מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגאון רבי חיים צימרמן

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
מיללער

Re: הגאון רבי חיים צימרמן

הודעהעל ידי מיללער » א' ינואר 22, 2023 8:59 pm

פלוריש כתב:ראיתי מאמר נשכני בהכרם של הרב חיים אורי ליפשיץ. זה אדם אמיתי או שם עט של הרב צימרמן?

בוודאי, בנו של האדמו"ר רבי משה'לי ליפשיץ מפילדלפיה ועסקן פעיל בארה"ב

מצבתו על הר הזיתים:
https://mountofolives.co.il/he/deceased ... #gsc.tab=0

ערכו בג'ני עם תמונתו
https://www.geni.com/people/Rabbi-Chaim ... 2173438815

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » א' ינואר 22, 2023 9:57 pm

פלוריש כתב:
רבטוב כתב:הי' זמן שהוציא לאור ספרים . למשל את הג' כרכים הגדולים ישועות יעקב -לעמבערג הוא הוציא לאור . וכמובן הפסיד את כל ממונו וממון אחרים .הוא הי' עילוי נפלא והמציאות לא היתה נר לרגליו .אספר סיפור שהי' לי איתו נסענו קבוצת אברכים ברכבת ללווית העילוי הצדיק ר' שלמה שוסטער זצ''ל שהיתה בישיבת מיר בפלעטבוש וישבנו ביחד ודיברנו .וממולינו ישב הגרח''צ ואמרתי בקול רם כדי שישמע . שלעוליים אין מזל לא נעשה מהם משהוא ממשי . והגרח''צ שמע [כמו שרציתי שישמע] הוא קפץ ממש ממקומו כמי שנשכו נחש ואמר באידיש וועהר זאגט אז דיא עילויים האבען נישט קיין מזל . זייא האבען גראדע יא נאר דיא וועלט האט נישט קיין מזל נהנה צוא זיין פין דיא עילויים וואלטען זייא געהאט מזל וואלטען זייא נהנה געווען פין דיא עילויים .ונח דעתו ב''ה .חבל חבל הי' בעצם אדם טוב וידע הכל היסטורי' ומה לא -ראיתי פעם איך התקוטט עם ידיד נעוריו ר' יודעל גראדנער -גרשוני חתן ר' אליעזר סילבר מסינסינעטי בחנות ספרים באיס-סיידט . הי' מה לשמוע
בקיצור היו ימים חבל על דאבדין

מי יוכל לתרגם ללה"ק את דברי הרב 'רבטוב' ז"ל?

מי אמר שאין לעילויים מזל, יש להם, אבל אין לעולם מזל ליהנות מהעילויים, אילו היה להם מזל הם היו נהנים מהעילויים.

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » א' ינואר 22, 2023 10:39 pm

יבנה כתב:מי אמר שאין לעילויים מזל, יש להם, אבל אין לעולם מזל ליהנות מהעילויים, אילו היה להם מזל הם היו נהנים מהעילויים.
תודה!
ואולי על דרך הקדמת מרגליות הים, שאילפא בכלל לא רצה למלוך

גיורא בשמי שמיא

הודעהעל ידי גיורא בשמי שמיא » א' ינואר 22, 2023 10:56 pm

חתן נוסף, הרב יעקב בלינדר שליט"א מביתר, מעורכי ארטסקרול

בענין מש"כ הרב פלוריש מפי הרב קורן, אין לי עסק בכל הסוגיא, אך זאת שמעתי שבחוג הגרח"צ מתנגדים מאוד למסקנותיו של הרב קורן. מה שזכור לי בפרט הוא שלדעתו הר הבית אינו מרובע אלא אלכסוני בצד מזרח, ואין לזה שום סמך בראשונים. כך זכור לי מלפני כמה שנים. בלי אחריות.
נערך לאחרונה על ידי גיורא בשמי שמיא ב ה' ינואר 26, 2023 2:36 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

