מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

יחוסי זני האתרוגים למינם

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
חיים שאול

Re: יחוסי זני האתרוגים למינם

הודעהעל ידי חיים שאול » ד' ספטמבר 30, 2020 1:59 pm

נהר שלום כתב:
בן אדם כתב:
משולש כתב:שמעתי ממקור כלשהו שהמחקרים הראו שהחזו"א הכי קרוב לאתרוגים העתיקים בא"י (אולי ע"י בדיקה גנטית של הגרעינים הנמצאים).
וכן יש עוד כמה זנים בעלי קרבה כזו או אחרת לאתרוג העתיק (כמו מרוקו וקלברי)
והתימני הוא בכלל משפחה אחרת של פירות.

מישהו שמע על זה? אם לא, אנסה לחפש את המקור ברצינות יותר.

מחכים בכיליון עינים לתוצאות החיפוש

מובא בוקיפידיה מהמחקר של פרופסור אליעזר גולדשמידט

יש את המחקר הנ"ל?

הוגה ומעיין

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » ד' ספטמבר 30, 2020 7:10 pm

אור עולם כתב:מחמת קוצר הזמן ומוזרות העידן אני לוחץ ושואל שוב: האם מישהו יודע על אתרוגים תימניים שהשתילים שלהם לא נלקחו מ"שדיאור אברהמי" או מ"כלף"?

גא"מ לשאלה.

(בשנים שעברו היה לי ממגדל מסוים בצפון, אבל השנה יבולו דל).

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ד' ספטמבר 30, 2020 9:56 pm

בקובץ עץ חיים החדש יש מאמר על אתרוגי א"י בריסק וחזו"א, 40 עמודי

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ד' ספטמבר 30, 2020 11:17 pm

חיים שאול כתב:בקובץ עץ חיים החדש יש מאמר על אתרוגי א"י בריסק וחזו"א, 40 עמודי

יש אפשרות להעלות?

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ד' ספטמבר 30, 2020 11:25 pm

שומע ומשמיע כתב:
חיים שאול כתב:בקובץ עץ חיים החדש יש מאמר על אתרוגי א"י בריסק וחזו"א, 40 עמודי

יש אפשרות להעלות?

הקובץ כולו נמצא באשכול ׳בשורת ספרים חדשים׳

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' ספטמבר 30, 2020 11:27 pm

משהו קרה השנה לאתרוגים תימניים, והביאו לארה"ב כעשרים אחוז ממה שמביאים בדרך כלל. וזה קרה גם לאתרוגים תימניים הגדלים בקליפורניה וגם בארץ ישראל. מישהו יודע מה קרה פה?

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ד' ספטמבר 30, 2020 11:45 pm

הוגה ומעיין כתב:
אור עולם כתב:מחמת קוצר הזמן ומוזרות העידן אני לוחץ ושואל שוב: האם מישהו יודע על אתרוגים תימניים שהשתילים שלהם לא נלקחו מ"שדיאור אברהמי" או מ"כלף"?

גא"מ לשאלה.

לאחר בירור, התימנים של אליעזר דאובה הם סוג אחר.
שתיל שקיבל הגר"א זקס מאיזה תימני זקן.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' אוקטובר 01, 2020 12:29 am

מסופר שהרב זקס פגש את התימנים מיד בהגיעם לארץ, ובקש מהם את השתילים שהביאו.

הרב זקס סיפר שכאשר גדלו האתרוגים, קרא לו החזו"א לראות את האתרוגים שלו, ואמר עליה "אלו האתרוגים שבירך עליהם ר' טרפון".

וקרא לו הגרי"ז ואמר לו "יש לך אתרוג שר' אברהם ישעיה אמר עליהם שהם מר' טרפון ואתה לא מביא אלי?"

אודות הסיפור של הבעל התניא, תמיהני על הכותבים פה, וגם כותב הספר שצוטט למעלה 'על אבותינו ועל יחוסיהם', שהוקשה לו מאד מדברי חז"ל שכל מדינת איטליה לא היתה קיימת בימי משה רבינו. ומחמת קושי שבדבר הוצרכו להוכיח שדברי חז"ל אינם כפשוטם. למה לא תירצו באופן אחר, שדברי בעל התניא אינם כפשוטם! בטח שתאמרו שזה חוצפה לומר כן על בעל התניא, אבל האם חשבתם פעם למה זה ככה? למה דברי חז"ל יכולים להוציא מפשטן, ודברי האדמו"ר שלי אסור? מאי אולמיה האי מהאי?
כפשוטו, דברי בעל התניא היו לתפארת המליצה, שאמר על האתרוגים האלה שהם המקוריים, והמחיש את זה בסיפור. לא חייב להיות שהאתרוגים שלקח משה רבינו היו בדיוק מהמקום שמשם לקח בעל התניא, אלא שהיו זן אחד ולא יותר.

