מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בעיות הלכתיות במכירת החמץ אצל הרב כפי הנהוג בימינו

הלכות חג בחג, חקרי מנהג, מאמרים לעיון והורדה
כתבן

בעיות הלכתיות במכירת החמץ אצל הרב כפי הנהוג בימינו

הודעהעל ידי כתבן » ש' אפריל 13, 2019 9:53 pm

שבוע טוב
התבקשתי להביא לפני חכמי ורבני הפורום:
מתוך הקובץ הרצ"ב:
"מכירת החמץ במרוכז אצל הרב, החלה לפני כמאה וחמישים שנה. הטעם שהנהיגו מכירה זו הוא, מפני שצריך לדעת כיצד לעשות קנין עם הגוי באופן המועיל, ולכן העדיפו שהרב יעשה זאת, ולא כל אדם לעצמו. בתחילה היה המנהג שהרב היה קונה את החמץ מכל בני העיר ומוכרו לגוי. אחר כך (כיון שחששו שאם מכירת החמץ מן הרב לגוי לא הועילה, יעבור הרב על איסור חמץ של כל בני העיר) שינו את אופן המכירה לאופן המקובל היום, שהרב מתמנה כשליח למכור את החמץ לגוי.
כאמור, בימינו נהוג בערים הגדולות, שרוב הרבנים אינם מוכרים את החמץ בעצמם לגוי, אלא מעבירים את השליחות לרב אחר, שהוא מוכר את החמץ לגוי. בדרך כלל נאמר בטופס המינוי שחותם המוכר אצל הרב, שהוא ממנה את הרב למכור את החמץ בעצמו או ע"י שלוחו.
שליחות במכירת חמץ
מעתה לאור מה שנתבאר לעיל, שבמילי אין שליח עושה שליח, ולדעת המהרי"ט אף הבעלים אינו יכול למנות שליח במילי, צריך לבאר, אם מועילה השליחות של בעל החמץ למכור חמצו לגוי, ושל הרב שנתמנה שליח, למנות רב אחר כשליח למכור את החמץ לגוי".
אין בקובץ המצורף תשובה המניחה לגמרי את הדעת.

נוטר הכרמים

Re: בעיות הלכתיות במכירת החמץ אצל הרב כפי הנהוג בימינו

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ש' אפריל 13, 2019 11:04 pm

תולדות מכירת חמץ

מאמרו החדש של הרב יעקב לויפר
קבצים מצורפים
תולדות מכירת חמץ, שבת הגדול ח' ניסן תשע''ט (1).pdf
(269.37 KiB) הורד 187 פעמים

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' אפריל 15, 2019 8:34 pm

נוטר הכרמים כתב:תולדות מכירת חמץ

ייש"כ. סיכום נחמד ויפה.
לי צרמה הלשון שבתחילת המאמר ש-"כל יהודי כשר" עושה מכירת חמץ. אני הקטן מכיר כו"כ יהודים כשרים שאינם נוהגים כך אלא נמנעים לגמרי ממעשה זה של מכירת חמץ.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' אפריל 15, 2019 8:39 pm

כתבן כתב:שבוע טוב
התבקשתי להביא לפני חכמי ורבני הפורום:
מתוך הקובץ הרצ"ב:
"מכירת החמץ במרוכז אצל הרב, החלה לפני כמאה וחמישים שנה. הטעם שהנהיגו מכירה זו הוא, מפני שצריך לדעת כיצד לעשות קנין עם הגוי באופן המועיל, ולכן העדיפו שהרב יעשה זאת, ולא כל אדם לעצמו. בתחילה היה המנהג שהרב היה קונה את החמץ מכל בני העיר ומוכרו לגוי. אחר כך (כיון שחששו שאם מכירת החמץ מן הרב לגוי לא הועילה, יעבור הרב על איסור חמץ של כל בני העיר) שינו את אופן המכירה לאופן המקובל היום, שהרב מתמנה כשליח למכור את החמץ לגוי.
כאמור, בימינו נהוג בערים הגדולות, שרוב הרבנים אינם מוכרים את החמץ בעצמם לגוי, אלא מעבירים את השליחות לרב אחר, שהוא מוכר את החמץ לגוי. בדרך כלל נאמר בטופס המינוי שחותם המוכר אצל הרב, שהוא ממנה את הרב למכור את החמץ בעצמו או ע"י שלוחו.
שליחות במכירת חמץ
מעתה לאור מה שנתבאר לעיל, שבמילי אין שליח עושה שליח, ולדעת המהרי"ט אף הבעלים אינו יכול למנות שליח במילי, צריך לבאר, אם מועילה השליחות של בעל החמץ למכור חמצו לגוי, ושל הרב שנתמנה שליח, למנות רב אחר כשליח למכור את החמץ לגוי".

