוקים במצוות ובמעשים טובים, טרודים ונחפזים,
במקום אחד בבני ברק - היום הזה הוא היום הכי 'מסכם', הכי לבבי, הכי סיום הש"ס, ולא רק זמן שהכל נחפזים, אלא מוח שליט על הזמן והכל בסדר ובחשבון נפלא.

ההודעות האחרונות, ממש מוסיפות חשק לעמול בתורה ולהספיק. יישר כוח.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ג' אפריל 04, 2023 10:51 am

גביר כתב:קצת על דברי הדרך אמונה הנ"ל ישנם ברשימה שהעלתי לעיל בעמוד הקודם הערה 28

[ברשימה זו גם על נושאים אחרים שנדונו בפורום, כמו היחס לר' ראובן מרגליות, ועוד]

יעוין בזה גם הגדה שלמה [להרב מנחם מ. כשר בעריכת הרב שמואל אשכנזי], פרק יט - הא לחמא, הא לחמא עניא, ירושלים תשכ"ז עמ' 107.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' אפריל 04, 2023 12:10 pm

ישעיהו לוריא כתב:מתקרב ובא ערב פסח. זמן כזה, שהייתה הרגשה בלב, כי למרות וכולם עסוקים במצוות ובמעשים טובים, טרודים ונחפזים,
במקום אחד בבני ברק - היום הזה הוא היום הכי 'מסכם', הכי לבבי, הכי סיום הש"ס, ולא רק זמן שהכל נחפזים, אלא מוח שליט על הזמן והכל בסדר ובחשבון נפלא.

ועולה על כולנה, שכל הסיום העצום הזה לא מביא לשום מנוחה על זרי הדפנה, לשום שבוע חופש להירגע, לשום טפיחה עצמית על השכם, אלא מיד למחרת ממשיך סדר החובות ומתחיל שוב מתחילתו, בלימוד קבוע ומסודר כמדי יום ביומו כל השנה, באותה צורה בדיוק כמו אתמול וכמו שלשום וכמו לפני חודש וכמו חודשיים אח"כ, כאילו לא היה אתמול דבר. כי הסיום של אתמול לא היה המטרה, אלא עצם הלימוד הקבוע, ומה לי אתמול מה לי לפני חודש מה לי בעוד חודשיים, אותה תורה, אותו מצווה, אותה מצוה, אותו לימוד.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ש' אפריל 08, 2023 10:17 pm

בספר טעמא דקרא פרשת ויקהל על הכתוב חכמה בהמה הביא דרשת חז"ל שאפילו בבהמות שם נתנה חכמה והקשה לשם מה וישב על פי הירושלמי שהיו מאכילין את הזהב לנעמיות לזקקו וכיוון שמעשי המשכן צריכים כוונה נתנה בנעמיות דעת.
ולכאורה נעמיות הן עופות כמו שמתרגם אונקלוס בפרשת שמיני ואת בת היענה וית נעמיתא
ואם כן איך נקראו כאן [לפי הנ"ל], 'בהמה?

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ש' אפריל 08, 2023 10:56 pm

גביר כתב:בספר טעמא דקרא פרשת ויקהל על הכתוב חכמה בהמה הביא דרשת חז"ל שאפילו בבהמות שם נתנה חכמה והקשה לשם מה וישב על פי הירושלמי שהיו מאכילין את הזהב לנעמיות לזקקו וכיוון שמעשי המשכן צריכים כוונה נתנה בנעמיות דעת.

רבינו בחיי ויקרא יא, מ (פרשת שמיני):
ואל תתמה בקבלת רז"ל שדרשו בנבלת עוף טהור הכתוב מדבר, ושהבינו עוף בכלל בהמה, שהרי מצינו: (ויקרא כד, כא) "ומכה בהמה ישלמנה", ובודאי גם העוף בכלל, כי כן השכל מחייב לכל מי שמזיק דבר שיתן תשלומין, וכו', וכן כתוב: (דברים ה, יד) "ושורך וחמורך וכל בהמתך", ובודאי גם העוף בכלל שאסרו לו להפריח יונים שלו בשבת, גם בענין הפקדון מצינו כתוב: (שמות כב, ט) "וכל בהמה לשמור".