שילה צבי
שם מלא: שילה

הודעהעל ידי שילה צבי » ב' ינואר 23, 2023 8:52 pm

מן הדרום כתב:בחתונה שם היו הרבה ת"ח גדולים, אחד מהם גאון עצום שהבין בכל חלקי התורה ובכל חכמות העולם, ר' חיים צימרמן. הרה"י הפגיש ביניהם. מיד ר' משה התחיל לומר לר' חיים, יש לי רמב"ם קשה. והם התחילו לצעוק ולהתווכח- אתה לא יודע מה אתה מדבר, עם הארץ... עמד שם ר' בייניש פינקל ונהנה מהמראה.
למחרת, אמר ר' משה שהוא רוצה להתנצל בפני ר' חיים, הלכנו איתו. ור' משה אמר אני רוצה להתנצל, אמר ר' חיים, על מה להתנצל, זה היה מצוין. ופתאום התחילו שוב בצעקות. ור' חיים אמר, זה החיה אותי ,כך היו לומדים פעם, מלחמתה של תורה[/b]

[*אולי שייך לאספקלריה]
אמנם ידוע לי שהיו גדולים כאלה (ר' אליעזר סילבר ועוד ועוד), ובאמת יש משהו כיף בלקרוא אותם. אך כאן הבן שואל, האם זה הציור של ת"ח שאנחנו רוצים לבנות לעצמנו? חלילה לא מדבר באותם גדולים, אבל כבר חז"ל אמרו לעולם יהא אדם ענוותן כהלל ואל יהא קפדן כשמאי [וכהסבר הראי"ה שמי שהוא כ שלא יהיה כשמאי ועדיף שיהיה כהלל, למרות שפשיטא שאין לנו בדל ביקורת על שמאי עצמו]. האם אני אמור לספר לילדים שלי שר' חיים צימרמן כשהיה מתווכח בלימוד היה קורא ללומד מולו עמרץ? או שצריך להשאיר סיפורים כאלה בבוידם שהסקרנים יוכלו לנשנש אותם להנאתם ורוב הציבור בכלל לא ידע?

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ב' ינואר 23, 2023 11:16 pm

שילה צבי כתב:[*אולי שייך לאספקלריה]
אמנם ידוע לי שהיו גדולים כאלה (ר' אליעזר סילבר ועוד ועוד), ובאמת יש משהו כיף בלקרוא אותם. אך כאן הבן שואל, האם זה הציור של ת"ח שאנחנו רוצים לבנות לעצמנו? חלילה לא מדבר באותם גדולים, אבל כבר חז"ל אמרו לעולם יהא אדם ענוותן כהלל ואל יהא קפדן כשמאי [וכהסבר הראי"ה שמי שהוא כ שלא יהיה כשמאי ועדיף שיהיה כהלל, למרות שפשיטא שאין לנו בדל ביקורת על שמאי עצמו]. האם אני אמור לספר לילדים שלי שר' חיים צימרמן כשהיה מתווכח בלימוד היה קורא ללומד מולו עמרץ? או שצריך להשאיר סיפורים כאלה בבוידם שהסקרנים יוכלו לנשנש אותם להנאתם ורוב הציבור בכלל לא ידע?

viewtopic.php?f=19&t=39001&start=1240#p483481

גיורא בשמי שמיא

הודעהעל ידי גיורא בשמי שמיא » ג' ינואר 24, 2023 5:07 am

מסופר על הגר"י קמנצקי זצ"ל שפעם התפעל על דרגת הגר"א קוטלר, ואמר, הלא אני הייתי ה'עלטערע בחור' שלו בסלבודקא (שהשגיח עליו ולמד אתו ולימד אותו ודאג עבור צרכיו), והנה אתם רואים איך שהוא קפץ מעלי בגדלותו בתורה. אגיד לכם הנראה לי למה. חז"ל אומרים
קידושין ל, ב כתב:ואומר (תהלים קכז, ד) כחצים ביד גבור כן בני הנעורים ואומר (תהלים קכ, ד) חצי גבור שנונים ואומר (תהלים מה, ו) חציך שנונים עמים תחתיך יפלו ואומר (תהלים קכז, ה) אשרי הגבר אשר מלא את אשפתו מהם לא יבושו כי ידברו את אויבים בשער מאי את אויבים בשער אמר רבי חייא בר אבא אפי' האב ובנו הרב ותלמידו שעוסקין בתורה בשער אחד נעשים אויבים זה את זה ואינם זזים משם עד שנעשים אוהבים זה את זה שנאמר (במדבר כא, יד) את והב בסופה אל תקרי בסופה אלא בסופה