ואגב, פעם קריתי בתשעה באב את הספר עמק הבכא, הכולל בתוכו כל הצרות שעברו על ישראל במשך הדורות, והביא שם שמתו כל האילנות של אתרוגי קלבריה. כך שכל מה שגדל שם כהיום, ובימי בעל התניא, לא היו מאלו שגדלו בימי משה רבינו.

ואף אם משה רבינו באמת לקח משם, וגם בעל התניא, אין זה מבטיח אותנו שלא הרכיבו שם משהו בינתיים.

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ה' אוקטובר 01, 2020 12:33 am

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:מסופר שהרב זקס פגש את התימנים מיד בהגיעם לארץ, ובקש מהם את השתילים שהביאו.

הרב זקס סיפר שכאשר גדלו האתרוגים, קרא לו החזו"א לראות את האתרוגים שלו, ואמר עליה "אלו האתרוגים שבירך עליהם ר' טרפון".

וקרא לו הגרי"ז ואמר לו "יש לך אתרוג שר' אברהם ישעיה אמר עליהם שהם מר' טרפון ואתה לא מביא אלי?"

יישר כחך, אהיה רגוע יותר השנה בעת הנטילה.

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » ה' אוקטובר 01, 2020 12:46 am

במאמר בעץ חיים מסופר שהראו לחזו"א אתרוג תימני והוא אמר ׳זה נראה טוב׳ (לא דייקתי) אבל הוא עצמו לא בירך עליהם

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ה' אוקטובר 01, 2020 12:53 am

חיים שאול כתב:במאמר בעץ חיים מסופר שהראו לחזו"א אתרוג תימני והוא אמר ׳זה נראה טוב׳ (לא דייקתי) אבל הוא עצמו לא בירך עליהם

כמדומה שבמקו"א בפורום כתבו שהחזו"א היה נוטל אתרוג תימני קודם שהתחילו להרכיבו.

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ה' אוקטובר 01, 2020 1:17 am

אור עולם כתב:
חיים שאול כתב:במאמר בעץ חיים מסופר שהראו לחזו"א אתרוג תימני והוא אמר ׳זה נראה טוב׳ (לא דייקתי) אבל הוא עצמו לא בירך עליהם

כמדומה שבמקו"א בפורום כתבו שהחזו"א היה נוטל אתרוג תימני קודם שהתחילו להרכיבו.

דיוק חשוב: המקור הוא בספר "ארבעת המינים למהדרין" - עדס, עמוד רע"א, ללא מקור שם!

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ה' אוקטובר 01, 2020 1:27 am

בנוגע לכל דברי האשכול
יש ספר טהרת האתרוגים להרב לוי יצחק סופר מברוקלין
ספר קצת קשה קריאה ברהיטות מחמת ריבוי הפרטים וסגנון הכתיבה
אבל נוגע בחלק ההלכה והמסורה והמציאות בכל זני האתרוגים למיניהם [יאנעווע, מאראקא, חזו"א, תימן, ועוד, וסוגית הרכבה ודברי הפוסקים לדורותיהם והשוואת דברי הפוסקים.
גם העמיק הרחיב לבאר את שתי סוגי הרכבה א) הרכבת יחור באילן ב) והרכבה ע"י האבקה.
אבל אוכל להעיד שאחרי למדי בעיון סוגיא של אתרוג המורכב ודברי האחרונים בזו מן המהר"ם פדווא, והרמ"א, הסמ"ע, והב"ח, והר"מ אלשיך, ורבי אבא הלוי, הלבוש, והטו"ז, והמג"א, הבית אפרים, והנפש חיה, והאבני נזר, והסבא קדישא, והחזו"א שיש בדבריהם כמה סתירות במציאות של הדברים הובהר לי ע"י ספר זה הרבה הרבה דברים, וכמה סברות יפות מלוקטות מדברי הפוסקים בתוספות נופך להשוות ולקרב דבריהם וסברתיהם בהלכה ובמציאות בפרט שנראה שמתחקה על דבר אמת בלי שום נגיעה.

