מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

התהוות כתם חום באתרוג

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
ארזי הלבנון

התהוות כתם חום באתרוג

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ה' אוגוסט 30, 2018 10:17 pm

אתרוג תימני שרכשתי עבור אבי היה נקי ומצוחצח, נתתי לכמה ת"חים שהיו בסביבתי לראותו, ושבחוהו מאד מצד נקיותו.
הערב הסתכלתי עליו שוב ולפתע התגלה בו כתם חום, איני יודע ממה הוא התהווה ולמה.
על פניו לא חטף שום מכה כדי שיפריש נוזל וכדומה.

מה יכול לגרום לכתם בתמונה המצ"ב [מיקוד: הכתם נמצא בערך כמעט בחצי האתרוג]?
קבצים מצורפים
IMG-20180830-WA0033.jpg
IMG-20180830-WA0033.jpg (116.4 KiB) נצפה 6202 פעמים

הרע במיעוטו

Re: התהוות כתם חום באתרוג

הודעהעל ידי הרע במיעוטו » ו' אוגוסט 31, 2018 12:10 am

מכה קלה שהוציאה מיץ

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ו' אוגוסט 31, 2018 12:20 am

הרע במיעוטו כתב:מכה קלה שהוציאה מיץ

הכתם נתון בתוך שקע זעיר.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ו' אוגוסט 31, 2018 12:40 am

זה כווץ' שנגרם מלחיצה בלתי עדינה של היד. לאו דווקא מהאצבע שלך או של אביך, הכווץ' לא מופיע מיד אחרי הלחיצה, לפעמים לוקח יום או יומיים מאז הלחיצה עד שהוא מופיע לעין כל.

האמת היא שאם תבדוק את אתרוגיהם של האנשים מאמצע חול המועד והלאה, תראה שאצל רובם כבר מופיע כווץ' כזה או כמה כווצ'ים כאלה, לפעמים בולטים וגדולים ולפעמים בהירים וקטנים. תוצאה של אחיזת הידיים. צריך להתרגל לאחוז את האתרוג בעדינות רבה (רק שמרוב עדינות, שלא ישמט ויפול), וגם אז כולי האי ואולי...

(אמנם לגבי הכווצ'ים שנראים רק בחוה"מ, שלכאו' הופיעו מחמת משמושי המצווה של הנענועים, יש את החת"ס הידוע, ויש שמקילים על פיו ולא חוששים לחזזית גם אם הופיע בשניים או שלוש מקומות על פני רוב האתרוג. מה שבוודאי לא שייך לפני החג).

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ו' אוגוסט 31, 2018 9:45 am

פרנקל תאומים כתב:זה כווץ' שנגרם מלחיצה בלתי עדינה של היד. לאו דווקא מהאצבע שלך או של אביך, הכווץ' לא מופיע מיד אחרי הלחיצה, לפעמים לוקח יום או יומיים מאז הלחיצה עד שהוא מופיע לעין כל.

האמת היא שאם תבדוק את אתרוגיהם של האנשים מאמצע חול המועד והלאה, תראה שאצל רובם כבר מופיע כווץ' כזה או כמה כווצ'ים כאלה, לפעמים בולטים וגדולים ולפעמים בהירים וקטנים. תוצאה של אחיזת הידיים. צריך להתרגל לאחוז את האתרוג בעדינות רבה (רק שמרוב עדינות, שלא ישמט ויפול), וגם אז כולי האי ואולי...

(אמנם לגבי הכווצ'ים שנראים רק בחוה"מ, שלכאו' הופיעו מחמת משמושי המצווה של הנענועים, יש את החת"ס הידוע, ויש שמקילים על פיו ולא חוששים לחזזית גם אם הופיע בשניים או שלוש מקומות על פני רוב האתרוג. מה שבוודאי לא שייך לפני החג).

יישר כח ותודה רבה.
מה הסבירות שכתם זה ישחיר?
האם כמות שהוא כרגע יש לחוש ל'חסר'?
איני מתכוון ל'חסר' מצד המיץ שאולי יצא ממנו, שכבר פסק החזו"א (סימן קמז סק"ה) שמוהל היוצא מן האתרוג אינו בכלל חסר, והביאוהו פוסקים רבים הלכה למעשה; אלא מצד השקע שכעת נוצר.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ו' אוגוסט 31, 2018 10:01 am

הכתם לא אמור להשחיר, הוא יכול להשמר כמו שהוא, או להיות חום יותר כהה, ואם הוא יתייבש הוא יהפך לבלעטל.
עצה טובה לכל מי שרוצה לשמור על האתרוג מקוועצ'ים, לשטוף את האתרוג במים זורמים (ולנגב אח"כ בעדינות במגבת רכה או סמרטוט רך), כל פעם שיש חשש שהאתרוג קיבל מכה או לחיצה, וכמובן גם כל יום אחרי הלל, ואחרי הושענות, אני נוהג כן שנים רבות, והאתרוג נשמר ביפיו כל ימות החג.

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ו' אוגוסט 31, 2018 11:11 am

אני מסתכל שוב ושוב, אין לי ספק שהכתם החום נתון במעין בור. אין לי מושג ממה הוא התהווה.
בגל מקרה לפי ההסברים לעיל שמדובר רק על כתם דהתהווה מהסיבות הנ"ל לכאורה לא אמור להיות שם בור. אני צודק?

הרע במיעוטו

הודעהעל ידי הרע במיעוטו » ו' אוגוסט 31, 2018 11:17 am

הבור הוא חלק מהמכה - התכווצות

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ו' אוגוסט 31, 2018 11:55 am

יישר כח גדול
תודה רבה לעונים!

