מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

יצא לאור בס"ד - רס"ג על מגילת אסתר

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
הוגה ומעיין

יצא לאור בס"ד - רס"ג על מגילת אסתר

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » ג' מרץ 12, 2019 4:48 pm

בסיעתא דשמיא, בשעה טובה ומוצלחת, יצא לאור פירושו של רס"ג על מגילת אסתר - התרגום והפירוש הארוך, בתרגום ללה"ק והערות וכו'.

פירושו של רס"ג לאסתר, ראשון הפרשנים ומגדולי המשפיעים על הדורות הבאים, מלא וגדוש בענייני פשט, הלכה ואגדה.

עד כה נדפסו בלה"ק רק כמה עניינים מפוזרים (נלקטו ופורסמו בסוף "תורת חיים" אסתר), ואפילו מה שפורסם, מתוך שפורסם מקטעים קטועים, פעמים רבות הכוונה שונה ממה שפורסם ולפעמים אפילו הפוכה.

לפני 5 שנים ראתה אור מהדורתו של מיכאל וקסלר, הכוללת מקור ערבי של כמעט כל הפירוש למגילה, תרגום לאנגלית והערות מחקריות באנגלית (בכללן גם השוואות לספרות הקראית).

באדיבותו של וקסלר, ניתנה הרשות להשתמש במקור הערבי ולתרגמו ללה"ק ולפרסמו בתוספת הערות המתאימות גם לבית המדרש. בס"ד נמצאו גם קטעי גניזה נוספים, המשלימים חסרים שעד כה לא פורסמו.

הספר תורגם ע"י הרב נסים סבתו והרב עזרא קורח ומעט על ידי, והוא רואה אור, כקודמו בסדרה, על ידי מכון האוצר בראשות הרב שמעיה הלוי, ששקד עליו ימים ולילות למען יצא דבר נאה ומתוקן, מנופה בי"ג כפול י"ג נפה, במהדורה מכובדת ומושקעת, בכריכת עור מהודרת וכו'.

הספר כולל 17 עמ' מבוא, קצו עמ' תרגום מוער, ה עמ' פירוש נוה שלום, קו עמ' עיונים, סג עמ' מקור. נספח לו, כפי שסיפח רס"ג, מגילת אנטיוכוס עם הקדמתו של רס"ג ותרגומו.

להלן מספר הפניות לדיונים בהם הבאתי מדברי רס"ג למגילה:
שבעים הימים לפני האיגרות שניות
שני הצלמים שעל המן
שומרי הסף
גבולות מהודו ועד כוש
יחוסו של מרדכי לשאול המלך
למה נחלץ מרדכי להציל את המלך

מצורף המבוא.

ניתן להשיג בירושלים – 'גירסא', 'גיטלר' ו'חנקיס'. בבני ברק – אלתר ספרים, 'גיטלר' ו'סאטמר'. בארה"ב - 'מאזנים'.
וכן אפשר להשיג אצלי, בינתיים המלאי מוגבל.
קבצים מצורפים
מבוא ספר הליווי בגלות לרס''ג.pdf
(5.08 MiB) הורד 469 פעמים
נערך לאחרונה על ידי הוגה ומעיין ב ד' מרץ 13, 2019 10:36 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לב האבן

Re: יצא לאור בס"ד - רס"ג על מגילת אסתר

הודעהעל ידי לב האבן » ג' מרץ 12, 2019 7:29 pm

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' מרץ 12, 2019 7:37 pm

וגם חיבור זה יהיה יקר וקשה להשגה כקודמו?!