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' אפריל 09, 2023 9:14 am

באמונתו כתב:
גביר כתב:בספר טעמא דקרא פרשת ויקהל על הכתוב חכמה בהמה הביא דרשת חז"ל שאפילו בבהמות שם נתנה חכמה והקשה לשם מה וישב על פי הירושלמי שהיו מאכילין את הזהב לנעמיות לזקקו וכיוון שמעשי המשכן צריכים כוונה נתנה בנעמיות דעת.

רבינו בחיי ויקרא יא, מ (פרשת שמיני):
ואל תתמה בקבלת רז"ל שדרשו בנבלת עוף טהור הכתוב מדבר, ושהבינו עוף בכלל בהמה, שהרי מצינו: (ויקרא כד, כא) "ומכה בהמה ישלמנה", ובודאי גם העוף בכלל, כי כן השכל מחייב לכל מי שמזיק דבר שיתן תשלומין, וכו', וכן כתוב: (דברים ה, יד) "ושורך וחמורך וכל בהמתך", ובודאי גם העוף בכלל שאסרו לו להפריח יונים שלו בשבת, גם בענין הפקדון מצינו כתוב: (שמות כב, ט) "וכל בהמה לשמור".

ישר כח גדול!

[ויעוין גם ב"ק יז: תד"ה קמ"ל]

פלוריש

הודעהעל ידי פלוריש » ב' אפריל 17, 2023 5:27 pm

ראיון עם הרב אברהם ישעיהו קניבסקי: https://he.mishpacha.com/%d7%9b%d7%a8%d ... %95%d7%94/

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ב' אפריל 17, 2023 6:08 pm

פלוריש כתב:ראיון עם הרב אברהם ישעיהו קניבסקי:
היכן מופיע הספר 'תיבת נח', האם יצא לאור?

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ד' מאי 10, 2023 3:59 pm

חידוש מיוחד מצאנו בספר "אשרי מי שגדל בתורה" (הר"צ יברוב, ב' עמוד רפ"ב):
אמר [= רבינו זצ"ל] שגם הטעם של האוכל נקבע לפי ההלכה והתורה, ואם הבשר מגיע משוחט צדיק או משוחט פחות צדיק - אפשר להרגיש את הטעם באוכל!
עיי"ש בהערות.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ב' יוני 05, 2023 1:07 pm

מתוך מחברותי. עדויות משיחות עם מרן הגר"ח זצ"ל (עסקתי בזה כעת בענין דומה ולכן מעלה את זה. אולי העלתי הדברים כבר בעבר):

ביום א' של חול המועד פסח התשס"ט נכנסתי לרבנו שליט"א בשעה 11 בבוקר. לא היתה קבלת קהל בשעה זו והכניסוני לחדרו, שם ישב ולמד מסכת ברכות. "אני מיד גומר את הדף", חייך מרן שליט"א והמשיך ללמוד לעצמו את הדף שאחז בו. בני יקירי חיים אליעזר נ"י הסב את תשומת ליבי לכך שהגר"ח אוחז כבר בברכות דף כ"א ע"א, כאשר הוא סיים את הש"ס אך לפני יום וחצי, בסיום הש"ס בבלי וירושלמי שלו בכל שנה בערב פסח (הגר"ח הוא בכור לאביו מרן הקהילות יעקב זצ"ל), והנה כבר נמצא רבנו בהספק מופלא, בדף כ"א ע"א, במהלך כיבוש הש"ס מחדש.

כשסיים את לימודו סגר את הגמרא וחייך בלבביות ובשמחה גדולה. סיפרתי לו שבערב פסח התקיים מעמד גדול של "ברכת החמה באלעד", והשעה התאחרה ולא בירכו את הברכה בזמנה, ודיברנו אז כמה וכמה אברכים ותלמידי חכמים האם כדאי לברך כעת את הברכה או להמתין זמן נוסף, שכולם יברכו יחד, והסתפקו האם "ברוב עם הדרת מלך" פירושו שכולם אומרים את הברכה יחד, או שעצם זה שכולם עומדים ורואים אותנו מברכים, זה עצמו נחשב ל"ברוב עם". ואמרתי לרבנו שליט"א שהבאתי ראיה שגם זה נחשב ל"ברוב עם", מדברי הגמרא במסכת יומא (ע' א'), שהרואה את הכהן הגדול כשהוא קורא את פרשת יום הכיפורים, לא יכול הוא לראות ביחד גם את הפר והשעיר נשרפים, ואלו שמביטים בשריפת הפר והשעיר, אינם רואים את הכהן הגדול כשהוא קורא בתורה, והגמרא שואלת איזה מצווה יש בראיית שריפת הפר והשעיר, והגמרא משיבה: "ברוב עם הדרת מלך", הרי שעצם זה שהיהודים עמדו לראות את הפרים נשרפים, למרות שלא השתתפו בעצם שריפתם, נחשב הדבר ל"ברוב עם", ולכן אכן ניתן היה לנו לברך מיד את "ברכת החמה", כאשר האנשים מסביבנו עומדים ורואים אותנו מברכים, למרות שהם עדיין לא בירכו את הברכה. ואמנם מצד שני אפשר לומר שהראיה שהבאתי אינה מספיקה, "כי "פר ושעיר הנשרפים" שייכים לכלל הציבור.