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ו' אוגוסט 31, 2018 12:30 pm

ראיתי בנטעי גבריאל (ד' המינים, עמ' קח) שכתב:
[quote]ג. חסרון כל שהוא אינו פוסל אלא כשחסר מגוף האתרוג, אבל כשחסר רק מקליפה העליונה הירוקה אין זה בגלל חסר, וכשר אם לא נשתנה מראיתו[/quote]
אינני מבין גדול בדינים אלו, לכן יסלחו לי החכמים על שאלתי, שייתכן שהיא חוזרת ונשנית:
האם מציאות זו בדיוק היא לא המציאות באתרוג המצולם בהודעתי? כלומר, זהו קילוף טבעי ורגיל כפי דבריכם, אך נשתנה מראיתו לכאורה?

ובכלל, אם הוא כשר - אשמח לראות לכך מקור כתוב.

תודה!

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ו' אוגוסט 31, 2018 3:54 pm

ארזי הלבנון כתב:ראיתי בנטעי גבריאל (ד' המינים, עמ' קח) שכתב:
ג. חסרון כל שהוא אינו פוסל אלא כשחסר מגוף האתרוג, אבל כשחסר רק מקליפה העליונה הירוקה אין זה בגלל חסר, וכשר אם לא נשתנה מראיתו

אינני מבין גדול בדינים אלו, לכן יסלחו לי החכמים על שאלתי, שייתכן שהיא חוזרת ונשנית:
האם מציאות זו בדיוק היא לא המציאות באתרוג המצולם בהודעתי? כלומר, זהו קילוף טבעי ורגיל כפי דבריכם, אך נשתנה מראיתו לכאורה?

תודה!

האתרוג אינו מול עיני, אך לפי התמונה אין זה קילוף אלא קוועטש, ראיתי אלפים שכאלו בימי חיי.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' ספטמבר 05, 2018 8:37 pm

משוש דורים כתב:עצה טובה לכל מי שרוצה לשמור על האתרוג מקוועצ'ים, לשטוף את האתרוג במים זורמים (ולנגב אח"כ בעדינות במגבת רכה או סמרטוט רך), כל פעם שיש חשש שהאתרוג קיבל מכה או לחיצה, וכמובן גם כל יום אחרי הלל, ואחרי הושענות, אני נוהג כן שנים רבות, והאתרוג נשמר ביפיו כל ימות החג.

צריך לשטוף מיד אחרי ההלל וההושענות, או שאפשר להמתין לסיום התפילה ולשטוף בבית?

לענין

הודעהעל ידי לענין » ה' ספטמבר 06, 2018 2:09 am

ואח''כ בתוך מה אתה שומר אותו?
[אני רגיל שאם הוא לא בניילון הוא מצטמק, הבעיה שאם הוא רטוב א''א לתתו בתוך ניילון שאז הוא מתקלקל]

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ה' ספטמבר 06, 2018 10:01 am

ארזי הלבנון כתב:ראיתי בנטעי גבריאל (ד' המינים, עמ' קח) שכתב:
ג. חסרון כל שהוא אינו פוסל אלא כשחסר מגוף האתרוג, אבל כשחסר רק מקליפה העליונה הירוקה אין זה בגלל חסר, וכשר אם לא נשתנה מראיתו

תודה!

העיגול הסימטרי זה ראיה שזה 'פיצוץ לוז' של מיץ בלבד ולא נקלף.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ה' ספטמבר 06, 2018 12:05 pm

אגב יש להעיר שמאחר ויש הרבה נקבוביות באתרוג ,במישוש חזק מפוצצים את זה, וקורה כמו שמוזכר לעיל,יש להזהר להחזיק בעדינות רבה.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ה' ספטמבר 06, 2018 9:46 pm

פרנקל תאומים כתב:
משוש דורים כתב:עצה טובה לכל מי שרוצה לשמור על האתרוג מקוועצ'ים, לשטוף את האתרוג במים זורמים (ולנגב אח"כ בעדינות במגבת רכה או סמרטוט רך), כל פעם שיש חשש שהאתרוג קיבל מכה או לחיצה, וכמובן גם כל יום אחרי הלל, ואחרי הושענות, אני נוהג כן שנים רבות, והאתרוג נשמר ביפיו כל ימות החג.

צריך לשטוף מיד אחרי ההלל וההושענות, או שאפשר להמתין לסיום התפילה ולשטוף בבית?

כדאי לשטוף סמוך ככל היותר לשעה בו קיבל האתרוג מכה או לחיצה או משמוש חזק.

לב_לדעת

הודעהעל ידי לב_לדעת » ו' ספטמבר 07, 2018 1:47 am

המרקם של השכבה החיצונית באתרוג בנוי כך שיש נקבוביות זעירות של מיץ . ולכן כאשר האתרוג בתהליך הצהבה עדיין נשאר נקודות ירוקות בהירות נוטות לצהוב, בצבע שעווה (באתרוגים של משה ניימן זה מאוד מצוי)

כל מכה קלה בנקבובית המיץ מפזרת את המיץ בסביבת הנקובבית שהמיץ היה אגור בה, והמיץ הוא חומצי כך שנוצר כתם חום וכמו שצולם (אגב יש לזה ריח חריף של אתרוג). אם ישטפו את האתרוג מיד לאחר המכה ממילא המיץ לא יישאר על הפרי ולא יווצר כתם.

בכל מקרה הכתם לא מתחיל להיות חסר, ואם נמצא בשליש תחתון הרי שהוא חסר משמעות לחלוטין, אם נמצא בשיפוע ונראה לעין אז יש אולי חיסרון מסוים, זה מראה פרי ולא שינוי מראה.

חזור אל “סוכות ושמנ"ע”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 61 אורחים