מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

חגיגה דף ג: איזהו שוטה - גדרי שוטה להלכה ולמעשה

הערות, בירורים וחידושים במרחבי התלמודים. לומדי דף היומי וכל חבורות הלומדים
סמל אישי של המשתמש
מיללער

חגיגה דף ג: איזהו שוטה - גדרי שוטה להלכה ולמעשה

הודעהעל ידי מיללער » ב' ספטמבר 15, 2014 4:51 pm

ת"ר איזהו שוטה היוצא יחידי בלילה והלן בבית הקברות והמקרע את כסותו איתמר רב הונא אמר עד שיהו כולן בבת אחת ר' יוחנן אמר אפי' באחת מהן היכי דמי אי דעביד להו דרך שטות אפי' בחדא נמי אי דלא עביד להו דרך שטות אפילו כולהו נמי לא לעולם דקא עביד להו דרך שטות והלן בבית הקברות אימור כדי שתשרה עליו רוח טומאה הוא דקא עביד והיוצא יחידי בלילה אימור גנדריפס אחדיה והמקרע את כסותו אימור בעל מחשבות הוא כיון דעבדינהו לכולהו הוה להו כמי שנגח שור חמור וגמל ונעשה מועד לכל אמר רב פפא אי שמיע ליה לרב הונא הא דתניא אי זהו שוטה זה המאבד כל מה שנותנים לו הוה הדר ביה איבעיא להו כי הוה הדר ביה ממקרע כסותו הוא דהוה הדר ביה דדמיא להא או דלמא מכולהו הוה הדר תיקו:

ופירש"י איזהו שוטה. האמור בכל מקום שפטור מן המצות ומן העונש ואין קנינו קנין ואין ממכרו ממכר:

והנה הרבה קולמסים נשתברו בספרי הפוסקים ושו"ת בגדרי שוטה להלכה ולמעשה, על הדף ציינו המציינים להספר "אור הישר" בענין פרשת הגט מקליווא, שפלפלו הגאונים בענין איזהו שוטה ואכמ"ל. מה שנוגע לי למעשה זה לי כמה שנים, בביהכנ"ס שאני מתפלל בקביעות מסתובב בחור מבוגר בשנים, שבעוה"ר הוא חולי במקצת, איני יכול להגדירו עפ"י כללי חכמת הרפוראה שבימינו מה בעצם חסר לו, אבל הוא מהנשמה'ליך שמסתובבים בחוצות וברחובות, בבתי מדרשות ובתי כנסיות. יש לו געשמאק לשמש כש"ץ ובכל עת מצוא הוא לוקח את העמוד אם אין שם חיוב וכדומה.

שאלתי בפי, האם יש כללים בזה, האם יוצאים ממנו קדיש וקדושה וכיוצ"ב, מה יש עלינו לעשות בכגוונא הדין?

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

Re: חגיגה דף ג: איזהו שוטה - גדרי שוטה להלכה ולמעשה

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' ספטמבר 15, 2014 5:29 pm

כמדומני של ספר שלם הגרמ"מ פרברשטיין משפטי הדעת
(אגב גם אני הכרתי בחור כזה, ה"י)

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » א' יוני 21, 2020 9:00 pm

מענין לענין, ביבמות דף קיג: יש צד בגמ' לגבי חרש "דדעתיה קלישתא ולאו דעתא צילותא הוא... עתים חלים ועתים שוטה", ולא הבנתי דאמנם חרש (כפי המצב של פעם) לא היה מתפתח אצלו שפה ודיבור וממילא גם ההבנה נחסרת ולאו דעתא צילותא, אבל מהיכ"ת שיהיה בגדר "עתים חלים עתים שוטה", הרי אין לו מחלה של שטות כי אם רק חוסר הבנה מחמת חוסר השמיעה.

דורש טוב לעמו

הודעהעל ידי דורש טוב לעמו » א' יוני 21, 2020 9:39 pm

בהמשך לדוגמא שהובאה, גם בבית הכנסת שלנו היה אדם שלצערנו נפטר לפני מספר חודשים, שחלה בדימנציה, ומעת לעת בתקופה מהירה מאוד מצבו הדרדר, ואף שהמשיך לפקוד את בית הכנסת, היה מתנהג בצורה לא רגילה, והיה דיון גם האם אפשר להעלותו לתורה וכד' (היו פעמים שהוא פשוט החליט שהוא עולה). לצערנו זה מקרים שקורים אצל הרבה, בייחוד בעניין של דימנציה ואלצהיימר, שפעמים רבות מגיעים למצבים כאלה.

חזור אל “בית התלמוד”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 118 אורחים