מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הרבנים זילברמן, ארנברג, ויינשטיין, ויטקינד, רוזנטל זצ"ל מת"א

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הרבנים זילברמן, ארנברג, ויינשטיין, ויטקינד, רוזנטל זצ"ל מת"א

הודעהעל ידי חלמישצור » ב' מרץ 23, 2020 1:03 pm

איש_ספר כתב:
איש_ספר כתב:[ובמאמר המוסגר: יש להקדיש אשכול נפרד לגיסים הללו, שזכו והעמידו משפחות מפוארות בישראל. ר"א וינשטיין לקח לחתן לבתו היחידה את רמ"ש שפירא זצ"ל, ר"י באר יעקב, ור"ה ויטקינד לקח לחתן את ר"מ מן זצ"ל, ר"י בית הלל - ע"ש חמיו כמובן. 2 הגיסים שמשו יחד בראשות ישיבת בית יוסף - נובהרדוק ברח' ברדציבסקי בת"א. שניהם היו חתנים אצל הגאון המופלא ר' דוד יצחק מגן זצ"ל, שרב הנסתר בדמותו על הגלוי].

מלבד ר"א ויינשטין, ור"ה ויטקנד, היה עוד חתן לר' דוד יצחק מגן, ה"ה ר' יונה טורצ'ין אבי הגה"צ לבית טורצין. האם היו חתנים נוספים?

מלבד החתנים: שני בנים שגורלם טראגי.

ר' אליהו משה מגן - למד בכמה ישיבות, ביניהם אצל ר' ברוך דוב בווילנה והח"ח בראדין, ואח"כ היה מראשוני התלמידים בישיבת "מרכז הרב" (החל מתרפ"ו). למד גם שחיטה. נפטר בדמי ימיו בשנת תרצ"ד אחר ארבע שנים של מחלת ראות (בארכיון בית הרב שמורים מכתבים דחופים מהראי"ה לרפואתו). מאמר עם השלושים. מצבתו. ט' שנין לאחר שנסתלק הו"ל קרוביו וחבריו ספר זכרון בשם "זכרון משה אליהו" ובו חידושי תורתו, וכן עליו מרבותיו הרי"מ חרל"פ ("הפרח הנחמד שנקטף בדמי עלומיו ... הי' לנו לשעשועים ... וחמודה היתה סברתו, וביחד היתה סדורה משנתו"), הרצי"ה קוק (מאמר ארוך בשם "על מות לבן", שנדפס אח"כ בספר "לנתיבות ישראל", ח"ב) והרש"נ רענן, גיסיו הר"א ויינשטיין והר"ה ויטקינד, ואחיו היחיד יוסף מאיר. בספר גם מידע על האב ר"ד מגן והרבנית רבקה (מצבתה).

ר' יוסף מאיר - כאחיו למד בראדין ועמו במרכז הרב בתרפ"ו. נישא לרחל לבית פרנקל. נולדו להם שלמה יעקב הי"ד, שנהרג בקרבות מלחמת השחרור (באתר יזכור), ומנחם משה אליהו, שומר מצוות ומרצה לפילוסופיה באונ' חיפה, שנפטר בפתע פתאום בשנתו המ"א, והותיר אשה ושני ילדים. פטירת הבנים שברה מאוד את רוחם של ההורים. ר' יוסף מאיר הוציא לאור את הספר "יוסיף אור" לזכר בנו השני.

האחים ר' אליהו משה מגן ור' יוסף מאיר מגן ז"ל מתמונת מחזור של "מרכז הרב"
1.png
1.png (223.82 KiB) נצפה 2710 פעמים

