מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

החסיד המקובל ר' שרגא פרלברגר זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

החסיד המקובל ר' שרגא פרלברגר זצ"ל

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' יולי 06, 2022 10:00 am

לראשונה למדתי על קיומו מתוך דבריו של הגרי"מ מורגנשטרן, בהספדו על סבי זצ"ל
והנה דבריו שם
ר שרגא א.jpg
ר שרגא א.jpg (94.11 KiB) נצפה 3376 פעמים
ר' שרגא ב.png
ר' שרגא ב.png (318.5 KiB) נצפה 3376 פעמים

ר' שרגא ג.png
ר' שרגא ג.png (75.41 KiB) נצפה 3376 פעמים

בין כתביו של סבי מצאתי את המכתב הרצ"ב משנת תשי"ט, בו משיב ר"ש לסבי על שני מכתבים שקיבל ממנו. ר"ש מעודד אותו על עיסוקו בחכמה, אחרי שלדבריו כאן בירושלים ספו תמו הלומדים ומביע תקווה להתגורר בבני ברק וללמוד בצוותא. קשה להבין מהדברים אם קדמה למכתב היכרות מוקדמת. (ובער אני להבין אם תוכן המכתב עונה לדיון שרמז עליו הגרי"מ מורגנשטרן), עכ"פ בשנת תשי"ט היה סבי בן ל"ג בערך, זקן שקנה חכמה, אבל בודאי לא זקן בשנים, ואיני יודע מתי נולד ר"ש המדובר, כדי לעמוד על פער הגילאים (אף שברור שסבי היה מבוגר ממנו בכמה שנים).
רבי שרגא ב (2).jpg
רבי שרגא ב (2).jpg (4.66 MiB) נצפה 3376 פעמים

רבי שרגא ב (1).jpg
רבי שרגא ב (1).jpg (4.16 MiB) נצפה 3376 פעמים

המפליא הוא כי מני אז שעמדתי על קיומו של חכם זה, שאלתי כו"כ מחסד"ג, מן הידענים שבהם, ואלו לא ידעו לומר כלום על האיש, ידיעותיהם עליו הסתכמו בכך שהיה שהיה מן הבחורים המקורבים לבית ישראל בישיבת חברון, לימים סוחר בלונדון, בעל ספריה גדולה, ושהל"ש התאכסן אצלו בנסיעתו ללונדון. פלא!

גם חיפוש באוצר לא מעלה דבר מלבד תאריך פטירתו, ז' אלול תשנ"ד, וזהות חמיו, הגה"צ ר' נחום הכהן שלאף אב"ד ביעלאווא ואח"כ בלונדון. (ר"נ רוטשטיין מספר על שיחה מוזרה שניהל ר"ש עם הל"ש, בענין אימתי הזמן להתחיל ללמוד קבלה, והל"ש השיבו, לעת ערב כשכלו הכוחות מיגיעת לימוד הנגלה, רנ"ר לא רומז אפילו כי בזמן שאלה זו, כבר היה ר"ש ארי במסתרים ולא היה צריך לשאלות מעין אלו, ולא עשה כן אלא לתהות על קנקנו של הל"ש כפי המבואר שם) .

וונדרבר

Re: החסיד המקובל ר' שרגא פרלברגר זצ"ל

הודעהעל ידי וונדרבר » ד' יולי 06, 2022 10:58 am

איש_ספר כתב:גם חיפוש באוצר לא מעלה דבר ...
מלבד תאריך פטירתו, ז' אלול תשנ"ד, וזהות חמיו, הגה"צ ר' נחום הכהן שלאף אב"ד ביעלאווא ואח"כ בלונדון.