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ה' אוקטובר 01, 2020 1:28 am

מעיין כתב:בנוגע לכל דברי האשכול
יש ספר טהרת האתרוגים להרב לוי יצחק סופר מברוקלין
ספר קצת קשה קריאה ברהיטות מחמת ריבוי הפרטים וסגנון הכתיבה
אבל נוגע בחלק ההלכה והמסורה והמציאות בכל זני האתרוגים למיניהם [יאנעווע, מאראקא, חזו"א, תימן, ועוד, וסוגית הרכבה ודברי הפוסקים לדורותיהם והשוואת דברי הפוסקים.
גם העמיק הרחיב לבאר את שתי סוגי הרכבה א) הרכבת יחור באילן ב) והרכבה ע"י האבקה.
אבל אוכל להעיד שאחרי למדי בעיון סוגיא של אתרוג המורכב ודברי האחרונים בזו מן המהר"ם פדווא, והרמ"א, הסמ"ע, והב"ח, והר"מ אלשיך, ורבי אבא הלוי, הלבוש, והטו"ז, והמג"א, הבית אפרים, והנפש חיה, והאבני נזר, והסבא קדישא, והחזו"א שיש בדבריהם כמה סתירות במציאות של הדברים הובהר לי ע"י ספר זה הרבה הרבה דברים, וכמה סברות יפות מלוקטות מדברי הפוסקים בתוספות נופך להשוות ולקרב דבריהם וסברתיהם בהלכה ובמציאות בפרט שנראה שמתחקה על דבר אמת בלי שום נגיעה.

ואם יורשה לשאול, מה מסקנות כבודו למעשה?

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ה' אוקטובר 01, 2020 1:48 am

בענין החזו"א והתימני יעויין מה שהבאתי כאן.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' אוקטובר 01, 2020 2:22 am

לכאורה, ללא שום אמרות מזה או מזה, יש להעדיף את התימנים משני טעמים. אחד, משום שהואיל והם חיו שם דורי דורות ללא שום הפסקה, והם נטלו את האתרוגים ההם דורי דורות ללא פקפוק, ולא היה יד גוי באמצע, ולא שום צורך לתשובות והשגחה מבחוץ, אין שום לידת הספק מעיקרא שנצטרך להתירם. החזו"א הוצרך לחפש ולחפש, משום שבארץ ישראל ידי זרים שלטו באתרוגים שם, ועד שעלה בידו משהו, מי יודע מה קרה. משא"כ בתימן שאין שום צד להסתפק כלל.
ועוד, משום הסימנים. שכל סימני הפוסקים ישנם שם ללא ערעור וקושיות ותירוצים. הכל תואם את הגמרא והפוסקים. אכן, קשה לסמוך על דברים כאלה לבדם, משום שהגמרא איננה ספר של בוטני ואגרונומיה, וכמו שאין אנו לובשים תכלת ממה שנראה לעינינו שהיא תואמת את אגדות הש"ס בענין התכלת. מ"מ אם אין לנו שום דבר יותר טוב ממנה, בודאי יש להעדיף את האתרוג התימני מעל שאר האתרוגים.

ותלי"ת זכיתי לקנות השנה אתרוג תימני יפה במיוחד, גדול, עם פיטם וכמעט נקי. מי שרוצה ליטול את האתרוג שלי, מוזמן לחוג אתי את החג, וגם לישב בסוכה שלי ולטעום ממאכלי החג.

לחיים לחיים

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ה' אוקטובר 01, 2020 2:40 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:לכאורה, ללא שום אמרות מזה או מזה, יש להעדיף את התימנים משני טעמים. אחד, משום שהואיל והם חיו שם דורי דורות ללא שום הפסקה, והם נטלו את האתרוגים ההם דורי דורות ללא פקפוק, ולא היה יד גוי באמצע, ולא שום צורך לתשובות והשגחה מבחוץ, אין שום לידת הספק מעיקרא שנצטרך להתירם. החזו"א הוצרך לחפש ולחפש, משום שבארץ ישראל ידי זרים שלטו באתרוגים שם, ועד שעלה בידו משהו, מי יודע מה קרה. משא"כ בתימן שאין שום צד להסתפק כלל.
ועוד, משום הסימנים. שכל סימני הפוסקים ישנם שם ללא ערעור וקושיות ותירוצים. הכל תואם את הגמרא והפוסקים. אכן, קשה לסמוך על דברים כאלה לבדם, משום שהגמרא איננה ספר של בוטני ואגרונומיה, וכמו שאין אנו לובשים תכלת ממה שנראה לעינינו שהיא תואמת את אגדות הש"ס בענין התכלת. מ"מ אם אין לנו שום דבר יותר טוב ממנה, בודאי יש להעדיף את האתרוג התימני מעל שאר האתרוגים.