אין בקובץ המצורף תשובה המניחה לגמרי את הדעת.
דרשת שבת הגדול תשעט - שליחות במכירת חמץ.pdf

מצטער שלא קראתי את הקובץ המצורף. אבל ב"ה שנים רבות אני מוכר חמץ, ומעולם לא ראיתי בשטר שממנים את הרב המוכר למנות מישהו אחר לשליח, אלא נותנים הרשאה ישירה למוכרים בעצמם (הבד"ץ של העדה החרדית, או גוף דומה), והרב שאצלו מוכרים משמש בעיקר כ'קישוט' בעלמא (והסודר שמניפים איתו, הסבר אחר יש לו).

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ב' אפריל 15, 2019 8:46 pm

בברכה המשולשת כתב:לי צרמה הלשון שבתחילת המאמר ש-"כל יהודי כשר" עושה מכירת חמץ. אני הקטן מכיר כו"כ יהודים כשרים שאינם נוהגים כך אלא נמנעים לגמרי ממעשה זה של מכירת חמץ.

כמדומה שבזמנינו זה הידור שלא מותרים עליו היהודים הכשרים.

סיפר לי רבי משה שטיגל זצ"ל מבני ברק (חתנו הגדול של רבי יצחק שינקר זצ"ל, אבי האחים הרבנים שליט"א לבית שינקר) שנפטר בקיץ האחרון,
שבבחרותו שהחזו"א שלחו למכור את חמצו להרב קאליש (רבה של בני ברק אז), ללא שטר שהכין. אלא שכשהלך מביתו של החזו"א לבית הוריו, אמר לו: 'לך תמכור את החמץ שלי אצל קאליש'. (מסתמא זה עצמו היה מינוי שליחות).
יש להניח שהחזו"א לא מכר חמץ בעין, כהגר"א, ואעפ"כ מכר חמץ.
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב ב' אפריל 15, 2019 10:25 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' אפריל 15, 2019 8:49 pm

ושוב, יודעני שבעיני רבים זה נחשב להידור. אולם, יש בהחלט יהודים כשרים (לא רבים, אך יש) שלא רואים בזה הידור ולא עושים כן. (העברתי פעם שיעור על זה, ובאמת היו חלק מהלומדים שהיה קשה להם לקבל את זה שפשוט יש מי שלא משתתף בכל הדבר הזה)

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' אפריל 15, 2019 8:49 pm

בברכה המשולשת כתב:
נוטר הכרמים כתב:תולדות מכירת חמץ

ייש"כ. סיכום נחמד ויפה.
לי צרמה הלשון שבתחילת המאמר ש-"כל יהודי כשר" עושה מכירת חמץ. אני הקטן מכיר כו"כ יהודים כשרים שאינם נוהגים כך אלא נמנעים לגמרי ממעשה זה של מכירת חמץ.

הרב בברכה, מדוע הינך נמנע מהמכירה? הרי אין הכוונה לחמץ בעין, אלא שמוכרים את השמפונים וכל שאר החומרים המפוקפקים. האם אתה מסלק את כולם מהבית?

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' אפריל 15, 2019 8:52 pm

משתדל מאוד (וגם אם לא עלה בידי, אז המכירה לא תועיל, לענ"ד, כי אין לקונה גמ"ד לקנות אותם, שהרי המוכר עצמו פעמים רבות כלל לא יודע מה המוצרים שהוא מוכר)

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' אפריל 15, 2019 8:54 pm

מקדש מלך כתב:מצטער שלא קראתי את הקובץ המצורף. אבל ב"ה שנים רבות אני מוכר חמץ, ומעולם לא ראיתי בשטר שממנים את הרב המוכר למנות מישהו אחר לשליח, אלא נותנים הרשאה ישירה למוכרים בעצמם (הבד"ץ של העדה החרדית, או גוף דומה), והרב שאצלו מוכרים משמש בעיקר כ'קישוט' בעלמא (והסודר שמניפים איתו, הסבר אחר יש לו).

אני ראיתי בהחלט שטרות כאלו.
ולא זו בלבד אלא שרבים שולחים שליח במקומם למילוי שטר ההרשאה בשמם, וכמדומה הוזכר לעיל באשכול.
ואכן נשמח לתירוץ טוב.

