מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הוכרח להחליף פתילות, צריך לברך שוב להדליק?

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
איקטורין

הוכרח להחליף פתילות, צריך לברך שוב להדליק?

הודעהעל ידי איקטורין » ב' דצמבר 14, 2020 8:01 pm

מעשה שאירע השנה - יהודי שם פתילות צמר גפן כאשר בתחתית הבזיך מעט מים, ומכיוון שעד שהוא שם השמן עבר זמן בינתיים הפתילות ספגו את המים, מה שהוביל לאירוע המצער שהעסק לא נדלק והוכרח לשים פתילות אחרות.
האם זה דומה לנשפך השמן?
[גם בנשפך דעת הגרש"ד שלא צריך לברך]

עליך עיננו

Re: הוכרח להחליף פתילות, צריך לברך שוב להדליק?

הודעהעל ידי עליך עיננו » ב' דצמבר 14, 2020 10:52 pm

לכא' תלוי בנידון האחרונים מהרמ"ש והיעב"ץ האם הברכה היא חלק מהמצוה בנר חנוכה או שזה כשאר ברכת המצות.
עי"ש שדן באחד שסבר שהפתילות טובות ויתברר שהם ישנות ולא נדלקות.
אם היה שמן ופתילות חדשות לפניו לכא' לא יברך.
אבל אם לא היה לפניו כלל יש לברך. (לפי הכרעת האחרונים)
עי עוד כה"ח תרעו' שדן בשפיכת השמן עפ"י שיטת הט"ז בקידוש.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' דצמבר 15, 2020 10:08 am

אף לי איתרע כעין זה, והוצרכתי לשפוך את כל השמן ולהביא פתילות חדשות וכו', ובחפזוני הגדול (ע"ש סמוך לבין השמשות...) ניסיתי לעיין מעט בשו"ע ובמשנ"ב שמא אמצא שם הדרכה האם לברך שנית או לא (ואם כן - האם לחזור על ב' הברכות או רק על הראשונה), ולא מצאתי שום מקרה כעין זה שכתוב בו לברך שנית, ואמנם היה קרוב לודאי אצלי שצריך לברך, אך חששתי מברכה לבטלה והדלקתי שנית בלי ברכה.

עליך עיננו

הודעהעל ידי עליך עיננו » ג' דצמבר 15, 2020 10:27 am

עזריאל ברגר כתב:אף לי איתרע כעין זה, והוצרכתי לשפוך את כל השמן ולהביא פתילות חדשות וכו', ובחפזוני הגדול (ע"ש סמוך לבין השמשות...) ניסיתי לעיין מעט בשו"ע ובמשנ"ב שמא אמצא שם הדרכה האם לברך שנית או לא (ואם כן - האם לחזור על ב' הברכות או רק על הראשונה), ולא מצאתי שום מקרה כעין זה שכתוב בו לברך שנית, ואמנם היה קרוב לודאי אצלי שצריך לברך, אך חששתי מברכה לבטלה והדלקתי שנית בלי ברכה.

בכו"א לא הפסדת לא לברך שכך נראה הכרעת הפוסקים
ולעצם הנידון עי' שו"ת מהר"ם שיק או"ח סי' שלב שדן ממש בנידון הנ"ל ומעלה להלכה לא לחזור ולברך.
קבצים מצורפים
Screenshot_20201215-104546_Chrome.jpg
Screenshot_20201215-104546_Chrome.jpg (656.61 KiB) נצפה 2846 פעמים
נערך לאחרונה על ידי עליך עיננו ב ג' דצמבר 15, 2020 11:47 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

איקטורין

הודעהעל ידי איקטורין » ג' דצמבר 15, 2020 11:28 am

וצ"ב האם איבוד הפתילה דומה לאיבוד השמן.
נשפך השמן.pdf
(747.77 KiB) הורד 176 פעמים

על קצה הקולמוס

הודעהעל ידי על קצה הקולמוס » ג' דצמבר 15, 2020 11:31 am

כמובן כל השאלה רק על הנר של היום, אם זה קרה בשאר הנרות (שאינן מעיקר הדין רק למהדרין) בוודאי שאין צריך לברך שנית ופשוט.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' דצמבר 15, 2020 1:18 pm

עליך עיננו כתב:
עזריאל ברגר כתב:אף לי איתרע כעין זה, והוצרכתי לשפוך את כל השמן ולהביא פתילות חדשות וכו', ובחפזוני הגדול (ע"ש סמוך לבין השמשות...) ניסיתי לעיין מעט בשו"ע ובמשנ"ב שמא אמצא שם הדרכה האם לברך שנית או לא (ואם כן - האם לחזור על ב' הברכות או רק על הראשונה), ולא מצאתי שום מקרה כעין זה שכתוב בו לברך שנית, ואמנם היה קרוב לודאי אצלי שצריך לברך, אך חששתי מברכה לבטלה והדלקתי שנית בלי ברכה.

ולעצם הנידון עי' שו"ת מהר"ם שיק או"ח סי' שלב שדן ממש בנידון הנ"ל ומעלה להלכה לא לחזור ולברך.

גם לפי דבריו - הייתי צריך לברך שנית, כי כל הנרות נכבו מעצמם לפני שקיעת החמה, ונמצא שלא עשיתי כלום במה שהדלקתי בתחילה.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ב' דצמבר 21, 2020 4:18 pm

עזריאל ברגר כתב:
עליך עיננו כתב:

גם לפי דבריו - הייתי צריך לברך שנית, כי כל הנרות נכבו מעצמם לפני שקיעת החמה, ונמצא שלא עשיתי כלום במה שהדלקתי בתחילה.

העירוני מביאה"ל סי' תערב ד"ה בלבד, שמשמע שלא הייתי צריך לברך אף בכגון דא.

חזור אל “חנוכה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 27 אורחים