השיב מרן שליט"א: "טוב עשיתם! זה ראיה נכונה!" ומיד הוסיף: "סיפר לי המחותן שלי, רבי שכנא קולדצקי, שהשווער שלו, רבי זרח ברוורמן, שהיה זריז גדול למצוות, הזמין את המהרי"ל דיסקין לסנדקאות לברית של הבן שלו, לאחרי תפילת הותיקין, והמהרי"ל דיסקין איחר בכמה דקות ור' זרח ברוורמן ערך מיד את הברית ו"חטף" בעצמו את התינוק והוא עצמו היה הסנדק... ואחרי כמה דקות הגיע המהרי"ל דיסקין ואמר לר' זרח שטוב עשה, כי אשהויי מצווה לא משהינן, והוא גם נשאר לסעודה"...

[ואגב, כשדנתי בכתב לפני הגאון הנודע רבי משה מרדכי שולזינגר שליט"א בעניין זה, סיפרתי לו במכתבי את הסיפור המופלא שסיפר לי הגר"ח שליט"א, והגרמ"מ שולזינגר כעס ביותר על הסיפור, ושלח אלי במכתב את מירב תדהמתו על כך שמספרים סיפור כזה, לפיו תלמידו של רבנו המהרי"ל דיסקין זצ"ל ביזה, לדעתו, את רבו הגדול ולא המתין לו לסנדקאות. הגרמ"מ שולזינגר שליט"א צירף במכתבו עותק מספרו "משמר הלוי" על קידושין שעדיין לא ראה את מכבש הדפוס, בו תמה הוא בעוז על הגר"י זילברשטיין שליט"א, שמספר סיפור זה בספרו "חשוקי חמד", כשהגרמ"מ שולזינגר תמה האם מצוות כבוד רבו נדחית מפני מעלת "זריזין מקדימים למצוות", והאם לא היה ראוי להימנע מלספר סיפור שכזה, שלדעתו לא היה ולא נברא, וללמד בכך את צעירי הצאן שמעלת הזריזות עדיפה על פני ההמתנה המינימלית לקדוש ישראל המהרי"ל דיסקין.

לאחר שהתעקשתי במכתב נוסף בנושא שאכן כך סיפר לי הגר"ח קניבסקי, שיגר הגרמ"מ שולזינגר מכתב למרן הגר"ח קנייבסקי, והגר"ח השיב לו במכתב שאכן, המעשה היה ונברא. אך הגרמ"מ שולזינגר, במכתב נוסף שקיבלתי ממנו, אינו מוכן להאמין שאכן, הסיפור התרחש במציאות...].

פלוריש

הודעהעל ידי פלוריש » ב' יוני 05, 2023 1:45 pm

ש. ספראי כתב:השיב מרן שליט"א: "טוב עשיתם! זה ראיה נכונה!" ומיד הוסיף: "סיפר לי המחותן שלי, רבי שכנא קולדצקי, שהשווער שלו, רבי זרח ברוורמן, שהיה זריז גדול למצוות, הזמין את המהרי"ל דיסקין לסנדקאות לברית של הבן שלו, לאחרי תפילת הותיקין, והמהרי"ל דיסקין איחר בכמה דקות ור' זרח ברוורמן ערך מיד את הברית ו"חטף" בעצמו את התינוק והוא עצמו היה הסנדק... ואחרי כמה דקות הגיע המהרי"ל דיסקין ואמר לר' זרח שטוב עשה, כי אשהויי מצווה לא משהינן, והוא גם נשאר לסעודה"...
כמדומני ר' שריה דבליצקי כתב מעשה זה בספרו על הגרי"ח זוננפלד

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 89 אורחים