ותלי"ת זכיתי לקנות השנה אתרוג תימני יפה במיוחד, גדול, עם פיטם וכמעט נקי. מי שרוצה ליטול את האתרוג שלי, מוזמן לחוג אתי את החג, וגם לישב בסוכה שלי ולטעום ממאכלי החג.

לחיים לחיים

א. הטענה הייתה שלאחר עליית התימנים לא"י התחילו להרכיב את האתרוגים התימניים.
ב. לא כל הסימנים תואמים, אין חדרי זרע וכו'.
ג. להתארח בסוכתך בניגוד להוראות גדו"י שהתפרסמו היום ביתד? :)

לארץ ולדרים

הודעהעל ידי לארץ ולדרים » ה' אוקטובר 01, 2020 2:45 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:לכאורה, ללא שום אמרות מזה או מזה, יש להעדיף את התימנים משני טעמים. אחד, משום שהואיל והם חיו שם דורי דורות ללא שום הפסקה, והם נטלו את האתרוגים ההם דורי דורות ללא פקפוק, ולא היה יד גוי באמצע, ולא שום צורך לתשובות והשגחה מבחוץ, אין שום לידת הספק מעיקרא שנצטרך להתירם. החזו"א הוצרך לחפש ולחפש, משום שבארץ ישראל ידי זרים שלטו באתרוגים שם, ועד שעלה בידו משהו, מי יודע מה קרה. משא"כ בתימן שאין שום צד להסתפק כלל.

לחיים לחיים

מסתמא אין כוונתך שיצאו מהארץ בשביל עניין זה

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' אוקטובר 01, 2020 3:31 pm

אור עולם כתב:

לחיים לחיים

א. הטענה הייתה שלאחר עליית התימנים לא"י התחילו להרכיב את האתרוגים התימניים.
ב. לא כל הסימנים תואמים, אין חדרי זרע וכו'.
ג. להתארח בסוכתך בניגוד להוראות גדו"י שהתפרסמו היום ביתד? :)

אני לא מנוי ליתד, כך שאיני יודע כלום. מה פרסמו? תלי"ת יש לי סוכה גדולה, ואפשר להתרחק זה מזה.
כמובן, שהתימנים שקונים צריכים להתייחס עד השתילים ההם.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אוקטובר 01, 2020 3:35 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:אני לא מנוי ליתד, כך שאיני יודע כלום. מה פרסמו?
הובא בבימ"ד הדין.

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ה' אוקטובר 01, 2020 3:37 pm

אור עולם כתב:
הוגה ומעיין כתב:

גא"מ לשאלה.

הגר"ה זקס, או הגר"א זקס?

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ה' אוקטובר 01, 2020 3:41 pm

גיזונטע קאפ כתב:
אור עולם כתב:
הוגה ומעיין כתב:

גא"מ לשאלה.

הגר"ה זקס, או הגר"א זקס?

א

די לחכימא
שם מלא: ישראל

הודעהעל ידי די לחכימא » א' אוקטובר 11, 2020 12:59 am

מה הבעיה באתרוגים שלהם?

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » א' אוקטובר 11, 2020 10:46 am

הרב דביר טל:
...איני מתיימר לחדש ולהורות הלכה למעשה, אלא להניח הדברים לפני שולחן תלמידי חכמים, "והאר עינינו בתורתך"...
הבעייה העיקרית שחששו לה הרבה הפוסקים הוא שאתרוג מורכב הוא בעצם לא ממש אתרוג אלא מעורבב עם מין אחר. אך מצאתי שכמה אחרונים סברו שאין דבר כזה "מורכב", משום שנראה היה להם מסברא ע"פ בדיקת המציאות, שהכנה (עץ הבסיס שעליו מרכיבים את האתרוג), אינה משפיעה כלל על הרוכב (שו"ת בית אפרים נו; אחיו בעל שערי תשובה תרמט,ז; מנחת אלעזר ממונקטש ג,עז). להפתעתי גילה לי יהודי יקר מאוד, שחקר את הדברים במשך שנים רבות, ר' אליעזר גולדשמיט ממכון וייצמן – שאחרונים אלו צדקו לגמרי מבחינה מדעית. הכנה נותנת רק יציבות לרוכב, ומעניקה לו מים ומינרלים בצורה מיטבית מהאדמה, אך לא משפיעה על מהות הפרי. וכן העיד ר"י פליקס (עצים בתנ"ך ובחז"ל, עמ' 160). כך שלכאורה אין חשש של מורכב!