לייטנר

Re: הרבנים זילברמן, ארנברג, ויינשטיין, ויטקינד, רוזנטל זצ"ל מת"א

הודעהעל ידי לייטנר » ב' מרץ 23, 2020 2:32 pm

י"מ מגן כתב מכתב למערכת 'דבר' 3.12.28: "
קובלנת תלמיד ישיבה
העובדא המדאיבה שקרה אותי ביום ששי בערב אינה ניתנת לי לעבור בשתיקה מבלי לפרסם זאת בעתונכם הנכבד, ובודאי 'דבר' שהוא עתון סוציאליסטי בעל חופש המצפון והדבור. לא ימנע מקום למכתבי זה, ביום ששי ג' כסלו בצאתי אחרי תפלת ערבית מישיבת 'מרכז הרב' העיר אותי חברי לגשת לרחוב בן יהודה אצל סנ[י]ף מערכת ה'דבר' באמרו לי, כי זה, כארבע שבתות ויותר באים שם לידי התנגשויות פועלי 'דבר' וסתם פועלים והחרדים ממשמרת השבת, המבקשים לסגור את דלתות המשרד מפני קדושת שבת. הלכתי נם אני להיות בין המבקשים לסגור את המשרד הנ"ל, ובבואי שמה מצאתי כבר קהל גדול של חרדים המבקשים, אמנם לא בשקט כי אם בצעקות, לסגור את המשרד ונענים מקבוצת פועלים בדיחופים וגם במכות. כשנגשתי ובקשתי מהפועלים לא להרים יד להכות, וכשם שהם אומרים שמותר להם לחלל השבת כך מותר לחרדים לעמוד ולמחות - אז תפס אהד הפועלים את אצבעי והתחיל לכוף אותה בכל כחו לשברה. כשראה שגם בידי יש כח להנין על אצבעי ובנקל חלצתיה ממנו, הרים ידי [לכאורה, צ"ל 'ידו'. לייטנר] ובאגרופו היכה,אותי ע"י עיני מכה חזקה. לא עניתי בהכאה אעפ"י שגם עיניו לא היו רחוקות ממני ואמרתי להם, שמובטחני שהנהלת 'דבר' אין ברצונה לחלל שבת בפומבי והתריתי אותם. ובראותם שאינני מפחד מפני ידיהם התחילו להתוכח אתי וקראו אותי "נלוח", "נבל", "אוכל חזיר" וכדומה. ככה קראו אותי פועלים שבודאי לא ראוני מימיהם ומעולם לא ידעו מי אני. לא חפצתי לענות על זאת, על כל פנים המה האחראים. ואמנם נגש אחד כמדומני אחראי יותר, והתנצל לפני באמרו, ש"בכח האגרוף לא תכופו את הדת עלינו".
רבותי! אני פונה בזה לכל הנהגת 'דבר' ומודיע להם כי זה כשבתות הרבה שמשמרת שבת שולחת שני אנשים להודיע על סגירת החנויות בערב שבת עם חשכה, והרבה שבתות בקשו כזאת מעובדי משרד 'דבר' אשר בירושלים באופן הנימוסי ביותר ונענו בזלזולים.
וכמה מגוחך הדבר, כי בבוא שוטרים למקום נגש אלי פועל אחז בידי וקרא: אמור שמך — אני רוצה לאסרך, יש לי עדים שאתה הכית אותי... וכשנגשתי ברצון אל השוטר בלי חשש השתמט ונעלם... ו"במקומי" אסרו שני יהודים לא צעירים אחד מהם ספרדי על אשר הם הכו את הפועלים...
אני חושב ובטוח שמערכת 'דבר' עתון עברי סוציאליסטי בארץ־ישראל יתן מקום לדברי אלה בלי השמטות ושנויים וגם תשים להם לב כי לא לכבוד תחשבנה גם לה עובדות כאלו.
בכל הכבוד הראוי
י. מ. מגן
תלמיד ישיבת "מרכז הרב"

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' מרץ 23, 2020 3:28 pm

הרב חלמיש יש"כ!

ר' יוסף מאיר היה מתפלל בתפארת ציון שב"ב ומשפחתי הכירו אותו היטב

על ר' דוד יצחק יש כתבה מענינת בהעבר יד בתוך סקירה על מושבה חקלאית יהודית שנקראה סיני, ור' דוד יצחק קבע שם את מקומו!

מצוי באוצר.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ב' מרץ 23, 2020 5:56 pm

ר' יוסף מאיר בדבריו ב"זכרון משה אליהו" הזכיר שאחיו נולד במקום בו שימש אביו ברבנות, "קולונו סינייסקי", "עיירה קטנה במחוז סלונים, בין העיירות דרטשין וזלוה ... אשר רובן של עשרים המשפחות שהיו שם, היו אכרים יהודים על אדמתו של ברון הירש". כשקראתי את הדברים לראשונה לא הצלחתי לאתר את המקום והנחתיו באשר הוא שם. תודה רבה על ההפנייה!

אלה הדברים (חיים צבי סיני, 'המושבה סיני', העבר יד, ניסן תשכ"ז, עמ' 229-235).
1.png
1.png (89.64 KiB) נצפה 2637 פעמים

גיזונטע קאפ

Re: מי מזהה

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » א' מרץ 29, 2020 3:30 pm

איש_ספר כתב:עוד זוכרים הזקנים את המאורע המעציב, בשנת תש"ו בערך, נפטרה הרבנית ויטקינד, חמותו של ר' יצחק יונה טורצ'ין. ר' יצחק יונה הספידה, ובעת ההספד כרע נפל ומת גם הוא.