עיניו כיונים

הודעהעל ידי עיניו כיונים » ג' מרץ 12, 2019 7:54 pm

חד ברנש כתב:וגם חיבור זה יהיה יקר וקשה להשגה כקודמו?!

viewtopic.php?p=528006#p528006

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' מרץ 12, 2019 10:47 pm

ברוך שכיוונתי.
מדוע לכרוך את הספר בכריכת עור ובכך לייקר את מחירו?
ואם כבר, מדוע שאדון 'אוצר' לא ידפיס את הספר על קלף (כמו שנהג ר' דוד אופנהיים לעצמו) ובכך לייקר עוד יותר את הספר ולייקר את מחירו.
יש לי עוד כמה רעיונות עבורו על מנת להפוך את הספר לעוד יותר 'יוקרתי' (ויקר!). הוא מוזמן לפנות אלי באישי.

הוגה ומעיין

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » ד' מרץ 13, 2019 12:13 am

לב האבן כתב:מזל טוב!
viewtopic.php?f=67&t=41683&p=520410#p520410

אכן, בחיבור זה המדובר, תודה!

חד ברנש כתב:ברוך שכיוונתי.
ואם כבר, מדוע שאדון 'אוצר' לא ידפיס את הספר על קלף (כמו שנהג ר' דוד אופנהיים לעצמו) ובכך לייקר עוד יותר את הספר ולייקר את מחירו.
יש לי עוד כמה רעיונות עבורו על מנת להפוך את הספר לעוד יותר 'יוקרתי' (ויקר!). הוא מוזמן לפנות אלי באישי.

נדברתי עמו בעניין זה כמה, ולפי ניסיונו אלו שאינם קונים את הספר בשל מחירו מסתכמים בפחות מחמישים קונים.

מחיר הספר אינו עולה על מחיר ארוחה במסעדה (אינני מתמצא, אבל כך נאמר לי), והטעם, הריח ומה שנשאר לאחר שעה - עולים עליה פי כמה... מלבד זאת, אתה מוזמן לבדוק כמה עולה מהדורתו של וקסלר (החל מ-$174.19).

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ד' מרץ 13, 2019 12:47 am

אפשר לחשוב שהוא הוציא לאור עשרות ספרים עד שיש לו מידע מוצק ואמין, שבסך הכל מדובר בחמישים אנשים בלבד.
הוא פשוט לא צודק.
הציבור שלנו עני, ובמיוחד רוכשי הספרים. וזה פשוט מגוחך ואדיוטי להשוות את מחיר הספר לארוחה במסעדה. מדוע לא להשוותו לטיסה במחלקה ראשונה. אגב, אני מעולם לא סעדתי במסעדה... ולא שזה חסר לי...
ומה אתה משווה זאת למהדורתו של וקסלר? מהדורה זו היא בהוצאת ספרים יוקרתית שנועדה מלכתחילה לספריות ציבוריות (בעלות כיסים עמוקים) ולכמה פרופסורים שמקבלים תקציבים מיוחדים לרכישת ספרים, חוץ ממשכורת מכובדת.

בקיצור: מהדורתך פונה לציבור 'שלנו', שאין לו כסף מיותר, ובגלל זה היה טוב שיאפשר לרכוש את הספר גם בכריכות פשוטות ובמחיר סביר.

הוגה ומעיין

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » ד' מרץ 13, 2019 1:00 am

רסג אסתר.jpg
רסג אסתר.jpg (164.76 KiB) נצפה 8818 פעמים

הוגה ומעיין

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » ד' מרץ 13, 2019 6:49 am

חד ברנש כתב:הציבור שלנו עני, ובמיוחד רוכשי הספרים.
בקיצור: מהדורתך פונה לציבור 'שלנו', שאין לו כסף מיותר, ובגלל זה היה טוב שיאפשר לרכוש את הספר גם בכריכות פשוטות ובמחיר סביר.

יש גם ציבור כזה, והיה טוב לכל הצדדים אם היה אפשר למלא גם את צרכיו ולהביא לו מהדורה המתאימה לכיסו.
וזה לא קהל היעד היחיד. יש קהל מכובד מאוד בארץ ובחו"ל ש15$ לכאן ולכאן אינם משמעותיים עבורו; אדרבה - היוקרה מדברת אליו יותר.
במקרה דנן, מאות ספרים נרכשו עוד לפני שהספר יצא מהדפוס, על ידי מבינים שרצו אותו כמתנה מכובדת לפורים לאלו שהם חפצים ביקרם.