החשש שנשאר הוא מצד מצוה הבאה בעבירה - כלאים, אבל הוא לא שכיח בכלל היום, כי איסור זה הוא רק בעץ שבו נעשתה העבירה, וכיום ודאי שלא מרכיבים. ואפילו באותו העץ אין זה ברור כלל שהפרי נאסר, שהרי בשונה מגזל שהעבירה עודנה קיימת, כאן העבירה כבר נעשתה, וכמו שאנו מברכים על אכילת פירות רבים שעברו הרכבה.

ואגב, הכלאות שונות נעשו ע"י האבקה של פרחים מעץ אחד למשנהו, אבל זה לא קשור להרכבה. והגרש"ז ורוב האחרונים כתבו שהאבקות טבעיות מותרות. לכאורה היה מקום להקשות, שאם בפועל זה יוצא חצי לימון וכדומה, מדוע לא לאסור גם בהאבקה טבעית, אמנם בהקשר זה חידש לי פרופ' גולדשמיט היקר על השגחה מיוחדת, שנמצא שהאתרוג הוא מין דומיננטי שכמעט ואינו מושפע ע"י האבקה אלא רק משפיע על הדרים אחרים. והוסיף לי אמו"ר הרב שמואל טל שגם אם יש השפעה כזאת, כיון שהיא זניחה ביותר, אין לחוש.

מקור: https://www.inn.co.il/Articles/Article.aspx/16642

לענין

הודעהעל ידי לענין » א' אוקטובר 11, 2020 5:32 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:אודות הסיפור של הבעל התניא, תמיהני על הכותבים פה, וגם כותב הספר שצוטט למעלה 'על אבותינו ועל יחוסיהם', שהוקשה לו מאד מדברי חז"ל שכל מדינת איטליה לא היתה קיימת בימי משה רבינו. ומחמת קושי שבדבר הוצרכו להוכיח שדברי חז"ל אינם כפשוטם. למה לא תירצו באופן אחר, שדברי בעל התניא אינם כפשוטם! בטח שתאמרו שזה חוצפה לומר כן על בעל התניא, אבל האם חשבתם פעם למה זה ככה? למה דברי חז"ל יכולים להוציא מפשטן, ודברי האדמו"ר שלי אסור? מאי אולמיה האי מהאי?
כפשוטו, דברי בעל התניא היו לתפארת המליצה, שאמר על האתרוגים האלה שהם המקוריים, והמחיש את זה בסיפור. לא חייב להיות שהאתרוגים שלקח משה רבינו היו בדיוק מהמקום שמשם לקח בעל התניא, אלא שהיו זן אחד ולא יותר.

http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... 62#p622536

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » א' אוקטובר 11, 2020 5:42 pm

לענין כתב:
ליטוואק פון בודאפעסט כתב:אודות הסיפור של הבעל התניא, תמיהני על הכותבים פה, וגם כותב הספר שצוטט למעלה 'על אבותינו ועל יחוסיהם', שהוקשה לו מאד מדברי חז"ל שכל מדינת איטליה לא היתה קיימת בימי משה רבינו. ומחמת קושי שבדבר הוצרכו להוכיח שדברי חז"ל אינם כפשוטם. למה לא תירצו באופן אחר, שדברי בעל התניא אינם כפשוטם! בטח שתאמרו שזה חוצפה לומר כן על בעל התניא, אבל האם חשבתם פעם למה זה ככה? למה דברי חז"ל יכולים להוציא מפשטן, ודברי האדמו"ר שלי אסור? מאי אולמיה האי מהאי?

http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f= ... 62#p622536

מזכיר לי סיפור על מכון מסויים, שעוסק בהוצאה מבוארת של ספרי יסוד מדברי חז"ל בין היתר, הם נשאלו למה לא מוציאים הוצאה מבוארת של ספרי אחד מהאדמורי"ם שלהם שסרו יסודי ומעמיק, הם ענו ששאלו את האדמו"ר והוא אמר שב... ... לא נוגעים!!!

