מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מי הוא הנסתר ר' ברוך שפירא שהתגורר במעלה אדומים?

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

מי הוא הנסתר ר' ברוך שפירא שהתגורר במעלה אדומים?

הודעהעל ידי איש_ספר » א' אוקטובר 23, 2011 2:21 pm

הצילום שלפנינו הוא פתיחתו של ר' אריה לוי לספרו של זקן זקנו, הגרנ"ה הלוי מיפו. ברית עולם אוותו הו"ל מחדש בשנת תשס"א.
ר' אריה לוי כלל לא היה מודע לזקנו הדגול, עד הפגישה המופלאה המתוארת על ידו כאן.
מי יכול להוסיף פרטים על ר' ברוך שפירא?
אודה.jpg
אודה.jpg (148.44 KiB) נצפה 13456 פעמים

סוקר

Re: מי הוא הנסתר ר' ברוך שפירא שהתגורר באפרת?

הודעהעל ידי סוקר » א' אוקטובר 23, 2011 2:26 pm

מצאתי ברשת את זה:
הרב ברוך שפירא - חייו ותורתו מאת: אורי חנניה אלנקוה
קטעים אלו יופיעו בקרוב בס"ד בקונטרס: עמק הדרעא הנספח לספר המלכות לרבי דוד דרעא הלוי

הרב"ש, נולד ברוסיה בט"ו בשבט התרס"ב. הראשל"צ, הרב מרדכי אליהו שליט"א, הגדירו בהספד: "מ-ל"ו צדיקים שהיו בדור".
בספר מקדש מלך, ראה ספר אקטואלי לימינו. הרב שפירא ברוך זצ"ל היה בקי בחכמת הצירוף, בקבלת ספרד, בקבלת אשכנז, בחסידות, במקרא ובגמרא. בצעירותו היה תלמיד-חבר של הסטייפלאר.
ברבות השנים נדד בארץ ישראל מהצפון לדרום והשתלם בחכמת התורה ובמדעים כאיש אשכולות. כעשרים וחמש שנה ישב במצפה רמון, לדבריו, כדי לזכות ברוח הנבואה, במקום בו עבר אליהו הנביא בדרכו הארוכה, הוא היה עורך התבודדויות ותצפיות – התבוננויות מול המדבר. פעם אחת צפה באייל המטה ראשו ימינה ושמאלה ובסופו של דבר רץ עד הגיעו אל מקור המים המיוחל. התרגש הרב באומרו: עתה הבינותי את דברי דוד המלך: כְּאַיָּל תַּעֲרֹג עַל אֲפִיקֵי מָיִם כֵּן נַפְשִׁי תַעֲרֹג אֵלֶיךָ אֱלֹהִים (תהלים מב), יש כאן דרך בדביקות בש"י ובלימוד תורתו הנמשלת למים.
הרב ברוך שפירא היה ידוע כבעל רוח הקודש ולכל תלמידיו נתן ניתוח מעמיק של שורש נשמתם ויעודם, בדיוק מבהיל הרעיון. בסוף ימיו נתיישב הרב ברוך בירושלים במעלה אדומים ולאחר מותו הודפס ספרו - "חקר נבואות אחרית הימים והתאמתן לימינו".
הרב נלב"ע בי"ח בטבת התשנ"ו, בכל שנה ביום זה, מקיימים אנו, תלמידיו, כנס תורני לזכרו בירושלים. זכותו תגן עלינו ועל כל עם ישראל

זֶה הָרַב בָּרוּך שַׁפִּירָא שִׁיר לִכְבוֹד הָרַב בָּרוּךְ שַׁפִּירָא זצוק"ל לחן: חֶדֶר קָטָן מאת: אורי חנניה אלנקוה (תלמידו)

זֶה הָרַב בָּרוּך שַׁפִּירָא
מִן הַנְּבִיאִים
לִנוּ דְמוּתוֹ מְחַסְרָא חַסְרָא
כָּאן בְּאֵין רוֹאִים

חָכְמָתוֹ הִיא הַנּוֹדַעַת
לְשֵׁם וְלִתְהִילָה
שֶׁבַע הַחָכְמוֹת בִּינָה וַדַעַת
וּבַתְּפִלָּה

נִשְׁמָתוֹ בְּסוֹד טִיסַת הַמַּלְאָכִים
עָלְתָה וְרִחֲפָה
בְהֵיכָלוֹת רַבִּים כִּבְנֵי הַמְלָכִים
טָסָה בִּתְנוּפָה

זֶה הָרַב...