אני הרי אדם 'ליבראלי', ואני אומר את האמת איך שאני אוחז, מי שלא מוכן לקבל, שלא יקבל, זה לא מפריע אותי. אך אצל ר' אהרן הדבר דוקר אותו והוא לא יכול לסבול שלא מסכימים להאמת. והוא לוחם על דבר ה'.
כנראה, סיים הגרי"ק, ש'נעשים אויבים זא"ז' הוא תנאי.
ואכן נודע שהגר"א התבטא בחריפות חריג בשיעוריו למי שההין להקשות עליו.
ובספרו של סורסקי כתוב:
אש התורה כתב: מישהו שעל אותו בהזדמנות, מדוע הריתחא הזאת, הכעס המופגן כל-כך כלפי מי שהקשה לכאורה "שלא כענין". קבלה היא בידינו מרבי ישראל סלנטר זצ"ל, השיבו מיד, והדבר מובא ג"כ בספרו "אור ישראל", "אז תורה מוז מען לערנען גיפטיג", דהיינו יש ללמוד תורה עם ארס, בשום אופן לא בשויון נפש, בקרירות... הלא כך התורה ניתנה מסיני, בקולות וברקים...

ועובדא ידענא על שניים מנכדי הח"ח (חושבני הגר"צ והגרא"ג זאקס) כשהיו בחורים בישיבת בית מדרש עליון, היו קורעים הכפתורים מחולצת השני מתוך ריתחא דאורייתא, וזה היה דבר שחזר על עצמו בתדירות.

גיורא בשמי שמיא

הודעהעל ידי גיורא בשמי שמיא » ה' ינואר 26, 2023 1:00 am

גיורא בשמי שמיא כתב:מסופר על הגר"י קמנצקי זצ"ל שפעם התפעל על דרגת הגר"א קוטלר, ואמר, הלא אני הייתי ה'עלטערע בחור' שלו בסלבודקא (שהשגיח עליו ולמד אתו ולימד אותו ודאג עבור צרכיו), והנה אתם רואים איך שהוא קפץ מעלי בגדלותו בתורה. אגיד לכם הנראה לי למה. חז"ל אומרים
קידושין ל, ב כתב:ואומר (תהלים קכז, ד) כחצים ביד גבור כן בני הנעורים ואומר (תהלים קכ, ד) חצי גבור שנונים ואומר (תהלים מה, ו) חציך שנונים עמים תחתיך יפלו ואומר (תהלים קכז, ה) אשרי הגבר אשר מלא את אשפתו מהם לא יבושו כי ידברו את אויבים בשער מאי את אויבים בשער אמר רבי חייא בר אבא אפי' האב ובנו הרב ותלמידו שעוסקין בתורה בשער אחד נעשים אויבים זה את זה ואינם זזים משם עד שנעשים אוהבים זה את זה שנאמר (במדבר כא, יד) את והב בסופה אל תקרי בסופה אלא בסופה

אני הרי אדם 'ליבראלי', ואני אומר את האמת איך שאני אוחז, מי שלא מוכן לקבל, שלא יקבל, זה לא מפריע אותי. אך אצל ר' אהרן הדבר דוקר אותו והוא לא יכול לסבול שלא מסכימים להאמת. והוא לוחם על דבר ה'.

לאור התגובות שקבלתי באישי אבהיר: אכן ר' יעקב היה מבוגר מר' אהרן אך בשנה, ולכן לא מתקבל שהוא היה ה'עלטערע בחור' שלו. לא עיינתי כעת בספרו של בנו וגם מסופקני אם אוכל להספיק לעיין שם כל הצורך לרוב הדברים ורוב הענין. אך זאת אגלה ששמעתי את האימרה הזאת מכלי ראשון, מבר סמכא שליט"א ששמע את זה מפי הגרי"ק. אולי אני לא דקדקתי ואולי הוא לא זכר בדקדוק, אך אני סומך עליו (ועלי) שעצם תוכן דבריו הם אמינים.