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ב' אוקטובר 12, 2020 3:21 pm

לענין כתב:

viewtopic.php?f=31&t=36662#p622536

ברוך שכיוונתי לדעת גדולים

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ב' אוקטובר 12, 2020 3:28 pm

פלוריש כתב:הרב דביר טל:
ואגב, הכלאות שונות נעשו ע"י האבקה של פרחים מעץ אחד למשנהו, אבל זה לא קשור להרכבה. והגרש"ז ורוב האחרונים כתבו שהאבקות טבעיות מותרות. לכאורה היה מקום להקשות, שאם בפועל זה יוצא חצי לימון וכדומה, מדוע לא לאסור גם בהאבקה טבעית, אמנם בהקשר זה חידש לי פרופ' גולדשמיט היקר על השגחה מיוחדת, שנמצא שהאתרוג הוא מין דומיננטי שכמעט ואינו מושפע ע"י האבקה אלא רק משפיע על הדרים אחרים. והוסיף לי אמו"ר הרב שמואל טל שגם אם יש השפעה כזאת, כיון שהיא זניחה ביותר, אין לחוש.

מקור: https://www.inn.co.il/Articles/Article.aspx/16642

לגבי האבקה של אתרוג.
פתחתי לפני שנים אתרוג "תימני", וגיליתי בו מעט שקיות מיץ. מבירור קל שערכתי, מסתבר שהפרדס שבו גדל האתרוג הזה סמוך לפרדסים של אתרוגים מזנים אחרים. כך שהאמירה שהאתרוג הוא מין דומיננטי וכו' בעצם תלויה בשאלה מהו האתרוג (...), ומי שירצה, יוכל להתייחס לאמירה אגבית זו של פרופ' גולדשמיט כאל נייר לקמוס לבחינת מין האתרוג...

דמשק

הודעהעל ידי דמשק » ב' אוקטובר 12, 2020 3:43 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:אודות הסיפור של הבעל התניא, תמיהני על הכותבים פה, וגם כותב הספר שצוטט למעלה 'על אבותינו ועל יחוסיהם', שהוקשה לו מאד מדברי חז"ל שכל מדינת איטליה לא היתה קיימת בימי משה רבינו. ומחמת קושי שבדבר הוצרכו להוכיח שדברי חז"ל אינם כפשוטם. למה לא תירצו באופן אחר, שדברי בעל התניא אינם כפשוטם!

viewtopic.php?p=389425#p389425

בתוך הגולה

הודעהעל ידי בתוך הגולה » ב' אוקטובר 12, 2020 4:21 pm

אתרוגים אחר סוכות...

ישנו ספר בשם מסורת האתרוג העוסק בדיוק בנושאים אלו.
המחבר הוא אחיין של ר"ד פרנקל שנזכר לעיל וניכר שנכתב מתוך מגמה לבסס את זני החזו"א ובעיקר את ההנחה שהם הם אתרוגי אר"י משכבר הימים (וממילא להכשירם גם אצל אנשי היישוב הישן).
איך שיהיה הספר מקיף הרבה וכתוב בצורה רהוטה וקלה לעיכול ואם כי איני יכול להעיד על דייקנותו ואמינותו, אבל מניסיון הא מושך את העין והלב ושובה לב המעיין.

(לפני כמה שנים התארח אצלי אמו"ר שליטא בחג הסוכות ומרגע שראה את הספר כמעט לא עזבו עד כלותו אותו)

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' אוקטובר 12, 2020 5:40 pm

לחיים לחיים

אין ברצוני לצערך.
אולם מכיון שתארת שהאתרוג הוא עם פיטם, הרי סביר להניח שאינו ה'תימני' המקורי.
(לא אומר ח"ו שזה מוכרב באופן האסור, יתכן ע"י האבקה וכדו'. אבל מי שמכיר את ה'תימנים' המקורים, יוכל לאשר את דבריי).

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ב' אוקטובר 12, 2020 5:43 pm

אני יודע שזה נדיר מאד לקנות אתרוג תימני עם פיטום, אבל בשנה זו ראיתי שיש הרבה יותר פיטומים מבשנה רגילה בכל הזנים ומסורות. אני לא יודע למה, אבל זה המציאות של שנה זו.