רון

הודעהעל ידי רון » ב' אפריל 15, 2019 10:24 pm

בברכה המשולשת כתב:ושוב, יודעני שבעיני רבים זה נחשב להידור. אולם, יש בהחלט יהודים כשרים (לא רבים, אך יש) שלא רואים בזה הידור ולא עושים כן. (העברתי פעם שיעור על זה, ובאמת היו חלק מהלומדים שהיה קשה להם לקבל את זה שפשוט יש מי שלא משתתף בכל הדבר הזה)

איני מבין איך אפשר לוותר על מכירת חמץ,
הלא ידוע שהיום כמעט לכל העולם יש השקעות בכל מיני חברות בין אם יודע בין אם לא,
ואותם חברות יש להם מניות בכל מיני מפעלים שאולי מייצרים חמץ וכו' ואיך אפשר לוותר על מכירת חמץ בכלל אתממהה!!!
ואם על השקעות בחברות שמחללות שבת מקפידים אינשי והקימו מסלולים מיוחדים כשרים, ודאי שיש להקפיד על איסור חמץ החמור שהוא בבל יראה

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' אפריל 15, 2019 11:02 pm

סגי נהור כתב:
מקדש מלך כתב:מצטער שלא קראתי את הקובץ המצורף. אבל ב"ה שנים רבות אני מוכר חמץ, ומעולם לא ראיתי בשטר שממנים את הרב המוכר למנות מישהו אחר לשליח, אלא נותנים הרשאה ישירה למוכרים בעצמם (הבד"ץ של העדה החרדית, או גוף דומה), והרב שאצלו מוכרים משמש בעיקר כ'קישוט' בעלמא (והסודר שמניפים איתו, הסבר אחר יש לו).

אני ראיתי בהחלט שטרות כאלו.
ולא זו בלבד אלא שרבים שולחים שליח במקומם למילוי שטר ההרשאה בשמם, וכמדומה הוזכר לעיל באשכול.
ואכן נשמח לתירוץ טוב.

ואוסיף שעד כה הייתי משוכנע שעדיף למנות בשטר את השליח, שאז הקנין הוא עדיף לכאורה.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' אפריל 16, 2019 9:56 am

רון כתב:
בברכה המשולשת כתב:ושוב, יודעני שבעיני רבים זה נחשב להידור. אולם, יש בהחלט יהודים כשרים (לא רבים, אך יש) שלא רואים בזה הידור ולא עושים כן. (העברתי פעם שיעור על זה, ובאמת היו חלק מהלומדים שהיה קשה להם לקבל את זה שפשוט יש מי שלא משתתף בכל הדבר הזה)

ואותם חברות יש להם מניות בכל מיני מפעלים שאולי מייצרים חמץ וכו' ואיך אפשר לוותר על מכירת חמץ בכלל אתממהה!!!
ואם על השקעות בחברות שמחללות שבת מקפידים אינשי והקימו מסלולים מיוחדים כשרים, ודאי שיש להקפיד על איסור חמץ החמור שהוא בבל יראה

א. אם לא ידוע לאדם במה הוא משקיע איך הוא יכול למכור את זה? ואיזה גמ"ד תהיה לקונה לקנות את זה? הרי זה דבר בלתי מסויים לחלוטין.
ב. המסלולים הכשרים לא משקיעים כלל בחברות שיש שם בעיה של חילול שבת (כל אחד כשיטתו מה זה בדיוק אומר, כידוע) וממילא המקבילה כאן תהיה לא להשקיע בחברות שמייצרות חמץ.
ג. יתר על כן, אם ההשקעה כן ידועה וזו חברה יהודית (כל אחד כהגדרתו ההלכתית למושג זה, כידוע) הרי היא עצמה מוכרת את החמץ, ואם לא- לא מובן איך תועיל מכירת המניות בתוך השטר, כשאין כל פירוט על זה (וגם לפי דד"מ מכירה כזו אין לה תוקף במניות, אבל זה כבר מחלוקת). אם מדובר בחברה גויית (כנ"ל) לפי הרבה שיטות זה נחשב שאין חמץ למשקיע הפרטי (כנ"ל)

רון

הודעהעל ידי רון » ג' אפריל 16, 2019 11:12 am

לא הבנתי דברי כת"ר כלל,
א. אדם מוכר את חלקו המושקע. במה הוא מושקע את זה אפשר לברר אחר כך, ואין זה כלל דבר בלתי מסויים.
ב. ממש לא הבנתי. אתה מציע הצעה? מה נעשה עד שתתקבל הצעתך? [שהיא הצעה שאינה ראויה כלל כיון שאפשר בשופי להיפטר מהאיסור ע"י מכירת חמץ, ולמה שלא ישקיעו בזה?]
ג. מנין לך שכל החברות בבעלות יהודית מוכרות חמץ? הרי כבודו לא הגיע ממאה שערים שחושב שהעולם מתחיל ונגמר במאה שערים....