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ה' ינואר 26, 2023 1:30 am

גיורא בשמי שמיא כתב:חתן נוסף, הרב יעקב בלינדר שליט"א מביתר, מעורכי ארטסקרול

בענין מש"כ הרב פלוריש מפי הרב קורן, אין לי עסק בכל הסוגיא, אך זאת שמעתי שבחוג הגרח"ז מתנגדים מאוד למסקנותיו של הרב קורן. מה שזכור לי בפרט הוא שלדעתו הר הבית אינו מרובע אלא אלכסוני בצד מזרח, ואין לזה שום סמך בראשונים. כך זכור לי מלפני כמה שנים. בלי אחריות.

'חוג הגרח"ז'?
ר' חיים זוננפלד?
כנראה כוונתך הגרח"צ (ובהגייה האנגלית - זימרמן)
אך חידוש הוא לי שקיים 'חוג' המשתייך לגרח"ז\צ

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ה' ינואר 26, 2023 1:42 am

אני שמעתי לאידך גיסא שהוא אמר שלא היה לנו אפילו הו"א לקנאות בו בישיבה, וזאת מחמת עוצם כשרונו, והכל הכירו שהוא רמה אחת מעל

גיורא בשמי שמיא

הודעהעל ידי גיורא בשמי שמיא » ה' ינואר 26, 2023 2:50 am

אליסף כתב:'חוג הגרח"ז'?
ר' חיים זוננפלד?
כנראה כוונתך הגרח"צ (ובהגייה האנגלית - זימרמן)
אך חידוש הוא לי שקיים 'חוג' המשתייך לגרח"ז\צ

תיקנתי.
אודות חוג, אני לא יודע איך מגדירים חוג, אך אם יש משפחה, ויש תלמידים, ויש ישיבה, ויש תלמידי הישיבה, שכולם מתיחסים אליו כרבם, איך היינו קוראים אותם אם לא חוג?

דרך אגב, אחת אימרותיו המפורסמות הוא על משפחת סולובייציק. ואני שמעתי ב' נוסחאות:
נוסחא א: הבית הלוי אמר שבנו הר' חיים גדול ממנו, והר' חיים אמר שבנו ר' וועלוועל גדול ממנו, ור' וועלוועל מסתמא אמר כן על בנו. 'איך קען שוין פארשטעלען ווי קליין דער בית הלוי איז געווען' (אני כבר יכול לדמיין לעצמי עד כמה הבית הלוי היה קטן).
נוסחא ב: הבית הלוי אמר שבנו הר' חיים גדול ממנו, והר' חיים אמר שבנו ר' וועלוועל גדול ממנו, ור' וועלוועל אמר שאחיו ר' משה גדול ממנו, ור' משה אמר שבנו ר' יושע בער גדול ממנו, ור' יושע בער אמר שאחיו ר' אהרן גדול ממנו, 'און אין בין אהרן'ס א רבי, בין איך דאן גרעסער ווי דער בית הלוי?!' (והרי אני רבו של אהרן, האם אני גדול מהבית הלוי?!)

ובאמת אין כאן סתירה, ואולי שניהם אמת, ואולי שניהם שקר. אך כך נמסר.

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ה' ינואר 26, 2023 6:25 am

אני שמעתי נוסח א' אך באופן עוד יותר עוקצני וחריף

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ה' ינואר 26, 2023 11:27 am

שמעתי שהגאון רח"צ רגיל היה להתלבש בחולצה צבעונית, ולא לבנה, וכשנשאל על כך, תשובתו הייתה: הלא זהו רמב"ם מפורש, בהלכות דעות פרק ה הלכה א:
כשם שהחכם ניכר בחכמתו ובדעותיו, והוא מובדל בהם משאר העם, כך צריך שיהיה ניכר במעשיו ... ובמלבושו ...

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' ינואר 26, 2023 11:30 am

חזק...