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ד' מרץ 13, 2019 7:12 am

נראה לי, שרוב המחברים לא היו רוצים שספריהם יהפכו למוצרים של יודאיקה.

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » ד' מרץ 13, 2019 7:19 am

הוגה ומעיין כתב:יש קהל מכובד מאוד בארץ ובחו"ל ש15$ לכאן ולכאן אינם משמעותיים עבורו; אדרבה - היוקרה מדברת אליו יותר.
במקרה דנן, מאות ספרים נרכשו עוד לפני שהספר יצא מהדפוס, על ידי מבינים שרצו אותו כמתנה מכובדת לפורים לאלו שהם חפצים ביקרם.

"על ידי מבינים ביוקרה שרצו אותו כמתנה מכובדת לאלו כו' שלא ילמדו בו"

ההוא דאמר

הודעהעל ידי ההוא דאמר » ד' מרץ 13, 2019 9:16 am

מזל טוב לידידנו הוגה ומעיין, לרגל הוצאת ספרו.
אני חושב שהי"ג נפה הם לא רק של המביא לבית הדפוס, אלא גם ובעיקר של העורך והמתרגם הרי"ז שליט"א.
מקווה שאזכה לרכוש בל"נ את הספר.
אגב, אני רכשתי גם את אוצר מגילות אסתר, והוא היה לי לתועלת רבה.
וכבר איתמחי גברא ואיתמחי קמיעא.
יה"ר שיוסיף וילך לזכות אותנו בגנזי קדמונינו, מנהרות עדן, יין שדעת זקנים נוחה הימנו. ויגדיל תורה ויאדירה.

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ד' מרץ 13, 2019 1:06 pm

מה נכבד היום בהגלות נגלות אור יקרות (אכן, תרתי משמע)! ברכת מז"ט מעומק הלב לדידינו היקר!

ג"א אקנה בל"נ את הספר החשוב עלי עד לאחת (הן מצד המשקה עצמה זי"ע והן מצד הדולה ומשקה שליט"א) בהזדמנות ראשונה במחיר אשר יושת עלי, אבל לא אכחד מאדוני כי אם תם הכסף...

ישראל אליהו

הודעהעל ידי ישראל אליהו » ד' מרץ 13, 2019 2:51 pm

מזל טוב.
מגלגלין זכות ע"י זכאי!
ובהזדמנות זו אודה על עזרתך בעוד עניינים.

כרמי שלי

הודעהעל ידי כרמי שלי » ד' מרץ 13, 2019 4:43 pm

סקירה וטעימה מן הפירוש, גליון קולמוס פורים תשע"ז.
קבצים מצורפים
פי' הרס''ג למג''א - קולמוס.pdf
(3.28 MiB) הורד 328 פעמים

לבנון

הודעהעל ידי לבנון » ד' מרץ 13, 2019 7:30 pm

חד ברנש כתב:ברוך שכיוונתי.

כריכת הספר בעור מעידה על חיבתו האמיתית של המו"ל, לספרים. וחיבתו זו מביאה אותו להוציא מלאכה מתוקנת מתחת ידו, בשיעור שלא נמצא כדוגמתו בין מוציאי הספרים בזמננו. וכמו שכתב כאן מישהו לפני, לנפותו בי"ג נפה. ואין זו מליצה בעלמא, אלא דברים כהוייתם. ועל עבודתו המדויקת והמוקפדת, אין מן הנכון לוותר, אפילו שבעבור זה יתייקר מחירו של הספר בכמה שקלים נוספים, ויותר. וכמה קטרגו באשכולות סמוכים על מכונים מסויימים, שמבכרים את המחיר הזול, על חשבון דיוק ודקדוק הספר והגהתו.
נחזיק טיבותא לזה שרואה בהוצאת הספרים וההדרתם, מלאכת שמים, ולא רק מקור פרנסה.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ד' מרץ 13, 2019 7:40 pm