הסיפור היה שהוא התעקש להספיד ראשון, ואמר במליצה יד האיידים תהיה בו בראשונה,
אם מישהו יכול להרחיב על דמותו של הדר'צינער רב רד"י מגן,
אצלינו במשפחה מתהלכים סיפורי מופת אודותיו,
זכורני כי בשבעה על ר' מרדכי מן סיפר מנחם פורוש, שהיה ידוע בירושלים שאם יש חולה הולכים אליו, אם היה אומר מה אתם רוצים ממני? היה סופו רח"ל למיתה, ואם היה לוקח השם ומתפלל היה מבריא, כמו כן סיפר שהגרא"ז מלצר היה קם בפניו

מבקש חכמה

הודעהעל ידי מבקש חכמה » ד' דצמבר 16, 2020 9:33 pm

התפללתי היום בבית הכנסת של נחלת יצחק בתל אביב ועל הקיר ראיתי את לוחות השיש המזכירים את רבה הראשון של השכונה כלשון ההנצחה: הגאון הגדול רבי יצחק אייזיק פרידמן זצ״ל שנפטר בתש״ד ואת הרב שלאחריו הגאון רבי ישעיהו חלמיש זצ״ל.
בעוד על השני שמעתי בעבר והוא גם חיתן את סבי וסבתי הרי שהרב הראשון לא היה מוכר לי ואלו תולדותיו מהויקי:
הרב יצחק אייזיק איש-שלום (פרידמן) (ז' באדר תרל"ה - ז' בתשרי תש"ד; 1875 - אוקטובר 1943) היה רב בקורשן וטבריג בליטא, ולאחר עלותו ארצה רבה של נחלת יצחק. כמו כן, היה פעיל בתנועה הציונית.נולד בקובנה לרב יוסף פרידמן, רב עיירה בפלך יקטרינוסלב. את ראשית תורתו קיבל מאביו. בהיותו בן 12 החל ללמוד בישיבת קובנה, ולאחר מכן למד בישיבת טלז אצל הרב אליעזר גורדון. שם נשא לאישה את חנה, בת ר' מאיר הלפרין.
לאחר נישואיו למד בכולל האברכים בקובנה והכשיר עצמו לרבנות. בשנת תרס"ה נתמנה לרב בעיירה גרזד, פלך קובנה, שם חיבר את ספריו: "ישראל ותורתו" בדרוש, ו"אמרי בינה"- פתגמים. בשנת תרע"ד נתמנה לרב בקורשן, פלך קובנה, שם ישב 14 שנה. באותה תקופה חיבר את ספריו "טל תחיה" ו"הגיון יצחק" - לקט דברי תורה לסיומי מסכתות. לאחר מכן נתמנה לרב בעיר טבריג, בה חיבר את "חקר יצחק".
בשנת תרצ"ד עלה לארץ ישראל כתייר, וביקר במושבה "נחלת יצחק" שמייסדיה היו יוצאי ליטא ומהם מכריו. לאחר שלושה חודשים חזר לטבריג, וכעבור שנה, בחג הסוכות תרצ"ה, עלה ארצה והתיישב בנחלת יצחק, שם נתמנה לכהן כרב השכונה הראשון. מינויו נעשה יחד עם חנוכת בית הכנסת הראשון בשכונה, בכ"ח בכסלו תרצ"ה (5 בדצמבר 1934).
נפטר בשנת 1943, ונקבר בבית הקברות נחלת יצחק.

פעילותו הציונית
הרב איש-שלום היה פעיל ציוני נמרץ. עוד בכהונתו בקורשן השתתף בפעילות ציונית, ונסע בכל רחבי ליטא לשם תעמולה עבור קרן היסוד. השתתף ב"אסיפות הקהילות", והיה חבר בוועד הארצי בליטא. היה חבר "המזרחי" מראשית היווסדו, וחבר מרכז המזרחי בליטא. השתתף כציר בקונגרס הציוני הט"ו. זכה להערכה גם מהרבנים המתנגדים לציונות.

כתביו
הגיון יצחק, הדרנים לכל מסכתות הש"ס,
מחברת הדרנים, הוספה ל"הגיון יצחק"
חקר יצחק, חידושים וביאורים לעניינים שונים
טל תחיה, שיחות,
‏תורת ישראל וארצו, מאמרים בעניני פרשיות מועדי ישראל ועוד.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 152 אורחים