אֶרֶץ יִשְׂרָאֵל מִשְׁכַּן הַשְּׁכִינָה
קְדֻשָּׁה רַבָּה
כָּל מֵנִיף יָדוֹ עָלֶיהָ נִתְכַּנָּה
מַרְשִׁיעַ בִּמְסִבָּה

חָזָה הַגְּאֻלָּה קֵץ הַפְּלָאוֹת

בִּנְיַן הַבְּחִירָה

נִקְמַת מוֹת קְדוֹשִׁים וְהַתְּלָאוֹת
דַם הַעֲשָׂרָה

זֶה הָרַב...

הַזֹּהַר הַקָּדוֹשׁ סֵפֶר הַמַּלְכוּת
סֵפֶר יְצִירָה
אוֹתָם לִמֵּד בְּחֵן בְּבַקְּשׁוֹ זְכוּת
כֶּתֶר הַתּוֹרָה

רָזֵי הָאוֹתִיּוֹת וְהַצֵּרוּפִים
רַלַ"א הַשְׁעָרִים
הַחַשְׁמַל וְגַם אוֹרוֹת הַמַקִּיפִים
הֵם הַמְאִירִים

זֶה הָרַב...

בדידי הווה עובדא

בשנת התשמ"ו, יצאתי לבדי למרוקו על מנת לצלם, לתעד ולתחקר עבור ספרי שיצא לאור מאוחר יותר: סאלי וחכמיה, אודות קהילת יהודי סאלי, עירו של אור החיים הקדוש ושל אב משפחתנו הרב רפאל אלנקאוה, רבה הראשי הראשון של מרוקו. לפני שיצאתי, ניגשתי אל מו"ר הרב המקובל הצדיק, רבי ברוך שפירא. להפתעתי הוא אמר לי: דע לך שנשמתי טסה לאספמיה בכל לילה ללמוד מתורתו של רבי דוד הלוי מחבר ספר המלכות. כדי להבין דבר תמוה זה, אציין כי הרב המקובל המלומד בניסים, הרב סעדיה לוי נחמני זצ"ל אמר כשנודע לו שהרב ברוך שפירא נפטר, כי הוא היה צדיק גדול ויחיד במינו שידע את סוד טיסת המלאכים. הרב ברוך שפירא בירכני ואמר לי לגשת לציונו של רבי דוד הלוי מדרעא. ביום האחרון לשהותי במרוקו, לאחר נסיעה ארוכה, בחזרה מציונו של רבי דוד ומשה, עליתי לכיוון מרקש, על מנת להשתטח על קברו של רבי דוד ומשם לשדה התעופה במרקש, לאחר 20 יום של שהות במרוקו. בצומת דמנאת - מראכש, נעצר הנהג הערבי הנאמן ואמר לי: דע לך כי בשעה 20:30 יש לך טיסה, השעה כעת היא 18:00 ואני חושש שלא נספיק להגיע בזמן לטיסה, אם ניסע גם אל הצדיק. התלבטתי קשות ואז נזכרתי בברכתו של הצדיק הרב ברוך שפירא ובציוויו שאגש אל הצדיק רבי דוד. אמרתי לעצמי, אולי לא תסתייע מילתא בידי להגיע בהזדמנות אחרת, מצד שני אני עלול להחמיץ את הטיסה. אזרתי עוז ואמרתי לנהג: ידידי, הצדיק איתנו ובעזרת ה' נגיע אל הצדיק ונספיק לטיסה, סע מהר. הנהג שהיתה בו אמונה גדולה, קיבל את דברי ובגבורה ובמיומנות רבה, נסע ודהר אל הצדיק, מבלי לדעת בדיוק היכן ציונו. בסיעתא דשמייא הגענו אל הצדיק, השתטחתי תוך שאני מרוגש מאד ולאחר דקות ספורות דהרנו לכיוון מראכש, לשדה התעופה. מחוגי