ראה "שופרא דישראל" - תורה (שפירא), מהגה"צ אדמו"ר מבלאזוב זצ"ל, בתולדותיו עמ' 62, על הצלת הילד "שרגא פערלבערגער", מן העיירה אושפיצין, בזמן השואה, עיי"ש.
https://tablet.otzar.org/#/book/163737/ ... 7/end/10/c

וכן ראה שארית יעקב - ברכות (מורגנשטרן), בהקדמה, עמ' ט"ו.

גלאגוזים

הודעהעל ידי גלאגוזים » ד' יולי 06, 2022 11:10 am

תמונתו עם מרנא בעל ה'בית ישראל' זי"ע:
[נתפרסמה השנה לקראת יום ההילולא בגליון 'דבר אמת']
קבצים מצורפים
B443BF99-120C-4F33-BF09-EE21F261B471.jpeg
B443BF99-120C-4F33-BF09-EE21F261B471.jpeg (34.12 KiB) נצפה 3336 פעמים

ספרן

הודעהעל ידי ספרן » ד' יולי 06, 2022 3:50 pm

שח לי רש'פ שהרבי הב'י הראהו טופס של ספר מהרשש'ך שברשותו עם הערה בכת'י הרה'ק מקאצק בשוליו.

תורה מפוארת

הודעהעל ידי תורה מפוארת » א' יולי 10, 2022 9:29 pm

דווקא ידוע עד מאד שהוא היה אחד מחבורת החברונערס שהב"י קירב [אא"ט רבי שילה רפאל, ור"מ חברוני] ואמר עליהם, כי בזמן הבעש"ט היו נשמות גדולים שהתנגדו לחסידות וירדו שוב לתקן זאת. ידוע גם שאמר לכל אלו את זמן פטירתם שימותו קודם הגיעם לגיל 60 וכן הווי (שמעתי מצאצאיו באופן מוסמך).

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ב' יולי 11, 2022 1:35 am

כנראה שכבר כל הסודות מתגלים.

אנשי הבית ישראל זי''ע, היו כולם דיסקרטיים באופן שאין לתאר.
הרבה סיפורים יש בזה.
המשמשים הקרובים, כבר היו ממש חתומי פה ולשון. חותם בתוך חותם.

נכד של אחד מהמשמשים הכי קרובים, אבל הכי פחות מפורסמים, בטעות מצא אצל סבו מכתב עם חידושים שהיה נראה מר' שרגא פרלבערגער ז''ל.

הוא ניסה להציל מסבא שלו עוד על עניין זה, אבל לא עלה בידו.
הוא שלח אותי, ידידו שהיה לי שיג ושיח עם זקנים, אל הסבא הזקן, לנסות ולדעת מה היה.

בקושי בקושי הצלחתי להבין מאותו משמש יקר, שר' שרגא פרלבערגער היה מדבר הרבה בקבלה כבר בתור בחור עם הבית ישראל, אבל זה היה חייב להיות בסוד כמוס (כמו הכל אצלו...)

כל העניין היה נראה לי משונה מאוד, אז לא הרביתי מידי לחפור למשמש הנכבד הישיש.

------------------------------

לימים, אני חושב שר' שרגא הסתבך עם שלטונות הצבא ובגלל כן נאלץ לעקור ללונדון. (הערה: כנראה גר בלונדון בגלל נישואיו לבת המקום, אבל לא שב לארץ, בגלל הבעיות עם הצבא. כנראה לא הבנתי היטב)

בשנת תשל''ז, הירבה הבית ישראל לשלוח לר' שרגא כי הוא רוצה ומעוניין לפגוש אותו כבר.

וזה שמעתי מבעל המעשה:
אחד המשפטים האחרונים של הבית ישראל ביום חמישי אור לכ''ט שבט שנת תשל''ז - יממה ומחצה לפני שיצא מבית המדרש מחמת הייסורים שהיו לו, יממה קודם פטירתו, היה על ר' שרגא.

חסיד מקורב הגיע מחו''ל עם דרישת שלום מר' שרגא. הבית ישראל נאנח 'כמה זמן הוא חושב שאני עוד יוכל להמתין ולפגוש אותו'.