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' אפריל 16, 2019 11:35 am

רון כתב:
בברכה המשולשת כתב:
רון כתב:

א. אם לא ידוע לאדם במה הוא משקיע איך הוא יכול למכור את זה? ואיזה גמ"ד תהיה לקונה לקנות את זה? הרי זה דבר בלתי מסויים לחלוטין.
ב. המסלולים הכשרים לא משקיעים כלל בחברות שיש שם בעיה של חילול שבת (כל אחד כשיטתו מה זה בדיוק אומר, כידוע) וממילא המקבילה כאן תהיה לא להשקיע בחברות שמייצרות חמץ.
ג. יתר על כן, אם ההשקעה כן ידועה וזו חברה יהודית (כל אחד כהגדרתו ההלכתית למושג זה, כידוע) הרי היא עצמה מוכרת את החמץ, ואם לא- לא מובן איך תועיל מכירת המניות בתוך השטר, כשאין כל פירוט על זה (וגם לפי דד"מ מכירה כזו אין לה תוקף במניות, אבל זה כבר מחלוקת). אם מדובר בחברה גויית (כנ"ל) לפי הרבה שיטות זה נחשב שאין חמץ למשקיע הפרטי (כנ"ל)

לא הבנתי דברי כת"ר כלל,
א. אדם מוכר את חלקו המושקע. במה הוא מושקע את זה אפשר לברר אחר כך, ואין זה כלל דבר בלתי מסויים.
ב. ממש לא הבנתי. אתה מציע הצעה? מה נעשה עד שתתקבל הצעתך? [שהיא הצעה שאינה ראויה כלל כיון שאפשר בשופי להיפטר מהאיסור ע"י מכירת חמץ, ולמה שלא ישקיעו בזה?]
ג. מנין לך שכל החברות בבעלות יהודית מוכרות חמץ? הרי כבודו לא הגיע ממאה שערים שחושב שהעולם מתחיל ונגמר במאה שערים....

סליחה שלא הבהרתי את דבריי
א. אם אדם מוכר דבר שאינו ידוע לו, איך הוא קובע את שוויו? ומה בכך שאפשר לברר אח"כ, הרי בעת הקניין לא ידוע לצדדים במה מדובר ואז אין גמ"ד ולכאורה לא ברור כלל שאפשר להחיל על זה שם קניין.
ב. אני לא מציע הצעה, אני מעיר הערה ביחס להשוואה שהעלה כתר"ה. אגב, למיטב ידיעתי חלק מהמסלולים הכשרים אכן אינם משקיעים בחברות מזון מטעמים אלו (מלבד העובדה שיש מהמסלולים הכשרים שלא משקיעים במניות כלל, מסיבות של שבת ועוד, כך שהשאלה באמת לא מתחילה).
ג. לא כתבתי כך- העליתי שתי אפשרויות- או שהם מוכרים את החמץ או שלא.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ג' אפריל 16, 2019 11:40 am

למיעוט זכרוני יש בפוסקים מושג של גמירות דעת על מנת להינצל מאיסור.
היינו שדווקא מפני ששני הצדדים יודעים שהמכירה היא בשביל להינצל מאיסור, לכן גמרה דעת המוכר להקנות אפילו שאין הדברים ברורים לו, כי הרי יעבור על איסור אם לא כן. ומאידך, גמרה דעת הקונה לקנות, כי מה מזיקו שהחמץ יהיה שלו, והרי יודע שמעבירים את זה לבעלותו על מנת להינצל מאיסור, ולא שבאמת רוצה לקחת את זה ולהשתמש בזה (כמובן במקום שאינו כחוכא ואיטלולא).
וגם אם לא נכריע כסברא זו, מה מזיקנו לעשות כן על מנת להינצל מחשש חמץ על כל פנים לדעות אלו (אלא אם כן תאמר שכיון והמוכר מוחזק, שוב הוכרע הדין בוודאות שאין מכירה. אך בדרך כלל בפוסקים לא רואים התייחסות כזו).