ויעויין כאן.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ה' ינואר 26, 2023 9:29 pm

גיורא בשמי שמיא כתב:מסופר על הגר"י קמנצקי זצ"ל שפעם התפעל על דרגת הגר"א קוטלר, ואמר, הלא אני הייתי ה'עלטערע בחור' שלו בסלבודקא (שהשגיח עליו ולמד אתו ולימד אותו ודאג עבור צרכיו), והנה אתם רואים איך שהוא קפץ מעלי בגדלותו בתורה. אגיד לכם הנראה לי למה. חז"ל אומרים

ואכן נודע שהגר"א התבטא בחריפות חריג בשיעוריו למי שההין להקשות עליו.
ובספרו של סורסקי כתוב:
אש התורה כתב: מישהו שאל אותו בהזדמנות, מדוע הריתחא הזאת, הכעס המופגן כל-כך כלפי מי שהקשה לכאורה "שלא כענין". קבלה היא בידינו מרבי ישראל סלנטר זצ"ל, השיבו מיד, והדבר מובא ג"כ בספרו "אור ישראל", "אז תורה מוז מען לערנען גיפטיג", דהיינו יש ללמוד תורה עם ארס, בשום אופן לא בשויון נפש, בקרירות... הלא כך התורה ניתנה מסיני, בקולות וברקים...

ועובדא ידענא על שניים מנכדי הח"ח (חושבני הגר"צ והגרא"ג זאקס) כשהיו בחורים בישיבת בית מדרש עליון, היו קורעים הכפתורים מחולצת השני מתוך ריתחא דאורייתא, וזה היה דבר שחזר על עצמו בתדירות.
קבצים מצורפים
144325_52.png
144325_52.png (56.82 KiB) נצפה 1934 פעמים
אוצר החכמה_עמודי שש - תולדות רבי שלמה שמשון קרליץ - פאלי, אליהו בן נח_245_247.pdf
(4.6 MiB) הורד 55 פעמים
אוצר החכמה_השקדן - ב הליכות חיים - סג-ל, י_34_36.pdf
(4.58 MiB) הורד 54 פעמים

שילה צבי
שם מלא: שילה

הודעהעל ידי שילה צבי » ה' ינואר 26, 2023 10:51 pm

באמונתו כתב:שמעתי שהגאון רח"צ רגיל היה להתלבש בחולצה צבעונית, ולא לבנה, וכשנשאל על כך, תשובתו הייתה: הלא זהו רמב"ם מפורש, בהלכות דעות פרק ה הלכה א:
כשם שהחכם ניכר בחכמתו ובדעותיו, והוא מובדל בהם משאר העם, כך צריך שיהיה ניכר במעשיו ... ובמלבושו ...

אני מכיר שהגר"א אריאלי השיב כך כששאלו אותו מדוע אינו לובש פראק. (*הוא באמת עם חליפה קצרה?)

זנב לאריות

הודעהעל ידי זנב לאריות » ה' ינואר 26, 2023 11:37 pm

שילה צבי כתב:אני מכיר שהגר"א אריאלי השיב כך כששאלו אותו מדוע אינו לובש פראק. (*הוא באמת עם חליפה קצרה?)

בודאי, אתמול בלילה ישבתי בניחום אבלים, ומו"ר הגרא"א שליט"א הגיע לנחם, כמובן עם חליפה קצרה, רק בחגים הוא לובש פראק.

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ה' פברואר 02, 2023 3:35 am

יש תמונה מהרח"צ בזקנותו?

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ה' פברואר 02, 2023 4:25 pm

אליסף כתב:יש תמונה מהרח"צ בזקנותו?
אמז, רישיון-השימוש
קבצים מצורפים
Zimmerman.jpg
Zimmerman.jpg (19.03 KiB) נצפה 1548 פעמים

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ה' פברואר 02, 2023 8:32 pm

יש"כ
אכן נראה כאדם מעניין

גיורא בשמי שמיא

הודעהעל ידי גיורא בשמי שמיא » ו' פברואר 17, 2023 6:05 am

מכאן מתברר שכתב הגרח"צ תחת שם העט ח. חדראי (אולי מידיעה, ואולי עמד על כך מעצמו, וכנראה שצודק).

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ו' פברואר 17, 2023 7:28 pm

אליסף כתב:יש תמונה מהרח"צ בזקנותו?

viewtopic.php?p=635283#p635283

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 96 אורחים