הידיד התקשר עם ר' שרגא, שאמר לו שכבר מכין עצמו לנסיעה מיד אחרי הפסח....
(נדמה לי שעוד היה צריך שהות לסדר את ענייני הצבא או משהו בדומה)

---------------------------

לגבי בחורי ישיבת חברון המופלגים שנעשו לחסידים של הבית ישראל, שמעתי שביומנו של הג''ר שילה רפאל זצ''ל, כתב במפורש את התאריך שבו הבית ישראל אמר את הדברים האלה, על הנשמות שיש להן כך וכך שנים לחיות, והסתובב לר''ש ואמר לו כמה זמן נראה לך עוד תסתובב כאן? שלושים שנה?!
ונפטר באותו תאריך שכתב, בדיוק 30 שנה אחר כך. בשנת תשנ''ד. אבל לא שמעתי מכלי ראשון או ממישהו מוסמך.

בן אליהו

הודעהעל ידי בן אליהו » ב' יולי 11, 2022 10:56 am

תורה מפוארת כתב:דווקא ידוע עד מאד שהוא היה אחד מחבורת החברונערס שהב"י קירב [אא"ט רבי שילה רפאל, ור"מ חברוני] ואמר עליהם, כי בזמן הבעש"ט היו נשמות גדולים שהתנגדו לחסידות וירדו שוב לתקן זאת. ידוע גם שאמר לכל אלו את זמן פטירתם שימותו קודם הגיעם לגיל 60 וכן הווי (שמעתי מצאצאיו באופן מוסמך).

על הגר"ש רפאל התפרסם, שמצאו ביומנו שהבית ישראל אמר לו בגיל 30, שנשארו לו עוד 24 שנים לחיות

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' יולי 12, 2022 6:39 pm

לא הבנתי מה זה "שמעתי מצאצאיו באופן מוסמך"? צאצאיו של מי?
הגר"ש רפאל נלב"ע בשנת ה' תשנ"ה ולא ה' תשנ"ד כפי שכתבו כאן בטעות

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' יולי 12, 2022 11:47 pm

קבלתי מאחד ממיודעיו שיח' מיושבי לונדון

אחרי המלחמה כשעלה לא"י עם ילדי טהרן , הציונים ניסו בכל כוחם לשכנע את הילדים על פי דרכם, ור' שרגא בתור ילד הסתובב בין הילדים וחיזק אותם ליהדות, עד שיום אחד מצא על המטה שלו פתק, שאם הוא לא יפסיק, הוא ימצא את עצמו בים, לימים הוא ביקש שלאחר 120 יקברו אותו עם הפתק.

כשחמיו הרה"צ ר' נחום שלאף זצ"ל נכנס להרבי מגור זצ"ל הבית ישראל לשאול אודות ר' שרגא, הרבי פתח את מעילו עד לבו, ואמר "עהר איז מיין הארטץ".

עסק הרבה בתורת הרש"ש, התפלל בסידור הרש"ש, ספירת העומר לקח כשעה ויותר כל ערב, גם בסוכות היה עושה הנענועים שעות, בהצנע לכת בביתו.

כמו"כ היה עוסק בתורת הנגלה על דרך בריסק, וגם היה לו סדר של שבע דפים גמרא ביום, והיה עושה סיום במוצאי ט' באב.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' יולי 13, 2022 10:32 am

בן אליהו כתב:
תורה מפוארת כתב:דווקא ידוע עד מאד שהוא היה אחד מחבורת החברונערס שהב"י קירב [אא"ט רבי שילה רפאל, ור"מ חברוני] ואמר עליהם, כי בזמן הבעש"ט היו נשמות גדולים שהתנגדו לחסידות וירדו שוב לתקן זאת. ידוע גם שאמר לכל אלו את זמן פטירתם שימותו קודם הגיעם לגיל 60 וכן הווי (שמעתי מצאצאיו באופן מוסמך).