השעון דוהרים ואני תפילה. ליבי פעם בחוזקה, אמרתי לנהג, תוך שאני עודד את עצמי, אל תדאג, בעזרת ה' נגיע לטיסה. שרתי בלחן חגיגי את המזמור בתהילים: שִׁיר הַמַּעֲלוֹת בְּשׁוּב יְהֹוָ"ה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה, ממש הָיִינוּ כְּחֹלְמִים, פניתי אל הש"י בבקשה שזכותו של הצדיק תעמוד לי ואצליח להגיע בזמן. פניתי אל הצדיק ואמרתי לו - רבי דוד, אתה ראית כיצד מסרתי את נפשי בדרך לא דרך כדי להגיע אליך, אני בְּצָיוֹן (במדבר) ומבקש להגיע לְצִיוֹן, אנא ממך הצדיק המלומד בניסים, השתדל למעני בשמים, שהטיסה תתעכב ואוכל להצטרף לנוסעים. אמרתי ולא ידעתי את אשר אמרתי. פלאי פלאים, הגענו לשדה התעופה בשעה 20:30, השעה היעודה לטיסה, אך כידוע ליודעי מהלכי הטיסה, צריך להגיע קודם לכן, לביקורת ולנסיעה עד למטוס. נעמדתי מצד אחד נפעם ומצד שני בחשש שמא עלה בכבש ופנה לסובב והרגע ממש ימריא המטוס ואני על הקרקע. צעקתי בתחינה אל קצין המשטרה במקום, אנא ממך עצור את ההמראה. פונה אלי הקצין בחיבה ואומר לי: הירגע, המטוס לישראל עדיין לא הגיע מספרד (מקום הולדת הצדיק), יש עיכוב של 5 שעות בטיסה. לא האמנתי למשמע אוזני, אך תא חזי עדיף מתא שמע, כשנכנסתי לרחבת הנוסעים, מצאתי את כל הנוסעים שבאו איתי (היתה זו טיסת שכר) יושבים עצובים. הדהדו באוזני מילות המזמור הנזכר לעיל: אָז יִמָּלֵא שְׂחוֹק פִּינוּ וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה. סיפרתי לנהג וחשתי כיצד מתקיים בו המשך המזמור: "אָז יֹאמְרוּ בַגּוֹיִם הִגְדִּיל יְהֹוָ"ה לַעֲשׂוֹת עִם אֵלֶּה הִגְדִּיל יְהֹוָ"ה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים". סיפרתי לנוסעים הנדהמים כי אני שמח שהמטוס התעכב. אל תהיו עצובים, אמרתי להם, הבה ונתפלל תפילת ערבית חגיגית ונסעד סעודת מצוה, הלא זמן רב יש לפנינו. בסיום התפילה שרנו את מילות המזמור: בְּשׁוּב יְהֹוָ"ה אֶת שִׁיבַת צִיּוֹן הָיִינוּ כְּחֹלְמִים, כשאני וחברי מחייכים באומרנו את הפסוק: הִגְדִּיל יְהֹוָ"ה לַעֲשׂוֹת עִמָּנוּ הָיִינוּ שְׂמֵחִים. ישבנו וסעדנו סעודת מצוה מאולתרת וסיפרתי לחברים אודות הצדיק ולמדנו מתורתו. כששבתי ארצה, ניגשתי אל הרב ברוך שפירא וכשהתחלתי לספר לו על הנס, צחק הרב ואומר: אני יודע, ליוויתי אותך בדרכך.