על ניפוי בי"ג נפות גם אני איני מוותר, אע"פ שזה ייקר את המחיר (אגב, אני מכיר ספרים המנופים בי"ג נפות, ואולי ביותר, שאינם יקרים מהמחיר הרגיל), ואני ואחרים לא התלוננו אלא על כריכת העור המיותרת והמייקרת את הספר ב-15 דולר(!), וממש מכפילה את מחיר הספר.
מדוע שלא יוציא חלק מהמהדורה בכריכות רגילות?

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' מרץ 13, 2019 8:46 pm

יהודה - אתה יודוך אחיך.

ידידי הותיק, שידך האחת מונפת בעוז פלפולה של תורה ומלחמתה בעמקי סוגיות עמומות ונבכי גופי תורה בכולל פוניבז', וידך השנית ממשמשת ומפשפשת בגנזי קדמונים בידענות וביסודיות בלתי מצויים, תוך שליטה בלתי נתפסת בקשת רחבה מאוד של תחומי ענין ודעת.

"עשה חיל באפרתה וקרא שם בבית לחם'', תלך מחיל אל חיל 'הנה שמענוה באפרתה מצאנוה בשדי יער', בשבילי פרדס ספרי חכמינו נשמתם עדן, על שדמות ענביהם ועסיס רימוניהם, ועודך קורא שם בבית לחם, פת בלחמה של תורה תאכל, בסגל חבורתא קדישתא בשבת תחכמוני, ובתורה אתה עמל. אשריך וטוב לך.

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ה' מרץ 21, 2019 3:53 pm

הרב הוגה ומעיין, ברכות עד בלי די.

ולכבוד יום חגינו, שמא תעלה לנו מעט עמודים, קו לקו זעיר שם, מן המקומות שיש בהם חידוש מיוחד וקמאי, או אולי איזה נקודה יסודית ועקרונית במשנת רס"ג על ימי הפורים, למשמש בו בשמחה וצהלה.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ה' מרץ 21, 2019 5:33 pm

דומני שהובא בפורום בעבר מרס"ג הנ"ל בעודו בכת"י, בענין יציאה של אשה לחו"ל, היכן?

הוגה ומעיין

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » ו' מרץ 22, 2019 4:51 pm

עושה חדשות כתב:הרב הוגה ומעיין, ברכות עד בלי די.

ולכבוד יום חגינו, שמא תעלה לנו מעט עמודים, קו לקו זעיר שם, מן המקומות שיש בהם חידוש מיוחד וקמאי, או אולי איזה נקודה יסודית ועקרונית במשנת רס"ג על ימי הפורים, למשמש בו בשמחה וצהלה.

יישר כח על הברכות!

אין מסרבין לגדול, אלא שביום הפורים עצמו לא מצאתי פנאי. וגם היום לא היה משופע בו, ומה גם שהרהרתי שאין עמוד שאין בו דבר חידוש, וכל אחד מוצא חפצו בהערה שהתעורר בה בעבר והדברים מתחלפים מאיש לאיש ומאדם לאדם, ומתקיים בו רועה זונו"ת לפי הפירוש דסגי ברישא.

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ד' פברואר 17, 2021 7:13 pm

הוגה ומעיין כתב:...הרהרתי שאין עמוד שאין בו דבר חידוש...
ובכל זאת, האם הרס"ג מקדים איזו הקדמה לכללות הענין של המגילה או חג הפורים או שמא בסוף הספר יש לו רשימת טעמים או תועליות וכד', ותוכל להטעים אותנו קצת.

חזור אל “פורים וארבע פרשיות”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 24 אורחים