אני שיערתי, שהחסרון הגדול של אתרוגים התימניים של שנה זו קשורה איכשהו באיזה ווירוס או משהו כזה, ואלו ששרדו את הווירוס היו החזקים ביותר, ולכן החזיקו את הפיטום שלהם.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ב' אוקטובר 12, 2020 6:19 pm

בתוך הגולה כתב:אתרוגים אחר סוכות...

ישנו ספר בשם מסורת האתרוג העוסק בדיוק בנושאים אלו.
המחבר הוא אחיין של ר"ד פרנקל שנזכר לעיל וניכר שנכתב מתוך מגמה לבסס את זני החזו"א ובעיקר את ההנחה שהם הם אתרוגי אר"י משכבר הימים (וממילא להכשירם גם אצל אנשי היישוב הישן).
איך שיהיה הספר מקיף הרבה וכתוב בצורה רהוטה וקלה לעיכול ואם כי איני יכול להעיד על דייקנותו ואמינותו, אבל מניסיון הא מושך את העין והלב ושובה לב המעיין.

(לפני כמה שנים התארח אצלי אמו"ר שליטא בחג הסוכות ומרגע שראה את הספר כמעט לא עזבו עד כלותו אותו)

מכאן והלאה

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ב' אוקטובר 12, 2020 6:20 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:אני יודע שזה נדיר מאד לקנות אתרוג תימני עם פיטום, אבל בשנה זו ראיתי שיש הרבה יותר פיטומים מבשנה רגילה בכל הזנים ומסורות. אני לא יודע למה, אבל זה המציאות של שנה זו.

אני שיערתי, שהחסרון הגדול של אתרוגים התימניים של שנה זו קשורה איכשהו באיזה ווירוס או משהו כזה, ואלו ששרדו את הווירוס היו החזקים ביותר, ולכן החזיקו את הפיטום שלהם.

viewtopic.php?t=29358#p405304

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ב' אוקטובר 12, 2020 7:45 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:אני יודע שזה נדיר מאד לקנות אתרוג תימני עם פיטום, אבל בשנה זו ראיתי שיש הרבה יותר פיטומים מבשנה רגילה בכל הזנים ומסורות. אני לא יודע למה, אבל זה המציאות של שנה זו.

באופן טבעי לא אין אתרוג תימני עם פיטם. אבל בשנים האחרונות גילו חומר שאם משפריצים אותו על הפיטם בשלב מסויים, לא יפול הפיטם. הרבה מגדלים משתמשים עם זה עבור המעדיפים אתרוג עם פיטם.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' ספטמבר 20, 2021 8:15 pm

למודעי, בקובץ 'ישורון' דהאי שתא, תשרי תשפ"ב, מופיע מאמר ארוך ומפורט, אודות אתרוגי חזון איש, יחוסם, ומקורם וכשרותם

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » א' אוקטובר 02, 2022 1:53 pm

איזה רבנים ספרדים "ברכו" על אתרוגי מרוקו? אני מתכוין על פוסקים.

שבענו מטובך

הודעהעל ידי שבענו מטובך » ב' אוקטובר 03, 2022 9:02 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:מסופר שהרב זקס פגש את התימנים מיד בהגיעם לארץ, ובקש מהם את השתילים שהביאו.

האם ידוע מקורו של סיפור זה?

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ב' אוקטובר 03, 2022 9:26 pm

שבענו מטובך כתב:

שמעתי מאת הרב רוטברג בעל 'רוטברג אתרוגים' מקאליפורניה ששמע מבנו של הרב זק"ש

כולי האי

הודעהעל ידי כולי האי » ב' אוקטובר 03, 2022 10:32 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:
שבענו מטובך כתב:

שמעתי מאת הרב רוטברג בעל 'רוטברג אתרוגים' מקאליפורניה ששמע מבנו של הרב זק"ש

אם מדברים על ר' הלל זקס קשה לי להאמין ר' הלל עלה לארץ אחר פטירת הגרי"ז אף שאת הגרי"ז אני יודע שפגש יחד עם ר' אהרן
ובפרט שהעליה מתימן ששייכת לסיפור הייתה בתש"י ור' הלל היה בחור בלייקווד בגיל 19 לערך

חזור אל “סוכות ושמנ"ע”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 18 אורחים