לפני 10 שנים נכנסנו עם כמה מאנשי חברון לבית עתיק במעלה אדומים בבית גר לו איש זקן בן 90+ ואמרו לנו שהוא רב מקובל. עם הזמן הרב ברוך שפירא זצוק"ל אמר לנו שהוא מל"ו צדיקים נסתרים ושהוא הראש להם.
כמובן שפיקפקנו בזה ולא כל כך האמנו עד שהוא מסר לנו שהוא נביא אמת ושהוא התחיל לומר לנו נבואות הכל התקיים באותה שנה. לאחר שנפטר בהלוויתו נכח ונאם הרב מרדכי אליהו שליט"א ואמר לנו דעו לכם שהוא היה מל"ו צדיקים נסתרים וכך אמר לנו אותו צדיק לפני 10 שנה. והדברים נרשמו וצולמו ע"י יורם שרעבי מחברון טל: 029968770

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

Re: מי הוא הנסתר ר' ברוך שפירא שהתגורר במעלה אדומים?

הודעהעל ידי איש_ספר » א' אוקטובר 23, 2011 2:56 pm

תודה סוקר
מענין ומשונה. ('אספמיא')
אגב, סאלי וחכמיה יש באוצר.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' אוקטובר 23, 2011 6:29 pm

קבלתי באישי. דמות דיוקנו.
שפירא.JPG
שפירא.JPG (21.79 KiB) נצפה 13398 פעמים

המחקר

הודעהעל ידי המחקר » א' נובמבר 04, 2012 8:21 pm

היה ממקורבי הראי"ה, ועלה לארץ ע"י סרטיפיקט קיבל ממנו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' נובמבר 04, 2012 8:53 pm

יש משהו נוסף חוץ מהראי"ה?
זה קצת מתחיל לגרד. במחילה.

המחקר

הודעהעל ידי המחקר » ב' נובמבר 05, 2012 12:33 am

איש_ספר כתב:יש משהו נוסף חוץ מהראי"ה?
זה קצת מתחיל לגרד. במחילה.

מה הקשר? הרבה פעמים אני כותב דברים שלא קשורים בכלל לראי"ה קוק.
במקרה (!!) נחשפתי היום לסקיצה של ספר ביוגרפי אודותיו, ואחד הפרטים הבולטים בספר זה העובדה שהוא למד במרכז הרב אצל הרב קוק, והיה קשור אליו. מלבד זאת הופיעו בספר מופתים שעשה, אבל הם פחות חשובים מבחינה ביוגרפית, לכן לא ראיתי צורך להזכירם כאן. לדוגמא, היה כתוב שם שהרב אליהו אמר שהוא אחד מל"ו צדיקים - האם זה מוסיף משהו לסיפור חייו? כלום. אבל זה שהוא עלה לארץ ע"י הרב קוק ושהוא למד במרכז - זה מגלה תקופה לא ידועה בחייו!

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ב' נובמבר 05, 2012 2:28 pm

איזו תקופה בחייו כן ידועה?...

המחקר

הודעהעל ידי המחקר » ב' נובמבר 05, 2012 7:24 pm

התקופה של שנותיו האחרונות במעלה אדומים. היו מגיעים אליו תלמידים, ביניהם קבוצת אברכים במרכז הרב. ואז היה מוכר יותר.

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ב' אוקטובר 28, 2019 3:22 pm

שמעתי ממכיריו על מופתים רבים ועצומים, אבל תורה ממנו ידעו שומעיו למסור רק דברים שנראים כמו מדרש פליאה או כמו צופן סודי (ראו בסרטון שבקישור [בדבריו של הרב שמואל מורנו] את המכתב ששלח הרב ברוך שפירא לרב מרדכי אליהו, וגם בספרו "חקר הנבואות לאחרית הימים - והתאמתן לימינו" הדברים סתומים וחתומים).

