מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

"מוחק כתמים" באתרוג

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
ארזי הלבנון

"מוחק כתמים" באתרוג

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ד' ספטמבר 02, 2020 2:10 am

לאחרונה התפרסם בעיתון חרדי מעין "טוש" למחיקת כתמים מהאתרוג, על ידי חומר כימי, או משהו כזה. ומחירו 400 שח.
מישהו יודע על מה מדובר ומה בדיוק הסיפור שם?

אראל

Re: "מוחק כתמים" באתרוג

הודעהעל ידי אראל » ד' ספטמבר 02, 2020 5:06 am

מלפני שנים רבות הייתי סוחר באתרוגים
ואני מגיד לך שאין דבר כזה בעולם!!
ומי שמוכר לך כזה, תדע נאמנה שהוא מרמה את הבריות!!
אל תשלם אפילו שקל אחד על זה!!

[כל סוג חומר 'כימי' הוא סם המות ממש להאתרוג]

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ד' ספטמבר 02, 2020 5:46 am

מצטרף להנ"ל. מידיעה וחקירה מלפני שנתיים כשהתחיל המוצר ונרשם כפטנט.

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ד' ספטמבר 02, 2020 9:23 am

גם לי ברור כהנ"ל, אך האם מישהו ניסה וראה מה התוצאה? גם סתם באתרוג פסול או כזה שלא מפריע לך לבדוק.

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » ג' ספטמבר 22, 2020 10:53 pm

מרבותי קבלתי שיועיל לזה התפילה והבכייה ביוה"כ.
וסמכו לזה הפייט "פנה לעלבון, מקום עוון להסיר. צחן הסר, וגם תבשר לבך חוסים - סלחתי. קולי שמע וראה דמע עיני..."

די לחכימא
שם מלא: ישראל

הודעהעל ידי די לחכימא » א' אוקטובר 11, 2020 1:03 am

ארזי הלבנון כתב:גם לי ברור כהנ"ל, אך האם מישהו ניסה וראה מה התוצאה? גם סתם באתרוג פסול או כזה שלא מפריע לך לבדוק.

אני ראיתי שימוש בזה, והוא מסיר את קליפת האתרוג השקופה.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' ספטמבר 13, 2021 4:03 pm

די לחכימא כתב:
ארזי הלבנון כתב:גם לי ברור כהנ"ל, אך האם מישהו ניסה וראה מה התוצאה? גם סתם באתרוג פסול או כזה שלא מפריע לך לבדוק.

אני ראיתי שימוש בזה, והוא מסיר את קליפת האתרוג השקופה.

יש שני סוגים בכתמי אתרוג
יש אשר הכתם אינו כי אם דבר 'חיצוני', ולפעמים נראה ממש למראית עין כחלק מן גוף עור האתרוג, או מפני מראהו, או מפני שהכתם 'נתקע' היטב בתוך 'בליטה' עד שנראה דבוק כחלק בלתי נפרד מן האתרוג
ועל כתם כזה מועיל שטיפת מים בלבד, אין צורך לשום נוזל חריף או כימי, ואדרבא, החריפות של איזה נוזל שיהי' יפסיד את האתרוג בודאי, ואם הכתם עדיין לא ירד, מומלץ ליקח טישו רך, ולכפול את קצה טישו שיהא בצורת 'חוד', וכך לשטוף את הטישו במים, ולנסות להגיע עד הכתם וכך להוציאו ולהזיזו ממקומו, צריכים לעבוד ע"ז בסבלנות, ולא בכח, ישנם כאלו המנסים להעביר הכתם בעזרת שעוה וכדו', אבל מנסיון אישי שלי זה לא אופן מומלץ כלל, [אולי לאצבעות עדינות ביותר....], ואם משתמשים בשעוה, צריך לוודא שהשעוה רך ביותר, שלא יוזק האתרוג עי"ז.
כתם אשר הוא באמת חלק מן האתרוג, עור הפנימי או עור החיצוני, אין דרך לענ"ד להעבירו, ומי שיאמר לך שהעביר כתם כזה, תבקש ממנו לבדוק האתרוג במקום שהי' שם הכתם, אחר שני ימים, ונראה מה יהיה חלומותיו....
הייתי סומך לזה מאמר הגמרא 'שבור את החבית ושמור יינה'....

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » ב' ספטמבר 20, 2021 4:11 pm

אם מדובר בחומר כימי ש'מוריד' את הכתם, יש לדון כנ"ל.

אך באם מדובר בחומר שהוא מוסיף צבע - בגוון אתרוג - המכסה את הכתם,
אמאי לא?

בפרט אם מדובר בכתם שאינו 'פוסל', רק בלעטל, או מראה חום, או מראה שחור שאינו ניכר, ובכל זאת הוא מפריע את המנענע לעיניים, או שזה 'בלעטל' מכוער - למה לא יהא טוב לכסות ולטשטש את זה בצבע אחר, וחוזר המצב לקדמותו.

וגם לא בטוח שאם יש מראה שחור, באם כל שורש פסולו מחמת העדר 'הדר', אפשר להשים מי-קאפ בגוון אתרוג, ואין כאן שום נקודה, והאתרוג שב להיות כלה נאה וחסודה. [רק שיש מקום לדון, שיהא בזה משום תעשה ולא מן העשוי, אבל בגוונא דלעיל, בבלעטלך וכיוצ"ב אמאי לא]

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' ספטמבר 20, 2021 8:53 pm

דודי צח כתב:אם מדובר בחומר כימי ש'מוריד' את הכתם, יש לדון כנ"ל.

אך באם מדובר בחומר שהוא מוסיף צבע - בגוון אתרוג - המכסה את הכתם,
אמאי לא?

בפרט אם מדובר בכתם שאינו 'פוסל', רק בלעטל, או מראה חום, או מראה שחור שאינו ניכר, ובכל זאת הוא מפריע את המנענע לעיניים, או שזה 'בלעטל' מכוער - למה לא יהא טוב לכסות ולטשטש את זה בצבע אחר, וחוזר המצב לקדמותו.

וגם לא בטוח שאם יש מראה שחור, באם כל שורש פסולו מחמת העדר 'הדר', אפשר להשים מי-קאפ בגוון אתרוג, ואין כאן שום נקודה, והאתרוג שב להיות כלה נאה וחסודה. [רק שיש מקום לדון, שיהא בזה משום תעשה ולא מן העשוי, אבל בגוונא דלעיל, בבלעטלך וכיוצ"ב אמאי לא]

בפשטות פסול 'הדר' אינו כמו 'הידור מצוה' שגם תוספת חיצוני בכלל ההידור, אלא פסול 'הדר' הוא תנאי בעצם פרי האתרוג, ואם יש בו מראה שחור, הרי כבר אינו 'פרי עץ הדר', ומה יתן ומה יוסיף אם ימרח ע"ז הכתם איזה תוספת חיצוני אשר יכסה את השמוץ? סוכ"ס אינו 'פרי עץ הדר', והבן

חזור אל “סוכות ושמנ"ע”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 9 אורחים