רון

הודעהעל ידי רון » ג' אפריל 16, 2019 11:48 am

בברכה המשולשת כתב:
רון כתב:
בברכה המשולשת כתב:
רון כתב:

לא הבנתי דברי כת"ר כלל,

סליחה שלא הבהרתי את דבריי
א. אם אדם מוכר דבר שאינו ידוע לו, איך הוא קובע את שוויו? ומה בכך שאפשר לברר אח"כ, הרי בעת הקניין לא ידוע לצדדים במה מדובר ואז אין גמ"ד ולכאורה לא ברור כלל שאפשר להחיל על זה שם קניין.
ב. אני לא מציע הצעה, אני מעיר הערה ביחס להשוואה שהעלה כתר"ה. אגב, למיטב ידיעתי חלק מהמסלולים הכשרים אכן אינם משקיעים בחברות מזון מטעמים אלו (מלבד העובדה שיש מהמסלולים הכשרים שלא משקיעים במניות כלל, מסיבות של שבת ועוד, כך שהשאלה באמת לא מתחילה).
ג. לא כתבתי כך- העליתי שתי אפשרויות- או שהם מוכרים את החמץ או שלא.

מה אעשה ושוב איני מבין. ואף שכבודו דיין מובהק אך הריני שואל שאלה פשוטה.
האם אי אפשר למכור בית בלי לדעת מראש את מחירו? העיקר זה לדעת מה אני מוכר. את השיווי נקבע אח"כ בשעה שארצה לשלם. זה ודאי אינו נקרא דבר שאינו מסויים, אז מדוע כת"ר חוזר שוב על הטענה "אם אדם מוכר דבר שיאונ ידוע לו, איך הוא קבוע את שיוויו" מדוע זה מעכב בשעת מעשה הקנין

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ג' אפריל 16, 2019 11:49 am

זו הלכה פסוקה שמכירה אינה חלה בלי קציצת מחיר.
אבל זה לא בעייה בעצם הקנין אלא בגמירות דעת, כי במתנה למשל אין מחיר בכלל.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' אפריל 16, 2019 2:15 pm

אסביר שוב. אם אני מוכר בית שהוא ודאי שלי ובבעלותי ופרטיו ידועים, רק ששומתו לא ידועה, שייך לומר שיש גמירות דעת ע"ד המחיר שיקבע השמאי. (וגם בזה יש עיקולי ופשורי בדעת בני אדם, אבל יש מקום לומר שסבר וקבל על בסיס ההקשר הכללי של הנכס, שאמור להיות ידוע לו)
לעומת זאת, אם אני מוכר בית שספק אם הוא קיים בכלל וספק אם הוא שלי וגם את"ל שהוא קיים והוא שלי איני יודע עליו דבר וגם הקונה לא יודע דבר מכל זה- איך שייך לקרוא לזה מכירה בכלל? וגם לו יצוייר שהקונה סבר וקיבל (ואיני יודע מדוע שנאמר כך בנד"ד, הרי לקונה לא אכפת מאיסור חמץ כלל, ואין לו שום גמ"ד בזה, שהרי מה לו אם היהודי המוכר ייכשל ח"ו באיסור חמץ או לא) הרי אין כאן חפץ מבורר כלל- כי אינני יודע כלל אם יש לי אותו כלל, כאמור (ואינני יודע מדוע סברא זו קשה בעיניכם, הרי בגדרי קניינים הרגילים מצאנו קניין בחפצים ממשיים או לכל היותר בדקל לפירותיו דעבידי דאתו אליבא דר"מ וכה"ג. וגם אם נאמר שיש סיטומתא בדורותינו גם לעניין דשלב"ל, וזה כידוע שנוי במחלוקת גדולה, אין שום סיטומתא על דבר שכלל לא בטוח שהוא קיים וששוויו לא ידוע כלל)

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ג' אפריל 16, 2019 10:31 pm

קו ירוק כתב:
בברכה המשולשת כתב:לי צרמה הלשון שבתחילת המאמר ש-"כל יהודי כשר" עושה מכירת חמץ. אני הקטן מכיר כו"כ יהודים כשרים שאינם נוהגים כך אלא נמנעים לגמרי ממעשה זה של מכירת חמץ.

כמדומה שבזמנינו זה הידור שלא מותרים עליו היהודים הכשרים.

ובכל זאת, לא כולם מוכרים. למשל, הרב זלמן נחמיה גולדברג לא מוכר חמץ.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' אפריל 17, 2019 9:34 am

נתבקשתי ע"י מע"כ ידידי הגה"צ רבי עמיחי ישראל כנרתי שליט"א להעלות לכאן את המצ"ב
קבצים מצורפים
בענין מכירת חמץ הנהוגה בזמננו ע.pdf
(188.97 KiB) הורד 195 פעמים

חזור אל “פסח”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 76 אורחים