אספר סיפור אחד ששמעתי מת"ח גדול, מחבר ספרים עמוקים בהלכה ובאגדה, ואדם רציונלי באורחות חייו. אותו רב שמע מחברים על הרב ברוך שפירא והחליט לבקרו ולבקש ברכה על ענין מסויים, הרב בירכו ואחר כך הוסיף "כדאי לך לעיין בתורה הכתובה והמסורה". אותו רב לא הכיר את הספר והלך לחפשו, וכשמצא הוכה בתדהמה. באותם שנים השקיע אותו ת"ח בלימוד מדרשים, הוא חשב שחסר כלי בסיסי - מפתח לפי סדר התנ"ך לכל המקומות בהם חז"ל מפרשים פסוקים, ולכן החל לעשות זאת בעצמו (הוא עשה זאת כדרכו בשקט ובלי לספר לאיש). והנה, בעקבות הערת הרב ברוך שפירא הוא גילה שכבר נכתב ספר כזה ובהיקף גדול יותר ונחסכה לו העבודה.

מצ"ב קישור להסרטה של ערב שנעשה לזכרו בשנה האחרונה: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... OjKV7mmFd5

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ב' אוקטובר 28, 2019 3:53 pm

הצדיק ממעלה אדומים זכה לאריכות ימים כמאה שנים. כל חייו היה בתפילה ובדאגה לכלל ישראל ולכל אחד ואחד, השתדל בפני תלמידיו שצריכים להיות מיראי ה' וחושבי שמו ... [הרב מרדכי אליהו] אמר שזכה להבין מתוך מכתב של הרב ברוך שפירא זצוק"ל שנשלח לו ע"י תלמידו הרב שמואל מורנו, שנתגלה לראשון לציון בחינת סודו של שם המפורש של הכהן הגדול ביום הכפורים. אני הקטן אליהו נסים בן רוזה למשפחת גבאי בי הווה עובדה כשאמר לי הרב ברוך שפירא ממעלה אדומים שהוא זוכה ליחודים ומגיע לכל מקום שהוא רוצה בעולם. ובפרט בתפילותיו בכותל שהיה מתפלל על כלל ישראל, תהיתי על דבריו שה' יסלח לי, התקשרתי למקובל האלוקי רבי נחמני לוי זצ"ל, ואמר לי: אני מכיר אותו, הוא מלאך ה', הוא היחידי שיודע סוד טיסת המלאכים של רשב"י זיע"א. כתבתי על קצה המזלג ע"מ שידעו כולם מה אדם יכול להגיע גם בעולם החומרי (תהילות ליוסף לרב יוסף מור יוסף, בעריכת ר"א גבאי, תשס"ב, עמ' 269)

מצבתו בהר הזיתים
10.png
10.png (655.96 KiB) נצפה 10038 פעמים

מתעניין

הודעהעל ידי מתעניין » ג' אוקטובר 29, 2019 2:43 am

לפי המצבה, תאריך הלידה הוא שנת תרס"ה, ולא שנת תרס"ב שנזכרה בהודעה שכתב סוקר לעיל.

אוצר בלוס

הודעהעל ידי אוצר בלוס » ד' אוקטובר 30, 2019 3:24 am

איש_ספר כתב:קבלתי באישי. דמות דיוקנו.
שפירא.JPG

https://www.tora-shlema.co.il/?product= ... 7%9E%D7%99

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ג' ינואר 14, 2020 12:25 am

השבת פורסמה בגיליון "קרוב אליך" כתבה על דמותו של נשוא האשכול (קישור לגיליון כולו, להלן קובץ PDF של הכתבה)
קרוב אליך 16-17.png
קרוב אליך 16-17.png (1.45 MiB) נצפה 8762 פעמים

קרוב אליך 18-20.png
קרוב אליך 18-20.png (1.44 MiB) נצפה 8762 פעמים

קרוב אליך 22.png
קרוב אליך 22.png (824.52 KiB) נצפה 8762 פעמים
קבצים מצורפים
קרוב אליך - כתבה.pdf
(759.65 KiB) הורד 584 פעמים

דעת_האברך

הודעהעל ידי דעת_האברך » ה' פברואר 24, 2022 10:09 am

האם מישהו מכיר אנשים כאלה שחיים עמנו היום?
אם לא מעוניינים לפרסם את שמם אשמח לשמוע בפרטי.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 125 אורחים