יציאת רשב"י מהמערה- מדוע יצא כעת?

הלכות חג בחג. חקרי הלכה ומנהג. מאמרים לעיון והורדה.
ש. ספראי

יציאת רשב"י מהמערה- מדוע יצא כעת?

הודעהעל ידי ש. ספראי » ד' מאי 25, 2016 12:21 am

"ציפור מבלעדי שמיא לא מתצדא"// הרב שמואל ברוך גנוט//בטאון קול התורה באלעד ל"ג בעומר התשע"ה

ב"ר (עט, ו): "ר' שמעון בן יוחאי ור' אלעזר בריה הוו טמירין במערתא י"ג שנה ביומי דשמדא והיו אוכלין חרובין של גרודא עד שהעלה גופן חלודה, לסוף שלש עשרה שנין נפק יתיב על תרע מערתא חמא חד צייד קאים וצייד ציפורין, וכד הוה שמע ר' שמעון ברת קלא אמרה מן שמיא דימוס דימוס פסגא, וכד הוה שמע ברת קלא אמרת ספקולא הות מתצדה ונלכדה. אמר: ציפור מבלעדי שמיא לא מתצדא על אחת כמה וכמה נפש דבר נש, נפק ואשכח מיליא משדכן ונתבטלה הגזירה".

והדבר צריך ביאור, שהרי גם אם הכל בגזירת עליון וגם בעלי החיים מונהגים בהשגחה פרטית, הרי על האדם להתנהג בדרכי ההשתדלות, ואם הרומאים רוצים ללוכדו ולהורגו, מוטל עליו לברוח ולהסתתר. ואכן, כך סבר רשב"י עד כה ולכן התחבא במערה, וא"כ מה התחדש לרשב"י כעת, שגרם לו לצאת מהמערה?

ונראה בזה פשוט, ובהקדם דברי הש"ס גיטין מה, א, שרב עיליש נשבה בבית האסורים, אתא יונה וקא קריא אמר ליה מאי קאמרה א"ל עיליש ברח עיליש ברח . אמר: כנסת ישראל כיונה מתילא, ש"מ מתרחיש לי ניסא.

ולזה י"ל דרשב"י סבר שכיון שכעת שמע הוא בעצמו את הבת קול, אף שבת קול כזאת יוצאת בכל צידת ציפורים, ש"מ שדברי הבת קול נועדו גם אליו בעצמו, כדי שהוא בעצמו ישמע ויחכים מדברים אלו, ולכן יצא מהמערה.

ושו"מ שרבנו מהר"י איבשיץ זי"ע בספרו יערות דבש (ח"ב דרוש ו) כתב על כך את הדברים הבאים: "ועיין בדברי רמב"ם במורה נבוכים, דדעתו דעל אדם ה' משגיח בפרטות, אבל על בהמות ועופות, אין משגיח בפרטות כי אם בכל המין, והרמב"ן חולק. וזהו מאמר חז"ל במדרש רבה רשב"י כד יצא ממערה חמא צייד הצד לצוד את עוף, ונפק קלא לא יהיה ניצוד, ונמלט באמת, ועל צפור אחר יצא קול שיהיה ניצוד, ובאמת ניצוד, ואמר רשב"י חזינן צפור בלא גזירת שמים לא נצוד. ויש להבין מתחילה מה קסבר. אלא שמתחילה חשב כדעת הרמב"ם במורה, כי על צפורים פרטיים אינו משגיח, אבל אחר כך ראה כרמב"ן, שאפילו על צפורים פרטיים השגחתו מיוחדת וראה כי צפור בלא גזירת שמים לא נצוד. והנה בעו"ה בגלות, הקב"ה מסתיר פניו מאתנו, כדכתיב [דברים ל"א] "ואנכי אסתיר" וכו', והרי אנו כמעט בגדר בהמה ועופות לדעת הרמב"ם, שאין משגיח בפרטות, וזהו מאמר דוד [תהלים ק"ב] "שקדתי ואהיה כצפור בודד על גג", והיינו כצפור לבד, שאין בו השגחה פרטית".

זקן ששכח

Re: יציאת רשב"י מהמערה- מדוע יצא כעת?

הודעהעל ידי זקן ששכח » ה' מאי 26, 2016 3:44 pm

לכאורה פלא מה שהסמיך זאת על דברים שאמר דוד המלך ע"ה.
וכי בזמן הגלות היה דוד?

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' מאי 26, 2016 3:48 pm

את שאלתך לא הבנתי. הרבה מדברי דוד הם לעתיד, כך שאפשר לפרש את המזמור על הגלות.
מה שאני לא מבין הוא שהרי לפי דרכו מעיקרא סבר רשב"י כהרמב"ם ולבסוף לימדוהו מן השמים שלא כהרמב"ם, וא"כ איך הוא מפרש את דברי דהמע"ה ברוח קדשו דווקא כדעת הרמב"ם.

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ה' מאי 26, 2016 3:53 pm

אוצר החכמה כתב:את שאלתך לא הבנתי. הרבה מדברי דוד הם לעתיד, כך שאפשר לפרש את המזמור על הגלות.
מה שאני לא מבין הוא שהרי לפי דרכו מעיקרא סבר רשב"י כהרמב"ם ולבסוף לימדוהו מן השמים שלא כהרמב"ם, וא"כ איך הוא מפרש את דברי דהמע"ה ברוח קדשו דווקא כדעת הרמב"ם.

מה קשה?
כיון שהראוהו משמים שכך קורה, פשוט הוא שיבין כן דברי הפסוק.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' מאי 26, 2016 4:06 pm

אולי אני לא הבנתי. אני הבנתי שהוא מסביר שהראו לו מן השמים כהרמב"ן ולא כהרמב"ם אז למה לפרש את דברי דוד כהרמב"ם?

חזור אל “בין פסח לעצרת - ספיה"ע, ל"ג בעומר, שבועות”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 3 אורחים