על הגר"ש רפאל התפרסם, שמצאו ביומנו שהבית ישראל אמר לו בגיל 30, שנשארו לו עוד 24 שנים לחיות

שמעתי ע"כ מבנו הרב יהודה רפאל שליט"א יו"ר מוסד הרב קוק. מבהיל על הרעיון מכמה צדדים.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' יולי 13, 2022 10:35 am

ציור נאה.
ר שרגא.jpeg
ר שרגא.jpeg (149.62 KiB) נצפה 2580 פעמים

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' יולי 13, 2022 1:46 pm

שלח לי פלוני העתק המכתב לעיל ויש"כ

בע"ה ית"ש ערש"ק פ' נצבים תשי"ט שנת השמיטה ירושלים ת"ו
שלו' וברכה וכטו"ס אל כבוד ידידי הנעלה מיחידי סגולה כמוה"ר הרב הגאון בנגלה ובנסתר ר' שריה דבליצקי שליט"א

גם גלויתו הגיעני ובראש וראשונה אבקש סליחת כת"ר אודות איחור התשובה אמנם אך זה עתה הגיע לידי מכתבו הראשון, וזה כי בחור מהישיבה קיבל עבורי המכתב ושם זה בין חפצי ואנכי לא הבחנתי - אמנם בקבלי הגלויה נודע לי ממכתב קודם וחקרתי ודרשתי עד שזה עתה מצאתיו, והנני ממהר להשיבו ומובן שלא בבירור אלא לחדודי בעלמא.

ושאלת כת"ר [----- השמטתי את תוכן הדברים, לענ"ד אינו ראוי להדרש במתכונת זו. א"ס]

ואסיים מפני כניסת השבת שכבר קרוב מאוד ומפאת זה הנני ממהר מאוד בכתיבה.
והנני בזה ידידו הד"ש עם ברכת כתיבה וחתימה טובה.

ואני שמח מאוד שישנו מישהו העוסק בתורה הנעלה זו, כי כאן בירושלים כמעט חדלו מלעסוק בזה, וזכות גדולה היא לו וכמבואר בכל הספרים.

אני זה עתה קורא את השער הפונה קדים מהלשם שבו ואחלמה שזה ליקוט משאר תלמידי הר"י וזה מענין.

גם אני מקוה בע"ה לנסוע לחו"ל רק בתחילת החורף אמנם עדיין איני יודע זמן ברור גם מקום המגורים ברצוני שיהיה בירושלים, אמנם מבוקשם לבני ברק, כך שכל ענין זה של קביעת מקום עדיין מוטל בספק, ומובן אם אגור בבני ברק נוכל לקבוע סדר לימוד ממשי בענינים אלו, ומפני המהירות אפסיק במשנה ברכות להצלחתו.

שרגא פרלברגר

פרנצויז

הודעהעל ידי פרנצויז » ה' יולי 14, 2022 12:14 am

ראה קונטרס זה ספר תולדות אדם (מוסדות פולנאה) עמ' פ"ו, שה"בית ישראל" היה שושבין של רבי שרגא פרלברגר בעת אירוסיו בגלל יתמותו.
https://tablet.otzar.org/#/book/611822/ ... /0/end/2/c

בית הגנזים

הודעהעל ידי בית הגנזים » א' יולי 17, 2022 12:58 pm

התחלת מכתב של 'בבא מאיר' אליו

מכתב 1.PNG
מכתב 1.PNG (594.04 KiB) נצפה 2209 פעמים

בית הגנזים

הודעהעל ידי בית הגנזים » א' יולי 17, 2022 10:07 pm

היה מקורב אצל הרב מטשעבין זצ"ל
כמו כן היה מקורב מאד להרב מבריסק זצ"ל, ולמד בחברותא עם בנו הגאון ר' משולם דוד סולבייציק זצ"ל

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 107 אורחים