מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

איך שומרים על טריות הד' מינים כל ימי החג?

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
פרי יהושע

איך שומרים על טריות הד' מינים כל ימי החג?

הודעהעל ידי פרי יהושע » א' אוקטובר 16, 2016 11:31 am

מה השיטה הנכונה ביותר, שמצד אחד לא ירקיב ומצד שני יראו רעננים, [בפרט השאלה ההדסים שהן רגישים לנפילת עלה]?

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

Re: איך שומרים על טריות הד' מינים כל ימי החג?

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' אוקטובר 16, 2016 11:36 am

שמעתי שמאוד מועיל לעטוף אותם במטלית לחה (שהוספגה במים ואז נסחטה היטב) ואז לשים במקרר- זה מה שאני הקטן עושה

חוקר ודורש

הודעהעל ידי חוקר ודורש » א' אוקטובר 16, 2016 11:45 am

סמרטוט רטוב שומר אך פעמים מרוב רטיבות הוא מתקלקל,מקרר ג"כ לפי דעתי חונק
את האויר,אבל מי אני שיחלוק על בעל הברכה המשולשת,
יש נרתיק חדש עם ספוג בחלקו התחתון כדי להרטיבו,קניתי השנה נראה אם זה עובד.

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » א' אוקטובר 16, 2016 3:37 pm

ראיתי שממליצים לעטוף את כל האיגוד עם מגבת לחה, סחוטה היטב. לפני ההליכה לביהכ"נ להוציא את המגבת, ולהחזיר אותה במוצאי יו"ט. מחזיק נהדר כל החג. הערבות צריכות החלפה אחרי 3 ימים, לא משום שהם מתייבשות, אלא כי מרוב לחות העלים נושרים מהענף.

מאירי

הודעהעל ידי מאירי » ד' אוקטובר 19, 2016 12:46 pm

שיטה פשוטה ביותר, למי שלא מתעצל לאגוד כל בוקר את הד' מינים, לא לעטות במגבות וכו', פשוט להפריד הלולב מההדסים והערבות, ללחלח ההדסים והערבות מעט במים תחת הברז, להכניס לנייילון (של ההדסים או הערבות), לשים במקרר (באופן שלא יקפאו המים על ההדסים והערבות-יכול לקרוא אם המעלות נמוכות ובעיקר כשלא פותחים המקרר כלל למעלה מיממה, כגון שנוסעים לשבת).
מנסיון עשרות שנים! לא הוזקקתי (אני ומשפחתי וכל מי שאני מכיר שעושה כך) להחליף אפילו ערבה אחת (וכ"ש הדס) עד סוף החג, הכל נראה זקוף רענן וטרי יותר ממה שהיה נראה בשעת הקניה..!!

פשוט עלוב לראות המון העם עם ערבות נובלות בראשיהם כבר ביום הראשון, שספק אם מקייימים בכך המצוה (אחר שאין זה דרך גידולן)!

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ד' אוקטובר 19, 2016 4:17 pm

מאירי כתב:שיטה פשוטה ביותר, למי שלא מתעצל לאגוד כל בוקר את הד' מינים, לא לעטות במגבות וכו', פשוט להפריד הלולב מההדסים והערבות, ללחלח ההדסים והערבות מעט במים תחת הברז, להכניס לנייילון (של ההדסים או הערבות), לשים במקרר (באופן שלא יקפאו המים על ההדסים והערבות-יכול לקרוא אם המעלות נמוכות ובעיקר כשלא פותחים המקרר כלל למעלה מיממה, כגון שנוסעים לשבת).
מנסיון עשרות שנים! לא הוזקקתי (אני ומשפחתי וכל מי שאני מכיר שעושה כך) להחליף אפילו ערבה אחת (וכ"ש הדס) עד סוף החג, הכל נראה זקוף רענן וטרי יותר ממה שהיה נראה בשעת הקניה..!!

פשוט עלוב לראות המון העם עם ערבות נובלות בראשיהם כבר ביום הראשון, שספק אם מקייימים בכך המצוה (אחר שאין זה דרך גידולן)!

אני עושה משהו מאוד דומה, רק יותר קל. מתאים לעצלנים יותר...

מלחלח את הניילון הנ"ל, באופן שיהיה רק לח מבפנים, ומכניס לתוכו את כל המינים האגודים יחדיו (הניילון חתוך הן מלמעלה והן מלמטה, וכך הלולב נמצא בחוץ ורק הערבות וההדסים בפנים). בדוק ומנוסה!

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' אוקטובר 19, 2016 6:10 pm

א. קניתי השנה 'נרתיק הפלא' והערבות נראות היום כיום קנייתי אותם.

ב. פעם השתמשתי עם מכשיר כזה, אבל אינני בטוח בידע שלי בשפת עברית שאמסור את זה בכנות. מוכרי פרחים, כאשר מוכרים וורד בודד, שמים את זה בכוס כזה, עם מכסה וחור קטן במכסה לדחוף בתוכו את הגזע. קניתי חמש מאלו, בגלל שההדסים האמריקאים מאריזאנא הם מצד אחד יותר משולשים מהצפת'ער אבל פחות חזקים, ושמתי אותם בפנים ונשארו טריים כל החג. הבעיא היא שצריכים להחזיק הלולב זקוף כל הזמן, וא"א להשכיבו. גם צריכים לזכור, טרם הכניסם למים, לקצוץ טפה מלמטה. אחרת לא יספוג את המים בהיותו יבש וקשה כאבן. יש שרצו לטעון על העצה מצד ההלכה, מי שיש לו מה להוסיף אשמח ללמוד.

יורד ומתעה

הודעהעל ידי יורד ומתעה » ד' אוקטובר 19, 2016 9:31 pm

המעניין הוא, שהרמב"ם בטעמי המצוות, במורה נבוכים כותב, שאחד הטעמים שהתורה צוותה דווקא על מינים אלו, הוא שהם אינם מרקיבים במהירות. ואולי זה באמת נכון יחסית.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ד' אוקטובר 19, 2016 11:46 pm

יורד ומתעה כתב:המעניין הוא, שהרמב"ם בטעמי המצוות, במורה נבוכים כותב, שאחד הטעמים שהתורה צוותה דווקא על מינים אלו, הוא שהם אינם מרקיבים במהירות. ואולי זה באמת נכון יחסית.

הרמב"ם חי במזג אוויר דומה יחסית לכאן יש לציין, כי הטור שכותב שקר בימים אלו לא חי כאן, עכ"פ לא בשנה רגילה.

ואגב, לעניין שלא כדרך גידולו בערבה, הוא דין בלקיחה כלפי זה, ולכן במה שמחזיק בידו די, כמו לעניין קושיקלך בשם חזו"א, כך שמעתי, [אבל מש"כ לעיל לעניין הידור ושנראה עלוב].

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ו' אוקטובר 21, 2016 4:15 am

פרי יהושע כתב:מה השיטה הנכונה ביותר, שמצד אחד לא ירקיב ומצד שני יראו רעננים, [בפרט השאלה ההדסים שהן רגישים לנפילת עלה]?

לא לעשות כלום. לשמור את ארבעת המינים האגודים בשקית הפלסטיק.

בעבר נהגתי לעוטפו בכל מיני עטופים לשומו במים ועוד, והכלל אין מה לעשות בסוף החג הערבות יהיו קצת כמושים, וככל שהם יותר לחים יכמשו יותר, השנה בא אחד ביום הראשון של סוכות עם ערבות שחורים כי נתנם במים.

חזור אל “סוכות ושמנ"ע”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 21 אורחים